• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Moje wrazenia po"wydarzeniu roku w Niemczech" Dodaj do ulubionych

• 23.03.13, 18:11
    Moje wrazenia po"wydarzeniu telewizyjnym roku" w Niemczech i jego interpretacji są pozytywne.
    Unsere Mutter unsere Väter

Niemiecka tv mnie nie zawiodła. Moim zdaniem udalo im sie znalezc prawidlowy balans miedzy niemiecką odpowiedzialnoscią za zbrodnie wojenne a użalaniem się nad samym soba i cena jaką im przyszlo płacic za wywołaną przez nich wojne.

Nie ma tematow tabu. Po tej serii nie da sie juz wiele nowego dodac z niemieckiego punktu widzenia do winy Niemcow za wojne.

Kilka osobistych refleksji

”Feigheit war schlimmer als der Tod”

Tchorzostwo bylo gorsze niz smierc.

“Das war wohl die preußische Erziehung. Auf dem Posten, auf dem man war, mußte man ausharren.”

Pruskie wychowanie. Na stanowisku trzeba bylo robic, do do ciebie nalezalo.

“Das waren die ganz schlimmen Menschen die Bolschewieken, ne. Die Mußten abk
    geknallt werden“.

Bolszewiki to zli ludzie. Musza byc zalatwieni.

Rasizm.

Rosjanie to podludzie. Nie ma moralnego hamulca do ich zabijania.

Zolnierz Wehrmachtu wchodzi do chatki pod strzecha gdzies w Rosji. Ma rozkaz ją podpalić. Przed nim siedzi przy stole staruszek i staruszka. Pytają się spokojnie Landsera czy chciałby sie napić z nimi czaju. „Pazalsta. Saditie.”

Zblizenie kamery na twarz aktora. Widać moralną agonie młodego człowieka, ktory nie jest psychopatą ani mordercą ale podpala chatę. W danej chwili nie potrafił zdobyć sie na bohaterstwo i nie wykonać rozkazu. Każdy z nas moze sie postawić w jego sytuację i wyobrazić jak by postąpił.

Edytor zaawansowany
    • 23.03.13, 18:16
      Zolnierz Wehrmachtu wchodzi do chatki pod strzecha gdzies w Rosji. Ma rozkaz ją podpalić. Przed nim siedzi przy stole staruszek i staruszka. Pytają się spokojnie Landsera czy chciałby sie napić z nimi czaju. „Pazalsta. Saditie.”

Zblizenie kamery na twarz aktora. Widać moralną agonie młodego człowieka, ktory nie jest psychopatą ani mordercą ale podpala chatę. W danej chwili nie potrafił zdobyć sie na bohaterstwo i nie wykonać rozkazu. Każdy z nas moze sie postawić w jego sytuację i wyobrazić jak by postąpił.

W dokumencie o trylogii jest wywiad ze starym Niemcem Hugo Heine, ktory taka scene przezyl w rzeczywistosci.

www.zdf.de/ZDFmediathek/hauptnavigation/startseite#/beitrag/video/1863858/Unsere-Mütter,-unsere-Väter:-Doku-(2)
      4:44

Film i „gadajace glowy” w studio przyznaja sie jasno do ludobójstwa i brudnej wojny.

Przyznaja, ze po bestialstwie Wehrmachtu na froncie wschodnim, nie mogli oczekiwac niczego innego jak takiej samej brudnej wojny w wykonaniu czerwonej armii.

Film pokazuje ludobosjtwo wehrmachtu na cywilnej ludnosci w Rosji, Polsce i Serbii.

Dla mnie osobiscie nowa informacja bylo to, ze Rosjanie traktowali jak zdrajcow Rosjan, ktorzy zostali wziecji do niewoli i zmuszeni do pracy dla Niemcow. Takich Rosjan wladze sovieckie wysylali do lagrow.

Rosjanka Maria Vitkiewicz, przymusowo pracujace w Niemczech, opowiada w dokumencie, ze byla traktowana jak zdrajczyni, zgwalcona przez 3 krasnoarmiejcow i wyslana na 10 lat do lagru.

--
      Nie chcę być nieskromny ale uważam się za miarę polskości

La noche es nuestra y ahora el papa es nuestro tambien.
    • 23.03.13, 18:30
      Uwazam ze Niemcy maja prawo do zwrocenia uwagi na tych nielicznych zolnierzy, ktorzy nie chceli brac udzialu w takiej wojnie.
      Na 17 mln zolnierzy wehrmachtu ocenia sie, ze bylo ok 300 000 dezerterow. 5000 z nich zostalo rozstrzelanych.
      Nieznana jest liczba dezerterow, ktorzy przeszli na strone rosyjska.

Moja uwaga: Jednym z nich byl syn Stalina Jakow Dżugaszwili. Ojciec odmowil jego wymiany nawet za marszałka Friedricha Paulusa.

Film przykladowo pokazuje, jak aktywni nazisci i przestepcy wojenni znalezli zatrudnienie w policji, wywiadzie, sadownictwie RFN-u.

Konrad Adenauer: „Man schüttet kein schmutziges Wasser weg, wenn es noch kein sauberes gibt”.

Nie mozna wylac brudnej wody, gdy nowej jeszcze nie ma.

• 23.03.13, 20:38
      Jest wzmianka o partyzantce AK. Wspomina sie o antysemityzmie AK-owcow ale nie w takim sensie, ze byla to jakas dominujaca cecha ale cos co mialo miejsce.

„Zydow topimy jak koty” – mowi jeden z AK-owcow.

Czy jest wystarczajace,zeby polska ambasada skladala protest?

www.zdf.de/ZDFmediathek/hauptnavigation/startseite#/beitrag/video/1863858/Unsere-Mütter,-unsere-Väter:-Doku-(2)
      14:00

Nie wiem. W polskich filmach Niemcy tez zostali zwyczajowo przedstawieni jako krzyczacy psychopaci, essesmani i urodzeni sadysci. Bilans wychodzi chyba na zero.

W komentarzach po trylogii „gadajace glowy” podkreslaja , ze Niemcy – Nazisci swiadomie eksploatowali dla swoich celow – systematycznego ludobojstwa – istniejace tendencje anstysemickie na podbitych terytoriach.

Aaron Bielski Zyd wschodni opowiada o partyzantce zydowskiej. 1200 czlonkow. Ich glownym zadaniem jest obrona przeciwko POLSKIM i BIALORUSKIM kolaboratorom, ktorzy wydaja zydow Niemcom.

Aaron Bielski opowiada o pewnej rodzinie (polskiej?), ktora systematycznie wydawala Zydow Niemcom. Jeden czlonek tej rodziny ciagle sie tym chwalil. Ludzie Bielskiego zapytali sie tego czlowieka dlaczego on to robi. Ten odpowiedzial: „Niemcy powiedzieli nam, ze wydanie Zydow to dobry uczynek. Dlatego to robimy.”

Na to partyzanci Bielskiego zabili tego czlowieka i podpalili jego domostwo.

Moja uwaga: nie wiem na ile jest to historyczna prawda. Ale nie podejrzewam ZDF-u o falszerstwo.

Bielski przezywa wojne ale nie chce zostac w Soviet Unionie. Mowi „W Rosji sa tylko 3 rodzaje ludzi. Ci ktorzy byli w wiezieniu, sa w więzieniu teraz albo prędzej czy pozniej tam będą.”

Emigruje do Izraela.

• 23.03.13, 22:52
        zeitgeist2010 napisał:

> Bielski przezywa wojne ale nie chce zostac w Soviet Unionie. Mowi „W Rosj
        > i sa tylko 3 rodzaje ludzi. Ci ktorzy byli w wiezieniu, sa w więzieniu teraz al
        > bo prędzej czy pozniej tam będą.”

Slyszalem to kiedys w PRL-u jako kawal. Na pytanie ile jest klas spolecznych w ZSRR, odpowiedz brzmiala. Trzy:

1. ci, ktorzy siedzieli
        2. ci, ktorzy siedza
        3. ci, ktorzy beda siedziec

Mysle, ze obraz Niemcow podczas wojny, ktory ukazal Polanski w filmie "Pianista", jest rowniez bardzo realny, chociaz urodzilem sie (na szczescie) juz po wojnie i nie znam tej ich mentalnosci z wlasnego doswiadczenia. Jakze inni byli tamci Niemcy po otrzymanych "batach" w stosunku do tych samych Niemcow "opromienionych" wczesniejszymi zwyciestwami.
        Zas "dobremu Zydowi" Szpilmanowi, "Pianiscie", zawdzieczamy festiwal piosenki w Sopocie. "Uchylil" on nam przez to nieco "kulturalne okno na swiat" w czasach glebokiego PRL-u. Nabralismy wiec nieco "ogłady" - w przeciwnym razie sluchalibysmy tylko "przebojow" w radiu w rodzaju "Karasiwa rodina maja" (pamietam to z czasow, gdy bylem malym dzieckiem).
        • 24.03.13, 08:13
          Kosmopolityzm Zydow byl postepem pod rosyjska okupacja w Polsce. Wiedzieli oni o wiele lepiej, przez swoje zydowskie kanaly, jak idzie w innych krajach, jak wyglada sytuacja na Zachodzie.

Wizja Zachodu byla bowiem bardzo deformowana przez media w tym ksiazki, takie jak "Raport z Monachium" Brychta, ktore szukaly po KGB-wsku i jak ten forumowy walther czepiajew jakby tu przyczepic jakas latke do Zachodu. I Zydzi faktycznie "wiedzieli lepiej".

I niekiedy z tej "lepszej wiedzy" pozwalali korzystac.

PF

--
          Zapraszam na forum Trojkat Weimarski: forum.gazeta.pl/forum/s,183212.html
          • 26.03.13, 09:27
            polski_francuz napisał:

Kosmopolityzm Zydow byl postepem pod rosyjska okupacja w Polsce. Wiedzieli oni o wiele lepiej, przez swoje zydowskie kanaly, jak idzie w innych krajach, jak wyglada sytuacja na Zachodzie.
            > Wizja Zachodu byla bowiem bardzo deformowana przez media w tym ksiazki, takie jak "Raport z Monachium" Brychta, ktore szukaly po KGB-wsku i jak ten forumowy walther czepiajew jakby tu przyczepic jakas latke do Zachodu. I Zydzi faktycznie "wiedzieli lepiej".
            > I niekiedy z tej "lepszej wiedzy" pozwalali korzystac.

Polska miedzywojenna byla dzieki otwartym granicom, Zydom i kresom bardziej kosmopolityczna niz PRL.

PRL zhomogenizowal jezyk polski i sklad etniczny narodu ale odciął go od świata zewnętrzego, co umacniało zaściankowość. To samo dokonalo sie w NRD.

Natomiast RFN stal sie wzorcowym panstwem demokracji, praworzadnosci, kosmopolityzmu i tolerancji.

Jaką stała Polska w sensie umiędzynarodowienia po 1989 nie wiem.

• 26.03.13, 09:14
          edek_vilola napisał(a):

Slyszalem to kiedys w PRL-u jako kawal. Na pytanie ile jest klas spolecznych w ZSRR, dpowiedz brzmiala. Trzy:
          >
          > 1. ci, ktorzy siedzieli
          > 2. ci, ktorzy siedza
          > 3. ci, ktorzy beda siedziec

Niemcy ucza sie od historii a Rosja ją powtarza.

(...) Jakze inni byli tamci Niemcy po otrzymanych "batach" w stosunku do tych samych Niemcow "opromienionych" wczesniejszymi zwyciestwami (...)

Dyskurs Niemcow na temat wlasnej historii jest naprawde czyms wyjatkowym i godnym nasladowania. Traktowanie kwestii zydowskich w Polsce jakos dziwnie daje niektorym asumpt do oskarzania Polakow o antysemityzm, co jest kompletnym nosnensem.

Dostęp do niemieckich dyskusji politycznych jest bardzo praktyczny, bo z reguly pokrywa sie z aktualnymi tematami ogolnoeuropejskimi. Teraz przykladowo kwestie Euro.

• 26.03.13, 12:30
            zeitgeist2010 napisał:

> Niemcy ucza sie od historii a Rosja ją powtarza.

Zupelnie inna mentalnosc. Niemcy lubia "czystosc". Zarowno ich zlo bylo w czystej postaci (za Hitlera) i dobro w czystej postaci (po wojnie). W Rosji wszystko zawsze bylo "zamydlone" i mgliste. Zlo pod plaszczykiem dobra, potrzebna zdolnosc czytania "miedzy wierszami" itp.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
            "Niemcy postepowali okrutnie z podbitymi narodami, bestialsko zgladzali miliony ludzi, ale czyniac to nie glosili wobec swoich ofiar hasel mowiacych o rownosci, sprawiedliwosci, braterstwie, poszanowaniu czlowieka itd. Wiedzielismy, co nam przynosza i czego mozna sie po nich spodziewac."
            (Henryk Libich, "Spod Wilna na Syberie").

• 26.03.13, 09:31
        O Bielskim nieco można i poszukać. Tu dwa fakty mogą być wymowne - nie ma relacji z walki przeciw Niemcom a są relacje walki z kolaborantami, przy czym kto kolaborował i kogo trzeba było karać to już Bielski decydował, fajnie też wyglądały jego częste "wesela" we wsiach które "odwiedzał". Druga ciekawostka to fakt iż w niektórych rejonach wschodniej Polski (np tam gdzie rezydował Bielski) Polacy wkraczającą armię niemiecką traktowali jak wybawców mimo że wiedzieli kim są Niemcy i po co idą, wybawców bynajmniej nie tylko przed czerwonoarmistami.

Relacje Bielskiego z partyzantki dla mnie mają mniej więcej taką wartość jak opowieści Morela o tym jakim to partyzantem był a później jak to prześladowany był w Polsce.

A jeśli Niemcy podejmują temat i rozmawiają to tylko im zazdrościć, historia czy jej bohaterowie mało kiedy bywają jednoznaczni a fakty dwubiegunowe (jednoznacznie dobre lub złe), brak rozmowy o tym co było to zostawienie pola tym którzy napiszą ją na nowo.
        • 28.03.13, 09:39
          krzysiozboj napisał:

(...) A jeśli Niemcy podejmują temat i rozmawiają to tylko im zazdrościć, historia czy jej bohaterowie mało kiedy bywają jednoznaczni a fakty dwubiegunowe (jednoznacznie dobre lub złe), brak rozmowy o tym co było to zostawienie pola tym którzy napiszą ją na nowo.

Unikając drażliwych tematow, oddajemy inicjatywe innym. Ostatnio slyszalo sie duzo o ksiazce Grossa. A to powinni byc polscy historycy i ich relacje, ktorzy powinni dyktować warunki dyskusji.

Niemcy tez dyktuja warunki dyskusji na swoja korzysc. W relacji o dokumencie polskiej tv Historia Kowalskich Niemcy kreca wlasny wywiad z jednym z polskich swiadkow tych wydarzen. (34 Polakow zostaje spalonych prez Wehrmacht za ukrywaie Zydow.)

Wypowiedz tego swiadka jest naprawde dziwna. Ktos moglby to zintepretowac, ze to on wydal tych Zydow a przy okazji pogrążył tę rodzine Kowalskich!

Marian Kosiar, 83 lat, opowiada o tym jak chcial ostrzec sasiadow przed kontrola Niemcow, bo wiedzial ze oni ukrywaja Zydow. „Patrze przez okno i widze ida Niemcy. Poszedlem do nich zeby ich ostrzec. Nie wiedzialem co powiedziec, to powiedzialem, ze przyszedlem po pieniadze.

• 28.03.13, 08:26
      moj zadowodwy kalenderz nie pozwalal na obejrzenie wszystkich 3 odcinkow, wiec calosc jest zarejestrowana i czeka na mnie.
      Sama reklama filmu w ZDF budzila we mnie obawy, ze zrobia z Polakow wscieklych antysemitow.
      I niewiele sie pomylilam.
      Po polskich protestach puszczono dzisiaj w porannym magazynie ZDF material filmowy, w ktorym polskie reakcje opisywali A. Krzeminski i B. Wielinski.
      ZDF stwierdzila, ze konsultowala sie caly czas w czasie realizacji projektu z historykami.
      Jeden z tych historykow wystapil w we wspomnianym materiale filmowym stwierdzajac, ze alles ist OK.
      Ten historyk to Julius H. Schoeps,
      Miejsce pracy: Moes Mendelsohn Zentrum, Universität Potsdam
      www.mmz-potsdam.de/index.php?ID_seite=3
      Zakladam, ze jak zaplacimy te 65 mld dolarow unikniemy w przyszlosci konsultantow historycznych, ktorzy zezwalaja na maipulacje.

Link do Spiegla o polskim oburzeniu
      --
      Feudalizmu nie zniszczyli lennicy, a komunizmu zaś nie zburzyli sekretarze. Podobnie panowania [finansowych] spekulantów nie wyeliminują spekulanci lub biurokraci i to nie oni wyciągną później z rowu wykolejony wóz pogruchotanej Europy.
      V.Orban
      • 28.03.13, 08:54
        Mara, ja nie widziałem tego filmu ale wiem że w Polsce był bardzo silny antysemityzm przed, w czasie II w.ś. i po wojnie. To zostało opisane min. w publikacjach prof. PAN - J. Grabowskiego, który badał los Żydów w czasie okupacji w Polsce, w tym na terenach wiejskich. To były żmudne solidne badania naukowe a nie jakieś plotki czy opowiastki ludowe. W zasadzie potwierdził on wszystko to co napisał prof. J.Gross. Niestety, takie są fakty, taka jest prawda, a my cały czas nie za bardzo potrafimy poradzić sobie z tą prawdą. Wielkim błędem Polski było zaniechanie rzetelnej debaty publicznej n/t temat a zamiatanie pod dywan zawsze zle się kończy. Mogliśmy to zrobić po swojemu, spokojnie, rzetelnie i w zestawieniu z wielką pomocą udzieloną Żydom ale tego nie zrobiliśmy, więc tę debatę poprowadził już bardzo emocjonalnie prof. J. Gross czy inni gdzieś za granicą.

Oczywiście film żeby ocenić, trzeba obejrzeć. AK różnie zachowywała się wobec Żydów, pomagała Żydom ale i czasami odwracała się od Żydów. Przekaz, że tylko szkodziła Żydom będzie fałszywy. Pokazywanie takich trudnych kwestii wymaga dużej wiedzy i odpowiedzialności i koniecznie muszą być ukazane wszystkie aspekty problemu.
        • 28.03.13, 15:41
          kompromitacje.blogspot.de/2012/05/krzysztof-persak-cytuje-christophera-r.html
          --
          Feudalizmu nie zniszczyli lennicy, a komunizmu zaś nie zburzyli sekretarze. Podobnie panowania [finansowych] spekulantów nie wyeliminują spekulanci lub biurokraci i to nie oni wyciągną później z rowu wykolejony wóz pogruchotanej Europy.
          V.Orban
        • 28.03.13, 19:50
          przyjacielameryki napisał:

(...) w Polsce był bardzo silny antysem ityzm przed, w czasie II w.ś. i po wojnie. To zostało opisane min. w publikacja ch prof. PAN - J. Grabowskiego, który badał los Żydów w czasie okupacji w Pols ce, w tym na terenach wiejskich. To były żmudne solidne badania naukowe a nie jakieś plotki czy opowiastki ludowe. W zasadzie potwierdził on wszystko to co napisał prof. J.Gross. Niestety, takie są fakty, taka jest prawda, a my cały czas nie za bardzo potrafimy poradzić sobie z tą prawdą. Wielkim błędem Polski było zaniechanie rzetelnej debaty publicznej n/t temat a zamiatanie pod dywan zawsze zle się kończy. Mogliśmy to zrobić po swojemu, spokojnie, rzetelnie i w zesta wieniu z wielką pomocą udzieloną Żydom ale tego nie zrobiliśmy, więc tę debatę poprowadził już bardzo emocjonalnie prof. J. Gross czy inni gdzieś za granicą

Bez kompleksow i lękliwości.

Najlepiej od razu rzetelnie i uczciwie wyłożyć wszystkie karty na stół. Na dłuższą metę to się opłaci.

Nie mam najmniejszej wątpliwości, ze większość Polakow i historykow na to stać.

Jezeli w Polsce powstała już jakaś „Biała Księga” stosunkow polsko-żydowskich to super. Teraz trzeba to tylko umiejętnie rozprowadzic w kręgach opiniotworczych. W ogole wydaje mi sie, ze Polska sie za slabo promuje zagranicą.

Przykladowo ciagle widze jakies reklamy Turkish Airlines z Christiano Ronaldo i innymi gwiazdami. Polskich reklam jest bardzo malo.

• 28.03.13, 20:10
        mara571 napisała:

moj zadowodwy kalenderz nie pozwalal na obejrzenie wszystkich 3 odcinkow, wiec calosc jest zarejestrowana i czeka na mnie.

Trylogia jest rzeczywiscie bezboznie dluga. Ale mozesz sobie wyrobic zdanie o calosci ogladajac dokumenty ZDF-u i gadajace glowy u Illner i Will. Tylko 2 godziny a na dotatek masz recepcje niemieckich intelektualistow.

Ja w koncu zrozumialem, jakimi euro-komunistami sa dzieci Augsteina :)

Sama reklama filmu w ZDF budzila we mnie obawy, ze zrobia z Polakow wscieklych antysemitow. I niewiele sie pomylilam.

Ja nie odnioslem takiego wrazenia ale ja jestem doskonale swiadom, ze Polacy dopuscili jakichs tam wysoepkow wobec Zydow a Niemcy nie odpuszcza sobie okazji zeby to wykorzystac dla relatywizacji wlasnej winy.

> Jeden z tych historykow wystapil w we wspomnianym materiale filmowym stwierdzaj
        > ac, ze alles ist OK. Ten historyk to Julius H. Schoeps,
        > Miejsce pracy: Moes Mendelsohn Zentrum, Universität Potsdam
        > www.mmz-potsdam.de/index.php?ID_seite=3
        > Zakladam, ze jak zaplacimy te 65 mld dolarow unikniemy w przyszlosci konsultant
        > ow historycznych, ktorzy zezwalaja na maipulacje.

Jezeli historycy pochodzenia zydowskiego wypaczaja prawde historyczna , to trzeba absolutnie ich skonfrontowac i jak widac polskie autorytety to robia.

Te 65 mld tez trzeba jakos wyjasnic. Czy aktualny rzad panstwa polskiego ponosi kolektywna odpowiedzialnosc za straty finansowe osob prywatnych?

Uwazam, ze jezeli ktos stracil swoj dobytek i wiadomo jest do kogo, to „zlodziej” musi mu to oddac. Przykladowo osoby wydalone w 1968 roku powinny dostac odszkodowanie od SLD – o ile wiem przejeli oni spadek po PZPR.

• Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.