Dodaj do ulubionych

"wolny" przepływ towarów w UE

04.05.12, 09:40
wyborcza.biz/biznes/1,100896,11659318.html
To że w słonecznej Italii ostatnio odwaliło fiskusowi a benzyna po ok 2 euro to wiem od znajomych którzy tam pracują, to że do tej pory było niewiele lepiej z płaceniem podatków jak w Grecji to też mówią. Ale czy taki numer z tą karą to nie jest zaprzeczenie idei UE? Wspólnemu rynkowi, swobodnemu przepływowi ludzi i towarów? Wiadomo już czego i ile można przewieźć przez te granice których ponoć nie ma? Akcyza nie tylko od benzyny jest, od masy innych towarów także, np alkoholu. Może jest tak jak niedawno jeszcze było że ze Słowacji tylko 2 piwa mogę przywieźć a ja o tym nie wiem?
Obserwuj wątek
    • mara571 az tak wolny to on nie jest 04.05.12, 19:35
      lista jest dluga: alkohol, papierosy, benzyna....
      A ile wolno wwiesc do Polski (np ze Slowacji, Czech czy Litwy)?
      --
      Feudalizmu nie zniszczyli lennicy, a komunizmu zaś nie zburzyli sekretarze. Podobnie panowania [finansowych] spekulantów nie wyeliminują spekulanci lub biurokraci i to nie oni wyciągną później z rowu wykolejony wóz pogruchotanej Europy.
      V.Orban
      • krzysiozboj Re: az tak wolny to on nie jest 05.05.12, 00:09
        Zanim Słowacy zafundowali sobie euro to alkohol prawie rzeką płynął do nas przez Chyżne obok którego mieszkam, teraz paliwo w drugą stroną podobnie, starczy na przygraniczną stację paliw popatrzeć ile jakich aut tankuje. Może nie jest to na bezczelnego do kanistrów ale ... auto za autem do pełnego baku. Nie zauważyłem nigdy by jakieś problemy pod tym względem były po otwarciu granic. Przed otwarciem granic służbistom odwalało i to równo.
        • wtopek Re: az tak wolny to on nie jest 05.05.12, 19:18
          zakupy alkoholowe na Słowacji przestały się opłacać na długo przed euro, już w 2005-2006 opłacało się kupować alkohol tylko przejazdem, bo specjalna wyprawa już nie
          --
          "Komunizm chciał zniszczyć indywidualizm i wolność człowieka, ale uwalniając go od gonienia za pieniądzem, jak żaden system przyczynił się do jego rozwoju duchowego. Stąd taki rozkwit kultury wyższej, której dziś nie sposób odnaleźć." eva15
          • krzysiozboj Re: az tak wolny to on nie jest 05.05.12, 19:30
            Ja do Chyżnego mam 10 km więc dla mnie wyjazd po 1 skrzynkę piwa był już opłacalny nawet kursem specjalnym ;) Zazwyczaj brało się 2-3 skrzynki (przyzwoite piwo w cenie ok 1-1,20 zł) i kilka flaszek jakiegos innego trunku, nikt nigdy nie czepiał się ilości.
            Ostra zmiana przepływu towaru między Słowacją a Polską nastąpiła tuż po wprowadzeniu euro i była nie tyle spowodowana samym wprowadzeniem euro (po bardzo mocnym kursie korony) co ostrą jazdą wartości złotówki przy tzw pierwszym kryzysie. Euro zostało wprowadzone w styczniu a o ile dobrze pamiętam w lutym mieliśmy jazdę złotówki z 1:3.80 na 1:4.80, ceny w sklepach pozostały bez zmian i praktycznie z dnia na dzień słowackie towary dla nas stały się droższe o ok 25% a nasze dla nich tańsze o podobną wartość.

To trwa do dzisiaj choć kursy walut dość mocno się pozmieniały przez ten czas. Co zaś do towarów z newsa to starczy chwilkę zatrzymać się obok stacji paliw tuż za granicą po stronie słowackiej i po stronie polskiej by zobaczyć że Polacy po tamtej stronie nie tankują a po naszej czasem połowa samochodów to słowackie numery tablic.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka