06.08.17, 23:13
ZDEWASTOWANO CMENTARZ ŻYDOWSKI W KATOWICACH
--
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/ATtIztHQt58Oy5eWvX.jpg
Edytor zaawansowany
  • madohora 07.08.17, 10:35
    PŁYTA UPAMIĘTNIAJĄCA HARCERZY LEŻY NA CHODNIKU
    --
  • madohora 07.08.17, 10:58
    ONI CHCĄ BY KATOWICE ZOSTAŁY STOLICĄ KULTURY
    --
  • madohora 07.08.17, 11:00
    KATOWICE W II ETAPIE NA EUROPEJSKĄ STOLICĘ KULTURY
    --
  • madohora 07.08.17, 11:04
    KATOWICE OGÓLNOPOLSKI ZJAZD HISTORYKÓW
    --
  • madohora 07.08.17, 11:05
    WŁADZE KATOWIC CHCĄ ORGANIZOWAĆ OLIMPIADĘ
    --
  • madohora 07.08.17, 11:21
    CZAS NA FINAŁ STARAŃ O ESK 2016
    --
  • madohora 07.08.17, 11:21
    WROCŁAW OKAZAŁ SIĘ LEPSZY OD KATOWIC
    --
  • madohora 07.08.17, 15:31
    KATASTROFA. WYBUCH GAZU W CENTRUM KATOWIC
    --
  • madohora 08.08.17, 11:48
    CO SIĘ STANIE Z DAWNYM HOTELEM SILESIA
    --
  • madohora 08.08.17, 12:07
    KATOWICE - MIASTO NIE KULTURY
    --
  • madohora 08.08.17, 12:15
    W KATOWICACH BUDUJĄ OSIEDLE WZOROWANE NA NIKISZOWCU
  • madohora 08.08.17, 12:35
    NIEBO NAD KATOWICAMI
  • madohora 10.08.17, 15:01
    W KATOWICACH POWSTAJE NOWA KAWIARNIA OBY NA PLUS
  • madohora 10.08.17, 15:04
    MAJEWSKI ROBI FILM,, KTÓRY KATOWICE POKAŻE ŚWIATU
  • madohora 11.08.17, 12:08
    KATOWICE PLANUJĄ POMNIK SŁAWIKA I ANTALLA
  • madohora 11.08.17, 12:10
    GORZELIK I SEMKA BĘDĄ DYSKUTOWAĆ O ŚLĄSKIEJ TOŻSAMOŚCI
  • madohora 11.08.17, 12:10
    RUSZA KLUB INTELIGENCJI SPOŁECZNEJ
  • madohora 11.08.17, 12:12
    KATOWICE POKAŻCIE Z CZEGO MOŻEMY BYĆ DUMNI
  • madohora 11.08.17, 12:12
    CO LUBIĄ A CZEGO NIE LUBIĄ KATOWICZANIE
  • madohora 11.08.17, 12:22
    KATOWICE ŚLADY NIEMIECKIEJ OKUPACJI WYSTAWA
  • madohora 11.08.17, 12:23
    CZARUJĄCA STRONA KATOWIC
  • madohora 11.08.17, 13:01
    KATOWICE MIASTO HOTELI
  • madohora 11.08.17, 14:22
    KIEDY PRZESTANIEMY WSTYDZIĆ SIĘ ZA KATOWICE
  • madohora 11.08.17, 14:48
    KATOWICE CHCĄ 230 M WIEŻOWCA
  • madohora 11.08.17, 15:06
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/4bxOgkFhYYaopKUN4B.jpg
  • madohora 11.08.17, 15:07
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/xkLITD10xWkMz4fCNB.jpg
  • madohora 11.08.17, 15:08
    PIKNIK ABSOLWENTÓW UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO
  • madohora 12.08.17, 11:31
    WILLE KATOWIC
  • madohora 12.08.17, 12:12
    KATOWICE, ULICA SOKOLSKA CZYLI COŚ CO WZBUDZA EMOCJE
  • madohora 12.08.17, 12:14
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/3B8erKBB6BgSBFBsfB.jpg
  • madohora 12.08.17, 12:14
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/rS77kFgBPiPlIJ5zwB.jpg
  • madohora 12.08.17, 12:15
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/6Yn0aRdnBY8daNp9aB.jpg
  • madohora 12.08.17, 12:16
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/3vfnl2ejioZaPrBvVB.jpg
  • madohora 12.08.17, 12:16
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/Ndmda4aRmBvlfri9qB.jpg
  • madohora 12.08.17, 12:17
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/JHBMaSalbZBfe98MZB.jpg
  • madohora 21.08.17, 19:42
    Dumni z Nikisza, zawstydzeni psimi kupami

jm 2011-06-18, ostatnia aktualizacja 2011-06-18 02:15

Na kilka dni przed przyjazdem Pettera Larssona, uczestnika naszej akcji "Misja 21", spytaliśmy was, co Szwed powinien zobaczyć, a czego pod żadnym pozorem mu nie pokazywać. Oto wyniki.
    Listę przygotowywaliśmy dla Pettera, studenta City University London. Do Katowic przyjedzie w sobotę, będzie u nas przez tydzień. W tym czasie z perspektywy turysty sprawdzi, jak wyglądają miasta aglomeracji na rok przed mistrzostwami Euro 2012. Miejsca, z których jesteście dumni i które powinien zobaczyć, wybraliście w sondażu zamieszczonym na naszej stronie internetowej. Tam też zdecydowaliście, czego lepiej mu nie pokazywać, bo wstyd. Razem pięć miejsc, które musi odwiedzić, i pięć, które powinien omijać.
    Bezkonkurencyjny był nasz klejnot w koronie, czyli magiczny górniczy Nikiszowiec. Chcecie też, by Petter górniczy fach poznał od podszewki. Najlepiej zrobić to pod ziemią w zabrzańskiej zabytkowej kopalni Guido. W Katowicach nie powinien przeoczyć budynku Akademii Muzycznej i południowej części śródmieścia Katowic z perełkami międzywojennego modernizmu. Po takim spacerze najlepszy odpoczynek znajdzie w zielonej Dolinie Trzech Stawów.
    Ranking miejsc wstydu okazał się bezlitosny dla Katowic. Największy niesmak budzą ulice w śródmieściu usłane psimi odchodami. I choć na drugim miejscu są śmieci przy torach, które widać z okien pociągu do Gliwic, to kolejne miejsca okupują znów wątpliwe atrakcje w centrum Katowic. Według was noga Pettera nie powinna stanąć na rynku (trudno na to liczyć) i w kwartale ulic Pawła, Wodnej i Górniczej. Powodem do wstydu jest też dziura po wyburzonym dworcu.
    Jak Petterowi spodobają się wybrane przez was atrakcje? A może martwimy się na zapas, a miejsca wstydu wcale nie wypadną tak źle?
    Przygody Szweda w Katowicach od poniedziałku będziecie mogli śledzić na łamach "Gazety" i stronie katowice.gazeta.pl. Swoje przygotowanie do podróży i wrażenia Petter opisuje na blogu misja21.blox.pl.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Więcej... katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,9807262,Dumni_z_Nikisza__zawstydzeni_psimi_kupami.html#ixzz1Pvnbrj6b
  • madohora 21.08.17, 19:44
    1) Ulica Mariacka. Uwielbiam to połączenie wielu barów i możliwości, które ma do zaoferowania najlepsza ulica w mieście. Dużo stolików na świeżym powietrzu, muzyka na żywo i mieszanina różnych ludzi (w większości Polaków) to wspaniałe połączenie.
  • madohora 21.08.17, 19:45
    2) Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Jest tu prawie wszystko, czego można chcieć (z wyjątkiem słońca w trakcie mojego pobytu). Siatkówka plażowa, stawy, amfiteatr, lodziarnie, puby i wiele innych atrakcji sprawiają, że cały ten tydzień mógłbym spędzić tylko tutaj.
  • madohora 21.08.17, 19:54
    4) Galeria Szyb Wilson. Co prawda nie mieliśmy zbyt dużo czasu, a ja na dodatek nie jestem osobą, która jest stałym bywalcem galerii sztuki. Ale te wszystkie szalone rzeczy, które wypełniały galerię, bardzo mi się podobały. Mają tam wiele różnych sal, z których każda jest poświęcona jakiemuś dziwnemu tematowi. Przechodzenie z jednej do drugiej było niezwykle ekscytujące.
  • madohora 21.08.17, 21:02
    1) Nikiszowiec. Nie oczarował mnie. To tylko domy, które wyglądają dokładnie tak samo, dlatego jedna minuta to wystarczająca ilość czasu, którą można tu spędzić. Na dodatek budynki nie są wcale takie stare - mają około 100 lat.
  • madohora 21.08.17, 21:05
    2) Targ na ulicy Mickiewicza. To dobre miejsce dla tych, którzy chcą kupić damską bieliznę, bo to tak naprawdę trudno znaleźć wiele więcej. Jest też co prawda trochę ubrań dla mężczyzn. Wolałbym już jednak założyć damską bieliznę niż je kupić.
  • madohora 21.08.17, 21:08
    NAUKOWIEC Z KATOWIC GWIAZDĄ DZIEŃ DOBRY TVN
  • madohora 24.08.17, 23:50
    "Odebrało mi mowę". Ormianka zachwycona Śląskiem

Aleksandra Brodziak, Katowice 2011-07-01, ostatnia aktualizacja 2011-07-01 15:03

Najpierw była ,,Samotność w sieci", potem wszystkie inne książki, co do jednej. Lusin Mkrtchyan, 21-letnia Ormianka z Erewania, zakochana w prozie Janusza Wiśniewskiego postanowiła poznać Polskę, kraj swojego ulubionego autora. Przypadek sprawił, że trafiła do Katowic. Teraz na blogu promuje Nikiszowiec, a za kilka miesięcy gotowy będzie jej przewodnik po tej oryginalnej dzielnicy.
    Lusin przyjechała do Polski w maju. Spodziewała się szoku kulturowego a przeżyła termiczny. 5 maja w Warszawie najzwyczajniej zmarzła. Do tego epizod z bagażem, który najpierw zaginął ("nie, uff, to nie była kradzież"), ale potem szczęśliwie się odnalazł. Coś niedobrego stało się z moimi bagażami. Szukałam ich przez ponad pół godziny i już myślałam, że je zgubiłam, gdy nagle okazało się, że zostały tylko czasowo zarekwirowane przez jakiegoś staruszka. Na szczęście w porę się zorientował i udało nam się dokonać pomyślnej transakcji wymiennej.
    Lusin do Polski sprowadziła słabość do prozy Janusza Wiśniewskiego, a do Katowic - Stowarzyszenie Bona Fides, które w ramach Wolontariatu Europejskiego realizuje projekt zakładający podróże i pisanie, czyli to, co Ormianka lubi najbardziej. - Chcieliśmy sprawdzić, jak na Szlaku Zabytków Techniki, o którym tyle się ostatnio mówi w naszym regionie, traktowani są cudzoziemcy - wyjaśnia Agata Hofelmajer z Bona Fides.
    Lusin, która świetnie zna język angielski, będzie więc kimś w rodzaju tajemniczego klienta. Swoje refleksje publikuje na blogu: "Dotarłyśmy do mojego nowego miejsca zamieszkania. Mogę szczerze powiedzieć, że odebrało mi mowę. Pomyślałam sobie: "więc to jest właśnie Nikiszowiec. Miejsce z grubsza... fantastyczne".
    To typowa reakcja na czerwone cegły, z których Nikiszowiec słynie. Miejsce o specyficznym klimacie, od niedawna Pomnik Historii, dzielnica znana z filmów Kazimierza Kutza "Sól ziemi czarnej" czy ,,Perła w koronie". W jednym z takich czerwonych familoków zamieszkała Lusin. W środku mieszkanie urządzone jest nowocześnie, ale wystarczy spojrzeć przez okno, albo rozsiąść się, jak pisze Lusin, na wygodnych szerokich parapetach i już cofamy się lata wstecz. "Kocham tę architekturę, a nie mniej polski język (w szczególności takie słowa jak: "cześć", "księżyc", "słońce", "świata" ), współczesną literaturę (marzę o tym by poznać Janusza Wiśniewskiego!), nazwy ulic (najbardziej niewarszawską ulicę Warszawską znajdującą się w Centrum Katowic)" - pisze. Język polski Lusin na razie opanowała na poziomie... mowy ciała. Skuteczna zwłaszcza na zakupach i przystankach. Równocześnie uczy się polskiego na lekcjach organizowanych przez Uniwersytet Śląski. Słownik musi mieć bogaty, bo chce przeprowadzić wywiady z mieszkańcami Nikiszowca i zamieścić je w przewodniku po dzielnicy. Jej marzeniem jest również zorganizować na Nikiszu cykl spotkań poświęconych Armenii. Na razie mieszkańcy zbierają pochlebne "recenzje”: „Katowiczanie okazali się niezwykle ciekawymi ludźmi, stylowo ubranymi i wyglądającymi świetnie. I nieźle grillującymi ” Lusin po raz pierwszy w życiu skosztowała krupnioka (kaszanki). Walory smakowe pomija, ale: „...cudownie było odkryć, że na tym wielkim świecie jest takie święto, jak Święto Krupnioka”. Dowiedziała się też, że kominiarz, guzik i kobieta w okularach przynoszą szczęście oraz że nie warto kłaść torebki na podłodze, bo uciekają z niej pieniądze, o czym też pisze na blogu: „Byłam zszokowana bo kładę moją torebkę na podłodze baaardzo często”.
    Lusin spędzi na Śląsku jeszcze prawie osiem miesięcy, będzie podróżować, obserwować, notować.
    Planuje uczestniczyć we wszystkich ważniejszych wydarzeniach kulturalnych organizowanych w mieście. Niektóre ma w zasięgu ręki, bo w Nikiszowcu, w Galerii Szyb Wilson odbywa się właśnie Art Naif Festiwal, czyli największe w Europie święto sztuki nieprofesjonalnej. Lusin obiecuje niczego nie przegapić.

Źródło: Tokfm.pl
  • madohora 24.08.17, 23:53
    Auf den Spuren oberschlesischer Technikdenkmäler
  • madohora 24.08.17, 23:55
    Die Stadt Zabrze war früher ein Zentrum des Bergbaus, heute ist es eines der
    Zentren für Bergbau-Interessierte. Erst Anfang Dezember 2008 wurde dort ein
    weiterer Abschnitt der denkmalgeschützten Bergwerksanlage „Guido“ für den
    Publikumsverkehr geöffnet. Ein rund 1,4 km langer Teilabschnitt führt die
    Besucher des 1855 gegründeten Steinkohlebergwerks in den Arbeitsalltag unter
    Tage ein. Der restliche Teil der mehr als 2 km langen Sohle soll bis Mitte
    2009 freigegeben werden. Die Ausstellung in 320 m Tiefe illustriert die
    Entwicklung des Bergbauwesens seit dem 19. Jahrhundert. Besucher können einen
    800 Tonnen schweren Kohlesammelbehälter sowie die Sohlebahn besichtigen und
    dürfen am Ende ein eigenhändig geschlagenes Stück Kohle mit nach Hause nehmen.
    In einem repräsentativ ausgestatteten Saal unter der Erde werden Bankette,
    Konzerte und andere Veranstaltungen für Gruppen organisiert werden.
  • madohora 25.08.17, 17:39
    Zwei traditionelle Bergarbeitersiedlungen sind auch im benachbarten Katowice
    (Kattowitz) zu finden. Giszowiec und Nikiszowiec entstanden Anfang des 20.
    Jahrhunderts als Gartenstädte für die Beschäftigten der Zeche Giesche.
    Architekten der für die damalige Zeit sehr fortschrittlichen Anlagen waren die
    Berliner Brüder Georg und Emil Zillmann. Während das im Stil einer englischen
    Gartenstadt gebaute Giszowiec Anfang der 1960er Jahre teilweise modernen
    Hochhäusern weichen musste, blieb das benachbarte Nikiszowiec in seiner
    Struktur bis heute erhalten. Das Viertel besteht aus neun geschlossenen
    Wohnblocks mit zweigeschossigen Backsteinbauten. In der Nähe entstand vor
    kurzem eine Galerie für moderne Kunst im ehemaligen Zechenhaus des Schachts
    Wilson, das ebenfalls nach Entwürfen der Gebrüder Zillmann entstanden war.
  • madohora 29.08.17, 16:32
    Coś co się określa jako "miejskie legendy" w 100% kojarzy mi się z danym miejscem, miastem itd. Nie koniecznie musi to być legenda w słownikowym znaczeniu. Ale co mam z tym wspólnego amerykański horror?
  • madohora 29.08.17, 16:35
    Tak jak powiedziałam ja nie cierpię tego horroru więc gościu już na wstępnie ma pod górkę. A poza tym Freddy Kruger na Nikiszu? A wystarczy poszperać w starych gazetach i jest tyle tematów na legendy a nawet horrory, że hej!
  • madohora 29.08.17, 17:53
    MAPA ZAGROŻEŃ JUŻ DZIAŁA - Radio Katowice - 14.09.2016
  • madohora 29.08.17, 17:54
    W ostatnich latach robi się coraz gorzej
  • madohora 29.08.17, 18:42
    200 ton odpadów, gruzu, drewna oraz chemikaliów zalega w lesie między autostradą A4 (powyżej węzła Murckowska) a drogą na Tychy, w okolicach osadników kopalni Staszic. Nie wiadomo, kto je tu podrzucił, wiadomo za to, kto za ich usunięcie zapłaci - Katowicki Holding Węglowy, właściciel terenu.
    Odpady znaleźli pracownicy KHW, którzy dwa razy dziennie patrolują okolicę. Sprawą już zajęła się policja oraz inspektorat ochrony środowiska. Inspektorów szczególnie zainteresowały beczki z chemikaliami, które znalazły się wśród śmieci. Próbki pobrali do zbadania.
    Tymczasem odpady nadal zalegają na terenie KHW. - Nie stwierdzono, że są na tyle toksyczne, że trzeba je natychmiast usunąć, dlatego zostały zabezpieczone folią i plandeką, aby nie sączyły się do gruntu - wyjaśnia Wojciech Jaros z KHW.
    Holding jeszcze nie oszacował, ile zapłaci za usunięcie i utylizację odpadów. Czeka na ekspertyzę WIOS.
    - Na pewno nie będziemy zwlekać, pogodę mamy taką, że przy większe nawałnicy istnieje ryzyko, że coś wycieknie spod folii - dodaje Jaros.
    KHW teren musi posprzątać, a dopiero potem będzie mogła egzekwować należność za usunięcie odpadów, od ich właściciela. Pod warunkiem, że tego znajdzie policja.

www.dziennikzachodni.pl/artykul/620743,200-ton-niebezpiecznych-odpadow-w-katowicach-zdjecia,id,t.html
  • madohora 29.08.17, 19:27
    www.fakt.pl/Miasta-pasa-zaciskaja,artykuly,193527,1.html
  • madohora 30.08.17, 21:19
    MIEJSCEW DO ŻYCIA DLA LUDZI POD KOPALNIĄ - nettg.pl - 30.08.2017
  • madohora 30.08.17, 21:55
    Współczuję młodym ludziom, którzy być może uwierzyli w "pomysł na biznes" jakim jest kawiarnia czy restauracja. I co się dale dzieje? Na 3-go Maja już dzisiaj wszystkie (w ilości 3 + 4 na Stawowej) świecą pustkami. To samo jest z tzw. tradycyjnymi lodami z...buraka (Stawowa). O ile na początku ustawiały się tam kolejki to teraz jest pusto. W nowym supersamie była fajna kawiarenka ale widocznie właściciele już się poddali bo zniknęła. Ludzie uwierzyli, wydali pieniądze, może nawet zaciągnęli kredyty i niestety przyszło albo idzie jedno wielkie rozczarowanie.
  • madohora 07.09.17, 21:09
    Zobaczyłam to zdjęcie i zamarłam, że to kolejny obiekt przeznaczony do wyburzenia. Jak na razie na szczęście nie. Obiekt przedstawiony jest jako "kosmiczna" budowla i wcale nie chodzi o to co się w nim mieści.

bi.gazeta.pl/im/05/07/b6/z11929349X.jpg

Więcej

bryla.gazetadom.pl/bryla/56,85301,12145609,Planetarium_Slaskie__proj__Zbigniew_Solawa__Wojewodzki_Park,,2.html
  • madohora 07.09.17, 21:25
    Będzie żywo jak się zowie
    To na rynku asfalt powie
    Wielki parking przy Zenicie
    Czy wy tego nie widzicie
    Tatr jest lecz za kratami
    No...popatrzcie sobie sami
    Na Mariackiej czy Stawowej
    Czasem ja mam zawrót głowy
    Autobusy są...do nikąd
    A więc o co tyle krzyku?!
  • madohora 07.09.17, 21:26
    Codziennie oglądam to ożywienie. Czekam kiedy pojawi się tytuł w stylu "Cały kraj śmieje się z...."
  • madohora 07.09.17, 21:26
    Tak....betonowe donice, drzewa z plastiku i takie bluszcze z wosku - wówczas będzie pięknie - kto nie zrozumiał to jest ironia
  • madohora 07.09.17, 21:27
    Nie wiem co się ożywi
    Chyba tylko ludzie żywi
  • madohora 07.09.17, 21:28
    Udało się, że ho ho. Betonowa pustynia
  • madohora 07.09.17, 21:28
    Taaa...ostatnio nam się nieźle ożywiasadPiwo, Śmieciowe jedzenie, Disco Polo i stare rupiecie. Czy o to naprawdę chodziło?
  • madohora 07.09.17, 21:31
    Jest na samym rynku placyk
    Na placyku stoi sraczyk
    Dwa miliony tam włożyli
    Co tam jest niech mówią ci co w środku byli
    Do mnie przyjechała Daria
    Nogi ściska - jest awaria!!!
    Ubikacja cała śliczna
    A awaria wręcz kosmiczna!!!
    Ja po rynku tańcowałam
    Bo ....się nie umiałam
    Wokół woda, wokół palmy
    Ale przecież nie dam plamy...
  • madohora 07.09.17, 21:34
    NAUKOWCY SPYTALI KATOWICZAN O NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ
  • madohora 07.09.17, 22:40
    CO O KATOWICACH WIEDZĄ STOŁECZNI URZĘDNICY
  • madohora 07.09.17, 22:53
    Komu piekło, komu raj?

Wprawdzie przepowiednie Majów o końcu świata nie sprawdziły się, ale temat ten nieustannie rozbudza wyobraźnię wielu ludzi.

Inspirowane Apokalispą wizje zbawienia i potępienia oczami twórców nieprofesjonalnych od dziś oglądać można w Muzeum Śląskim w Katowicach na wystawie "Komu piekło, komu raj. Wizje Sądu Ostatecznego w plastyce nieprofesjonalnej". Zobaczymy na niej m.in. majestatyczną świętą Barbarę z mieczem i kielichem w dłoniach, klęczącego przed jeleniem świętego Huberta, czy też walczącego ze smokiem świętego Jerzego. O piekle traktują między innymi obrazy mówiące o hitlerowskich obozach zagłady i Holokauście, a także grafika odnosząca się do wywózki tysięcy Ślązaków w głąb ZSRR tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Wystawie towarzyszy spotkanie promujące album "Sztukmistrz. Erwin Sówka retrospektywnie". Publikacja otwiera cykl wydawniczy "Wolność wyobraźni. Śląscy artyści intuicyjni", który ma przybliżyć sylwetki najwybitniejszych przedstawicieli śląskiej plastyki samorodnej. Spotkanie rozpocznie się o godznie 18:00.

www.radio.katowice.pl/index.php?id=117&tx_ttnews%5Btt_news%5D=31936&tx_ttnews%5BbackPid%5D=13&cHash=902c6b7e81
  • madohora 08.09.18, 23:01
    MARSZ RÓWNOŚCI PRZESZEDŁ ULICAMI KATOWIC - Silesion - 08.09.2018

--
    serce
  • madohora 08.09.18, 23:15
    TYSIĄC OSÓB PRZESZŁO Z PLACU SEJMU ŚLĄSKIEGO NA PLAC GRUNWALDZKI - Dziennik Zachodni - 08.09.2018

--
    serce
  • madohora 08.09.18, 23:20
    KONCERT Z OKAZJI URODZIN KATOWIC - Dziennik Zachodni - 08.09.2018

--
    serce
  • madohora 10.09.18, 17:46
    ZA KIEROWNICĄ. SZKOLENIE MŁODYCH. BILETY - Radio Katowice - 10.09.2018

--
    serce
  • madohora 10.09.18, 17:56
    MUZEUM ŚLĄSKIE PLANUJE DALSZĄ REWITALIZACJĘ - Dziennik Zachodni - 10.09.2018

--
    serce
  • madohora 05.11.18, 17:42
    CENTRUM PRZESIADKOWE W LIGOCIE OTWARTE - Dziennik Zachodni - 05.11.2018

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/k0f7xxT8tNJ5X1wD0X.jpg
  • madohora 05.11.18, 18:07
    REMONT TOROWISKA - Dziennik Zachodni - 05.11.2018

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rb/qa/wzpg/k0f7xxT8tNJ5X1wD0X.jpg
  • madohora 25.08.17, 18:08
    Größte touristische Attraktion der Stadt ist der hölzerne Sendemast, der mit
    110 Metern als die höchste Holzkonstruktion der Welt gilt. Mehr als 16.000
    Messingschrauben halten den 1935 in Betrieb genommenen Sendemast zusammen.
    Traurige Berühmtheit erlangte der Sender Gleiwitz am
    31. August 1939. Der fingierte Angriff von sieben als Polen verkleideten
    SS-Männern lieferte Hitler den Vorwand für den Angriff auf Polen. Seit 2003
    gibt es vor Ort eine Ausstellung zur Geschichte des Senders und zur
    Entwicklung der Rundfunktechnik.
  • madohora 25.08.17, 18:10
    Einzigartig in Europa dürfte es sein, dass es in Schlesien zwei bedeutende
    Biermuseen in unmittelbarer Nachbarschaft gibt. Sie gehören zu den beiden
    polnischen Markführern, den Brauereien Tyskie und Żywiec. Das Museum in Tychy
    (Tichau) zeigt Ausstellungsstücke aus der 380-jährigen Geschichte der
    Tyskie-Brauerei in einem denkmalgeschützten Bau aus dem Jahre 1902. Man kann
    dort auch die modernen Brauanlagen besichtigen; im Sommer gibt es
    Nachtführungen durch das Museum.
  • madohora 25.08.17, 18:18
    Infos: Zentrum Oberschlesiens ist die Stadt Katowice (Kattowitz). Der dortige
    Flughafen ist von zahlreichen deutschen Städten direkt erreichbar. Eine
    deutschsprachige Übersicht über die technischen Denkmäler der Region mit allen
    Anschriften und Öffnungszeiten und einer Landkarte ist erhältlich beim
    Polnischen Fremdenverkehrsamt, Kurfürstendamm 71, 10709 Berlin, Tel. 030-21 00
    92 0, www.polen.travel Weitere Infos auch auf der Website www.gosilesia.pl.
    (Polnisches Fremdenverkehrsamt)

Link do strony - rok 2009

www.reisenews-online.de/2009/03/11/auf-den-spuren-oberschlesischer-technikdenkmaler/
  • madohora 25.08.17, 19:26
    HISZPANKA I GRUZINKA SPRAWDZAJĄ JA DZIAŁAJĄ ZABYTKI
  • madohora 25.08.17, 19:28
    HISZPANKA CHCIAŁA ODWIEDZIĆ KATOWICKĄ GALERIĘ
  • madohora 25.08.17, 19:47
    17.06.10, 11:40
    Kilka słów wyjaśnienia. Parę miesięcy temu "Wyborcza" wymyśliła program pt.
    "Daj się zepsuć". Osoba nie związana z Katowicami, wybrana z wielu kandydatów
    ma obserwować życie Katowic i pisać relacje na ten temat. Ma bywać w ciekawych
    miejscach, bywać na imprezach i w formie reportaży komentować swoje przeżycia
    i wrażenia.
  • madohora 25.08.17, 19:53
    Mer Saint-Etienne w Katowicach
  • madohora 25.08.17, 19:56
    TAM MIESZKAM
  • madohora 25.08.17, 19:59
    http://bi.gazeta.pl/im/4/4920/m4920964.gif
  • madohora 25.08.17, 20:05
    ŚWIAT ZBUDOWANY Z CEGIEŁ
  • madohora 26.08.17, 01:16
    Pamiętaj, Katowice żyją także nocą! - zapewniają Urząd Miasta i KZK GOP.
    Razem uruchamiają dwie nowe nocne linie autobusowe.
    Nowe linie, 905 i 906 jeździć będą w weekendy - z piątku na sobotę, soboty na
    niedzielę i niedzieli na poniedziałek. Uzupełnią one 11 istniejących nocnych
    linii autobusowych i 5 linii tramwajowych.

905 ruszy o godz. 1.40 spod dworca PKP w kierunku Ligoty, przez akademiki,
    Piotrowice, Kostuchnę i Podlesie. W stronę centrum ruszy o 3:12 z przystanku
    Zarzecze Kościół.Autobus linii 906 ruszy z dworca PKP o godz. 2.30. Pojedzie
    przez Bogucice, Dąbrówkę Małą, Szopienice, Nikiszowiec na Giszowiec. Do
    centrum wróci o godz. 3.28 z przystanku Giszowiec Kościół.
  • madohora 26.08.17, 01:17
    http://bi.gazeta.pl/im/6/7169/m7169876N.jpg
  • madohora 26.08.17, 11:04
    Przeczytałem artykuł "Filmowego Śląska jest coraz mniej"

cjg.gazeta.pl/CJG_Katowice/1,104386,10213442,Filmowego_Slaska_jest_coraz_mniej.html
    A co my jesteśmy jednym wielkim skansenem istniejącym tylko po to aby różnego rodzaju artyści mieli dla siebie miejsce na różne swoje przedsięwzięcia a potem pisali jakieś beznadziejne komentarz (patrz następny link) nie wkładając w swoje przedsięwzięcie chociażby tego, że porozmawiają z ludźmi albo dowiedzenia się tego dlaczego jest tak a nie inaczej.
  • madohora 25.11.17, 16:34
    To już nie można powiedzieć "czarny piątek" czy "wyprzedaże"? Nie bo to by było..i tutaj też bym musiała użyć obcego słowa Musi być po angielsku
  • madohora 26.11.17, 14:29
    MIESZKAŃCY CHĘTNIE ODWIEDZAJĄ JARMARK NA RYNKU - Nasze Miasto - 25.11.2017
  • madohora 26.11.17, 14:39
    JARMARK ŚWIĄTECZNY W KATOWICACH - Dziennik Zachodni - 25.11.2017
  • madohora 02.03.18, 23:26
    KATOWICE Z SYNAGOGĄ - Nasze Miasto - 2017

--
    serce
  • madohora 23.03.18, 12:53
    [u]PRZEGLĄD PRASY[/u][/b]

SZLAKIEM KATOWICKIEJ NEOAWANGARDY. SPACER Z prof. IRMĄ KOŹMINĄ - RadioLPekary - 23.03.2018
    --
    serce
  • madohora 18.05.18, 16:51
    POWSTANIE FILMOWY MANIFEST O KATOWICACH - Dziennik Zachodni - 18.05.2018

--
    serce
  • madohora 20.05.18, 14:30
    GANG SKŁADOWAŁ NIEBEZPIECZNE ODPADY ŚMIECI W SZOPIENICACH -Wyborcza - 20.05.2018.

--
    serce
  • madohora 22.06.18, 23:27
    KATOWICE. W SOBOTĘ OTWARCIE NOWEJ TRASY DLA ROLKARZY - nettg.pl - 22.06.2018

--
    serce
  • madohora 12.08.17, 12:18
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/O7GakaauaubGOlfUYB.jpg
  • madohora 12.08.17, 12:34
    A TAK WYGLĄDAŁ DZIEŃ SĄSIADA W PIOTROWICACH
  • madohora 12.08.17, 12:38
    NOWY SPOSÓB NA PROMOCJĘ KATOWIC, BODY DLA NOWORODKÓW
  • madohora 12.08.17, 12:41
    TRAMWAJE WRACAJĄ NA 3-GO MAJA
  • madohora 12.08.17, 19:32
    HISTORIA ULICY MARIACKIEJ
  • madohora 13.08.17, 11:43
    HISTORIA KATOWIC JEST JEDNA
  • madohora 13.08.17, 11:48
    A MOŻE TAK W KATOWICACH ZLIKWIDOWAĆ TRAMWAJE
  • madohora 13.08.17, 11:55
    Z OSTATNIEJ CHWILI KATOWICE BEZ ŚWIATEŁ
  • madohora 13.08.17, 11:57
    NIEZWYKŁY FILM. KATOWICE ZALANE WODĄ
  • madohora 13.08.17, 12:10
    PIJALNIA WÓDKI. NA ŚCIANACH GAZETY
  • madohora 13.08.17, 12:25
    KATOWICKA KOLONIA MOŚCICKIEGO ŚWIĘTUJE URODZINY
  • madohora 13.08.17, 15:51
    DWA POMNIKI NA ZŁOM
  • madohora 13.08.17, 16:01
    DRUGA SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA W KATOWICACH
  • madohora 26.08.17, 11:10
    24.09.11, 13:48
    Felieton dokumentalny o takim tytule chcą zaprezentować prezenter telewizyjny, Adam Giza, oraz reżyser, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego – Łukasz Głąb.
    Premiera filmu, wraz z uroczystym bankietem , odbędzie się 15 września (w czwartek) o godzinie 19.00 w Rydułtowskim Centrum Kultury. Podczas spotkania będzie możliwość porozmawiania z twórcami i postaciami biorącymi udział w projekcie. Dodatkową atrakcją będzie krótki koncert zespołu Bloo, który w sierpniu zajął trzecie miejsce w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie „Przebojem na antenę” organizowanym przez Polskie Radio.
    Śląskość w 10 minutach
    - Nasza produkcja, przedstawiająca prawdziwe oblicze Śląska i Ślązaków to swoistego rodzaju odpowiedź na kontrowersyjny „Projekt Ślązak”. W obrazie chcemy pokazać wartości, którymi Ślązacy kierują się w życiu i z których są bardzo dumni - komentuje Głąb, który w realizacji pełnił funkcję reżysera i kierownika produkcji.
    10 minutowy film dokumentalny został zrealizowany w magicznej scenerii katowickiego osiedla Nikiszowiec. W produkcji udział wzięły postaci znane z mediów:
    - członek kabaretu RAK – Grzegorz Poloczek;
    - wokalista zespołu Feel – Piotr Kupicha;
    - tancerz YCD – Rafał Kryla;
    - aktor Teatru Rozrywki – Dariusz Niebudek;
    - śląski aktor Lucjan Czerny;
    - zespół Bloo.
    - Chcieliśmy pokazać, te wartości Ślązaków, które powodują, że grupa ta czuje się inna od reszty polskich obywateli. Szukaliśmy cech, które najlepiej charakteryzują pozytywne oblicze Ślązaków - komentuje Giza odpowiedzialny w projekcie za scenariusz.
    źródło: mat. org. 

insilesia.pl/aktualnosci/artykul/9301/5/Premiera_filmu_Byc_Slazakiem_to_powod_do_dumy_juz_15_wrzesnia
  • madohora 26.08.17, 11:28
    NIKISZOWIEC POWINIEN POKOCHAĆ FESTIWAL
  • madohora 26.08.17, 11:30
    W katowickim Szybie Wilson rozpoczął się Art Naif Festiwal, czyli IV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej

Festiwal podczas którego prezentowana jest sztuka naiwna z całego świata zawitał na Nikiszowiec już po raz czwarty. Na uroczystym otwarciu imprezy obecny był m.in. prezydent Katowic Piotr Uszok. Nie mogło również zabraknąc gospodarzy galerii - Johanna Brosa i Moniki Pacy, a także twórcy festiwalu Jacquesa Dubois oraz artystów, których prace były wystawiane. Wernisaż połączony z koncertem zespołu Melao odwiedziło kilkaset osób.
    Sztuka naiwna, która prezentowana jest w Galerii Szyb Wilson w ramach festiwalu Art Naif, ma przełamywać granice między kulturami, językami i światopoglądami, odwołując się do tego, co wspólne dla wszystkich ludzi. Efektem tej twórczości są dzieła niezwykle barwne i oryginalne, nawiązujące do wrażliwości dziecięcej. Na wystawie zaprezentowano dzieła artystów m.in. z Polski, Włoch, Francji, Kuby, Brazylii i Mongolii.
    Nagrodę Grand Prix na tegorocznym festiwalu zdobyła francuska artystka Sylvie Marcel za obraz, na którym możemy podziwiać namalowany przez nią Nikiszowiec.
    Festiwal potrwa dwa miesiące, a w jego ramach odbędą się takie wydarzenia, jak warsztaty salsy, seanse filmowe, koncerty, konkursy czy otwarty plener artystyczny.

Źródło: InSilesia.pl

insilesia.pl/aktualnosci/artykul/7935/5/Sztuka_naiwna_z_calego_swiata_w_Katowicach_czyli_czwarta_edycja_festiwalu_Art_Naif
    --
  • madohora 26.08.17, 12:12
    06.09.11, 23:28
    Tomasz Wiech, gdy został laureatem konkursu World Press Photo za zdjęcie z cyklu prezentującego życie w wielkich korporacjach, sam rzucił pracę w jednej z nich i ruszył w Polskę. Dzięki stypendium ministra kultury powstał kolejny cykl, tym razem o przemianach zachodzących w kraju. Znowu doceniony, tym razem w Leica Oskar Barnack Award
    Jeździłeś przez rok po Polsce i przywiozłeś zdjęcia krasnali ogrodowych, wiejskich festynów i dziwnych malowideł na ścianach. A miało być o przemianach w Polsce.
    - Polska, którą fotografowałem, to kraj obchodzący 20. rocznicę transformacji ustrojowej. Krasnale, festyny, reklamy są dla mnie wizualnym świadectwem przemian, jakie tutaj zaszły. Cały ten materiał jest o naszych polskich marzeniach. Marzeniach o byciu bogatym, o byciu najlepszym, o posiadaniu lasu na pustkowiu, gór nad morzem i największego dinozaura w historii świata na własnym podwórku.
    Zaczynając fotografować Polskę, zakładałem, że nie będę robił zdjęć w prywatnych przestrzeniach. Bardziej ciekawiło mnie to, co na zewnątrz, to, w jaki sposób jesteśmy ze sobą w miejscach publicznych, jak się bawimy, spędzamy czas, jak żyjemy. Zrobiłem sobie nawet harmonogram miejsc, w których chciałbym być, i imprez, które chciałbym zobaczyć. Szukałem absurdów i kontrastów.
    Co cię zdziwiło w Polsce, jaką zobaczyłeś?
    - Trudno mówić o zdziwieniu, bo w zasadzie szukałem miejsc i wydarzeń, o których wiedziałem, jak będą wyglądać, to bardziej fascynacja. Fascynacja wielką puszką piwa stojącą na polach Grunwaldu podczas obchodów 600-lecia słynnej bitwy, głową dzika powieszoną wśród tłumików i rur w zakładzie mechanicznym, zamkiem rycerskim z płyty OSB wybudowanym nad pięknym jeziorem czy wesołym miasteczkiem rozłożonym na podwórku wiejskiej chałupy.
    Reklamy na twoich zdjęciach mogłyby się doczekać osobnej wystawy.
    - To mnie fascynuje - zalew reklam, którego nie obserwuję na przykład w Czechach.
    Prawdziwym apogeum tego zjawiska jest chyba droga z Nowego Targu do Zakopanego. Miejsc z reklamami jest tyle, że przestają pełnić swoją funkcję, ponieważ nie sposób przeczytać, co na nich jest, kiedy jedzie się samochodem.
    Kicz?
    - Kicz to coś niedopasowanego do reszty, coś, co zgrzyta. Rzeczy, które fotografowałem, są moim zdaniem raczej próbą upiększenia rzeczywistości. Tak można odczytać te krasnale, ale też Chrystusa ze Świebodzina czy mnogość baloników, peruk i waty cukrowej na wszelkiej maści festynach. Albo szczyt Kasprowego Wierchu. Tłok, beton i ogródki piwne. A przecież tysiące turystów wjeżdżają kolejką dla pięknych widoków.
    Piękna w Polsce brakuje?
    - Nie, wydaje mi się, że Polska jest w gruncie rzeczy ładnym i bardzo ciekawym krajem. Choć oczywiście bardzo zróżnicowanym. Wschód i zachód Polski bardzo różnią się od siebie estetycznie, ale wydaje mi się, że to wschód jest piękniejszy.
    Czyli estetycznie jest Polska A i Polska B, tyle że odwrotnie, niż mogłoby się wydawać?
    - Tak bym nie generalizował, ale jeśli zakładamy, że wschód to Polska B, to muszę powiedzieć, że jest bardzo zadbany, uporządkowany i bardziej szczery. Nie widziałem tam dziwnie zaprojektowanych domów ani żadnego dinozaura, co już o czymś świadczy.
    A pocztówką z zachodu Polski jest dla ciebie
    - Gubin i Guben - dwa miasta w dwóch krajach, które kiedyś były jednym organizmem. Po polskiej stronie, patrząc od granicy, jest morze reklam, potem kościół bez dachu, a na koniec zdezelowane ławki. Po niemieckiej - ławki są pięknie zaprojektowane, a ludzie spacerują po zadbanych deptakach i mają czas dla siebie. Kościół jest cały, a w nieczynnej fabryce powstał między innymi dom kultury.
    Co byś w Polsce zmienił?
    - Sam nic bym nie zmieniał. Wolałbym samoistną, naturalną zmianę w stronę większego ładu w przestrzeni. Więcej umiaru. Więcej osobistego zaangażowania w to, co się dzieje dookoła.
    *** Zdjęcia zostały zrobione dzięki stypendium Ministerstwa Kultury oraz stypendium "Młoda Polska" Narodowego Centrum Kultury.
    *** Cały projekt będzie można oglądać w październiku na Opolskim Festiwalu Fotografii
    Źródło: Duży Format

Więcej... wyborcza.pl/1,76842,10216143,Tomasz_Wiech__Proba_upiekszenia.html#ixzz1XD5LeEAG
    --
    Jak chcesz poznać przyjaciela
    Upij sie z nim w jakoś niedziela

forum.gazeta.pl/forum/03,49353.html
  • madohora 26.08.17, 12:16
    Z tym zdjęciem oraz komentarzem pod nim to już Pan Autor przesadził. Wypadało by wstać trochę wcześniej albo dołożyć starań aby wiedzieć, że orkiestra gra na całym osiedlu. A ulica Nałkowskiej i lodowisko są częścią tego osiedla.
    To znowu jeden z tych dziennikarzy, którzy mieli pretensje że Procesja na Boże Ciało nie idzie ulicami i po rynku Nikiszowca.
  • madohora 26.08.17, 14:35
    W końcu pomnik udało się odrestaurować, choć nie w pierwotnej postaci. Na postumencie wyrosła otwarta dłoń z palcami w różnych kolorach. Zdaniem autora projektu, rzeźbiarza Pawła Orłowskiego, ma symbolizować porozumienie – w przeciwieństwie do walki symbolizowanej przez zaciśniętą pięść, która jednak wielu z Wieczorkiem kojarzy się bardziej. Ludzie mówią: co z tego, że czerwony, ważne, że nasz. Tofilska: – Dzisiaj Wieczorka trochę ratuje, że zginął w Auschwitz. Józef Krzyk, dziennikarz katowickiego wydania „Gazety Wyborczej”: „Najważniejsze jest to, co o Wieczorku myślą ludzie z Nikisza […]. Dla nich Wieczorek to nie komunista, ale człowiek, który bronił miejscowych przed wyzyskiem, domagał się chleba dla bezrobotnych, organizował górnicze strajki i siedział za to w więzieniu. […] Gdyby urodził się pół wieku później, pewnie by działał w Solidarności”. Jednym z inicjatorów odbudowy pomnika była Fundacja Eko-Art Silesia, która zrewitalizowała wyłączony z eksploatacji szyb kopalni „Wieczorek”. Dzisiaj mieści się tu dobrze prosperująca galeria sztuki. Trwa właśnie coroczna wystawa malarstwa naiwnego z całego świata, czyli Art Naif Festiwal. Stoimy przed obrazem Stephena Lewisa z Afryki pt. Nikiszowiec. Artysta nigdy tu co prawda nie był, malował ze zdjęć. Po śląskim podwórku pałętają się żyrafy, zebry i gazele, jest małpa i tygrys. Samochód Kilimanjaro Tours prowadzi lew, a po elewacji jednego z budynków wspina się baobab.  – Proszę mnie do tych prymitywistów nie zaliczać – odgraża się Erwin Sówka, ostatni z żyjących malarzy legendarnej Grupy Janowskiej, której przewodził Teofil Ociepka. Nikiszowieckim górnikom, którzy po robocie malowali cenione na całym świecie obrazy inspirowane okultyzmem, prowadzili korespondencję z różokrzyżowcami i lożą masońską, reżyser Lech Majewski dedykował film Angelus (jego premiera odbyła się właśnie w Galerii Szyb Wilson). Dość powiedzieć, że pierwszym klientem Ociepki był Julian Tuwim, a jednym z jego gości była Martha Gellhorn, amerykańska dziennikarka, żona Ernesta Hemingwaya. – Jo tak se ubzduroł, ale to nie tylko jo, ale jest grono takich właśnie myślicieli, że tam, w kosmosie, miłość jest po prostu zaspokajana, nie tak jak tu, na ziemi, gdzie liczy się tylko materia i korzyści. Tam nie ma nic z tego, jest tylko czysta miłość, na tym się rozgrywa duchowość – zdradza swoje credo Sówka. Jego obrazy należą do stałej ekspozycji galerii. Obecnie mieszka w budynku z wielkiej płyty na katowickim blokowisku, ale całe jego życie jest związane z Nikiszowcem. – Moje opowieści są o architekturze i górnictwie. Śląsk odznacza się egzotyką niedostrzegalną dla innych – tłumaczy malarz. Te opowieści, jak nazywa je Sówka, często wzbogacają statki kosmiczne i nagie, grube śląskie kobiety. Często maluje też patronkę górników. Na obrazie Święta Barbara na Karmerze jest wkomponowana w nikiszowiecką cegłę. „Powstała u mnie z elementów murów Nikiszowca, bo Nikiszowiec zbudowany jest tak, jakby zjechać do kopalni […]. Jakby kopalnię wyciągnąć na powierzchnia” – powiedział Sewerynowi Wisłockiemu, autorowi książki Janowscy „kapłani wiedzy tajemnej”. Sówka wie, że dziennikarze fantazjują na temat jego grupy i dobrze się przy tym bawi. Krąży legenda, że w trakcie jednego z takich spotkań u niego w mieszkaniu rozebrana żona obmywała mu stopy. Na czele Eko-Art Silesia stoją Johann Bros i Monika Paca. On – hipis, zaangażowany w katowicki marzec ’68, w latach 70. wyjechał do Niemiec. Tam nauczył się niemieckiego podejścia do budownictwa poprzemysłowego. W Polsce, szczególnie na restrukturyzującym się Śląsku, opuszczone hale fabryczne służyły przede wszystkim złomiarzom. Za zachodnią granicą odżywały na nowo. Bros nazywa siebie lokalnym patriotą. Do Polski wrócił na początku lat 90. Zainwestował kapitał.
    Ona – aktywistka, członkini krajowego zarządu Zielonych, animatorka kultury.
     – Zajmujemy się tą przestrzenią od 1998. Najpierw była mała galeria, w 2001 urządziliśmy wystawę młodym artystom z ASP. Wtedy się zaczęło, prasa uznała nas za wielką nadzieję – opowiada Paca. – Ale nie ma nic za darmo. Wchodziliśmy do starego miejsca pracy wielu nikiszowian, byliśmy z zewnątrz, w dodatku w dzielnicy mocno dotkniętej biedą i bezrobociem. To taka ironia losu, że szyb znajduje się akurat przy ulicy Wyzwolenia – mieliśmy wrażenie, że tu nikt nie pracuje! Rosło pokolenie, które nie widziało rodziców wychodzących do pracy.
    Jest przekonana, że gdyby nie zaangażowali w życie galerii lokalsów, rozebraliby ich złomiarze. Na pierwszą wystawę zaprosili każdego z mieszkańców z osobna. Rozesłali tysiące zaproszeń. – Sztuka to taka dziedzina kultury, która wpływa nawet na ludzi nastawionych źle – tłumaczy. Pracują też z dziećmi, organizują im kolonie. Efekt – nikiszowanie chętnie odwiedzają galerię. Znowu uważają to miejsce za swoje, więc kradzieże skończyły się po paru latach
    Duża część starszyzny uważa jednak, że tamtego Nikiszowca już nie ma. Teraz jest Disneyland, do którego po atrakcje przyjeżdżają naiwni turyści i dziennikarze. Nikiszowiec skończył się wraz z epoką masowych zakładów pracy i ich organizacji. Na dzisiejszym Śląsku, po transformacji (w „Wieczorku” jeszcze w 1990 roku pracowało 5891 osób, w 2000 już tylko 2840), miejsca takie jak to na nowo ustalają swoją tożsamość. Stowarzyszenie „Razem dla Nikiszowca”, na czele którego stoi Elżbieta Zacher, dba o to, by to była tożsamość czerpiąca z bogatej historii. Ostatnio zaprosili wnuka jednego z Zillmannów, który na widok osiedla przecierał oczy. Wcześniej nie słyszał o osiągnięciach dziadka. Wymyślili też tabliczki z nazwiskami tragicznie zmarłych górników na murze okalającym kościół. Simonides wspomina, że w tej społeczności śmierć była stałą przyjaciółką górników i ich rodzin. Wypadki w kopalni były bardzo częste. Wdowa po górniku nie musiała się jednak martwić o przeżycie, bowiem opieką otaczała ją cała społeczność-rodzina. Innym pomysłem stowarzyszenia był monitoring, którego budowa kończy się w tym roku. Osiedle jest bastionem kibiców Ruchu Chorzów, więc dużą część zabytkowych murów zdobią „eRki”. Mieszkańcy skarżą się na „Gieksiarzy”, czyli kibiców wrogiego GKS-u Katowice, którzy organizują wjazdy na dzielnicę. Ale skąd Ruch na katowickim osiedlu? Odpowiedzi udziela mi Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska, który kibicuje „Niebieskim”: – To proste, byliśmy tu zdecydowanie wcześniej, bo od roku 1920. GKS powstał 44 lata później. Zdaniem Gorzelika miejscowi jeździli na mecze pociągiem, który odchodził z pobliskich Szopienic. Siedzimy w śląskim pokoju gościnnym u prof. Irmy Koziny. Jak na historyczkę sztuki przystało, jest detalistką. Wybrała Nikiszowiec, bo tylko tam znalazła pięciościenny pokój, mogący pomieścić jej bogaty księgozbiór. Ustawiła go na dwóch ścianach, na kolejnych wiszą portrety przodków – chciałaby mieć tam Sówkę, ale niestety nie ma miejsca. Za to marzy ostatnio o biurku od przedwojennego duetu Thonet – Mundus. Thonet to podobno taki meblarski Steve Jobs. Pomieszczenie, w którym siedzimy, Ślązacy rezerwowali na niedzielne obiady i specjalne okazje. Poza nimi życie odbywało się choćby i w kuchni – byle drzwi do izby były zamknięte. Pijemy herbatę i kawę, z mlekiem, jak kto woli, do tego na stole ciasto i landrynki, ale nie byle jakie. Są to landrynki brytyjskie, tzw. long drink, obecne przy popołudniowej herbacie. Kozina przerywa opowieść, żeby sprawdzić Facebooka i zagłosować przeciwko wycince topoli stojących przy jednej z katowickich ulic. P
  • madohora 26.08.17, 17:16
    Złote lata familoków

Nikiszowiec - zabytkowe stuletnie górnicze miasteczko w Katowicach to unikat w
    skali światowej. O tym, jak drzewiej tu bywało i dlaczego ludzie lubią to
    miejsce pisze Marcin Zasada

Złote lata familoków

Pamiętam jak Kutz kręcił tu swoje filmy. Kiedyś przyszedł do nas ktoś z jego
    ekipy pożyczyć od mamy haftowaną sukienkę i korale. Cały Nikisz wiedział
    wtedy, że nikt w okolicy nie haftuje tak dobrze jak mama. Mama pożyczyła ale
    korale oddali zepsute, a ubrania poplamione. Ale nie żałowało się, bo chociaż
    film wyszedł ładny - mówi Teresa Świtała, wspominając jedną z wielu swoich
    historii o Nikiszowcu. Mama kiwa głową i uśmiecha się na widok serwetki z
    wyszywanymi kwiatkami. Tych opowieści jest więcej niż okien w czerwonych
    ramach. I lat tych, którzy pamiętają jak na Nikiszu było tak, że sąsiad
    sąsiada znał jak brata.
  • madohora 26.08.17, 17:30
    CHLEWIKÓW JUŻ NIE MA

Gdy w 1977 roku biskup Herbert Bednorz przyjechał do Nikiszowca poświęcić
    dzwony, Hubert Gondzik wymyślił jak te dzwony zawiescić. Znał się na tym, bo
    po wojnie pracował przy maszynie wyciągowej w koplani Wieczorek. Z gorolami
    węglem handlował i wymieniał na jedzenie. Do lat siedemdziesiątych w
    podwórkach familoków stały chlewiki. Bywało, że pan Hubert chował w nich
    cztery wieprzku, 80 królików a do tego gęsi, kaczki.
    - Raz nawet barana dostaliśmy. Jeno oko miał. Ojciec był niesamowicie zaradny
    - podkreśla pani Barbara - Jak chlewiki rozbierali to ojciec protesty pisał.
    Ale nawet odpowiedzi nie dostał. Dziś po tych starych podwórzach nie ma nawet
    śladu. Dużo się zmieniło na Nikiszowcu. Z żoną Hubert poznał się przez swoją
    siostrę. Pani Hildegarda na jedną z pierwszych randek przyszła z koleżanką, na
    co przyszły mąż powiedział że zaprasza ją do kawiarni ale na płacenie za
    przyjaciółkę już go nie stać.
    - Pamiętam jak dostaliśmy swoje mieszkanie na Nikiszu. Swoje i miejsca było
    dość. A dookoła wszystko co potrzebne do życia. Po chleb do piekarza, bo do
    dziś najlepszy tu wypiekają. Obok mięsny u rybny, fryzjer i krawiecki. A na
    rogu tapicer Ociepka miał swój sklep. Zawsze jakiś obraz stawiał na wystawie -
    wylicza Pani Hildegarda, przywołując słynnego później malarza Teofila Ociepkę,
    którego płótna sięgają dziś kilkunastu tysięcy złotych. Matylda Gondzik była
    żoną brata Huberta Gondzika. Gdy 45 lat temu przeprowadziła się na Nikisz była
    zawiedziona,
    - Z okna do okna się sąsiadowi patrzyło, a do tego taki bród z kominów - mówi
    79 letnia Nikiszowianka - Ale z czasem okazało się, że ludzie są tu serdeczni,
    a okna na Nikiszu najczystsze na całym Śląsku. Najczystsze, bo prawie
    codziennie trzeba je było umyć.
  • madohora 22.06.18, 23:45
    KOSZUTKA SIĘ BUDZI - Wyborcza - 22.06.2018

--
    serce
  • madohora 23.06.18, 00:16
    POCZĄTEK LATA Z RADIEM KATOWICE - Radio Katowice - 22.06.2018

--
    serce
  • madohora 23.06.18, 18:24
    FESTIWAL KWIATÓW W ZABRZU - Radio Katowice - 23.06.2018
    --
    serce
  • madohora 27.06.18, 15:41
    JUŻ OD TRZECH LAT ODWIEDZAMY MUZEUM ŚLĄSKIE - Silesion - 27.06.2018

--
    serce
  • madohora 12.07.18, 19:28
    NA TYSIĄCLECIU MĘŻCZYZNA RZUCIŁ SIĘ Z OKNA. W DOMU ZNALEZIONO CIAŁO JEGO MATKI - Onet.pl - 12.07.2018
    --
    serce
  • madohora 12.07.18, 20:11
    POD ŚWIATŁO. WYSTAWA PRAC PAWŁA STELLERA - Gość - 12.07.2018

--
    serce
  • madohora 13.07.18, 13:55
    W KATOWICACH RUSZYŁA WYPOŻYCZALNIA SKUTERÓW - Wyborcza - 13.07.2018

--
    serce
  • madohora 13.07.18, 13:56
    Szkoda, że w okolicach Gliwic jeszcze nie ma. Mam parę takich miejsc, gdzie nie dojeżdżają autobusy a to byłoby rozwiązaniesmile

--
    serce
  • madohora 24.07.18, 15:35
    PIĘĆ DZIKICH WYSYPISK ŚMIECI W KATOWICACH - Dziennik Zachodni - 24.07.2018

--
    serce
  • madohora 26.08.18, 00:00
    KATOWICE. CHŁOPAK W BIAŁY DZIEŃ ZAATAKOWAŁ KOBIETĘ - Wyborcza - 25.08.2018
    --
    serce
  • madohora 27.08.17, 16:18
    GZM WE FRANCJI O TERENACH ZIELONYCH I PODMIEJSKICH
  • madohora 27.08.17, 16:54
    29.08.09, 01:05
    Polonijni dziennikarze poczują smak rolady

50 dziennikarzy z 30 krajów świata odwiedzi nasz region we wrześniu. - To
    wyśmienita promocja województwa - cieszy się marszałek Bogusław Śmigielski.
    Dziennikarze polonijni spotykają się w kraju już od 16 lat. Za każdym razem
    goszczą w innym regionie. Cztery lata temu byli już na Śląsku. Zwiedzili
    wówczas Katowice, Częstochowę, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku oraz
    Koszęcin, w którym zaśpiewał dla nich zespół Śląsk. - Po tej wizycie zespół
    zaproszono m.in. na występy dla górników z Donbasu, a na całym świecie
    powstało ponad 3 tys. artykułów i audycji o Śląsku - mówi Stanisław Lis,
    prezes Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią, które organizuje spotkania.

Wizyta w znacznej mierze finansowana jest przez Senat. - Izba Wyższa od
    początku istnienia zajmuje się Polakami za granicą. Dziennikarze polonijni,
    goszcząc w śląskich redakcjach, będą mogli coś podpatrzyć, wymienić
    doświadczenia, co - mam nadzieję - zaowocuje współpracą między mediami - mówi
    Krystyna Bochenek, wicemarszałek Senatu.
    W tym roku polonijni dziennikarze obejrzą głównie zabytki poprzemysłowe. -
    Chcieliśmy im pokazać coś, co odróżnia nas od innych regionów. Szlak Zabytków
    Techniki jest nietuzinkowy, ciągle potrzebuje promocji - dodaje Śmigielski.

Dziennikarze będą u nas gościć przez tydzień. Odwiedzą m.in. Giszowiec,
    Nikiszowiec, gdzie z pewnością będą mieli okazję zjeść tradycyjny śląski
    obiad. Browar w Żywcu poczęstuje ich piwem. Zwiedzą też Elektrociepłownię
    Szombierki w Bytomiu.

17. Światowe Forum Mediów Polonijnych rozpocznie się 7 września. Na Śląsk
    przyjadą dziennikarze m.in. z Australii, Argentyny, Białorusi, Egiptu, Libanu
    i Węgier.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
  • madohora 28.08.17, 22:06
    19.01.13, 15:43
    Od 2 lutego przez katowicki Nikiszowiec nie będzie już jeździł autobus linii nr 12. Mieszkańcy nie chcą się na to zgodzić. Przygotowują list protestacyjny, pod którym będą zbierać podpisy
    Wraz z otwarciem podziemnego dworca pod Galerią Katowicką "dwunastka" będzie kursować tylko na trasie Katowice Ligota - Katowice Dworzec. Linia nie pojedzie już przez Zawodzie, Burowiec, Szopienice, Wilhelminę oraz Janów i Nikiszowiec.
    Nie będzie można też nią dojechać na Giszowiec. Zamiast tego KZK GOP uruchomi linię 920, która ma kursować z al. Korfantego przez ul. Murckowską na Giszowiec.
    Stracą jedną trzecią autobusów do centrum
    Te zmiany nie podobają się na Nikiszowcu. - Tak naprawdę tracimy jedną trzecią autobusów z Nikiszowca do centrum Katowic. Zostaną nam tylko linie nr 30 oraz 674 - skarżą się mieszkańcy.
    Przemysław Jendroska z działającego na Nikiszowcu stowarzyszenia Pyrlik Stalowy mówi, że trudno tu znaleźć kogo, kto zmiany pochwala. - Lada dzień rozwiesimy na Nikiszowcu i w okolicy plakaty. Zaczniemy zbierać podpisy pod protestem. Na pewno będzie ich sporo - zapowiadają społecznicy z Nikiszowca.
    Argumentują, że z "dwunastki" korzystało sporo osób, które jeździły nie tylko do centrum, lecz także na Ligotę, gdzie jest parę szpitali i przychodni.
    Brak dobrego dojazdu do dzielnicy uznanej za pomnik historii to błąd
    Najbardziej mieszkańców dziwi jednak to, że oficjalnie władze Katowic chcą promować Nikiszowiec, ale utrudniają ludziom tu dojazd.
    - Chodzi oczywiście o turystów - mówi Jendroska. Z centrum Katowic dojadą tu tylko dwoma bezpośrednimi autobusami, i to jadącymi z dwóch różnych miejsc. W niedzielę albo inny wolny dzień będzie to nie lada sztuka. - Mieszkańcy sobie jakoś z tym poradzą, ale brak dobrego dojazdu do dzielnicy uznanej za pomnik historii dla turystów to błąd - dodaje.
    Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP, przekonuje jednak, że mieszkańcy powodu do narzekań mieć nie powinni. Przypomina, że na Ligotę wciąż jeździ linia 292 (przez Giszowiec i ul. 73. Pułku Piechoty). Autobusy kursujące tą trasą zwykle wożą niewielu pasażerów.
    KZK GOP promuje tramwaje
    - Jeśli zaś chodzi o połączenie dzielnicy z centrum, to rzeczywiście zostają dwie linie, ale one przecież będą jeździć co kwadrans - mówi Koteras. Wyjaśnia, że "dwunastka" jest wycinana, ponieważ jej trasa z Nikiszowca do centrum Katowic częściowo pokrywa się z liniami tramwajowymi.
    - A my przyjęliśmy strategię promowania połączeń tramwajowych. Poza tym mieszkańcy Nikiszowca mogą dojechać do Szopienic. Stąd co parę minut jeżdżą tramwaje w stronę centrum. Żeby to ułatwić, wydłużyliśmy przecież linię tramwajową nr 20 - dodaje rzeczniczka KZK GOP. Jej zdaniem to w wystarczający sposób zapewnia mieszkańcom tej części Katowic dojazd do śródmieścia

katowice.gazeta.pl/katowice/1,72739,13262179,Zabieraja_linie_autobusowa__Mieszkancy_szykuja_list.html
    --
  • madohora 28.08.17, 22:12
    katowice.naszemiasto.pl/artykul/1712921,od-soboty-z-rozkladu-jazdy-zbnika-stara-12-pojawi-sie-za-to,id,t.html
  • madohora 28.08.17, 22:17
    katowice.gazeta.pl/katowice/1,72739,13321337,Mieszkancy_Nikiszowca_dostana_autobus_do_centrum.html
  • madohora 28.08.17, 22:25
    Na szczęście jest 930:
    1. Jedzie szybko
    2. Zatrzymuje się w miejscach dogodnych dla pasażerów
    3. Jeździ tak, że mam blisko i to ja czekam na przesiadkę
    4. Jak na razie wszyscy kierowcy są bardzo sympatycznismile
  • madohora 28.08.17, 22:36
    KZK GOP ZACZĄŁ SŁUCHAĆ - Gazeta.pl - 24.03.2014
  • madohora 28.08.17, 22:51
    NA DWORCU KONIEC JĘZYKA ZA PRZEWODNIKA - Gazeta.pl - 24.03.2014
  • madohora 27.08.18, 20:12
    KATOWICE NAJBARDZIEJ EKOLOGICZNYM MIASTEM W POLSCE - Dziennik Zachodni - 27.08.2018

--
    serce
  • madohora 27.08.18, 20:21
    KONKURS MUZYCZNY W KATOWICACH - Dziennik Zachodni - 27.08.2018

--
    serce
  • madohora 03.09.18, 15:14
    KATOWICE W OBIEKTYWIE - Moje Katowice - 03.09.2018
    --
    serce
  • madohora 03.09.18, 15:20
    NAPEŁNIAŁ BALONY WODOREM - Wyborcza - 03.09.2018

--
    serce
  • madohora 03.09.18, 15:44
    URODZINY MIASTA. PROGRAM IMPREZ - Dziennik Zachodni - 03.09.2018

--
    serce
  • madohora 03.09.18, 15:47
    Takie rozwiązanie powinno być już dawno. A artykuł w ramach bezpłatnego limitu.

--
    serce
  • madohora 07.09.18, 13:04
    WARSZTATY BRAJLOWSKIE NA RYNKU - Wyborcza - 07.09.2018

--
    serce
  • madohora 07.09.18, 13:09
    MIĘDZYGALAKTYCZNY ZLOT BOHATERÓW - Radio Piekary - 07.09.2018

--
    serce
  • madohora 07.09.18, 23:51
    NIE WSZYSCY IDĄ NA MARSZ RÓWNOŚCI - Wyborcza - 07.09.2018

--
    serce
  • madohora 08.09.18, 00:00
    ŚLĄSKI STYL - TARGI NA MUCHOWCU - Radio Katowice - 07.09.2018

--
    serce
  • madohora 08.09.18, 00:19
    MARSZ RÓWNOŚCI PRZEJDZIE ULICAMI KATOWIC. BĘDZIE TEŻ KONTRMANIFESTACJA - Silesion - 07.09.2018

--
    serce
  • madohora 08.09.18, 00:25
    TADEUSZ KIJONKA UPAMIĘTNIONY RZEŹBĄ W GALERII ARTYSTYCZNEJ - Wyborcza - 07.09.2018

--
    serce
  • madohora 08.09.18, 00:41
    TADEUSZ KIJONKA W GALERII ARTYSTYCZNEJ - Radio Katowice - 07.09.2018

--
    serce
  • madohora 08.09.18, 17:25
    MANIFESTACJA NARODOWCÓW PRZECIW MARSZOWI RÓWNOŚCI - Dziennik Zachodni - 08.09.2018
    --
    serce
  • madohora 08.09.18, 17:26
    NARODOWCY ORGANIZUJĄ PIKIETĘ PRZECIWKO MARSZOWI WOLNOŚCI - Wyborcza - 08.09.2018
    --
    serce
  • madohora 08.09.18, 17:42
    U nas to już tak jest. Nie może być jednej imprezy ale zaraz kilka w jednym miejscu i to kontrowersyjnych. A ciekawe co będzie jeżeli dojdzie do jakichś incydentów podczas marszu?

--
    serce
  • madohora 28.08.17, 22:59
    A 12 jeździ po Katowicach i w pewnych godzinach wozi powietrze.
  • madohora 28.08.17, 23:34
    PRZEZ NIKISZOWIEC PRZEBIEGŁA SZTAFETA PRZYJAŹNI
  • madohora 28.08.17, 23:58
    [img]http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/4UNM4BNNuv78x6VHYB.jpg[/mg]
  • madohora 29.08.17, 00:22
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/kDGeAYlbMpnmuBgQdB.jpg
  • madohora 29.08.17, 00:39
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/wb/qa/5ixj/df6BvW2edMIjrlNbIB.jpg.
  • madohora 29.08.17, 15:30
    UGOTOWANI NA NIKISZOWCU - www.ugotowani.tvn.pl
  • madohora 29.08.17, 15:35
    Co do przepisów, to coś nowego, ciekawego ale nie każdemu to musi odpowiadać. Część ludzi boi się nowych smaków, nawet nie można powiedzieć, że nie lubi nieznanego ale jesteśmy czasem jak dzieci. Dziecko też krzyczy - nie lubię, to jest be...bo tego nie zna, nie spróbowało. A my jesteśmy jak te "duże dzieci" i też nieraz mówimy "nie" chociaż tak naprawdę czegoś nie znamy.
    --
  • madohora 29.08.17, 16:31
    Zapowiedź programu - Miejskie Legendy na Nikiszu. No cóż, osobiście znam aż pięć legend i cztery przypadki do dzisiaj nie rozwiązanych spraw kryminalnych na Nikiszu - w tym dwie pochodzą z okresu międzywojennego, jedna z okresu budowania Nikisza. Nie biorę pod uwagę dziecinnych zabaw w stylu "Przy trupie się nie klupie...." i "Nie chodź na pole do Kudły bo coś cię wciągnie do Kostnicy....". Miałam nadzieję, że usłyszę coś nowego, ciekawego a tutaj proszę Freddy Krueger.
  • madohora 27.06.18, 15:13
    ILE MIASTA ZAPŁACĄ ZA KOMUNIKACJĘ PO LIKWIDACJI KZK GOP - Dziennik Zachodni - 27.06.2018

--
    serce
  • madohora 11.08.17, 14:49
    WSZYSCY CHCĄ JEŚĆ ŚNIADANIE NA MIEŚCIE
  • madohora 11.08.17, 14:50
    ZNIKNĄŁ BUDYNEK W CENTRUM KATOWIC

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.