Dodaj do ulubionych

Wielkoduszność Goebbelsa

02.12.19, 18:45
Wiosna 1933 roku zaczęły się pierwsze akcje antysemickie w Niemczech. Bojkot sklepów. Żydzi zaczęli być zwalniani z pracy, z racji swojego pochodzenia. Słynny dyrygent Wilhelm Furtwängler wyraził swój sprzeciw bezpośrednio po tym, jak narodowosocjalistyczni aktywiści zakłócili koncert żydowskich dyrygentów Brunona Waltera i Ottona Klemperera. Goebbels odpowiedział na list i zaproponował Furtwänglerowi publikowanie korespondencji w codziennej prasie, co też nastąpiło.
W swojej odpowiedzi Goebbels podkreślał, że nie może zgodzić się z poglądem Furtwänglera, jeżeli ten uznawać chce jedynie „podział” na dobrą i złą muzykę. Goebbels wyrażał pogląd, że tylko „sztuka, która sama czerpie z pełnej narodowości […] na końcu może być dobra i mieć znaczenie dla narodu, dla którego jest tworzona”. Stwierdził także, że sztuka w „w sensie absolutnym”, jak to ujmuje „liberalny demokratyzm”, nie istnieje. Z drugiej strony w liście do Furtwänglera Goebbels składał uroczystą deklarację, że nadal będą wspierani artyści, którzy „rzeczywiście coś potrafią i których pozaartystyczne działania nie naruszają elementarnych norm państwa, polityki i społeczeństwa”.
Furtwängler, którego Goebbels ostentacyjnie odwiedził w garderobie 10 kwietnia, podczas przerwy w koncercie – bezpośrednio przed publikacją korespondencji – mógł odczytać to ostatnie zdanie jako gwarancję dalszej działalności koncertowej dla muzyków żydowskiego pochodzenia. Ale list Goebbelsa bynajmniej nie zawierał takiej gwarancji, ponieważ Goebbels w przyszłości ogóle nie przewidywał udziału żydowskich artystów w niemieckim życiu kulturalnym. W każdym razie dla ministra propagandy wymiana korespondencji z Furtwänglerem była pełnym sukcesem – kilka dni po antyżydowskim bojkocie i uchwaleniu ustawy o urzędnikach zademonstrował w efektowny sposób polityczno-kulturalną wspaniałomyślność. „Udało się” – odnotował w dzienniku1341.

--
nonkonformiści
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka