Dodaj do ulubionych

Brawo Prezes Edward Moskal!

IP: *.look.ca 05.03.02, 21:04
Przemawiając podczas obchodów Dnia Pułaskiego do kilkuset działaczy Polonii i
obecnej na sali Nancy Kaszak - Amerykanki polskiego pochodzenia walczącej w
prawyborach Partii Demokratycznej o miejsce kandydata do Kongresu - Moskal
zmieszał z błotem jej przeciwnika, byłego doradcę prezydenta Clintona Rahma
Emanuela.

W koncu ktos musi bronic dobrego imienia Polski!
Obserwuj wątek
    • dwamiecze Re: Brawo Prezes Edward Moskal! 05.03.02, 21:13
      Zydzi, szczegolnie ci z ADL, Moskala nie znosza. On sie szybko staje bohaterem
      wszystkich tych Amerykanow (nie tylko Polskiego pochodzenia) ktorzy nie cierpia
      glupawego ADL. Jest nich dosc duzo.

Podoba mi sie bardzo kiedy ADL zapluwa sie po szyje po kazdym wystapieniu
      Moskala.

Moze sie da namowic Pana Moskala aby byl kandydatem na prezydenta Polski.
      • Gość: ruski Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: *.look.ca 05.03.02, 21:36
        dwamiecze napisał(a):

> Zydzi, szczegolnie ci z ADL, Moskala nie znosza. On sie szybko staje bohaterem
        > wszystkich tych Amerykanow (nie tylko Polskiego pochodzenia) ktorzy nie cierpia
        >
        > glupawego ADL. Jest nich dosc duzo.
        >
        > Podoba mi sie bardzo kiedy ADL zapluwa sie po szyje po kazdym wystapieniu
        > Moskala.
        >
        > Moze sie da namowic Pana Moskala aby byl kandydatem na prezydenta Polski.

Napewno bylby lepszym prezydentem niz Kwasniewski, ktory gladko gada i poklepuje
        wszystkich dla swietego spokoju.

• Gość: ruski Re: wstyd IP: *.look.ca 05.03.02, 22:13
        _helga napisał(a):

> jak chcesie sie kompromitowac, gnojki, to we wlasnym imieniu a nie naszym.
        > ODCZEPCIE SIE OD POLSKI!

Ty czlowieku z Polska masz mniej wspolnego niz ten kombatant, ktorego losy
        wojenne rzucily do Ameryki w 1945 roku. Wstyd mi za ciebie!

• _helga Re: wstyd 05.03.02, 22:23
          Gość portalu: ruski napisał(a):

> _helga napisał(a):
          >
          > > jak chcesie sie kompromitowac, gnojki, to we wlasnym imieniu a nie naszym.
          >
          > > ODCZEPCIE SIE OD POLSKI!
          >
          > Ty czlowieku z Polska masz mniej wspolnego niz ten kombatant, ktorego losy
          > wojenne rzucily do Ameryki w 1945 roku. Wstyd mi za ciebie!
          >
          W odroznieniu od ciebie ja tu mieszkam. Dbam o dobre imie mojego kraju i place na
          niego podatki. Ten twoj wojenny kombatant to wojenny SZMALCOWNIK, niegodny
          imienia Polaka!
        • palesz Re: PRECZ Z POLSKI, POLONIJNE G...JADY! 05.03.02, 22:32
          Moskal na prezydenta? TO CHYBA JAK WY GO TĘPE CHUJE GO WYBIERZECIE!!!
          Zawsze byłem zdania że tak zwanym polnusom trzeba zabrać prawa
          wyborcze - nie mieszkasz CWELU jeden w Kraju, nie płacisz podatków
          to wybieraj sobie tego pojeba na prezydenta - ale u siebie w USA.
          Won od Polski!!!!
          • _helga Re: PRECZ Z POLSKI, POLONIJNE G...JADY! 05.03.02, 22:35
            palesz napisał(a):

> Moskal na prezydenta? TO CHYBA JAK WY GO TĘPE CHUJE GO WYBIERZECIE!!!
            > Zawsze byłem zdania że tak zwanym polnusom trzeba zabrać prawa
            > wyborcze - nie mieszkasz CWELU jeden w Kraju, nie płacisz podatków
            > to wybieraj sobie tego pojeba na prezydenta - ale u siebie w USA.
            > Won od Polski!!!!

Tak jest!!!!!

W kazdym glosowaniu na temat praw wyborczych polonusow bede przeciw!!!!! Na
            drzewo, chamy!!!!!!!
        • Gość: ruski Re: PRECZ Z POLSKI pulsy IP: *.look.ca 06.03.02, 00:43
          puls napisał(a):

> _helga napisał(a):
          >
          > > jak chcesie sie kompromitowac, gnojki, to we wlasnym imieniu a nie naszym.
          >
          > > ODCZEPCIE SIE OD POLSKI!
          >
          > to niedorobki , zakompleksione jelopy nigdy nie doszli do niczego i zazdros
          > c
          > ich zzera
          >
          > puls
          >

Puls zbadaj sobie puls.
      • _helga Re: Brawo Prezes Edward Moskal! 05.03.02, 22:50
        Gość portalu: Fredzio napisał(a):

> Jak polski goj napija sie zle Wodki to Gnoj zniego smierci.
        > Biedny General Pulawski ze ma takich rodakow.
        > Amen Polska !

Panie Fredzio! To nie Polacy! To jakies pojeby z ktorymi nic nie mamy wspolnego!

• dwamiecze Re: Brawo Prezes Edward Moskal! 05.03.02, 22:55
          _helga napisał(a):

> Panie Fredzio! To nie Polacy! To jakies pojeby z ktorymi nic nie mamy wspolnego

Czyli - ja nie jestem Polakiem a Zydowski polglupek z Tel-Avivu ktory nie zna
          nawet jezyka Polskiego nim jest?

Zydowskie swinie popierajacy interesy Izraela ponad Polskimi
          WYNOCHA Z POLSKI!!!!

Zydowskie swinie popierajace interesy Izraela ponad Amerykanskimi
          WYNOCHA Z USA!!!

• _helga Re: Brawo Prezes Edward Moskal! 05.03.02, 23:03
            dwamiecze napisał(a):

> _helga napisał(a):
            >
            > > Panie Fredzio! To nie Polacy! To jakies pojeby z ktorymi nic nie mamy wspo
            > lnego
            >
            > Czyli - ja nie jestem Polakiem a Zydowski polglupek z Tel-Avivu ktory nie zna
            > nawet jezyka Polskiego nim jest?
            >
            > Zydowskie swinie popierajacy interesy Izraela ponad Polskimi
            > WYNOCHA Z POLSKI!!!!
            >
            > Zydowskie swinie popierajace interesy Izraela ponad Amerykanskimi
            > WYNOCHA Z USA!!!
            >
            A ty wynocha z tymi apelami! Tu jest Polska a nie USA! Skocz na jakies forum w
            USA i tam pokazuj co potrafisz. Na drzewo, palancie!
            • Gość: ruski Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: *.look.ca 05.03.02, 23:06
              _helga napisał(a):

> dwamiecze napisał(a):
              >
              > > _helga napisał(a):
              > >
              > > > Panie Fredzio! To nie Polacy! To jakies pojeby z ktorymi nic nie mamy
              > wspo
              > > lnego
              > >
              > > Czyli - ja nie jestem Polakiem a Zydowski polglupek z Tel-Avivu ktory nie
              > zna
              > > nawet jezyka Polskiego nim jest?
              > >
              > > Zydowskie swinie popierajacy interesy Izraela ponad Polskimi
              > > WYNOCHA Z POLSKI!!!!
              > >
              > > Zydowskie swinie popierajace interesy Izraela ponad Amerykanskimi
              > > WYNOCHA Z USA!!!
              > >
              > A ty wynocha z tymi apelami! Tu jest Polska a nie USA! Skocz na jakies forum w
              > USA i tam pokazuj co potrafisz. Na drzewo, palancie!
              Ty helga juz argumentow ci chlopie zabraklo? To ty skocz na forum...wiesz gdzie i
              tam sie onanizuj.

• dwamiecze Re: Brawo Prezes Edward Moskal! 05.03.02, 23:11
              _helga napisał(a):

> A ty wynocha z tymi apelami! Tu jest Polska a nie USA! Skocz na jakies forum w
              > USA i tam pokazuj co potrafisz. Na drzewo, palancie!

Na prawde? Sluchajac helgi mozna dostac wrazenie ze Polska to Izrael.

Jesli chodzi o te "na drzewo" apele, to ja bym z tym uwazal. Nigdy do na zdrowie
              Zydom nie wyszlo ani w Niemczech, ani w Rosji, ani w Polsce. Jak to sie mowi:

"Wieszal wilk razy kilka, powiesili i wilka"

Zydow jest ponizej 0.5% w Polsce i okolo 3% w Ameryce. Statystycznie rzecz biorac
              to ten wilk nie bedzie w stanie wieszaniem nic zawojowac. (Co nie oznacza ze nie
              jest wciaz na tyle glupi aby probowac).
          • Gość: Michal Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: 63.164.131.* 06.03.02, 16:07
            Szanowna Miriam_73, ten Ruski to nie jest z Kaliforni lecz z Kanady (Canada).
            Jak ktos ma portal np. "pl" to nie znaczy ze jest z wojewodztwa plockiego.
            Z tym azbestem to tez nie jest dowcip. Faktem jest ze niektorzy Polacy
            pracowali wlasnie przy WTC w przeokropnych warunkach i dla Pani wiadomosci
            prawie wszyscy Polacy tu pracujacy to ci co przyjechali na zarobek z Polski.
            Nikt przy zdrowych zmyslach, ktory tu mieszka nie zlakomi sie na pare dolarow.
            Spraw o nielegalne zatrudnienia przy tych robotach jest w toku z uwagi na
            potencjalne odszkodowania. Tak wiec jesli ktos z Pani znajomych bedzie mial
            problemy z tego powodu to prosze mu ten dowcip powtorzyc.
      • Gość: jojo Re: OBRONA DOBREGO IMIENIA POLSKI - ZMIESZAC KOGOS IP: *.proxy.aol.com 06.03.02, 03:25
        Gość portalu: Leszek S napisał(a):

> Z BLOTEM!
        > "Moskal zmieszal z blotem bylego doradce Clintona Rahma Emanuela". Wedlug
        > Ruskiego na tym wlasnie polega obrona dobrego imienia Polski.
        >
        > BARDZO INTERESUJACA DEFINICJA!
        >
        > Teraz czekam na wyjasnienie na czym polega "histeryczny atak" i "stek oszczerst
        > w
        > i kalumni".

Jezeli na mieszaniu z blotem politykow amerykanskich,przez tego debila
        Moskala,Polska w oczach przecietnego Amerykanina straci na swoim autorytecie,to
        niech tylko temu dziadu podziekuje !
        • Gość: Ohio Re: OBRONA DOBREGO IMIENIA POLSKI - ZMIESZAC KOGOS IP: *.dsl.snfc21.pacbell.net 06.03.02, 20:13
          Sluchaj jojo. Moskal mowi w swoim imieniu. A co do atakow
          na dobre imie Polski i tak niczego nie zmienil. Ataki sa i pozostana
          dopoki ktos nie dostanie 100 miliardow dolarow. Do tego czasu
          Polacy beda glownymi sprawcami holokaustu. Niemcy zaplacili
          i juz nie sa. Przekazali odpowiedzialnosc Polakom (przynajmniej
          w prasie amerykanskiej).

Gos´c´ portalu: jojo napisa?(a):

> Gos´c´ portalu: Leszek S napisa?(a):
          >
          > > Z BLOTEM!
          > > "Moskal zmieszal z blotem bylego doradce Clintona Rahma Emanuela".
          Wedlug
          > > Ruskiego na tym wlasnie polega obrona dobrego imienia Polski.
          > >
          > > BARDZO INTERESUJACA DEFINICJA!
          > >
          > > Teraz czekam na wyjasnienie na czym polega "histeryczny atak" i "stek
          oszc
          > zerst
          > > w
          > > i kalumni".
          >
          > Jezeli na mieszaniu z blotem politykow amerykanskich,przez tego debila
          > Moskala,Polska w oczach przecietnego Amerykanina straci na swoim
          autorytecie,to
          >
          > niech tylko temu dziadu podziekuje !

• Gość: Leszek S Re: OBRONA DOBREGO IMIENIA POLSKI - ZMIESZAC KOGOS IP: *.jajones.com 07.03.02, 02:32
            Ohio, co Ty - wybacz - bredzisz?
            To Moskal nazwal Emanuela "politycznym intrygantem" (carpetbagger), a nie Emanuel
            Moskala. Moskal wyrazil sie o Izraelu jako panstwie, ktore obrzuca narod polski
            oszczerstwami (podaje za Chicago Tribune, jest to nagrane na tasmei).
            Moskal nie mowil tylko w swoim imieniu, Moskal przemawial jako prezes KOngresu
            Polonii Amerykanskiej.
            Sama Nancy Koszak podobno oficjalnie sie od Moskala odciela i wezwala go do
            przeproszenia.
            Afera jest na calego i to Moskal oszkalowal cala Polonie.

L.S.
        • Gość: ruski Re: OBRONA DOBREGO IMIENIA POLSKI - ZMIESZAC KOGOS IP: *.look.ca 06.03.02, 23:30
          Gość portalu: jojo napisał(a):

> Gość portalu: Leszek S napisał(a):
          >
          > > Z BLOTEM!
          > > "Moskal zmieszal z blotem bylego doradce Clintona Rahma Emanuela". Wedlug
          > > Ruskiego na tym wlasnie polega obrona dobrego imienia Polski.
          > >
          > > BARDZO INTERESUJACA DEFINICJA!
          > >
          > > Teraz czekam na wyjasnienie na czym polega "histeryczny atak" i "stek oszc
          > zerst
          > > w
          > > i kalumni".
          >
          > Jezeli na mieszaniu z blotem politykow amerykanskich,przez tego debila
          > Moskala,Polska w oczach przecietnego Amerykanina straci na swoim autorytecie,to
          >
          > niech tylko temu dziadu podziekuje !

Ty dziadu pierdolony jeden, spierdalaj z Ameryki naszej kochanej to bedzie
          wreszcie dobrze! Amerykaninie jeden...tfuuu...swolocz

• Gość: Leszek S Re: OBRONA DOBREGO IMIENIA POLSKI - ZMIESZAC KOGOS IP: *.jajones.com 07.03.02, 02:42
          A szto ty mi ruski siuda gawarisz?
          Mienia nie nuzno chadjat' na eliektoryjnyje mityngi.
          Sjuda nuzno politiczeskuju etykietku prjestriegat'.

Sames "ruski" przyznal, ze Moskal zmieszal oponenta z blotem. A teraz czytam w
          czikagowskiej Trybunie, ze Moskal nazwal Emanuela "politycznym intrygantem". Bylo
          tak? No, to teraz niech to UDOWODNI! Na czym polegaja "intrygi"? Lapowki, sam
          obsmarowywal i klamal? DOWODY.
          A jak trudno o dowody to lepiej przestrzegac obowiazujace obyczaje polityczne.
          Zeby udzielic poparcia Nancy Koszak wystarczylo powiedziec, ze w jego przekonaniu
          Nancy bedzie lepszym reprezentantem politycznych interesow polskiej spolecznosci
          w Chicago. Mooskal, wyglada na to, jest politycznym idiota.

> Czekaj Leszek czekaj moze sie doczekasz. A byl ty na jakim tam spotkaniu
          > wyborczym i widzial jak sie to robi? A...? A on mysli, ze jak kto protestuje to
          > zara je bandyta. No wot w komunizmje wychowal sija, ot wybaczyc jemu nalezy sja.

• Gość: U Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: *.gis.net 06.03.02, 04:19

> Przemawiając podczas obchodów Dnia Pułaskiego do kilkuset działaczy Polonii i
      > obecnej na sali Nancy Kaszak - Amerykanki polskiego pochodzenia walczącej w
      > prawyborach Partii Demokratycznej o miejsce kandydata do Kongresu - Moskal
      > zmieszał z błotem jej przeciwnika, byłego doradcę prezydenta Clintona Rahma
      > Emanuela.
      >
      > W koncu ktos musi bronic dobrego imienia Polski!

Czy to,ze ten Emmanuel byl doradca zboczenca ma byc wymiarem jego wartosci?Mysle,ze to powinno
      wystarczyc,zeby go absolutnie zignorowac w wyborach.
      • Gość: jojo Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: *.proxy.aol.com 06.03.02, 04:29
        Gość portalu: U napisał(a):

> Gość portalu: ruski napisał(a):
        >
        > > Przemawiając podczas obchodów Dnia Pułaskiego do kilkuset działaczy Poloni
        > i i
        > > obecnej na sali Nancy Kaszak - Amerykanki polskiego pochodzenia walczącej
        > w
        > > prawyborach Partii Demokratycznej o miejsce kandydata do Kongresu - Moskal
        >
        > > zmieszał z błotem jej przeciwnika, byłego doradcę prezydenta Clintona Rahm
        > a
        > > Emanuela.
        > >
        > > W koncu ktos musi bronic dobrego imienia Polski!
        >
        > Czy to,ze ten Emmanuel byl doradca zboczenca ma byc wymiarem jego wartosci?Mys
        > le,ze to powinno
        > wystarczyc,zeby go absolutnie zignorowac w wyborach.

Ty jestes zboczencem,bo mendy na swoich jajach polskich sexualnie
        molestujesz,kiedy je pazurami niemytymi po dupach skrobiesz !
    • Gość: robas Moskal wykonczyl Kaszak IP: *.chcg3.il.corecomm.net 06.03.02, 04:44

> Przemawiając podczas obchodów Dnia Pułaskiego do kilkuset działaczy Polonii i
      > obecnej na sali Nancy Kaszak - Amerykanki polskiego pochodzenia walczącej w
      > prawyborach Partii Demokratycznej o miejsce kandydata do Kongresu - Moskal
      > zmieszał z błotem jej przeciwnika, byłego doradcę prezydenta Clintona Rahma
      > Emanuela.
      >
      > W koncu ktos musi bronic dobrego imienia Polski!

Nie bardzo tylko rozumiem, czemu to zrobil. Czy jest tak bezmyslny, czy tez
      Emanuel mu za to zaplaci. Dobra krecia robota. Przyszedl na spotkanie wyborcze
      i udupil kandydatke. Wiekszosc Amerykanow jest mocno czula na punkcie
      antysemityzmu i dyskryminacji.
      Kaszak powinna zaczac szukac nowej posady.
      • Gość: jojo Re: Moskal wykonczyl Kaszak IP: *.proxy.aol.com 06.03.02, 04:53
        Gość portalu: robas napisał(a):

> Gość portalu: ruski napisał(a):
        >
        > > Przemawiając podczas obchodów Dnia Pułaskiego do kilkuset działaczy Poloni
        > i i
        > > obecnej na sali Nancy Kaszak - Amerykanki polskiego pochodzenia walczącej
        > w
        > > prawyborach Partii Demokratycznej o miejsce kandydata do Kongresu - Moskal
        >
        > > zmieszał z błotem jej przeciwnika, byłego doradcę prezydenta Clintona Rahm
        > a
        > > Emanuela.
        > >
        > > W koncu ktos musi bronic dobrego imienia Polski!
        >
        >
        > Nie bardzo tylko rozumiem, czemu to zrobil. Czy jest tak bezmyslny, czy tez
        > Emanuel mu za to zaplaci. Dobra krecia robota. Przyszedl na spotkanie wyborcz
        > e
        > i udupil kandydatke. Wiekszosc Amerykanow jest mocno czula na punkcie
        > antysemityzmu i dyskryminacji.
        > Kaszak powinna zaczac szukac nowej posady.

tak szybko jej nie znajdzie! Chyba,ze kaszaka na posladku Zyd-lekarz jej
        wytnie,na dupie bez bolu siadzie i babcia klozetowa zostanie,ale watpie,bo ta
        posada daje duze Tips i nie jedna Polka o niej marzy! Po prostu ,zostanie
        wpuszczona w kanalizacje,bez prawa powrotu na powierzchnie ! Niech podziekuje
        temu hujowi z Czikago,co polityke z potylica chamska swoja pomylil !
          • Gość: jojo Re: ojciec jajo wykonczyl ... IP: *.proxy.aol.com 07.03.02, 02:41

> jajo skad u ciebie tyle antypolskosci, czy ty aby nie pochodzisz z miejscowosci
            >
            > Jedwabne? Moze. W takim razie skieruj swoje kroniki rodzinne do IPN. Tam to
            > rozpatrza i moze ojca twego uniewinnia.

Zostaw w spokoju mojego ojca,zajmij sie swoim ojcem-bandyta,ktory do Ameryki
            spierdac musial! Najlepiej ukryc sie w nocy pod latarnia,no nie? Tam mordercow
            malo kto szuka ! Nie martw sie,zaostrzaja sie przepisy imigracyjne i zaczniemy
            badac bandytow na 3 pokolenia wstecz ! A wtedy? No co bedzie z takimi
            skurwysynami jak ty .....?
    • Gość: Mako2 Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: *.zgora.cvx.ppp.tpnet.pl 06.03.02, 08:32
      Tak sobie przyszedłem do pracy o 7.00 i zacząłem czytać te"komentarze" no i
      skończyłem.... Cóż jak tak patrze na ten poziom zarówno pana Moskala jak i wasz
      to jednak jestem za tym aby prawo w naszej ordynacji wyborczej zostało
      zmienione i polonia nie powinna głosować w jakichkolwiek wyborach w naszym
      kraju. Wybierajcie wy sobie Moskala nawet na prezydenta USA i niech wam wtedy
      Bóg pomoże. Tutaj w Polsce są naprawde większe problemy niż wasz Moskal i wasz
      antysemityzm...
      • Gość: Marzenka Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: *.proxy.aol.com 06.03.02, 10:50
        Gość portalu: Mako2 napisał(a):

> Tak sobie przyszedłem do pracy o 7.00 i zacząłem czytać te"komentarze" no i
        > skończyłem.... Cóż jak tak patrze na ten poziom zarówno pana Moskala jak i wasz
        >
        > to jednak jestem za tym aby prawo w naszej ordynacji wyborczej zostało
        > zmienione i polonia nie powinna głosować w jakichkolwiek wyborach w naszym
        > kraju. Wybierajcie wy sobie Moskala nawet na prezydenta USA i niech wam wtedy
        > Bóg pomoże. Tutaj w Polsce są naprawde większe problemy niż wasz Moskal i wasz
        > antysemityzm...

Zgadzam sie 100%. Zwlaszcza ze Polacy w Stanach zawsze mieli opinie ze sa
        wyjatkowo glupi. Do dzis w obiegu sa tak zwane "polack jokes".

• Gość: Hadar Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: 62.211.56.* 06.03.02, 11:15
        Wiesz,musze chyba przyznac,ze masz racje!Zawsze uwazalam,ze moment glosowania
        jest bardzo wazny w uczuciu bliskosci z krajem rodzinnym,ale obserwujac (juz od
        dluzszego czasu) Polonie amerykanska (i moze cos w tym jest,ze tam wiekszosc
        ludzi jest strasznie ograniczona i "prosta") mozna tylko przekonac sie,jak ci
        ludzie nie maja zadnego pojecia o Polsce i Polakach!Oni zatrzymali sie wiele
        lat temu,gdzies w malych miasteczkach,na terenach opanowanych przez
        endecje,ktòra zdazyla zrobic im "pranie mòzgu" i wtedy wyjechali do
        USA.Wyrzadzaja tylko szkode,przynosza wstyd nam,normalnym Polakom swoimi
        ograniczeniami i glupota!Ok,ich glosy nie maja wielkiego znaczenia w
        pòzniejszym liczeniu,ale nawet te powinny jak najszybciej znknac - jak moze
        glosowac o przyszlosci kraju ktos,kto nie ma zupelnego pojecia o kraju z
        ktòrego sie wywodzi??!!?? To nielogiczne i powinno jak najszybciej znknac!!!!!!
        • Gość: Michal Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: 63.164.131.* 06.03.02, 15:58
          Gość portalu: Hadar napisał(a):

> Wiesz,musze chyba przyznac,ze masz racje!Zawsze uwazalam,ze moment glosowania
          > jest bardzo wazny w uczuciu bliskosci z krajem rodzinnym,ale obserwujac (juz od
          > dluzszego czasu) Polonie amerykanska (i moze cos w tym jest,ze tam wiekszosc
          > ludzi jest strasznie ograniczona i "prosta") mozna tylko przekonac sie,jak ci
          > ludzie nie maja zadnego pojecia o Polsce i Polakach!

Ciekaw jesyem na jakiej podstawie doszedl Pan do tego "tworczego" wniosku. Zeby
          poznac kraj i ich mieszkancow trzeba tam zyc i mieszkac. Ale nie jako turysta
          lecz zyc dniem codziennym. Zgadzam sie ze Polacy mieszkajacy stale za granica nie
          powinni glosowac np. na polskiego premiera (bo tu chodzi o gospodarke) ale juz na
          prezydenta to tak (bo tu chodzi o wszystkich Polakow). I nie Pan decyduje czy
          Polakom mieszkajacym tutaj dawac prawo do glosowania czy nie. Myslalem ze
          skonczyly sie juz czasy 'odbierania' obywatelstwa lecz widze ze idea ciagle zywa
          co u niektorych.

Odnosnie tej 'prostoty' to prosze mi wierzyc ze podczas moich wizyt w moim Kraju -
          Polsce - widze b. duzo tejze wlasnie 'orostoty' (delikatnie to ujmujac). Tu wbrew
          Panskiej opinii jest tez wielu takich, ktorym dobro Polski lezy na sercu, co
          niestety w Polsce nalezy juz do rzadkosci.

> Oni zatrzymali sie wiele lat temu,gdzies w malych miasteczkach,na terenach
          > opanowanych przez endecje,ktòra zdazyla zrobic im "pranie mòzgu" i wtedy
          > wyjechali do USA.

Bzdura! Prosze przyjechac i zobaczyc jak wiele polskiej mlodziezy uczy sie na
          uniwersytetach i collegach. Odnosnie "prania mozgu" to akurat sadze ze wiekszosc
          ludzi w Polsce ma ten etap za soba. Zapatrzenie na Zachod a w szczegolnosci na
          Ameryke jest wrecz smieszne. Jeszcze troche i zaczniecie mowic pol po polsku pol
          po nijakiemu (germanizmy, anglocyzmy itd.). Juz nawet trzeba bylo ustawe stworzyc
          w obronie jezyka polskiego. Szpanowanie na styl amerykanski jest wrecz smieszny
          ale tego sami nie widzicie.

> Wyrzadzaja tylko szkode,przynosza wstyd nam,normalnym Polakom
          > swoimi ograniczeniami i glupota!

Szkode to Wy wyrzadzancie nam Polakom mieszkajacym tutaj. Ci, ktorzy tu
          przyjezdzaja na zarobek i wyjezdzaja z powrotem sa najczesciej ta
          wlasnie "wizytowka" Polski; od poniedzialku do piatku czy nawet soboty praca a
          potem ordynarne chlanie wody. Ci ktorzy tu mieszkaja musza dbac o opinie; tym
          sezonowym nie zalezy. Wiec jesli juz mowa o 'prostactwie' to przeogroman czesc
          jest eksportowana sezonowo z Polski. I to my sie musimy wstydzic za takich
          wlasnie prostakow.

> Ok,ich glosy nie maja wielkiego znaczenia w pòzniejszym liczeniu,ale nawet te
          > powinny jak najszybciej znknac - jak moze glosowac o przyszlosci kraju ktos,kto
          > nie ma zupelnego pojecia o kraju z ktòrego sie wywodzi??!!?? To nielogiczne i
          > powinno jak najszybciej znknac!!!!!!

Te OK, to wlasnie ten moj przyklad czystej polszczyzny. Smieszne! Jesli glosy
          tych co glosuja niewiele znaca to o co sie rozchodzi. Nie my wybrieramy rzad w
          Polsce, ktory co jeden to gorszy. Tak sobie kochani rodacy bedziecie spali jak
          sobie sami poscielicie. My nie mamy wplywu na to i wy nie macie wplywu na to co
          sie tutaj dzieje. Z naszymi problemami my sobie musimy radzic sami, Wy w Polsce
          bedziecie musieli jeszcze nie raz przelykac gorzkie pigulki np. z Jedwabnego czy
          innych rejonow. I prosze Was, jak przyjdzie czas procesow o kamienice,
          odszkodowania itd. to nie placzcie i wyciagajcie reki do np. Polonii (tak bylo
          ciagle do tej pory). Naprawde, my tez mamy dzieci,ktore trzeba ksztalcic i
          wychowac, my tez mamy swoje problemy. A spory miedzy nami Polakami sa na reke
          wszystkim tylko nie nam.

Pozdrawiam.

• Gość: Hadar Re: Brawo Prezes Edward Moskal!-do Michala IP: 62.211.238.* 06.03.02, 22:14
            Reprezentant jakiejs osoby,czy organizacji,zrzeszenia mòwi bardzo wiele o samym
            podmiocie;wynika to z samego znaczenia slowa.Pan Moskal reprezentuje Polonie
            amerykanska w miescie,gdzie mieszka najwieksza liczba Polakòw - Chicago.Juz nie
            raz przynosil on wstyd narodowi polskiemu swoimi wypowiedziami,jednak nie
            spotkalo to sie z jakims zdecydowaniem potepieniem ze strony samej
            Polonii.Wprost przeciwnie (co najlepiej widac teraz,po "wspanialym" wystapieniu
            o p.Emanuelu Rahmie) - wciaz go wspieraja i bronia! Dlaczego?!? Odpowiedz jest
            bardzo prosta - bo mysla tak samo,jak on!!! Oczywiscie,nie twierdze tu,ze
            wszyscy sa tacy,generalizowanie zawsze jest krzywdzace,ale glos,ktòry slyszy
            opinia publiczna USA i my w Polsce jest wlasnie taka: "Bravo Moskal!".Wystarczy
            spojrzec na wyniki ostatnich glosowan,zeby przekonac sie,ze partie cieszace sie
            wielkim poparciem Polonii,to takie populistyczne,antysemickie i ksenofobiczne
            grupy,jak LPR,ROP,etc.Aby przekonac sie,jakie pojecie maja polscy Amerykanie
            (albo amerykanscy Polacy) o codziennym zyciu w Polsce mozna popytac sie
            ludzi,ktòrzy maja rodziny w USA,jakie to paczki przysylaja z okazji swiat
            (czesto sa to owoce,mieso konserwowe,ròzne produkty spozywcze,itd.).
            Nie wspominalam nic o zabieraniu obywatelstwa,tylko o ograniczeniu,albo
            wycofaniu prawa glosu Polakom mieszkajacym przez dlugi czas,urodzonym poza
            granicami kraju.
            To,ze Polacy-Amerykanie studiuja na uniwersytetach nie ma zadnego zwiazku z ich
            mentalnoscia - bycie i myslenie antysemickimi stereotypami nie przeszkadza w
            byciu profesorem,doktorem,czy adwokatem,na co (niestety) wiele jest przykladòw
            na calym swiecie.
            Ludzie przyjezdzajacy do sezonowej pracy ? Nie ma co tu duzo pisac,jak
            zachowuja sie turysci i inni przyjezdzajacy gdzies tymczasowo,nie tylko Polacy
            widac (np.podczas wakcji) wszedzie - w kazdym kraju,wobec wszystkich
            nacji;tutaj sprawa jest indywidualna.
            A jesli chodzi o historie jezykoznawstwa,neologizmy,nalecialosci z innych
            jezykòw,to zapraszam do jakiejs profesjonalnej lektury,czy to polskiej,czy
            ogòlnie europejskiej! Ustawa,o ktòrej piszesz nie jest jakims problemem
            polskim,ale sprawa dotyczaca wiele jezykòw (patrz: ustawa
            niemiecka,wloska),ktòra wiaze sie przede wszystkim ze zmianami,nowymi
            odkryciami technologicznymi,jakie zachodza we wspòlczesnym swiecie.
            Ciekawa jestem skad masz informacje jokoby Polska az do teraz brala pieniadze
            od Polonii amerykanskiej ?!? Tak bylo kiedys,do '89 roku,ale pewnie gdyby bylo
            wiadome,jak to teraz niektòrzy "Polacy" wypominaja,moze trzeba bylo poszukac
            pomocy gdzie indziej...???
            Powstaje tylko pewne pytanie - czy ma sens pisac do kogos,kto przedstawicieli
            swojego wlasnego narodu nazywa "oni" ?!?? Wiesz,nie dziwie sie,ze odwiedzajac
            Polske,widzisz tylko to "delikatnie ujmujac - prostactwo" !!! ...
            Zycze powodzenia w pieknej i bez skazy Ameryce
            P.S.
            Jeszcze jedno - jestem "Pani",nie "Pan" - widzac pewne problemy z
            rozpoznawaniem rodzaju czasownikòw...
            • Gość: Michal Re: Brawo Prezes Edward Moskal! -do Hadar IP: 63.164.131.* 06.03.02, 23:47

> Reprezentant jakiejs osoby,czy organizacji,zrzeszenia mòwi bardzo wiele
              > o samym podmiocie;wynika to z samego znaczenia slowa.Pan Moskal reprezentuje
              > Polonie amerykanska w miescie,gdzie mieszka najwieksza liczba Polakòw - Chicago.

Fakt, jest on reprezentantem Polonii czyto sie komus podoba czy nie. Nie znaczy
              ze jest tez on lubiany. Jak kazdy przywodca jakies tam organizacji. Moskal
              reprezentuje Polonie w Ameryce nie w Chicago (to takie male sprostowanie).

> Juz nie raz przynosil on wstyd narodowi polskiemu swoimi wypowiedziami,jednak
              > nie spotkalo to sie z jakims zdecydowaniem potepieniem ze strony samej
              > Polonii.

Tak, znana sprawa z Nowakiem-Jezioranskim. Okazuje sie tez ze cala Polonia swiata
              poparla samego Moskala (lub powiedzmy inaczej stanowisko Polonii Amerykanskiej)
              podczas Zjazdu Polonii w Warszawie.

> Wprost przeciwnie (co najlepiej widac teraz,po "wspanialym" wystapieniu
              > o p.Emanuelu Rahmie) - wciaz go wspieraja i bronia!

Sprostowanie - Emanuel to nazwisko. To jest walka wyborcza. Prosze sobie
              uzmyslowic ze p. Emanuel w razie wygrania ma reprezentowac i bronic m.in. Polakow
              (bo okreg wyborczy jest tradycyjnym polskim okregiem wyborczym). Granice tego
              okregu zostaly teraz zmienione i to z widoczna szkoda dla Polakow (sprawa jest w
              sadzie).

> Dlaczego?!? Odpowiedz jest bardzo prosta - bo mysla tak samo,jak on!!!
              > Oczywiscie,nie twierdze tu,ze wszyscy sa tacy,generalizowanie zawsze jest
              > krzywdzace,ale glos,ktòry slyszy opinia publiczna USA i my w Polsce jest
              > wlasnie taka: "Bravo Moskal!".

Nie, nieprawda. Duzo ludzi sie nie zgadza z Moskalem, lecz w chwili obecnej jesli
              Polonia nie wygra z Emanuelem to nie bedziemy mieli swojego reprezentanta w
              Kongresie. Co to oznacza mozna sobie wyobrazic. Jest to przeogroman szansa dla
              Polonii. P. Emanuel i jego grono nie prowadzi w sadazach wyborczych wiec kazdy
              chwyt jest dozwolony w tej walce wyborczej. Cala Polonia probuje sie wlasnie
              teraz mobilizowac jako jedno cialo co wymaga ogromnego wysilku organizatorow u
              kazdy wbity klin dziala przeciwko Polakom.

> Wystarczy spojrzec na wyniki ostatnich glosowan,zeby przekonac sie,ze partie
              > cieszace sie wielkim poparciem Polonii,to takie populistyczne,antysemickie i
              > ksenofobiczne grupy,jak LPR,ROP,etc.

Przeciez te partie i tak nie rzadza w Polsce. Sam narod Polski wybiera swoj rzad
              i raz jest prawica raz jest lewica - a burdel jest ten sam. Nie Polonia wybiera
              Polski rzad.

> Aby przekonac sie,jakie pojecie maja polscy Amerykanie (albo amerykanscy
              > Polacy) o codziennym zyciu w Polsce mozna popytac sie ludzi,ktòrzy maja rodziny
              > w USA,jakie to paczki przysylaja z okazji swiat (czesto sa to owoce,mieso
              > konserwowe,ròzne produkty spozywcze,itd.).

A co mamja kupowac? Samochody, telewizory, sprzet luksusowy? Kazdy przysylo to co
              uwaza za stosowne. Jesli komus jest to niepotrzebne to niech odda biedniejszym.
              Te ciagle stereotypy ze np. tych pare tysiecy moglby wujek czy ciota przyslac sa
              smieszne. A co, tutaj to piniadze leza na ulicy. Prosze przyjechac i zaczac
              samemu zarabiac.

> Nie wspominalam nic o zabieraniu obywatelstwa,tylko o ograniczeniu,albo
              > wycofaniu prawa glosu Polakom mieszkajacym przez dlugi czas,urodzonym poza
              > granicami kraju.

Ten kto sie tutaj urodzil to jest Amerykaninem wiec nie moze glosowac. Zreszta
              liczba glosow polonijnych nigdy nie zawazy na tym kto bedzie rzadzil w Polsce.
              Jest to znikomy procent. I cale szczescie. Sami kujecie swoj los.

> To,ze Polacy-Amerykanie studiuja na uniwersytetach nie ma zadnego zwiazku z ich
              > mentalnoscia - bycie i myslenie antysemickimi stereotypami nie przeszkadza w
              > byciu profesorem,doktorem,czy adwokatem,na co (niestety) wiele jest przyklad&og
              > rave;w na calym swiecie.

Czy jesli ktos nie lubi kogos (nie czyniac krzywdy fizycznej czy psychicznej)
              musi byc zawsze pietnowany jak np. anty-semita czy rasista. Gdyby tak patrzec to
              prosze mi wierzyc my jako narod nie jestesmy absolutnie tolerancyjni. Czy my
              lubimy np. Francuzow (e.g. zabojady), Anglikow (angole), Rosjan, Niemcow
              (szwaby), Cyganie w Polsce itd. itp. Nikt z nich nie zarzuca nam przez to ze
              jestesmy anty-niemieccy czy temu podobni. Anty-semitityzm czy rasizm mozna
              zarzucic wtedy gdy bedziemy te osoby dyskryminowac w jawny sposob. Nie robimy
              tego wiec niesluszne jest przylepianie nam tej etykiety.

> Ludzie przyjezdzajacy do sezonowej pracy ? Nie ma co tu duzo pisac,jak
              > zachowuja sie turysci i inni przyjezdzajacy gdzies tymczasowo,nie tylko Polacy
              > widac (np.podczas wakcji) wszedzie - w kazdym kraju,wobec wszystkich
              > nacji;tutaj sprawa jest indywidualna.

Nie zgadzam sie. Polacy 'na sachsach' wlasnie sa 'ambasadorami' Polakow.
              Obojetnie gdzie. Znane jest od dawna powiedzenie w Szwecji - "pijany jak Polak" i
              datuje sie chyba jeszcze czasow Sasow. Powiedzial mi to Szwed, profesor, sam byl
              alkoholikiem.

> A jesli chodzi o historie jezykoznawstwa,neologizmy,nalecialosci z innych
              > jezykòw,to zapraszam do jakiejs profesjonalnej lektury,czy to polskiej,c
              > zy ogòlnie europejskiej! Ustawa,o ktòrej piszesz nie jest jakims pro
              > blemem polskim, ale sprawa dotyczaca wiele jezykòw (patrz: ustawa
              > niemiecka,wloska),ktòra wiaze sie przede wszystkim ze zmianami,nowymi
              > odkryciami technologicznymi,jakie zachodza we wspòlczesnym swiecie.

Tu nie chodzi o terminy techniczne tu chodzi o tzw, zasmiecanie wlasneg jezyka.
              Jesli nie ma odpowiednika polskiego moze to byc zrozumiale lecz w b. wielu
              przypadkach jest to szpanowanie na Zachod.

> Ciekawa jestem skad masz informacje jokoby Polska az do teraz brala pieniadze
              > od Polonii amerykanskiej ?!? Tak bylo kiedys,do '89 roku, ale pewnie gdyby bylo
              > wiadome, jak to teraz niektòrzy "Polacy" wypominaja,moze trzeba bylo posz
              > ukac pomocy gdzie indziej...???

To nie jest wypominanie, niektorym jest po prostu przykro widzac co kochani
              rodacy pisza na tym forum. I myslisz sie mowiac ze to byly lata 89, ostatnie
              powodzie sa tego przykladem. I inne akcje tez. Nie ma roku aby czegos nie bylo.

> Powstaje tylko pewne pytanie - czy ma sens pisac do kogos, kto przedstawicieli
              > swojego wlasnego narodu nazywa "oni" ?!?? Wiesz,nie dziwie sie,ze odwiedzajac
              > Polske,widzisz tylko to "delikatnie ujmujac - prostactwo" !!! ...

Moje posty sa reakcja na te nieluszne moim zdaniem zarzuty i oskarzenia ze
              jestesmy tepi i liczy sie dla nas jak to w Polsce sie mowi "kasa". Nie jest to
              prawda. My tu zyjemy swoim zyciem a Polska dla wiekszosci z nas znaczy byc moze
              wiecej niz dla niejednego Polaka. My Polske mamy od swieta dlatego ja cenimy; wy
              rodacy w Polsce macie ja na codzien dlatego jej nie widzicie.

> Zycze powodzenia w pieknej i bez skazy Ameryce

Tu tez nie masz racji. Szkoda ze nie widziales postow tych ktorzy mnie obrzucali
              blotem gdy pokazywalem te czarne strony Ameryki. Jest tu moze wiecej skaz niz
              wielu chce widziec, ja bronie Polakow tu mieszkajacych bo jako tzw. minority
              group mamy dosyc swoich problemow.

> P.S.
              > Jeszcze jedno - jestem "Pani",nie "Pan" - widzac pewne problemy z
              > rozpoznawaniem rodzaju czasownikòw...

A to w takim razie przepraszam. Myslalem ze to pseudonim. Jesli jest to czasownik
              to ciekaw jestm w jakim jezyku.

Pozdrawiam.

• Gość: Mako2 Re: Do Michała IP: *.zgora.cvx.ppp.tpnet.pl 07.03.02, 09:33
            I znów w pracy, i znów czytam:))))
            Michał..hm...jakby to powiedzieć (napisać). Zgadzam się z toba..aby móc
            głosować należy żyć i mieszkać w danym kraju, i wydaje mi się ża stąd wynika
            pewne nieporozumienie jakie zakradło się w twoim tekście...w Polsce nie głosuje
            się w wyborach na premiera...Wybieramy Sejm i Senat, a także Prezydenta, tak
            stanowi Konstytucja. Jest to troche inny system wyborczy niż w USA.
            Poza tym nikt nikomu nie chce odbierać obywatelstwa.
            Być może warto byłoby zostawić jednak prawo wyborcze przy okazji wyboru
            Prezydenta, który faktycznie jest wybierany jako reprezentant wszystkich
            Polaków. Cociaż nie do końca jestem przekonany co do tego jak bardzo potrzebny
            jest Polakom za granicą nasz Prezydent. Przecież mieszkając np. w USA twoim
            przedstawicielem jest już Prezydent USA??
            Co do prostoty...
            Chodząc po ulicach też widzę dużo "prostoty".... Ale zaręczam Ci, że w
            większości Polakom zależy na naszym kraju. Zresztą co innego prostota a co
            innego głupota... a jątrzenie między Polakami a Żydami czy jakimkolwiek innym
            narodem to juz głupota i to w skrajnym wydaniu.

Zgadzam się, że naśladowanie we wszystkim zachodu jest błędne, ale wynika to z
            naszej najnowszej historii i próbą zerwania z modelem z którym mieliśmy do
            czynienia do roku 1989. O język polski bym się raczej nie martwił i uważam, że
            uchwalenie tej ustawy było zbędne. I tak nie bede jadł "gorącego-psa" (Ciekawe
            skąd ta nazwa:)))??)

Co do jenego jest mi przykro... mówiąc "Wy" o 40 milionach rodaków sam
            traktujesz rodaków jak obcych. A Jedwabne jest częścią historii Polaków nie
            tylko mieszkających w RP ale wszystkich...(obcy stosunek mogą mieć tylko te
            osoby które nie mieszkały w kraju przed wojną). Dla reszty jest to przykra
            część naszej najnowszej historii.

Masz rację spory między Polakami (o ile nie są to spory rzeczowe) nic nikomu
            nie dają.

W innych tekstach (nie postach) poruszana była jeszcze tematyka prezentów dla
            Polaków w kraju.
            Akurat to jest chyba indywidualna i nie powinno być przedmiotem dyskusji.
            Natomiast co do pomocy Polonii dla kraju.
            Jestem głęboko wdzięczny za każdą pomoc z zagranicy, ale prosze jej nie
            przeceniać.
            Natomiast jestem wdzięczny za pomoc jakiej udzielał zarówno Kongres USA jak i
            Kongres Polonii Amerykańskiej przed rokiem 1989 gdyż wtedy rzeczywiścia
            sytuacja była nie do pozazdroszczenia.
            Na tym narazie kończe.

Z poważaniem

Mako2
      • Gość: ruski Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: *.look.ca 06.03.02, 20:29
        Mako masz racje, problemy w Polsce sa i beda bo tacy ludzie jak ty sie nimi
        zajmuja nawet w Zielonej. Idz do kosciola pomodl sie do Millera i problemy
        znikna. Wybory w Polsce dla Polonii to i tak farsa. Wsadz sobie gleboko w
        odbytnice twoje prawo wyborcze dla nas. Pieniadze i tak zrobia swoje. Korupcja
        jest najlepszym gwarantem sukcesu w Polsce dla ruskich jak ja. Pozdrawjaju
        tiebia towariszcz.
          • Gość: Michal Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: 63.164.131.* 07.03.02, 23:05

>
            >
            > Widzisz ruski patrząc i czytając twoje posty musze jeszcze raz zweryfikować swo
            > je
            > poglądy. Może oprócz miejsca przebywaniai zamieszkania dodatkowym kryterium
            > uprawniającym do głosowania powinien być test na iloraz inteligencjie...

Oj, wstyd szanowny kolego. Widzisz, gdzie indziej odpisalem Ci ze tego wlasnie
            nienawidze. Wlasnie tacy jak Ty dziela nas na WY (tepaki, polglowki w Ameryce) i
            MY (w Polsce, madrzy, inteligentni). Jesli nie zgadzasz sie z kims (nawet jesli
            Ci ten jezyk nie pasuje) nie znaczy ze masz sie wywyzszac. WSTYD I HANBA!!!
            • Gość: Mako2 Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: *.zgora.cvx.ppp.tpnet.pl 08.03.02, 02:51
              Gość portalu: Michal napisał(a):

> Gość portalu: Mako2 napisał(a):
              >
              > >
              > >
              > > Widzisz ruski patrząc i czytając twoje posty musze jeszcze raz zweryfikowa
              > ć swo
              > > je
              > > poglądy. Może oprócz miejsca przebywaniai zamieszkania dodatkowym kryteriu
              > m
              > > uprawniającym do głosowania powinien być test na iloraz inteligencjie...
              >
              > Oj, wstyd szanowny kolego. Widzisz, gdzie indziej odpisalem Ci ze tego wlasnie
              > nienawidze. Wlasnie tacy jak Ty dziela nas na WY (tepaki, polglowki w Ameryce)
              > i
              > MY (w Polsce, madrzy, inteligentni). Jesli nie zgadzasz sie z kims (nawet jesli
              >
              > Ci ten jezyk nie pasuje) nie znaczy ze masz sie wywyzszac. WSTYD I HANBA!!!

tępota i głupota nie maja nic wspólnego z miejscem zamieszkania a moja
              wcześniejsza wypowiedź odnosiła się do wcześniejszych tekstów w których oprócz
              chęci powybijania wszystkich za wszystko roiło się od słów których moim skromnym
              zdaniem nie powinno się używać w publicznych dyskusjach.
              A co do testów na inteligencje...moze zamiast przy wyborach powinni badać już na
              starcie przy uzyskiwaniu dowodów osobistych bądź paszportów....może to
              ograniczyłoby głupote.

Z Poważniem
    • Gość: Tubylec Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: *.man.polbox.pl 06.03.02, 09:55
      Znowu w stylu Rejtana szaty rozrywamy a polityki uczylismy sie na ludowych
      wiecach.
      Pan Moskal powiedział co myśli a raczej to co go gryzie. Teraz znwou Polakom
      doszyje sie kolejną antysemicka łatkę a znacząca (ilościowo) mniejszość Polska
      bedzie skazana na marginalizacje polityczną.
      Pan Moskal takie osądy może w polskim parlamencie wygłaszać, na styl leppera. W
      cywilizaowanym swiecie takie zachowania to chuligaństwo polityczne.
      Uwazam że brakiem swojego rozsądku i politycznego obycia Pan Moskal
      dyskwalifikuje Polaków w zyciu politycznym Ameryki.

Proponuje zostawić walkę o Palestyńczykow tym którzy mają jakąkolwiek siłe
      polityczną np. Anglikom, Francuzom czy Niemcom.
      A Pan Moskal powienien ugryźć sie w jezyk nastepnym razem.

A tak na marginesie uwazam że Szaron w pełni jest odpowiedzialny za sytuacje w
      Izraelu. Prowadzi nieprzytomną politykę rugowania Palestyńczyków z ich ziemi,
      czołgami niszczy ich domy i uwaza że każdy palestyczynczyk to terrorysta.
      Przychodzą mi na myśl pewne analogie z okupowanej Polski ale może nie bede o
      tym pisał bo wyjdzie że jestem żydofobem.

• Gość: ruski Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: *.look.ca 06.03.02, 15:04
        Gość portalu: Tubylec napisał(a):

> Znowu w stylu Rejtana szaty rozrywamy a polityki uczylismy sie na ludowych
        > wiecach.
        > Pan Moskal powiedział co myśli a raczej to co go gryzie. Teraz znwou Polakom
        > doszyje sie kolejną antysemicka łatkę a znacząca (ilościowo) mniejszość Polska
        > bedzie skazana na marginalizacje polityczną.
        > Pan Moskal takie osądy może w polskim parlamencie wygłaszać, na styl leppera. W
        >
        > cywilizaowanym swiecie takie zachowania to chuligaństwo polityczne.
        > Uwazam że brakiem swojego rozsądku i politycznego obycia Pan Moskal
        > dyskwalifikuje Polaków w zyciu politycznym Ameryki.
        >
        > Proponuje zostawić walkę o Palestyńczykow tym którzy mają jakąkolwiek siłe
        > polityczną np. Anglikom, Francuzom czy Niemcom.
        > A Pan Moskal powienien ugryźć sie w jezyk nastepnym razem.
        >
        > A tak na marginesie uwazam że Szaron w pełni jest odpowiedzialny za sytuacje w
        > Izraelu. Prowadzi nieprzytomną politykę rugowania Palestyńczyków z ich ziemi,
        > czołgami niszczy ich domy i uwaza że każdy palestyczynczyk to terrorysta.
        > Przychodzą mi na myśl pewne analogie z okupowanej Polski ale może nie bede o
        > tym pisał bo wyjdzie że jestem żydofobem.
        >

Pan prezes mowi glosno o tym co mysli i za to go ludzie cenia. A mysli, ze
        Polakow nie mozna bezkarnie oczerniac.
        • Gość: Jacal Re: Brawo Prezes Edward Moskal! IP: *.ebrnsw01.nj.comcast.net 06.03.02, 16:02
          Coraz czesciej i glosniej mowi sie w USA, wsrod zwyklych obywateli(nie
          propaganda medialna) o klopotach z terroryzmem, ktory ma swoje korzenie we
          wspieraniu Izraela przez silne lobby i organizacje zydowskie w tym panstwie.
          Temat do niedawna byl tabu i kazdy go unikal jak ognia(podobnie jak "nakaz"
          kochania Murzynow-otworz dzioba i tracisz prace). Coraz wiecej zwyklych
          obywateli uswiadamia sobie, ze obecne problemy Stanow wiaza sie z Izraelem.
          Jako oficiel Moskal deczko przegial, ale warto pamietac, ze kart wyborczych
          jest znacznie wiecej w rekach szarego obywatela, niz elit intelektualnych.
          O losach wyborczych tej pani moga zadecydowac nastroje spoleczne zwiazane z
          sytuacja na Bliskim Wschodzie, wzglednie skala poczucia bezpieczenstwa na
          tyretorium USA po 11 IX 2001.Dzisiaj kazdy glupek ma rozeznanie czemu Ameryka
          bierze w dupe od terrorystow. Dlatego nie przesadzal by losow politycznej
          kariery tej pani.
    • Gość: Hadar Re: Brawo Prezes Edward Moskal!-w odpowiedzi Micha IP: 62.211.238.* 06.03.02, 22:43
      Reprezentant jakiejs osoby,czy organizacji,zrzeszenia mòwi bardzo wiele o samym
      podmiocie;wynika to z samego znaczenia slowa.Pan Moskal reprezentuje Polonie
      amerykanska w miescie,gdzie mieszka najwieksza liczba Polakòw - Chicago.Juz nie
      raz przynosil on wstyd narodowi polskiemu swoimi wypowiedziami,jednak nie
      spotkalo to sie z jakims zdecydowaniem potepieniem ze strony samej
      Polonii.Wprost przeciwnie (co najlepiej widac teraz,po "wspanialym" wystapieniu
      o p.Emanuelu Rahmie) - wciaz go wspieraja i bronia! Dlaczego?!? Odpowiedz jest
      bardzo prosta - bo mysla tak samo,jak on!!! Oczywiscie,nie twierdze tu,ze
      wszyscy sa tacy,generalizowanie zawsze jest krzywdzace,ale glos,ktòry slyszy
      opinia publiczna USA i my w Polsce jest wlasnie taka: "Bravo Moskal!".Wystarczy
      spojrzec na wyniki ostatnich glosowan,zeby przekonac sie,ze partie cieszace sie
      wielkim poparciem Polonii,to takie populistyczne,antysemickie i ksenofobiczne
      grupy,jak LPR,ROP,etc.Aby przekonac sie,jakie pojecie maja polscy Amerykanie
      (albo amerykanscy Polacy) o codziennym zyciu w Polsce mozna popytac sie
      ludzi,ktòrzy maja rodziny w USA,jakie to paczki przysylaja z okazji swiat
      (czesto sa to owoce,mieso konserwowe,ròzne produkty spozywcze,itd.).
      Nie wspominalam nic o zabieraniu obywatelstwa,tylko o ograniczeniu,albo
      wycofaniu prawa glosu Polakom mieszkajacym przez dlugi czas,urodzonym poza
      granicami kraju.
      To,ze Polacy-Amerykanie studiuja na uniwersytetach nie ma zadnego zwiazku z ich
      mentalnoscia - bycie i myslenie antysemickimi stereotypami nie przeszkadza w
      byciu profesorem,doktorem,czy adwokatem,na co (niestety) wiele jest przykladòw
      na calym swiecie.
      Ludzie przyjezdzajacy do sezonowej pracy ? Nie ma co tu duzo pisac,jak
      zachowuja sie turysci i inni przyjezdzajacy gdzies tymczasowo,nie tylko Polacy
      widac (np.podczas wakcji) wszedzie - w kazdym kraju,wobec wszystkich
      nacji;tutaj sprawa jest indywidualna.
      A jesli chodzi o historie jezykoznawstwa,neologizmy,nalecialosci z innych
      jezykòw,to zapraszam do jakiejs profesjonalnej lektury,czy to polskiej,czy
      ogòlnie europejskiej! Ustawa,o ktòrej piszesz nie jest jakims problemem
      polskim,ale sprawa dotyczaca wiele jezykòw (patrz: ustawa
      niemiecka,wloska),ktòra wiaze sie przede wszystkim ze zmianami,nowymi
      odkryciami technologicznymi,jakie zachodza we wspòlczesnym swiecie.
      Ciekawa jestem skad masz informacje jokoby Polska az do teraz brala pieniadze
      od Polonii amerykanskiej ?!? Tak bylo kiedys,do '89 roku,ale pewnie gdyby bylo
      wiadome,jak to teraz niektòrzy "Polacy" wypominaja,moze trzeba bylo poszukac
      pomocy gdzie indziej...???
      Powstaje tylko pewne pytanie - czy ma sens pisac do kogos,kto przedstawicieli
      swojego wlasnego narodu nazywa "oni" ?!?? Wiesz,nie dziwie sie,ze odwiedzajac
      Polske,widzisz tylko to "delikatnie ujmujac - prostactwo" !!! ...
      Zycze powodzenia w pieknej i bez skazy Ameryce
      P.S.
      Jeszcze jedno - jestem "Pani",nie "Pan" - widzac pewne problemy z
      rozpoznawaniem rodzaju czasownikòw...
      • Gość: Michal Re: Brawo Prezes Edward Moskal! - do Hadar IP: 63.164.131.* 06.03.02, 23:49

> Reprezentant jakiejs osoby,czy organizacji,zrzeszenia mòwi bardzo wiele
        > o samym podmiocie;wynika to z samego znaczenia slowa.Pan Moskal reprezentuje
        > Polonie amerykanska w miescie,gdzie mieszka najwieksza liczba Polakòw -
        > Chicago.

Fakt, jest on reprezentantem Polonii czyto sie komus podoba czy nie. Nie znaczy
        ze jest tez on lubiany. Jak kazdy przywodca jakies tam organizacji. Moskal
        reprezentuje Polonie w Ameryce nie w Chicago (to takie male sprostowanie).

> Juz nie raz przynosil on wstyd narodowi polskiemu swoimi wypowiedziami,jednak
        > nie spotkalo to sie z jakims zdecydowaniem potepieniem ze strony samej
        > Polonii.

Tak, znana sprawa z Nowakiem-Jezioranskim. Okazuje sie tez ze cala Polonia
        swiata
        poparla samego Moskala (lub powiedzmy inaczej stanowisko Polonii Amerykanskiej)
        podczas Zjazdu Polonii w Warszawie.

> o p.Emanuelu Rahmie) - wciaz go wspieraja i bronia!

Sprostowanie - Emanuel to nazwisko. To jest walka wyborcza. Prosze sobie
        uzmyslowic ze p. Emanuel w razie wygrania ma reprezentowac i bronic m.in.
        Polakow
        (bo okreg wyborczy jest tradycyjnym polskim okregiem wyborczym). Granice tego
        okregu zostaly teraz zmienione i to z widoczna szkoda dla Polakow (sprawa jest
        w
        sadzie).

> Dlaczego?!? Odpowiedz jest bardzo prosta - bo mysla tak samo,jak on!!!
        > Oczywiscie,nie twierdze tu,ze wszyscy sa tacy,generalizowanie zawsze jest
        > krzywdzace,ale glos,ktòry slyszy opinia publiczna USA i my w Polsce jest
        > wlasnie taka: "Bravo Moskal!".

Nie, nieprawda. Duzo ludzi sie nie zgadza z Moskalem, lecz w chwili obecnej
        jesli
        Polonia nie wygra z Emanuelem to nie bedziemy mieli swojego reprezentanta w
        Kongresie. Co to oznacza mozna sobie wyobrazic. Jest to przeogroman szansa dla
        Polonii. P. Emanuel i jego grono nie prowadzi w sadazach wyborczych wiec kazdy
        chwyt jest dozwolony w tej walce wyborczej. Cala Polonia probuje sie wlasnie
        teraz mobilizowac jako jedno cialo co wymaga ogromnego wysilku organizatorow u
        kazdy wbity klin dziala przeciwko Polakom.

> Wystarczy spojrzec na wyniki ostatnich glosowan,zeby przekonac sie,ze partie
        > cieszace sie wielkim poparciem Polonii,to takie populistyczne,antysemickie i
        > ksenofobiczne grupy,jak LPR,ROP,etc.

Przeciez te partie i tak nie rzadza w Polsce. Sam narod Polski wybiera swoj
        rzad
        i raz jest prawica raz jest lewica - a burdel jest ten sam. Nie Polonia wybiera
        Polski rzad.

> Aby przekonac sie,jakie pojecie maja polscy Amerykanie (albo amerykanscy
        > Polacy) o codziennym zyciu w Polsce mozna popytac sie ludzi,ktòrzy maja
        rodziny
        > w USA,jakie to paczki przysylaja z okazji swiat (czesto sa to owoce,mieso
        > konserwowe,ròzne produkty spozywcze,itd.).

A co mamja kupowac? Samochody, telewizory, sprzet luksusowy? Kazdy przysylo to
        co
        uwaza za stosowne. Jesli komus jest to niepotrzebne to niech odda biedniejszym.
        Te ciagle stereotypy ze np. tych pare tysiecy moglby wujek czy ciota przyslac
        sa
        smieszne. A co, tutaj to piniadze leza na ulicy. Prosze przyjechac i zaczac
        samemu zarabiac.

> Nie wspominalam nic o zabieraniu obywatelstwa,tylko o ograniczeniu,albo
        > wycofaniu prawa glosu Polakom mieszkajacym przez dlugi czas,urodzonym poza
        > granicami kraju.

Ten kto sie tutaj urodzil to jest Amerykaninem wiec nie moze glosowac. Zreszta
        liczba glosow polonijnych nigdy nie zawazy na tym kto bedzie rzadzil w Polsce.
        Jest to znikomy procent. I cale szczescie. Sami kujecie swoj los.

> To,ze Polacy-Amerykanie studiuja na uniwersytetach nie ma zadnego zwiazku z
        ich
        > mentalnoscia - bycie i myslenie antysemickimi stereotypami nie przeszkadza w
        > byciu profesorem,doktorem,czy adwokatem,na co (niestety) wiele jest
        przyklad&og
        > rave;w na calym swiecie.

Czy jesli ktos nie lubi kogos (nie czyniac krzywdy fizycznej czy psychicznej)
        musi byc zawsze pietnowany jak np. anty-semita czy rasista. Gdyby tak patrzec
        to
        prosze mi wierzyc my jako narod nie jestesmy absolutnie tolerancyjni. Czy my
        lubimy np. Francuzow (e.g. zabojady), Anglikow (angole), Rosjan, Niemcow
        (szwaby), Cyganie w Polsce itd. itp. Nikt z nich nie zarzuca nam przez to ze
        jestesmy anty-niemieccy czy temu podobni. Anty-semitityzm czy rasizm mozna
        zarzucic wtedy gdy bedziemy te osoby dyskryminowac w jawny sposob. Nie robimy
        tego wiec niesluszne jest przylepianie nam tej etykiety.

> Ludzie przyjezdzajacy do sezonowej pracy ? Nie ma co tu duzo pisac,jak
        > zachowuja sie turysci i inni przyjezdzajacy gdzies tymczasowo,nie tylko
        Polacy
        > widac (np.podczas wakcji) wszedzie - w kazdym kraju,wobec wszystkich
        > nacji;tutaj sprawa jest indywidualna.

Nie zgadzam sie. Polacy 'na sachsach' wlasnie sa 'ambasadorami' Polakow.
        Obojetnie gdzie. Znane jest od dawna powiedzenie w Szwecji - "pijany jak Polak"
        i
        datuje sie chyba jeszcze czasow Sasow. Powiedzial mi to Szwed, profesor, sam
        byl
        alkoholikiem.

> A jesli chodzi o historie jezykoznawstwa,neologizmy,nalecialosci z innych
        > jezykòw,to zapraszam do jakiejs profesjonalnej lektury,czy to polskiej,c
        > zy ogòlnie europejskiej! Ustawa,o ktòrej piszesz nie jest jakims pro
        > blemem polskim, ale sprawa dotyczaca wiele jezykòw (patrz: ustawa
        > niemiecka,wloska),ktòra wiaze sie przede wszystkim ze zmianami,nowymi
        > odkryciami technologicznymi,jakie zachodza we wspòlczesnym swiecie.

Tu nie chodzi o terminy techniczne tu chodzi o tzw, zasmiecanie wlasneg jezyka.
        Jesli nie ma odpowiednika polskiego moze to byc zrozumiale lecz w b. wielu
        przypadkach jest to szpanowanie na Zachod.

> Ciekawa jestem skad masz informacje jokoby Polska az do teraz brala pieniadze
        > od Polonii amerykanskiej ?!? Tak bylo kiedys,do '89 roku, ale pewnie gdyby
        bylo
        > wiadome, jak to teraz niektòrzy "Polacy" wypominaja,moze trzeba bylo posz
        > ukac pomocy gdzie indziej...???

To nie jest wypominanie, niektorym jest po prostu przykro widzac co kochani
        rodacy pisza na tym forum. I myslisz sie mowiac ze to byly lata 89, ostatnie
        powodzie sa tego przykladem. I inne akcje tez. Nie ma roku aby czegos nie bylo.

> Powstaje tylko pewne pytanie - czy ma sens pisac do kogos, kto
        przedstawicieli
        > swojego wlasnego narodu nazywa "oni" ?!?? Wiesz,nie dziwie sie,ze odwiedzajac
        > Polske,widzisz tylko to "delikatnie ujmujac - prostactwo" !!! ...

Moje posty sa reakcja na te nieluszne moim zdaniem zarzuty i oskarzenia ze
        jestesmy tepi i liczy sie dla nas jak to w Polsce sie mowi "kasa". Nie jest to
        prawda. My tu zyjemy swoim zyciem a Polska dla wiekszosci z nas znaczy byc moze
        wiecej niz dla niejednego Polaka. My Polske mamy od swieta dlatego ja cenimy;
        wy
        rodacy w Polsce macie ja na codzien dlatego jej nie widzicie.

> Zycze powodzenia w pieknej i bez skazy Ameryce

Tu tez nie masz racji. Szkoda ze nie widziales postow tych ktorzy mnie
        obrzucali
        blotem gdy pokazywalem te czarne strony Ameryki. Jest tu moze wiecej skaz niz
        wielu chce widziec, ja bronie Polakow tu mieszkajacych bo jako tzw. minority
        group mamy dosyc swoich problemow.

> P.S.
        > Jeszcze jedno - jestem "Pani",nie "Pan" - widzac pewne problemy z
        > rozpoznawaniem rodzaju czasownikòw...

A to w takim razie przepraszam. Myslalem ze to pseudonim. Jesli jest to
        czasownik
        to ciekaw jestm w jakim jezyku.

Pozdrawiam.

• Gość: Hadar Re: Brawo Prezes Edward Moskal!-w odpowiedzi Micha IP: 62.211.238.* 06.03.02, 23:51
        Wiesz,ruski - szkoda mi ciebie! Jestes tak owladniety
        antysemityzmem,nienawiscia do Zydòw,ze w sumie nie dziwie sie,ze nie rozumiesz
        sensu konkretnych argumentòw,faktòw!Nie sadze taz,zebys kiedykolwiek mògl
        zrozumiec swoje wlasne ograniczenia.
        Nie ma zadnego podloza do merytorycznej dyskusji z toba - jest ona po prostu
        niemozliwa!!!
        P.S.
        A o tym,ze nawet nie czytasz dokladnie innych wypowiedzi swiadczy fakt,ze
        zupelnie zignorowales mòj poprzedni "PS" mòwiacy o tym,ze nie
        jestem "chlopem"...
      • Gość: Hadar Re: Brawo Prezes Edward Moskal!-do Michala IP: 62.211.238.* 07.03.02, 00:47
        (Hadar jest imieniem;aluzja do czasownikòw dotyczyla mojej poprzedniej
        wypowiedzi,w ktòrej napisalam np. "uwazalam",tak ze raczej latwo jest sie
        zorientowac,ze nie jestem "Panem"...)
        Jezeli te wybory sa tak wazne,to nie rozumiem,jak mozna bylo tak bezmyslnie
        pozwolic,oslawionemu w swoich antysemickich wypowiedziach Moskalowi,w kraju tak
        wrazliwym na tolerancje,jak USA,na publiczny,polityczny wystep ?!?? Nie
        sadze,aby teraz mogly wzrosnac notowania p.Kaszak,a z tego,co wiem - ròznica w
        notowaniach nie jest zbyt wysoka.
        Poza tym nie zgadzam sie zupelnie z tym,ze walka wyborcza dopuszcza wszystkie
        chwyty! Zawsze i wszedzie,a przede wszytkim w zyciu publicznym trzeba wiedziec
        do jakiego punktu mozna sie posunac - wypowiedzi o tresci rasistowskiej na
        pewno nie sa dozwolone,moga byc tylko zenujace!(naprawde nie jest Ci wstyd,ze
        taki ktos,jak Edward Moskal jest takze Twoim reprezentantem ??!!??)
        To,co napisales o wysylaniu samochodòw,telewizoròw,etc swiadczyc moze o dwòch
        rzeczach: albo nie jestes w stanie zrozumiec,o co mi chodzilo albo po prostu
        nie chcesz tego zrozumiec (i nie wiem,co jest gorsze...) Sprawdz,co wysylaja
        Amerykanie swoim rodzinom w Niemczech,Francji,czy Holandii!Wierz mi,nie chodzi
        tu w ogòle o pieniadze !!!!!!!
        No còz,jesli slysze,ze ktos mòwi:"nie lubie Angoli!","Japoncy to kretyni!",etc
        automatycznie nasuwa mi sie mysl,ze ta osoba ma jakis problem z ksenofobia;a
        jesli slysze takie zdania wypowiadane przez osoby publiczne,to opròcz takich
        mysli jest mi szkoda takiej osoby i jej ograniczen!I mylisz sie bardzo
        twierdzac,ze rasizm i ksenofobia sa tylko wtedy,kiedy dochodzi do
        dyskryminacji - wtedy czesto jest juz na wiele spraw za pòzno!Tego typu
        wypowiedzi trzeba niszczyc juz w zarodku,bo sa one obraza ludzkosci i jej
        historii!!! (szkoda,ze tego nie widzisz...)
        I jeszcze jedno - przykro slyszec od rodaka,ze tak bardzo ciazy mu te pare
        dolaròw wyslanych do kraju na pomoc innym,potrzebujacym... [a potem piszesz,ze
        nie liczy sie dla was,dla Ciebie "kasa",mhmmm...]

• Gość: ruski Re: Brawo Prezes Edward Moskal!-do Michala IP: *.look.ca 07.03.02, 03:13
          Hadara, gnojku jeden smierdzi ci ksenofobia z tej mordy, a innych o nia
          oskarzasz. Jak juz ci nie przyklaskuja to jest to antysemityzm. Tak? Nie! Koles
          jestes w bledzie. My zydow kochamy! Tylko takich jak ty skurwieli musimy
          odzdzielic od normalnego spoleczenstwa i osadzic w wariatkowie. Wasze myslenie
          jest chore i niszczy swiat. Tak jak myslenie Adolfa Hitlera. Mowi ci cos to
          nazwisko? A Sharon niszczy piekna kulture zydowska i panstwowosc tego narodu.
          Faszyzm nigdy nie poplaca.
        • Gość: Michal Re: Brawo Prezes Edward Moskal!-do Hadar IP: *.mw.sisna.com 07.03.02, 03:28
          > Jezeli te wybory sa tak wazne,to nie rozumiem,jak mozna bylo tak bezmyslnie
          > pozwolic,oslawionemu w swoich antysemickich wypowiedziach Moskalowi,w kraju tak
          > wrazliwym na tolerancje,jak USA,na publiczny,polityczny wystep ?!?? Nie
          > sadze,aby teraz mogly wzrosnac notowania p.Kaszak,a z tego,co wiem - ròz
          > nica w notowaniach nie jest zbyt wysoka.

Skad taka opinia ze USA jest takie wrazliwe na tolerancje. Sa tylko dwie grupy
          ktore nie mozna atakowac: Afro-Amerykanie i Ameryko-Zydzi. Reszta jest
          traktowana na "normalnych" zasadach. Meksykanie sa traktowani gorzej niz sie
          mowi czy pisze (nawet przez inne grupy etniczne). Nie chacialbym byc w skorze
          zadnego z nich. Przyklady: Murzynka uciekala przed policja samochodem, zostala
          nieszczesliwie zastrzelona, rodzina dostala 18 milionow odszkodowania.
          Meksykanka wracala do somu z pracy, wpadla do wykopu ktory nie zostal
          zabezpieczony prze leniwych pracownikow miasta, po ciezkich bojach rodzina
          dostal 200 czy 300 tysiecy odszkodowania. Wszystko w tym samym miescie. To jest
          ta twoja tolerancja!. Nie wspomne o ostatnich napadach na rodowitych Amerykanow
          pochodzenia muzulmanskiego. Prosze nie byc tak zauroczonym ta tolerancja. Widac
          ja tu tez na tym forum, jak amerykanscy Polacy obrzucaja Arabow i innych
          epitetami i wrecz grozbami. Moi Amerykanscy koledzy ciesza sie z zabijania
          innych w roznych regionach swiata. Jezeli ja obraze ktoregos z wymienionych
          dwoch grup mam pewne klopoty. Nawet jesli powiem np. "ty czarnuchu". Jezeli ktos
          powie o mnie "glupi polak" nikt nie ma z tego powodu klopotu. To jest wlasnie ta
          tolerancja. I wlasnie chodzi o to aby Polonia nie byla atakowana, aby byla mocna
          i zjednoczona, aby inni nam nie pluli w twarz. Zeby zrozumiec los imigranta
          trzeba nim byc.

> Poza tym nie zgadzam sie zupelnie z tym,ze walka wyborcza dopuszcza wszystkie
          > chwyty! Zawsze i wszedzie,a przede wszytkim w zyciu publicznym trzeba wiedziec
          > do jakiego punktu mozna sie posunac - wypowiedzi o tresci rasistowskiej na
          > pewno nie sa dozwolone,moga byc tylko zenujace!(naprawde nie jest Ci wstyd,ze
          > taki ktos,jak Edward Moskal jest takze Twoim reprezentantem ??!!??)

Oczywiscie ze tutaj walka wyborcza jest brudna i to bardzo. Wyciaga sie
          wszystkie mozliwe brudy po to aby zwyciezyc. To czy Kaszak wygra czy nie jest mi
          teraz obojetne. Ona sama nie stanela na wysokosci zadania. Mogla wg. mnie
          potepic Moskala (odciac sie od jego wypowiedzi - jakkolwiek sprawa nie jest
          jeszcze calkowicie wyjasniona) ale nie powinna sie p. Kaszak odcinac od
          potencjalnych wyborcow. To jej napewno nie pomoze. Ja i tak nie glosuje bo nie
          moge. Tutaj pracuje ku chwale i bogactwie Ameryki. Lecz los Polonii jest mi
          gleboko na sercu bo jestem jego czastka.

> To,co napisales o wysylaniu samochodòw,telewizoròw,etc swiadczyc
          > moze o dwòch rzeczach: albo nie jestes w stanie zrozumiec,o co mi chodzilo
          > albo po prostu nie chcesz tego zrozumiec (i nie wiem,co jest gorsze...)
          > Sprawdz,co wysylaja Amerykanie swoim rodzinom w Niemczech,Francji,czy Holandii!
          > Wierz mi,nie chodzi tu w ogòle o pieniadze !!!!!!!

No wlasnie a co wysylaja Polacy z Niemiec. Prosze nie rob zgadywanek czy
          tajemnic. Ja wiem co wysylaja z Niemiec bo tu mieszkalem 2 pelne lata. Czy
          mowisz o tzw. "wystawkach"? Mowisz ze nie chodzi o pieniadza? A o co chodzi?.
          Nie zadawalaja rodakow paczki z zywnoscia, nie chodzi o pieniadze, nie chodzi o
          lekarstwa, nie chodzi o samochody czy inne dobra, to badz laskaw i oswiec
          laskawie mnie o co chodzi? Prosze wierzyc, ze sila nabywcza dolara praktycznie
          jest podobna do sily nabywczej sprzed 20 lat. Tu tez ma syna studiujacego, ktory
          potrzebuje pomocy, tu tez mamy swoje zycie i potrzeby. I nie znaczy ze nie
          pomagamy. Tutaj tych zbiorek jest naprawde bez liku. Prosze mi wierzyc ze gdyby
          sie chcialo wszystkich zadowolic to trzeba by bylo samemu isc po zapomoge do
          Armi Zbawienia.

> No còz,jesli slysze,ze ktos mòwi:"nie lubie Angoli!","Japoncy to
          > kretyni!",etc automatycznie nasuwa mi sie mysl,ze ta osoba ma jakis problem z
          > ksenofobia;a jesli slysze takie zdania wypowiadane przez osoby publiczne,to
          > opròcz takich mysli jest mi szkoda takiej osoby i jej ograniczen!

Kazdy ma prawo do tego kogo lubi i za co. Odnosnie osob politycznych to gaf jest
          coraz wiecej. Ze tylko wspomne p. Szarona, ktory goraco zaluje ze nie zlikidowal
          Arafata. Jakos GW czy polska czula na tolerancje opinia nie zareagowala jakos.

> I mylisz sie bardzo twierdzac,ze rasizm i ksenofobia sa tylko wtedy,kiedy
          > dochodzi do dyskryminacji - wtedy czesto jest juz na wiele spraw za pòzno!Tego
          > typu wypowiedzi trzeba niszczyc juz w zarodku,bo sa one obraza ludzkosci i jej
          > historii!!! (szkoda,ze tego nie widzisz...)

Tak wiec niszczmy antypolskosc rowniez, nie dajmy sie obrazac gdy ktos nam mowi
          ze jestesmy durni, prostakami itd. Mamy tez prawo sie oburzac. Mamy tez prawo
          glosu gdy nas sie opluwa. Nie musimy byc tlamszeni strachem tylko po to aby
          byc "politycznie poprawnymi". Co zyskamy jesli bedziemy rozbici. Najgorsze ze
          sami Polacy rozbijaja ta spojnosc. W imie czego? Jutro czy pojutrze nikt nie
          wspomni o tej wypowiedzi Moskala, cel zostal osiagniety. Jestsmy znowu skloceni
          i rozbici. I nie ma co winic Moskala. W ten weekend bedziemy mieli szanse
          przeczytac pelne przemowienie po angilesku i po polsku. Uwazam, ze tresc w
          calosci bedzie mial inny wymiar ale tego nikt juz nie sprostuje.

> I jeszcze jedno - przykro slyszec od rodaka,ze tak bardzo ciazy mu te pare
          > dolaròw wyslanych do kraju na pomoc innym,potrzebujacym... [a potem pisz
          > esz,ze nie liczy sie dla was,dla Ciebie "kasa",mhmmm...]

Co ty mozesz powiedzec o mojej pomocy. Jak wogole mozesz oceniac mnie ile
          pomagam. Mnie tylko boli to ze tacy jak ty m.in. okreslasz nas jako prostakow.
          Ja swoja postwa, praca zdobylem dosyc wysoka pozycje i szanowanie. Jestem ciagle
          Polakiem i tego sie nie musze wstydzic. To tez jest moj dodatkowy wklad w
          reprezentowaniu Polski. Zycze tobie abys tez reprezentowala Polske jak wielu z
          nas tutaj.

Kasa to slowo, ktore przywiozlem z Polski. To slowo specjalnie przynioslem bo za
          moich czasow tego slowa nie uzywalo sie w tym znaczeniu. Ostatnio bedac w Poslce
          slowo to jest slowem numer 1 w kazdych niemal rozmowach. Wszystko sie obraca w
          kregu kasy wiec komu na tym zalezy?
          >

• Gość: Pędek W. Re: Brawo Prezes Edward Moskal!-w odpowiedzi Micha IP: *.telocity.com 07.03.02, 16:35

>
        > o p.Emanuelu Rahmie) - wciaz go wspieraja i bronia! Dlaczego?!? Odpowiedz jest
        > bardzo prosta - bo mysla tak samo,jak on!!!

Zapewne trudno sie z tym Panu pogodzic ale Amerykanie polskiego pochodzenia
        (Edward Moskal urodzil i wychowal sie w Ameryce) maja swoje wlasne poglady
        i kieruja sie swoimi interesami tak jak to czynia to inne grupy etniczne w Stanach.

A to oznacza, ze wybieraja na swych przywodcow osoby reprezentujace
        polsko/amerykanskie interesy/poglady a nie zydowskie. Zydzi maja wlasnych przedstawicieli
        i to duzo. Nie ma koniecznosci aby obsadzali stanowiska polonijne jakimis Geremkami
        czy Bartoszewskimi.

Pędek Wyrzutek
    • Gość: Hadar Re: Brawo Prezes Edward Moskal!-do Michala IP: 62.211.238.* 07.03.02, 14:13
      Zycie spoleczne kazdego kraju ma ròzne swoje momenty,zadne spoleczenstwo od
      razu nie jest perfekcyjne,dojrzale,bez zarzutu.Ta droge przechodzili wszyscy,a
      historia USA pokazuje,ze swoja "lekcje" odrobili chyba najlepiej i to dosyc
      dawno temu.Afroamerykanie,Zydzi w przeszlosci ciezko sie napracowali zeby
      obronic sie przed ròznego rodzaju atakami i teraz uposcmy i powiedzmy,ze maja
      spokòj.To co przezywaja teraz Meksykanie mysle,ze dotyczy wielu imigrantòw
      takze w Europie: Algierczycy we Francji,Albanczycy,Marokanczycy we
      Wloszech,Hindusi w Anglii,itd - wciaz pracuje sie (nie tylko rzad,ale cale
      spoleczenstwo) nad ostatecznym uregulowaniem spraw i sposobu myslenia.Nie mozna
      jedank powiedziec,ze w Stanach,czy Europie dochodzi do jawnej dyskryminacji
      tych narodowosci,jakiegos ogòlnego bojkotu!
      Denerwuje Cie,ze mòwiac " ^glupi Polak^ nikt nie ma z tego powodu klopotu",a z
      drugiej strony bronisz prawa do tzw. "prawa kogo sie lubi i za co"! Co za
      sprzecznosc!!! Jesli chcesz,zeby tego typu teksty o Polakach zaczely byc
      publicznie pietnowane,nalezy zaczac walczyc z tym "prawem do lubienia" - mozesz
      lubic badz nie Pana X albo Pania Y,ale nie naròd,kraj z ktòrego sie oni
      wywodza! Pomiedzy jednym i dugim nie za zadnego zwiazku! Ja takze
      chcialabym,zeby Polacy za granica byli silni,zjednoczeni,a przede wszystkim
      szanowani,ale uwazam,ze wypowiedzi w stylu Moskala najbardziej przszkadzaja w
      ociagnieciu tego celu! Masz racje - trzeba zapracowac sobie na dobra opinie
      dlatego tez tak bardzo raza prymitywne i rasistowskie wypowiedzi oficjalnego
      reprezentanta Polakòw! I doskonale rozumiem los imigranta,bo sama mieszkam i
      studiuje za granica juz od kilku lat!
      Walka wyborcza jest "brudna" wszedzie,nie tylko w USA,ale cywilizowane
      kampanie,w cywilizowanych krajach nie pozwalaja sobie na rasistowskie hasla,a
      jesli juz sie zdarzaja (Austria,Francja),sa marginalizowane,potepiane i nie
      sadze aby przysparzaly wielu powaznych wyborcòw. (chyba,ze w tym konkretnym
      przypadku Moskal zwracal sie do konkretnych ludzi,ktòrzy mysla,jak on i wlasnie
      te informacje,ktòre oglosil przyczynia sie do zwiekszenia glosòw na p.Kaszak ?)
      Jakie paczki ? Odpowiedz jest bardzo prosta - normalne! Takie,jakie normalnie
      daje sie z okazji urodzin,Mikolaja,Zajaczka,etc.Ani pomarancze,ani maka,czy
      nawet pieniadze nie sa najbardziej popularnymi prezentami.Kupuje sie jakis
      perfum;cos do ubrania;krawat;ksiazke;apaszke albo cos innego wiedzac np. o
      zainteresowaniach danej osoby. Tego normalnie ludzie sie spodziewaja,jako
      prezentu,a nie kawy,czy cytryn!
      Oczywiscie,ze nie wiem,jak pomagasz innym.Wniosek,ze ta pomoc musi Ci ciazyc w
      jakimis sensie wysunelam na podstawie Twoich wlasnych wypowiedzi o
      ciaglym "wyciaganiu reki" oraz lakoniczno - lekcewazacym stwierdzeniu,ze "nie
      ma roku,aby czegos nie bylo".Jak jest naprawde,wiesz tylko Ty,jednak z Twoich
      wypowiedzi wynika wlasnie taki stan rzeczy.

• Gość: Michal Re: do Hadar IP: 63.164.131.* 07.03.02, 20:55

) Zycie spoleczne kazdego kraju ma ròzne swoje momenty,zadne spoleczenstwo
        ) od razu nie jest perfekcyjne,dojrzale,bez zarzutu.Ta droge przechodzili
        ) wszyscy,a historia USA pokazuje,ze swoja "lekcje" odrobili chyba najlepiej i to
        ) dosyc dawno temu.

Szanowna Hadar. Prosze nie zmieniac tematu. Ja nie chce mowic o zaletach czy
        wadach Amerykanow czy roznych systemow. Sprawa sie toczy o nas Polakow i w tym
        przypadku Zydow z amarykanskim rodowodem. Owszem zaczelismy zbaczac z tematu na
        zasadzie porownan. Nie wiem co mowisz o odrobieniu lekcji - czy chodzi o
        demokracje i tolerancyjnosc? Juz mowilem o tej tolerancyjnosci. Punkt wiedzenia
        zalezy od punktu siedzenia.

) Afroamerykanie,Zydzi w przeszlosci ciezko sie napracowali zeby
        ) obronic sie przed ròznego rodzaju atakami i teraz uposcmy i powiedzmy,ze
        ) maja spokòj.

Akurat Indianie tez powinni byc tymi uprzywilejowanymi lecz nie sa. A wiem to od
        nich samych bo kilka dni mieszkalem z misjonarzami w indianskim rezerwacie i wiem
        jak to wtglada. Afro-amerykanie zyskali w latach 60-tych po fali poteznych
        rozruchow. Zydzi skorzystali po IIWW. Nie ma to nic z ciezkim zapracowaniem.
        Prosze nie byc naiwna. Tak jak Meksykanie pracuja ciezko to nie wiem jaka inna
        grupa tak pracuje.

) To co przezywaja teraz Meksykanie mysle,ze dotyczy wielu imigrant
        ) òw takze w Europie: Algierczycy we Francji,Albanczycy,Marokanczycy we
        ) Wloszech,Hindusi w Anglii,itd - wciaz pracuje sie (nie tylko rzad,ale cale
        ) spoleczenstwo) nad ostatecznym uregulowaniem spraw i sposobu myslenia.Nie mozna
        ) jedank powiedziec,ze w Stanach,czy Europie dochodzi do jawnej dyskryminacji
        ) tych narodowosci,jakiegos ogòlnego bojkotu!

Nie mowimy teraz o innych krajach gdzie te problemy tez istnieja. Mowimy o
        Polakach w Ameryce i innych grupach narodowosciowych. O jawnej dyskryminacji?.
        Chyba jestes jednak mloda osoba bo nie masz pojecia o tzw. preferencjach przy
        staraniu sie o prace. Jesli jestes tzw. visual minority (czyt. black) to masz
        pierwszenstwo w uzyskaniu pracy rzadowej (bez uwzgledniania innych czynnikow).
        Wiec co to jest jak nie dyskryminacja innych np. bialych? Tu czesto strach przed
        mozliwoscia o posadzenie o rasizm czy antysemityzm spowodowal absurdalne
        postrzeganie rzeczywistosci. Wiekszosc boi sie jak ognia jakichkolwiek spraw
        sadowych i procesow i prawo sie zmienia pod naciskiem pewnych grup spolecznych.
        Wczoraj tez okazuje sie ze kandydat na nowego sedziego sadu najwyzszego byl ponoc
        kiedys w KKK. Pytanie czy powinien byc sedzia czy nie?

) Denerwuje Cie,ze mòwiac " ^glupi Polak^ nikt nie ma z tego powodu klopot
        ) u",a z drugiej strony bronisz prawa do tzw. "prawa kogo sie lubi i za co"! Co
        ) za sprzecznosc!!! Jesli chcesz,zeby tego typu teksty o Polakach zaczely byc
        ) publicznie pietnowane,nalezy zaczac walczyc z tym "prawem do lubienia" - mozesz
        ) lubic badz nie Pana X albo Pania Y,ale nie naròd,kraj z ktòrego sie oni
        ) wywodza! Pomiedzy jednym i dugim nie za zadnego zwiazku!

Nie chce byc niegrzeczny ale jestes jednak naiwna. Jak mozesz walczyc z pewnymi
        grupami jesli sa one sterowane przez nielicznych. Juz Billy Graham powiedzial
        Nixonowi ze media w USA sa sterowane przed Amerykanskich Zydow:
        http://www.rense.com/general20/evangelistgraham.htm
        i teraz wlasnie musial przepraszac. A jest on bylo nie bylo znana osobistoscia.

Prosze sobie wyobrazic ze np. Moskal mial racje i ukaze on dowody swej racji (w
        sensie ze p. Emanuel byl w wojsku itd.). Czy wierzysz ze ktos to opublikuje czy
        wydrukuje? Szkoda nawet marzyc. Jak mozesz walczyc czy pietnowac np. to ze
        Polakow porownuje sie np. do Nazistow? Aby cos wyjasnic trzeba miec dostep do
        mediow.

Mowiac o lubiueniu nie lubieniu. Czy mamy np. lubiec polityke prowadzona przez
        np. Rosje czy Izrael? To zalezy od naszego postrzegania swiat i naszych
        preferencji. Czy to znaczy ze lubie lub nie narod jakis narod?. Tez nie.
        Spotkalem kiedys mlodego Zyda w Londynie. On chorobliwie nie lubial Polakow.
        Spytalem sie dlaczego, przeciez jest tak mlody. Odpowiedzial ze jego babka
        zginela w Oswiecimiu a ten lezy w Polsce i inni mowili rozne rzeczy( ale nie zna
        konkretow). Byl on wyedukowanym czlowiekiem. Czy to ze cos tyczylo jego rodziny
        ma pietnowac Polske. Czy to ze moja babka zamarzla na Syberii i nawet nie wiem
        gdzie jest jej grob to znaczy ze ja mam nielubiec Rosjan?

) Ja takze chcialabym,zeby Polacy za granica byli silni,zjednoczeni,a przede
        ) wszystkim szanowani,ale uwazam,ze wypowiedzi w stylu Moskala najbardziej
        ) przszkadzaja w ociagnieciu tego celu!

Czy sadzisz ze jakby nie powiedzial tego co powiedzial to stosunki miedzy nami a
        Amerykanskimi Zydami bylyby lepsze? Przeciez nie tak dawni Zydzi nowojorscy
        chcieli zablokowac polski LOT za odszkodowania. Czy zablokowanie takie nie uderza
        w nas Polakow? Oprocz tego naglasnia sie sprawe i znowu jestesmy widzeni przez
        czarne okulary. Przykladow podobnych moge podac wiele.

) Masz racje - trzeba zapracowac sobie na dobra opinie dlatego tez tak bardzo
        ) raza prymitywne i rasistowskie wypowiedzi oficjalnego reprezentanta Polakòw! I
        ) doskonale rozumiem los imigranta,bo sama mieszkam i studiuje za granica juz od
        ) kilku lat!

Wiesz troche przesadzsz z tym rasizmem. Nie biczuj sie tak zbytnio. Wczoraj p.
        Jackson zostal napietnowany jako anysemita. Mialem ubaw po same uszy sluchajac
        tego. Teraz moze byc ciekawa rozgrywka. Jackson nie nalezy do tych co uszy tuli
        po sobie i ma za soba b. prezna Rainbow organizacje wiec zobaczymy co z tego
        wyniknie. Jeden bedzie krzyczal rasista drugi antysemita!!

) Walka wyborcza jest "brudna" wszedzie,nie tylko w USA,ale cywilizowane
        ) kampanie,w cywilizowanych krajach nie pozwalaja sobie na rasistowskie hasla,a
        ) jesli juz sie zdarzaja (Austria,Francja),sa marginalizowane,potepiane i nie
        ) sadze aby przysparzaly wielu powaznych wyborcòw.

Nie sadze aby cos powazngo sie stalo w Austrii. Po pierwszych krzykach wszystko
        sie unormowalo. We Francji La Penn tez daje sobie rade i nikt czepia sie ich o
        to. Nikt tez nie rosci sobie specjalnych odszkodowan.
        Jesli p. Emanuel jest tak zbulwersoany tym co powiedzial Moskal to powinien
        leciec juz do sadu. Tu sie sadzi o kazde glupstwo. Lecz on tego nie robi bo tu
        pewnie nie ma o co. Tu akurat chodzi o tzw. publicity przed wyborami. Juz sie o
        nim mowi i to jest wazne. Darmowa reklama.

) (chyba,ze w tym konkretnym przypadku Moskal zwracal sie do konkretnych
        ) ludzi,ktòrzy mysla,jak on i wlasnie te informacje,ktòre oglosil przyczynia sie
        ) do zwiekszenia glosòw na p.Kaszak ?)

Akurat p. Kaszak nie stanela na wysokosci zadania. Jesli odwraca sie teraz od
        Polonii to ona nie bedzie jej reprezentowala nawet pozniej. Jej sprawa. Nie kazdy
        co sie mieni Polakiem nim jest. W trudnych chwilach nieraz trzeba sie
        opowiedziec. Nie znaczy ze miala poprzec wypowiedz Moskala ale tez nie powinna
        sie odcinac od Polonii jesli chce miec jej poparcie. Z tego co slysze to juz
        traci to poparcie ale z wlasnego wyboru. Mozna sie odwrocic od jednego ale nie od
        grupy.

) Jakie paczki ? Odpowiedz jest bardzo prosta - normalne! Takie,jakie normalnie
        ) daje sie z okazji urodzin,Mikolaja,Zajaczka,etc.Ani pomarancze,ani maka,czy
        ) nawet pieniadze nie sa najbardziej popularnymi prezentami.Kupuje sie jakis
        ) perfum;cos do ubrania;krawat;ksiazke;apaszke albo cos innego wiedzac np. o
        ) zainteresowaniach danej osoby. Tego normalnie ludzie sie spodziewaja,jako
        ) prezentu,a nie kawy,czy cytryn!

Jasne ze milo jest dostawac prezenty. Kazdy to lubi. Czy w ten sposob oceniasz
        ludzi? W sytuacji gdzie codziennie sie mowi ze w Polsce jest zle, ze ludzie nie
        moga zwiazac koniec z koncem, ze nie maja pracy, ze nie maja pieniedzy aby
        wyzywic dzieci itd. itp. czy nie dziwne by bylo wysylac
    • Gość: Mako2 Re: Do Michała IP: *.zgora.cvx.ppp.tpnet.pl 07.03.02, 14:24
      I znów w pracy, i znów czytam:))))
      Michał..hm...jakby to powiedzieć (napisać). Zgadzam się z toba..aby móc
      głosować należy żyć i mieszkać w danym kraju, i wydaje mi się ża stąd wynika
      pewne nieporozumienie jakie zakradło się w twoim tekście...w Polsce nie głosuje
      się w wyborach na premiera...Wybieramy Sejm i Senat, a także Prezydenta, tak
      stanowi Konstytucja. Jest to troche inny system wyborczy niż w USA.
      Poza tym nikt nikomu nie chce odbierać obywatelstwa.
      Być może warto byłoby zostawić jednak prawo wyborcze przy okazji wyboru
      Prezydenta, który faktycznie jest wybierany jako reprezentant wszystkich
      Polaków. Cociaż nie do końca jestem przekonany co do tego jak bardzo potrzebny
      jest Polakom za granicą nasz Prezydent. Przecież mieszkając np. w USA twoim
      przedstawicielem jest już Prezydent USA??
      Co do prostoty...
      Chodząc po ulicach też widzę dużo "prostoty".... Ale zaręczam Ci, że w
      większości Polakom zależy na naszym kraju. Zresztą co innego prostota a co
      innego głupota... a jątrzenie między Polakami a Żydami czy jakimkolwiek innym
      narodem to juz głupota i to w skrajnym wydaniu.

Zgadzam się, że naśladowanie we wszystkim zachodu jest błędne, ale wynika to z
      naszej najnowszej historii i próbą zerwania z modelem z którym mieliśmy do
      czynienia do roku 1989. O język polski bym się raczej nie martwił i uważam, że
      uchwalenie tej ustawy było zbędne. I tak nie bede jadł "gorącego-psa" (Ciekawe
      skąd ta nazwa:)))??)

Co do jenego jest mi przykro... mówiąc "Wy" o 40 milionach rodaków sam
      traktujesz rodaków jak obcych. A Jedwabne jest częścią historii Polaków nie
      tylko mieszkających w RP ale wszystkich...(obcy stosunek mogą mieć tylko te
      osoby które nie mieszkały w kraju przed wojną). Dla reszty jest to przykra
      część naszej najnowszej historii.

Masz rację spory między Polakami (o ile nie są to spory rzeczowe) nic nikomu
      nie dają.

W innych tekstach (nie postach) poruszana była jeszcze tematyka prezentów dla
      Polaków w kraju.
      Akurat to jest chyba indywidualna i nie powinno być przedmiotem dyskusji.
      Natomiast co do pomocy Polonii dla kraju.
      Jestem głęboko wdzięczny za każdą pomoc z zagranicy, ale prosze jej nie
      przeceniać.
      Natomiast jestem wdzięczny za pomoc jakiej udzielał zarówno Kongres USA jak i
      Kongres Polonii Amerykańskiej przed rokiem 1989 gdyż wtedy rzeczywiścia
      sytuacja była nie do pozazdroszczenia.
      Na tym narazie kończe.

Z poważaniem

Mako2
      • Gość: Michal Re: Do Mako2 IP: 63.164.131.* 07.03.02, 21:48

> Zgadzam się z toba..aby móc głosować należy żyć i mieszkać w danym kraju, i
        > wydaje mi się ża stąd wynika pewne nieporozumienie jakie zakradło się w twoim
        > tekście...w Polsce nie głosuje się w wyborach na premiera...Wybieramy Sejm i
        > Senat, a także Prezydenta, tak stanowi Konstytucja. Jest to troche inny system
        > wyborczy niż w USA.

Rzecz jasne ze nie. To byl skrot myslowy ale kazdy wie o co chodzi. Jesli
        glosowales na SLD to nie na Millera jakkolwiek wiedziales ze on bedzie Twoim
        premierem. Nawet gdyby byla koalicja (jak jest teraz) to nie sadze ze np.
        Kalinowski czy Pol zostalby premierem. Chyba nie sadziesz ze byloby inaczej. Znam
        b. dobrze sytem polski oraz amerykanski a takze ... kanadyjski. Wciaz uwazam, ze
        Polonia nie powinna glosowac w wyborach do Sejmu Senatu (a tym samym wybierac
        premiera)lecz mam miesane odczucia przy wyborach prezydenta. To jest rzecz
        ponadpartyjna i moze miec wplyw na Konstytucje (bo Prezydent stoi na jej strazy).
        Jako obywatel Polski powinienen miec chociaz taki wplyw jakkolwiek nie sadze anby
        glosy Polonii mogly kedykolwiek zawazyc w tej materii. Jest to raczej prawo
        moralne.

> Poza tym nikt nikomu nie chce odbierać obywatelstwa.

No byly tu takie glosy, byly.

> Być może warto byłoby zostawić jednak prawo wyborcze przy okazji wyboru
        > Prezydenta, który faktycznie jest wybierany jako reprezentant wszystkich
        > Polaków. Cociaż nie do końca jestem przekonany co do tego jak bardzo potrzebny
        > jest Polakom za granicą nasz Prezydent.

On stoi na strazy Konstutucji wszystkich Polakow. Bardziej ma to symboliczny
        wymiar niz praktyczny. Poza tym jaka mamy miec wiez z Polska? Nie mamy tez dawno
        obiecywanej Karty Polaka.

> Przecież mieszkając np. w USA twoim przedstawicielem jest już Prezydent USA??

Gdy masz podwojne obywatelstwo zawsze twoim pierwszym jest to "z urodzenia" potem
        nabyte. Duzo jest tez osob, ktore nie maja obywatelstwo np. amerykanskiego, maja
        tylko staly pobyt ale nie obywatelstwa.

> Co do prostoty...
        > Chodząc po ulicach też widzę dużo "prostoty".... Ale zaręczam Ci, że w
        > większości Polakom zależy na naszym kraju.

A czy sadzisz ze nam Polakom tu mieszkajacym nie zalezy. Czy nie sadzisz ze nas
        krew nie zalewa jak widzimy korupcje i bezsensowne ustawy, ktore sluza pewnym
        grupom spoleczny. Czy dalej panuje stereotyp ze Polak w Ameryce liczy tylko
        dolary? Nie ma nic bledniejszego.

> Zresztą co innego prostota a co innego głupota... a jątrzenie między Polakami a
        > Żydami czy jakimkolwiek innym narodem to juz głupota i to w skrajnym wydaniu.

Czy sadzisz ze wina lezy tylko po naszej, polskiej stronie. W odpowiedzi do Hadar
        podalem przyklad proby bojkotu LOT-u. Moze by jednak spojrzec na to ze gyby obie
        strony chcialy podac sobie reke to by nie bylo tych ciaglych sporow. Zreszta my
        nie jestesmy odosobnieni. Pan Jackson zostal wczoraj nazwany ... anysemita.
        Ciekawa sprawa. Jeden bedzie krzyczal rasita a drugi antysemita. Czekam na ciag
        dalszy tych sporow. Nie sadze abysmy jako narod mieli sie tez samobiczowac i byc
        politycznie poprawni. Bez przesady. Nie jestem antysemita ale tez nie mam zamiaru
        chylic karku bo nie mam powodu. Czy jesli widze w prasie czy na internecie ze
        niektore grupy glosza ze jestesmy podobni do Nazi to mam sie z tym zgodzic? zy to
        nie jest posredni na mnie? Komu mam zwrocic uwage ze to nie jest prawda. Czy mam
        zadzwonic do gazety i powiedziec o tm. Oni maj moj telefon gleboko.... Przeciez
        to oni drukuja te bzdy.

> Zgadzam się, że naśladowanie we wszystkim zachodu jest błędne, ale wynika to z
        > naszej najnowszej historii i próbą zerwania z modelem z którym mieliśmy do
        > czynienia do roku 1989.

Zmiana orientacji nie powinna miec az takiego wplywu.

> O język polski bym się raczej nie martwił i uważam, że uchwalenie tej ustawy
        > było zbędne. I tak nie bede jadł "gorącego-psa" (Ciekawe skąd ta nazwa:)))??)

Jasne ze sa pewne odstepstwa. Ale juz np. cool, czy napisy w Polsce "Fuck you" to
        juz nie sa czescia nieodzowna zycia. Tych przykladow pewnie znasz duzo wiecej niz
        ja.
        >
        > Co do jenego jest mi przykro... mówiąc "Wy" o 40 milionach rodaków sam
        > traktujesz rodaków jak obcych. A Jedwabne jest częścią historii Polaków nie
        > tylko mieszkających w RP ale wszystkich...(obcy stosunek mogą mieć tylko te
        > osoby które nie mieszkały w kraju przed wojną). Dla reszty jest to przykra
        > część naszej najnowszej historii.

Nie, wlasnie ja staram sie nie robic tych roznic. Nigdy nie mowie zle o nas
        Polakach. Krew mnie zalewa jak tu, na tym forum, niektorzy bardziej sie czuja
        kims innym tylko nie Polakami. Gdy mowie "WY" czy "MY" to jest na takiej zasadzie
        jak sie mowi "u nas" czy "u was" ale bez negatywnego znaczenia. Mozemy miec rozne
        zdania na rozne tematy ale nie powinnismy dac sie rozbic (mimo roznic). Tylko w
        ten sposob beda z nami sie inni liczyc. Wypowiedz Moskala nie powinna nas dzielic
        nawet jesli sie z nia nie zgadamy. Zmilczmy ale nie rozbijajmy tego co niektorzy
        staraja sie zbudowac czy zjednoczyc. Inaczej bedziemy sami winni za nasze
        piekielko.

> W innych tekstach (nie postach) poruszana była jeszcze tematyka prezentów dla
        > Polaków w kraju. Akurat to jest chyba indywidualna i nie powinno być
        > przedmiotem dyskusji.

Z tym sie zgadzam w 100%. Hadar poruszyla temat dawania np. takich prezentow jak
        krawaty, perfumy itp. Dla jednego krawat czy perfumy jako prezent byly by
        naigrywaniem sie gdyby obdarowny nie mial czym wykarmic rodziny.

> Natomiast co do pomocy Polonii dla kraju. Jestem głęboko wdzięczny za każdą
        > pomoc z zagranicy, ale prosze jej nie przeceniać. Natomiast jestem wdzięczny za
        > pomoc jakiej udzielał zarówno Kongres USA jak i Kongres Polonii Amerykańskiej
        > przed rokiem 1989 gdyż wtedy rzeczywiścia sytuacja była nie do pozazdroszczenia.

Nie staram sie tej pomocy wyolbrzymiac. To nie o to chodzi. Nikt nie zmusza
        nikogo do dzialalnosci charytatywnej, ale ten sam Kongers (wlacznie z obecnymi
        wladzami Kongresu) b. pomagal powodzianom. Sam Moskal lozy b. duze kwoty na tego
        typu cele. I zawsze jest on pierwszy ktory wystepuje z apelem o pomoc. Nie znaczy
        ze musze lubiec jego polityke i sie z nai zgadam.

Jedno co chcialbym kiedys zobaczyc to to ze Polonia nie bedzie rozbijana przez
        innych w tym przez Polskie wladze w Kraju oraz ze Polacy w Kraju nie beda nas
        traktowac jak matolow, prostakow itd.

Pozdrawiam
        • Gość: Mako2 Re: Do Mako2 IP: *.zgora.cvx.ppp.tpnet.pl 08.03.02, 01:24
          Gość portalu: Michal napisał(a):

> Jako obywatel Polski powinienen miec chociaz taki wplyw jakkolwiek nie sadze an
          > by glosy Polonii mogly kedykolwiek zawazyc w tej materii. Jest to raczej prawo
          > moralne.

Może i tak ale wierz mi jest to głoś który w Polsce jest po wyborach dość
          znacząco komentowany....

> Gdy masz podwojne obywatelstwo zawsze twoim pierwszym jest to "z urodzenia"
          potem
          > nabyte. Duzo jest tez osob, ktore nie maja obywatelstwo np. amerykanskiego,
          maja
          > tylko staly pobyt ale nie obywatelstwa.

Co do stałego pobytu to po części się zgadzam ale przyjeżdżając do jakiegoś kraju
          i starając sie tam pozostać musisz akceptować prawo tego kraju w którym
          zamieszkasz...urodzenie przestaje wtedy mieć takie znaczenie...Mieszkasz w USA
          obowiązuje Cię Konstytucja USA i Konstytucja RP nie ma nic do rzeczy.
          Hipotetycznie jeżeli wybuchłaby wojna między USA a Polską stanęlibyśmy
          prawdopodobnie po przeciwnych stronach jak to mówią "z urzędu"

> A czy sadzisz ze nam Polakom tu mieszkajacym nie zalezy. Czy nie sadzisz ze
          nas
          > krew nie zalewa jak widzimy korupcje i bezsensowne ustawy, ktore sluza pewnym
          > grupom spoleczny. Czy dalej panuje stereotyp ze Polak w Ameryce liczy tylko
          > dolary? Nie ma nic bledniejszego.

Mam taką nadzieję.....

> Czy sadzisz ze wina lezy tylko po naszej, polskiej stronie. W odpowiedzi do Had
          > ar
          > podalem przyklad proby bojkotu LOT-u. Moze by jednak spojrzec na to ze gyby obi
          > e
          > strony chcialy podac sobie reke to by nie bylo tych ciaglych sporow. Zreszta my
          > nie jestesmy odosobnieni. Pan Jackson zostal wczoraj nazwany ... anysemita.
          > Ciekawa sprawa. Jeden bedzie krzyczal rasita a drugi antysemita. Czekam na ciag
          >
          > dalszy tych sporow. Nie sadze abysmy jako narod mieli sie tez samobiczowac i by
          > c
          > politycznie poprawni. Bez przesady. Nie jestem antysemita ale tez nie mam
          zamiaru
          > chylic karku bo nie mam powodu. Czy jesli widze w prasie czy na internecie ze
          > niektore grupy glosza ze jestesmy podobni do Nazi to mam sie z tym zgodzic? zy
          > to nie jest posredni na mnie? Komu mam zwrocic uwage ze to nie jest prawda. Czy
          mam zadzwonic do gazety i powiedziec o tm. Oni maj moj telefon gleboko....
          Przeciez to oni drukuja te bzdy

No właśnie problem chyba polega na tym że żadna ze stron nie chce tego uczynić
          pierwsza...Chociaż zgadzam się że czasami wydaje się że Żydi są z lekka
          przewrażliwieni na swoim punkcie. Co byc może wynika w pewnym sensie z ich
          doświadczeni XX wieku.

> Zmiana orientacji nie powinna miec az takiego wplywu.

Tutaj chyba sytuacja jest troche bardziej złożona...Nie chodzi o sama zmianę
          orientacjiTutaj chodzi bardzie j o przemodelowanie całego państwa stworzonego w
          1944 roku na wzór radziecki. Po 1989 roku poprostu model zachodni pozostał
          jedynym na którym mogliśmy się oprzeć a sytuacja polityczna jak i gospodarcza
          (przedewszystkim) nie pozwoliła na eksperymentowanie z innymi połączeniami. Siłą
          rzeczy odziedziczyliśmy także i złe strony zachodniego modelu.

> Jasne ze sa pewne odstepstwa. Ale juz np. cool, czy napisy w Polsce "Fuck you"
          > to juz nie sa czescia nieodzowna zycia. Tych przykladow pewnie znasz duzo
          wiecej niz ja.

No te elementy nie są pożądane ale i tak zapewne nie zastąpią swojskiego "pierdol
          się" które brzmi dobitniej...( jeżeli wogóle tak można poweiedzieć)

> Nie, wlasnie ja staram sie nie robic tych roznic. Nigdy nie mowie zle o nas
          > Polakach. Krew mnie zalewa jak tu, na tym forum, niektorzy bardziej sie czuja
          > kims innym tylko nie Polakami. Gdy mowie "WY" czy "MY" to jest na takiej zasadz
          > ie
          > jak sie mowi "u nas" czy "u was" ale bez negatywnego znaczenia. Mozemy miec roz
          > ne
          > zdania na rozne tematy ale nie powinnismy dac sie rozbic (mimo roznic). Tylko w
          >
          > ten sposob beda z nami sie inni liczyc. Wypowiedz Moskala nie powinna nas dziel
          > ic
          > nawet jesli sie z nia nie zgadamy. Zmilczmy ale nie rozbijajmy tego co niektorz
          > y
          > staraja sie zbudowac czy zjednoczyc. Inaczej bedziemy sami winni za nasze
          > piekielko.

Zgadzam się, że Polacy powinni się raczej łączyć niż dzielić ale są pewne
          elementy co do których napewno nie będzie porozumienia. Być może Polacy w USA
          mają coś za złe Żydom ale wypowiedzi pana Moskala od pewnego momentu sięgają
          poniże jakiegokolwiek poziomu A już powoływanie się na to że jest się
          przedstawicielem i obrońcom wszystkich polaków... wypraszam sobie.
          To samo dotyczy wypowiedzi tego pana na temat Jana Nowaka- Jeziorańskiego trzeba
          byc historycznym nieukiem żeby takie rzeczy wygadywać na forum publicznym.(może
          ktoś by mu kupił ksiązki z historii najnowszej??)

> Nie staram sie tej pomocy wyolbrzymiac. To nie o to chodzi. Nikt nie zmusza
          > nikogo do dzialalnosci charytatywnej, ale ten sam Kongers (wlacznie z obecnymi
          > wladzami Kongresu) b. pomagal powodzianom. Sam Moskal lozy b. duze kwoty na teg
          > o
          > typu cele. I zawsze jest on pierwszy ktory wystepuje z apelem o pomoc. Nie znac
          > zy
          > ze musze lubiec jego polityke i sie z nai zgadam.
          >
          > Jedno co chcialbym kiedys zobaczyc to to ze Polonia nie bedzie rozbijana przez
          > innych w tym przez Polskie wladze w Kraju oraz ze Polacy w Kraju nie beda nas
          > traktowac jak matolow, prostakow itd.

Może to jednak wśród Polonii panuje jakaś forma niezgody, może po 1989 w pewnym
          sensie coś się mogło wypalić i czas może na jakieś zmiany w samym Kongresie??
          I zapewne nikt Poloni nie traktuje jak matołów...Chociaż czytając forum moczasami
          wszytkiego można się spodziewać.

• Gość: Michal Re: Do Mako2 IP: *.mw.sisna.com 08.03.02, 02:13

> Zgadzam się, że Polacy powinni się raczej łączyć niż dzielić ale są pewne
            > elementy co do których napewno nie będzie porozumienia. Być może Polacy w USA
            > mają coś za złe Żydom ale wypowiedzi pana Moskala od pewnego momentu sięgają
            > poniże jakiegokolwiek poziomu A już powoływanie się na to że jest się
            > przedstawicielem i obrońcom wszystkich polaków... wypraszam sobie.
            > To samo dotyczy wypowiedzi tego pana na temat Jana Nowaka- Jeziorańskiego trzeb
            > a byc historycznym nieukiem żeby takie rzeczy wygadywać na forum publicznym.
            > (może ktoś by mu kupił ksiązki z historii najnowszej??)

Odniose sie tylko do fragmentu wypowiedzi. Sprawa Jan Nowaka tez byla
            naglosniona jednostronnie. To co podala GW jest tylko czastka. Tutaj byly
            opublikowane kopie wyrokow sadow niemieckich w tej wlasnie sprawie gdzie JNJ
            przegral dwie sprawy i to z kretesem. Tak wiec jak zwykle historia pokazuje
            rozne oblicza tej samej sprawy a media usupelniaja reszte.

Jest jeszcze mala dygresja. Otoz "przylapalem" ciebie na nazwaniu pewnej osoby z
            tego forum pn. "ruski" - polinteligentem (on jest tez z tej strony). Poszukaj
            mojej odpowiedzi do Ciebie. Zarzuciles mie podzily na Wy i My? To spojrz na
            swoje okreslanie innych. Traktuj drugiego czlowieka tak jakbys chcial aby ciebie
            traktowali. Nawet jesli ktos ci nie pasuje nie mow tego co wskazuje na swoj
            wlasny poziom.

• Gość: Hadar Re: Brawo Prezes Edward Moskal!-dlaczego?!?? IP: 62.211.56.* 07.03.02, 23:32
        Skad bierze sie w ludziach taka bezmyslna niechec (choc to eufemizm) do
        Zydòw ?!? Dlaczego tak wielu Polakòw ma problemy wlasnie z tym narodem pomimo
        setek (!) lat wspòlnej historii ??!!?? Jak to sie stalo,ze antysemityzm tak
        bardzo zagoscil w wielu polskich sercach ?!!?? Jestesmy chyba jedynym narodem,w
        ktòrym slowo "Zyd" funkcjonuje na ròwni ze zwyklymi wyzwiskami,nawet (a moze
        przede wszystkim ?) w zyciu publicznym...
        ...wstyd mi za tych Polakòw...
        • Gość: PULS Re: Brawo Prezes Edward Moskal!-dlaczego?!?? IP: *.nas1.chicago1.il.us.da.qwest.net 08.03.02, 00:10

> Skad bierze sie w ludziach taka bezmyslna niechec (choc to eufemizm) do
          > Zydòw ?!? Dlaczego tak wielu Polakòw ma problemy wlasnie z tym na
          > rodem pomimo
          > setek (!) lat wspòlnej historii ??!!?? Jak to sie stalo,ze antysemityzm
          > tak
          > bardzo zagoscil w wielu polskich sercach ?!!?? Jestesmy chyba jedynym narodem,w
          >
          > ktòrym slowo "Zyd" funkcjonuje na ròwni ze zwyklymi wyzwiskami,na
          > wet (a moze
          > przede wszystkim ?) w zyciu publicznym...
          > ...wstyd mi za tych Polakòw...

Zanim ci bedzie wstyd za kogos to postaraj sie dotrzec do sedna albo przynajmniej
          czesci problemu.Czerwienisz sie a niewiesz sama piszez dlaczego.

Zydzi popelnili arcyfalszerstwo ery nowozytnej oskarzajac Polske i Polakow za
          holocaust piszac ze to Niemcy wspolpracowali z Polakami w modzie Zydow.To jest
          podstawa dla 12 Zydow w Nowym Jorku do roszczenia odszkodowan od Polski.

Tego klamstwa i wielu innych przeinaczen faktow historycznych Polacy nigdy Zydom
          nie wybacza.

Zydzi sobie sami zaskarbili te nienawisc do siebie,widocznie z tym im lepiej zyc.
          • Gość: jojo Re: Brawo Prezes Edward Moskal!-dlaczego?!?? IP: *.proxy.aol.com 08.03.02, 01:30
            Gość portalu: PULS napisał(a):

> Gość portalu: Hadar napisał(a):
            >
            > > Skad bierze sie w ludziach taka bezmyslna niechec (choc to eufemizm) do
            > > Zydòw ?!? Dlaczego tak wielu Polakòw ma problemy wlasnie z t
            > ym na
            > > rodem pomimo
            > > setek (!) lat wspòlnej historii ??!!?? Jak to sie stalo,ze antysemi
            > tyzm
            > > tak
            > > bardzo zagoscil w wielu polskich sercach ?!!?? Jestesmy chyba jedynym naro
            > dem,w
            > >
            > > ktòrym slowo "Zyd" funkcjonuje na ròwni ze zwyklymi wyzwiska
            > mi,na
            > > wet (a moze
            > > przede wszystkim ?) w zyciu publicznym...
            > > ...wstyd mi za tych Polakòw...
            >
            > Zanim ci bedzie wstyd za kogos to postaraj sie dotrzec do sedna albo przynajmni
            > ej
            > czesci problemu.Czerwienisz sie a niewiesz sama piszez dlaczego.
            >
            > Zydzi popelnili arcyfalszerstwo ery nowozytnej oskarzajac Polske i Polakow za
            > holocaust piszac ze to Niemcy wspolpracowali z Polakami w modzie Zydow.To jest
            > podstawa dla 12 Zydow w Nowym Jorku do roszczenia odszkodowan od Polski.
            >
            > Tego klamstwa i wielu innych przeinaczen faktow historycznych Polacy nigdy Zydo
            > m
            > nie wybacza.
            >
            > Zydzi sobie sami zaskarbili te nienawisc do siebie,widocznie z tym im lepiej zy
            > c.

Jak nam oddacie nasze majatki,to sie was czepiac nikt nie bedzie! Najwyzej
            oplujemy was na GOOD BYE !!!
            • Gość: PULS Re: Brawo Prezes Edward Moskal!-dlaczego?!?? IP: *.25.193.136.Dial1.Chicago1.Level3.net 08.03.02, 07:26
              Gość portalu: jojo napisał(a):

> Gość portalu: PULS napisał(a):
              >
              > > Gość portalu: Hadar napisał(a):
              > >
              > > > Skad bierze sie w ludziach taka bezmyslna niechec (choc to eufemizm)
              > do
              > > > Zydòw ?!? Dlaczego tak wielu Polakòw ma problemy wlasni
              > e z t
              > > ym na
              > > > rodem pomimo
              > > > setek (!) lat wspòlnej historii ??!!?? Jak to sie stalo,ze ant
              > ysemi
              > > tyzm
              > > > tak
              > > > bardzo zagoscil w wielu polskich sercach ?!!?? Jestesmy chyba jedynym
              > naro
              > > dem,w
              > > >
              > > > ktòrym slowo "Zyd" funkcjonuje na ròwni ze zwyklymi wyz
              > wiska
              > > mi,na
              > > > wet (a moze
              > > > przede wszystkim ?) w zyciu publicznym...
              > > > ...wstyd mi za tych Polakòw...
              > >
              > > Zanim ci bedzie wstyd za kogos to postaraj sie dotrzec do sedna albo przyn
              > ajmni
              > > ej
              > > czesci problemu.Czerwienisz sie a niewiesz sama piszez dlaczego.
              > >
              > > Zydzi popelnili arcyfalszerstwo ery nowozytnej oskarzajac Polske i Polakow
              > za
              > > holocaust piszac ze to Niemcy wspolpracowali z Polakami w modzie Zydow.To
              > jest
              > > podstawa dla 12 Zydow w Nowym Jorku do roszczenia odszkodowan od Polski.
              > >
              > > Tego klamstwa i wielu innych przeinaczen faktow historycznych Polacy nigdy
              > Zydo
              > > m
              > > nie wybacza.
              > >
              > > Zydzi sobie sami zaskarbili te nienawisc do siebie,widocznie z tym im lepi
              > ej zy
              > > c.
              >
              > Jak nam oddacie nasze majatki,to sie was czepiac nikt nie bedzie! Najwyzej
              > oplujemy was na GOOD BYE !!!

Tys sie chyba jojo z chujem na lby pozamienial
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka