Ile wody zużywa jedna osoba? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Mam pytanie do osób zorientowanych w temacie - ile przeciętnie wody zużywa jedna osoba miesięcznie? Płacę wodę ryczałtem, mój zarządca zakłada 5m3/osobę. Czy to dużo, czy mało? Zużycie normalne - prysznic 1-2 dziennie, pralka, zmywarka.
    • wiadomo, ze zarzadca nie dopłacawink
      5m2 dla 1 osoby - to duzo.
    • 5 m3 na jedną osobę to dużo, może niech pokaże Ci rachunki? Albo sama skontroluj wodomierze.

Dostałam ostatnio rozliczenie za zeszły rok.
      2 osoby dorosłe i roczniak - wyszło średnio 5,5 m3 miesięcznie, z czego ok 1/3 woda ciepła, 2/3 zimna. Zużycie chyba małe, ale : nie lubimy przesiadywać w wannie, wolimy szybki prysznic, mamy oszczędną pralkę (pranie ok 3 razy w tygodniu, czasem częściej) i zmywarkę (co drugi dzień, czasem codziennie).
      • problem polega pewnie na tym ze autorka nie ma wodomierzy, są tylko ogólne.
        do jej własnego zużyciadoliczane są na pewno zuzycia ogólne .
      • No właśnie wodomierzy nie mam, dlatego pytam big_grin
        Płacę ryczałtem, jak napisałam w pierwszym poście.
        Nie leję wody nie wiadomo jak dużo, zmywarka (45 cm, więc nie za wielka) chodzi średnio co dwa dni, pralka raz na 3 dni, czasem rzadziej. Wanny brak, więc długich kąpieli także nie ma. Dziś usłyszałam, że 4.5 m3 to dużo, i włos mi się zjeżył na głowie...
    • 5m3 to malo.U moich rodzicow nalicza sie po 7m3 za osobe.
      --
      Sygnaturka nie moze byc wyzsza niz 4 linijki tekstu-o tym mowi regulamin forum.
    • ja w domu jednorodzinnym zużywam 13-14 metrów na 3 osoby na miesiąc.
      (z kąpielami w wannie)
      • Logiczne, ze jeśli w gospodarstwie domowym mieszka tylko jedna osoba, to zuzycie na tą osobę będzie większe, niż średnie zuzycie na osobę przy np.rodzinie 2+1. Moja mama mieszkając sama zużywa 7m3.
        • anyx27 napisała:

> Logiczne, ze jeśli w gospodarstwie domowym mieszka tylko jedna osoba, to zuzyci
          > e na tą osobę będzie większe, niż średnie zuzycie na osobę przy np.rodzinie 2+1
          > . Moja mama mieszkając sama zużywa 7m3.

A możesz wyjaśnić dlaczego? Kąpiel-jest różnica czy 3 osoby, czy jedna, pranie-przy jednej rzadsze, zresztą teraz pralki mają automatykę wagową, więc można prać mniej i mniej zużyje wody, zmywarka również- chodzi raz na dwa-trzy dni-przy jednej osobie, przy kilku częściej.
          Dlaczego zużycie na jedną osobę ma być większe? Mnie przychodzi do głowy tylko mycie podłógbig_grin Tu nie ma znaczenia, czy mieszka jeden-czy trzech, chociaż jednej osobie mniej się będzie brudziło.

• b-b1 napisała:

> A możesz wyjaśnić dlaczego? Kąpiel-jest różnica czy 3 osoby, czy jedna, pranie-
            > przy jednej rzadsze, zresztą teraz pralki mają automatykę wagową, więc można pr
            > ać mniej i mniej zużyje wody, zmywarka również- chodzi raz na dwa-trzy dni-prz
            > y jednej osobie, przy kilku częściej.

Zmywarka ma niewiele więcej zmywania przy obiedzie dla dwóch osób niż dla jednej. Wszystkie garnki i patelnie myją się i tak, a dodatkowi biesiadnicy zużywają tylko talerze i szklanki.

Tak samo pralka - tyle samo prania pościeli jeśli śpi jedna osoba, co dwie. I tak trzeba prać wszystkie firanki, zasłony, obrusy. Sprzątać całe mieszkanie.

--
            Magdalaena
            • magdalaena1977 napisała:

>
              > Zmywarka ma niewiele więcej zmywania przy obiedzie dla dwóch osób niż dla jedne
              > j. Wszystkie garnki i patelnie myją się i tak, a dodatkowi biesiadnicy zużywają
              > tylko talerze i szklanki.
              >
              > Tak samo pralka - tyle samo prania pościeli jeśli śpi jedna osoba, co dwie. I t
              > ak trzeba prać wszystkie firanki, zasłony, obrusy. Sprzątać całe mieszkanie.
              >
              >

Zgodze się tylko co do firan i obrusów big_grin
              Jest różnica między ilością(wielkością, a co za tym wsadem do pralki) pościeli -łóżko jednoosobowe a wielkie dwuosobowe i tak samo przy zmywarce. Garnki -patelnie owszem ważne, ale przy jednoosobowym gospodarstwie mniejsze, niż przy kilkuosobowym , więc po jednym posiłku nie wypełniają zmywarki big_grin
              • a czy macie licznik osobno na ciepłą i zimną wodę?

• >Garnki -pate
                > lnie owszem ważne, ale przy jednoosobowym gospodarstwie mniejsze, niż przy kilk
                > uosobowym , więc po jednym posiłku nie wypełniają zmywarki big_grin

Co prowadzi do większego zużycia wody na osobę, bo zmywarka zostanie włączona wypełniona w 2/3. Podobnie z pralką - rzeczy jednej osoby mogą nie wypełnić całej pralki, a wyprać trzeba, bo się kończą czyste ubrania. Jak masz kilka osób to bardzo rzadko wstawiasz pół pralki czy pół zmywarki, bo zawsze się znajdzie coś brudnego do dołożenia.
        • anyx27 napisała:

> Logiczne, ze jeśli w gospodarstwie domowym mieszka tylko jedna osoba, to zuzyci
          > e na tą osobę będzie większe, niż średnie zuzycie na osobę przy np.rodzinie 2+1
          > . Moja mama mieszkając sama zużywa 7m3.

Dokładnie.
          Mieszkam sama i zużywam ok 4,5-5 m3 miesięcznie. Ciepłą wodę mam przez junkers.
          Znaczenie ma też ile czasu spędza się w domu. Mnie nie ma dziennie ok 10 godzin.
          Jak bywałam rzadziej, to zużywałam ok 3,5 m3 miesięcznie.

• Ja sama zużywam więcej wody niż poprzedni lokatorzy, których było troje, w tym male dziecko (czyli pewnie częstsze pranie).
      --
      https://lh4.googleusercontent.com/-M4dfimNLIVY/TwmbMfU923I/AAAAAAAALbA/JN_8tlP1wuc/s800/Baner%2525201%252520proc%2525202012_anime.gif
      • wlasnie luknelam na moj wodomierz i wyszlo mi zuzycie miesieczne 18m3 wody przy 5 osobach w domu,z ktorych 3 zazywaja najczesciej kapieli w duzej wannie.Pralka i zmywarka oszczedne.
        --
        Sygnaturka nie moze byc wyzsza niz 4 linijki tekstu-o tym mowi regulamin forum.
    • 12m3 za niecałe dwa miesiące, 4 osoby dorosłe
    • Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Zorientowałam się właśnie, że nasz ADM zakłada jednak 5.5 m3 zimnej wody na osobę, czyli jeszcze więcej, niż napisałam w pierwszym poście.
      Po Waszych wpisach widzę, że to jednak dużo i taka ilość wody spokojnie "obsługuje" dwie dorosłe osoby!
      • W starym mieszkaniu rozliczaliśmy się ryczałtem i przewidziane było zużycie całkowite wody 4.5 m3 na jedną osobę. Wydawało się dużo, ale odkąd mamy liczniki w nowym miejscu zużywamy (2 dorosłe + 2 nastolatków) miesięcznie od 16 do 20 m3, więc bardzo podobnie. Pralka chodzi często, bo praktycznie 6 razy w tygodniu, zmywarka podobnie, choć w weekend, przy większym gotowaniu, chodzi nawet 2-3 razy dziennie. Kąpieli nie zażywamy, jedynie prysznic 2 x dziennie, ale przy dwóch domownikach, którzy w poprzednim wcieleniu byli chyba ssakami wodnymi i muszą się dłużej "wymoczyć", niestety wody idzie pod tym prysznicem sporo. Staram się oszczędzać, jak mogę, wypleniłam przyzwyczajenia typu puszczona woda podczas mycia zębów, spuszczanie wody w WC po każdym wrzuconym paproszku, lecąca woda podczas mydlenia ciała i mycia włosów, ale to i tak za mało sad

--
        R.
    • u nas średnie zużycie to 2-3m na osobę. prysznic codziennie, pranie, zmywarka itp. ale prawie cały czas nas nie ma w domu...
      --
      what's for you will not pass you by
      www.youtube.com/watch?v=7Sxa8kca05A
    • Właśnie wczoraj dostałam rachunek..... wg licznika:
      18 kubików za 2 miesiące na 5 osób
      Wychodzi 1,8 kubika na 1 osobę przez 1 miesiąc

na zielone żaby.... wychodzi co dzień 60 litrów na 1 osobę.... to i tak chyba za dużo
      --
      pomóż nakarmić głodne dzieci... www.pajacyk.pl
      • Moim zdaniem 1.8 m3 na osobę, na miesiąc to wyjątkowo małe zużycie wody.
        Generalnie stawki ryczałtowe (tam, gdzie nie ma jeszcze liczników) plasują się między 3.5 a 5 m3 wody na osobę, na miesiąc, czyli tak mniej więcej wygląda zużycie średnie. A Wy jesteście dwa razy niżej tej dolnej granicy, więc nie narzekaj smile Zresztą nie bardzo wyobrażam sobie jeszcze niższe zużycie. Spuszczenie wody w WC to ok. 7-10 litrów. Dwa razy dziennie już masz 14-20 litrów. Do tego dwa razy dziennie prysznic (bo zakładam, że przy tak małym zużyciu raczej nie praktykujecie kąpieli w pełnej wannie), to daje łącznie ok. 30-40 l, przy myciu włosów, zwłaszcza długich jeszcze więcej. A reszta litrów to mycie rąk, zębów, jakieś płukanie szklanki i składowa zużycia wody w pralce czy zmywarce. Ja i tak jestem pełna podziwu, że macie tak małe zużycie, bo u nas mimo moich starań, wody leci po prostu koszmarnie dużo (głównie podczas mycia) i nie jestem w stanie wyplenić tego wkurzającego zwyczaju kilkunastominutowego stania i kontemplowania pod wrzącym niemal prysznicem przez część rodzinki. Bo oni się muszą "wygrzać" i odstresować grrr://
        --
        R.
    • www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-02-8-70 - normy zużycia określa Rozporządzenie.

A tak na prawdę to u mnie do 5 metrów na łeb podchodzi w porywach. Gospodarstwo dwuosobowe z własnym podgrzewaczem wody i ze zmywarką.
      Podejrzewam że nieopomiarowani zużywają więcej. Za to mając dostawę ciepłej wody zużywa się jej mniej niż przy podgrzewaczu gazowym oczywiście jeśli liczy się ze zużyciem.
    • U mnie administracja naliczała zaliczkowo 7 m sześc. od osoby miesięcznie. Od kilku miesięcy nalicza po 6. Zawsze mam nadpłatę. Faktyczne zużycie to ok. 4 m sześc.
      Generalnie na wzrost zużycia z pewnością wpływa np. prowadzenie gospodarstwa jednoosobowo, brak miejskiej wody ciepłej (przy piecyku domowym trzeba czekać aż lodowata woda spłynie, zanim się podgrzeje) i tryb życia (częste kąpiele, pranie, sprzątanie, zmywanie). U mnie np. dużo wody zużywają rośliny, których mam wiele.
      • Nie za bardzo rozumiem, dlaczego naliczają ci 6 m, jeśli zużywasz 4? Na jakiej podstawie zawyżają ci zużycie, biorą zaliczkę, która im się nie należy.
        --
        Jestem jak trzcina, zawsze wracam do pionu.
        • 16 m3 na 6 miesięcy, czyli około 3 m3 na miesiąc.
          W każdym miesiącu pobierana jest zaliczka "woda i ścieki" - 11, 2 m3, czyli 114, 58 zł. Odczyt liczników jest co 6 miesięcy. Po każdym odczycie przez dwa miesiące nie płacę czynszu bo mam nadpłatę rzędu 500 - 600 zł
    • Rodzina 2+1- ok 11 m3 na miesiąc- 7 zimnej i 4 ciepłej.
    • 30.09.13, 14:21
      Mnie spółdzielnia mieszk z grudziadza nalicza 7m3 wody na miesiac i tylez samo podgrzanej, za wode mam wtedy ok 120 zł miesiecznie
    • O, podbiję temat, bo ostatnio się wkurzyłam.
      Dostałam pisemko ze spółdzielni, że mam niedopłatę za wodę na 640 zł (za okres styczeń - czerwiec 2013). Ze szczegółowego rachunku wynika, że ogromna większość tej niedopłaty, to ciepła woda z łazienki - nosz cholera, nie zaczęłam się raptem 10x częściej myć. Najgorzej, że wg wskazań licznika jakby się zgadzało, chociaż sama tego nie kontrolowałam. Jest sens dochodzić w spółdzielni, co to i z jakiej przyczyny? Bo wydaje mi się, że to strasznie dużo, jak uważacie?
      • Może masz zepsuty licznik, można to sprawdzić, jeśli jest zepsuty, trzeba domagać się korekty naliczeń.
        • jestem sama, ze spisywania licznika wyszło mi, że zużywam ok 2-3 m3 ciepłej i 4 m3 zimnej
          często piorę, prysznicuję, a...i codziennie wymieniam wodę w psiej misce wink
        • Słuchajcie ot też zależy od innych aspektów, np. oszczędność urządzeń pobierających wodę,
          moja babcia (2 osoby w mieszkaniu) x czasu temu, kiedy miała pralkę radziecką wiatkę
          i zwyczaj płukania naczyń pod bieżącą wodą ( co popieram przy braku zmywarki, ale nie żeby ta woda leciała sobie niepotrzebnie w drugiej komorze, kiedy babcia szoruje jeszcze przypaloną patelnię umyłaś - spłucz) miała kolosalne zużycia wody (tylko zimna, ciepła przez podgrzewacz gazowy junkers)
          i wyobraźcie sobie, że Wiatka przy pełnym cyklu (5 płukań) pobierała do 130l na jeden cykl!!
          teraz kiedy ma Indesita, zużywającego 45l, to są 3 prania za jedno, mimo tego, że mieszkali w dwójkę, to z racji choroby dziadka pralka szła codziennie, lub co drugi dzień

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.