Bł. Klemens Szeptycki Dodaj do ulubionych


Błogosławiony Klemens Szeptycki (1869-1951) pochodził ze znanej arystokratycznej rodziny, był bratem Metropolity Andrzeja Szeptyckiego. Początkowo, jeszcze jako Kazimierz, zajmował się działalnością polityczną. Był posłem do Wiedeńskiej Rady Państwa. Ustąpił z niej w wyniku konfliktu z Narodową Demokracją. W wieku 41 lat porzucił świetnie zapowiadającą się karierę polityczną i wstąpił do Zakonu Studytów (przyjmując imię Klemens), którego regułę (Typikon) opracował wspólnie z Metropolitą Andrzejem. Studia teologiczne odbył w Innsbrucku, a w 1915 roku uzyskał święcenia kapłańskie. Był wieloletnim Ihumenem Monastyru w Uniowie, a w 1939 roku powołany został przez Metropolitę na greckokatolickiego egzarchę Rosji i Syberii. W roku 1944 ojciec Klemens został archimandrytą Studytów Uniowskiej Ławry.

Aresztowany w 1947 roku przez władze radzieckie był początkowo przetrzymywany w Przemyślanach, a następnie na podstawie decyzji orzeczenia Specjalnego Kolegium KGB w Kijowie – skazany na długoletnie więzienie o zaostrzonym reżimie we Włodzimierzu nad Klaźnią. Zmarł w tym więzieniu 1 maja 1951 roku.

Był człowiekiem głębokiej wiary i wielkiego umysłu. Obaj bracia Szeptyccy byli nie tylko arystokratami z urodzenia, ale i z ducha. Ich ekumenizm nie był pustą deklaracją, ale otwarciem na ludzi – bez względu na ich narodowe pochodzenie czy społeczny status. Występowali przeciwko dyskryminacji Ukraińców, bronili w czasie wojny Polaków prześladowanych i mordowanych na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, ratowali Żydów.

W 2001 r., w czasie pielgrzymki na Ukrainę, Jan Paweł II ogłosił ojca Klemensa błogosławionym, wspólnie z innymi ukraińskimi męczennikami Kościoła Greckokatolickiego. W grupie tej był także wspominany już w tym wątku ks. Emilian Kowcz. Błogosławiony Klemens Szeptycki za ofiarne niesienie pomocy Żydom otrzymał pośmiertnie medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".


Opracował, na podstawie przemówienia Adama Rotfelda i internetu, tawnyroberts.
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.