Dodaj do ulubionych

Dni Gwarków Tarnogórskich

12.09.09, 12:41
Znalazłam to przypadkowo i postanowiłam ci podrzucić, bo wiem że czasem tam
jeździsz. A może już byłaś, bo trochę późno to znalazłam Wybierasz się?

data i godzina wydarzenie
11 wrzeœnia, pi¹tek INAUGURACJA - WIECZÓR REGIONALNY
16.30 - 17.30 Tarnogórska Orkiestra Dęta przy TCK, z siedzibą w Pniowcu -
przemarsz ulicami miasta i koncert na scenie
17.30 - 18.00 "Trzystu chórzystów" - koncert połączonych tarnogórskich chórów
18.00 - 18.30 "Tarnogórski dzbanek" - spektakl w wykonaniu młodzieżowej grupy
warsztatowej TCK pod kierunkiem Barbary Kwas
18.30 - 19.00 Uroczyste otwarcie Gwarków z udziałem Burmistrza Miasta
19.00 - 20.00 Koncert zespołu tańca nowoczesnego TESS z TCK
20.00 - 21.30 Koncert ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego WARSZAWIANKA
12 września, sobota *BLOK MUZYCZNY „ŻYWE SREBRO”
* KONCERT GWIAZDY WIECZORU
15.00 - 16.00 Zespól O`reggano z Tarnowskich Gór
16.00 - 17.00 Zespól Czaczi Vorba - muzyka Karpat i Bałkanów
17.00 - 18.30 Zespół Trebunie Tutki plus ich goście
18.30 - 19.00 "Projekt Strzybnica" - prezentacja multimedialna
19.00 - 20.00 Zespół Motema Africa - rumba afrykańska, reggae, calypso,
muzyka latino
20.00 - 22.00 Gwiazda wieczoru: ZAKOPOWER
13 września,
niedziela *PROGRAM POD HASŁEM „DOBRE, BO NASZE”
*KONCERT GWIAZDY WIECZORU
15.00 - 15.30 Prezentacja laureatów Festiwalu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży
FERMATA, organizowanego w TCK
15.30 - 16.30 Spektakl "KRUCYTYRK" - śląskie baśnie i legendy na motywach
Gustawa Morcinka, w wykonaniu Teatru Nowego w Zabrzu
16.30 - 17.00 Prezentacja laureatów konkursu na najpiękniejszy strój historyczny
17.00 - 18.00 Koncert zespołu Another World z Tarnowskich Gór - zwycięzcy
Powiatowego Przeglądu Kapel Młodzieżowych
18.00 - 18.30 "Projekt Strzybnica" - prezentacja multimedialna
18.30 - 20.00 Recital PIOTRA POLKA
20.00 - 22.00 Gwiazda wieczoru - MYSLOVITZ
22.00 Pokaz sztucznych ogni


Scenariusz pochodu gwarkowskiego
Niedziela, 13 września, godz. 11.00 - 13.00

I CZĘŚĆ HISTORYCZNA

1. Napis „GWARKI” niesiony przez dzieci w historycznych kostiumach
2. Tarnogórska Orkiestra Dęta "Pniowiec"
3. Rycerz Adam de Tarnowice z giermkiem + kilku zbrojnych
4. Chłopi tarnowiccy i reptowscy
5. Chłop Rybka z rodziną i bryłą wyoranego kruszcu
6. Skarbnik
7. Starszy Kopacki
8. Herbarze gwareckie
9. Gwarkowie z narzędziami pracy
10. Książę Opolski Jan II Dobry, margrabia brandenburski Georg von
Hohenzollern-Ansbach, Piotr Wrochem, dworzanie księcia i margrabiego
11. Ordunek Gorny
12. Herold Miejski
13. Burmistrzowie i rajcowie miejscy z insygniami władzy
14. Wóz zbuntowanych gwarków Straż Miejska - Lancknechci z Górnośląskiego
Bractwa Rycerskiego z Gliwic
15. Cechy Miejskie
16. Walenty Roździeński z księgą "Officina Ferraria", hutnicy z narzędziami
pracy
17. Wojna 30-letnia (1618-1648) piechota z jazdą szwedzką (w tym "Żółty
Regiment" z Fundacji Zamek Gniew - pikinierzy, muszkieterzy)
18. Mieszczanie
19. Zespół Muzyki Dawnej "Tibiarum Scholares"
20. Hans Sedlaczek (częstujący na Rynku winem)
21. Król Jan III Sobieski, królewicz Jakub Sobieski ze sztandarem
królewskim, Hetman Wielki Koronny Stanisław Jabłonowski, husaria
22. Królowa Maria D’Arquien Sobieska z damami dworu, eskorta konna karocy
23. Król August II Mocny z hrabiną Aurorą von Konigsmarck oraz kowalem
24. Król Szwecji Karol XII Wittelsbach
25. Król August III Sas
26. Minister górnictwa Królestwa Prus - hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden i
Rudolf von Carnall
27. Poeci: Johann Wolfgang von Goethe, Książę Biskup Ignacy Krasicki, Józef
Wybicki, Julian Ursyn Niemcewicz
28. Okres wojen napoleońskich - wojna francusko-pruska 1806-1807, generał
książę Paweł Antoni Sułkowski z huzarami
29. Car Aleksander I i generał książę Wołkoński
30. Znani naukowcy: dr Robert Koch, dr Carl Wernicke
31. Cesarz Wilhelm II i adiutanci, książę Guido Henckel von Donnersmarck
32. Okres powstań śląskich: Grenzschutz, oficerowie z Międzysojuszniczej
Alianckiej Komisji Rozjemczej, powstańcy śląscy, orkiestra szkocka „Pipes and
Drums” z Częstochowy, nawiązująca do stacjonujących w Tarnowskich Górach
oddziałów z pułku „The Black Watch”
33. Generał Stanisław Szeptycki wkraczający na czele 27. Pułku Piechoty do
Tarnowskich Gór 26.06.1922 r.
34. 11. Pułk Piechoty (w tej roli Grupa Rekonstrukcji Historycznej ze
Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” z Piekar Śląskich)
35. 3. Pułk Ułanów Śląskich z dowódcą płk. Czesławem Chmielewskim na czele
(w ich roli 7. Konna Strzelecka Drużyna Harcerzy Rzeczpospolitej im płk.
Władysława Beliny-Prażmowskiego z Bytomia).

II CZĘŚĆ: REGIONALNA

1. Górnicza orkiestra dęta "Z.G. Piekary-Julian"
2. Wieniec dożynkowy
3. Zespół folklorystyczny "Brynica"
4. Dziecięcy Zespół Folklorystyczny (Miedarzanie lub Mały Śląsk)
5. Zabytkowy konny wóz straży pożarnej z Rept Śląskich
6. Bractwa Kurkowe z Tarnogórskim na czele

III CZĘŚĆ: DELEGACJE

1. Orkiestra dęta - Miejska Orkiestra Dęta Kalety
2. Delegacje miast partnerskich
3. Delegacje zaprzyjaźnionych powiatów

Obserwuj wątek
    • cusiew44 Re: Dni Gwarków Tarnogórskich 12.09.09, 12:44
      Nie zmieściło się naraz

      IV CZĘŚĆ: MŁODZIEŻ

      1. Motema Africa
      2. Szkoły podstawowe
      3. Gimnazja
      4. Szkoły średnie

      V CZĘŚĆ: POZOSTALI UCZESTNICY

      1. Orkiestra OSP Kaniów
      2. Organizacje pozarządowe, charytatywne, hobbyści, itp.
      3. Pojazdy mechaniczne - stare samochody, motocykle, pojazdy wojskowe,
      reklamodawcy

      IMPREZY TOWARZYSZĄCE


      I. PLAC WOLNOŚCI - BLOK IMPREZ DLA DZIECI
      Sobota-niedziela, 12 - 13 września
      Sobota, 12 września
      12.00 Teatr lalkowy - bajka interakcyjna
      13.00 Bajka interakcyjna - aktorzy scen krakowskich
      14.00 "Czary mary" - pokaz iluzji
      15.00 Bajka interakcyjna w wykonaniu aktorów scen krakowskich
      16.00 Kubuś i Tygrysek - program z udziałem maskotek Kubusia Puchatka i Tygryska
      17.00 Gry i konkursy z nagrodami prowadzone przez konferansjera - animatora
      17.30 Pokaz duetu fakirów
      Niedziela, 13 września
      14.00 Interakcyjna bajka kukiełkowa
      15.00 Bajka interakcyjna - teatr dla dzieci z Krakowa
      16.00 Wesołe zabawy z Tabalugą - program z udziałem maskotek Smoka i Bałwanka
      17.00 Wujek Hipcio i przyjaciele - program zawiera m.in. pokazy iluzji.
      Dodatkowo malowanie tatuaży w czasie trwania imprezy (2 dni).
      Konferansjer - prowadzenie całości (2 dni)

      II. PLAC ŻWIRKI I WIGURY - KIERMASZ SZTUKI I RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO
      Sobota - niedziela, 12 - 13 września, godz. 10.00 - 18.00
      Na kilkunastu drewnianych stoiskach lokalni twórcy i rzemieślnicy prezentować
      będą własne wyroby, a także zapoznawać tarnogórzan z tajnikami pracy
      rękodzielniczej.
      Na kiermaszu pokazane zostaną m.in. wyroby ceramiczne, koronczarskie, rzeźby z
      drewna, obrazy, witraże, produkty z wikliny, miodu, kamienia, biżuterii.
      Przewidziano również warsztaty ceramiczne oraz pokaz rzeźbienia w drewnie.

      III. PARK MIEJSKI

      1. BLOK IMPREZ ORGANIZOWANYCH PRZEZ TARNOGÓRSKĄ FUNDACJĘ KULTURY I SZTUKI I
      STOWARZYSZENIE "KULTURAPIA"
      Piątek - sobota, 11 - 12 września
      Piątek, 11 września
      Scena na muszli koncertowej -
      16.00-19.30 - Przegląd Kapel Młodzieżowych
      19.30 - 20.00 Wręczenie nagrody oraz statuetki srebrnego Gwarocka
      20.00-22.00 Gwiazda wieczoru
      Sobota, 12 września
      Scena na muszli koncertowej
      14.00 - 20.00 Występy tarnogórskich kapel oraz zespołów z miast i powiatów
      partnerskich
      Okolice muszli koncertowej
      12.00 - 18.00 Gry i zabawy organizowane przez stowarzyszenie Kulturapia
      14.00 - 18.00 Zawody Łucznicze
      20.00 - 20.30 Wręczenie nagrody
      13.00 - 20.00 Park linowy - "Małpi Gaj"

      2. VI TARNOGÓRSKI BIEG SEDLACZKA
      Sobota, 12 września
      Biuro zawodów: Gimnazjum nr 2 Sportowe ul. Wyspiańskiego 3 (przed zawodami),
      okolice muszli koncertowej (w czasie zawodów)
      Miejsce: Park Miejski (alejki asfaltowe)
      Uczestnictwo : do startu dopuszczeni zostaną wyłącznie amatorzy (zawodnicy
      nie posiadający licencji PZLA), będący członkami drużyn zgłoszonych przez
      odpowiednie szkoły
      Wydawanie numerów startowych na 45 minut przed danym biegiem w biurze zawodów.
      P 9.00 - wydawanie numerów startowych
      9.20 - otwarcie zawodów
      9.30 - 13.15 - konkurencje biegowe oraz wręczenie nagród
      Konkurencje :
      - bieg na dystansie ok. 800 m (reprezentacje dziewcząt i chłopców, po max. 5
      uczniów klas IV-VI szkół podstawowych rocznik 1997 i młodsi) - start: godz. 9.30
      (dziewczęta) i godz.9.45 (chłopcy)
      - bieg na dystansie ok. 800 m samorządowca (VIP) - Radni Miasta i Dzielnic,
      Radni Powiatu, Radni Miast i Gmin Powiatu, kierownictwo Urzędu Miasta,
      kierownictwo Urzędów Miast i Gmin Powiatu, członkowie Zarządu Powiatu i
      kierownictwo Starostwa Powiatowego, dyrekcje i zarządy firm i instytucji -
      start ok. godz.10.15
      - bieg integracyjny na dystansie ok. 400 m (reprezentacje dziewcząt i
      chłopców mających orzeczenie o niepełnosprawności rocznik 1995 i starsi - start
      ok. godz. 10.45
      - bieg na dystansie ok. 1.000 m (reprezentacje dziewcząt i chłopców po max.
      5 uczniów klas I-III szkół gimnazjalnych rocznik 1994 i młodsi) - start godzina
      11.00 (dziewczęta) i godz.11.15 (chłopcy)
      - bieg nauczyciela - panie na dystansie ok. 600 m i panowie na dystansie ok.
      1.000 m start ok. 11.45
      - bieg na dystansie ok. 1 000 m (reprezentacje dziewcząt) i ok.1.800 m
      (reprezentacje chłopców) po max. 5 uczniów klas I-III szkół licealnych i
      techników rocznik 1991 i młodsi) - start: godzina 12.15 (dziewczęta) i godzina
      12.30 (chłopcy)
      Wręczenie nagród indywidualnych i drużynowych nastąpi w dniu zawodów

      IV. RATUSZ, SALA SESYJNA
      Piątek, 11 września, godz. 10.00
      Konferencja naukowa poświęcona 90. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego oraz
      70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Podczas konferencji zostaną wygłoszone
      referaty:
      "Rola pierwszego zrywu powstańczego w przywróceniu Górnego Śląska do Macierzy" -
      prelegent mgr Stanisław Obcowski.
      Referat poświęcony problematyce II Wojny Światowej - prelegent dr Grzegorz Bębnik.
      Organizator konferencji - Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

      V. MUZEUM
      Piątek, 11 września, godz. 12.00
      Otwarcie wystawy "Ciebie przyzywam w siedmiu ogniach. Żydzi tarnogórscy - historia
      i obrzędowość."
      Podczas wernisażu: "OWN LID - wieczorna pieśń" - koncert pieśni żydowskich
      w językach jidysz, hebrajskim i ladino w wykonaniu Urszuli Makosz.
      Organizator - Muzeum w Tarnowskich Górach

      VI. TARNOGÓRSKIE CENTRUM KULTURY
      Sobota, 12. września, sala baletowa, godz. 10.00
      XII Turniej Brydża o Nagrodę Burmistrza Tarnowskich Gór. Organizator - Sekcja
      brydża sportowego przy TCK.
      Piątek - niedziela, 11-13 września, galeria PRZYTYCK, godz. 10.00 - 18.00
      Wystawa Filatelistyczna przygotowywana przez Koło nr 5 Polskiego Związku
      Filatelistycznego działające przy TCK

      VII. RESTAURACJA "KURNA CHATA"
      Piątek, 11 września, godz. 20.00
      "Alternatywna historia Tarnowskich Gór" - program Tarnogórskiego Kabaretu
      Literackiego "Tarnina". Wstęp wolny

      VIII. SKANSEN MASZYN PAROWYCH ZABYTKOWEJ KOPALNI SREBRA
      Sobota, 12 września, godz. 10.00 - 13.00
      VI Parada Pojazdów Zabytkowych Bytom - Tarnowskie Góry - Radzionków 2009
      Prezentacja pojazdów zabytkowych, śląski poczęstunek - chleb z "tustym" + ogórek
      kiszony, konkurs elegancji - wybór Najładniejszego Pojazdu Zabytkowego
      (wybierają tarnogórzanie), wręczenie zwycięzcy konkursu nagrody Burmistrza Miasta
      Organizatorzy: Urząd Miejski w Bytomiu, Urząd Miejski w Tarnowskich Górach,
      Urząd Miasta Radzionków

      IX. RESTAURACJA "KAŁAMARZ", ul. Górnicza 7
      Piątek, 11 września, godz. 20.00
      Sobota, 12 września, godz. 20.00
      Koncerty zespołu "Jazzonaz" z Bernburga. Wstęp wolny

Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka