Dodaj do ulubionych

NIKISZOWIEC

21.07.14, 21:55
ZOBACZĘ NA MAPIE GDZIE NIKISZOWIEC LEŻY
--
MADOHORA FORUM NIKISZOWIEC
Edytor zaawansowany
  • madohora 21.07.14, 21:58
    HALLO BESKURCYJE AUS NIKISCHSCHACHT
    --
  • madohora 21.07.14, 22:47
    PETYCJA O USTANOWIENIE NIKISZOWCA POMNIKIEM HISTORII
    --
  • madohora 21.07.14, 22:49
    PETYCJA O USTANOWIENIE NIKISZOWCA POMNIKIEM HISTORII.
    --
  • madohora 21.07.14, 23:35
    GRATULACJE DLA NIKISZA
    --
  • madohora 25.07.16, 16:53
    ODPUST U BABCI ANNY - Nasze Miasto - 24.07.2016
  • madohora 06.12.16, 17:10
    JARMARK NA NIKISZU 2016 = Dziennik Zachodni - 04.12.2016

--
    santa
  • madohora 05.02.17, 15:56
    PLAN DLA NIKISZOWCA - Radio Katowice -18.01.2017
    --
    choinka
  • madohora 05.02.17, 16:13
    KULISY AFERY SPÓŁKI GIESCHE - Polskie Radio - 24.01.20167

--
    santa
  • madohora 25.02.17, 17:47
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/ZdfajD3tFf9ob4f5KB.jpg

--
    kwiat
  • madohora 11.03.17, 20:19
    KTOŚ ZAPALIŁ ZNICZE W MIEJSCU WYCIĘTYCH DRZEW - Wyborcza - 10.03.2017
    --
    prezent
  • madohora 12.04.17, 21:41
    Ludzie, którzy 50 - 60 lat mieszkają na Nikiszowcu jakoś nie zauważyli, że przy szkole jest BASEN? Dla tych co nie wiedzą albo zapomnieli to BASEN kiedyś był OGÓLNIE DOSTĘPNY!!! Oprócz hokeja na Nikiszu kiedyś pływanie też było na bardzo wysokim poziomie.

--
    prezent
  • madohora 14.04.17, 19:21
    KOLEKCJA OBRAZÓW KUPIONA ZA PUBLICZNE PIENIĄDZE NA SPRZEDAŻ - Wyborcza - 14.04.2017
    --
    prezent
  • madohora 23.04.17, 23:10
    No to doradca konserwatora zabytków spuścił nas na drzewo....sad. Tylko, że w swojej wypowiedzi zapomniał, że część tych budynków jest już zabytkiem od lat 70-tych XX wieku. A całość jest POMNIKIEM HISTORII. Chyba, że teraz się okaże że tylko ryneksad

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/uVPhOm498Arx1cae5X.jpg
  • madohora 15.06.17, 16:38
    KATOWICE BUDUJĄ DROGĘ DO NOWEGO OSIEDLA W NIKISZOWCU - Wyborcza - 12.06.2017
  • madohora 07.08.17, 14:59
    REWITALIZACJA
    --
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/ATtIztHQt58Oy5eWvX.jpg
  • madohora 21.08.17, 14:23
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/pGBCIOeZvgcTcBoTPB.jpg
  • madohora 21.08.17, 14:26
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/svTAurAu11Ok9e5sIB.jpg
  • madohora 21.08.17, 14:45
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/3TUK8LvBT5IAKNDqAB.jpg
  • madohora 21.08.17, 14:48
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/yaBQJM4dGo18LbBYbB.jpg
  • madohora 21.08.17, 14:52
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/jvktdO9QGNxKUOPYGB.jpg
  • madohora 21.08.17, 16:03
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/Sb4zTTBevvaWlHk2vB.jpg
  • madohora 21.08.17, 16:06
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/fHbDwdw94aHpMBoC2B.jpg
  • madohora 21.08.17, 17:09
    W NIEDZIELĘ NA NIKISZU PLENER MALARSKI
  • madohora 21.08.17, 17:13
    Jarmark naiwnych w Nikiszu
    łuk 07.07.2011 aktualizacja: 2011-07-07 09:46

Bawić dobrze będą się i dzieci, i dorośli
    Latem Janów i Nikiszowiec stają się polskimi stolicami sztuki naiwnej. W Galerii Szyb Wilson w Janowie trwa Festiwal Sztuki Naiwnej. Na wystawie można oglądać kilkaset dzieł sztuki artystów nieprofesjonalnych z całego świata - od Norwegii po Kubę. Artyści z tego ostatniego kraju są zresztą bohaterami tegorocznej edycji.

Tradycją festiwalu jest też jarmark artystyczny na nikiszowieckim rynku. W niedzielę o godz. 13.30 rozpocznie się tam otwarty plener artystyczny. Może wziąć w nim udział każdy, kto tylko potrafi trzymać pędzel w dłoni. Fachowych, ale przyjacielskich rad udzielać będą zaproszeni na plener artyści. Dla dzieci przygotowano konkursy plastyczne, a wszystkich bawić będą kuglarze. Na rynku stanie też scena. O godz. 14.30 pojawi się na niej Bienek Trio, a po nim Pisarski Trio. Po śląskiej muzyce przyjdzie czas na gorące latynoskie rytmy. O godz. 18 wystąpi Brazilian Polish Connection, zespół założony przez Brazylijczyka Guila Guimaraesa i Tomasza Muchę.

Wstęp na jarmark jest wolny.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

cjg.gazeta.pl/CJG_Katowice/1,104386,9906658,Jarmark_naiwnych_w_Nikiszu.html
  • madohora 21.08.17, 19:32
    balzack 09.09.11, 00:08
    Zdzisław Majerczyk z Katowic Nikiszowca* (Klub Rowerowy „Pozytywnie Zakręceni” przy Górnośląskim Oddziale PTTK w Katowicach)
    - Jak było na zlocie?
    - Bardzo mi się podobało, trasy były urozmaicone, były góry, były niziny i woda, była Polska i były Czechy. Zresztą ja tu przyjeżdżam, jestem z Katowic i dotrzeć tu to żaden problem. Bywam tu i bywać jeszcze będę. Jestem tu również ze względu na atmosferę tego miejsca i zlotu, choć z Francuzami trudno atmosferę robić, bo jak się mówi „żaby jedzą, ale nie kumają”. Trudno nawiązać z nimi kontakt, bo nie mówią ani po niemiecku, ani po angielsku, a po francusku trudno się porozumieć.
    - Który dzień był najlepszy?
    - Trudno powiedzieć, tak bez zastanowienia nie odpowiem.
    - Proszę spróbować...
    - Chyba wczoraj, ponieważ trasa była najdłuższa. Pojechaliśmy w rejon Nysy, Otmuchowa.
    - Którą trasę pan wybrał (każdego dnia proponowane były trzy trasy o różnym stopniu trudności)?
    - W zasadzie jeżdżę najdłuższymi trasami, choć wczoraj trochę pobłądziłem, moje zagapienie. Wczoraj przejechałem ponad 120 kilometrów. W zasadzie na którejkolwiek trasie byliśmy, wszędzie było ciekawie. Jak nie bastion św. Jadwigi w Nysie wczoraj, to dzisiaj Krnov. Byliśmy w mieście na wieży i na wzgórzu pod kościołem (Cvilin – przyp. red.). Każde miasto miało coś do pokazania.
    - Jeszcze przed rozmową wspomniał pan, że coś się panu nie podobało.
    - Tak, wiele osób buntowało się z powodu wysokiego wpisowego, o ile pamiętam 30 euro, czyli 120 złotych (później obniżone dla członków PTTK do 80 zł – przyp. red.). Ja nie miałem nic przeciwko temu, jednak nigdy nie było tak, żeby płacić jeszcze za zakwaterowanie. Na pewno przyjechaliby tu moi znajomi, którzy mieli dwa, trzy dni wolnego, może spodobałoby im się tutaj, może ponownie by tu przyjechali. Niektórzy woleli pojechać do Głuchołaz i tam spać w schronisku młodzieżowym. Omawialiśmy tę sprawę na naszej komisji w Katowicach, gdzie się zjeżdżają osoby od Cieszyna po Częstochowę i to ludzi denerwowało. Myślę, że to odbiło się później na frekwencji wśród polskich uczestników.
    - 250 Polaków.
    - To mało, mimo dużej agitacji i zapisywania do ostatniego dnia.
    - Zmieńmy temat, gorąco było!
    - W piątek tu przyjechałem, wieczorem kupiłem zgrzewkę wody 6 razy 2 litry. We wtorek już tej wody nie miałem, a przecież po drodze kupowałem piwo, herbatę, także wodę. Organizm sam się upominał i dobrze. W pewnych momentach było już tak, że sam żołądek nie chciał przyjmować tyle wody. Ale pić było trzeba, cieszę się że w tym ukropie nie było większych problemów medycznych.
    - Jakie plany na najbliższą przyszłość?
    - Jutro wracam do domu na Nikiszowiec. W niedzielę mamy Art Naif Festiwal, też francuski, ale artystyczny, w plenerze, później mam tydzień przygotowań i 26 lipca wyjeżdżam na rowerach z kolegą do Rumunii przez Słowację i Węgry. Potem udajemy się na Mołdawię i przez Ukrainę wracamy do Polski. W domu będziemy gdzieś w połowie września.
    * - Zdzisław Majerczyk znany jest czytelnikom „Tygodnika Prudnickiego”, pisaliśmy o nim przy okazji jego wyprawy dookoła Polski (był na kawie w redakcji). Wraz z przyjaciółmi w ubiegłym roku uczestniczył w rajdzie na Pradziada, oczywiście meldując się w naszej redakcji.

www.tygodnikprudnicki.pl/1,6024,0,0.html
  • madohora 21.08.17, 19:40
    Ranking Larsona. Sprawdź, co Petter poleca i odradza
    jm
    2011-06-24, ostatnia aktualizacja 2011-06-24 23:26

Przez ostatni tydzień Petter Larson pracowicie odwiedzał miejsca, które wskazaliście w naszym plebiscycie. Dotarł też do miejsc spoza listy. Jak wygląda jego ranking "polecam/odradzam"?
    Petter to 23-letni student dziennikarstwa z City University London, uczestnik naszej akcji Misja21. Do Katowic przyjechał tydzień temu. Sprawdzał, podobnie jak 20 jego kolegów i koleżanek, jak wygląda rzeczywistość naszych miast na rok przed mistrzostwami Euro2012.

Przez cały tydzień Petter oglądał miejsca, które wcześniej wybraliście. Czasem trafiał na nie przypadkowo, czasem sugerowaliśmy, że powinien zweryfikować waszą opinię. Udało się, odwiedził wszystkie. Choć nie było łatwo. W informacji turystycznej dowiedział się, że kopalnia Guido jest zamknięta przez cały tydzień. Kiedy jej szefowie przeczytali o tym w "Gazecie", zadzwonili i przekonywali, że otworzą kopalnię specjalnie dla Pettera. Przygotowali nawet dla Szweda partyjkę podziemnego turbogolfa.

Okazało się, że Szwed bez respektu przewrócił nasz ranking do góry nogami. Psie kupy na ulicach to tylko strachy na lachy. Pierwszą Petter zauważył dopiero po dwóch dniach. Dla żartu zrobił nawet zdjęcie, że jednak są. Jadąc w pociągu do Zabrza naliczył tylko dwie sterty śmieci. Natomiast widok przypominał mu letni krajobraz Szwecji. Kompletnie nie zainteresowała go modernistyczna architektura w południowej części śródmieścia Katowic. Bez pardonu rozprawił się też z Nikiszem.

Petter Larsson: Moje ulubione miejsca na Śląsku:

1) Ulica Mariacka. Uwielbiam to połączenie wielu barów i możliwości, które ma do zaoferowania najlepsza ulica w mieście. Dużo stolików na świeżym powietrzu, muzyka na żywo i mieszanina różnych ludzi (w większości Polaków) to wspaniałe połączenie.

2) Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Jest tu prawie wszystko, czego można chcieć (z wyjątkiem słońca w trakcie mojego pobytu). Siatkówka plażowa, stawy, amfiteatr, lodziarnie, puby i wiele innych atrakcji sprawiają, że cały ten tydzień mógłbym spędzić tylko tutaj.

3) Kopalnia Guido w Zabrzu. Nie spodziewałem się, że zafascynują mnie tego rodzaju turystyczne atrakcje. Jednak zobaczenie podziemnych tuneli, gdzie ludzie od wielu lat wdychali do płuc pył, tracili słuch z powodu huku maszyn i nadwerężali grzbiety było naprawdę interesujące. Zwłaszcza że kopalnia to także miejsce, gdzie odbywają się podziemne imprezy i turnieje golfa.

4) Galeria Szyb Wilson. Co prawda nie mieliśmy zbyt dużo czasu, a ja na dodatek nie jestem osobą, która jest stałym bywalcem galerii sztuki. Ale te wszystkie szalone rzeczy, które wypełniały galerię, bardzo mi się podobały. Mają tam wiele różnych sal, z których każda jest poświęcona jakiemuś dziwnemu tematowi. Przechodzenie z jednej do drugiej było niezwykle ekscytujące.

5) Klub Carpe Diem. Trudno nie wspomnieć miejsca w którym sprzedają piwo za 3,5 zł z miłym wnętrzem, przytulnym „plażowym” ogródkiem w podwórku i didżejem, który puszcza najróżniejsze hity z lat 90.

Pięć miejsc, których nie polecam 23-letnim Szwedom, którzy tu przyjadą:

1) Nikiszowiec. Nie oczarował mnie. To tylko domy, które wyglądają dokładnie tak samo, dlatego jedna minuta to wystarczająca ilość czasu, którą można tu spędzić. Na dodatek budynki nie są wcale takie stare - mają około 100 lat.

2) Targ na ulicy Mickiewicza. To dobre miejsce dla tych, którzy chcą kupić damską bieliznę, bo to tak naprawdę trudno znaleźć wiele więcej. Jest też co prawda trochę ubrań dla mężczyzn. Wolałbym już jednak założyć damską bieliznę niż je kupić.

3) Rynek. Nie ma tu nic ciekawego, no chyba, że chcesz wsiąść do tramwaju albo kupić kwiaty dla dziewczyny.

4) Dziura po sproszkowanym budynku dworca. Widok, który można zobaczyć przez małe dziury w płocie na razie jest daleki od spojrzenia na baśniową krainę Narni. Mam nadzieję, że w przyszłości to się zmieni i powstanie tu coś ładnego.

5) Dworzec kolejowy. Nie chodzi tylko o to, że jest w budowie i że bardzo trudno znaleźć tu właściwy peron. Wizyta tutaj oznacza wyjazd z Katowic, a tego nikomu nie polecam.

Więcej... katowice.gazeta.pl/katowice/1,115197,9842682,Ranking_Larsona__Sprawdz__co_Petter_poleca_i_odradza.html#ixzz1QKDteski
  • madohora 21.08.17, 19:54
    4) Galeria Szyb Wilson. Co prawda nie mieliśmy zbyt dużo czasu, a ja na dodatek nie jestem osobą, która jest stałym bywalcem galerii sztuki. Ale te wszystkie szalone rzeczy, które wypełniały galerię, bardzo mi się podobały. Mają tam wiele różnych sal, z których każda jest poświęcona jakiemuś dziwnemu tematowi. Przechodzenie z jednej do drugiej było niezwykle ekscytujące.
  • madohora 21.08.17, 21:03
    Co rano doprowadza mnie do szału, zwłaszcza że mam czasem tylko minutę by dostać się na drugi przystanek. A poza tym to jest taka W I Z Y T Ó W K A Katowic, że w następnym konkursie trzeba by tam koniecznie zaprowadzić jakąś komisję. Na pewno wygramy. Pamiętam jak zimą pomyślałam sobie i pisałam o tym na Forum, że ciekawe jakby na te widoki zareagował cudzoziemiec i w dodatku murzyn. Nie wiem dlaczego murzyn - bez obrazy - ale chyba dlatego, że to była zima a z jednego straganu powiewały takie wielkie białe reformy.
  • madohora 24.08.17, 23:18
    NA NIKISZOWCU WÓZ STRAŻACKI ZAPADŁ SIĘ POD ZIEMIĘ
  • madohora 24.08.17, 23:23
    slask.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1214257,marcin-wyrostek-w-katowicach-czuje-sie-jak-ryba-w-wodzie,id,t.html
  • madohora 24.08.17, 23:27
    SPOKOJNE, TO TYLKO REWITALIZACJA
  • madohora 24.08.17, 23:29
    Były wielkie plany i jak zwykle nic z tego nie wyszło....
  • madohora 24.08.17, 23:34
    I zaraz pod artykułem pojawia się taki oto komentarz, to co o tym mamy sądzić?

Gość: Iwona Batkowska 07.10.10, 07:16 Odpowiedz cytującOdpowiedz
    Pani Anno;
    w artykule nie wspomina Pani o tym, że propozycja odtworzenia kolejki Balkan przedstawiona przez stowarzyszenia społeczne zawiera trasy wariantowe.
    Moja opinia, że odtworzenie trasy kolejki jest wykonalne dotyczyła wariantu "minimum", który dotyczy połączenia Szybu Wilson i zabytkowego szybu kopalni Wieczorek.
    W udzielonej Pani telefonicznie wypowiedzi wyraźnie zaznaczyłam, że propozycja wariantu "maksimum", który polega na wydłużeniu kolejki od Szybu Wilson do nowego Muzeum Śląskiego, wymagałaby analizy wykonalności. Uprzejmie proszę o sprostowanie treści artykułu.

Źródło: Gazeta Wyborcza
  • madohora 24.08.17, 23:36
    Takie były piękne plany. Teraz po iluś latach (za rok będzie 10) wychodzi na to, że wszystko było psu na budę.
  • madohora 24.08.17, 23:49
    Odebrało mi mowę Ormianka zachwycona Śląskiem
  • madohora 24.08.17, 23:55
    Die Stadt Zabrze war früher ein Zentrum des Bergbaus, heute ist es eines der
    Zentren für Bergbau-Interessierte. Erst Anfang Dezember 2008 wurde dort ein
    weiterer Abschnitt der denkmalgeschützten Bergwerksanlage „Guido“ für den
    Publikumsverkehr geöffnet. Ein rund 1,4 km langer Teilabschnitt führt die
    Besucher des 1855 gegründeten Steinkohlebergwerks in den Arbeitsalltag unter
    Tage ein. Der restliche Teil der mehr als 2 km langen Sohle soll bis Mitte
    2009 freigegeben werden. Die Ausstellung in 320 m Tiefe illustriert die
    Entwicklung des Bergbauwesens seit dem 19. Jahrhundert. Besucher können einen
    800 Tonnen schweren Kohlesammelbehälter sowie die Sohlebahn besichtigen und
    dürfen am Ende ein eigenhändig geschlagenes Stück Kohle mit nach Hause nehmen.
    In einem repräsentativ ausgestatteten Saal unter der Erde werden Bankette,
    Konzerte und andere Veranstaltungen für Gruppen organisiert werden.
  • madohora 25.08.17, 18:09
    Die Route der technischen Denkmäler in der Woiwodschaft Śląsk umfasst
    insgesamt 31 Stationen. Das Brotmuseum in Radzionków (Radzionkau) und das
    Feuerwehrmuseum in Mysłowice (Myslowitz) gehören ebenso dazu wie der
    historische Bahnhof in Bielsko-Biała (Bielitz-Biala) und die in Bytom
    (Beuthen) beginnende Oberschlesische Eisenbahn. Besichtigen kann man auch die
    1882 gegründete Zündholzfabrik in Częstochowa (Tschenstochau). Die in den
    1930er Jahren eingerichtete Fertigungsstraße ist bis heute in Betrieb.
  • madohora 25.08.17, 19:26
    HISZPANKA I GRUZINKA SPRAWDZAJĄ JA DZIAŁAJĄ ZABYTKI
  • madohora 25.08.17, 19:30
    O Gruzince jest mniej ale Hiszpanka wiecznie miała "pod górkę"sad
  • madohora 25.08.17, 19:33
    www.dziennikzachodni.pl/artykul/697851,list-do-dz-rozklady-jazdy-kzk-gop-wprowadzaja-w-blad,id,t.html?cookie=1
  • madohora 25.08.17, 19:36
    Jak widać ta dziewczyna co krok to ma jakiś problem...
  • madohora 25.08.17, 19:39
    NIKISZ W OSTRAWIE
  • madohora 25.08.17, 19:43
    To był pomysł i genialny i szalony
    Gdy wspólnie razem myliśmy Komzony
    Wówczas jeszcze w nas tkwiła
    Jakaś nadzieja i jakaś siła
  • madohora 25.08.17, 19:49
    No i oto relacja zamieszczona z "wizyty" na Nikiszu

Człowiek, który daje się zepsuć.

Jak to się dzieje ze ze cały świat nawet ten najmniejszy, ten nam najbliższy
    jest pełen uczuć, barw, miejsc i zdarzeń, które nie zawsze do końca rozumiemy.

Kiedy przyjechałem do Katowic, usłyszałem że niektóre miejsca lepiej omijać
    szerokim łukiem. -Nikiszowiec?... - Nic mi to nie mówi. Wybrałem się tam. Jest
    chwila przed godziną duchów. Ulice świeca kilkoma latarniami, ledwo
    rozgarniającymi mrok. Panuje kompletna cisza. Zaparkowałem auto. Rozglądam się.
    Mimo wszystko niepewnie. Zrobiłem kilka kroków. Z ciemności wyłoniła się postać
    i stanęła w 'ajnfarcie'. Przez chwilę mierzyła mnie wzrokiem. Skróciłem dystans
    i podałem rękę - Nazywam się Janik.

Barczysty, umięśniony mężczyzna przedstawił się. Zapytał co tutaj robię o tak
    późnej porze.

Czy to diabeł jest zły czy my?

Usłyszałem o historiach, które mną wstrząsnęły, ale i takich, które mnie
    zaciekawiły. Może nawet zafascynowały.
    Już w ciągu dnia wybrałem się tam ponownie. Gdy minął dreszczyk nocy, można było
    spokojnie rozejrzeć się bez oglądania się w tył. Idąc, otwierałem oczy i buzię z
    wrażenia. Nigdy nie byłem w podobnym miejscu. Charakterystyka: 'cegła, farba i
    zaprawa', nie odda wrażeń i emocji tego miejsca.

Gazeta.pl z 15.06.2010 20:54
  • madohora 25.08.17, 19:58
    A jo miyszkom http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/3ZagTJ61UK2CZbeLaX.jpg albo http://bi.gazeta.pl/im/4/4920/m4920964.gif
  • madohora 25.08.17, 20:09
    17.11.12, 00:01
    Po raz piąty mieszkańcy zabytkowej dzielnicy Katowic zorganizują jarmark bożonarodzeniowy. Tym razem impreza będzie trwała dwa dni.
    Jarmark w Nikiszowcu wpisał się już w kalendarz corocznych imprez w Katowicach. - Pięć lat to niewiele w stuletniej historii osiedla. Jednak dla Nikiszowca to czas niezwykłej przemiany i rozwoju - ocenia Waldemar Jan z Centrum Aktywności Lokalnej, które pomaga w organizacji imprezy, w tym roku odbywającej się w weekend 8 i 9 grudnia.

Jak zwykle na nikiszowieckim rynku pojawią się kramy z rękodziełem, ozdobami świątecznymi i daniami kuchni śląskiej. Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie grzanego wina i rozrywki. Będą koncerty, zabawy dla dzieci, a dzielnicę odwiedzi też Mikołaj. Na jarmarku będzie można oddać krew oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego, wspierając tym samym Fundację Agaty Mróz-Olszewskiej. Mieszkańcy dzielnicy będą kontynuować zbiórkę pieniędzy na odnowienie mozaiki z różami na fasadzie budynku nad pocztą. Akcję rozpoczęto w czasie ubiegłorocznej imprezy.

Cały tekst: katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,12866489,Nikiszowiec_juz_szykuje_sie_na_coroczny_jarmark.html#ixzz2CQgyPmsV
  • madohora 25.08.17, 20:17
    PRASA O COROCZNYM ODPUŚCIE NA NIKISZU
  • madohora 25.08.17, 20:25
    Nie wiem bo z tego co słyszałam o ostatnim Odpuście to ...szkoda gadać crying/ Za dużo wszystkiego. Zrobił się chłam, jakiś targ który nie miał nic wspólnego z Odpustem. A chyba nie o to chodziło. Jak chcecie zobaczyć jak wygląda prawdziwy, stary odpust to wybierzcie się do Dąbrowy Górniczej - niestety tam odpust jest w tygodniu. Ale naprawdę wygląda tak jak KIEDYŚ WYGLĄDAŁ ODPUST!!!
  • madohora 25.08.17, 20:29
    3 i 4 grudnia w katowickim Nikiszowcu odbędzie się jarmark przedświąteczny. - Zainteresowanie jest coraz większe, więc zdecydowaliśmy się, że impreza będzie trwała dwa dni - mówi Waldemar Jan z nikiszowieckiego Centrum Aktywności Lokalnej. W sobotę z myślą o dzieciach na rynku stanie karuzela, a od godz. 14 zainteresowani wraz z przewodnikiem będą mogli zwiedzać dzielnicę. O godz. 16 w dawnym maglu, obecnie filii Muzeum Historii Katowic, odbędzie się projekcja filmu "Barbórka" w reżyserii Macieja Pieprzycy, a zaraz po niej Mieczysław Bieniek, podróżnik, przedstawi swoją opowieść "Barbórka w Boliwii". Później, o godz. 19, w kościele św. Anny koncert zagra zespół akordeonistów Kleofas. Późnym wieczorem na Rynku podziwiać będzie można z kolei pokaz lampionów.

W niedzielę, w Barbórkę, mieszkańców Nikiszowca tradycyjnie obudzi orkiestra kopalni Wieczorek, która w tym roku obchodzi swoje 100-lecie. Na rynku ustawione zostaną stragany, na których od godz. 10 sprzedawane będą ozdoby świąteczne, witraże, porcelana czy biżuteria. Nie zabraknie też obrazów malarzy skupionych w Grupie Janowskiej, śląskich przysmaków i grzanego wina. Na chętnych do zwiedzania również będzie czekał przewodnik, a wszyscy goście dostaną okolicznościową gazetkę "Magiel. Niecodziennik Nikiszowiecki" wydaną przez miejscowe stowarzyszenie Pyrlik stalowy. Na specjalnie wybudowanej scenie wystąpią miejscowi artyści, a całość wieczorem zwieńczy pokaz fajerwerków.

Więcej... katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,10718715,Nastepny_weekend_z_jarmarkiem_w_Nikiszu.html#ixzz1f8c24q4y
  • madohora 25.08.17, 20:34
    TEMATEM TEGOROCZNEGO JARMARKU BĘDZIE RYBKA
  • madohora 25.08.17, 20:38
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/7lAAxKPVtZI1t1ZbuB.jpg
  • madohora 25.08.17, 21:16
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/fR83igC8vwb2rAP2jB.jpg
  • madohora 25.08.17, 21:21
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/hvmDesIEfuOoRTal2B.jpg
  • madohora 25.08.17, 22:22
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/agjyQladIUzlrRNbPB.jpg
  • madohora 25.08.17, 23:09
    http://bi.gazeta.pl/im/1/8299/z8299841N,Obraz-Erwina-Sowki---Zuzia-w-kompieli--.jpg
  • madohora 26.08.17, 11:03
    A CO MY JESTEŚMY SKANSENEM DLA FILMOWCÓW
  • madohora 26.08.17, 11:15
    24.09.11, 13:53
    Premiera filmowego felietonu „Być Ślązakiem to powód do dumy”
    W obrazie chcemy pokazać wartości, którymi Ślązacy kierują się w życiu, i z których są bardzo dumni.” - mówi Łukasz Głąb, który w realizacji pełnił funkcję reżysera i kierownika produkcji.
    Ten absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, pracujący wcześniej m.in. jako drugi reżyser serialu „Ojciec Mateusz” dla TVP, stworzył dokument z Adamem Gizą, rybniczaninem pracującym jako prezenter w Telewizji Silesia, uczestnikiem reality-show Dzień dobry pogoda stacji TVN. Swój krótki film „Być Ślązakiem to powód do dumy” zaprezentowali premierowo 15 września w w Rydułtowskim Centrum Kultury Feniks. W felietonie występują Grzegorz Poloczek, członek kabaretu RAK, Piotr Kupicha, wokalista i lider zespołu Feel, Rafał Kryla, tancerz znany z You Can Dance, Dariusz Niebudek, aktor Teatru Rozrywki, Lucjan Czerny, śląski aktor, miejscowy zespół Bloo, Remigiusz Rączka, telewizyjny kucharz z Wodzisławia, a także gość specjalny – Franciszek Pieczka. Legendarnego aktora co prawda nie oglądamy na ekranie, natomiast recytuje fragment przejmującego tekstu o Śląsku. Zdjęcia kręcone były na osiedlu Nikiszowiec w Katowicach. Stąd na ekranie oprócz sław pojawiają się również mieszkańcy katowickiej dzielnicy. - Chcieliśmy pokazać, te wartości Ślązaków, które powodują, że grupa ta czuje się inna od reszty polskich obywateli. Szukaliśmy cech, które najlepiej charakteryzują pozytywne oblicze Ślązaków – opowiada Adam Giza odpowiedzialny w projekcie za scenariusz oraz prowadzący dokument.

Sam Łukasz Głąb pochodzi z Jarosławia na Podkarpaciu. Jak mówi, zakochał się w Śląsku podczas studiów w Katowicach i przeprowadza się do tego miasta. - Znajomi z Krakowa czy Warszawy dziwili się. Mówili, przecież tu są tylko kopalnie i brudne powietrze. Kiedy im powiedziałem, że przeprowadzam się z Krakowa, pięknego, artystycznego miasta, w którym spędziłem 8 lat, pytali mnie, co w tym widzisz. To tknęło mnie do nakręcenia tego filmu i pokazania go w całej Polsce – mówi reżyser.
    Filmowanie w terenie trwało dwa dni. Twórcy kręcili aparatem fotograficznym w jakości Full HD, a nie kamerą. Te zabiegi miały udowodnić, że można kręcić szybko, bez wielkich nakładów finansowych. Autorzy zamierzają zainteresować filmem ogólnopolskie telewizje, tak, aby zobaczyło go jak najwięcej osób. (tora)
    Dziesięciominutowy dokument ogląda się bez bólu oczu i uszu. Daleko mu do estetyki odpustu. To głównie reporterska robota, sprawnie podana. Dokument szybko się kończy, pozostawiając uczucie niedosytu. Niżej podpisanemu film nie powiedział o Ślązakach niczego nowego. I dobrze. Jako rodowitemu Ślązakowi od pokoleń byłoby mi łyso, gdyby młodsi ode mnie, nie wypominając wieku, autorzy powiedzieli mi o Śląsku coś, czego nie wiedziałem. Na szczęście docelowymi adresatami są ludzie spoza Śląska, mający jedynie pewne wyobrażenia o Ślązakach i tym regionie Polski. Zbierając wypowiedzi osób powszechnie znanych i zwyczajnych mieszkańców wysyłają sygnał w Polskę – tak, Śląsk to kopalnie, familoki, hajery, gwara, która może śmieszyć. Ale Śląsk to również humor, kultura wysoka, zabytki, gościnność i szczerość, aż do bólu. To wszystko składa się na śląskość, z której jestem dumny. Bo jestem. Tomasz Raudner.

www.nowiny.pl/77192-premiera-filmowego-felietonu-byc-slazakiem-to-powod-do-dumy.html
  • madohora 26.08.17, 11:21
    JARMARK, JARMARK I PO JARMARKU
  • madohora 26.08.17, 11:30
    Nie zgadzam się z tym artykułem. Co roku przez Festiwal przewija się masę ludzi. Owszem, czasem bywa tak, że jak zbiegnie się kilka różnych imprez to któraś cieszy się mniejszym zainteresowaniem a tak było z zeszłorocznym plenerem malarskim. A już te słowa:

Jak co roku w dzielnicy będziemy robić plenery malarskie. Przechodnie specjalnie nie interesują się takim wydarzeniem. A powinni zatrzymywać się, rozmawiać, nawiązywać kontakty. Poznawać artystów, iść z nimi na piwo, pokazać dzielnicę. Do tego nie trzeba być koneserem. Wystarczy pokazać: zobaczcie, tu mieszkają fajni ludzie, warto do nas przyjechać.
    są krzywdzące dla społeczności Nikiszowca. Każdy z nas - nie będę wymieniać z imienia chętnie oprowadzi gości po Nikiszu i pokaże jacy ludzie tutaj mieszkają. No, ja może nie pójdę z artystami na piwo, bo go nie lubię (piwa) ale co do reszty to nie widzę problemu.
    Każdy odpust, każdy Jarmark czy inne imprezy - zawsze czeka ktoś kto oprowadza gości po naszej dzielnicy.
  • madohora 26.08.17, 12:12
    PRÓBA UPIĘKSZANIA - NIE PODOBA MI SIĘ TEN ARTYKUŁ
  • madohora 26.08.17, 12:17
    JAK SIĘ WYCHODZI Z BIEDY I MARAZMU
  • madohora 26.08.17, 13:45
    24.09.11, 14:06
    Imponujący plan dla Nikiszowca
    Anna Malinowska 2011-09-22, ostatnia aktualizacja 2011-09-22 22:52

Władze Katowic przygotowały program rewitalizacji Nikiszowca. Dokument jest imponujący, ale... to tylko zbiór pobożnych życzeń - pisze Anna Malinowska
    Plany dla dzielnicy są fantastyczne! Na ulicach, w podwórzach i na skwerach mają zostać zamontowane stylizowane ławeczki i kosze na śmieci. Dzieci będą się bawiły na nowoczesnych placach zabaw. Wszystkie elementy małej architektury mają nawiązywać do stylu Zillmanów - architektów, którzy ponad 100 lat temu zaprojektowali to robotnicze osiedle.Wszystkie budynki w dzielnicy zostaną odnowione - elewacje odkurzone, klatki schodowe wyremontowane, a z charakterystycznych ceglanych murów raz na zawsze znikną szpecące graffiti. Uporządkowana zostanie też zieleń w Nikiszowcu, a do jej utrzymania zostanie powołany dzielnicowy ogrodnik.Ale rewitalizacja to nie tylko odnowienie budynków, ale też poprawa jakości życia. W dzielnicy będzie więc działał program stypendialny dla uczniów pod tytułem "Idź w świat, a gibko wracaj". Powołane zostaną dwa inkubatory: sztuki użytkowej i animatorów Nikiszowca. Ma się poprawić komunikacja - sprawią to podświetlony słup ogłoszeniowy, kioski interaktywne i tablety, które zawisną w zakładzie fryzjerskim i na poczcie. W dzielnicy będą pracować asystenci rodzinni.

Nie zabraknie też rozrywek. Najciekawsze: silent disco, czyli cykliczne, ciche imprezy taneczne na rynku, treningi tai-chi, warsztaty fotografii itd. Ofertę kulturalną uzupełni także biblioteka multimedialna.

Mieszkańcy i odwiedzający Nikiszowiec turyści muszą się czuć bezpiecznie, więc priorytetem jest poprawa oświetlenia w dzielnicy.

Tak nas zachwyciły pomysły zawarte w programie rewitalizacji, że dokument wysłaliśmy specjalistom z krakowskiego Instytutu Rozwoju Miast, wiodącej w kraju placówki, która zajmuje się podobnymi projektami. Chcieliśmy się dowiedzieć, co sądzą o planach dla Nikiszowca. Wylali na nas kubeł zimnej wody.

- To praca staranna, czuć w niej pasję do miejsca, ale podstawową słabością dokumentu jest brak wykazania źródeł finansowania. Proponowane kwoty są olbrzymie i nawet gdyby pojawił się dobry wujek z Ameryki, to i tak większości propozycji nie uda się zrealizować. W dokumencie nie ma żadnego montażu finansowego, jest tylko spis podmiotów, jak w książce telefonicznej. W dodatku żaden z nich, jak spółdzielnia, stowarzyszenia czy gmina, takich zadań nie udźwignie - ocenia dr Wojciech Jarczewski z IRM.

Jako sztandarowy przykład podaje renowację budynków należących do Hutniczo-Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Zadanie oszacowano na 64 mln zł! Kto za to zapłaci? Jeśli spółdzielnia, to pieniądze może zdobyć tylko podnosząc czynsze. Jeśli to zrobi, dzielnicę opuszczą jej dotychczasowi mieszkańcy, bo nie będzie ich na stać na utrzymanie mieszkań. Ceny nieruchomości w dzielnicy tak pójdą w górę, że lokalna społeczność zostanie z Nikiszowca wymyta - ocenia Jarczewski.

Przygotowanie dokumentu miasto zleciło za 50 tys. zł architekt Dagmarze Mliczyńskiej-Hajdzie. Autorka była wczoraj nieuchwytna. Jakub Jarząbek z biura prasowego magistratu wyjaśnia, że urzędnicy analizują teraz, które propozycje wprowadzić w życie, a które odłożyć w czasie. - Niektóre plany są ambitne i bardzo kosztowne, ale część z nich, jak np. wytyczne, jak remontować mieszkania w dzielnicy, można będzie szybko realizować. Nie chcieliśmy mieszkańców uszczęśliwiać na siłę, dlatego autorka przez pół roku spotykała się z nimi. Ten dokument to zredagowane oczekiwania ludzi, którzy w Nikiszowcu mieszkają - wyjaśnia.

Na konsultacje z mieszkańcami zwraca również uwagę Jarczewski. - Rozpalono ich nadzieje, ale proponowany plan nie wejdzie w życie. Ze względu na finanse jest po prostu niewykonalny - kwituj

Więcej... katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,10339486,Imponujacy_plan_dla_Nikiszowca.html#ixzz1Ys3UWBvL
  • madohora 26.08.17, 13:53
    NIKISZOWIEC MA MONITORING, NA RAZIE TRZY KAMERY
  • madohora 26.08.17, 14:33
    OSIEDLE NA CZERWONO
  • madohora 26.08.17, 16:31
    Niech Uszok zapłaci "Gazecie" za Nikiszowiec
    Anna Malinowska
    2009-08-11, ostatnia aktualizacja 2009-08-11 14:12

- Władze Katowic nic dla Nikiszowca nie zrobią! Nie potrafią sobie poradzić ze
    sztandarową inwestycją, jaką jest przebudowa centrum, więc peryferyjna
    dzielnica tym bardziej nie będzie ich obchodzić. To mieszkańcy muszą dziś
    wykorzystać ten moment, kiedy na ich miejsce zaczyna się rodzić jakaś moda -
    apeluje dr Tomasz Nawrocki, socjolog miasta z Uniwersytetu Śląskiego
    Dr Tomasz Nawrocki, socjolog miasta
    Fot. Przemysław Jendroska / Agen
    Dr Tomasz Nawrocki, socjolog miasta
    ZOBACZ TAKŻE

* Nikiszowiec stał się bardziej przyjazny turystom (26-07-09, 12:50)
    * Apartament w Nikiszu zyskał już wielbicieli (09-07-09, 09:29)
    * Eksperyment na Nikiszu. Przysłali im gorolkę (06-06-09, 23:06)
    * Konserwator kontra kawiarenka w Nikiszowcu (03-06-09, 23:22)
    * W familokach Nikisza powstały apartamenty (26-05-09, 19:30)
    * Kłótnia o rynek na Nikiszu (11-05-09, 21:11)
    * Architekci myślą, co zrobić z rynkiem na Nikiszu (15-04-09, 21:16)
    * Trzecia statuetka Gazety. Za Nikiszowiec (24-03-09, 20:30)

Anna Malinowska: "Gazeta" od dwóch lat apeluje, żeby zająć się mocno
    zaniedbaną perełką architektoniczną Katowic - Nikiszowcem. I są już pierwsze
    efekty: ktoś zainwestował w hotel, w kawiarnię, tłumy ludzi przyjechały na
    lipcowy odpust. Coś drgnęło na dobre, czy to chwilowy boom?

Tomasz Nawrocki, socjolog: Rzeczywiście, w Nikiszowcu coś się zaczyna dziać.
    Ale tylko dzięki "Gazecie". To smutne, bo gdyby nie wasze zainteresowanie, nic
    w tej dzielnicy by się nie zmieniło. Na szczęście zawiązała się wśród
    mieszkańców grupa inicjatywna, co z mojego punktu widzenia jest najważniejsze.
    Jeśli będą razem się trzymać i działać, dopracują się efektu w postaci mody na
    to miejsce. Wtedy już nic nie trzeba będzie wymyślać, o nic prosić i walczyć,
    bo zainteresowanie i tak będzie. Dobrze by było, żeby mieszkańcy mieli
    wsparcie różnych środowisk: naukowych, artystycznych, takich, które mogą
    lobbować. Odgórnie w tej dzielnicy nic nie zostanie zrobione, zapewniam.
    Kiedyś zaproponowała pani na łamach "Gazety", by na nikiszowieckim rynku teatr
    Korez zagrał swojego "Cholonka". Wspaniały pomysł, ale czy ktoś go podchwycił,
    czy urzędnicy, jak np. naczelnik wydziału kultury, w ogóle sprawą się
    zainteresowali? Może katowickiemu magistratowi wydaje się, że to "Gazeta"
    powinna się takimi sprawami zajmować? Powtarzam: dziennikarze są od
    informowania. I tak zrobiliście tej dzielnicy takie public relations, że
    prezydent Piotr Uszok powinien wam zapłacić.

Nie pisaliśmy o Nikiszu ani dla pieniędzy, ani ku chwale Katowic. Urzekło nas
    to miejsce i poznaliśmy jego problemy. Pomyśleliśmy więc, żeby o nie powalczyć.

- Nikiszowiec jest powiązany z sąsiednim Giszowcem ze względu na historię,
    specyfikę miejsca, tę samą kopalnię-żywicielkę, kolejkę Balkan... Proszę
    zwrócić uwagę, że w pewnym momencie w Giszowcu zaczęto wszystko naprawiać,
    remontować, porządkować. Wybudowano najpiękniejszą podstawówkę w mieście. Jej
    budynek swoją architekturą nawiązuje do przedwojennej zabudowy osiedla.
    Tymczasem o Nikiszowiec nie dbał nikt. Nie było lobbystów, którym dobro
    dzielnicy leżałoby na sercu. Po przemianach ustrojowych w 1989 r. ci, których
    było na to stać, z Nikiszowca uciekli. Na ich miejsce przyszli nowi, gorzej
    uposażeni. A miasto sprawę zbagatelizowało, bo zamiast ratować spuściznę
    górniczą, historyczną, traktowało Nikiszowiec jako miejsce zsyłki. Jak ktoś
    nie płacił za mieszkanie, miał kłopoty socjalne, to trafiał właśnie tutaj. To
    dziwi o tyle, że prezydent Piotr Uszok sam mieszka w Kostuchnie, dzielnicy,
    która też kiedyś była górniczą osadą przy kopalni Boże Dary. Powinien więc
    kochać i rozumieć takie miejsca!
  • madohora 26.08.17, 16:45
    07.04.11, 22:26
    Rewitalizacja Nikiszowca - artykuł

W rezultacie uczestnictwa w Europejskim projekcie Nodus(listopad 2008- czerwiec 2010) Miasto przystąpiło do prac nad "Zintegrowanym Programem Rewitalizacji Nikiszowca". W tym celu nawiązana została współpraca z ekspertem, który wspomoże Katowice - zarówno od strony teoretycznej jak i organizacyjnej - w pracach nad programem. Dotychczas odbyły się trzy spotkania z mieszkańcami (w czerwcu i listopadzie ubiegłego roku oraz 1 marca br.). Zakończenie prac planowane jest na drugie półrocze 2011 roku. Program nie będzie realizowany wyłącznie przez Miasto (jest to niemożliwe ze względu na strukturę własności w Nikiszowcu). Samorząd, w procesie wdrażania Programu będzie pełnił rolę koordynatora, wspierał działania oraz mobilizował do nich mieszkańców oraz innych partnerów lokalnych. Program ma zapewnić mieszkańcom możliwość aktywnego udziału w planowaniu rozwoju dzielnicy oraz wpłynąć na poprawę dostępu do informacji zarówno na temat przedsięwzięć realizowanych w obszarze jak i w całym mieście. Kolejne spotkanie - w formie warsztatu zaplanowano na 6 kwietnia (środa). Warsztat będzie poświęcony tematyce przestrzeni publicznych i bezpieczeństwa (kolejne warsztaty organizowane będą w cyklach comiesięcznych). Podczas najbliższego warsztatu zostanie ogłoszony konkurs skierowany do uczniów szkół z Nikiszowca na logo programu Rewitalizacji. W odpowiedzi na żywe zainteresowanie mieszkańców w przeddzień warsztatu (5 kwietnia) ...będzie wykład poświęcony tematyce rewitalizacji (szczegóły są dostępne na stronie www.katowice.eu oraz w siedzibie Centrum Aktywności Lokalnej w Nikiszowcu). Dorobek dotychczasowych spotkań min. ustalenie granic osiedla objętych Programem(Centrum czyli osiedle Nikiszowiec (Madohora) oraz obszar oddziaływania Programu (obejmuje również teren, gdzie jest Rybka i Janów(Madohora))
    Na www.katowice.eu uruchomiono zakładkę "Rewitalizacja Nikiszowca" w której zamieszczane są najnowsze informacje, notatki ze spotkań oraz linki do informacji związanych z zagadnieniami rewitalizacji i rozwoju miast. Wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy oraz podzieleniem się własnymi refleksjami w tym temacie zapraszamy do śledzenia informacji. Podczas marcowego spotkania zaproponowano uczestnikom wykonanie zdjęć co mi się nie podoba/ podoba - i połączenie ich w takie właśnie pary

Artykuł w gazecie "Nasze Katowice"
  • madohora 26.08.17, 16:47
    PSTRYK, PSTRYK CZYLI JAK WYGLĄDAŁ REMONT RYNKU
  • madohora 26.08.17, 16:48
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/8T1WkFReBFYTj3BmaB.jpg
  • madohora 26.08.17, 16:50
    I tyle lat po remoncie i w dalszym ciągu kontrowersje z rynkiem, brukiem itd...
  • madohora 26.08.17, 16:55
    Następna próba: na ekranie pojawiają się uczestnicy specjalnych wydań programu -
    artyści, dziennikarze, sportowcy. Karol Strasburger wylicza: Andrzej
    Kopiczyński, Hanka Bielicka... Zacina się przy Barbarze Wrzesińskiej.

- Wiesz, bo tych, co się najlepiej zna, czasami najtrudniej zapamiętać -
    tłumaczy się reżyserowi.

- Pierwszy odcinek "Familiady" nagrywaliśmy 14 godzin - wspomina producent,
    Ryszard Krajewski. - Wcześniej przez tydzień przygotowywaliśmy uczestników. Nikt
    nie znał regulaminu i trzeba było ich wszystkiego nauczyć. Teraz jest łatwiej,
    bo ludzie wiedzą, co mają robić.

Rodziny na start

W "Familiadzie" może wziąć udział rodzina, która wybierze sześcioosobową
    reprezentację składającą się z osób pełnoletnich. Uczestnicy grają jednak w
    składzie pięcioosobowym. Szósta osoba jest graczem rezerwowym. Na eliminacjach
    zespół powinien zjawić się w takim składzie, w jakim zamierza wziąć udział w
    zabawie.

Na przesłuchaniach kandydaci są obserwowani i skrupulatnie oceniani. Szanse mają
    ludzie dobrze wypadający na wizji, otwarci i skłonni do zabawy. Powinni także
    posiadać umiejętność swobodnego zachowania się przed kamerą.

- Na niektórych obiektyw działa paraliżująco, chociaż program nie jest emitowany
    na żywo. Ze stu rodzin startujących w eliminacjach, do programu trafiają dwie,
    trzy - mówi Ryszard Krajewski.
    Odpadają przede wszystkim ci, którzy zgłaszają się wyłącznie dla zdobycia
    wygranej. Zdesperowani kandydaci są skłonni do poświęceń. Niektórzy zjawiają się
    na rauszu, by dodać sobie odwagi. Zdarzały się też próby wręczenia organizatorom
    łapówek.

W czasie gry uczestnicy próbują pomóc szczęściu i przynoszą do studia maskotki.
    Najbardziej znana jest historia słonia, który przechodził z rąk do rąk. Po raz
    pierwszy zawitał do studia z rodziną Łauszów, a ta przekazała go dalej. Rodziny,
    którym towarzyszył, wygrywały "Familiadę".

Dla wielu "Familiada" ma być oprócz zabawy prostym sposobem na zdobycie
    niezbędnych pieniędzy. Wygrane sumy kilka rodzin uratowały przed eksmisją. Były
    też złe chwile: przez nieporozumienia finansowe parę rodzin się rozpadło.
    Zdarzyło się, że mąż zabrał 20 tys. zł i porzucił żonę z dziećmi. Przestała
    również istnieć rodzina złożona z ojca, dwóch synów i ich żon - wygrali razem
    ponad 50 tys. Poróżniła ich nagroda miesiąca, czyli samochód. W efekcie synowie
    nie rozmawiają z ojcem i rozwiedli się z żonami.

Naturalność Strasburgera

- Siłą "Familiady" jest Karol Strasburger - uważa Ryszard Krajewski. - Gdy
    zobaczyłem go po raz pierwszy, miałem duże wątpliwości, czy to właśnie on
    powinien być prowadzącym. Dziś uważam, że obsadzenie go w tej roli było strzałem
    w dziesiątkę.

Odcinki nie mają szczegółowych scenariuszy, a wypowiedzi gospodarza programu są
    improwizacją. - Nie mam słuchawki w uchu, osoby kierującej moim zachowaniem,
    niczego nie czytam z promptera. To dla mnie duże wyzwanie, bo wszystko muszę
    robić z głowy - mówi Strasburger.

Na początku redakcja językowa TVP wysyłała mu kilkunastostronicowe wykazy
    błędów, jakie popełnił. Przytrafiają mu się także inne wpadki. - Kiedyś
    pomyliłem braci bliźniaków i rozmawiałem nie z tym, co trzeba - przyznaje się
    Karol Strasburger. - Czasami zdarza mi się zadać pytanie nie tej osobie, co
    powinienem i człowiek robi duże oczy.

Mimo to widzowie są skłonni wybaczyć mu wszelkie gafy. - Karol jest naturalny,
    nikogo nie udaje i ludzie czują, że nie gra - twierdzi Ryszard Krajewski. - A
    ponieważ jest sobą, normalna rzecz, że czasami się pomyli.

Pewnie dlatego został uznany za jednego z trzech najlepszych gospodarzy programu
    na świecie.
  • madohora 26.08.17, 17:08
    A gość co naprzeciwko Huberta siedział
    Bez pomocy, dobrze na nie odpowiedział
  • madohora 26.08.17, 17:16
    Złote lata familoków

Nikiszowiec - zabytkowe stuletnie górnicze miasteczko w Katowicach to unikat w
    skali światowej. O tym, jak drzewiej tu bywało i dlaczego ludzie lubią to
    miejsce pisze Marcin Zasada

Złote lata familoków

Pamiętam jak Kutz kręcił tu swoje filmy. Kiedyś przyszedł do nas ktoś z jego
    ekipy pożyczyć od mamy haftowaną sukienkę i korale. Cały Nikisz wiedział
    wtedy, że nikt w okolicy nie haftuje tak dobrze jak mama. Mama pożyczyła ale
    korale oddali zepsute, a ubrania poplamione. Ale nie żałowało się, bo chociaż
    film wyszedł ładny - mówi Teresa Świtała, wspominając jedną z wielu swoich
    historii o Nikiszowcu. Mama kiwa głową i uśmiecha się na widok serwetki z
    wyszywanymi kwiatkami. Tych opowieści jest więcej niż okien w czerwonych
    ramach. I lat tych, którzy pamiętają jak na Nikiszu było tak, że sąsiad
    sąsiada znał jak brata.
  • madohora 26.08.17, 18:04
    POWALCZMY RAZEM O TO BY NIKISZOWIEC STAŁ SIĘ WIELKIM CENTRUM KULTURY

Od lat na szczeblach samorządowym, społecznym i kulturalnym trwa dyskusja na
    temat przyszłości Nikiszowca, który wciąż nie spełnia swojej roli. Co prawda
    dzielnica trafiła na Szlak Zabytków Techniki woj, śląskiego dzięki czemu
    stopniowo zwiększa się liczba odwiedzających ją turystów, jednak infrastruktura
    jest tutaj na poziomie prawie zerowym. Brakuje: gastronomii, noclegów, tablic
    informacyjnych, map a przede wszystkim monitoringi i posterunku policji.
    Nikiszowianie są zdeterminowani, by sytuacja uległa zmianie. Dlatego powstała
    fundacja "Nowy Nikiszowiec". Jej celem jest aktywne wspieranie idei
    rewitalizacji zabytkowej dzielnicy. W planach są działania aktywizujące
    społecznie mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży a także
    działania promujące Nikiszowiec jaki śląski ośrodek kulturowy na wzór
    krakowskiego Kazimierza oraz dziania związane z restauracją zabytków. Fundacja
    została już zarejestrowana, prezesem zarządu został ks. Jerzy Klim, proboszcze
    miejscowej parafii świętej Anny. W najbliższych tygodniach powołana zostanie
    rada fundacji. Na początek jej działalności,dziś i jutro w Nikiszowcu zostanie
    zorganizowany pierwszy Minifest z zawodami sportowymi, konkursem latawców,
    wystawą psów należących do mieszkańców dzielnicy, pokazani karate oraz
    koncertami zespołów. Trzy Ofiary w drodze do Europy, Kosztowioki, Elizaband oraz
    orkiestry dętej KWK Wieczorek. nasza gazeta przyjęła patronat nad działalnością
    Fundacji.

Marcin Zasada

Dziennik Zachodni 29 maja 2009
  • madohora 26.08.17, 18:27
    Prace trwały prace
    Teraz już możesz wystawę zobaczyć
    Teraz taka moda - nowa
    Że coś kopią dookoła
  • madohora 26.08.17, 18:36
    MAGIEL NIE POTRAFI SIĘ PROMOWAĆ
  • madohora 26.08.17, 18:41
    MYDŁO I BIELIDŁO WYSTAWA W DAWNEJ PRALNI
  • madohora 26.08.17, 18:56
    Witam was, starzy i młodzi
    Choć nie wszystko nam wychodzi
    Czasem w naszym życiu klapa
    Czasem posunięci w latach
    Jedni tutaj przez czas cały
    Innych losy w świat wygnały
    Kielich wina wznoszę w dłonie
    Blask światła w nim dziwnie tonie
    Dzisiaj Nikisz ma sto lat
    I ja mówię wam sto lat
  • madohora 26.08.17, 19:00
    INFORMACJA TURYSTYCZNA NA NIKISZU
  • madohora 26.08.17, 19:47
    Chcemy się dobrze bawić? Sprzątajmy też po sobie. Muszę przyznać, że na tyle Jarmarków taka sytuacja zdarzyła się pierwszy raz ale jednak się zdarzyła. I jest to przykre.
  • madohora 26.08.17, 19:58
    WNUK ARCHITEKTA - DZIADEK BYŁ GENIUSZEM
  • madohora 26.08.17, 20:23
    09.02.09, 16:56
    Policjanci z Sekcji do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu prowadzą
    śledztwo w sprawie kradzieży obrazów malarzy polskich z pomieszczeń Fundacji
    dla Śląska. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kradzież obrazów nastąpiła
    pomiędzy 9 a 18 grudnia 2008 roku.

Skradzione obrazy to: „Biały lew” i „Konie” autorstwa Teofila Ociepki,
    „Pejzaż zimowy” Bronisława Krawczuka,
    „Pejzaż śląski” autorstwa Pawła Kurzeji,
    „Cyrk” Pawła Wróbla i „Stary dworzec Katowice” Georgija Safranowa.

Wszystkie skradzione obrazy , oprócz tego autorstwa G. Safranowa
    reprezentowały polską sztukę współczesną i twórczość malarzy amatorów śląskich.

Wszystkie osoby posiadające jakiekolwiek informacje o skradzionych dziełach
    sztuki policja prosi o kontakt z Komendą Miejską w Katowicach - telefon (0-32)
    200-2555 całodobowo, 200-2961 w godzinach 7.30-15.30 lub z najbliższą
    jednostką policji, pod numerem 997.
  • madohora 27.08.17, 01:13
    Nikiszowiec przez kłótnie stracił 100 tysięcy złotych
    Anna Malinowska
    2010-05-07, ostatnia aktualizacja 2010-05-07 13:19

Aż 100 tys. zł mógł dostać Nikiszowiec na organizację wielkiego święta w
    dzielnicy. Miał tu przyjechać teatr Korez ze swoim Cholonkiem, miała być
    inscenizacja śląskiego wesela, mnóstwo gier, zabaw i koncertów. Niestety, nic
    z tego, bo stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca pokłóciło się i nie stanęło do
    konkursu o pieniądze
    Urząd marszałkowski 12 czerwca postanowił zorganizować Industriadę, czyli
    Święto Szlaku Zabytków Techniki. W 20 obiektach odbędą się m.in. koncerty,
    przedstawienia, happeningi i projekcje filmów. Wydarzenia zostaną poprzedzone
    kampanią reklamową za 2 mln zł. - Imprezy zaplanowano nie tylko w zabytkach,
    które już znajdują się na szlaku, lecz także w tych, które do niego aspirują.
    Chcemy pokazać, że można je wykorzystać na różne sposoby, że z powodzeniem
    mogą też funkcjonować w innej roli - mówi Adam Hajduga, zastępca dyrektora
    wydziału promocji urzędu.
  • madohora 27.08.17, 01:15
    Waldemar Jan z Centrum Aktywności Lokalnej mówi, że w stowarzyszeniu ścierają
    się dwie frakcje. - Jedni nie boją się wyzwań, chcą, by Nikiszowiec był
    atrakcyjny dla turystów, a drudzy traktują go głównie jak miejsca swojego
    zamieszkania. Bardzo trudno pogodzić oba stanowiska. W ciągu dwóch lat w
    dzielnicy udało się dużo zrobić, a zazwyczaj po okresie euforii energia spada.
    Udał się jarmark albo odpust, ale to nie znaczy, że organizacja dużej imprezy
    nie przerośnie mieszkańców - mówi Jan.
  • madohora 27.08.17, 14:10
    REPORTAŻ O ZILLLMANACH
  • madohora 27.08.17, 14:18
    ŚLĄSKIE KOPALNIE OTWARTE DLA TURYSTÓW
  • madohora 27.08.17, 14:26
    KOLONIA FABRYCZNA
  • madohora 27.08.17, 15:50
    AUTOR O WYSTAWIE:

Czym jest wizerunek człowieka? Jak postrzegamy każdego z osobna? Gdzie sięgają granice ludzkiej otwartości na nieznane? Jak dużym zaufaniem może być obdarzony człowiek twierdzący, że robi zdjęcia metalową puszką?
    To już nie nowość, że tworząc zdjęcia zadaję sobie trudne pytania. Tak naprawdę pytania zadaję ciągle, jednak Projekt „Twarzysze” zmusił mnie do głębszego zastanowienia się nad tym, co robię i do czego wykorzystuję moje fotografie. Nad tym jak mocny środek przekazu mam do dyspozycji.
    Projekt „Twarzysze” był realizowany w dniach 22 i 23 września 2012 roku w Wiśle Wielkiej podczas harcerskiego zlotu „Mokre Stopy”. Dlaczego jest niepowtarzalny? Ponieważ zmusza do zadawania pytań i inicjuje odpowiedzi. Te 39 fotografii jest jak samonapędzająca się maszyna, która rozbudza wyobraźnię a za razem motywuje do działania. Wykorzystanie fotografii otworkowej jako formy przekazu powoduje spojrzenie na człowieka z zupełnie innego, nieznanego punktu.
  • madohora 27.08.17, 15:53
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/FlcMJ8j5xxFbbiQV9B.jpg
  • madohora 27.08.17, 16:16
    PIKNIK NIKISZOWIAN 2008

Piknik Nikiszowian 19 lipca (sobota) – wstęp wolny

10.00 spacer pi Nikiszowcu z przewodnikami (zbiórka na placu przy Kościele)
    11.30 wspólne zdjęcie Nikiszowian (zbiórka na placu przy Kościele)
    11.45 – 13.00 spotkanie z pisarką Joanną Teofilską w Domu Katechetycznym
    13.30 – 16.00 czas wolny
    16.00 do wieczora – piknik połączony z muzyką na żywo na terenach Galerii Szyb
    Wilson ul. Oswobodzenia 1

Tak było w 2008 roku na stulecie Nikisza
  • madohora 27.08.17, 16:26
    Wystawa z cyklu „Z głębi" - Śląska sztuka nieprofesjonalna - „Wokół stołu”

Organizator: Fundacja dla Śląska
    ul.Warszawska 27, 40-009 Katowice,
    tel/fax 032-253-53-04,
    www.dlaslaska.pl

27 czerwca podczas „Śląskiego lata w Akwizgranie” odbędzie się wernisaż
    wystawy malarstwa i grafiki śląskich twórców nieprofesjonalnych. Jest to
    kolejna wystawa z cyklu „Z Głębi”, zorganizowana przez Fundację dla Śląska.
    Tytuł ekspozycji brzmi „Wokół stołu”. Pokazane zostaną prace: Eugeniusza
    Bonka, Stefana Broma, Emila Brzeziny , Ewalda Gawlika , Bronisława Krawczuka,
    Franciszka Kurzeji, Mariana Jędrzejewskiego, Henryka Majora , Jan Nowaka,
    Romualda Nowaka, Józefa Torki, Jan Płomeckiego, Waldemara Pieczki, Jerzego
    Sewiny, Jerzego Socowy, Erwina Sówki, Józefa Torki , Gerarda Urbanka Krzysztof
    Websa, Pawła Wróbla. Następnie wystawa będzie prezentowana w Lille,
    Dusseldorfie i Berlinie. Patronat nad wystawą objęli: Konsulat Generalnemy RP
    w Kolonii, Konsulatu Generalnemu RP w Lille.

Kuratorzy wystawy: Dorota Kabiesz, Sonia Wilk.
    Prace na wystawę udostępnili: Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Miejskiemu w
    Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Państwo Anna i Teodor Segiet,
    Artyści – Jan Nowaki, Franciszek i Kurzeja.
    Projekt realizowany jest ze środków Samorządu Województwa Śląskiego

Miejsce i czas ekspozycji:

Akwizgran (Aachen) 27.06-24.08 Stary Ratusz

Lille (Francja) 19.09 - 31.10 Muzeum Miasta

Dusseldorf 12.09-30.11 Lantag

Berlin 5.12-30.12 Galeria Belle Etage
  • madohora 27.08.17, 16:42
    akurat rano byłam w domu, chciałam sobie zrobić kawę a tu....gazu niet. I wiecie co, naprawdę w pierwszej chwili pomyślałam że nam fakty.interia.pl/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-ukraina-starcia-w-mariupolu-rosnie-liczba-zabitych,nId,1422735]SĄSIAD gaz zakręcił
  • madohora 27.08.17, 17:13
    STARA KOSTKA BRUKOWA WRÓCI NA NIKISZOWIEC
  • madohora 27.08.17, 17:19
    img181.imagevenue.com/img.php?image=09153_nikisz_122_543lo.jpg
  • madohora 27.08.17, 18:24
    Synek z Nikisza, dziołszka z plakatu
    Mieli sie trefić w Jastrzębiu w lato
    Ona choć z Nikisza, Zbrosy miała w zocy
    On szkryfloł, jak głymboko patrzył w oczy
    Jak sie spotkajom, to konkurs położom
    On pisze piykne wiyrsze, ona broi prozom
    I choć niy somsiedzi, som zza jedny ściany
    Przez takich jak oni Nikisz rozsławiany
  • madohora 27.08.17, 18:26
    Dziołszka z plakatu w Nowym Targu była
    Ale z synkiem z Nikisza tam sie tyż minyła
  • madohora 27.08.17, 18:32
    Przechwałki Piotra Uszoka spod magla na Nikiszu

Wśród wszystkich dowcipów, które rozpowiada się o Uszoku, ten o otwarciu
    remontu magla długo chyba będzie nie do pokonania. Do głowy by mi nie
    przyszło, że to dla prezydenta Katowic powód do chwalenia!

Piotr Uszok, prezydent Katowic zaprosił nas wczoraj, by dokonać "oficjalnego
    przekazania obiektu nowej filii Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu do
    modernizacji wykonawcy wybranemu w przetargu". Jeśli przełożyć to zdanie na
    język zrozumiały dla zwykłych śmiertelników oznacza tyle, że wkrótce
    rozpocznie się remont zamkniętego od dawna na głucho nikiszowieckiego magla.

Nic na to nie poradzę, taki już mam paskudny charakter, że ta wczorajsza
    celebra na myśl przywiodła mi stare kroniki z pierwszym sekretarzem uroczyście
    wbijającym "pierwszą łopatę" pod budowę fabryki. I nieco młodszą kronikę, jak
    przed premierem "tańczyły" szykujące się do budowy autostrady koparki i
    spychacze. Uszok, widać, pozazdrościł starym władzom takich osiągnięć i sam
    postanowił dołożyć do nich swoje własne. Wybrał wyjątkowo źle, zbyt skromnie.
    Co innego, gdy się chwalił otwarciem tunelu pod Rondem, bo było to
    przedsięwzięcie, na które od dziesięcioleci daremnie czekali mieszkańcy
    Katowic. Razem z nim cieszyłem się z różnych inwestycji, nawet wtedy, gdy to
    nie on powinien wypinać dumnie pierś, bo kto inny rzucał pomysł i pieniądze.
    Ale żeby się chwalić, że się wyremontuje magiel? Do głowy by mi nie przyszło,
    że to dla prezydenta Katowic powód do chwalenia!

Ba! Byłem przekonany, że za zamkniętymi drzwiami nikiszowieckiej filii muzeum
    (to bujda na resorach, że jest nowa, sam Kwaśniewski ją odwiedził, gdy jeszcze
    zasiadał w pałacu) jakieś prace się toczą. I wolno, bo wolno, ale zmierzają do
    końca. A tu, patrzcie państwo, jakaż niespodzianka, remont dopiero się
    rozpocznie! Wśród wszystkich dowcipów, które rozpowiada się o Uszoku, ten o
    otwarciu remontu magla długo chyba będzie nie do pokonania.

Według mnie, zamiast urządzać wczorajszą hecę pod maglem, prezydent powinien
    uderzyć się w pierś i wyspowiadać, że tak długo zwlekał z rozpoczęciem remontu
    budynku na Nikiszu. Przecież władze Katowic są jego właścicielem już od
    dobrych paru lat. A i wcześniej, gdy dzierżawiły go tylko od kopalni
    Wieczorek, to i owo mogły chyba zrobić?

Cóż zresztą przyjdzie komuś z wiadomości, że magiel będzie remontowany? Czy na
    Nikisz mają teraz zjeżdżać ludzie, żeby to oglądać i kibicować pracującym?
    Mają zbierać datki czy obstawiać zakłady, kiedy to wszystko się skończy? A
    może chodzi o zamknięcie ust podobnym do mnie marudom: "Prezydent nic nie
    robi? Jak to, a remont magla się nie liczy?" - zapyta zaraz jego rzecznik.

Ciekawe, czy prezydent będzie teraz spraszać dziennikarzy na każdy nowy plac
    budowy, remont domu kultury, zabytkowej kamienicy, chodnika czy ulicy.
    Zastanawiam się też, czy nie byłoby lepiej, gdyby imprezę pod maglem w Nikiszu
    odłożyć na finał, a nie na początek prac. Problemy z budową nowej kanalizacji
    w centrum miasta są dla mnie wystarczającym dowodem na to, że z chwaleniem się
    lepiej czasami zaczekać.

Im dłużej myślę o tym "oficjalnym przekazaniu" na Nikiszu, tym bardziej
    wyjaśnienie widzę tylko jedno: spragniony sukcesów gospodarz Katowic
    koniecznie pragnął udowodnić, że coś dobrego robi dla mieszkańców. Panie
    prezydencie, szkoda czasu na zapowiedzi i propagandę! Czekamy na efekty, wtedy
    sami pochwalimy.
  • madohora 27.08.17, 18:40
    REMONT NAŁKOWSKIEJ TO JUŻ PRZESTAJE BYĆ ŚMIESZNE
  • madohora 27.08.17, 21:59
    PROJEKT PRZEBUDOWY PARKU PRZY KOŚCIELE
  • madohora 27.08.17, 22:03
    KATOWICKIE OSIEDLE NIKISZOWIEC POMNIKIEM HISTORII
  • madohora 27.08.17, 22:07
    cjg.gazeta.pl/cjg_katowice/5,92429,6487184,Feel_krecil_teledysk_na_Nikiszowcu.html
  • madohora 27.08.17, 22:15
    Turyści odwiedzający Nikiszowiec wreszcie będą mieli gdzie się zatrzymać na
    dłużej. Kilka mieszkań zostało przerobionych na apartamenty do wynajęcia.
    Bardzo pomysłowe pomieszanie starego z nowym.

Na pomysł założenia hotelu w Nikiszowcu wpadła Ewa Gryt, katowiczanka od
    pokoleń, rodem z Załęża. Na co dzień prowadzi własną firmę i zajmuje się
    organizacją imprez plenerowych. Nie miała dotąd nic wspólnego z Nikiszem, ale
    - jak podkreśla - jest Ślązaczką i uwielbia ten region. Zainspirował ją
    krakowski Kazimierz. - Studiowałam w Krakowie i na moich oczach się zmieniał.
    Zaczęło się od jednej knajpki, a dziś to miejsce jest chyba chętniej
    odwiedzane wieczorami niż sam Rynek. Teraz, gdy tak dużo zaczęło się mówić o
    Nikiszowcu, pomyślałam, że warto tu zainwestować i zacząć to miejsce zmieniać
    - mówi pani Ewa.

Kupiła i wyremontowała kilka mieszkań w różnych punktach osiedla. Od zwykłego
    hotelu różnią się tym, że za ścianą mieszkają stali lokatorzy. W środku
    zachowany został tradycyjny układ mieszkań, przez co bywalcy nowoczesnych
    hoteli mogą przez chwilę czuć się zagubieni. Prosto z sieni wchodzi się do
    kuchni, później jest stołowy i sypialnia. Meble też, przynajmniej na pierwszy
    rzut oka, pasują do starych murów - kredensy i solidne ciężkie stoły, które
    już dawno gdzie indziej ustąpiły pudełkowatym regałom. W kątach pokojów stoją
    zaś zamiast kaloryferów piece kaflowe, a w kuchni - żeloźnioki. To jednak nie
    powinno nikogo zwieść - za niby-kredensem schowane są zmywarka do naczyń i
    lodówka, a piec tak naprawdę jest elektryczny, z nowoczesną płytą do
    gotowania. W estetycznie urządzonej łazience stoją stara tara i maglownica,
    ale to też tylko dekoracja dla podkreślenia nikiszowieckiego klimatu. Podobnie
    jak wiszące na ścianach reprodukcje obrazów. - W jednym z mieszkań nie ma
    łazienki, więc wyremontowałam tę na półpiętrze, żeby goście również mogli
    poczuć, jak tu się kiedyś mieszkało - opowiada pani Ewa.
    W tygodniu za dobę trzeba będzie zapłacić 150 zł, w weekend 180 zł. Czy będą
    chętni? Jeśli wziąć pod uwagę, że goście mają do dyspozycji całkiem spore
    mieszkanie, cena z pewnością nie jest wygórowana. Na razie właścicielka
    przygotowuje stronę internetową z ofertą. W dzielnicy będą też ustawione
    szyldy. Chętnych odsyłać będzie także recepcja przy rynku w pomieszczeniu
    punktu informacji turystycznej. Zdaniem Agnieszki Sikorskiej, szefowej
    Śląskiej Organizacji Turystycznej, taka inwestycja to strzał w dziesiątkę. -
    Liczba miejsc hotelowych w Katowicach nie jest wystarczająca, a zaproponowane
    ceny jak na tutejsze warunki są atrakcyjne. Nie prowadzimy badań ilościowych,
    ale osiedle znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, który cieszy się dużym
    zainteresowaniem - podkreśla.

Monika Paca, która w Nikiszowcu prowadzi Galerię Szyb Wilson, dodaje, że już
    wkrótce z apartamentów będą mogli skorzystać pierwsi goście. - 26 czerwca
    zaczynamy kolejną edycję Festiwalu Sztuki Naiwnej. Rok temu na festiwalowych
    imprezach przewinęło się 5 tys. osób. Mieliśmy wielu gości z zagranicy. Myślę,
    że wielu z nich chętnie spędziłoby noc w dzielnicy. Tym bardziej jeśli
    apartament spełnia nowoczesne standardy i nawiązuje do tradycji - dodaje Paca.

Gryt na założeniu hotelu nie zamierza poprzestać. Następna będzie kawiarnia
    letnia na rynku. - Moim marzeniem jest też rewitalizacja budynku starej
    przepompowni. W środku na dole są potężne zbiorniki, które można na powrót
    napełnić wodą. Można by urządzić centrum nurkowania w środku miasta - marzy.
  • madohora 27.08.17, 22:18
    http://bi.gazeta.pl/im/1/6653/z6653641U.jpg
  • madohora 27.08.17, 22:38
    Mam nadzieję, że już za parę dni (miesięcy) nie będę miała takich wątpliwości i
    naprawdę zacznie być pięknie wokół nas. A ja nie będę musiała latać z
    wycieczkami z tyłu kościoła bo da się swobodnie przejść przez rynek. No i te
    ubikacje.
  • madohora 27.08.17, 23:34
    NIKISZOWIEC MA BYĆ POMNIKIEM HISTORII PETYCJA
  • madohora 27.08.17, 23:41
    PIKNIK RODZINNY NAPRZODU JANÓW - www.sląsk.sport,pl - 01.09.2014
  • madohora 28.08.17, 01:09
    Nowa kawiarnia na Nikiszowcu Zillman Tea&Coffe nawiązuje wystrojem do górniczych tradycji Nikisza i jego architektury. Lokal mieści się przy ulicy Plac Wyzwolenia 3/1 można w nim się napić kawy i herbaty.
    Na zabytkowym osiedlu Nikiszowiec brakuje miejsc, gdzie można usiąść, napić się kawy albo piwa, zjeść ciastko albo nawet cały obiad. Jest maleńka kawiarnia Byfyj oraz restauracja SITG, ale to wciąż niewiele. Za to powstała niedawno pięknie zaaranżowana kawiarnia Zillman Tea&Coffe, położona przy ulicy Plac Wyzwolnia 3, prawie przed samym kościołem świętej Anny tuż obok skweru Zillmanów. Swoją nazwę kawiarnia zawdzięcza oczywiście projektantom osiedla Nikiszowiec...()Kawiarnia zachwyca wystrojem, w którym można dostrzec zarówno fascynację steampunkiem jak i górniczą tradycją. Ściany z gołej, czerwonej cegły, na podłodze deski a u sufitu podświetlany plafon oraz grube rury nawiązujące do kopalnianych węzłów. A na ścianie najprawdziwszy telefon z przodka. Ciekawie prezentuje się nawet toaleta, utrzymana w czerni z dodatkiem bieli. Na ścianach zawieszono lampki, jakie znamy z zakładów przemysłowych a żeby wyłączyć światło trzeba przekręcić przełącznik jak na grubie. Stoliki, przynajmniej te przy ścianie są zaaranżowane na wagoniki z węglem. W lokalu może pomieścić się jednorazowo 30 osób. Wnętrza lokalu zaprojektował katowicki architekt Wojciech Koziarski. W menu oczywiście jest kawa oraz herbata i ciasta. W niedalekiej przyszłości będą też alkohole (w tym wina, rum kubański czy piwa z lokalnych browarów) oraz znacznie większy wybór herbat. Kawiarnia na Nikiszowcu Zillman Tea&Coffe ma też klimatyzację oraz wi-fi. Na razie jest czynna od 12:00 do 20:00 ale właściciele nie wykluczają dłuższych godzin otwarcia. Kawiarnia Zillman Tea&Cofee jest pierwszym etapem projektu firmy Concept Sfera Nowych Idei, która ma siedzibę na Nikiszowcu

"Nasze Miasto" 26.08.2013
  • madohora 28.08.17, 19:07
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/uKzOg9UHr2xHENKl7B.jpg
  • madohora 28.08.17, 19:42
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/AJn5bGZFGfOfTL0J6B.jpg

ERWIN SÓWKA
  • madohora 28.08.17, 19:45
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/aqWbGp36v4ffJ5mmGB.jpg
  • madohora 28.08.17, 19:48
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/4hartuARozjPCseDcB.jpg
  • madohora 28.08.17, 19:51
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/yYb8sLPZEckwhBMbiB.jpg
  • madohora 28.08.17, 19:55
    Obraz Świętej Barbary

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/Igb1Ms6pgZIoVN183B.jpg
  • madohora 28.08.17, 20:38
    katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,9682583,Swiat_w_witrynie_Nikisza.html
  • madohora 28.08.17, 20:43
    No cóż, jak w tym kawale:
    - A dlaczego ci robotnicy rozciągnęli taśmę na tej budowie?
    - Aby nikt nie mógł zobaczyć, że nic nie robią
  • madohora 28.08.17, 20:47
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/bLS7VQYAo6AWheM8xB.jpg
  • madohora 28.08.17, 20:51
    POD PATRONATEM SPÓŁKI GIESCHE
  • madohora 28.08.17, 21:02
    100 lat Nikiszowca

Do 30 września w Galerii Szyb Wilson trwa wystawa „Nikiszowiec w fotografii
    profesjonalnej”. Swoje prace prezentują członkowie Polskiego Związku Artystów
    Fotografików: Arkadiusz Gola, Marek Jan Karaś, Antoni Kreis, Stanisław
    Michalski, Krzysztof Niesporek. Wraz z Mistrzami Fotografii swoje próby
    artystyczne pokazują uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 53 oraz Gimnazjum Nr 14
    18 września o godz. 18.00 w Galerii Szyb Wilson odbędzie się spotkanie z
    autorami wystawy „Nikiszowiec w fotografii profesjonalnej”
    19 września w Galerii Art. Nova w Katowicach przy ulicy Dworcowej 13
    przewidziano otwarcie otwarcie wystawy poplenerowej – Plener Katowice
    2008-09-16 20- 21 września centralne obchody 100-lecia Nikiszowca organizowane
    przez Wydział Informacji i Promocji Miasta (część estradowa i artystyczna)
    oraz zmagania sportowe wraz z prezentacją dzielnicy czynione staraniem
    społeczności lokalnej

Za „Echem Wieczorka”
  • madohora 28.08.17, 21:14
    Kto jeszcze pamięta te czasy, kiedy woda leciała z kranów o określonych godzinach a potem...susza....dzisiaj będzie tak samo ale spokojnie to tylko remont kanalizacji
  • madohora 28.08.17, 21:17
    To mi przypomina dawane czasy
  • madohora 28.08.17, 21:23
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/mBp7eW79FKSs9ZbV1B.jpg
  • madohora 28.08.17, 21:25
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/FDlzQWCkafgnHWISJB.jpg
  • madohora 28.08.17, 21:33
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/1mYEKy9SnkBuIb2dmB.jpg
  • madohora 28.08.17, 22:00
    ZABIERAJĄ 12 MIESZKAŃCY SZYKUJĄ LIST PROTESTACYJNY
  • madohora 28.08.17, 22:16
    Jakoś te 212 nawet nie wyruszyło w trasę...
  • madohora 28.08.17, 22:27
    Tak sobie jeszcze myślę, że był taki czas kiedy jeździłam do Rudy Śląskiej - Halemby. Wracałam wieczorem i wysiadałam z autobusu z Rudy pod AWF -em, czekałam parę minut i miałam 12 a teraz to nie wiem jak będę wracać. Bo autobus z Rudy zatrzymuje się na Sokolskiej a potem będę musiała lecieć na Korfantego.
  • madohora 28.08.17, 22:43
    Szkoda, że nie mam starych zdjęć 12, 121 i 25 kiedyś takie autobusy jeździły po Nikiszu i nawet w jednym z nich kierowcą było (+) ojciec mojej koleżanki. Ale kto kiedyś robił zdjęcia autobusów?
  • madohora 28.08.17, 23:01
    PIĘĆ KATOWICKICH DZIELNIC STRACIŁO LINIĘ AUTOBUSOWĄ - Gazeta.pl - 24.03.2015
  • madohora 28.08.17, 23:26
    A tak na marginesie to problem poruszany był od samego początku
  • madohora 28.08.17, 23:28
    AKURAT NA TYM ZDJĘCIU ŚWIETNIE WIDAĆ JAK WYGLĄDA KOSTKA BRUKOWA NA NIKISZOWCU...POPRAWIANA JUŻ SIĘ POGUBIŁAM OD ILU LAT
  • madohora 28.08.17, 23:57
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/bPubBuma3awRdDsl4B.jpg
  • madohora 29.08.17, 00:23
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/2y5vuUtgYSDGaJwytB.jpg
  • madohora 29.08.17, 15:00
    NA WIDOK KOSTKI BRUKOWEJ MOŻNA SIĘ PRZEWRÓCIC
  • madohora 29.08.17, 15:04
    ROBOTNICY WYLALI ASFALTEM PODWÓRKO NA NIKISZU
  • madohora 29.08.17, 15:19
    ]forum.gazeta.pl/forum/w,49353,119163141,119163141,Po_wybrukowanym_rynku_tylko_hula_wiatr_artykul.html]PO WYBRUKOWANYM RYNKU TYLKO HULA WIATR
  • madohora 29.08.17, 15:23
    CZY NIKISZ ZMIENI SIĘ W MONT MARTE?
  • madohora 29.08.17, 15:26
    Gdy przejdziesz wśród uliczek
    I zastanie cię cisza
    To dopiero wówczas
    Odkryjesz czar Nikisza
  • madohora 29.08.17, 15:30
    UGOTOWANI NA NIKISZOWCU - www.ugotowani.tvn.pl
  • madohora 29.08.17, 15:37
    KOSZMAR NA NIKISZU CZYLI MIEJSKIE LEGENDY
  • madohora 29.08.17, 16:33
    Przy okazji "Koszmaru" miałam niezły niezły ubaw. Pani prowadząca mówi w pewnym momencie - "Bo najciekawsze są oczywiście legendy opowiedziane przez żywych". Co prawda mam pewne zdolności para - nienormalne ale jeszcze mi się nie zdarzyło aby martwi opowiedzieli mi jakąś legendę. Nawet we śnie.
  • madohora 29.08.17, 16:39
    NA NIKISZU ROZPOCZĄŁ SIĘ REMONT RYNKU
  • madohora 29.08.17, 16:44
    MAPA ZAGROŻEŃ JUŻ DZIAŁA - Radio Katowice - 14.09.2016
  • madohora 29.08.17, 18:36
    http://e.hub.com.pl/162/_md/panel_200_17-19.06/1220x200-Toyota_v3.jpg
  • madohora 29.08.17, 19:40
    DZISIAJ JAK ZA DAWNYCH CZASÓW NIE MAMY WODY
  • madohora 29.08.17, 19:42
    Robotnik zrobił ciach
    Nas ogarnął strach
    Wody nie było pół dnia
    Nie mogłam się wykąpać ja.
  • madohora 29.08.17, 21:02
    DRUGI ŚLĄSKI ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH W PIOTROWICACH - Nasze Miasto - 21.08.2014
  • madohora 29.08.17, 21:06
    13.11.10, 22:44
    Himilsbach po sześciu flaszkach by tak nie sfuszerował
    Michał Smolorz 2010-11-05, ostatnia aktualizacja 2010-11-05 21:35

Trudno, zawziąłem się i nie popuszczę w kwestii granitowego bruku z Nikiszowca, legendarnej dzielnicy Katowic, kutzowskiego Hollywood, bajkowego spadku po świetlanej przeszłości Górnego Śląska, z dumą dziś wpisywanego do turystycznych folderów. A czemu tak zawziąłem się na ten bruk, rzecz niby banalną i dosłownie przyziemną? Bo przegląda się w niej jak w lustrze beztroska i arogancja gminnej władzy, pospolite złodziejstwo, wreszcie tandeta myślenia o estetyce miasta. Przypominam sekwencję zdarzeń: nasamprzód wielcy Zillmannowie, twórcy tego uroczego zakątka, wybrukowali go granitową sześciocalową kostką, jak przystało na szanujące się miasto. Za PRL-u zalano ten bruk asfaltem, a u progu XXI wieku zaczęto zrywać i asfalt, i granit, aby Nikisz wyłożyć szkaradną betonową tandetą, osławionym "behatonem".Konserwatorzy zabytków milczeli, bo i po co zajmować się jakimś brukiem, niech zarobią producent betonu, firmy brukarskie i bliżej nieokreśleni właściciele posesji, gdzie trafiły setki ton zabytkowej kostki. Do dziś nikt z magistratu nie raczył nam odpowiedzieć na jedno proste pytanie: na jakiej podstawie i do czyich rąk ten granit się dostał? Miejski rzecznik (ksywa Piękny Waldi), na ogół gadatliwy w kwestii geniuszu swego pryncypała, w tej sprawie od 10 lat konsekwentnie odmawia odpowiedzi. Minionej wiosny przystąpiono do zrywania wszystkich pozostałych połaci zabytkowego granitu. Gdy uderzyliśmy na alarm, ktoś się opamiętał, kostkę wprawdzie zerwano, ale starannie złożono na placu Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Uczeni inżynierowie i napuszeni urzędnicy łgali nam w żywe oczy, że praktycznie jest ona nie do wykorzystania, że nigdzie na świecie tak się nie robi itd. Redakcja pilnowała składowiska, ciekawa na czyją posesję tym razem trafi hałda granitu - więc nagle stał się cud i okazało się, że owszem można, że jednak bruk jest do ponownego ułożenia i zaczęto nim wykładać autobusowe przystanki w mieście. Wedle mojej logiki, skoro można go użyć na przystanku (gdzie obciążenia są największe), to tym bardziej można było i na ulicach. Chciałbym się zatem dowiedzieć, dlaczego nie położono go na powrót na Nikiszu - jak zabytek, to zabytek, a nie ersatz jak warszawska Starówka. Więc jak, Mister Waldi, dowiemy się tego, czy też tak bardzo jest Pan zajęty kampanią wyborczą szefa, że nie? Najgorsze jednak dopiero miało się stać. Na nikiszowieckim rynku ułożono nową kostkę, Bogu dzięki z granitu, bo tak zażyczył sobie projektant renowacji. Miało być "według najwyższych standardów" - a jak jest, zobaczmy sami. Zapraszam na wizję lokalną, aby każdy naocznie przekonał się, jak wygląda tandeta made in Katowice. Pomijam dobór surowca (szlifowana kostka z krakowskiego rynku, czyli z zupełnie innej bajki), gorzej, że nowa nawierzchnia wygląda jak sen pijanego kamieniarza, ułożona jest skandalicznie nierówno, pełno w niej garbów i zapadlisk. Po coś w budownictwie istnieją wasserwagi, łaty brukarskie i cały ten werkcojg dający minimum rzemieślniczej rzetelności. Miało być jak pod Sukiennicami, więc porównajmy: w Krakowie jest Wiedeń, na Nikiszu jest muzeum PRL-owskiego drogownictwa, żywcem wyjęte z filmów Barei. Jan Himilsbach, najsłynniejszy polski kamieniarz wszech czasów, nawet po sześciu flaszkach by takiej fuszerki nie wypuścił.
    Przecież tam był kierownik budowy z uprawnieniami, był inspektor nadzoru, był konserwator zabytków, ktoś przyjął tę robotę od wykonawcy, ktoś zaakceptował faktury do wypłaty, ktoś przyznał sobie premię za terminowość i jakość. Hej, Herr Waldi, bardzo chcielibyśmy poznać nazwiska tych panów (pań?), bardzo chcielibyśmy poznać kwoty, jakie za ten skandal zapłaciła gmina, bardzo też chcielibyśmy się dowiedzieć, jaki będzie dalszy ciąg tej brukarskiej epopei?

Więcej... katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8622138,Himilsbach_po_szesciu_flaszkach_by_tak_nie_sfuszerowal.html#ixzz15CXV2bY2
  • madohora 29.08.17, 22:05
    GÓRNICTWO W SZYBIE PONIATOWSKI - nettg.pl - 08.03.2016
  • madohora 29.08.17, 22:28
    UWIĘZIENIE DYREKCJI I SENIORA RODU - Wyborcza - 15.09.2017
  • madohora 29.08.17, 22:41
    CHCIELI PRZEJĄĆ 1/3 KATOWIC - Gość.pl - 2016
  • madohora 29.08.17, 22:56
    TOUR DE POLOGNE - Silesion - 27.07.2017
  • madohora 29.08.17, 23:48
    STO POMNIKÓW HISTORII NA STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - Wyborcza - 21.04.2017
  • madohora 30.08.17, 19:40
    NOCNE ZWIEDZANIE MUZEÓW JEDYNA TAKA NOC W ROKU - Co jest grane 24
  • madohora 30.08.17, 19:49
    KATOWICE - MIASTO KOPALŃ I REKORDÓW - SE.PL - 24.07.2017
  • madohora 30.08.17, 20:07
    KATOWICE, MIASTO KTÓRE DOBRZE BRZMI - Polskie Radio - 26.08.2017
  • madohora 30.08.17, 20:28
    NAUKOWCY Z ZAGRANICY POZNAJĄ HISTORIĘ I ZABYTKI TECHNIKI - Radio Katowice - 17.08.2017
  • madohora 30.08.17, 20:55
    CO DALEJ Z KWK WIECZOREK - NETTG.PL - 30.08.2017
  • madohora 30.08.17, 21:12
    NOWE WYPOŻYCZALNIE ROWERÓW W KATOWICACH - Onet.pl
  • madohora 30.08.17, 21:31
    CZĘŚĆ KOPALNI PRZESZŁA DO SPÓŁKI RESTRUKTURYZACYJNEJ - Wyborcza - 31.03.2017
  • madohora 30.08.17, 21:49
    GRZEGORZ CHUDY W MOIM OKNIE CZUJĘ SIĘ JAK W BAJCE - Wyborcza -24.03.2017
  • madohora 30.08.17, 22:00
    POCZĄTEK KOŃCA KWK WIECZOREK - Wyborcza - 03.03.2017
  • madohora 30.08.17, 22:52
    NIKISZ TO KOPALNIA INSPIRACJI - Wyborcza - 28.07.2017
  • madohora 30.08.17, 23:02
    NOWY NIKISZOWIEC JAK GO WIDZICIE - Moje Katowice - 27.07.2017
  • madohora 30.08.17, 23:15
    BĘDĄ PROJEKTOWAĆ NOWE OSIEDLE NA NIKISZOWCU - portalsamorządowy.pl -24.07.2017
  • madohora 30.08.17, 23:25
    KATOWICE BUDUJĄ DROGĘ DO NOWEGO OSIEDLA - Wyborcza - 27.04.2017
  • madohora 30.08.17, 23:39
    NIKISZOWIEC PEŁEN ARTYSTÓW I ICH DZIEŁ - Wyborcza - 09.07.2017
  • madohora 30.08.17, 23:51
    ZIELONA WATA I NASZYJNIK Z KONICZYNKĄ - Silesion 30.07.2017
  • madohora 31.08.17, 00:03
    KWK WIECZOREK W NIKISZOWCU JEST NAJWAŻNIEJSZY - Wyborcza - 21.05.2017
  • madohora 17.09.17, 23:34
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/BKETIgy73cBRJdDGrX.jpg
  • madohora 17.09.17, 23:50
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/YXXwLE3Yb8jXsCyI4X.jpg
  • madohora 17.09.17, 23:56
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/4qbbv9chbdu6pEIHlX.jpg
  • madohora 18.09.17, 00:01
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/APdZd0DfsPuCgG0uLX.jpg
  • madohora 18.09.17, 00:05
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/hFBIT4hqXIVOY0aAkX.jpg
  • madohora 19.09.17, 16:43
    WIOSENNY SPACER PO NIKISZU - FOTOREPORTAŻ
  • madohora 19.09.17, 16:48
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/pfFrLwvCBSdOaFe4BB.jpg
  • madohora 19.09.17, 17:01
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/p0ZalKn1eaM8NhtyjB.jpg
  • madohora 19.09.17, 17:05
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/B19BivQbe3TFlPPC2B.jpg
  • madohora 19.09.17, 17:16
    WIOSNA BR...NA NIKISZU
  • madohora 19.09.17, 17:20
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/YbYhxsvaloDSI1zi1X.jpg
  • madohora 19.09.17, 17:28
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/xbDuJarR5bqxDrDxMB.jpg
  • madohora 19.09.17, 17:32
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/Pc6p2J4Sjh9w5QqQJB.jpg

WIDOK NA OŁTARZ
  • madohora 19.09.17, 18:00
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/nkxMKvSi3HTCDyADjB.jpg
  • madohora 19.09.17, 19:51
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/yZ3wkNwcanpE6MfZ0X.jpg
  • madohora 19.09.17, 20:15
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/zXR4IggnlqIF0MLd1X.jpg(autor zdjęcia:E.S.)
    SKWER RYBKA OBECNIE - ZDJĘCIE Z 2017
  • madohora 19.09.17, 20:58
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/GT6xQqYrj07hrZBanB.jpg
  • madohora 20.09.17, 16:13
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/0OiDhSIrqiVJyvOAKB.jpg
  • madohora 20.09.17, 16:20
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/HbcRfvYYdAE8Ndo8BB.jpg
  • madohora 20.09.17, 16:32
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/VKw6patZB7iu3m6tnB.jpg
  • madohora 20.09.17, 16:53
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/QvKqQmWC9WqMpo4eaB.jpg
  • madohora 20.09.17, 16:57
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/RHLb5TpKhacoGdwxbB.jpg
  • madohora 20.09.17, 17:02
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/rbSwNZHKyaBwvP91jB.jpg
  • madohora 20.09.17, 17:05
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/L4tMYYD0WzmB5eWH5B.jpg
  • madohora 20.09.17, 17:08
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/PIZ6wbc7P6PfB8aqYB.jpg
    TA SAMA WIERZBA W TROCHĘ INNYM UJĘCIU
  • madohora 20.09.17, 17:12
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/UQCzibCAjfbbLfYwWB.jpg
  • madohora 20.09.17, 17:26
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/fKh5NPwDmtcTDIJy6B.jpg
  • madohora 20.09.17, 17:47
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/A6gyHeHlDCpFsaeuaB.jpg
    CZWARTY BLOK WIDOCZNE ZMIANY IDĄCE KU LEPSZEMU
  • madohora 20.09.17, 17:52
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/t827HUwOHd2CourOcB.jpg
  • madohora 20.09.17, 18:14
    POMYSŁOWOŚĆ MIESZKAŃCÓW OŻYWI ŚLĄSKIE MIASTA
  • madohora 24.09.17, 17:36
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/B4awvk4YQqkfRbbl9B.jpg
    A TU MÓWIĘ NIE BEZ PRZYCZYNY
    TO JEST TEGO WINOWAJCZYNI!

Wierzba przy pływalni - 2 blok
  • madohora 24.09.17, 17:38
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/URb8r3eM4jkr2m6V1B.jpg
  • madohora 24.09.17, 17:41
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/067Fr1aqu4EVH5pLoB.jpg
  • madohora 24.09.17, 17:43
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/Q1GZ5ZLqzO1HAmfA3B.jpg
  • madohora 24.09.17, 18:46
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/5aJMT2qhQCFtruYucB.jpg
  • madohora 24.09.17, 19:53
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/maay7bseGtx5c0klKB.jpg
    CAŁEJ CZWÓRCE, W TYM MNIE NIE PODOBA SIĘ TEN NIEBIESKI PŁOT
  • madohora 24.09.17, 19:57
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/eKBNeBmCdOaYnn5FlB.jpg
    DRUGI BLOK DROGA OD SZKOŁY W KIERUNKU MUZEUM
  • madohora 24.09.17, 20:00
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/grGLHbjrTYQkOYRrAB.jpg
    PIĄTY BLOK - ŚMIETNIK STOJĄCY PRAWIE NA SAMYM ŚRODKU PODZIAŁAŁ NA NAS JAK PŁACHTA NA BYKA
  • madohora 24.09.17, 20:03
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/fOKhKutJKGIae3lK7B.jpg
  • madohora 24.09.17, 20:09
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/btn7wIz4w6bSy5jvCB.jpg
    CZWARTY BLOK
  • madohora 24.09.17, 20:14
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/wa/qa/uuil/ZfbhJaKc1gAGueHrqB.jpg
  • madohora 24.09.17, 20:18
    Wierzba jest w drugim wątku jako to co jest ładne. Sama wierzba ma swoje miejscowe "legendy", chłopcy tam sobie popalali, siadali na murku jak był wyższy. To było takie moje zagranie. Brzydki jest murek pod nią. Rozwalony, brakuje kilku elementów. Dzisiaj jest wdeptany w ziemię a ja jeszcze pamiętam jak można było na nim przysiąść.
    Mogło być pokazane z migającą strzałką, ładne, ładne, brzydkie - te dwa zdjęcia poniżej to właśnie otoczenie tej wierzby
  • madohora 15.10.17, 21:42
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/aHKwOoXEbvFsmuyBEX.jpg
  • madohora 16.10.17, 22:43
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/oOZW96Sj7knIdhflJX.jpg
  • madohora 16.10.17, 22:50
    MARATON POZNAŃSKI ZA NAMI. KTO ZAWINIŁ? - Głos Wielkopolski -16.10.2017

To dlatego zadaję pytanie o to - czy nam potrzebne są maratony
  • madohora 16.10.17, 23:49
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/Mdp9x1XlbVGJiqnJ4X.jpghttp://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/N2QUUB13hJAR6CKzFX.jpghttp://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/DtXTyHsqsmcPej1jwX.jpghttp://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/AjNVK9wUp3H2dtBv7X.jpghttp://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/KsscIzXhLkVHuJg9DX.jpghttp://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/Z5XfWSiTXvdVbZbnVX.jpg
  • madohora 16.10.17, 23:57
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/1uAwekajhpZb0EIsWX.jpg
  • madohora 10.12.17, 21:42
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/dTV8PRBDnB7RWkRN9B.jpg

--
    santa
  • madohora 10.12.17, 21:57
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/cSpRDySI4cqYWGf7EB.jpg

--
    choinka
  • madohora 12.12.17, 19:41
    PODSUMOWANIE PO WICHURZE - Radio Katowice - 12.12.2017

--
    choinka
  • madohora 03.01.18, 21:52
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/PTWAsbhCKGcQld8a9X.jpg

--
    choinka
  • madohora 11.04.18, 16:30
    I jeszcze jedna sprawa związana z parkowaniem. Nie dalej jak wczoraj spotkała mnie niezbyt miła niespodzianka. Autokar - chyba z wycieczka z niemiec zaparkował sobie pod moją klatką schodową i to jeszcze w ten sposób, że drzwi z autokaru były na równi z naszymi drzwiami. W momencie jak ludzie zaczęli wsiadać do autobusu, to ja nie mogłam wydostać się z sieni. Ludzie - jest zatoczka przy lodowisku, gdzie mieszczą się dwa duże autokary, jest parking za szpitalem, gdzie może wjechać kilkanaście autokarów. Chcecie zwiedzajcie ale nie zapominajcie, że przecież tutaj też mieszkają ludzie i mają jakieś swoje sprawy. Ja nie będę z powodu garstki turystów wychodziła pół godziny wcześniej na autobus!!!

--
    serce
  • madohora 25.07.18, 18:46
    ODPUST U BABCI ANNY - Dziennik Zachodni - 25.07.2018

--
    serce
  • madohora 25.07.18, 20:59
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/KySacKL6DicoTwJtPX.jpg

--
    serce
  • madohora 25.07.18, 22:05
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/feaUL0BPZNgC9HxVBX.jpg

--
    serce
  • madohora 25.07.18, 23:02
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/wpa3NalywQO2MsRNdB.jpg

--
    serce
  • madohora 29.07.18, 21:33
    Odpust nie jest czymś co zaczęło się dopiero dziesięć lat temu. Kościół Świętej Anny został poświęcony w 1927 roku i od tego czasu już były Odpusty. Odpust jest Świętem Kościelnym a jak to powiedział wczoraj mój znajomy to co się teraz dzieje to nie jest ODPUST to jest ROZPUST. Odpustom oprócz uroczystości kościelnych towarzyszyły stragany początkowo ze świętymi obrazkami, z czasem to się zmieniało. Proszę więc nie pisać, że coś ma dopiero dziesięć lat, bo to jest wierutna bzdura!!!

--
    serce
  • madohora 30.07.18, 16:56
    ODPUST NA NIKISZU - Fakt - 30.07.2018

--
    serce
  • madohora 31.07.18, 23:42
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/aUps1q4FTdqJoGaFmX.jpg

--
    serce
  • madohora 01.08.18, 12:39
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/8douEJDb8bQronbCyX.jpg

--
    serce
  • madohora 01.08.18, 13:43
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/iJcqRxVSCQMtS1FaUB.jpg

--
    serce
  • balzack 05.08.18, 20:08
    TOUR DE POLOGNE PO DZIELNICACH MIASTA - Wyborcza - 05.08.2018

--
    Jak chcesz poznać przyjaciela Upij sie z nim w jakoś niedzielapiwo
    NIKISZOWIEC
  • balzack 05.08.18, 20:17
    TOUR DE POLOGNE DRUGI ETAP - Onet.pl - 05.08.2018

--
    NIKISZOWIEC
  • balzack 05.08.18, 21:35
    KOLARZE ZMIENILI TRASĘ - Wyborcza - 05.08.2018

--
    NIKISZOWIEC
  • balzack 05.08.18, 21:42
    TOUR DE POLOGNE - Przegląd Sportowy - 05.08.2018

--
    NIKISZOWIEC
  • madohora 06.08.18, 19:18
    BŁĄD JEDNEGO CZŁOWIEKA SPOWODOWAŁ ŻE MAŁE MIASTO STRACIŁO 200 000 ZŁ = Sportowe Fakty - 06.08.2018

--
    serce
  • madohora 06.08.18, 21:25
    TOUR DE POLOGNE - Super Express - 06.08.2018

--
    serce
  • madohora 07.08.18, 14:21
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/bHzPIJRfWC8CDxyapX.jpg

--
    serce
  • madohora 07.08.18, 17:33
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/rCf09cZKwKwaxHu12X.jpg

--
    serce
  • madohora 07.08.18, 18:09
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/bdsRRaaQyH3db3KPCX.jpghttp://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/dT022pmuHt4VFvWCwX.jpg

--
    serce
  • madohora 07.08.18, 19:49
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/Ww8gac6pKRuk9ibnhX.jpg

--
    serce
  • madohora 07.08.18, 21:35
    MIASTO PRZEJMUJE SZYB PONIATOWSKI - nettg.pl - 07.08.2018

--
    serce
  • balzack 23.08.18, 23:55
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/6/pe/gc/rxw2/3U7G494YzMAd1akkSB.jpg.

--
    NIKISZOWIEC
  • balzack 24.08.18, 15:23
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/6/pe/gc/rxw2/3LJrw12MhS1WFK6EgB.jpg

--
    NIKISZOWIEC
  • balzack 24.08.18, 15:41
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/6/pe/gc/rxw2/wtAQqIqbgsG6EbhKsB.jpg

--
    NIKISZOWIEC
  • balzack 24.08.18, 16:15
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/6/pe/gc/rxw2/FxCAIYbMiHrfHhgnbB.jpg

--
    NIKISZOWIEC
  • balzack 24.08.18, 17:28
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/6/pe/gc/rxw2/boBqsGxd7iobWCkz6B.jpg

--
    NIKISZOWIEC
  • balzack 25.08.18, 12:35
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/6/pe/gc/rxw2/RFshxcPp6QFu1PbgHB.jpg

--
    NIKISZOWIEC
  • balzack 25.08.18, 12:49
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/6/pe/gc/rxw2/Ff1b6epitwV4HgQ2aB.jpg

--
    NIKISZOWIEC
  • balzack 25.08.18, 13:12
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/6/pe/gc/rxw2/iKugLDb1nQYqygo4lB.jpg

--
    NIKISZOWIEC
  • madohora 07.10.18, 18:40
    PKO SILESIA MARATHON - Wyborcza - 07.10.2018

--
    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cf/Eenbruinigherfstblad.jpg/120px-Eenbruinigherfstblad.jpg
  • madohora 22.11.18, 00:45
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/vXLThuXL6OL8mbfLVX.jpg
  • madohora 24.01.19, 22:03
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/nNoJl7wEbZeaQabxdX.jpg

--
    http://gify.joe.pl/gifs/natura/snieg/obkrecajacy-sie-platek-sniegu.gif
  • madohora 24.01.19, 22:12
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/wEA2mNZymnCXroEw8X.jpg

--
  • madohora 24.01.19, 22:51
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/wd/qa/jcow/1kda9OsoBL7GmqixoX.jpg

--
  • madohora 07.08.17, 11:17
    ŚWIĘTO KRUPNIOKA
    --
  • madohora 07.08.17, 11:22
    ŚLĄSKI RAJD OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
    --
  • madohora 21.07.14, 22:00
    WSPOMNIENIA ZWIĄZANE Z NIKISZOWCEM
    --
  • madohora 21.07.14, 22:03
    HISTORIA NIKISZOWCA POZNAWANA W PLENERZE
    --
  • madohora 21.07.14, 22:40
    NIKISZOWIEC CO DALEJ?
    --
  • madohora 21.07.14, 22:43
    DESZCZ NAD NIKISZOWCEM
    --
  • madohora 07.08.17, 09:53
    CO Z TYM NIKISZOWCEM
    --
  • madohora 21.07.14, 22:45
    CHACHARY NA NIKISZU SARKASTYCZNIE
    --
  • madohora 21.07.14, 22:50
    NIKISZOWIEC MOŻE BYĆ POMNIKIEM HISTORII
    --
  • madohora 21.07.14, 22:51
    ŚWIĘTO KRUPNIOKA KILKA ZDJĘĆ
    --
  • madohora 21.07.14, 22:54
    REWITALIZACJA NIKISZOWCA
    --
  • madohora 21.07.14, 22:56
    PANORAMY NIKISZOWCA
    --
  • madohora 21.07.14, 22:58
    BARBÓRKI NA NIKISZU OBRAZY, MOZAIKA
    --
  • madohora 21.07.14, 22:59
    WYSTAWA TOMASZA TOMASZEWSKIEGO
    --
  • madohora 21.07.14, 23:01
    PANIE BOŻE NIE ZABIERAJ MNIE JESZCZE Z TEGO ŚWIATA
    --
  • madohora 21.07.14, 23:08
    PLASTIK ZALEJE NIKISZ I NIKOGO TO NIE OBCHODZI
    --
  • madohora 21.07.14, 23:11
    POMNIK HISTORII BEZ PIENIĘDZY NA MONITORING
    --
  • madohora 21.07.14, 23:18
    NIKISZOWIEC POWINIEN POKOCHAĆ FESTIWAL
    --
  • madohora 21.07.14, 23:20
    NIKISZOWIEC ŁADNIEJSZA WERSJA OSIEDLA
    --
  • madohora 21.07.14, 23:23
    SPACER PO NIKISZOWCU CZYLI REKONESANS
    --
  • madohora 21.07.14, 23:25
    GDYBYŚ MIAŁ OPROWADZAĆ GOŚCI PO NIKISZU
    --
  • madohora 21.07.14, 23:28
    NIKISZOWIEC MA MONITORING NA RAZIE TRZY KAMERY
    --
  • madohora 21.07.14, 23:30
    NA NIKISZU POJAWIŁA SIĘ WYSTAWA FOTOGRAFII
    --
  • madohora 21.07.14, 23:34
    NIKISZOWIEC CZEKA NA COŚ WIĘCEJ NIŻ NA JARMARKI
    --
  • madohora 21.07.14, 23:38
    NAJSŁYNNIEJSZE DZIEŁO GÓRECKIEGO NA NIKISZU
    --
  • madohora 21.07.14, 23:40
    W NIKISZOWCU MA POWSTAĆ PARK TECHNOLOGICZNY
    --

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.