Dodaj do ulubionych

Rosja w WTO - USA z ręką w nocniku

22.08.12, 20:18
Wczoraj w głównym wydaniu ruskich totalitarnych wiadomości ichniej tivi było dużo w plusach dodatnich i ujemnych wstąpienia do WTO.

Najbardziej rozczulił mnie jednak obrazek szlochającego i chlipającego przedstawiciela koncernu John Deere, produkującego maszyny rolnicze. Gostek szczerze był zmartwiony, że właśnie umyka mu sprzed nosa olbrzymi kawałek rosyjskiego tortu, tzn. rynku maszyn rolniczych, który zajmą Kanadyjczycy, Australijczycy i pomniejsi producenci niemiecko-francusko-włoscy. A wszystko się wzięło stąd, że amerykański senat i rząd tak bardzo jest zajęty szerzeniem demokracji na świecie, że nie miał do tej pory czasu na skasowanie dawno już martwej "poprawki Jacksona-Vanika", i zajmie im to jeszcze około roku. W tym czasie na rosyjskim rynku usadowią się już najwięksi konkurenci przemysłu amerykańskiego, bo chodzi nie tylko o maszyny rolnicze. Nb. tamtejszy rynek oceniany jest na ok. 2 mld dolków.

Wiadomość tę skojarzyłem z niedawną informacją, że największym sojusznikiem Iranu jest obecnie... Irak. Może nie oficjalnie, ale cichcem jest bankierem Iranu i najskuteczniej łamie amerykańską blokadę ajatollachów. Doprawdy, trudno będzie jeszcze bardziej zdemokratyzować Irak, by był posłuszny.

Jeśli się jeszcze dorzuci Egipt, to coraz więcej faktów wskazuje, że nasz Wuj Sam coraz bardziej przypomina króla Midasa à rebours: czego się dotkną - zamienia się w guano.
Edytor zaawansowany
 • lubat 22.08.12, 20:23
  Jest: tamtejszy rynek oceniany jest na ok. 2 mld dolków.

  powinno być: tamtejszy rynek maszyn rolniczych oceniany jest na ok. 2 mld dolków.
 • eva15 22.08.12, 20:29
  Z tym Wujem to jak ze smokiem wawelskim - pożera wielkie ilości niewiniątek, ziejąc ogniem woła o więcej, a tymczasem coraz więcej połykanych niewiniątek jest wypełnione siarką...
 • eva15 22.08.12, 20:41
  Wg herra7 wejście Rosji do WTO to wyprzedaż kraju Zachodowi przez wrednego Putina (będącego na usługach tegoż Zachodu).
 • lubat 22.08.12, 20:50
  eva15 napisała:

  > Wg herra7 wejście Rosji do WTO to wyprzedaż kraju Zachodowi przez wrednego Puti
  > na (będącego na usługach tegoż Zachodu).

  Pewnie masz inne źródła, ale podrzucam takie skrótowe, o plusach i minusach wstąpienia do WTO. Niestety w mało używanym języku;)

  www.vestifinance.ru/articles/15943
 • eva15 22.08.12, 21:14
  Dzięki za artykuł, już wcześniej trochę przedukałam we wrażej prasie o plusach dodatnich i ujemnych wejścia Rosji do WTO. Próbowałam nawet przedstawić herrowi7 plusy dodatnie, ale gadałam jak dziad do obrazu, więc mi się znudziło.
  Dzięki za filmik, bedni Amis, ha, ha:-)))
 • j-k 22.08.12, 20:52
  eva15 napisała:
  > Wg herra7 wejście Rosji do WTO to wyprzedaż kraju Zachodowi przez wrednego Putina (będącego na usługach tegoż Zachodu).


  bo akurat wejscie Rassiji do tego Ukladu nikomu nie przeszkadza.
  No moze Chinom.


 • br0fl0vski 22.08.12, 21:12
  eva,
  nastepuje integracja w jedna ogromna plantacje. aby byl to rtror silny koneczne jest wyeliminowanie sprawnych silnych panstw narodowych i sluzy temu centralizacja (wladza coraz bardziej skoncentrowana w coraz mniejszej garstce ludzi. nie bedzie wtedy opozycji dla tej garstki i nastapi swiatowy "pokoj".
  dlatego coraz wiecej panstw w nato czy wto czy czyms innym bowiem decyzje wtedy powstaja w ponad panstwowych cialach i panstwa "czlonkowskie" musza je wypelniac.
 • eva15 22.08.12, 21:16
  Mnie na prawdę nie musisz tego tłumaczyć. Ja mieszkam nie tylko w eurokołchozie, ale i co gorsza w eurolandzie i widzę, co się dzieje...
 • eva15 22.08.12, 21:31
  sorry:
  naprawdę
 • przyjacielameryki 22.08.12, 21:38
  Masz racje, na rynku rosyjskim usadawiają się różne firmy zachodnie z bardzo wieloma wysoko przetworzonymi produktami. Rosyjski rynek zbytu dla zachodnich produktów staje się faktem a co w zamian? Oczywiście surowce, surowce, surowce! Ale to chyba normalne, bo co z jakim produktem Rosja może wejść na rynek unijny czy amerykański???? Czy ktoś zna taki wysoko przetworzony produkt rosyjski???

  A co dla Polski oznacza definitywne wejście Rosji do WTO?? Sporo, również Polska może wchodzić swobodnie ze swoimi produktami na rynek rosyjski a polityczne embarga mięsne czy owocowo-warzywne odchodzą w silną dal. No chyba, że Rosja lubi bulić wysokie kary za nie przestrzeganie prawa!!!
  Robi się dosyć ciekawie, bo będąc uczestnikiem WTO Rosja nie ma już tak dużych możliwości działalności pozaprawnej( w czym najlepiej się czuje) i politycznej i ciekawe jak się Rosja z tego wywiąże???? Fascynujący temat!!!
 • asmall4 22.08.12, 21:54
  Putas już nie będzie mógł blokować handlu wg własnego czekistowskiego "widzimisia" :)
  --
  en.wikipedia.org/wiki/Cyberwarfare_by_Russian_state
  solonin.org/
  www.sovietstory.com/
  abakus.salon24.pl/80548
 • felusiak1 22.08.12, 21:58
  jackson-vanik co roku jest unieczynniany poprzez przyznawanie rosji statusu PNTR czyli permanent normal trade relations. jackson-vanik już dawno przestal być używany.

  --
  Zapraszam na forum Amerykański pasjans
 • igor_uk 22.08.12, 22:31
  Tu musze,z wielkim zalem,poprzec felusia.ta poprawka od dluzszego czasu jest "martwa",co wyzywa jeszcze wieksze zdiwienie tym,ze felusiaki tej poprawki trzymaja sie tak kurczowo.

  p.s. felusiaki,to te wszysci w Ameryce,kto Rosje nie lubia szczerze i z przekonaniem.
  --
  *****************************************************************
  Zapraszam wszystkich,komu Rosja lezy na sercu,jak rowniez tych,kto od samego tego slowa dostaje drgawek,na forum "Rosja i swiat"

  forum.gazeta.pl/forum/f,154812,Rosja_.html
 • felusiak1 23.08.12, 00:21
  widzisz igor, kongres nie działa pod dyktando prezydenta i przegłosowanie umorzenia ustawy nie jest takie proste nawet jeśli wiekszość jest za. każdy chce coś dostać w zamian i zaczynaja się targi. jeden za swój głos chce most a drugi kort tenisowy a trzeci mówi, ze most i kort po jego trupie, chyba że dostanie stadion. tak to już w demokracji jest. w rosji putin ma łatwiej.

  --
  Zapraszam na forum Amerykański pasjans
 • zlotamajka 22.08.12, 22:22
  Macie sie tez czym podniecac. 1. Z firm koncurencyjnych nie wymieniles rosyjskich. Wiec pytam sie powaznie: czy rosyjscy producenci maszyn skorzystaja? Wymieniles kandyjczykow i australijczykow.

  2. Rosja by wstapic do WTO wpuscila GMO. Monsanto juz raczki zaciera.
  www.allaboutfeed.net/Process-Management/Management/2012/6/Russia-lifts-restrictions-on-GMO-to-ease-entry-into-WTO-AAF013318W/
  www.agprofessional.com/news/Russia-to-allow-GMOs-in-order-to-enter-WTO-158474965.html
  --
  "Iran już dawno powinien być dokładnie zbombardowany, jak to by nie pomogło to jeszcze raz i jeszcze raz aż do skutku."
  (z tworczosci przyjacielaameryki)
 • herr7 23.08.12, 09:45
  Jak wiemy, ostatni jego sukces to start rakiety Proton-M, która miała wynieść satelitę ale na złość Amerykanom eksplodowała.

  Poprawka Jacksona-Vanika została wprowadzona w celu utrudnienia radzieckiego eksportu na rynek amerykański. Jak widać, ZSRR nie ma już od ponad 20 lat, a poprawka nadal obowiązuje i nawet wstąpienie Rosji do WTO - kolejny sukces Wowki w rodzaju startu rakiety Proton-M - nic tu nie zmieniło. No ale zdaniem Lubata to Amerykanie sami sobie strzelają w kolano....

  Wbrew temu co twierdzi obecna rosyjska propaganda ZSRR miał sporo do zaoferowania. Były to przede wszystkim produkty proste w obsłudze, niezawodne i tanie, gdyż taka była "filozofia" radzieckiego przemysłu. Chodziło o to żeby taki np. radziecki traktor mógł obsłużyć i naprawić mało gramotny chłopak ze wsi i żeby ten traktor można było użytkować w warunkach radzieckich bezdroży i surowego klimatu. Niezawodność, trwałość i niska cena to były atuty istotne nawet na wymagającym rynku amerykańskim.

  To nie jest prawda, że traktory John Deere nie będą mogły być w Rosji sprzedawane, gdyż poprawka ta reguluje rosyjski eksport do USA, a nie import z USA. Wchodząc do WTO Rosja godzi się na rezygnację ze swoich atutów np. niższych cen na ropę i gaz dla swojego przemysłu w zamian za mgliste obietnice bezpośrednich inwestycji, które choćby z uwagi na obecny kryzys na świecie nigdy się nie zmaterializują. Zresztą jaki jest sens otwierać fabrykę w Rosji skoro znacznie taniej jest produkować w Indiach czy Wietnamie, a zniesienie barier celnych sprawi, że towary te i tak trafią na rosyjski rynek?

  Najbardziej ciekawy wydaje się jednak fakt, dlaczego amerykańska elita zdecydowała się odłożyć zniesienie tej poprawki "ad calendas greacas"? Poza tym, że jest to kolejny przykład upokorzenia Putina to odzwierciedla to niepokojące zmiany w amerykańskim establishmencie, który jest coraz bardziej zniecierpliwiony ugodowością Obamy (chodzi oczywiście o ugodowość w skali amerykańskiej). Amerykańska elita stawia na kogoś znacznie bardziej radykalnego i dlatego nikt nie powinien się dziwić, że będzie nim Bush-junior-bis. Mitt Romeny to jest przykład amerykańskiego ciemniaka ze skłonnościami do fanatyzmu. Polityk ten już teraz zrobił ze słabej i ugodowej Rosji wroga numer 1 Ameryki, co kolejny raz pokazuje bankructwo rosyjskiej polityki względem Stanów i Zachodu.

  Kiedy pod naporem zagranicznej konkurencji będą padać resztki rosyjskiego przemysłu popularność Putina będzie jeszcze bardziej spadać. Wołodia dla utrzymania się przy władzy będzie musiał iść na dalsze koncesje licząc, że być może uda mu się jakoś jankesów przechytrzyć. Ale on w tej swojej małej główce nie zdaje sobie sprawy z tego, że leży już na łopatkach i wraży jankes nigdy już swojego uścisku nie zwolni, aż do samego końca, czyli rozpadu Rosji...
 • lubat 23.08.12, 10:37
  herr7 napisał:

  > Poprawka Jacksona-Vanika została wprowadzona w celu utrudnienia radzieckiego ek
  > sportu na rynek amerykański. Jak widać, ZSRR nie ma już od ponad 20 lat, a popr
  > awka nadal obowiązuje i nawet wstąpienie Rosji do WTO - kolejny sukces Wowki w
  > rodzaju startu rakiety Proton-M - nic tu nie zmieniło. No ale zdaniem Lubata to
  > Amerykanie sami sobie strzelają w kolano....

  > To nie jest prawda, że traktory John Deere nie będą mogły być w Rosji sprzedawa
  > ne, gdyż poprawka ta reguluje rosyjski eksport do USA, a nie import z USA.

  Po pierwsze, to nie moje zdanie. Ja tylko przytoczyłem opinię jakiejś ważnej persony koncernu Deere, który powiedział do kamery, że strona amerykańska wyrządziła jego firmie olbrzymie szkody, ustawiając ją na przegranej pozycji w stosunku do konkurentów do rosyjskiego rynku.

  Po drugie, oczywiście, że traktory i kombajny Deere są (i być może będą) dalej sprzedawane w Rosji, o ile znajdą się chętni do zapłaty 10-15% więcej, niż za taki sam produkt niemiecki czy kanadyjski.
  Mechanizm jest bowiem prosty: poprawka Jacksona-Vanika narzuca cła na eksport technologii do Rosji, a z kolei WTO daje Rosji prawo odpłacić tym samym, z czego Rosja, choćby ze względów prestiżowych, ochoczo korzysta i nakłada cła na importowane z USA maszyny i urządzenia.

  I żeby nie było na mnie - ja tylko relacjonuję to, co doniosła TV Rossija.
 • herr7 23.08.12, 10:53
  Proszę zwrócić uwagę, że produkty zachodnie w tej branży są dla przeciętnego rosyjskiego farmera zbyt drogie. Jeżeli jednak WTO wykończy rosyjskich producentów to rosyjski rynek będzie stać dla nich otworem.
  Z drugiej strony trudno mi uznać jakie zaawansowane technologie wykorzystuje się do produkcji ciągników i kombajnów? To jest jakaś bzdura.
  Za wejściem do WTO od początku optuje ta część rosyjskich ekspertów która nigdy nie była związana z realną gospodarką. Są to najczęściej "teoretycy" pokroju naszego Balcerowicza od lat utrzymywani z zachodnich grantów, którzy jak sądzę "odpracowują" te pieniądze w interesie ich właścicieli. Z kolei dlaczego Putin popiera tą polityką? Ano chyba dlatego, że on na te sprawy nie ma własnego poglądu i woli swój czas poświęcić judo, hokejowi czy Kabajewej niż zgłębianiu spraw trudnych, na które zresztą i tak nie ma wpływu...
 • br0fl0vski 23.08.12, 16:25
  herr
  decyzje co do Rosji i reszty swiata powstaja dobre 50 lat do przodu. zaczynajac od bolszewickiej rewolucji bedacej produktem kapitalu pozwalajacej wylaczyc Rosje z konkurencji na okres istniena sowietu a pozniej pod pretekstem demokratyzowania i uwalniania rynku i nadzorem ekspertow przejac to co z sowietu pozostalo. upadek sowietu byl oczywisty w latach 60-tych wtedy juz planowano dni dzisiejsze i to co bedzie jutro. do takiej roboty potrzebny jest polityk popularny. podobne procesy ( demontaz panstwa poprzez zadluzenie) zachodza w ameryce i calej reszcie. i co do tego ma rakieta proton.
 • herr7 24.08.12, 10:47
  To że wydarzenia nie dzieją się przypadkowo to jedno, ale nie posunąłbym się aż do twierdzenia że zostały zaplanowana 50 lat wcześniej. Wynikałoby z tego, że władcy świata osadzili na rosyjskim tronie najpierw Gorbaczowa, następnie Jelcyna a potem Putina, żeby ci rozwalali ZSRR a potem Rosję. Taki pogląd to czysta brednia. Z pewnością jednak potrafią oni wykorzystać sytuację w danym kraju i im słabszy i bardziej skorumpowany jest tam reżim, tym łatwiej im to przychodzi. Biorąc pod uwagę, że obecny system putinowski nosi wszelkie objawy zgnilizny to zadanie to jest naprawdę łatwe.

  Jeżeli coś tłumaczy działania rosyjskich władz to jedynie ich demoralizacja i arogancja. Obecny reżim jest w stanie zdusić w zarodku wszelkie konstruktywne ruchy, ale nie jest w stanie rządzić krajem na tyle skutecznie, żeby wystrzeliwanie rakiet, które zostało technicznie opanowane ponad 40 lat temu nie kończyło się porażką. To była kiedyś przodująca w Rosji dziedzina. Ale obecni władcy ją w znacznym stopniu zniszczyli i teraz łudzą się, że obcy fachowcy im odbudują przemysł.
 • br0fl0vski 24.08.12, 14:39
  no coz ludzie z tych samych kregow co ustawili gorbiego i jego nastepcow przerzucili wczesniej do rosji lenina ze szwajcarii , trockiego z nowego jorku i z jakies 2000 innych mniej zanych rewolucjonistow. oczywiscie z kasa. a pozniej przez caly czas finansowali ten wielki socjalny eksperyment biblioteka kongresu pelna jest dokumentow. moj drogi herr pare dni temu przeczytalem w rp.pl ze o tym ze bolszewicy mordowali w katyniu nasi szojusznicy usa i anglicy wiedzieli bardzo dobrze merykanie maja sie do tego oficjlnie przyznac wkrotce anglicy sa bardzie konserwatywni poczekaja z tym do XXII wieku i oglosza pewnie razem z dokumentami o smierci gen. sikorskiego.

  jak sam widzisz nie o wszystkim sie mowi od razu nie o wszystkim mowi sie wszystko. od czego sa drukarnie . tam wlascie powstaje historia, tam sie sie modyfikuje.
  co do katastrof rakietowych przypomne 2 katastrofy promu kosmicznego i pare innych ktore przydarzyly sie amerykanom ktorzy nie sa aroganccy i dlatego przenosza produkcje z usa do 3 swiata.

  herr nie oczekuj ze tak jak felusiak ze w gazetach napisza ci prawde. gazety temu nie sluza. ich rola to rozbudzanie emocji
 • br0fl0vski 24.08.12, 14:57
  ja nazywam to wielkim skryptem nie determinizmem historycznym.
  radze obejzec ten film nakrecony w czasach "sztuki historycznej zwanej 2 wojna swiatowa. a poropos mussolini byl finansowany przez anglikow oczywiscie tylko do czasu zanim zostal duce. pozniej byl niezalezny ;-) ciekawe kiedy dowiemy sie kto finansowal hitlera
 • herr7 24.08.12, 15:02
  Zapomina Pan o najważniejszym. Rewolucja bolszewicka nie miałaby żadnych szans, gdyby Rosja czasów Mikołaja II nie wykazywała oznak ciężkiej choroby przejawiającej się korupcją, brakiem kompetencji i brutalnością władz z jednej strony i rażących różnic społecznych i niesprawiedliwości z drugiej. Tamta Rosja nosiła w sobie identyczne schorzenia co obecna. Są też i pewne różnice, np. w obecnej Rosji mamy do czynienia z islamskim fundamentalizmem i nacjonalizmem, który wówczas nie występował. Mówiąc inaczej, rosyjska elita włazi na te same grabie - historia ich kraju niczego jej nie nauczyła.

  Porównanie katastrof promów kosmicznych z rosyjskimi nie ma sensu. Promy kosmiczne eksploatowano przez 30 lat, rosyjskie rakiety mają natomiast wady wynikające z bałaganu w trakcie ich produkcji. Po prostu robotnicy którzy je montują robią to niestarannie. Brak jest tutaj należytej kontroli.
  Amerykanie mogą się pochwalić chociażby ostatnią misją na Marsa. Ostatnia rosyjska sonda kosmiczna Fobos uległa zniszczeniu jeszcze na etapie startu rakiety nośnej. A była to w istocie pierwsza tego rodzaju misja po rozpadzie ZSRR.
 • br0fl0vski 24.08.12, 15:22
  moj drogi
  rosja z postempem bla do tylu z roznych powodow. ale zmiany nadchodzily i probowano rosje modernizowac lata tuz przed 1 wojna byly casami burzliwego rozwoju rosji. prawda strzelno czasem do ludzi ale strzelano tez w innych i nawet tychnajlepszych czesciach swiata.

  co do ruskich rakiet nie sa takie zle amerykane nawet produkuja rd 180 na licencji . wypadki sie zdaraja . prosze o cierpliwosc bulawa juz lata zupelnie ladnie.

  wszystko to jednak bez znaczenia . nadchodza czasy gdzy ludzkosc skonczy na plantacji. tam nie bedzie podzialow na ruskich czy innych , tam beda juz tylko chamy miedzynarodowa zarzadzNE PRZAz LUDZI
 • br0fl0vski 24.08.12, 15:27
  oczywiscie ze bolszewia nnie miala szans od samego poczatku z zalozenia byl to eksperyment ograniczon czasowo. podobnie hitler . widzisz krzysy wszelkiego rodzaju ulatwiaja i przyspieszaja transformacje spoleczne. brak opozycji to takie proste. wspomniala o tym nie tak dawno hitlery clinton
 • przyjacielameryki 24.08.12, 23:14
  br0fl0vski napisał:

  > moj drogi
  > rosja z postempem bla do tylu z roznych powodow. ale zmiany nadchodzily i probo
  > wano rosje modernizowac lata tuz przed 1 wojna byly casami burzliwego rozwoju r
  > osji. prawda strzelno czasem do ludzi ale strzelano tez w innych i nawet tychna
  > jlepszych czesciach swiata.
  >
  > co do ruskich rakiet nie sa takie zle amerykane nawet produkuja rd 180 na licen
  > cji . wypadki sie zdaraja . prosze o cierpliwosc bulawa juz lata zupelnie ladni
  > e.
  >
  > wszystko to jednak bez znaczenia . nadchodza czasy gdzy ludzkosc skonczy na p
  > lantacji. tam nie bedzie podzialow na ruskich czy innych , tam beda juz tylko c
  > hamy miedzynarodowa zarzadzNE PRZAz LUDZI

  Ale bliska koszula ciału! To widać, słychać i czuć!!!!!!!! A jakichś bliżej nie określonych powodów lubisz taką czy inna Rosję. Chamy to nie Rosjanie, to ludzie zachodu którzy oczywiście nigdy niczego nie rozumieli i od zawsze byli manipulowani. Ale Rosjanie nie byli manipulowani, nawet słynna gazeta pt. "Prawda" nie manipulowała.
  Brof, jesteś urzekający, szalenie inteligentny a większość z nas to "chamy"!!! Te zachodnie ma się rozumieć!!!
 • br0fl0vski 25.08.12, 00:57
  znowu mi wkladasz w usta slowa ktorych nigdy nie powiedzialem
 • herr7 25.08.12, 08:44
  Wypisuje Pan te propagandowe bzdury, którymi raczą Rosjan obecni politrucy. Otóż oni twierdzą, że gdyby nie rewolucja bolszewicka to teraz Rosja byłaby ho ho jaka potężna, nowoczesna itp. To są brednie. Carat był w tym czasie już całkowicie systemem niesprawnym, a rosyjskim państwem zarządzała skorumpowana i nieudolna biurokracja. Pamiętam jeszcze ze szkoły, jak moja nauczycielka historii z nieskrywaną pogardą omawiała przyczyny porażek Rosji w wojnie z Japonią czy podczas pierwszej wojny światowej. Twardość, poświęcenie i odwaga rosyjskiego żołnierza nie mogły zrównoważyć braków zaopatrzenia, gdyż to co państwo zamówiło na front zostawało po drodze po prostu rozkradane. Taka była ta "wielka Rosja". Ówczesna elita przegrywała wszystko co tylko można było przegrać. To nie jest przypadek, że bolszewicy, którzy musieli jednocześnie walczyć na kilku frontach byli w stanie zwyciężyć w wojnie domowej. Obecna rosyjska elita toczka w toczkę przypomina elitę z czasów Mikołaja II i takie też będą skutki jej rządów. Putinowi wydaje się, że można rzeczywistość oszukać, ale tego się nie da zrobić...

  PS
  Kyle, nie trudź się wypisywaniem bredni odnośnie "chamów" co to wszystko można im wcisnąć, gdyż jest to przede wszystkim nie na temat i też niczego nie tłumaczy.
 • jk2007 23.08.12, 23:00
  stop-vto.ru/2011/11/16/posledstviya-vstupleniya-rossii-v-vto-razvernuto/
 • przyjacielameryki 24.08.12, 10:08
  jk2007 napisał:

  > stop-vto.ru/2011/11/16/posledstviya-vstupleniya-rossii-v-vto-razvernuto/


  Są takie opinie. Ale jednak wszystko będzie zależało od samej Rosji, reform, przedsiębiorczości, mądrej polityki gospodarczej . . . . . ! WTO to jednak dla Rosji szansa, to taki "bat" - zmuszający do zmiany polityki gospodarczej bo bez tego "bata" Rosja nie przeprowadziłaby żadnej reformy. Ale jak Rosja z tego skorzysta, zależy od samej Rosji!!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.