Dodaj do ulubionych

Pierwsze statki ze skroplonym gazem dotrą

27.05.15, 00:41
do Polski jeszcze jesienią tego roku.
Gazoport w Świnoujściu ukończony, trwają techniczne odbiory.
Edytor zaawansowany
  • komiczny 27.05.15, 00:44
    że pierwsze statki ze skroplonym gazem pojawią się za dwa miesiące, już w lipcu br.
    Tekst linka

• eva15 27.05.15, 00:49
    Gaz z Kataru znacznie droższy niż z Rosji i w dodatku na zasadzie "take or pay", czyli nawet jak nie bierzesz, to płać. Dokładnie tę zasadę Polska z oburzeniem podważa w kontraktach z Rosją . Ciekawe, jakiego teraz argumentu użyje.
  • komiczny 27.05.15, 00:55
    Polska wypełni zobowiązania wynikające z kontraktu z Rosją.
    Nie ma obawy. Każda ilość gazu zostanie zagospodarowana. jest też zapis o okresowych renegocjacjach. Właśnie teraz takie trwają. Polska zawsze wywiązywała się ze zobowiązań. jeśli coś podpiszemy to dotrzymamy słowa. Sądzę, że będziemy nadal kupować gaz z Rosji ale możliwe że nie w takich ilościach jak dotychczas i po cenach rynkowych, a nie wyimaginowanych przez Kreml. Skroplony gaz dla Polski wg kontraktu jest znacznie tańszy od rosyjskiego.
    Tyle.
  • eva15 27.05.15, 01:08
    Taak, kupować od Rosji po cenach rynkowych, czyli tych katarskich, znacznie wyższych niż dotychczasowe rosyjskie. No i nadal na zasadzie "take or pay".

Polska tą umową z Katarem dała Rosji w dalszych negocjacjach świetne karty do ręki. Złośliwiec mógłby rzec, że Ruskie podkupiły Polaków, by zawarli tak niekorzystną umowę z Katarem.
  • komiczny 27.05.15, 01:13
    Znacznie niższych co wynika z umowy.
    Nie słuchaj propagandy Kremla.
    PS.
    Po rozkropleniu gazu 1000 m3 to 320 USD.
    Rosji płacimy 470 USD za 1000 m3 gazowego metanu.
  • eva15 27.05.15, 01:17
    Mam twoich wyliczeń słuchać? I to poważnie piszesz?:-)
    Zajmij się serio tematem, zamiast opowiadać bajki na dobranoc.
  • komiczny 27.05.15, 01:22
    To nie są żadne wyliczenia,
    jest węglowodór w stanie skroplonym z Kataru
    i drugi w stanie gazowym z Rosji. ,
    Skroplony kupujesz drożej od gazowego to fakt,
    ale jak tę katarską ciecz węglowodorową doprowadzisz do stanu gazowego to wychodzi taniej o 1/3 niż rosyjski gaz. To wszystko. Trudno z oczywistością dyskutować. W handlu filantropii nie ma. Liczy się ekonomia i nic więcej.
  • eva15 27.05.15, 01:24
    A już 5 lat temu w roku 2009 PGNiG i Qatargas Operating Company zawarły umowę na sprzedaż i dostarczenia skroplonego gazu ziemnego z Kataru do Polski. Umowa jest kontraktem politycznym, została zawarta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i dziś jest niekorzystna uważa Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw. - Tu jest problem, bo dziś PGNiG, które podpisało ten kontrakt, jest obarczone obowiązkami bezpieczeństwa energetycznego. Firma ma dylemat. Po pierwsze nie ma gdzie odebrać tego gazu. Po drugie dziś ten gaz jest około 40 do 50 proc. droższy niż surowiec importowany z Rosji. Spółka obciążona takimi obowiązkami, która na dodatek staje w sytuacji otwarcia rynku, liberalizacji dostępu do krajowego rynku, po prostu może za to bardzo dużo zapłacić, łącznie z wywrotką

www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1266882,Polityczny-kontrakt-na-dostawy-gazu-z-Kataru-mocno-uderzy-w-PGNIG

W Polsce ceny energii mogą wzrosnąć w 2015 roku, wbrew światowym trendom, gdyż Polska przepłaca za gaz i ropę. Przykładem niech będzie kontrakt katarski. W grudniu zeszłego roku rząd PO-PSL po cichu renegocjował umowę na dostawy skroplonego gazu z Kataru. Według naszych informacji płacimy za ten gaz na poziomie 650 dolarów za 1000 m3, a więc sześciokrotnie więcej niż cena rynkowa za gaz z łupków w USA i dwukrotnie więcej niż Niemcy płacą za gaz naturalny z Rosji. Tylko w 2015 będziemy musieli zapłacić aż za 1,5 miliarda m3 gazu z Kataru. Czy po niebotycznej cenie, 650 dolarów za 1000 m3? Gazu, którego nie odbierzemy z powodu opóźnienia w budowie gazoportu w Świnoujściu…

Straty dla tego wolumenu niechcianych zakupów po cenie wziętej z gwiazd w stosunku do bieżących cen rynkowych w Europie, mogą wynieść nawet setki milionów dolarów jedynie w 2015 roku.

wpolityce.pl/gospodarka/228785-kompromitacja-energetyczna-rzadu-po-psl-ile-przeplacimy-za-katarski-gaz
  • komiczny 27.05.15, 01:36
    Tak tylko, że w ciągu 6 lat wiele się zmieniło. Gaz staniał o połowę, odbyły się renegocjacje, które zaowocowały nowymi zapisami, bardzo korzystnymi dla Polski. Skroplony gaz będziemy kupować nie tylko w Katarze.
  • eva15 27.05.15, 01:43
    ? Jakich 6 lat? Dałam linki z tego i z ub. roku.
  • komiczny 27.05.15, 02:08
    Bo wtedy była podpisania umowa, a nie w tym ani ubiegłym roku.
    Siedzę w temacie więc wiem co piszę.
  • komiczny 27.05.15, 00:59
    nigdzie nie napisałem że się cieszę. To jest Twoja nadinterpretacja tekstu, choć nie ukrywam, że dla nas Polaków jest to powód do zadowolenia.

• eva15 27.05.15, 01:09
    A zadowolenie to nie jest radość tylko smutek?

Trzeba się cieszyć, gdy płaci się więcej, gdy można mniej:-)
  • komiczny 27.05.15, 01:15
    Tak, ale w założonym temacie nic o zadowoleniu nie napisałem.
    Podałem tylko info.
  • wykrywacz_klamcow 27.05.15, 11:26
    ona nie ma pojęcia nawet czym handluje.
    Ona sie potrafi tylko cieszyć wtedy kiedy może pluć na Polskę
  • komiczny 27.05.15, 11:48
    Jestem tutaj nowy, więc o wielu rzeczach, zwyczajach, obyczajach i forumowiczach tego Forum jeszcze nie wiem.
    PS.
    Dzięki.
  • frompiter 27.05.15, 02:15
    komiczny napisał:

...banda wielonikowych trolli GW caly czas pisza o pryszlosci:
    ...dotrą...juz...wkrotce...ewentulanie....prawie juz...moze...no...ale...:-)

Przerraszam, zapomnialem jeszcze jesienią tego roku.:-)))

> Gazoport w Świnoujściu ukończony....

... juz prawie...wkrotce...ewentulanie....juz...moze...no...ale...:-)
  • komiczny 27.05.15, 11:45
    Gazoport ukończony to jest fakt.
    Pierwsze dostawy skroplonego gazu najpóźniej jesienią, a w planach lipiec br. czyli za dwa miesiące.
  • szwampuch58 27.05.15, 12:09
    ...sie buduje kiedys musi sie wybudowac,jak na gaz to kiedys musi dotrzec ....tylko zastanawia mnie po co te bicie piany bystrzaki,czego sie spodziewacie od lipca,natychmiastowego darmowego gazu w chalupach czy ki diabel?
    --
    bi.gazeta.pl/im/48/24/11/z17977160Q,fot--facebook-com.jpg

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka