• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Jak oprawić obrazek z puzzli?

• 17.04.09, 12:01
    Jak w temacie. Ma ktoś pomysł, jak to technicznie zrobić? Mam antyramę. Nie
    wiem, czy te puzzle przykleić na tylną "ściankę", a jeśli tak, to jak -
    posmarować klejem (jakim?) obszar obrazka a potem go zsunąć na klej przy
    pomocy jakiejś tekturki (na razie mamy obrazek ułożony na podłodze)? Smarować
    każdy element (1500) i układać na ramce od nowa - nie do zrobienia, prędzej
    wyrzucę. A może nie trzeba kleić, tylko umieścić na podkładzie i docisnąć
    szybą? Ale nie wiem, czy będzie się trzymało, czy kawałeczki nie polecą
    dołem... No bo wieźć duży w końcu obrazek do jakiegoś punktu usługowego, to mi
    się nie uśmiecha, zresztą pewnie by się rozpadło w trakcie.
    Edytor zaawansowany
    • 17.04.09, 12:13
      Ja swego czasu włożyłam puzzle miedzy tył antyramy a szybę i ścisnęłam tymi
      sprzączkami. Trzymało się, ale obrazek nie był jakiś bardzo duży. Spróbować
      zawsze możesz bez klejenia, na klejenie zostaw sobie czas, może się będzie
      trzymać bez.
      --
      Julcia i my
    • 17.04.09, 12:21
      1500 powinno się trzymać włożone w antyramę

--
      iou
      • 17.04.09, 22:55
        No więc, niestety, nie trzyma się. Tzn. obrazek jako taki się nie rozpada, ale
        całość zsuwa się w dół (bo rama z niewielkim marginesem). Czyli jednak muszę
        przykleić.
    • 17.04.09, 12:28
      Znajoma nakleiła na dyktę. Co do tego czym kleiła - nie wiem, ale myślę, że
      lekko rozcieńczony wikol będzie idealny.
      Technicznie zrobiłabym to tak, że przeniosłabym obrazek na jakąś idealnie równą
      powierzchnię (np.stół) wzorem do dołu, posmarowałabym obrazek klejem (pędzlem) i
      nałozyłabym dyktę (lub cienką płytę mdf).
      • 17.04.09, 13:41
        posmarowac tylnia powierzchnie puzzzli tak w caloscii i na dykte lub tekture 3mm
        szara przykleic resztki kleju wytrzec szmatka
        najlepiej kleic na wiekszym formacie gdyz w razie gdyby nierowno sie przylepilo
        mamy mozliwosc takiego dociecia tektury przed wlozeniem do antyramy ze mozna tak
        dociac tekture ze w antyramie bedzie prosto wygladac.
        przy takiej grubosci tektury nic nie powinno sie stac przyciazyc czyms ciezkim
        ksiazka gruba zeby sie dobrze przykleilo i zostawic na noc np ja polecam klej
        itr 30 jest to klej uzywany w drukarniach i introligatornniach do klejenia
        takich rzeczy a tektura powinna byc tansza od plyty czy dykty do zakupienia w
        sklepach z papierami samoprzyelpnymi foliami itd dla plastykow a w razie co
        latwiejsza do przyciecia
        • 17.04.09, 17:40
          Tektura owszem, jest tańsza, lubi się wyginać pod wpływem wilgoci zawartej w
          kleju. Robi się taki koci grzbiet. Trzebaby dość długo trzymać pod równomiernym
          obciążeniem aby tego uniknąć.
    • 17.04.09, 13:53
      Mozna na tyl nakleic mocna tasme klejaca - u mnie sprawdzila sie
      dwustronna dywanowa (bez sciagniecia oslonki tasmy) - dodatkowo
      usztywnila ona caly obrazek.

Pozdrawiam ~ foretka ~ mama Natalki (30.11.2008) i Paulinki (13.09.2004)
      Zakątek Szczecińskich MaM!
      1% dla Mateusza!
      • 11.07.13, 16:02
        Ostatnio oprawiłam 1000 elementów puzzli w antyramę i trzyma się dość mocno. Teraz przygotowuję się do większego rozmiaru, mam puzzle 3000 el. i sama się zastanawiam jak tanio i solidnie można je oprawić. Może skorzystam z pomysłu znajomych - ułożyć obrazek na dyktę i polakierować po wierzchniej warstwie, można nawet dwa razy, wtedy nie trzeba się głowić jak przykleić puzzle, a daje to połyskujący efekt.
    • 17.04.09, 14:07
      ravensburger ma taki klej, którym się maże po wierzchu i nie trzeba kombinować
      www.gandalf.com.pl/p/klej-do-puzzli-permanent/
      --
      Ares
    • 12.07.13, 10:41
      Moja córa układa puzzle z 2-3 tys. elementów, potem kupujemy cienką sklejkę na rozmiar obrazka i ona wszystkie puzzle (każdy osobno) przykleja do tej sklejki zwykłym klejem MAGIC, ten klej nie brudzi, po zaschnięciu jest zupełnie przezroczysty, więc nawet jeśli gdzieś się tam wymsknie, to i tak nie będzie go widać. I wbrew pozorom - klejenie pojedynczych puzzli naprawdę nie jest ani w 1/10 tak pracochłonne, jak się ludziom wydaje. Córka przenosi na tę sklejkę poszczególne elementy pasami (w pionie) i idzie jej to naprawdę sprawnie, największe puzzle zajmują jej tak ze 2-3 godz. z przerwami. Wydaje mi się, że to najlepsza gwarancja, że wszystko będzie równo i prosto.
      • 13.07.13, 13:27
        Daaawno temu próbowałam tak zrobić z puzzlami 6 tys., efekt - trochę krzywo wyszło, te ułamki milimetrów luzu pomiędzy poszczególnymi kawałkami przy tym rozmiarze zaczynają mieć znaczenie. Teraz przejechałabym tym klejem do puzzli zalinkowanym powyżej plus ewentualnie podkleiła czymś od spodu jeśli byłby to duży rozmiar (tak powiedzmy od pół metra kwadratowego w górę).
    • 12.07.13, 12:33
      Włożyłabym ułożoną układankę ściśle między dwie tekturki (coś w rodzaju dużej, sztywnej teczki) i odwróciła obrazkiem do dołu. Na spodnią część nałożyłabym płachtę folii przezroczystej folii samoprzylepnej, a nadmiar po bokach obcięła nożem. Alternatywnie - użyłabym kleju do papieru w spray-u i nakleiła na układankę papier, a potem przywaliła to czymś ciężkim i zaczekała aż porządnie wyschnie.

Folię i klej w spray-u można kupić w sklepie z zaopatrzeniem dla plastyków.

Kiedy układanka będzie do czegoś przyklejona, włożenie w antyramę to już nie kłopot.
      Nie polecam naklejania po kawałku, bo łatwo o upapranie klejem elementów.
    • 12.07.13, 12:52
      Jeśli puzzle będą w ramie, tak jak tutaj:

img10.tablica.pl/images_tablicapl/7039485_1_644x461_ukladanka-puzzle-5000-ulozony-obraz-w-ramie-wolomin.jpg
      To nie będą zjeżdżać w dół, bo rama będzie je trzymać od spodu smile
    • 12.07.13, 14:20
      nie kleimy, dociskamy tylko szybą.
      mamy tak oprawione chyba z 10 kompletów (po 1000-2000 elementów).
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.