Dodaj do ulubionych

Byłam w Rialcie na Afry Kamera:)

  • madohora Re: Byłam w Rialcie na Afry Kamera:) 11.07.12, 10:30
   zamknięty
   Art Naif Festiwal zaprasza do kina: już od piątku „Afrykamera”!

   Wakacje właśnie się rozpoczęły, ale dla tych, którzy na razie zostają w mieście, organizatorzy V Art Naif Festiwal przygotowali filmową podróż do Afryki.
   VII Festiwal Filmów Afrykańskich „Afrykamera” odbędzie się w Katowicach w ramach cyklu „Letnie Kino Trzech Kontynentów”, który stanowi wydarzenie towarzyszące Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej w Galerii Szyb Wilson. Wystawę artystów naiwnych z całego świata można obejrzeć do 17 sierpnia, a na seanse „Afrykamery” organizatorzy zapraszają do kinoteatru Rialto od 6 do 8 lipca. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.
   Festiwal „Afrykamera” powstał m.in. po to, żeby przełamać stereotypy na temat Afryki i pokazać kulturę, społeczeństwo i historię tego kontynentu oczami jego mieszkańców. To gratka zarówno dla kinomanów, ponieważ filmy afrykańskie nie są na co dzień obecne w repertuarach kin (co może sprawiać mylne wrażenie, że nic na tym obszarze się nie dzieje), ale też świetna okazja do zweryfikowania obrazu Afryki znanego z telewizyjnych wiadomości czy kalendarzy misyjnych, o przygodowych książkach dla młodzieży nawet nie wspominając.
   Katowicka odsłona festiwalu potrwa trzy dni. W piątek w centrum uwagi będą kobiety. Jako pierwszy zostanie pokazany film dokumentalny „Krzyk gołębicy” (reż. Sani Elhadj Magori) opowiadający o wielkiej nigeryjskiej śpiewaczce Hussey, która niegdyś namawiała młodych ludzi do wyjazdu z kraju w poszukiwaniu lepszego życia, a teraz ma przekonać ich do powrotu. Kolejny film, „Ramata” (reż. Leandre-Alain Baker), to historia żony ministra sprawiedliwości, która porzuca dostatnie życie dla młodego kochanka. Chłopak jednak pewnego dnia ją opuszcza, a Ramata sama musi poradzić sobie w rzeczywistości całkiem innej niż ta, do której jest przyzwyczajona.
   Sobota także rozpocznie się dokumentem, „Niedziela w Brazzaville” (reż. Adria Mones, Enric Bach) to optymistyczna opowieść o trzech barwnych osobistościach kongijskiego miasta, które na przekór wszystkiemu starają się widzieć jasne strony codzienności. „Kinyarwanda” (reż. Alrick Brown), drugi film, który zostanie pokazany tego dnia, opowiada historię sześciu osób, które znalazły schronienie w Wielkim Meczecie w Kigali podczas ludobójstwa w 1994 roku. Mufti Rwandy wydał wtedy zakaz wyznawcom islamu mordowania Tutsi, a meczety stały się miejscem schronienia dla muzułmanów, chrześcijan, Hutu i Tutsi. „Afrykamerę” zakończy w niedzielę „Marzyciel” (reż. Paul Eilers), opowieść o afrykanerskim miasteczku, widzianym oczami 11-letniego chłopca.

   Wprowadzenie do filmów wygłosi Miłka Stępień, afrykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego, dobrze znana bywalcom Festiwalu.

   Więcej informacji na www.artnaiffestiwal.pl

   Seanse:
   Piątek (06.07), niedziela (08.07) godz. 18.00
   Sobota (07.07) godz. 18.30
   Kinoteatr „Rialto”, ul. św. Jana 24, Katowice

   InSilesia.pl jest partonem medialnym Festiwalu Art Naif.

   insilesia.pl/aktualnosci/artykul/14090/5/Art_Naif_Festiwal_zaprasza_do_kina_juz_od_piatku_Afrykamera
  • madohora Re: Byłam w Rialcie na Afry Kamera:) 01.07.14, 20:18
   zamknięty
   Festiwal Filmów Afrykańskich "AfryKamera", pierwszy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący afrykański wkład w rozwój światowej kinematografii, organizowany jest raz do roku w Warszawie, przy czym mniejsze odsłony wydarzenia odbywają się w kilku innych miastach w Polsce.
   --
   MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
  • madohora Re: Byłam w Rialcie na Afry Kamera:) 01.07.14, 20:19
   zamknięty
   AfryKamera powstała z myślą o prezentowaniu najważniejszych zjawisk kulturowych i kinematograficznych w Afryce, ale z punktu widzenia lokalnego. Już sama nazwa wskazuje na klucz Festiwalu: Afrykańska Kamera, czyli Afryka oczami Afrykanów. Przedstawiamy zatem wersję Afryki nie przez krzywe zwierciadło zagranicznego obiektywu
   --
   MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
  • madohora Re: Byłam w Rialcie na Afry Kamera:) 01.07.14, 20:19
   zamknięty
   Imprezy dodatkowe:
   4 lipca, godz. 20:00 – koncert zespołu Foliba, ul. Mariacka, Katowice
   5 lipca, godz. 11:00 - warsztaty gry na bębnach, prowadzenie: zespół Foliba. Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
   --
   MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
  • madohora Re: Byłam w Rialcie na Afry Kamera:) 01.07.14, 20:20
   zamknięty
   pt, 4 Lipca 2014 - 18:00 | Połówka żółtego słońca

   sob, 5 Lipca 2014 - 18:00 | Tough Bond

   sob, 5 Lipca 2014 - 19:30 | Córki Delty Nigru

   nie, 6 Lipca 2014 - 18:00 | Królowe nocy w świecie gangów

   nie, 6 Lipca 2014 - 19:15 | C jak chłopiec
   --
   MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka