Dodaj do ulubionych

A jeśli Putin ma rację?

27.08.12, 11:08
Spokojnie, to nie mój dylemat! Taki tytuł nadał tekstowi poważny i opiniotwórczy francuski tygodnik "Le Nouvel Economiste".

Po paru rytualnych i powtarzanych przez wszystkie zachodnie przekaziory sloganach, że Syria to dla Rosjan ostatni bastion na Morzu Śródziemnym i dobry klient dla rosyjskiego eksportu broni, i że Baszir Asad to tyran - tygodnik przechodzi do istoty problemu:

Rosja o wiele lepiej niż Zachód zna świat islamu i wszystkie jej dotychczasowe ostrzeżenia w sprawie dotychczasowych "rewolucji" arabskich potwierdziły się w 100%. Kraje, w których ta rewolucja zwyciężyła, stały się o wiele bardziej antydemokratyczne, zwycięża skrajny fanatyzm religijny.

"... двa глaвных деcтaбилизирyющих фaктoрa в региoне – этo Кaтaр и Сayдoвcкaя Арaвия. Обе cтрaны, кoтoрые никaк нельзя нaзвaть oбрaзцaми демoкрaтии, cегoдня финaнcирyют caлaфитcкие, вaххaбитcкие и террoриcтичеcкие движения, зaдaчa кoтoрых зaключaетcя в пoдрыве влияния зaпaдных ценнocтей и фoрмирoвaнии кaк мoжнo бoлее oбширнoгo иcлaмиcтcкoгo прocтрaнcтвa."

(dwa główne destabilizujące faktory w regionie - to Katar i Arabia Saudyjska. Oba kraje, które żadnym sposobem nie można nazwać demokratycznymi, finansują dzisiaj ruchy salafitów, wahabitów i innych terrorystycznych ugrupowań, których zadanie polega na zwalczaniu zachodnich wartości i rozszerzanie jak tylko się da, obszaru wpływów islamu)


"Зaпaд, cчитaют в Рoccии, демoнcтрирyет непoнятнyю близoрyкocть или дaже cлепoтy, тaк кaк прoдoлжaет пoддерживaть вooрyженные грyппы, кoтoрые пo прихoдy к влacти пoвернyтcя к немy cпинoй. Их глaвнaя цель - этo coздaние oгрoмнoгo cyннитcкo-иcлaмиcтcкoгo прocтрaнcтвa (a oнo пo oпределению - aнтизaпaднoе и aнтишиитcкoе, в кoтoрoм бyдyт дoминирoвaть Сayдoвcкaя Арaвия и Кaтaр."

(Zachód, jak uważa się w Rosji, przejawia niezrozumiałą krótkowzroczność, czy wręcz ślepotę, kontynuując poparcie dla zbrojnych ugrupowań, które po dojściu do władzy trzymają się jej siłą. Ich głównym celem jest utworzenie ogromnej przestrzeni sunnickiej (w swojej istocie tak antyszyickie, jak antyzachodnie), w której dominować będzie Arabia Saud. i Katar)

Jest jeszcze parę innych argumentów, że może jednak to Putin ma rację. Nie przytaczam ich. Daję tylko link do tłumaczenia tekstu, a od niego można się dostać do oryginału tekstu. Dla fachowców forumowych to przecież betka przeczytać sobie czy to po rusku, czy po francusku;)

inosmi.ru/world/20120827/197214558.html
Edytor zaawansowany
 • superspec 27.08.12, 11:31
  i jest jak na razie słabo zabezpieczony.I Zachód dlatego prze do konfliktu z nim i znalazł sobie sunnickich sojuszników.Bardzo chwiejnych ale zawsze.

  Mnie ciekawi czy Putin będzie chciał umierać za Teheran?
  --
  Jestem leczonym psychiatrycznie anarchistą.
  pl.wikipedia.org/wiki/Anarchokapitalizm
 • herr7 27.08.12, 11:34
  Ameryka islamskiego fundamentalizmu się nie obawia, gdyż granice tego kraju są szczelne a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo sprawne. Europa Zachodnia być może nieco powinna, ale tam również służby są sprawne a granice kontrolowane. Znacznie bardziej narażona jest Rosja, gdyż rosyjskie państwo jest skorumpowane i wystarczy dać policjantowi parę dolarów i ten przymknie oczy na to co jest w bagażniku. Gra Zachodu z fundamentalizmem islamskim jest jak najbardziej przemyślaną strategią, gdyż uderza on w kraje, które Zachód postrzega jako wrogie.
 • lubat 27.08.12, 13:34
  Wyjątkowo się z Tobą zgadzam prawie w pełni.

  Prawie, dlatego że Europa jest bardzo narażona, zresztą na własne życzenie. Powiadasz, że europejskie służby są sprawne? Jednak mimo ich sprawności, co roku przybywa do Europy dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy nielegałów - dokładnej liczby nikt nie zna, a ich ekstradycja, to zawracanie Wisły kijem.

  Z kolei stwierdzenie, że Ameryka islamskiego fundamentalizmu się nie obawia, gdyż granice tego kraju są szczelne a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo sprawne jest skrajnym eufemizmem. W USA każdy człowiek, a już wyznania islamskiego w szczególności, jest do tego stopnia inwigilowany, o jakim w najbardziej opresyjnych reżimach się władcom nie śniło, choćby ze względów technicznych.
 • herr7 27.08.12, 13:52
  Technologie informacyjne pozwalają śledzić ludzi przez 24 godz na dobę. Dzięki temu w UK środowiska muzułmańskie są pod całkowitą kontrolą. Jeżeli komuś się przyśni że podłoży gdzieś bombę to złapią go zanim jeszcze ją zbuduje. Dlaczego? Ano dlatego, że mają takich osobników pod stałą obserwacją, ich karty kredytowe i rozmowy są pod stałą kontrolą. Jak pokazała ostatnia olimpiada w Londynie taki system jest skuteczny.

  Nielegalni migranci są wyłapywani przy pierwszym kontakcie z policją. Ci co chcą dokonać zamachu raczej wolą się zalegalizować. Nielegalni migranci nie stanowią więc większego zagrożenia.

  Rosja to jest zupełnie coś innego, gdyż tam "inwestuje" się środki w igrzyska, a nie w bezpieczeństwo zwykłych ludzi. Dochodzi do tego korupcja i brak zdecydowania. Jeżeli milicjant na lotnisku, który dał się przekupić Czeczenom, co spowodowało zamach terrorystyczny na dwa samoloty dostaje pięć czy siedem lat więzienia, to o czym można tu mówić? Na Zachodzie ktoś taki dostałby dożywocie, a w Stanach karę śmierci. Zresztą słusznie.
 • eva15 27.08.12, 14:49
  lubat napisał:

  > Prawie, dlatego że Europa jest bardzo narażona, zresztą na własne życzenie. Pow
  > iadasz, że europejskie służby są sprawne? Jednak mimo ich sprawności, co roku p
  > rzybywa do Europy dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy nielegałów - dokładnej li
  > czby nikt nie zna, a ich ekstradycja, to zawracanie Wisły kijem.

  Herr7 tyle wie o E. Zach. co ja o Marsie. Na moich oczach zaczeniają się dosłownie z roku na rok ulice Niemiec i to nie tylko smagłymi Arabami lecz w międzyczasie ludźmi czarnymi jak heban. Niemieccy Zieleni uważają, że to jeszcze mało i należy jeszcze szerzej otworzyć granice dla wszystkich - obojętne, legalnych czy nielegalnych. Polityka zachodnia nosi znamiona antytubylczej, a wszystko odbywa się w oparach haseł praw człowieka plus gloryfikowania korzyści wynikających z multi-kulti.
 • herr7 27.08.12, 15:27
  Pisujesz te swoje brednie żyjąc chyba w przekonaniu, że zagranicę wyjeżdżają tylko nieliczni uprzywilejowani i tylko ci mają pojęcie o świecie. Nie dyskutujemy o tym, że na Zachodzie jest dużo imigrantów, tylko o tym że Zachód sobie całkiem dobrze radzi z terroryzmem, wykorzystując do tego nowoczesne technologie. Jakby nie było, ataków terrorystycznych na Zachodzie jest stosunkowo mało, co znaczy że tamtejsze służby mają ekstremistów pod kontrolą.
 • eva15 27.08.12, 15:50
  Napisałeś:

  >Ameryka islamskiego fundamentalizmu się nie obawia, gdyż granice tego kraju są szczelne a >służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo sprawne. Europa Zachodnia być może nieco powinna, >ale tam również służby są sprawne a granice kontrolowane.

  Wypisujesz bzdury. Islamski fundamentalizm w Niemczech już dawno jest (w innych krajach zach. też pewnie). Tyle tylko, że (na razie?) ogranicza się do ideologii bez otwartej walki uzbrojonych islamistów.


 • lubat 27.08.12, 15:52
  herr7 napisał:

  Nie dyskutujem
  > y o tym, że na Zachodzie jest dużo imigrantów, tylko o tym że Zachód sobie całk
  > iem dobrze radzi z terroryzmem, wykorzystując do tego nowoczesne technologie. J
  > akby nie było, ataków terrorystycznych na Zachodzie jest stosunkowo mało, co zn
  > aczy że tamtejsze służby mają ekstremistów pod kontrolą.

  Właśnie że dyskutujemy o tym, że na Zachodzie (Europy) jest dużo imigrantów, w tym coraz większą część są emigranci z powodu "demokratyzacji" kolejnych państw. O czym zresztą mówi dyskutowany tu tekst z francuskiego tygodnika.

  Jeśli zaś chodzi o opinię, że "co znaczy że tamtejsze służby mają ekstremistów pod kontrolą", to doprawdy rozczulająca jest twoja naiwność(?), idealizm(?). To jak wytłumaczyć wcale nie rzadkie przypadki "udaremnienia" zamachów przez ludzi, którzy wcześniej nie mieli żadnych problemów z prawem, nie należeli do żadnych ekstremistycznych ruchów, biali, katolicy, protestanci lub ateiści.

  Wytłumaczenie jest jedno: wszyscy są dokładnie prześwietlani, inwigilowani, przeglądana jest ich korespondencja. Tylko tak pośród milionów nieświadomych niczego ludzi można wykryć spiskowca.
 • herr7 27.08.12, 16:31
  Dyskutujemy na temat islamskiego ekstremizmu i wykorzystywaniu jego przez Zachód w celu destabilizacji nielubianych przez siebie państw. Problem migracji z krajów Trzeciego Świata to już nieco inna sprawa. Służby specjalne kontrolują ludzi niebezpiecznych dla porządku publicznego, ale nie typowych imigrantów z Czarnej Afryki, którzy chcą się osiedlić i spokojnie żyć w Europie. Polityka migracyjna to jest inny problem i tworzy inne zagrożenia np. pospolitą przestępczością, zabieraniem miejsc pracy etc. Chyba Putin nie miał jej na myśli - nawiązuje do twojego pierwszego postu?

  Co do skuteczności służb specjalnych. Chyba jest ona wysoka skoro do większych zamachów nie doszło w ostatnich kilku latach? Nie wiem na czym polega spór - przecież piszę o tym, że nowe technologie umożliwiają wyłapywanie potencjalnych terrorystów.
 • kaszebe12 27.08.12, 11:37
  Dylemat jednak istnieje , bo co przecietny zjadacz chleba ma rozumiec pod slowem "Zachod" ? - Zachodnie rzady , zachodnia opinie publiczna,zachodnie media czy zachodnie trusty,ktore decyduja o tym ,ktore muzulmanskie kraje maja byc cacy , a ktore nie, zaleznie od kasy ,ktore owe kraje moga wniesc zachodnim trustom...
 • rusec11 27.08.12, 11:40
  katar i saudi som pod kontrolom cia i mossadds
  el-murid.livejournal.com/715436.html
  :)
 • misterpee 27.08.12, 12:22
  ale caly zachod sa kontrola sionistow.
 • mara571 27.08.12, 13:26
  Bernard-Henri Lévy wyjasnia w wyjatkowo kretackim stylu, dlaczego nalezy interweniowac w Syrii.
  Przyznaje, ze dawno juz nie czytalam podobnie obludnego uzasadnienia dla interwencyjnych dzialan wojskowych.

  www.zeit.de/2012/34/Syrien
  --
  Feudalizmu nie zniszczyli lennicy, a komunizmu zaś nie zburzyli sekretarze. Podobnie panowania [finansowych] spekulantów nie wyeliminują spekulanci lub biurokraci i to nie oni wyciągną później z rowu wykolejony wóz pogruchotanej Europy.
  V.Orban
 • kaszebe12 27.08.12, 13:40
  Kolega Levy byl bardziej wojowniczy w odniesieniu do agresji suwerennej Libii.
 • superspec 27.08.12, 13:46
  www.medicalnewstoday.com/releases/249004.php
  --
  Jestem leczonym psychiatrycznie anarchistą.
  pl.wikipedia.org/wiki/Anarchokapitalizm
 • kaszebe12 27.08.12, 13:55
  Nie mozna sie temu dziwic.-W ciagu kilku tygodni "rewolucji" spadli na dno , a teraz musza znosic wojne domowa...
 • superspec 27.08.12, 14:20
  Dzieci które oglądają etniczną i polityczną przemoc są bardziej agresywne niż inne.
  ns.umich.edu/new/releases/20686-chain-of-violence-study-shows-impact-on-palestinian-and-israeli-children
  --
  Jestem leczonym psychiatrycznie anarchistą.
  pl.wikipedia.org/wiki/Anarchokapitalizm
 • wojciech.2345 27.08.12, 13:29
  W czym ma rację?

  Język Putina to grypserka.
  To prymityw.
 • igor_uk 27.08.12, 16:36
  Izrael o tym juz wie.
  --
  *****************************************************************
  Zapraszam wszystkich,komu Rosja lezy na sercu,jak rowniez tych,kto od samego tego slowa dostaje drgawek,na forum "Rosja i swiat"

  forum.gazeta.pl/forum/f,154812,Rosja_.html
 • felusiak1 27.08.12, 16:41
  strasznie dużo liter napisaliście ale do tej pory nikt nie wyłuszczył na czym racja carewicza putina miałaby polegać.

  --
  Zapraszam na forum Amerykański pasjans
 • igor_uk 27.08.12, 17:01
  A o kim ty piszesz?
  Czy znasz znaczenie slowa carewicz?
  --
  *****************************************************************
  Zapraszam wszystkich,komu Rosja lezy na sercu,jak rowniez tych,kto od samego tego slowa dostaje drgawek,na forum "Rosja i swiat"

  forum.gazeta.pl/forum/f,154812,Rosja_.html
 • felusiak1 27.08.12, 17:27
  pytanie brzmiało w czym ma rację towarzysz pułkownik?

  znam znaczenie terminu carewicz, towarzysz, pułkownik i podpułkownik.
  ale do tej pory nie wiem w czym ma rację.

  --
  Zapraszam na forum Amerykański pasjans
 • igor_uk 27.08.12, 17:44
  Putin ma racje w tym,ze wspiera swiecki rezim syryjski.
  --
  *****************************************************************
  Zapraszam wszystkich,komu Rosja lezy na sercu,jak rowniez tych,kto od samego tego slowa dostaje drgawek,na forum "Rosja i swiat"

  forum.gazeta.pl/forum/f,154812,Rosja_.html
 • felusiak1 27.08.12, 17:53
  no zobacz, świecki syryjski i nieświecki irański. zatem świeckość jest tu bez znaczenia.
  a może wspiera bo nie ma innego wyjścia. w końcu tylko syria mu została. jak upadnie to nie będzie gdzie zatankować.

  --
  Zapraszam na forum Amerykański pasjans
 • nowy_rusek 27.08.12, 17:28
  igor_uk napisał:

  > Izrael o tym juz wie.


  Izrael wie, że Putin sprzedał Iran za Izraelski gaz.
  Syria(Asad) też o tym wie:)
 • igor_uk 27.08.12, 17:47
  Wybacz,ale to co napisales,to glupota.Takich glupot na liberastnych portalach w Rosji krazy co nie miara.
  Nu chyba ze tylko pozartowales.
  --
  *****************************************************************
  Zapraszam wszystkich,komu Rosja lezy na sercu,jak rowniez tych,kto od samego tego slowa dostaje drgawek,na forum "Rosja i swiat"

  forum.gazeta.pl/forum/f,154812,Rosja_.html
 • nowy_rusek 27.08.12, 18:27
  igor_uk napisał:

  > Nu chyba ze tylko pozartowales.

  Dla Iranu to nie zarty, kiedy im sie odmawia, za juz zaplacone, c300.
 • zlotamajka 27.08.12, 18:02
  (dwa główne destabilizujące faktory w regionie - to Katar i Arabia Saudyjska. O
  > ba kraje, które żadnym sposobem nie można nazwać demokratycznymi, finansują dzi
  > siaj ruchy salafitów, wahabitów i innych terrorystycznych ugrupowań, których za
  > danie polega na zwalczaniu zachodnich wartości i rozszerzanie jak tylko się da,
  > obszaru wpływów islamu)

  Lubat, to sie zgadza ale nie do konca. Co sie dzieje to mozna nazwac wojna religijna. A zwalczany jest ten prawdziwy islam ktory istnial od wiekow i to poprzez salafitow i wahabitow wlasnie z Saudi Arabi i Qataru ktorzy sa proxi dla USA. Czyli tak USA, UK i SA wspieraja male fundamentalistyczne sekty islamu i medialnie pokazuja potem ze to jest wlasnie islam. A w rzeczywistosci te sekty niszcza prawdziwy islam. Przykladem jest zniszczenie swietych miejsc Sufich (mistyczna grupa islamska do ktorej nalezeli wielcy poeci jak Rumi, wirujacy derwisze to jedna z grup) w Libi.


  --
  "Iran już dawno powinien być dokładnie zbombardowany, jak to by nie pomogło to jeszcze raz i jeszcze raz aż do skutku."
  (z tworczosci przyjacielaameryki)
 • superspec 27.08.12, 18:07
  I tak sobie ciosy wymieniają a cierpią zwykli ludzie.
  --
  Jestem leczonym psychiatrycznie anarchistą.
  pl.wikipedia.org/wiki/Anarchokapitalizm
 • zlotamajka 27.08.12, 18:09
  Dodam jeszcze ze podobnie dzieje sie w chrzescijanstwie. KK jest atakowany z kazdej strony a to sex skandale, prawa kobiet, konserwatyzm itd itd. Z drugiej strony wspierane sa sekty ewangeliczne jak zielono swiatkowcy, baptists, jehowi, mormoni (Romney to biskup mormonow) itd. ktore sa w wielu wypadkach fundamentalists. Mormoni naprzyklad sa z poligamia i teokracja. To powinno zainteresowac tych wspierajacych Romney.
  --
  "Iran już dawno powinien być dokładnie zbombardowany, jak to by nie pomogło to jeszcze raz i jeszcze raz aż do skutku."
  (z tworczosci przyjacielaameryki)
 • malkontent6 27.08.12, 18:12
  zlotamajka napisała:

  > Mormoni naprzyklad sa z poligamia

  Głupoty piszesz.


  --
  "Tam [w amerykańskiej szkole] nauczyciele w ogóle nie korzystają z podręczników! Tam ich po prostu nie ma!"

  "w [amerykańskich] szkołach, w których uczą się dzieciaki moich znajomych nie ma ... okien" - czlowiek_ksiazka
 • superspec 27.08.12, 18:16
  Jeśli mnie pamięć nie myli.

  Co złego w niej jest?
  --
  Jestem leczonym psychiatrycznie anarchistą.
  pl.wikipedia.org/wiki/Anarchokapitalizm
 • malkontent6 27.08.12, 19:09
  superspec napisał:

  > Jeśli mnie pamięć nie myli.

  Nawet najstarsi górale nie pamiętają czasów gdy mormoni stosowali wielożeństwo.

  > Co złego w niej jest?

  Widac, że jesteś kawalerem. :)


  --
  "Tam [w amerykańskiej szkole] nauczyciele w ogóle nie korzystają z podręczników! Tam ich po prostu nie ma!"

  "w [amerykańskich] szkołach, w których uczą się dzieciaki moich znajomych nie ma ... okien" - czlowiek_ksiazka
 • superspec 27.08.12, 19:14
  Będę się upierał przy pożytkach płynących z poligamii.
  --
  Jestem leczonym psychiatrycznie anarchistą.
  pl.wikipedia.org/wiki/Anarchokapitalizm
 • eva15 27.08.12, 18:15
  Dokładnie tak jest, jak piszesz i faktycznie dotyczy to i chrześcijaństwa i islamu. Dobrze to rozumie ros. patriarcha Cyryl, podbnie zresztą i BXVI..
 • zlotamajka 27.08.12, 18:28
  To jest rzeczywiscie wojna cywilizacyjna. Cywilizacja i kultura tak w Europie jak i w krajach islamskich i innych jest pod atakiem. Rezultaty widac.
  --
  "Ja tam sie ciesze z jej zwyciestw. Tyle maja do nadrobienia: mordy oprawcow niemieckich czy rosyjskich nad bezbronnymi Polakami. Mozna zrozumiec chec rewanzu. Polacy to nie mordercy niemieccy czy rosyjscy."/polski-francuz o wygranej Radwanskiej z Szarapową/
 • zlotamajka 27.08.12, 18:33
  Ta stara kultura tak w chrzescijanstwie jak islamie jest wypychana i wrecz niszczona przez funamentalistow (tak chrzescijanskich jak islamskich) i pop kulture.
  --
  "Iran już dawno powinien być dokładnie zbombardowany, jak to by nie pomogło to jeszcze raz i jeszcze raz aż do skutku."
  (z tworczosci przyjacielaameryki)
 • kaszebe12 27.08.12, 18:44
  Nasuwa sie powtornie kilka dygresji.-Wojna z islamem nie moze byc wojna cywilizacyjna z prostego powodu - islam nie reprezentuje jakiejkolwiek cywilizacji...
  - Nerwem kazdej wojny jest pieniadz.- "Ktos" ma interes w tym , by do tej wojny doprowadzic , a "gdzie dwoch sie bije...."
 • zlotamajka 27.08.12, 23:00
  islam nie reprezentuje jakiejkolwiek cywilizacji...

  Zartujesz chyba. Islam jest baza cywilizacyjna BW tak samo jak chrzescijanstwo Europy.

  To jest walka przeciw religi jako takiej. Niezaleznie czy to islam czy chrzescijanstwo.
  --
  "Iran już dawno powinien być dokładnie zbombardowany, jak to by nie pomogło to jeszcze raz i jeszcze raz aż do skutku."
  (z tworczosci przyjacielaameryki)
 • przyjacielameryki 27.08.12, 23:10
  zlotamajka napisała:

  > islam nie reprezentuje jakiejkolwiek cywilizacji...
  >
  > Zartujesz chyba. Islam jest baza cywilizacyjna BW tak samo jak chrzescijanstwo
  > Europy.
  >
  > To jest walka przeciw religi jako takiej. Niezaleznie czy to islam czy chrzesc
  > ijanstwo.

  Koślawa, religie zazwyczaj wyrządzają szkody, krzywdy i wiele nieszczęść. Taka to już rola religii i wszelkiej ciemnoty wspierającej te religie bez jakiegokolwiek opamiętania. W Europie wielką hańbą były inkwizycje, wyprawy krzyżowe(ale to było średniowiecze, no wiesz to okres sporo przed oświeceniem) a obecnie podobnie próbuje islam - tez nawraca i walczy z niewiernymi. Musimy to jakoś przeczekać, nieoświeconych wyedukować i wszystko wróci na swoje normalne tory, by dalej pędzić, pędzić i pędzić!!!! Takie życie!!!!


  Ps. Nie wiedziałaś?????

 • malkontent6 27.08.12, 20:44
  Mańka, czy ty znasz przynajmniej jedneo mormona?

  Fajne jest to pismo, które cytujesz:

  weeklyworldnews.com/headlines/19194/kim-kardashians-butt-explodes/

  --
  "Tam [w amerykańskiej szkole] nauczyciele w ogóle nie korzystają z podręczników! Tam ich po prostu nie ma!"

  "w [amerykańskich] szkołach, w których uczą się dzieciaki moich znajomych nie ma ... okien" - czlowiek_ksiazka
 • zlotamajka 27.08.12, 22:58
  Zly link mi sie skopiowal. Mial byc ten"
  www.huffingtonpost.com/gregory-a-prince-phd/mormons-and-polygamy-trut_b_1833493.html
  --
  "Iran już dawno powinien być dokładnie zbombardowany, jak to by nie pomogło to jeszcze raz i jeszcze raz aż do skutku."
  (z tworczosci przyjacielaameryki)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.