Dodaj do ulubionych

Jeden dzień w stajni - szarady cz. I

02.10.08, 09:22
zamknięty
Wątek zwierzątek mamy zaniedbany
Dlatego dzisiaj zapraszam do stajni
Zrobię wam wykład na temat pracy
Będziecie patrzeć na to inaczej
--
Madohora
--
Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:22
    http://www.kwz.com.pl/Jozefka/Wydarzenia/Urodziny_Staszka/04-05-15-0.jpg
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    jurek-de1 02.10.08, 09:24
    A juz szukalem cos podobnego.
    --
    Jurek-de1

Co się tak gapisz??? Rusz palcami i coś napisz!!!
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 10:02
    Może być inna stajnia, podaję ci kilka odnośników, ja wchodzę przez google, bo
    cały link jest dość długi

1. Zbrosławice - Klub jeździecki
    2. Józefka - Szkółka jeździecka Hegemonia
    3. Padok - Ośrodek Hipoterapeutyczny

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:25
    http://www.zbroslawice.horsesport.pl/osrodek4.jpg

Na pierwszym zdjęciu jest "Józefka"
    Na tym ośrodek, od którego zaczęła się moja przygoda z końmi
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:26
    Jako, że wiadomo koński temat jest wam obcy napisałam sprawozdanie z dnia w
    stajni. Będzie jeszcze dalszy ciąg i wyrazy wyróżnione w tym tekście znalazły
    się w szaradach, w mianowniku liczby pojedynczej. Życzę przyjemnej zabawy.
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:27
    Jeden dzień w stajni…

Wyobraźcie sobie, że jesteśmy w stajni gdzie stoi dwadzieścia koni. Jest godzina czwarta rano, właśnie zaczyna się dzień. Najpierw trzeba konikom zadać siana czyli dać garść siana, aby miały sobie co poskubać. Kiedyś nosiło się wodę wiadrami, teraz nie ma tego problemu gdyż są automatyczne poidła. Następnie trzeba wywalić to co „wyprodukowały” w nocy. Rano nie ma większego problemu, bo bierze się widły i odgarnia to co się tam znalazło. Potem trzeba było wyczyścić konie, przypadało różnie ale czasem aż trzy konie na jedną osobę. Czasem robiło się to w stajni a czasem chwytało się za kantar, wyprowadzało na zewnątrz. Pamiętamy o tym, że do konia podchodzimy zawsze z naszej lewej strony i dajemy mu ostrzeżenie głosem. Wymawiając głośno słowa „Nastąp się”. Konie potrafią stać na stojąco i nam się może wydawać, że one czują naszą obecność, ale gdy koń śpi może się nas po prostu przestraszyć. Wchodząc do boksu, poklepujemy konia po szyi witając się z nim.
    Ustaliliśmy już, że teraz będziemy czyścić konika. Musimy mieć do tego cztery (czasem pięć wink, ale tą piątą rzecz zdradzę temu kto się kiedyś ze mną wybierze na konie. Koniarze na pewno już wiedzą o co chodzi big_grin). Niezbędne nam są cztery rzeczy:
    1. Szczotka z włosia
    2. Zgrzebło
    3. Szczotka ryżowa
    4. Kopystka
    Dzisiaj już czasem stosuje się plastikowe odpowiedniki, ale ja jestem tradycjonalistką. Podczas czyszczenia szczotkę trzymamy w lewej ręce a zgrzebło w prawej. Jesteśmy po lewej stronie!!! Konia zaczynamy czyścić począwszy od szyi i stopniowo przechodzimy aż do jego zadu. Konia czyścimy w ten sposób, że czyścimy go szczotką. Jeżeli część skóry jest brudna z piasku lub zlepiona przejeżdżamy szczotką pod włos konia lecz zaraz przejeżdżamy z włosem. W przypadku kiedy używamy zgrzebła, robimy to bardzo delikatnie. A więc czyścimy konia szczotką ale za każdym ruchem „wycieramy” szczotkę o zgrzebło. Po kilku takich pociągnięciach wytrzepujemy brud ze zgrzebła uderzając nim lekko w podłogę poza boksem. To wam muszę pokazać, bo tego nie da się napisać. Dla mnie to jest tak oczywiste. Teraz zabieramy się za prawy bok konia. Przechodzimy pod szyją konia i robimy to samo co napisałam z drugiej strony. Na końcu czyścimy łeb konia, sprawdzając czy nie ma jakichś zmian np. w oczach i nozdrzach. Przecieramy je delikatnie miękką, najlepiej płócienną szmatką. Teraz zabieramy się za końską grzywę i ogon. Do tego jest nam niezbędna szczotka ryżowa. Bierzemy grzywę w rękę i przeczesujemy palcami, wyciągając słomę lub siano. Następnie przeczesujemy włosy szczotką ryżową. Przechodzimy na lewą stronę. Odwracamy się tyłem do łba konia i delikatnie bierzemy ogon w lewą rękę poniżej tzw. rzepki i wyczesujemy ogon. Słomę czy siano, które się tam zaplątało również wyczesujemy palcami. Ogon czeszemy w ten sposób, że bierzemy w dłonie cały, stopniowo przeczesujemy go szczotką ryżową i puszczamy. Tak aż nic nam nie zostanie w dłoniach. Teraz kolej na kopyta. Do czyszczenia kopyt służy kopystka . Nogi czyścimy zaczynając od przednich nóg, najpierw z lewej strony. Podnosimy je delikatnie, pomagając sobie kolanem. Czyścimy dokładnie wnętrze kopyta, szczególną uwagę zwracając na strzałki. Potem czyścimy drugą przednią nogę. Przechodzimy znowu pod szyją konia na lewą stronę, podnosimy tylną nogę. Tutaj najlepiej zacząć delikatnie głaszcząc konia po zadzie i stopniowo przechodzimy w dół. Na końcu czyścimy prawą, tylną nogę. Na początek najlepiej robić to wszystko pod czyimś okiem. Należy też pamiętać, że są konie, które niezbyt chętnie podają zwłaszcza tylne nogi. NIGDY NIE STAJEMY W ŚWIETLE KOŃSKIEGO ZADU, gdyż koń jak kopie to z największą siłą do tyłu, a takie kopnięcie, a właściwie jego siła może nawet spowodować śmierć. Ale zazwyczaj te konie, na których się jeździ są zbyt rozpieszczone. Jednak należy pamiętać, że zawsze to tylko zwierzę.

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:28
    - 2 –

Wyczyściliśmy sobie konie, no to pojedziemy na ranną jazdę przy wschodzie słońca. Teraz idziemy sobie do siodlarni i bierzemy siodło, derkę oraz uzdę. Dzisiaj w większości ośrodków siodła już są przypisane do konkretnych koni. Pamiętamy też o kasku lub toczku na głowę. Wchodzimy do boksu, siodło wieszamy na przedzielniku, a uzdę przewieszamy przez ramię. Są różne szkoły ale ja zazwyczaj zaczynam od zakładania uzdy a dopiero potem siodłam konia. Zdejmujemy kantar i zakładamy w formie paska na szyi. Ja tutaj zakładam, że nasze koniki stoją uwiązane w boksach. Bo są boksy w których konie chodzą sobie luzem. Zakładam też, że mamy najprostszy sprzęt. Między kciuk i palec wskazujący lewej ręki bierzemy wędzidło i podsuwamy koniowi pod pysk. Wędzidło to jest ta metalowa część. Prawą ręką obejmujemy konia takim ruchem jakbyśmy go chcieli przytulić. Zazwyczaj konie biorą to same, ale jeżeli się zdarzy, że koń nie chce go przyjąć należy włożyć mu do pyska kciuk prawej ręki i rozewrzeć na siłę pysk. Koń nie ma z tyłu zębów a ta przerwa nazywa się diastigma. Wkładając tam kciuk powodujemy to, że konik niemal automatycznie otwiera nam pysk i szybko wkładamy mu tę metalową część. Teraz przekładamy naczółek uważając aby nie przygnieść naszemu pupilkowi uszu oraz wyciągamy grzywkę, tę część która opiera się na czole na zewnątrz. Teraz zapinamy uzdę koniowi. Pamiętamy, że pomiędzy paskami a szyją konia musi się zmieścić nasza pięść. Teraz zakładamy siodło. Najpierw zakładamy derkę, układając ją jak najbliżej przedniego łęku. Zamiast derki, może być też gąbka, którą kładzie się pod siodło. Na derkę zakładamy siodło, według tej samej zasady jak najbliżej przedniego łęku i lekko przesuwamy do tyłu. Gdy siodło stawia nam opór, to jest to miejsce, gdzie powinno się znaleźć. Przy tej czynności musimy uważać, aby na kocu czy na czapraku nie zrobiły się jakieś zgrubienia czy załamania, bo wówczas groziłoby to obdarciem skóry konia. Wbrew pozorom i powiedzeniom „Zdrowy jak koń” jest to zwierzę bardzo delikatne i nie mówię tego z powodu mojego „chopla” tylko naprawdę tak jest.
    Mamy już założone siodełko, to teraz musimy zapiąć popręg. To jest taki parciany lub skórzany pas, który zapina się koniowi pod brzuchem. Zazwyczaj powinien znajdować się przewieszony przez siodło. Zrzucamy go delikatnie, wsuwamy naszą lewą nogę pod brzuch konia i łapiemy go palcami nóg (nogi oczywiście mamy w butach), przeciągamy do siebie, teraz schylamy się, łapiemy popręg ręką i zapinamy koniowi pod brzuchem, tutaj również do momentu kiedy stawia pierwszy opór, nie za mocno ani też nie za lekko, aby nam siodło nie spadło. Teraz też możemy sobie dopasować strzemiona. (To jest ten metalowy kabłąk, w który wkłada się stopę) W boksie robimy to w ten sposób, że opuszczamy puśliska (takie skórzane paski). Wyciągamy przed siebie rękę i koniec strzemienia musi nam wejść pod pachę. Coś jak z mierzeniem nart na wyciągnięcie ręki. Teraz odpinamy kantar, odwracamy konia aby wyprowadzić go z boksu. Robimy to w ten sposób, że chwytamy prawą ręką za uzdę, a koniec wodzy trzymamy w lewej ręce. Mamy czas na dociągnięcie popręgu, możemy to zrobić teraz albo na ujeżdżalni. Zakładamy toczek i wyprowadzamy konia z boksu. Na ujeżdżalni podciągamy popręgi, najpewniejszy sposób to taki, że dociskamy koniowi brzuch kolanem. To nie ma nic wspólnego z przemocą czy robieniem krzywdy. Dociągamy popręg, pomiędzy pasy a brzuch konia powinny wejść dwa złączone palce. Ustawiamy konia przodem do prowadzącego jazdę, jeżeli prowadzi ją z ziemi, albo jeżeli też znajduje się na koni to w rzędzie. Po komendzie „dowolnie na koń” wsiadamy.

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:29
    -3 -
    Teraz musimy w pierwszej kolejności posprawdzać, czy wszystko mamy dobrze założone i czy nie trzeba czegoś poprawić. Dociągamy popręg. Przerzucamy wodzę przez szyję konia i odwracamy się tyłem do końskiego łba. Lewą nogę wkładamy w strzemię a prawą razem z całym naszym ciałem lekko ;O przerzucamy przez siodło. Teraz jeszcze mamy chwilę aby posprawdzać sobie wszystko z wysokości końskiego grzbietu. Wszystkie metalowe sprzączki musimy schować, bo jak tego nie zrobimy to mamy murowane siniaki na poszczególnych częściach ciała. Z konia możemy też dopasować strzemiona. Puszczamy je luźno, dokładamy nogę. Strzemiona powinny znaleźć się na wysokości naszej kostki. I teraz już możemy zacząć jazdę. Pierwsze dziesięć minut poświęcamy na rozgrzewkę i rozluźnienie zarówno siebie jak i konia oraz przygotowania go do wykonywania zadań. Zakładam jazdę na ujeżdżalni. Przez te dziesięć minut chodzimy stępem . W tym czasie, jeżeli jest gdzieś w pobliżu druga osoba lub dobrze znamy konia i wiemy, że jest spokojny możemy sobie poćwiczyć. Puszczamy koniowi luźno wodze i odwracamy się raz w jedną raz w drugą stronę klepiąc konia po zadzie, przytulamy się do szyi. Robimy tzw. przeciąganie chusteczki – podnosimy jedną rękę nad szyję a drugą dajemy do tyłu i chwytamy się za nie na wysokości łopatek. Możemy się też położyć głowę na końskim zadzie.
    Po kilku minutach możemy zacząć robić zmiany kierunku, wolty, półwolny lub różnego rodzaju wężyki. Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię polega na tym, że w połowie długiej ściany ujeżdżalni wjeżdżamy na środek i wyjeżdżając na drugą ścianę zmieniamy kierunek jazdy. Zmiana kierunku polega na tym, że dojeżdżamy do długiej ściany i przejeżdżamy ujeżdżalnię po skosie równocześnie zmieniając kierunek. Pół wolta jest to koło o określonej średnicy, po wyjeździe z którego zmieniamy kierunek. Natomiast wolta jest to po prostu duże koło. Natomiast wężyk polega na tym, że poruszamy się razem z koniem ruchem wężowym po całej ujeżdżalni. Po tych dziesięciu minutach możemy spokojnie przejść do kłusa. Kłus może być anglezowany – to jest takie lekkie podnoszenie się w siodle lub ćwiczebny. Przy ćwiczebnym odchylamy się lekko do tyłu ale zachowując wyprostowaną postawę. Te same ćwiczenia, o których mówiłam wyżej – wolty, półwolny itd. Ćwiczymy również w kłusie. Minęło już sporo czasu, no to teraz sobie zagalopujemy. W galopie odchylamy się lekko do tyłu i staramy wysiedzieć tempo w siodle. Teraz już powoli możemy przechodzić do kłusa. W momencie kiedy będziemy bardziej zaawansowani, możemy jeszcze wykonywać różne ćwiczenia jak np. przechodzenie z kłusa lub galopu do stój i wiele, wiele innych rzeczy. Zawsze musimy pamiętać, że jak chcemy poćwiczyć tzw. ujeżdżanie to w trakcie tej jazdy nie ćwiczymy skoków. Owszem możemy sobie np. poprzechodzić przez drągi poukładane na ujeżdżalni ale zazwyczaj określamy jeden rodzaj jazdy. Jak skoki, to skupiamy się tylko na skokach.
    Ale to już będzie podczas drugiej lekcji.
    cdn
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:30
    Szarada Anagramowa

Nasz JAN nad rzeką sobie siedzi
    Nad tym co zrobić trochę się tam biedzi
    Myśli, zrobię kapelusz albo może kosze
    Ja tego SITA do domu naznoszę
    I będę miał zajęcia na stare lata
    Ja kobiałki będę sobie wyplatać!

S _ _ _ _ _ _ (7 liter

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    jurek-de1 02.10.08, 09:43
    STAJNIA
    --
    Jurek-de1

• zamknięty
    madohora 02.10.08, 10:06
    Stajnia może wyglądać dość różnie
    Zazwyczaj są to budynki podłużne wink
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:30
    Anagram

On od rana _ _ _ _ wiadra z wodą

_ straszy nas nieogoloną brodą

Ona znowu _ _ _ _ _ zadaje

Aresowi więcej. A nich się naje!

N _ _ _(4 litery) // _ (1 litera)// S_ _ _ _ (5 liter)

Z liter jednego wyrazu, poprzez odpowiednie przestawienie należy ułożyć inny wyraz

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    jurek-de1 02.10.08, 09:49
    madohora napisała:

> Anagram
    >
    > On od rana NOSI wiadra z wodą
    >
    > A straszy nas nieogoloną brodą
    >
    > Ona znowu SIANO zadaje
    >
    > Aresowi więcej. A nich się naje!
    >
    > NOSI (4 litery) // A (1 litera)// SIANO (5 liter)
    --
    Jurek-de1

• zamknięty
    madohora 02.10.08, 10:08
    A niech koni SIANO ma
    Ona NOSI je,noszę i ja!
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:31
    Meatgram

To są _ _ _ _ _

Rzeki _ _ _ _ _!

W _ _ _ _ (5 liter) // W _ _ _ _ (5 liter)

Odgadywane litery różnią się tylko jedną literą

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    jurek-de1 02.10.08, 09:52
    madohora napisała:

> Meatgram
    >
    > To są WIDLY
    >
    > Rzeki WISLY!
    >
    > WIDLY(5 liter) // WISLY (5 liter)
    --
    Jurek-de1

• zamknięty
    madohora 02.10.08, 10:09
    Z tym problemu trochę miałam
    Ale widzę, że nie namieszałam
    Nagle mnie wzięło na estetykę
    I nieprawidłową (widłową) stylistykę
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:31
    Kalambur

Myślę, że dla Ciebie to jest i tak niewiele
    Tam, gdzie walutę zamieniasz, zmieć też literę!

K _ _ _ _ _ (6 liter)

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    jurek-de1 02.10.08, 09:53
    KANTAR
    --
    Jurek-de1

• zamknięty
    madohora 02.10.08, 10:10
    Jak na KANTARZE uwiązany konik stoi
    Mniej jest problemów, że coś nabroi
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:33
    http://www.kwz.com.pl/Jozefka/Wydarzenia/2007_04_21_Eragon/DSC00136a.jpg
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:33
    Szarada Anagramowa

Zachorował pewien TKACZ
    I przed ZOS ue] zaczął łkać
    Renty nie ma, nie dostanie też emerytury
    I to nie są żadne głupie wymysły czy bzdury
    Myślał, że załatwi to wszystko inaczej
    Dostał orzeczenie „brak lat pracy”

S _ _ _ _ _ _ _ (8 liter)

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    jurek-de1 02.10.08, 09:56
    SZCZOTKA
    --
    Jurek-de1

• zamknięty
    madohora 02.10.08, 10:13
    http://www.padok.net/galeria/pupileiopiekunowie2008/fotosy/6.jpg
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:34
    Szarada Anagramowa

Tutaj Drama, a tam jej BRZEG
    Ja tutaj przeżyłam chyba cały wiek
    Nie ma już tych ŁOZ co kiedyś rosły
    Lecz zostały nam wierzby płaczące, wyniosłe

Z _ _ _ _ _ _ _ (8 liter)

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    jurek-de1 02.10.08, 09:57
    ZGRZEBLO
    --
    Jurek-de1

• zamknięty
    madohora 02.10.08, 10:15
    W jedną rękę szczotkę, w drugą rękę zgrzebło
    No i już możesz pracować...

pl.wikipedia.org/wiki/Zgrzeb%C5%82a
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:34
    Szarada Anagramowa

To jest nie do zniesienia!

Leżę sobie na tapczanie
    Marzę o Tadżykistanie
    A tu woda robi KAP
    TO uszczelek w domu brak
    Problem jest, jakoś nie znikł
    Teraz słychać owdy SYK

K _ _ _ _ _ _ _ (8 liter)

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    jurek-de1 02.10.08, 09:58
    KOPYSTKA
    --
    Jurek-de1

• zamknięty
    madohora 02.10.08, 10:18
    Do kopystki nie ma linku
    A to może być nawet kijek w ręku

Za kopystkę może posłużyć kawałek oderwanego patyka, na tyle mocnego aby nam się
    nie połamał przy czyszczeniu kopyt.
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:35
    Anagram

Masz piękne _ _ _

Ty _ blond włosami

A to jest _ _ _ _

To co wisi przed nami!

U _ _ (3 litery) // _ (1 litera) // U _ _ _ (4 litery)

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    hardek1944 02.10.08, 14:34
    madohora napisała:

> Anagram
    >
    > Masz piękne uda
    >
    > Ty z blond włosami
    >
    > A to jest uzda
    >
    > To co wisi przed nami!
    >
    > UDA (3 litery) // Z (1 litera) // UZDA(4 litery)
    >
    >
  • zamknięty
    madohora 03.10.08, 10:35
    wink wink wink Ty chyba jeździsz ze mną autobusem i podpatrujesz, co ja piszę?

Na koniu jeździła krzywych nóg nie miała
    I przy pięknych udach do dzisiaj została!
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:35
    Według Małego Jasia

Na ognisko dziś się wpraszam
    I chęć na kiełbaski zgłaszam
    A ja chcę takie w dymie robione
    Jak mam je nazwać? Zajrzę w tę stronę!

W _ _ _ _ _ _ _ (8 liter)

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    hardek1944 02.10.08, 14:36
    WĘDZIDŁO
  • zamknięty
    madohora 03.10.08, 10:38
    Tu Mały Jasiu o wędzidle prawił
    To jest to co koń w pysku zostawił

Na zdjęciu w wątku poniżej, koń o imieniu Caro ponosi dziewczynę, to znaczy że
    ona nie potrafi nad nim zapanować. Za mocno ściąga go w pysku. To takie
    metalowe, to jest właśnie wędzidło.

Co do konia, to on akurat robi różne numery, więc nie ma w tym winy dziewczyny.
    Czasem potrafi też ot tak sobie stanąć dęba.
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:36
    http://www.kwz.com.pl/Jozefka/Galeria/100_4890.JPG
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:37
    Szarada Anagramowa

Byłam wczoraj w Kampinosie
    Poszłam tam z powodu ŁOSI
    DO rodziny pojechałam
    Lecz nikogo nich nie zastałam

S _ _ _ _ _ (6 liter)

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    hardek1944 02.10.08, 14:36
    SIODŁO
  • zamknięty
    madohora 03.10.08, 10:40
    A może na oklep jutro pojeździmy
    Zabolą nas tyłki w nasze urodziny?
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 03.10.08, 10:44
    SIODŁO SPORTOWE

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/English_saddle.jpg
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 03.10.08, 10:47
    SIODŁO DAMSKIE

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b9/Sidesaddle_back_Devon_PA.jpg
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 03.10.08, 10:50
    KULBAKA

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/82/WesternSaddle2.jpg
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:37
    Metagram podwójny

Wybrał się konno nad rzekę _ _ _ _ _ _

_ _ _ _ _ _, źle dopiął i z konia spadł!

P _ _ _ _ _ (6 liter) // P _ _ _ _ _ (6 litrer)

Odgadywane wyrazy różnią się dwoma literami

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    hardek1944 02.10.08, 14:38
    madohora napisała:

> Metagram podwójny
    >
    > Wybrał się konno nad rzekę POPRAD
    >
    > popręg, źle dopiął i z konia spadł!
    >
    >
    > POPRAD(6 liter) // POPRĘG(6 litrer)
    >
    > Odgadywane wyrazy różnią się dwoma literami
    >
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:38
    Szarada Anagramowa

ON TRZE marchew na surówkę
    I kapusty kroi całą wielką główkę
    Do surówki jabłka chce jeszcze dodać
    Pełna MISA można podać!

S _ _ _ _ _ _ _ (8 liter)

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    hardek1944 02.10.08, 14:40
    STRZEMIĘ
  • zamknięty
    madohora 03.10.08, 11:01
    Włóż nogę w strzemiona
    Że to nie jest podpórka
    Zaraz się o tym przekonasz!
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 03.10.08, 11:03
    STRZEMIĘ

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/Stirrup.png
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:40
    Kalambur

Po Pudzianie drugi wielki
    Nosi auta, jakieś belki
    Ja na głowę go zakładam
    Taki przepis. Trudna rada!

T _ _ _ _ _ (6 liter)

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    hardek1944 02.10.08, 14:44
    TOCZEK
  • zamknięty
    madohora 03.10.08, 11:04
    Zdjęcia TOCZKA mi nie dali
    No to pojedziemy dalej
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:40
    Homonim

Biorąc w rękę _ _ _ _ _

Popuszczam fantazji _ _ _ _ _

W _ _ _ _ (5 liter) // W _ _ _ _ (5 liter)

W homonimie mamy do czynienia z takim samymi słowami ale o różnym znaczeniu

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    hardek1944 02.10.08, 14:45
    madohora napisała:

> Homonim
    >
    > Biorąc w rękę wodze
    >
    > Popuszczam fantazji wodze
    >
    > WODZE(5 liter) // WODZE (5 liter)
    >
    > W homonimie mamy do czynienia z takim samymi słowami ale o różnym
    znaczeniu
    >
  • zamknięty
    madohora 03.10.08, 11:06
    Jak popuszczę fantazji WODZE
    Mogę zapomnieć, że trzymam WODZE
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 03.10.08, 11:09
    UZDA (OGŁOWIE)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0e/Andalusier_-_Kopf.jpg
    --
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:41
    Metagram

Mój kuc przeszedł w _ _ _ _

Wjeżdżając daleko w _ _ _ _!

S _ _ _ (4 litery) // S _ _ _ (4 litery)

Odgadywane wyrazy różnią się jedną literą

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    hardek1944 02.10.08, 14:47
    madohora napisała:

> Metagram
    >
    > Mój kuc przeszedł w stęp
    >
    > Wjeżdżając daleko w step!
    >
    >
    > STĘP (4 litery) // STEP(4 litery)
    >
    > Odgadywane wyrazy różnią się jedną literą
    >
  • zamknięty
    madohora 03.10.08, 11:13
    "Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu
    Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi..."
    Adam Mickiewicz "Stepy Akermańskie"

W tym wierszu, co nas to obchodzi
    Ten koń na pewno w stępie chodzi

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    madohora 02.10.08, 09:41
    Kalambur

Ten jeździec jest chyba szalony
    Odwrócił wektor w drugą stronę!

Z _ _ _ _ _(6 liter) K _ _ _ _ _ _ _ (8 liter)

--
    Madohora
    --
    Nikiszowiec
  • zamknięty
    hardek1944 02.10.08, 14:48
    ZMIANA KIERUNKU
  • zamknięty
    madohora 03.10.08, 11:14
    Ten jeździec chyba dzisiaj był chory
    Zmiany kierunku ćwiczył do oporu!
    --