Dodaj do ulubionych

Polska a Meksyk

28.12.16, 12:11
Te dwa kraje maja poteznego sasiada, ktory wazy na ich losie. Polska ma Rosje, ktora chce narzucic swoja wole bo jest wieksza, ma wiecej broni i, bo patrzy bardziej strategicznie na swiat. Meksyk ma Stany, ktore traktuja Meksow troche z gory i ktore, zanim sie nie zlatynizowaly wyznawaly zupelnie inna ideologie rodem z "Mayflower".

Uprzedzajac wiele wpisow: analogia nie jest pelna. Mniejsza Polska jest na wyzszym poziomie cywilizacyjnym niz Rosja. Stany sa o wiele wyzej niz Meksyk. Polacy na ogol nie emigruja do Rosji, to raczej Rosjanie emigruja do Polski (jak znany na tym forum igoruk). Meksykanie emigruja na potege do Stanow: za praca, za forsa, za kariera.

Ale troche elementow analogii pasuje: i Polska i Meksyk maja inne wartosci niz ich potezni sasiedzi. I jakos z nimi walcza. Polska: powstaniami a w czasach wolnosci cywilizacyjnie i kulturalnie. Meksyk daje w kosc Amerykanom poprzez spychanie ich w grzechy i bledy takie jak narkotyki.

Jak mozna skorzystac ze zlesasiedzkich doswiadczen obu krajow?

PF
Edytor zaawansowany
  • 28.12.16, 12:27
    Moim zdaniem to zupełnie inne sytuacje, inne historie i inne doświadczenia tak samo jak inne są USA i Rosja oraz inna jest Polska i Meksyk a że diabeł tkwi w szczegółach a te szczegóły są juz zupełnie inne, to nie da się znalezć jakiegokolwiek porównania czy skorzystania z jakichś doświadczeń.
    Oczywiście zawsze można popływać w ogólnikach ale wówczas dojdziemy do wniosku, że wszyscy jesteśmy tacy sami bo mamy głowę, tułów, dwie ręce i dwie nogi.
  • 28.12.16, 12:43
    Slawomir Mrozek tez zauwazyl cos z tej analogii bo do Meksyku wyemigrowal. Cos na rzeczy zatem jest wiecej niz przynaleznosc do mleko uzaleznionych ssakow.

PF
  • 28.12.16, 14:40
    polski_francuz napisał:
    > Slawomir Mrozek [url=https://fr.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awomir_Mro%C5%BCek]te
    > z zauwazyl cos z tej analogii bo do Meksyku wyemigrowal

a potem wial stamtad - az sie kurzylo
    w wywiadzie prasowym kiedys wspominal, ze przestepczosc jest tam taka, ze kazdy bogatszy
    boi sie o swoj majatek i swoje zycie...

PS. bylo to potem , jak wrocil z Meksyku do Polski
    ale w Polsce tez mu sie nie podobalo i ostatecznie na koniec wrocil do pierwszego kraju emigracji - do Francji.
  • 28.12.16, 22:54
    Sławomir Mrożek to dobry przykład pisarza któremu nie wyszło
  • 29.12.16, 06:20
    zapomniales o konsekwencjach udaru mozgu, ciezkiej walce o odzyskanie mowy i jako takiej sprawnosci fizycznej. Wyjazd do Francji nie mial charakteru demonstracji politycznej: stary i chory czlowiek szukal miejsca z lagodniejszym klimatem.
    --
    Kiedyś demokrację niszczono za pomocą blokady informacji. Dziś wrogowie demokracji wykorzystują do tego celu nadmiar informacji

Dominika Wielowieyska
  • 30.12.16, 14:37
    mara571 napisała:
    Wyjazd do Francji nie mial charakteru demonstracji politycznej:

a napisalem, ze mial ?
    - wyjechal, gdzie mu sie bardziej podobalo.
    PS. tez lubie Prowansje, nawet jakos bardziej, niz Toskanie...

www.tvn24.pl/kultura-styl,8/mrozek-opuscil-polske,60854.html
  • 28.12.16, 14:36
    ola.z.opola napisała:
    to na dodatek - rasista!

ola - poszlabys do lozka z Murzynem ?
    no wal smialo - swiat jest przeciez wielorasowy, podobnie jak niektore psy:
    demotywatory.pl/1016469/Kundel
  • 28.12.16, 15:11
    meksykanie to inna rasa? a to ci nowina!!!!!!
  • 28.12.16, 18:07
    1/10 kolonizatorow hiszpanskich
    60 % Metysow (mieszancow)
    30 % miejscowych, czyli czerwonych (Indian)
    pl.wikipedia.org/wiki/Meksyk
  • 28.12.16, 19:59
    a co z niemcami?
  • 01.01.17, 03:02
    felusiak1 napisał:
    > a co z niemcami ?

podpadaja pod punkt a) - kolonizatorow.
    podobnie jak w Juesej.
  • 01.01.17, 23:33
    a co w tym złego pójść do łóżka z Murzynem, jeśli jest wysoki, dobrze ubrany, świetnie tańczy i do tego pięknie gra na saksofonie?
  • 28.12.16, 15:14
    Polacy wpisani na listę rusofobów tsargrad.tv/article/2016/12/25/top-100-rusofobov-2016
  • 28.12.16, 17:53
    polski_francuz napisał:

> Te dwa kraje maja poteznego sasiada, ktory wazy na ich losie.

Obawiam się, że tym wpisem narazisz się na gniew niektórych forumowiczów.

> Meksyk daje w kosc Amerykanom poprzez spychanie ich w grzechy i bledy takie jak
    > narkotyki.

Za ten amerykański grzech nie można winić Meksykanów.

--
    "Life doesn't imitate art, it imitates bad television" - Woody Allen
  • 28.12.16, 19:16
    czy pisanie o wyzszosci cywilizacyjnej nie wymaga jakiegos wsparcia materialowego?

--
    Дa здрaвcтвyет мир вo вcем мире!
    Дa здрaвcтвyет дрyжбa междy нaрoдaми!
    I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
    Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przynaleznosci - Bywszy.
  • 28.12.16, 22:50
    Nie wszystko liczy się pieniędzmi, Mosze, bo np Polska jest na wyższym poziomie cywilizacyjnym niż Szwecja, od zarania
  • 28.12.16, 19:18
    "Mniejsza Polska jest na wyzszym poziomie cywilizacyjnym niz Rosja."
    Poprosilbym o potwierdzenie.
    Zrodla jakies?

--
  • 28.12.16, 20:53
    jako ciekawostka iberolog.livejournal.com/473685.html
  • 29.12.16, 08:46
    dziekuje!

--
  • 28.12.16, 22:13
    Ale jaki jest cel tego porownania?
  • 28.12.16, 22:24
    Szukam analogii. Moze jakies rozwiazanie problemu sie znajdzie. Przypomnialem sobie Kube (a nie Meksyk), ktora Rosjanie chcieli dozbroic by ponekac Amerykanow. Ciekawym, ze probowali cos z Meksykiem?

PF
  • 28.12.16, 22:54
    Nie ma porownania. Polozenie geopolityczne Polski i Meksyku to zupelnie dwa inne swiaty.
    Polska jest krajem Centralnym jako ze polozona w srodku pomiedzy mocarstwami EU i Rosji i jak dojdzie to konfliktu to tu bedzie to poligon gdzie rozladuje sie duzo "energii" a w czasie pokoju to wazny teren laczacy wiele kierunkow handlowych.
    Meksyk to kraj peryferialny i jego zadaniem jest dostarczac taniej sily roboczej oraz kontrolowac "ruch pieszy" z Ameryki Poludniowej.

Amerykanie praktycznie maja Rosje otoczona swoimi wplywami i "zasiegiem" a Rosji nie pozwola sie zblizyc na zadna niebezpieczna odleglosc. Probowali na Kube i sie usralo - drugi raz bedzie bardzo trudno. Kanada i Meksyk sa dobrymi buforami - teraz jeszcze jak Kube "zabezpiecza" to juze bedzie "Cool"
    A nekac amerykanow to moga i na odleglosc - pytanie po co? Po to aby dostali nastepne sankcje?
    Sa odizolowani politycznie i slabi ekonomicznie wiec nie jest ich trudno trzymac pod kontrola.
    No i amerykanie na okraglo Rosji przypominaj i nekaja bez przerwy czyms tam, A to NATO a to utrudniaj im dostep do cieplych wod (Krym, Syria) al to jakies sankcje co oczywiscie Rosje denerwuje. Rosja jedynie wielkosci terenu i iloscia glowic jadrowych mierzy sie ze Stanami.
  • 29.12.16, 09:55
    No to papatrz sie jeszcze z punktu widzenia Polski. Z jakich doswiadczen Meksyku mozemy skorzystac?

PF
  • 29.12.16, 18:22
    Moze Meksyk powinien skorzystać z doświadczeń Polski?
    Wg mnie to najrozsądniej dla Meksyku byłoby oddać się w ręce Stanów i wynegocjować aby Meksyk stal się Stanem (tzn kilkoma Stanami a nie terytoriom jak Puerto Rico)
    Wtedy nie byloby problemow ani z tania sila robocza ani nielagnym przekraczaniem granicy.
    Trzeba byloby pilnowac bardziej granic wodnych ale za to poludniowa granica ladowa Zrobiona kolo Veracruz mialaby raptem 125 mil.. A na poludnie od tej granicy - pomiedzy Meksykiem i Gwatelmala oddzielic jako niezalezne terytoruim pod kontrola Stanow i np zrobic rezerwat dla indian meksykanskich :)

A Polska to już praktycznie robi - jedynie oddala się w ręce EU - która jest pod kontrola Niemców
  • 29.12.16, 19:27
    Czy Meksykanie lubia wolnosc? This is the question. Sam widzisz, ze po okresie przyjacielskim wobec Niemcow, Polacy poszli w zaparte z szefunciem na czele.

Przypomina mi sie ich bohater narodowy Zapata. Czy Meksykanie sa patriotyczni?

PF
  • 29.12.16, 20:38
    Czy Meksykanie sa patriotyczni?
    Oni sa raczej bardzo nacjonalistyczni w odroznieniu od partriotycznych np amerykanow

Czy Meksykanie lubia wolnosc?"

Trudno na to odpowiedziec - kto nie lubi? Pytanie tylko jak zdefiniujmey "wolnosc"?
    Jednak nie sa chyba fanatykami aby miec wolnosc w styly amerykanskim poniewaz ich pojecie wolnosci rozni sie od pojecia w Stanach

Tu jest to dosc dobre porowanie spoleczenstw Meksyku i Stanow
    books.google.com/books?id=4UYGCAAAQBAJ&pg=PA83&lpg=PA83&dq=what+mexicans+think+about+their+freedom?&source=bl&ots=sEPepLB_vj&sig=DedrTGAnfFswQwTZ8STm_gPaUI4&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwjSnJ_ckZrRAhVDzVQKHcRAB40Q6AEIRjAH#v=onepage&q=what%20mexicans%20think%20about%20their%20freedom%3F&f=false

Kilka ciekawych porownan
    country-facts.findthedata.com/compare/1-2/United-States-vs-Mexico
    www.indexmundi.com/factbook/compare/mexico.united-states
    www.123teachme.com/learn_spanish/cultural_differences_mexico_united_states
    www.thevoyageurs.org/forums/topic/14888-worlds-most-and-least-patriotic-countries/
  • 29.12.16, 21:45
    Hm,

"Very nationalistic.
    Proud of long history and traditions.
    Reluctant to settle outside Mexico."

To ostatnie to chyba przesada Te pierwsze dwa zdania brzmia mi swojsko:)

PF
  • 29.12.16, 23:19
    Nie byłbym pewien czy ostatnie zdanie to przesada. Tych co znam woleliby pozostać w Meksyku ale problemy ekonomiczne zmuszają do tego aby się dostać na północ a potem to jak wszyscy - jak zapuszcza korzenie to trudno je wyrwać. Zwykle nawet wykształceni wcale nie starają się pchać jak najwyżej i być na świeczniku - raczej wola pozostać w cieniu.
    Porównując np z Rosjanami którzy tu przyjeżdżają to różnica 180 stopni.
  • 28.12.16, 23:13
    polski_francuz napisał:

> Mniejsza Polska jest na wyzs
    > zym poziomie cywilizacyjnym niz Rosja.

Hm.. PF, jaka miare byc wzial aby mierzyc poziom cywilizacyjny?

To moze najpierw moja miara Wyzszy poziom cywilizacyjny to bardziej skaplikowana praca mozgu. Tak uwazam. Mozna uwazac, wydaje mi sie ze duzo Polakow tak uwaza, to mienie wiecej urzadzen, tych skaplikowanych. Niewazne ze nie wymyslone przez uzytkownikow.
    A teraz wezmy Rosje. Tam sa ludzie ktorzy potrafia, i to robia wymslac i zrealizowac w praktyce, cholernie skaplikowane urzadzenia. Wymagajace ulozenia kilometrowych rownan rozniczkowych.
    Wezmy takiego jednego Rosjaniana chyba z St. Petersburga. Przed paru laty rozwiazal jeden z pieciu tzw stuletnich problemow matematycznych. Ponad sto stron, udowodnil to twierdzenie. Uzanao ze to dobrze zrobil dano wielka, chyba 1mili $ nagrode. Ale on jej nie wzial, sam mieszka w norze, mieszkanie jego tak wyglada, nawet ze szczurami czy jakos tam, brudac, olewa Swiat. Ale przyznac chyba trzeba ze praca jego umyslu najwyzszy poziom.
    I teraz jak sie na niego popatrzyloby, poziom cywilizacyjny, smierdzi, szczury, gdzies Pigmejow. Wiec niziutki. Jak myslisz, naprawde? Ja bym ocenil nie tak.

W Polsce sie nic skaplikowanego nie tworzy.

A teraz podam link:
    studioopinii.pl/piotr-rachtan-kazimierza-kika-ktory-zawrzal-gniewem-samokrytyka/
    Tu sie krytykuje jednego prof ktory sie" nawrocil na Kaczyzm". Na to ze zrozumial ze poziom cywilizacyjny to nie ladne autostrady czy smarfony w garsciach. Wykonane nie polska technika. Dziennikarze sie z niego smieja ale ja nie. To ma wieksze znaczenie, ja obserwuje scene pollityczna w Polsce i wcale Kaczynskiego nie potepiam. Oczywiscie dla mnie, jako ze mieszkam w Niemczech, byloby lepiej jakby Kaczynskiego nie bylo, jakby polityka Polska bylaby jak do niedawna, bo Niemcy podporzadkowywuja sobie tym Polska, machajac wlasnie tzw poziomem cywilizacyjnym, ale na dluga mete, tak uwazam, dla Polakow jest lepiej jak bedzie Kaczynski tak robil jak chce.
    Zreszta to jak od dawna wlasnie twierdze ze taka polityka bylaby dla Polskie lepsza no ale jak Polacy chcieli inaczej, coz, nie moj cyrk nie moje malpy.
    Przeczytaj sobie co ten prof mowi tez o poziomie cywilizacyjnym. MNiej wiecej co ja.

Tacy Grecy nie mieli swojego Kaczynskiego, podciagneli sie cywilizacyjnie za pozyczone pieniadze pieknie, teraz w duzo mierjscach prostytutka kosztuje w Grecji 5 eutro za numerek.
    Nie maja przemyslu gdzie sami cos tworza to i sa skutki.

--
    Pozdrowienia
  • 29.12.16, 10:01
    "Hm.. PF, jaka miare byc wzial aby mierzyc poziom cywilizacyjny?"

Jakosc zycia chyba. Tzn jakosc sluzby zdrowia, ilosc przestepstw niewykrytych, stopien korupcji, jakosc systemu bankowego...

"Wezmy takiego jednego Rosjaniana chyba z St. Petersburga."

Pamietam te historie. Perelman lubil i lubi to co robi. Forsa mu niepotrzebna

"W Polsce sie nic skomplikowanego nie tworzy."

Spokojnie. Trzeba troche czasu i spokoju by stworzyc skomplikowane produkty. Moze ta kuracja patriotyczno-dyktotorska szefuncia jest te droga do pojscia?

Oby!

PF
  • 30.12.16, 18:55
    poziom cywilizacyjny w miarę obiektywnie pokazuje HDI publikowany przez ONZ. I Polska znacznie wyprzedza Rosję , co nie znaczy że w Rosji nie ma ludzi wykształconych czy inteligentnych. Ale, żeby tworzyć cywilizację owi ludzie muszą funkcjonować w zespołach i społeczeństwach. A te się bardzo różnią
  • 28.12.16, 23:29
    polski_francuz napisal:

> Mniejsza Polska jest na wyzszym poziomie cywilizacyjnym niz Rosja.

hmm...poziom cywilizacyjny?
    gdybys porownywal Polske/Polakow i naprawde prymitywnych Papuasow czy tutejszych Aborygenow to mozna by mowic o roznicy poziomow...

Domy kryte slomiana strzecha znikaly... za stodole przestano chodzic ....analfabetyzm zlikwidowano podobnie w Rosji jak i w Polsce mniej wiecej w tym samym czasie(nie tak znow dawno?)
    Swirow,meneli i wszelkiej innej swoloczy kazde panstwo posiada jakis procent.
    Wskazywanie wiec palcem na ta grupe ludzi w jakims panstwie jest hipokryzja gdy sie przemilcza problem u siebie w kraju (powiedzmy alkoholizm)
    Zarobki i dostepnosc dobr porownywalna,poziom biedy rowniez....jedynie milionerow i miliarderow maja zdecydowanie wiecej.

Pisarze,kompozytorzy,naukowcy,inzynierowie,.....rosyjscy, bardziej sa na swiecie znani niz polscy.
    W technice/technologii nigdy im nie dorownamy co jako inzynier powinienes doskonale wiedziec.
    Wiec o jakie poziomy biega?

--
    Prezydenci nie są wybierani, ale dobierani.
    F.Delano Roosevelt
  • 29.12.16, 04:45
    po wojnie i przez dlugi czas cala literatura techniczna,z ktorej w Polsce korzystano byla czyja?
    A byly i inne powiazania.
    Wiec o jakie poziomy biega?
    Zwykle p...nie kotka za pomoca mlotka.
    Kompleksy sie odzywaja.

--
  • 29.12.16, 05:16
    Re: Polska a Meksyk
    lont12 28.12.16, 22:50
    Nie wszystko liczy się pieniędzmi, Mosze, bo np Polska jest na wyższym poziomie cywilizacyjnym niż Szwecja, od zarania
    <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
    Poprosilem o materialy,stwierdzajace wyzszosc cywilizacyjna polska od rosyjskiej.
    Jakos je nie otrzymalem - poza powyzszym stwierdzeniu.
    Wiec,Jasiu,,zgadzam sie z panem co do wyzszosci,ze to bylo i bylo na zaraniu.
    Bo zyli oni sobie wysoko na drzewac.
    Dopoki zyd Abrasza ben Jasza,znany powszechnie jako Ibrachim ibn Jakub ich stamtad nie posciagal i swiatu zarannemu nie pokazal.
    Zgadzam sie,ze nie o wszystkim pieniadze decyduja.
    I wiem,ze Polacy do Szwecji jezdza Szwedow kultury uczyc.
    Ale chcialbym miec jakis dowod wyzszosci polskiej cywilizacji nad szwedska.
    Bo mogl bym im to od czasu do czasu w oczy rzucic w trakcie dyskusji.
    Wprawdzie,moge Szwedom zarzucic,ze nie z lona blogoslowionego na tym padole sie zjawili.
    Moge przytoczyc inny przyklad wyzszosci kiedy Polski Riksdag(Sejm Rzeczypospolitej)
    o deszcz osobe Wysoka blagali.
    Ta wyzszosc niebieska prosbe udoscinila i cala Polske H2O zalala.
    Szwedom to by sie nie udalo.
    Jasiu,dorzuc jeszcze cos.
    A moze i jeszcze ktos inny z blogoslowionego lona sie dolaczy?
    P.S
    Panie Jorl.
    Ten matematyk,o ktorym pan wspomnial,to byl
    zyd p...niety Perelman.
    Ale sa i Russkije p...nieci ze swietlana glowa.
    Ale oni o wyzszosci cywilizacyjnej nie mysla.
    Bo nie maja kompleksow w tej materii.
    --
    Да здравствует мир во всем мире!
    Да здравствует дружба между народами!
  • 29.12.16, 06:17
    Ty Rosji z Szwecją nawet nie porównuj, bo jednak car to była potęga, a ten szfecki królik wyciągnięty z wazy, jak z rękawa, to tylko królik był. Tak , słyszałem że pierwsze państwo ruskie założyli szwedzcy wikingowie, tak Szwedzi mówią, a że wikingowie mieli słowiański chromosom Y, tego nie rozgłaszają. Rosja produkuje dziś bardzo dobry pistolet o nazwie Viking, chyba nie na cześć Szwedów?
  • 29.12.16, 09:06
    te wg.pana szfeckie kroliki nieraz calej Europie(i nie tylko) oraz Polsce Potopy urzadzali - i to bez pomocy krola zydowskiego.
    Przyczyniajac sie do cywilizacji krajow podbitych.
    Co do chromosoma o ktorych pan wspomnial,to
    Mojsze-Mosze-Moska-Miesko-Mieszko mial ich 100%.
    To dlatego Polska religie zydowska przyjela i do cywilizacji przymknela.
    O tym Polacy nie wspominaja.
    Co do "Y" to,o ile sobie rzypominam,to rozni facetow od dziewczyn.
    Wiec slowianskich chromosow nie bywa.
    Chyba,ze u Polakow?
    Wiec na czym polega wyzszosc polskiej cywilizacji nad rosyjska czy szwedzka?
  • 29.12.16, 09:14
    Pozatym co do ciekawostek,ktore pan przytoczyl nadmienic nalezy,ze jeden Chazar Moska Polske chrzcil,
    a drugi panstwo pierwsze ruskie i Kijow zalozyl.
    Czego Russkije sie wstydza i Slowian udaja - nie chca byc ugrofinami.
    Mam nadzieje,ze panu dokladnie historie i biologie,a takze religie wyjasnilem.
    I mam nadzieje,ze pan juz nie bedzie bladzil.
    --
  • 29.12.16, 10:26
    to są tylko legendy, pozwolisz ze zdrobnię twoje imię, Mośku
  • 29.12.16, 10:17
    zapomnij..... doszły do mnie przecieki badań genetycznych ----- Mieszko był z dynastii frankońskiej... do widzenia
  • 29.12.16, 10:23
    i dlatego nazywam waćpana Mosze
  • 29.12.16, 13:47
    znam jednego Jasia przyglupa,ktory udowadnial,ze mama Mickiewicza byla z Tatarow.
    Dla niego to brzmialo lepiej niz od zydow.
    Tak samo z panskim frankonskim Moska.
    I dlatego nazywam pana Jasiem.
    Wyniki Badan genetycznych w panskiej sferze sa bardzo zalezne od konjuktury.

--
  • 31.12.16, 15:20
    Mosze, masz swoje rozliczne kompleksy, ja cię z tego nie wyleczę...
  • 31.12.16, 17:25
    Jak moje zydowskie kompleksy porownywac z panskimi?
    Wypadaja bardzo blado w porownaniu.
    Ja nawet nie odwaze stawiac diagnoze.
    p.S
    Fafik,to bezdomny szceniak,ktorego przygarnela coreczka sasiada.
    I tak go nazwala.
    od dzisiaj bede pana tak nazywal.
    --
  • 01.01.17, 00:55
    Wiem Mosze że dla ciebie to żaden Nowy Rok teraz, bo wy liczycie czas od początku świata, więc nie będę ci niczego życzył właśnie teraz i z życzeniami dla ciebie poczekam do Święta Trąbek.
  • 29.12.16, 06:09
    Przede wszystkim agawę. Pamiętam z dzieciństwa agawy. Fikusy też, ale te bardziej w mieszkaniu (nakłuwałem je bo lubiłem patrzeć jak takie białe wycieka), ale przede wszystkim pamiętam agawy w ogrodzie. Agawy były, a myśmy kraj ludzi trunkowych nigdy nie nauczyli się robić z nich tequila. Tyle mamy z Meksykanów, że już wątku duchowego, jakim jest peyotl, nie poruszę.
  • 29.12.16, 11:22
    polski_francuz napisał:
    > Mniejsza Polska jest na wyzszym poziomie cywilizacyjnym niz Rosja.

własnie, ciekawa analiza artyushenkooleg.ru/wp-oleg/archives/637
  • 29.12.16, 12:48
    Jest kilka zasadniczych roznic pomiedzy Polska a Meksykiem. Na przyklad ta, ze stolica Meksyku od wielu juz lat ma wiecej mieszkancow niz Nowy Jork, najludniejsze miasto USA, i jest pod tym wzgledem najwiekszym miastem Ameryki Polnocnej. Warszawa ma znacznie mniej mieszkancow niz Moskwa. Widzialem oswietlone noca Mexico City z samolotu i byl to widok niesamowity biorac pod uwage ogromne "przestrzenie swiatel", podkreslone jeszcze przez fakt, ze miasto to lezy w ogromnej kotlinie gorskiej.
    Co mnie wtedy (1995) zaskoczylo juz na ziemi, to samochody. Wielka ich ilosc i prawie wszystkie (jakies 90%) to volkswageny "garbusy". A wiec "pod samym nosem" USA jezdza prawie bez samochodow "made in USA". Podczas moich dwoch nastepnych podrozy do Meksyku, juz po roku 2000, bylo troche inaczej i "garbus" nie rzucil mi sie tak bardzo w oczy. Inna roznica - jezyk polski jest urzedowy tylko w Polsce. Natomiast hiszpanski nie tylko w Meksyku, ale niemal w calej
    Ameryce Poludniowej i Srodkowej, na Karaibach (Kuba, Dominikana itd.), w Europie (Hiszpania) i w Azji na Filipinach.
    Jest to wiec jezyk swiatowy dajacy ludziom latwy dostep do najrozmaitszych kultur bez potrzeby nauki jezykow obcych.
    Istnieje rowniez zasadnicza roznica w mentalnosci pomiedzy wielkimi sasiadami Polski i Meksyku - Rosja i USA. Widac to rowniez wyraznie na forum "Swiat".
    Uzyje porownania "konsumpcji duchowej" do konsumpcji fizycznej (jedzenia). Amerykanin je to co lubi, ma swoje ulubione potrawy i nie obchodzi go to, co inni lubia i co jedza. Pozwala im jesc to, co chca. Bylby wrogo nastawiony do Meksykanina tylko wtedy, gdyby tamten wyrwal mu talerz sprzed nosa i powiedzial "tego nie mozesz jesc". Rosjanin, nawet jesli moze sam jesc wszystko to co lubi, interesuje sie rowniez tym, co lubi Polak. Jezeli Polak nie lubi tego samego, co lubi Rosjanin, to bardzo zle. Rosjanin odbiera to niemal jako obraze. I jego dzialanie, aby temu zapobiec nie ogranicza sie do skrytykowania ulubionych potraw Polaka, pokazania mu, ze to co je to "szajs". Potrzebna mu jest jeszcze krytyka samego Polaka i pokazanie, ze on sam to "szajs". Bardzo nieprzyjemna cecha (podobna do tych wyznawcow Allaha, ktorzy chcieliby nawrocic caly swiat na swoja wiare).
  • 29.12.16, 14:23
    A kobiety zarówno w USA jak i Rosji mają prawo do aborcji na żądanie, podczas gdy w Meksyku kobiety dostają wyroki dziesiątek lat za aborcję, a w Polsce wielu oszołomów watykańskich chciałoby tego samego.

--
    Nie dla teokratycznej semidyktatury nad Wisłą!
  • 29.12.16, 18:05
    No wiesz, akurat Meksyk ma wyjątkowo długą historię w gnębieniu Kościoła. Aż udało się rządowi wywołać wojnę domową na tym punkcie. Żeby było weselej na czele armii "cristeros" stanął zdeklarowany ateista i wolnomularz Enrique Gorostieta. Facet uważał, że nawet jak na jego gust Calles mocno przesadził. Do niedawna księżom i zakonnikom nie wolno było pojawiać się publicznie w sutannach i habitach. A polityka wobec kobiet wynika z kultu machismo, który wbrew tendencjom w całej Ameryce Łacińskiej akurat w Meksyku rośnie. Dawny rewolucjonista i wyzwoliciel Daniel Ortega w Nikaragui też wprowadził chore przepisy. Żówno ma się we łbie niezależnie od głoszonych haseł.
  • 30.12.16, 06:39
    bo piździsz jak nakrecony.
  • 29.12.16, 18:45
    ciekawostki na temat Rosji iberolog.livejournal.com/514115.html
  • 29.12.16, 20:36
    ciekawostki.
    A ile ich jest w tej "niedocywilizowanej" Rosji!

--
  • 30.12.16, 05:32
    No!
    W koncu ktos podejmie sie wyjasnienia na czym polega wyzszosc cywilizacyjna polska od rosyjskiej?
    Albo jak zawsze - puste p...nie kotka za pomoca mlotka?
    Dodawanie sobie animuszu i zalagodzenia kompleksow nizszosci?
    --
  • 30.12.16, 05:58
    Wiem o co panu biega, a mianowicie o to że cywilizacja polska jest cywilizacją łacińską nieprzerwanie od 966 roku, natomiast cywilizacja rosyjska jest cywilizacją turańską, która jak wiemy jest cywilizacją poślednią, a która Rosji zaszczepiona została przez Czyngis Chana. Próba zaszczepienia w Rosji cywilizacji typu europejskiego, gdy wojsko polskie okupowało Moskwę na początku XVII wieku, jak wiemy się nie powiodła, a Rosjanie nazywają dziś ten okres w swoich dziejach Czasami Wielkiej Smuty. Nie dali się ucywilizować i tyle. Nie chcieli cara Polaka, woleli cara Niemca.
  • 30.12.16, 09:32
    "cywilizacja polska jest cywilizacją
    > łacińską nieprzerwanie od 966 roku, natomiast cywilizacja rosyjska jest cywiliz
    > acją turańską, która jak wiemy jest cywilizacją poślednią"
    <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
    Jak Wiadomo,cywilizacja latynska,oparta na moralnosci sekciarstwa religijnego zydowskiego,dla tych kto cokolwiek interesuje sie historia,duzo szczescia ludzkosci nie przyniosla:
    cywilizacja z pomoca ogniem i mieczem,szalbierstwo,niemoralnosc,wojny,grabieze i td. i tp.
    A wiec,jak wiadomo,nie jest to cywilizacja czlowieczenstwa.
    I cale szczescie,ze nie udalo sie ja zaszczepic w Rosji - przynajmniej jest konkurencja.
    A jak wiadomo jest to dzwignia "handlu"
    <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
    "Próba zaszczepienia w Rosji cywilizacji typ
    > u europejskiego, gdy wojsko polskie okupowało Moskwę na początku XVII wieku, ja
    > k wiemy się nie powiodła, a Rosjanie nazywają dziś ten okres w swoich dziejach
    > Czasami Wielkiej Smuty. Nie dali się ucywilizować i tyle. Nie chcieli cara Pola
    > ka, woleli cara Niemca.
    <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
    Jak wiadomo Polacy tez mieli krola Niemca.
    "Cywilizacja" Polski tez sie nie udala - szczegolnie w czasie rozbiorow,kiedy szlachta dumna sprzedala ojczyzne.Tyle lat byli "pod okupacja radziecka" i iczego sie nie nauczyli.
    Kto dal wolnosc polskiemu slowianskiemu chlopu pansczyznianemu wbrew sprzeciwom potomkom sarmatow?(tutaj ktos wywodzil,ze chlopi polscy od slowian,a szlachta od sarmatow).
    Ktora to cywilizacja,chetnie czy niechetnie,wolnosc Polsce przyniosla?
    I granic jej pilnowala.
    A teraz do czego ta cywilizacja doprowadza?:
    boga zydowskiego kwiat cywilizacji polskiej,sejm,o deszcz blaga.
    A ten taki byl chojny,ze powodz do Polski sprowadzil.
    Co to za cywilizacje gdzie faceci w chalatach rzadza?
    Jest to cywilizacja ludzi zrodzonych z lona blogoslowianego.
    Wiec zapytuje raz jeszcze,na czym polega wyzszosc cywilizacji polskiej nad rosyjska?
    --
  • 30.12.16, 19:01
    pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_wska%C5%BAnika_rozwoju_spo%C5%82ecznego
  • 31.12.16, 15:15
    co to ma wspolnego z cywilizacja?
    Zwlaszcza,ze 35 miejsce Polska osiagnela dzieki jalmuzna od np.panstwa Szwedzkiego,
    o ktorym tutaj ktos bezczelnie twierdzi,ze Polska od zarania powyzej Szwecji cywilizacyjnie stoi.
    Jestem absolutnie przeciwny wyzszosci cywilizacyjnej Wielkiego Narodu Russkiego,ale takze nie rozumiem postawy zakompleksionego cywilizacyjnie,udowadniajacego swoja wyzszosc, Malego Narodu Polskiego.
    Czy dowiem sie w koncu na czym polega cywilizacyjna wyzszosc Narodu Polskiego w porownaniu do poziomu cywilizacyjnego narodow Rosji i Szwecji?
    To stwierdzenie pojawia sie od czasu do czasu na tym forum i nie tylko.
    To ,w koncu,albo ktos udowodni to,albo juz czas zamknac buzie w tym temacie.
    Juz czas,probowac,pozbyc sie kompleksow.
    Tym bardziej,ze ostatnio,slusznie czy nie slusznie,ale ten maly narod nie ma u nas dobrej prasy.
    --
  • 31.12.16, 15:38
    Mosze, sam sobie odpowiesz gdy postudiujesz historię języków indoeuropejskich. Podpowiem ci że dziś dzieli się te języki na Centum i Satem. Centum migrował przez Anatolię do Grecji, Rzymu, itd. Również język celtycki zaliczał się do tego nurtu. Satem, dla odmiany emigrował poprzez ruskie stepy w stronę Łaby i Renu, a później na południe, w stronę Bałkanów. A wcześniej wyemigrował na południowy wschód, w dolinę rzeki Indus, gdzie historię spisano po wielu setkach lat w Księgach Wedy (czyli wiedzy), przy pomocy zapisu języka zwanego Sanskryt. Języki Satem są starsze od języków Centum, do których zalicza się szwedzki. Przyznaję ci odrobinę honoru, gdyż szwedzki jest starszy od niemieckiego, bo to ze staro-szwedzkiego wziął się niemiecki, ale do języka polskiego mają one daleko. Polski, a także ruski, może się równać z celtyckim - pod względem starszeństwa, ale niestety celtycki wyginął, bo Celtowie/Galowie nie sprostali Rzymianom. Słowianie sprostali. Rzymianie słabo sobie radzili z kawalerią sarmacką, która stała na straży słowiaństwa. Mam dla ciebie Mosze przykrą wiadomość. Słowianie są starsi od Żydów! Ale o tem potem:)
  • 31.12.16, 17:36
    Tak od dzisiaj bede pana nazywal.
    Fafik,to bezdomny szczeniak,ktorego przygarnela coreczka sasiada i tak go nazwala.
    Tak mnie to imie sie spodobalo,ze i pana tym uraczylem.
    Panie,pana kompleksy rozpieraja.
    I zamiast by cytowac niezrozumiale przez pana urywki z wikipedii i bez podania zrodel,
    poadaj pan dowod wyzszosci polskiej cywilizacji nad szwedzka czy rosyjska.
    Fafiku,przestan tak .... od rzeczy.
    Wiem,ze pan od lona blogoslowionego pochodzi ale to nie upowaznia do strugania ...!
    Mam pan cos konkretnego?
    To wal pan!
    Faficzku,zycze dobrego Nowego Roku.
    I przestan ... od rzeczy.
    I udowodnij pan,ze stoi pan wyzej od Rosjanina,czy Szweda z dobroci ktorego korzysta pan.

--
  • 31.12.16, 17:40
    Allez, drodzy koledzy: i polscy Australijczycy i polscy Zydzi maja, jak i polscy Francuzi, wiele fatalnych wad i ich opinie na wiele spraw roznia sie dramatycznie.

Proponuje jednak, w te ostatnie godziny odchodzacego roku (ktora to juz u Was godzina Osiku?) podac sobie reke na zgode.

Pozdro

PF
  • 01.01.17, 01:10
    Rzecz w tym że Mosze nie obchodzi nowego roku z nami, więc z życzeniami dla naszego oryginała musimy poczekać do września, do Święta Trąbek. Mosze uważa się za przedstawiciela najstarszej cywilizacji, która czas liczy od początku świata, a ten miał miejsce nieco ponad 5777 lat temu.
  • 01.01.17, 10:16
    Nobody is perfect. Are you?

PF
  • 01.01.17, 01:04
    Poczęstuj tego Faficzka w moim imieniu, z okazji gojowskiego nowego roku, jakimś dorodnym kawałkiem mięska ze świnki, może być szyneczka, zakładając oczywiście rękawiczki. Imię Fafik pochodzi z tygodnika Przekrój, to tak nawiasem, który był redagowany w Krakowie przez spolszczonych świeckich Żydów.
  • 31.12.16, 20:06
    " Przyznaję ci odrobinę honoru, gdyż szwedzki jest starszy od niemieckiego, bo to ze star
    > o-szwedzkiego wziął się niemiecki, ale do języka polskiego mają one daleko."

Jak to tam bylo z "Polacy nie gesi,swoj jezyk Maja"?
    Czy jest pan pewien,ze ma pan geny slowianskie,a zatem,ze jest pan Indoeuropejczyk?
    "Rzymianie słabo sobie radzili z kawalerią sarmacką, która stała
    > na straży słowiaństwa."

Juz widze tych Sarmatow gaworzacych po polsku.
    "Mam dla ciebie Mosze przykrą wiadomość. Słowianie są st
    > arsi od Żydów!"

Fafiku.Zgadza sie.
    Ale z drugiej strony,to zyd(nieZyd) Polakow z drzewa posciagal.
    Nie widze w tym zadnej przykrosci.
    "Ale o tym potem:)"
    Oczekuje z niecierpliwoscia
    --
  • 01.01.17, 01:17
    Mosze, tobie należy się nagroda za wytrwałość. Nie dałeś się spolszczyć, do czego namawiali światli liderzy twojej diaspory, od Franka do Kronenberga do Bermana.
  • 01.01.17, 05:05
    faficzku,a po jaka cholere mialem sie spolszczac?
    W koncu moj krewny jest krolem Polski a mama jego krolowa.
    Mialem ulec degradacji?

Fafik,coreczka mego sasiada,dziecko szwedzkie z dziada pradziada,to wymyslila jak zobaczyla tego brudasa.
    Moja diaspora,to Moczar z towarzyszy.
    P.S
    z niecierpieniem oczekuje na dalsze panskie wywody np.jak niejaka Luci po polsku na ganku wieczorem zawodzila.
    A towarzyszki jej poprzedniczkami Slaska i Mazowsza byly.

--
  • 31.12.16, 19:27
    Nie ma zadnej analogii. To tak jakbyś napisał, ze profesor uniwersytetu i konduktorka mają wiele wspólnego gdyż kupują w tej samej Biedronce.
    Co rozumiesz poprzez "poziom cywilizacyjny"?
  • 01.01.17, 12:05
    Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
  • 01.01.17, 13:26
    Polskie kolezanki i polscy koledzy naduzyli wczoraja roztworu etanolu z woda i innymi dodatkami i sie poklocili jeszcze o to czy szefuncio ma racje czy nie. Pogadajmy wiec z sawuszkinowa. Ona tez czelowiek.

Nu Olja. Masz duzo racji w Twych wywodach n/t homo sapiens. Tyle, ze bladzisz z adresatem. N/t obiektywnych racji o ludziach napisz cos do Prawdy albo New York Times (jesli lecisz po amerykansku). Tu pisza Poljaki i jak chcesz z nimi rozmawiac to siem dostosuj.

Smotri, by pobudzic polskich ludzi do rozmowy, trzeba ich czyms zachecic. Jak bedziesz ich wyzywala czy straszyla niewiele osiagniesz. Poljaki walczyli ze skurwensynami rosyjskimi i niemieckimi przez 123 lata i siem nie dali. Z nimi trza inaczej.

Jak?

Ano trza pisac dobra polszczyzna. Tu zdajesz egzamin a ten dupek igoruk niezbyt. Poza tym, trzeba znac polska dusze, literature i czuc jak Poljak. I tu, darogaja, dajesz ciala. Bo wyzywasz bez przyczyny. Innej niz zazdrosc czy niechec do Poljakow.

No wiec, zacznij moze od padniecia na kolena przed wieszcze, ktory byl rodem z Litwy i skonczyl we Francji.

I pogawarim.

PF
  • 01.01.17, 15:27
    Ola napisala wiele ,niestety nie w temacie , bo podobnie jak felusiak ,nie bardzo zrozumiala o co PF-owi w tym watku chodzi , z ola nie zgodzilbym sie w tej czesci jej wywodu :
    'Postep cywilizacji, to produkowanie coraz bardziej skomplikowanych obiektow majacych ulatwic zycie homo sapiens.' bo wiekszosc wynalazkow ulatwiajacych zycie homo-sapiens , powstawalo w celu zupelnie odwrotnym od pozniejszego zastosowania ,gdyz w wiekszosci byly efektem badan nad tym jakby tu wieksza ilosc wrogich homo -sapiens zycia pozbawic , i tajemnica poliszynela jest , ze gdyby kase , ktora na te cele idzie na swiecie, przeznaczyc na poprawe zycia homo- sapiens ,to ziemia bylaby kraina mlekiem i miodem plynaca , ale przeciez nie o to elitom rzadzacym i pociagajacym za sznurki nad swiatem chodzi ....
    Jezeli chodzi o temat tego watka , to w/g mnie , PF ,ktory sam siebie zalicza do elit , nie moze pogodzic sie z tym ze na coraz wiekszych polaciach swiata , pokojowy/przyjazny nacjonalizm ,reprezentowany przez oddolne masy , majacy w swej tresci wartosci takie jak wiara , tradycja i wartosci szlachetne wygrywa z niedemokratycznym liberalizmem elit ktore majac gebe pelna frazesow o demkracji,postepuja odwrotnie do gloszonych hasel, nie moga sie pogodzic z mysla ze 'white trash' wygrywa z elitami ,wybierajac swoich przywodcow , a rezygnujac z kandydatow podsuwanych przez elity , elity nie rozumieja ze wygrac nie moga , bo na ksztaltowanie sie ludzkiego swiatopogladu najwiekszy udzial ma wplyw podstawowa komorka spoleczna jaka jest rodzina , a w niej wlasnie , wychowywanie w wiekszosci oparte jest na dziejach przodkow ,wierze ,honorze i wpajaniu dzieciom wartosci szlachetnych ...

--
    'Igor za karę za rzekome szczucie pokazał mi, kto tu rządzi i kto ma władzę nade mną.
    Muszę przyznać, że NIC mnie tak nie rozczarowało, jak to, że Igor okazał się tak małego formatu, tak mściwy, w dodatku zupełnie bez potrzeby. '

eva15 na forum Rosja
  • 01.01.17, 15:36
    "Jezeli chodzi o temat tego watka , to w/g mnie , PF ...nie moze pogodzic sie z tym ze na coraz wiekszych polaciach swiata, pokojowy/przyjazny nacjonalizm"

Jurek, zacznijmy od elit. I to niemieckich, na ten przyklad. Bo to one wlasnie pchaja spoleczenstwo naszych zachodnich sasiadow w pokojowe wspolistnienie i w wyciagniecie wnioskow z dwoch wojennych porazek XX wieku. W czyim interesie te elity dzialaja? Ano w polskim interesie. daja nam szanse rosnac, rozwijac sie ekonomicznie, klocic sie, jak to Polacy uwielbiaja robic.

Nacjonalizm utozsamiam z egoizmem i z brakiem regul postepowania wobec innych czlonkow wspolnoty miedzynarodowej.

PF
  • 01.01.17, 15:57
    'W czyim interesie te elity dzialaja? Ano w polskim interesie. daja nam szanse rosnac, rozwijac sie ekonomicznie, klocic sie, jak to Polacy uwielbiaja robic.'

Abstrakcja ,niemieckie elity NIGDY nie dzialaja w polskim interesie, za rzadow PO podrzucali co nieco Polsce ,za PIS podrzucaja klody...

--
    'Igor za karę za rzekome szczucie pokazał mi, kto tu rządzi i kto ma władzę nade mną.
    Muszę przyznać, że NIC mnie tak nie rozczarowało, jak to, że Igor okazał się tak małego formatu, tak mściwy, w dodatku zupełnie bez potrzeby. '

eva15 na forum Rosja
  • 01.01.17, 16:01
    'Nacjonalizm utozsamiam z egoizmem i z brakiem regul postepowania wobec innych czlonkow wspolnoty miedzynarodowej.'

Mylisz nacjonalizm z szowinizmem ...

--

eva15 na forum Rosja
  • 01.01.17, 16:13
    Jedno przechodzi plynnie w drugie. Moze wydzwieki sa inne: jeden jest bardziej pozytywny a drugi bardziej negatywny.

PF
  • 01.01.17, 23:26
    "jeden jest bardziej pozytywny a drugi bardziej negatywny"

według powyższej logiki, jest też i trzeci, który jest zerem ;)
  • 01.01.17, 16:02
    Sprecyzujmy zatem. Niemieckie elity, dzialajac w niemieckim interesie, sluza, przy okazji, tym polskim.

PF
  • 01.01.17, 16:20
    Dodaj jeszcze ze najbardziej w dobie rzadow PIS-u....😀
    Re:Nacjonalizm utozsamiam z egoizmem i z brakiem regul postepowania wobec innych czlonkow wspolnoty miedzynarodowej.

Potwierdzasz ze podobnie jak elity ,jestes oderwany od rzeczywistosci....

--

eva15 na forum Rosja
  • 01.01.17, 16:34
    Trzeba bylo wielkiej sily by mnie oderwac:)

A serio, to myslimy inaczej i swiat sie od tego nie zawali.

Do nastepnej rozmowy.

PF
  • 01.01.17, 23:29
    "Niemieckie elity, dzialajac w niemieckim interesie, sluza, przy okazji, tym polskim."

Problem w tym że polskie elity też działają w niemieckim interesie.
  • 01.01.17, 15:43
    A z watku uzasadniajacego wyzszosc cywilzacyjna malutkiego skompleksionego kraiku nad cywilizacja rosyjska,wynika,ze tresc tego watka mozna o kant ... rozbic.
    Tyle prosilem,zeby mnie chociaz w tym kierunku oswietlili.
    Odpowiedzi?Oprocz bredni i unikania tematu nic nie otrzymalem.
    "Smotri, by pobudzic polskich ludzi do rozmowy, trzeba ich czyms zachecic. Jak bedziesz ich wyzywala czy straszyla niewiele osiagniesz. Poljaki walczyli ze skurwensynami rosyjskimi i niemieckimi przez 123 lata i siem nie dali. Z nimi trza inaczej."
    Uwazam,ze tego typu odzywka jest nie na miejscu.A swiadczy ona rowniez o poziomie cywilizacyjnym tego malego kraiku.
    Zwlaszcza jezeli sie wezmie pod uwage,ze ku.ew w Polsce i polskich poza Polska nigdy nie brakowalo.
    A na czole kazdego nie jest napisane,kto jest synem i czy jego mama jest czy byla k.rwa!
    --
  • 01.01.17, 19:32
    Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
  • 01.01.17, 20:04
    ...byli i sa jeszcze homo-sovietikus ,ktorych wylegarnia byl CCCP , i ktorzy wydatnie przyczynili sie do obnizenia cywilizacji w Rosji bolszewickiej i niestety ale w dzisiejszej Rosji nadal czesto sa spotykani ludzie ktorzy przejeli sposob myslenia homo-sovietikusa i nie ma w tym nic niebezpiecznego dla swiata i cywilizacji ,dopoty dopoki homo -sovietikus na Kremlu nie zasiada ,co niestety u ruskich od 2000 roku obserwujemy...
    --

eva15 na forum Rosja
  • 01.01.17, 22:53
    "Gatunek homo sapiens nie dzieli sie na rasy, a jest jedna z ras."

Oczywiście że gatunek ludzki dzieli się na rasy, tyle że nieładnie jest twierdzić że jedna rasa jest lepsza od drugiej. Każda rasa ma swoje wady i zalety, tak samo jak u rasowych psów. Najbardziej inteligentne są pudle i owczarki, a za najmniej inteligentne uchodzą charty. Kundle mają inteligencję zawsze powyżej przeciętnej, a do tego są najzdrowsze. Murzyni wypadają słabo na testach IQ wymyślonych przez białego człowieka, ale to nie oznacza że nie są inteligentni, są inteligentni inaczej.
    Co do definicji kultury i cywilizacji to nie będę się wypowiadał, bo ta definicja zależy od tego czy patrzymy historycznie, czy współcześnie, a jeśli współcześnie, to czy w skali mikro, czy w skali makro.

• 01.01.17, 23:44
    "Ubieranie sie w szaty znakomitosci historii kultury homo sapiens, czy uwazanie sie za spadkobierce historii jakiejs specyficznej cywilizacji, jest oznaka zaburzen psychicznych, prostactwa i uposledzenia."

Starożytne cywilizacje upadły ale potomkowie starożytnych Egipcjan, Greków czy Rzymian, a nawet Sumerów, chodzą dziś po Europie. Jest też wielce prawdopodobne że potomek Jezusa Chrystusa też przechadza się dziś alejami któregoś z europejskich miast, oczywiście nie zdając sobie sprawy z tego kim był jego przodek sprzed 2000 lat.
  • 01.01.17, 16:58

Analogia mocno kulawa; Meksyk ma jednego potężnego sąsiada, Polska dwóch - to całkowicie zmienia optykę.
  • 01.01.17, 17:10
    Kulawa na jedna noge, he?

A serio, Niemcy sa potezne ekonomicznie ale nie sa zagrozeniem dla Polski. IMHO.

PF
  • 01.01.17, 18:03

Czasem nie są, czasem są (zwłaszcza jeśli rzecz rozpatrywać w dłuższej perspektywie)

Zresztą USA - o ile się orientuję - też nie zamierzają napadać na Meksyk ;->

--
    Słowo o wyprawie Igora (na polskie fora ;)

tinyurl.com/nhk66cm
  • 02.01.17, 03:35
    >>> nie sa zagrozeniem dla Polski

I są i nie są. Rosja zawsze szukała porozumienia z Niemcami a takowe było dla polski zabójcze.
  • 02.01.17, 11:02
    Dla Niemiec Polska jest buforem od Rosji. Nikt sie tam nie pali, oprocz webbrygady, by z nia graniczyc.

PF
  • 02.01.17, 14:32
    felusiak1 napisał:

> >>> nie sa zagrozeniem dla Polski
    >
    > I są i nie są. Rosja zawsze szukała porozumienia z Niemcami a takowe było dla p
    > olski zabójcze.

Ogromny skok cywilizacyjny Polski w ostatnich dziesiecioleciach jest glownie skutkiem
    jej przynaleznosci do Unii Europejskiej. Podobnego skoku cywilizacyjnego doswiadczyly
    wczesniej inne kraje - na przyklad Hiszpania, Portugalia, ktore przed przystapieniem do UE
    byly stosunkowo zapoznione w rozwoju, ale potem niemal dogonily przodujace kraje kontynentu. Jednak wspolnym mianownikiem tego rozwoju Europy po wojnie byla wyzszosc cywilizacyjna Niemiec osiagnieta przez ten kraj na skutek "cudu gospodarczego" zaraz po II WS. Niemcy twierdza, ze nie byl to zaden "cud", tylko pochodna ich ogromnego wysilku gospodarczego i intelektualnego podczas wojny, ktory zmusil ich do dania z siebie
    "wszystkiego", podobnie zreszta jak inne glowne nacje, biorace udzial w wojnie. Nie chce przesadnie napisac o ich cywilizacji, ze jest "najwyzsza na swiecie", bo sa jeszcze inne imponujace cywilizacje - japonska lub amerykanska (ta ostatnia byla najatrakcyjniejsza na swiecie podczas II WS i po II WS - Niemcy w znacznym stopniu czerpali z niej w wielu dziedzinach "natchnienie", choc rowniez np. ze Szwecji w innych dziedzinach).
    Pisal o tym Edmund Osmanczyk w ksiazce pt. "Sprawy Polakow", rozdziale "Rewolucja, w ktorej nie wzielismy udzialu". Ambicja Niemiec po II WS bylo utworzenie zjednoczonej Europy, bedacej przeciwwaga zarowno wobec USA jak i wobec Rosji. Niemcy nie kochaja Rosji, ale nie majac wplywu na swoje polozenie geograficzne i sasiadow blizszych i dalszych, chca dla wlasnego dobra zyc z Rosja w zgodzie. Polske uwazaja jednak za kraj znacznie blizszy i za bardziej europejski od Rosji. Ale za jak bliski kraj beda nas uwazac, zalezy to od samych Polakow. Jezeli mentalnosc Polakow bedzie tak europejska jak np. Czechow, to Polak bedzie dla Niemca takim samym europejskim "rodakiem" jak Belg, Holender lub Szwajcar. Bariera jezykowa nie ma znaczenia. O wiele wazniejsza jest bariera mentalnosciowa. Pod Berlinem mieszkaja od wiekow slowianscy Serbo-Luzyczanie, ktorych uwaza sie tam za rodakow. A zatem Polska ma szanse i jest takim samym "stanem" Europy jak Niemcy czy Hiszpania. Jezeli natomiast w Polakach zaczna przewazac cechy "wschodnio-slowianskie", "stawanie okoniem", obrazanie sie za to, ze Polska nie jest uwazana w UE za kraj najwazniejszy, dopatrywanie sie we wszystkim oszustwa i podstepu, uwazanie najlepszych cech polskich za najwazniejsze
    i najwartosciowsze na swiecie, uwazanie ze postep cywilizacyjny w Polsce zawdzieczamy wylacznie sobie samym, pielegnowanie mentalnosci anty-niemieckiej i rasistowskiej uzyskanej przez ogladanie "Czterech Pancernych", to mozemy byc pewni, ze Niemcy beda uwazac nas mentalnie za narod obcy, tak samo obcy jak Rosja. Majac wtedy do wyboru dobre stosunki albo z Polska albo z Rosja, wybiora Rosje jak kraj silniejszy. Zreszta kto wie, moze w przeszlosci rowniez wybierali Rosje z podobnych powodow. Szkoda, ze Polska nie posiada wiecej tak madrych ludzi jak Tusk, Walesa, Wajda, Olbrychski i wielu innych.
  • 02.01.17, 22:23
    Niemcy twierdza, ze nie byl to zaden "cud", tylko pochodna ich ogromnego wysilku gospodarczego i intelektualnego podczas wojny, ktory zmusil ich do dania z siebie
    "wszystkiego"

Wysiłek się opłacił, wojnę wygrały, bo odszkodowania Polsce do tej pory nie wypłaciły.

Ambicja Niemiec po II WS bylo utworzenie zjednoczonej Europy
    To był zaiste odlotowy pomysł. Zdobyć wreszcie tę Europę bez wojny.

Niemcy nie kochaja Rosji
    Nie kochają, ale mają respekt, bo dostali od Rosjan wpie.... Polski nie szanują z tego samego powodu.

Jezeli mentalnosc Polakow bedzie tak europejska jak np. Czechow, to Polak bedzie dla Niemca takim samym europejskim "rodakiem" jak Belg, Holender lub Szwajcar.
    Zgoda, Niemiec wybiera.

Pod Berlinem mieszkaja od wiekow slowianscy Serbo-Luzyczanie
    Niemcy to mistrzowie germanizacji. Wokół Stuttgartu mieszkają Suebi, którzy też kiedyś mówili po słowiańsku, a dziś są ozdobą i symbolem niemieckiej zaradności i technicznego zaawansowania. Pamiętajmy, Niemcy jednoczenie Europy rozpoczęli jako pierwsi w Europie, jeszcze jako Święte Cesarstwo Rzymskie, mieczem i pod symbolem czarnego krzyża na białym tle. Kiedy wschodnio-europejczycy rozmontowywali Rzym, nikt nie przypuszczał że Niemcy wyjdą z tego jako zwycięzcy. Tak samo nikt nie przypuszczał że po przegranej II WŚ okaże się że zwycięzcami wyjdą z niej Niemcy, a zwycięzcy przegrają. W polityce niewątpliwie są najlepsi. Ale o czym my tu mówimy, za 50 lat Niemcy będą już muzułmańskie i wtedy dopiero pokażą.
  • 03.01.17, 11:26
    lont12 napisał:

> Niemcy to mistrzowie germanizacji. Wokół Stuttgartu mieszkają Suebi, którzy też
    > kiedyś mówili po słowiańsku, a dziś są ozdobą i symbolem niemieckiej zaradnośc
    > i i technicznego zaawansowania.

Bez megalomanskiej slowianskiej przesady. To co piszesz jest tak typowo wschodnio-slowianskie jak pisanie po wojnie przez Sowjetow, ze wszystkie wynalazki na swiecie wymyslili Rosjanie.
    Stuttgart to chyba najbardziej "perfekcyjne" miasto na swiecie jakie poznalem. Zreszta z cala okolica (tzw. "Stuttgarter Talkessel"). Skoro Slowianie sa tacy genialni, to dlaczego nigdy nie stworzyli u siebie czegos podobnego.
    Na wiele krajow lepiej I warto spojrzec z dalszej perspektywy. Wtedy mozna je lepiej ocenic. Ogladanie np. Palacu Kultury stojac u jego stop nie daje takiego pelnego obrazu jak ogladanie go z daleka, np. z pociagu jadacego przez Ursus. Polacy, jako sasiedzi Niemiec nie maja czesto takiej okazji. A szkoda.
  • 03.01.17, 13:24
    czy "was Du heute kannst besorgen, das verschiebe nicht nach Morgen" to sa powiedzenia rodem ze Sztutgartu, gdzie pracowalem kilka miesiecy. Troche zbyt malo by ich dobrze poznac. Powiedzenia, a szczegolnie to drugie, czesto uzywam wobec studentow. Ale pracowitosc i ciag na bramke typowy dla Szwabow niew wszystkim sa dane.

Takze fizycznie sa troche inni: duzo czarnowlosych jak trener Löw i Adek pewnie rozwazal czy sa 100% aryjczykami:)

W kazdym razie Wasze wpisy mnie zainspirowaly i podczas obiadu myslalem o przezyciach ze Sztutgartu. Przypomnial mi sie noblista z 1984 roku (z instytutu Maxa Plancka), ktory za Nobla nie mogl kupic nawet domu. Drogo bylo juz wowczas.

PF
  • 03.01.17, 13:36
    Ja swoj pobyt w RFN-ie, z ktorego wyemigrowalem do Kanady, zaczalem od Hamburga. Byl rok 1987. Ciagle porownywalem go z Berlinem, ktory poznalem wczesniej. Zjezdzilem niemal wszystkie linie hamburskiego S-Bahnu i U-Bahnu (jedyne poza Berlinem miasto Niemiec, ktore mialo metro przed wojna).
    Potem wyslali mnie na poludnie, do Karlsruhe, ktore po Hamburgu wydalo mi sie malym i spokojnym miasteczkiem
    ("niemiecki Lublin", jak je opisalem w liscie do rodzicow). Nastepnie do Freiburga - pieknego miasta u podnoza
    Schwarzwaldu. Tam spedzilem wiele miesiecy, ktore wspominam z najwieksza przyjemnoscia do dzis. Freiburg wydawal mi sie bardzo czysty, niemiecki i perfekcyjny. Jednak jak pojechalem do Stuttgartu (ten sam land Badenia-Wirtembergia) doznalem niemal szoku. Tam wszystko bylo wykonane naprawde idealnie, niemal "nieludzko". Znajomi Niemcy zapewniali mnie, ze Zurych w Szwajcarii jest rownie perfekcyjny. Bylem tam, owszem pieknie, ale jakos nie doznalem juz takiego szoku jak w Stuttgarcie.
  • 03.01.17, 13:52
    Byles tam, jak i ja, za czasow premiera Späth'a, ktory padl w locie (i zmarl w miedzyczasie) bo ktos mu za podroz zaplacil a nie powinien. Z nim skonczyla sie era CDU. Z nim i nowym dworcem, ktory CDU chciela wybudowac a mieszkancy - nie. I obecnie rzadza Zieloni z Kreschmannem. Ktory jest nieklasyfikowalny w niemieckiej polityce. Bo i Zielony (w domysle - lewak) i Szwab (w domysle konserwatysta). I Szwabi i reszta Niemiec go szanuja i, kto wie, jakies male szanse na kanclerza ma.

Bylem ostatni raz w 2009 roku chyba z rodzina i w 2012 czy 2013 sluzbowo. Uderzyla mnie wielka liczba starszych ludzi. Mlodych w muzeach (Mercedesa n.p.) sie prawie nie widzialo.

PF
  • 03.01.17, 01:45
    Szkoda, ze Polska nie posiada wiecej tak madrych ludzi jak Tusk, Walesa, Wajda, Olbrychski i wielu innych.

Twierdzisz że jest wielu innych i chcesz jeszcze więcej. Czy ty nie jesteś zanadto zachłanny?
    A ja twierdzę że nie należy się spieszyć z tą miłością do Niemców bo Niemcy są w tej chwili na początku poważnej transformacji. Poczekajmy 50 lat i wtedy się zobaczy.
  • 03.01.17, 05:37
    ciekawym...

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.