Dodaj do ulubionych

Wstępy czyli koński targ w Skaryszewie

20.02.13, 22:47
zamknięty

--
MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  madohora 20.02.13, 22:48
  Rozpoczęły Wstępy czyli największe targi końskie w naszym kraju. I jak co roku budzą wiele kontrowersji. Hodowcy bronią swoich racji a ekolodzy swoich. I tak przez lata nie dojdziemy do tego kto ma rację. A co się dzieje wokół targu - odsyłam do kilku linków.
  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  madohora 20.02.13, 22:49
  8.02. Skaryszew (PAP) - Skaryszewski Jarmark Koński "Wstępy" rozpoczął się w poniedziałek rano w Skaryszewie koło Radomia. Handlowi końmi przyglądają się inspektorzy służb weterynaryjnych, policjanci i przedstawiciele organizacji walczących o prawa zwierząt.Teren jarmarku objęto monitoringiem.

  Skaryszewski Jarmark Koński rozpoczyna się tradycyjnie w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu. Stąd też pochodzi jego nazwa "Wstępy" - od wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu. Impreza trwa dwa dni.

  Według organizatorów to największa tego typu impreza w Polsce i Europie. Chociaż jak przyznaje burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga, z roku na rok na sprzedaż wystawianych jest tutaj coraz mniej koni; bywały lata, że było ponad tysiąc, w ub. roku - tylko około 300. Od kilku lat na tym samym poziomie utrzymuje się natomiast liczba osób odwiedzających targi. W ciągu dwóch dni przewija się przez jarmark około 10 tys. gości.

  Handlujący końmi i kupcy z całej Polski przyjeżdżają do Skaryszewa już w nocy. Pierwsze konie zostały sprzedane w poniedziałek o świcie.

  Połowa oferowanych do sprzedaży zwierząt to – jak zaznaczył Kumięga - konie rekreacyjne służące m.in. w gospodarstwach agroturystycznych oraz do hipoterapii. W sprzedaży są także kucyki. Drugą połowę stanowią konie zimnokrwiste służące do celów roboczych i pociągowych.

  Część klientów, głównie z Włoch, przyjeżdża do Skaryszewa, żeby kupić zwierzęta na mięso - stąd obecność na targach przedstawicieli organizacji praw zwierząt. Według burmistrza Skaryszewa na rzeź trafia jednak tylko kilkadziesiąt koni ze skaryszewskiego jarmarku. Zdaniem obrońców praw zwierząt – liczba ta jest znacznie większa. Z danych wojewody mazowieckiego wynika natomiast, że w całym 2012 r. z województwa mazowieckiego na handel do Unii Europejskiej wysłano 3900 koni.

  Obrońcy zwierząt podkreślają, że w Skaryszewie nadal zdarzają się przypadki np. bicia koni i wciągania siłą do samochodu.

  Burmistrz Skaryszewa zapewnia, że organizatorzy robią wszystko, by handel końmi odbywał się w jak najlepszych warunkach. W tym roku teren został oświetlony, zainstalowano także monitoring.

  Prezes Fundacji „Tara - Schronisko dla Zwierząt” Scarlett Szyłogalis ma też zastrzeżenia do funkcjonowania w czasie targów kontroli inspekcji weterynaryjnej. Według niej w Skaryszewie nie ma także odpowiednich warunków do handlu zwierzętami; brakuje odpowiednich ramp załadunkowych, miejsc do pojenia zwierząt, teren jest nieutwardzony i nieogrodzony.

  W związku z sygnałami organizacji pozarządowych wojewoda mazowiecki zlecił podległym służbom wzmożone kontrole na jarmarku w Skaryszewie. W tym roku ma pracować tutaj czterdziestu lekarzy weterynarii. Na rogatkach miasta i na terenie jarmarku sprawdzane są dokumenty zwierzęcia oraz jego kondycja fizyczna i sposób przewożenia. Służby porządkowe obserwują sposób rozładunku i załadunku zwierząt, czy nie są spętane lub za ciasno uwiązane, a także czy nie są bite. Weterynarzy wspomagają policjanci. W przypadku znęcania się nad zwierzętami przepisy przewidują karę grzywny, a nawet ograniczenie lub pozbawienie wolności do 3 lat.

  Według rzeczniczki wojewody Ivetty Biały, w ub. roku obecni na miejscu inspektorzy weterynaryjni stwierdzili nieliczne nieprawidłowości – najczęściej było to nadużywanie batów. Odnotowano także pojedyncze przypadki braku paszportu konia. Jeden z kontrolowanych pojazdów nie miał zezwolenia na przewóz zwierząt. Nie stwierdzono przypadków znęcania się nad zwierzętami.

  Targi końskie w Skaryszewie mają charakter ludowego festynu. Na scenie odbywają się występy kapel ludowych i pokazy koni. Na głównym trakcie, zwanym Aleją Twórców Ludowych, zaopatrzyć się można w wyroby z wikliny, gliniane naczynia i rzeźby ludowe.

  Na targu w Skaryszewie można zaobserwować tradycyjne metody targowania ceny konia poprzez uderzanie rękami przez kupującego i sprzedającego oraz zwyczaj tzw. litkupu, czyli wypicia wódki po dobiciu targu.

  Przywilej targowy nadany został Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 roku. Początkowo był to zwykły jarmark płodów rolnych. Koński charakter targów ukształtował się 100 lat później. Rozkwit końskich targów nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. (PAP)

  ilp/ dym/

  www.google.com/hostednews/epa/article/ALeqM5g_7Ykv8gOj4uQq5b9TnPQdTTkaLA?docId=13230863
  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  moska_j_82 19.06.13, 06:34
  Weterynarz specjalizujący się w leczeniu koni - www.konskie-zdrowie.pl w zakres usług wchodzą: leczenie kolki, dermatologia, ortopedia, stomatologia i inne.
 • zamknięty
  madohora 20.02.13, 22:50
  PIEKŁO DLA KONI CZY ZWYKŁY TARG
  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  madohora 20.02.13, 22:51
  PROTESTY EKOLOGÓW
  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  madohora 20.02.13, 22:53
  GROZA NA KOŃSKIM TARGU
  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  madohora 20.02.13, 22:53
  TARGI KOŃSKIE W SKARYSZEWIE POD KONTROLĄ WETERYNARZY
  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  balzack 23.02.13, 12:50
  W odróżnieniu od Mado boję się koni, są wielkie i niebezpieczne. Nie wiadomo co taki duży sobie myśli. Ale zastanawiam się też czasem czy ekolodzy nie przesadzają? Jedni jedzą mięso wieprzowe, wołowe inni koninę. Jakoś nikt nie protestuje "Nie zabijajcie świń"
  --
  Jak chcesz poznać przyjaciela
  Upij sie z nim w jakoś niedziela

  http://forum.gazeta.pl/forum/03,49353.html
 • zamknięty
  madohora 26.02.13, 19:31
  No cóż ja czasami też mam mieszane uczucia codo pewnych akcji
  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  madohora 14.04.13, 18:28
  Targi zawsze były i wydaje mi się że będą. Też jestem przeciwko złemu traktowaniu zwierząt ale wszystko ma swoje granice
  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  madohora 26.07.13, 13:47

  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  madohora2 23.01.14, 11:11
 • zamknięty
  madohora 26.04.14, 18:10

  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  madohora 10.07.14, 20:25
  I ciągle wokół tego targ olbrzymie emocje
  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  madohora 03.11.14, 02:25
  Emocje, emocje, emocje
  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  madohora 01.02.15, 19:46

  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  madohora 26.05.15, 22:31

  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  madohora 24.08.15, 01:13
  --
  MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
 • zamknięty
  madohora 05.11.16, 19:34
  ***
 • zamknięty
  madohora 27.03.17, 01:29
  ***

  --
  serce
 • zamknięty
  madohora 26.07.17, 21:02
  uncertain

  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/ATtIztHQt58Oy5eWvX.jpg

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka