Dodaj do ulubionych

Grane i przegrane

10.05.17, 20:36
Do Niemcow dotarlo wreszcie co sie kryje w programie Macrona. Wspolnota i integracja - tak. Ale tez uwspolnienie dlugow...(Mara dzieki za link). Nasze francuskie dlugi sa ponad 2 biliony € i okolo 100 % PIB.

Macron chce dalszej integracji europejskiej i prawie kazdy Europejczyk czuje ulge, ze zostala wybrana taka polityka.

A nie jaka? Ano nie zamkniecie granic, pieniadze narodowe, zamkniecie sie w swoich tradycjach narodowych. Czyli dokladnie taka jaka prowadzi w Polsce PiS. Czyli polityka PiSu i polityka "En Marche" a wkrotce "République en Marche" sa zupelnie przeciwstawne. Niewielu politykow u wladzy we Francji zapomni uscisk dloni polskiego ministra i "dyplomaty" z MSZ dla pani Le Pen. To byl polski wybor. A Francuzi wybrali inaczej.

Polityka to jest gra. Trudna i brutalna niekiedy. Mozna stracic panstwo, niepodleglosc, miliony obywateli. I trzeba sie uczyc na bledach.

Niemcy sa teraz w trudnej sytuacji z zadaniami Macrona. I gdyby na wschodzie mieli odpowiedzialnego partnera to by ich pozycja wobec Francji byla silniejsza. Ale na wschodzie genialny zoliborski strateg byl wlasnie w Szczecinie by podkreslic, ze Pomorze Zachodnie zostanie na zawsze polskie. Wlasnie w tym momencie historycznym, w ktorym Polska mogla by byc jezyczkiem u wagi.

Strateg ani nie zrozumial gry ani nie dziala w interesie Polski. Tylko w interesie Rosji i swoim wlasnym i swej rodziny.

Trzeba sie wreszcie obudzic i zrozumiec co jest grane. I co jest juz przegrane.

PF

Obserwuj wątek
  • kylax4 Ale o co chodzi? 10.05.17, 20:50
   Skoro Niemcy chcieli uwspólnienia uchodźców, to czemu są przeciw uwspólnieniu długów?   --
   W Polsce tyle ksenofobii, rasizmu, nienawiści i homofobii, że aż się człowiek zastanawia, czy to kraj rzekomo kultury zachodniej, czy jednak zachodnia prowincja putlerystanu.
    • gini Re: Ale o co chodzi? 14.05.17, 18:04
     Bo uchodzcy sa w ich interesie (ludzie do pracy) a splacanie nieswoich dlugow nie jest.

     PF


     No prosze zawsze sie to mozna czegos ciekawego dowiedziec, imigranci przyjezdzaja do pracy(buhahahhaa) , a nieswoich dlugow sie nie splaca, wiec dlaczego wymagasz od Makrelki i od Niemcow zeby placila francuskie dlugi??asze francuskie dlugi sa ponad 2 biliony €

     dobrrze, ze fpadlam to strasznie rozrywkowe foorum sie zrobilo.
  • mara571 przykro mi,ze niczego nie zrozumiales 10.05.17, 21:18
   i nie chcesz zrozumiec.
   Tworzenie na sile SZE skonczy sie tak samo jak bylo z Cesarstwem Austro-Wegierskim i Jugoslawia.
   Pisanie o silnej pozycji Francji to czysta megalomania. Juz Holland byl tylko giermkiem Merkel, a co dopiero taki zoltodziob jak Marcon. On musi najpierw zrobic porzadek w ojczyznie, a to jest zadanie praktycznie niewykonalne.
   Radze nie martwic sie o stosunki polsko-niemieckie,bo ne nadal sa dobre. A Francjapowinna siedziec cicho, bo straci w Polsce sporo pieniedzy.
   --
   Zdaję sobie sprawę z tego, że nawet gdyby pani premier, czy ktoś inny z rządu przeszedł po wodzie na Wiśle to opozycja by krzyknęła: "O, nie umieją pływać"

   Mateusz Morawiecki TVN 7.04.2017
    • mara571 Re: przykro mi,ze niczego nie zrozumiales 11.05.17, 06:13
     wspolnote stworzono juz dawno: teraz tworzy sie panstwo! I to bez demokrytycznej legitymacji, decyzja politycznych elit.
     Przypominam, ze projekt konstytucji europejskiej juz byl. W roku 2005 narody dwoch starych demokracji Francuzi i Holendrzy odrzucili go w referendum.
     Minelo 12 lat, w miedzyczasie zatwierdzono Traktat Lizbonski, taka proteze konstytucji i probuje sie naginac postanowienia tam zawarte w celu spacyfikowania "niepokornych" (dzialania Timmermansa).
     I co gorsza: walczy sie z chrzescijanstwem, cywilizacja lacinska czyli z jedyna powstala przez setki lat wspolna wartoscia kontynentu.
     Pamietasz jeszcze jak glosowales w 2005?
     --
     Zdaję sobie sprawę z tego, że nawet gdyby pani premier, czy ktoś inny z rządu przeszedł po wodzie na Wiśle to opozycja by krzyknęła: "O, nie umieją pływać"

     Mateusz Morawiecki TVN 7.04.2017
      • mara571 zamiast wlasnej odpowiedzi 13.05.17, 19:23
       Powtórzę: to jedność w różnorodności. Henry Kissinger, narzekając na UE, twierdzi, iż jej istotą jest dostrzeżenie, do którego momentu ujednolicania i zatraty różnorodności to wszystko będzie miało jeszcze jakikolwiek sens. Z drugiej strony wzrost znaczenia każdej biurokracji przejawia się w dążeniu do ujednolicenia, do podporządkowania inności utopijnemu modelowi biurokratów albo wizji i interesów partnera najsilniejszego.

       Wszyscy dostrzegamy więc kryzys UE. Jednym z jego przejawów jest nadmierne zbiurokratyzowanie, niebezpieczna tendencja zastępowania wolnego rynku (free market) rynkiem jednolitym (singel market ). To właśnie z protekcjonizmu wynika krytyka Polski poczyniona ostatnio przez zwycięzcę francuskich wyborów.
       Niestety, rynek jednolity zastępuje także w UE coraz częściej rynek wolny w świecie idei oraz politycznych i społecznych rozwiązań.

       Czego nauczyliśmy się od komunizmu? Albo inaczej: czego uczyliśmy się, odrzucając komunizm? Na ile ta nauka pozwala nam inaczej patrzeć na brukselską biurokrację, na ciągle powtarzane zaklęcie „na kłopoty więcej Europy”? Czy coś więcej niż analogie z zaostrzaniem się walki klasowej wraz z rozwojem socjalizmu?

       Po pierwsze — nie wierzymy w utopie, wiemy, że utopie zabierają wolność i godność osobie ludzkiej i mogą kosztować życie wielu z nas. Wiemy, że za utopią idzie wiara w postęp, nieunikniony i zawsze idący tylko w stronę lepszego świata. My byliśmy już w tej baśniowej krainie. Mówiono nam także, iż ateizm to wyższy stan świadomości, że rosyjskie (obce) jest lepsze, bo bliższe centrum postępu. Zaszczepiono nas na gnostyczne ukąszenie (mity naukowej nieuniknioności). Ale czy ktoś chce skorzystać z naszej wiedzy, intuicji i dystansu?
       Zabijając różnorodność, nawet na uniwersytetach, eliminujemy rezerwuary, bufory dla tradycji, wyuczonych zachowań, które pozwalałyby cofnąć się, gdyby narzucane rozwiązania, także obyczajowe, okazały się ślepą uliczką.

       wszystkoconajwazniejsze.pl/jaroslaw-obremski-oswajanie-innosci/
       --
       Zdaję sobie sprawę z tego, że nawet gdyby pani premier, czy ktoś inny z rządu przeszedł po wodzie na Wiśle to opozycja by krzyknęła: "O, nie umieją pływać"

       Mateusz Morawiecki TVN 7.04.2017
       • polski_francuz Czego nauczylismy sie od komunizmu? 14.05.17, 08:17
        Ano Polacy jak i Francuzi sa ekstremalnymi indywidualistami, ktorzy sie slabo czuja w spoleczenstwie a najlepiej, sami ze soba albo, jesli juz, to w rodzinie. Komunizm nigdy nie byl ich wyborem. Byl wyborem Rosjan, ktorzy okupowali nasz kraj fizycznie od 1945 do 1989. Z przyjsciem Kaczynskiego do wladzy zaczela sie faza duchowej zaleznosci od Rosjan.

        Polska, ta z wolnego wyboru, zawsze dazyla do Europy. Kopernik studiowal we Wloszech, jezdzil po Europie. Wielcy Polacy znali inne kraje, w nich studiowali, w nich zyli nigdy nie tracac duchowej wiezi z Polska, ich Ojczyzna.

        Polska nie moze zyc sama nie majac granic naturalnych na wschodzie i na zachodzie do wielkich sasiadow. Powinna sie sprzymierzyc, z wlasnego wyboru, albo z zachodnimi albo ze wschodnimi sasiadami.

        Porzedsmak wyboru wschodnich sasiadow daja jorl, eva15, wanka i wielu innych forumowiczow. Liczy sie imperium rosyjskie, jego interesy i widzimisie Putina. W Niemczech Ty pracujesz ja pracowalem. Wolno i mozolnie budzia sie miedzy nami pozytywne uczcucie i chce lepszego poznania. Z Niemcami trzeba i nalezy powalczyc ale na inteligencje, na pomysly gospodarcze, na zmysl ogranizacyjny. I w tej walce mamy szanse, jak sie skoncentrujemy.

        Duma rosyjska jest zwiazana z terytorium i osiaganieciami militarnymi i w zadnym stopniu z ekonomia, ktorej nie sa w stanie rozwinac.

        Obecna sytuacja historyczna jest jedyna w swoim rodzaju. I Kaczynski nie potrafil z niej skorzystac, czepiajac sie polskiej niezaleznosci. Niezalezne moga byc Stany, ktore wybraly sobie oryginalnego prezydenta. Niezalezna Polska byc nie moze bo jest zbyt mala. Ani Czesi, ani Slowacy, ani Wegrzy sie z nami nie zjednocza. Moze przeciwko Rosjanom, ale na pewno nie przeciwko EU.

        I uwazam, ze Kaczynski prowadzi Polske na manowce. I z taka polityka zagraniczna daleko nie zajedziemy.

        PF
        • herr7 Re: Czego nauczylismy sie od komunizmu? 14.05.17, 12:20
         Sprawia Pan wrażenie człowieka mającego bardzo znikome pojęcie o historii oraz o tym, na jakich zasadach kształtują się relacje między państwami i narodami. Problemem Polski jest jej słabość - nie chodzi tu o słabość militarną, ale przede wszystkim gospodarczą. Będąc słabym krajem Polska powinna być przede wszystkim zainteresowana pokojem w Europie, który daje nam szansę na wzmocnienie. Tyle, że jest to szansa jedynie teoretyczna i realizacja tego celu zależy od prowadzonej polityki gospodarczej, zmian w edukacji i rozwoju nauki. Cel ten wymaga od polskiej elity wizji oraz konsekwencji w działaniach. Czy polska elita ma jakąś w miarę spójną wizję, pomysł na rozwój kraju? Myślę, że takiej wizji od 89 r nie miała i dotąd jej nie wypracowała. Polska elita liczy na Zachód - na wsparcie finansowe, a w razie wojny na wsparcie militarne.

         Czy Polska powinna szukać strategicznego sojusznika w Rosji? Odpowiedź jest oczywista - nie. Nie jest tym zresztą zainteresowana i sama Rosja. Czasy tzw. przyjaźni polsko-radzieckiej się skończyły i nie wrócą. Rosja jest zainteresowana jedynie w możliwości sprzedaży swoich surowców oraz w tym, żeby terytorium Polski nie było miejscem, z którego byłby możliwy atak na Rosję. Nie są to jakieś przesadne oczekiwania, które wyróżniają Rosję na tle innych mocarstw.

         Polskie oczekiwania ze strony Zachodu opierają się na zasadzie, że Zachód nas z jakiegoś nieznanego powodu kocha i dlatego będzie nas wspierał. Przykładem mogą być relacje z Niemcami. Wg. polskich marzycieli Niemcy nastawieni są do Polski jedynie pozytywnie i zarzucili na zawsze politykę Drang nach Osten. Tak do końca nie jest. Polska jest dla Niemiec krajem gospodarczo podporządkowanym i wynika to głównie z tego, że Niemcy mają politykę gospodarczą, a w związku z tym, polityka ta ma swoje cele, a Polska takiej polityki nie miała i nadal nie ma. Inaczej mówiąc są to relacje, z których jeden z partnerów jest dominujący, a drugi podporządkowany. Gdyby Polska miała politykę gospodarczą to w niedalekiej przyszłości moglibyśmy mieć podobne relacje z Niemcami jak np. Holandia czy Szwecja. Oba te kraje mają znacznie mniejsze gospodarki od Niemiec, ale Niemcy muszą je traktować jako równe sobie, gdyż finansowo i technologicznie nie są od Niemiec zależne. Nie są to więc kraje, które Niemcom podlegają. Problem podległości jest bardzo czuły w Holandii - małym kraju - historycznie i geograficznie wciśniętym pomiędzy Niemcy i Francję. Jak widać, małe kraje potrafią sobie bardzo dobrze radzić - co powinno być przykładem dla Polski.

         Wracając do pańskich ocen Rosji - brakuje Panu wiedzy. Rosja z uwagi na wielkość swojego terytorium i nierównomierne zaludnienie nie może być rządzona inaczej aniżeli przez silną władzę centralną. Wszelkie zachodnie pomysły "liberalne" oznaczają dla tego kraju katastrofę. Pod tym względem, Rosja nie różni się od Zachodu.
         • polski_francuz Re: Czego nauczylismy sie od komunizmu? 14.05.17, 13:24
          Pozny wieczor i kilka kieliszkow wina z Barossa Valley pomagaja w wyzwiskach ale nie pomagaja w zrozumieniu tego, co pisza inni.

          Przeczytaj raz jeszcze uwaznie moj post. I odpowiedz na niego raz jeszcze. Poki co to piszesz to samo co ja dodajac kilka wyzwisk pod moim adresem.

          Nie badz durny Osik. Australijczyk potrafi!

          PF
        • lont12 Re: Czego nauczylismy sie od komunizmu? 14.05.17, 13:45
         Kopernik studiowal we Wloszech, jezdzil po Europie.

         Zły przykład. Powinieneś wiedzieć że językiem Kopernika była łacina, a nie polski. Polska kultura dopiero się rodziła (Kopernik do tej kultury jeszcze nie należał), a później dostała szansę na to żeby się rozwijać, a dziś chyli się ku upadkowi... a ty to nazywasz powrotem do Europy. Polak/Polka zamiast rozwijać swoją kulturę i mówić pięknie po polsku, kaleczy języki obce przy taśmach produkcyjnych albo jako sprzątaczka... a ty to nazywasz powrotem do Europy.

        • wojciech.2349 Re: Czego nauczylismy sie od komunizmu? 14.05.17, 14:03
         polski_francuz napisał:
         > Polska, ta z wolnego wyboru, zawsze dazyla do Europy. Kopernik studiowal we Wlo
         > szech, jezdzil po Europie. Wielcy Polacy znali inne kraje, w nich studiowali, w
         > nich zyli nigdy nie tracac duchowej wiezi z Polska, ich Ojczyzna.
         ----------------------------------
         W sporze czasami warto odwołać się do jakiejś miary, aksjologii, wspólnych poglądów, .... etc.
         Jeśli brać pod uwagę znajomość języka angielskiego wśród państw o przynajmniej 20 mln ludności, to Polacy są niezmiennie światowym liderem. I to od kilku lat. Nie wiem jak było 20 lat temu. Mniejsza o to. Ponadto Polacy są chyba najbardziej prounjnym krajem.

         Nie rozumiem Twojego zarzutu.
          • wojciech.2349 Re: Czego nauczylismy sie od komunizmu? 15.05.17, 09:01
           Za nieformalną miarę europejskości narzuconą przez polski mainstream był pozytywny
           stosunek do PO. Oczywiście glosowanie na tę partię. Młodzież akademicka w 2015 poparła
           tę partię aż w 6% (wybory prezydenckie 1 tura). Natomiast 8 lat wcześniej było to 10 razy
           więcej bo 60%. Trudno młodzież akademicką uznać za antyeuropejską. Jak więc to mierzyć?

           PS. PO straciło 54% młodych wyborców, ale PiS na tym prawie nic nie zyskał.
  • wojciech.2349 Islandia 10.05.17, 21:38
   Islandia padła ofiarą klików międzybankowych.
   Przelewy po 1/4 mld zielonych papierów w te i wewte.
   Karat stół. Islandia musiałaby spłacać długi chyba ponad 100 lat.
   No i co się stało?

   Referendum. Islandia pokazała kość ogonową.


   Żabojady chcą by ich długi ktoś inny zapłacił.
   Spad na drzewo.

  • j-k PF, mam pytanie co do Macrona i Filona 11.05.17, 09:55
   Czym sie rozni program Macrona od programu Filona?

   - podaj kilka najwazniejszych roznic - bo te wspolne dla ich obu punkty to znam.

   Tak sie sklada, ze bylem sympatykiem Filona - wiec interesuje mnie co Francja zyskala, a co stracila wraz Macronem w stosunku do Filona ?
   • polski_francuz Re: PF, mam pytanie co do Macrona i Filona 11.05.17, 10:14
    Z tego co pamietam to Fillon chcial sie pozbyc 500 tys funkcjonariuszy a Macron tylko 300 tys. (o ile pamietam). Program Macrona jest troche lagodniejszy. Jak chcesz to zerkne wieczorem na detale programow. Daj mi znac.

    Co zyskala Francja: najmniejszy wspolny mianownik, nadzieje na zmian elit, nadzieje na zmiane generacji, nadzieje na oczyszczenie skorumpowanych zwyczajow politycznych...Jak sie to zrealizuje to sie okaze w praniu.

    PF

    PF
    • j-k nie musisz sie z tym spieszyc 11.05.17, 13:23
     ale podeslij mi kiedys - bo ciekawi mnie ta analiza roznic...

     w koncu Macron przejmie elektorat Filona - wiec ciekawe - na co zgodza sie dzis Francuzi...

     bo ze nie bedzie latwo - to jasne...

     we Francji od kilkunastu lat nie bylo ekonomicznych zmian i reform...
     system zamarl...

     pozdr.
     J.K.
     • polski_francuz Re: nie musisz sie z tym spieszyc 11.05.17, 20:08
      Zaczelem ogladac:

      1) Projekt Fillona: www.fillon2017.fr/projet/ ma okolo 100 stron i jest dosc detaliczny
      2) Projekt Macrona: en-marche.fr/emmanuel-macron/le-programme ma tylko 17 stron.

      Popatrzylem sie na emerytury. Fillon chcial je podniesc do 65 lat zas Macron nie chce ich ruszac. Ale programy maja za duzo propozycji by je na forum dyskutowac.

      Mozesz sobie zaladowac programy pod PDF i popatrzec sie w wolnych chwilach.

      PF
  • monalisa2016 Re: Grane i przegrane 11.05.17, 10:19
   Pefcia sika z radości po nogach że Macron według niego "wielki mąż" wielkiej Francji jak jego bohater, a tu EU wraz z Niemcami temperują już jego "ambitne" zapędy: Deutschland und EU lehnen Macrons „Buy European“-Plan ab.
   Słynne zdjęcie z Macronem na kolanach obiegło świat, a pefcia mimo tego jeszcze nic z tej materii nie zrozumiał. :-)
  • lont12 Emanuel zwykły nie jest 11.05.17, 23:32
   To specjalnie wyselekcjonowana jednostka. W społecznej zupie niewiele takich rodzynków pływa. Dobrze go wypatrzyli, ale inna sprawa że rzucił się im w oczy z tą swoją żoną-mamuśką. Bankierzy są wyczuleni na odchyłki bo sami je mają. Niestety w Polsce nie udało się znaleźć podobnego eksponatu. Rysiek Petru się nie sprawdził jako rodzynek, bo okazał się być przeciętniakiem ze swoim niskim IQ i apetytem na kobiety. Tp był błąd że postawili na niego, a nie na dajmy na to Biedronia. Ale co się odwlecze...
    • lont12 Re: Emanuel zwykły nie jest 12.05.17, 10:42
     Ależ panie farbowany Francuzie, od tylu już lat bez sensu ładujesz pan do zbieraniny egzotycznych głów podstawy fizyki i chemii, a tu 30-latek po miękkich studiach sięgnął po najwyższe stanowisko w drugim co do wielkości kraju Europy. Nie dziwi to pana ani trochę, panie farbowany?
       • polski_francuz Re: Emanuel zwykły nie jest 12.05.17, 11:19
        Dla kazego szczescia ma inna forme. Ja, na ten przyklad, bylem wczoraj nieszczesliwy bo przegralem mecz w tenisa. Dla Macrona stanie sie prezydentem jest z pewnoscia szczesliwym wydarzeniem. Chociaz czeka go czyszczenie stajni Auigiasza.

        PF
         • walgierz Re: Emanuel zwykły nie jest 13.05.17, 12:12
          > Na moje oko on jest eunuchem.

          No może eunuchem, ale za to jest też cudotwórcom, gdzie cud ano ma starsze dzieci od siebie, i siedmioro wnucząt;]

          Nowa religia francuska religia z tego wyniknie jak nic, nowy euronaród, niektórzy rasiści złośliwe nazywają taki twór euroarabią, ale wielu jest tym zachwyconych, zwłaszcza ci jak to mówią Arabowie, z penisami wielkości palca;]

          --
          Suevi nie przywiązują wagi do ofiar. Za bogów uważają tylko tych, których widzą i z których pomocy namacalnie korzystają, a więc Słońce, Wulkana (Swaroga) i Księżyc, o pozostałych nawet z pogłosek nie słyszeli. Całe ich życie upływa na polowaniach i zajęciach wojskowych; od dzieciństwa przywykają do trudów i niewygód.
  • de_oakville Dziwactwa tego swiata 12.05.17, 11:55
   Calkowicie zgadzam sie z Polskim Francuzem. Zjednoczone Stany Europy - to jest bardzo dobre rozwiazanie. Panstwo mogace w przyszlosci konkurowac ekonomicznie z Chinami, a militarnie z Rosja. Bedace partnerem i soujusznikiem USA. O polska kulture sie nie martwmy, bo kazdy czlowiek i kazdy narod wybiera sobie sam swoje "milosci", wartosci i zainteresowania. Tylko malpa "malpuje" albo zjada wszystko to, co jej podadza na talerzu czy
   w misce. Jezeli ktos chce, to nikt mu nie zabroni pojsc do kosciola katolickiego, wyznac swoje grzechy, a potem przejsc na kolanach dziesiec rund dookola oltarza. To nie jest Rosja bolszewicka ani Polska ludowa za Bieruta, gdzie ludzie bali sie, ze ktos ich zobaczy w kosciele i "podkabluje". Sa pewne rzeczy, ktorych jako "starzec" (urodzony w PRL-u) zupelnie nie moge zrozumiec. Otoz granice Europy sa otwarte, bez problemu mozna wsiasc w Polsce w pociag
   w piatek wieczorem i pojechac sobie na przyklad do Wiednia, aby tam spedzic weekend, a w poniedzalek rano ponownie byc w pracy. Cos o czym jako nastolatek moglem tylko pomarzyc. I w takiej wolnej Europie, w "umeczonej" przed laty przez niemieckich faszystow Warszawie (1939-1945) , maszeruja faszyzujace bojowki, tak jak 70 lat temu SA w Niemczech. I to nie niemieckie tylko polskie. ONR. Pamietam, ze bardzo dawno temu, w liceum, uzywalismy w gronie kolegow podobnego skrotu (ONiR), ktory tylko my rozumielismy. Bylo to skrotowe wyrazenie mysli "obraz nedzy i rozpaczy". W PRL-u pasowal on bardziej do aspektu fizycznego kraju, a obecnie bardziej do aspektu duchowego u wielu. Czemu nigdy nie moze byc "zbyt dobrze"? Pewnie "zeby zycie nie wydawalo sie miodem" jak to mowia Rosjanie.
    • de_oakville Re: Dziwactwa tego swiata 13.05.17, 11:52
     wojciech.2349 napisał(a):

     > Skąd Ty czerpiesz informacje o Polsce?
     > To nie jest prawda.
     >
     > W Polsce nie ma gleby na faszyzm lub temu podobne ideologie.
     > Po prostu nie ma.

     Skad czerpie? Przeciez nie z Ksiezyca. Ogladam na internecie wiadomosci, slucham przemowien Prezydenta RP, Prezesa PiSu itd. Rozumiem to co mowia, uwaznie wchlaniam ton ich przemowien i ich atmosfere. I stwierdzam jednoznacznie, ze taki typ patriotyzmu
     zupelnie mi nie odpowiada. Pozwala sie na przemarsz ulicami Warszawy faszyzujacych organizacji. Granica pomiedzy patriotyzmem a nacjonalizmem jest bardzo plynna i delikatna. Kto jak kto, ale Polacy szczegolnie powinni brzydzic sie wszelkimi przejawami nacjonalizmu, nawet najmniejszego. Faszyzm i nacjonalizm niemiecki byl okropny dla Polakow i innych podczas II-WS. Czyzby ci wspolczesni mlodzi ludzie uwazali, ze polski jest przyjemny dla innych? Jesli tak, to usprawiedliwiaja ten dawny niemiecki i swoja postawa pokazuja, ze jestesmy niewiele lepsi. Moim zdaniem faszyzm lub nacjonalim jest nie tylko nieprzyjemny, ale przede wszystkim jest bezgranicznie glupi. Co ten "patriotyzm" o zabarwieniu nacjonalistycznym che nam udowodnic? Wyzszosc polskiego bigosu nad potrawami innych narodow, np. nad wegierska zupa gulaszowa? Kochamy bigos bo jest nasz, a wiec "lepszy" od innych? Bzdura! Nie jest lepszy, jest inny. Bigos tez jest dobry, ale potrawy innych nacji sa rowniez dobre. I tak jak czlowiek jest zdrowy fizycznie i "wzbogacony" jezeli obok
     potraw swojej narodowej kuchni skosztuje od czasu do czasu potraw kuchni wegierskiej, chinskiej czy tureckiej, tak jest rowniez wzbogacony duchowo, jesli obok swoich wartosci patriotycznych zrozumie i "skosztuje" wartosci innych. Nie moza wszystkich przedstawicieli innych nacji wkladac "do jednego wora". Nie jest powiedziane, ze ktos przyjezdzajacy z obcego kraju np. arabskiego jest od razu potencjalnym zloczynca. Gdyby inni tez tak uwazali
     to nas Polakow w obecnych krajach emigracyjnych by nie bylo. Bo uznano by nas wszystkich za potencjalnych zlodziei, tylko na podstawie tego, ze sa nimi niektorzy.
     • mara571 prawdziwy demokrata z ciebie 14.05.17, 07:05
      stwowarzyszen ONR (jest kilka) nikt do tej pory nie zdegalizowal. A skoro organizator jest legalny to nie mozna mu odmowic prawa do zorganizowania demonstracji. Tak jest w kazdym panstwie prawa. Wczoraj tu i owdzie mialy miejsce parady wolnosci srodowiska LTBG, legalne. Policja zapewnila ochrone jak kazdej innej demonstracji.
      pbs.twimg.com/media/C_v1j_UWsAAMoZY.jpg
      Wyrazasz na forum poglady kosmopolity, dobrze wyksztalconego i zamoznego pieknoducha, ktory jednak nie rozumie o co chodzi we wspolczesnym swiecie, a szczegolnie w Polsce.
      2013 Mielec
      twitter.com/ADprezydentemRP/status/860923188263481344
      twitter.com/ADprezydentemRP/status/861259345404858368
      PS Znaleziono kolejny zbiorowy grob ofiar rezimu PRL. Na tzw Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach

      --
      Zdaję sobie sprawę z tego, że nawet gdyby pani premier, czy ktoś inny z rządu przeszedł po wodzie na Wiśle to opozycja by krzyknęła: "O, nie umieją pływać"

      Mateusz Morawiecki TVN 7.04.2017
      • de_oakville Re: prawdziwy demokrata z ciebie 14.05.17, 11:27
       mara571 napisała:

       > Wyrazasz na forum poglady kosmopolity, dobrze wyksztalconego i zamoznego piekno
       > ducha, ktory jednak nie rozumie o co chodzi we wspolczesnym swiecie, a szczegol
       > nie w Polsce.

       No coz, byt ksztaltuje swiadomosc. Trudno jest zrozumiec reszte swiata, w tym Polske, jesli mieszka sie od wielu, wielu lat w tak komfortowym kraju jak Kanada. Dla mnie komfortowym o wiele bardziej z psychicznego niz z materialnego punktu widzenia. "Zamoznego pieknoducha?" Wcale nie tak zamoznego materialnie, zupelnie pod tym wzgledem przecietnego lub nawet ponizej przecietnej klasy sredniej, ktory dodatkowo "trwoni" srodki na podroze i poznawanie swiata. A "pieknoduchem" pewnie niejeden by chcial byc, z tym ze nie w kazdych warunkach i nie w kazdym kraju mozna sobie na to pozwolic. To nie przychodzi samo, tez trzeba o to walczyc. Sa ludzie z natury konfliktowi i klotliwi, sa tez tacy ktorzy szukaja komfortu. Lubia "Gemütlichkeit." Ja do nich naleze. Wreszcie ow "kosmopolita". Jak najbardziej. Kosmopolite zrobila ze mnie Polska Ludowa - to byla moja psychiczna reakcja na temtejsza mentalnosc i kulture. Gdybym urodzil sie po roku 1989, to byc moze bylbym inny. Moze wstapilbym w szeregi ONR-u, kto wie. Mlodzi ludzie popelniaja przeciez rozne glupstwa, z ktorych potem wyrastaja i staja sie "normalni". Ponadto jestem zafascynowany zjednoczana Europa, do ktorej warto nalezec, nawet nie czujac sie w niej krajem najwazniejszym. Trwonienie tego daru od Boga kojarzy mi sie jednoznacznie z cytatem z Wyspianskiego - "miales ......zloty rog".
       • wojciech.2349 Re: prawdziwy demokrata z ciebie 14.05.17, 14:22
        Wśród polskiej młodzieży wraca moda na patriotyzm.
        To widać gołym okiem.

        Z drugiej strony masz formację polityczną Platformę Obywatelską, dla której patriotyzm to prymitywna wartość.
        Coś czego trzeba się wstydzić. W tym problem.
         • wojciech.2349 Re: prawdziwy demokrata z ciebie 14.05.17, 15:40
          To może taka uwaga. Gdyby Sejm wybierała młodzież akademicka,
          to analizując wyniki z 1 tury wyborów prezydenckich 2015 rządzi Kukiz i to chyba bez Korwina (wynik nr 2).
          Do Sejmu wchodzi jako opozycja PiS, a PO być może byłoby poza Sejmem.
          To trzeba mieć na uwadze jak dyskutuje się o polskiej scenie politycznej.

          Na horyzoncie duże zmiany związane z młodzieżą.
        • de_oakville Patriotyzm z kijem bejsbolowym w garsci? 15.05.17, 11:31
         wojciech.2349 napisał(a):

         > Wśród polskiej młodzieży wraca moda na patriotyzm.
         > To widać gołym okiem.

         Wielu uwaza (ja rowniez), ze patriotyzm to jest uczucie, ktore czlowiek nosi w swoim sercu
         i ani sie nim nie afiszuje na wszystkie strony ani sie z nim publicznie nie obnosi. On jest, albo go nie ma. I nie mozna go nikomu narzucac na sile ani go wymuszac. Oprocz patriotyzmu jest jeszcze poczucie przyzwoitosci oraz lojalnosc wobec kraju przodkow. Polega to na tym, zeby nigdy nie dzialac na szkode tego kraju, nawet jesli sie nie jest jakims wielkim patriota.
         Natomiast patriotyzm "krzykliwy" i agresywny to nie jest zaden patriotyzm. To nic innego jak tylko chec wyzycia sie i "dokopania" komus pod przykrywka flag narodowych, pod przykrywka "szlachetnosci". Jest to "patriotyzm" w kibolskim wydaniu, w ktorym jednych "zapalencow" odroznia od przeciwnikow tylko kolor szalikow - wystarczajacy
         powod do wzajemnej nienawisci, agresywnosci i do bojek. Mlodziez chce sie wyzyc, to zrozumiale. I seksualnie i w czesto w walce. Celem jest zwiekszona satysfakcja i zwiekszone poczucie wlasnej wartosci. Powody i flagi, pod ktorymi sie walczy, sa tylko przykrywka.
         Dawniej mlodziez wyzywala sie takze na polu walki - pod Verdun, pod Wagram, pod Solferino itd. W pojedynkach na pistolety lub na florety. I doznawala duchowego "orgazmu"
         po wystrzeleniu z armaty i stwierdzeniu, ze "z naszych wrogow pozostal tylko smrod i guziki". Ale to byla zla droga, bo miecz jest zawsze obosieczny. Raz na wozie, raz pod wozem. Ludzie dorosli i doswiadczeni powinni pokierowac ta mlodzieza i skierowac ja na inna, lepsza droge.
         Mozna sie wyzywac w zdrowej konkurencji, w podnoszeniu wlasnych kwalifikacji, w nauce gry na fortepianie.
         Problem polega jednak na tym, ze nie wszyscy starsi maja rozum lepszy od tej mlodziezy. Ksieza z ambon nie raz wspieraja ten "bejsbolowy patriotyzm". Wielu znakomitych tworcow jak np. Mlynarski czy Tuwim pisalo o starych, a jednak "niewyzytych". Jak Hitler, jak Pol-Pot, jak Stalin.

         Wojciech Mlynarski:

         "Starcy wstretni i niewyzyci
         I przyglupy z mozgu chlupotem
         W tym miasteczku w pelnym zachwycie
         Zabierali sie do roboty
         I od stoczni do ciemnych sztolni
         Spiew choralny dzien rozpoczynal
         'Dalej glupki, naprzod niezdolni,
         Przyszla nasza piekna godzina'"

         ("Smutne miasteczko")

         Julian Tuwim:

         "I ty za mlodu nie dorznieta
         Magiero, co masz taki tupet,
         ze szczujesz na mnie swe szczenieta
         Calujcie mnie wszyscy w d*pe"

         ("Absztyfikanci grubej berty")

         • wojciech.2349 Re: Patriotyzm z kijem bejsbolowym w garsci? 15.05.17, 16:50
          Jesteś niesprawiedliwy.
          Medialny mainstream do niedawna w całości traktował wieś i patriotyzm pogardliwie lub lekceważąco. Gazeta Wyborcza nawet 11 listopada traktowała jako zwykły dzień. Wydanie w tym dniu bywało w szacie codziennej.
          Tusk jeśli mógł, to był nieobecny na uroczystościach patriotycznych.

          Śpiewanie hymnu przez kibiców było traktowane coś niesmacznego.
          No i zaszło zjawisko: akcja - reakcja.
          Zobacz jak kibice śpiewają 4 zwrotki hymnu.

          www.youtube.com/watch?v=p_WLhzd78gY
   • lont12 Re: Dziwactwa tego swiata 12.05.17, 12:07
    Ciekawe czy Niemcom uda się przebić potęgę Prus, pruskiej myśli politycznej i historycznej, której nieudanym apogeum były hitlerowskie Niemcy, które odcisnęły piętno, którego do tej pory nie usunięto... Uwierzę w Zjednoczoną Europę pod przywódctwem Niemiec, ale niech mi najpierw oddadzą moją ukochaną słowiańską swastykę, którą ukradli i zbezcześcili... jakim prawem nie chcą mi jej oddać??!!
    • de_oakville Re: Dziwactwa tego swiata 13.05.17, 12:11
     lont12 napisał:

     > Ciekawe czy Niemcom uda się przebić potęgę Prus, pruskiej myśli politycznej i h
     > istorycznej, której nieudanym apogeum były hitlerowskie Niemcy, które odcisnęły
     > piętno, którego do tej pory nie usunięto... Uwierzę w Zjednoczoną Europę pod p
     > rzywódctwem Niemiec, ale niech mi najpierw oddadzą moją ukochaną słowiańską swa
     > stykę, którą ukradli i zbezcześcili... jakim prawem nie chcą mi jej oddać??!!

     Wpolczesne Niemcy wyciagnely wnioski ze swojej historii. A ponadto obok aspektu militarnego ich dziejow, szczegolnie Prus, czyli tego, ktory wiekszosc narodow Europy uwaza za zdecydowanie negatywny, jest jeszcze wiele innych aspektow zdecydowanie pozytwynych. Nie starczylo by czasu, zeby je tu wymieniac. Wezmy tylko jedan aspekt. Wezmy na przyklad muzyke niemiecka. W 19-tym wieku Niemcy przodowaly w muzyce swiatowej, wydaly znakomitych kompozytorow. Muzyczna "stolica swiata" byl wtedy Wieden. Paryz niewiele mu
     jednak ustepowal, szczegolnie w dziedzinie muzyki operowej. Muzyka niemiecka osiagnela swoje apogeum w tworczosci Ludwiga van Beethovena, ktory uwolnil te dziedzine sztuki z krepujacych ja ograniczen. Geniuszem, podobnym do Beethovena byl rowniez Brahms i wielu, wielu innych.

     "Wien, Wien, nur du allein
     Sollst stets die Stadt meiner Träume sein !
     Dort, wo die alten Häuser stehn,
     Dort, wo die lieblichen Mädchen gehn !
     Wien, Wien, nur du allein
     Sollst stets die Stadt meiner Träume sein!
     Dort, wo ich glücklich und selig bin,
     Ist Wien, ist Wien, mein Wien !"

     www.youtube.com/watch?v=351eo1jouYk
     • lont12 Re: Dziwactwa tego swiata 14.05.17, 13:59
      W 19-tym wieku Niemcy przodowaly w muzyce swiatowej, wydaly znakomitych kompozytorow. Muzyczna "stolica swiata" byl wtedy Wieden.

      Powtarzasz za towarzyszem Hitlerem, że Austriacy to Niemcy... Ciekawe jakim prawem Czesi na Austrię do dziś mówią Rakousko, choć my zapomnieliśmy już że Austria to Rakusza, a mieliśmy przecież nawet stamtąd królową, Annę zwaną Rakuszanką. Piękna nie była, ale za to płodna.
      • de_oakville Austriacy to Niemcy w niemniejszym stopniu niz 14.05.17, 17:11
       lont12 napisał:

       > Powtarzasz za towarzyszem Hitlerem, że Austriacy to Niemcy... Ciekawe jakim pra
       > wem Czesi na Austrię do dziś mówią Rakousko, choć my zapomnieliśmy już że Austr
       > ia to Rakusza, a mieliśmy przecież nawet stamtąd królową, Annę zwaną Rakuszanką
       > . Piękna nie była, ale za to płodna.

       Austriacy to Niemcy w nie mniejszym stopniu niz Bawarczycy, Luksemburczycy czy Saksonczycy (Sasi). Hamburczycy lub Prusacy. Nawet mozna powiedziec, ze w wiekszym, gdyz Habsburgowie uzywali przez dlugie wieki tylulu Cesarza ("Der Kaiser") podczas gdy w zjednoczonych po roku 1871 Niemczech wladcy tego kraju (Wilhlem I-szy i Wilhelm II-gi)
       tylko przez niecale 50 lat (1871 - 1918). Niemcy, Austria, Szwajcaria to jest ten sam niemieckojezyczny obszar jezykowy i kulturowy. Jednak Prusy czy Hamburg byly bardzo protestanckie, podczas gdy Austria lub Bawaria to kraje i narody "arcykatolickie".
       Roznica jest taka, ze Austria miala wlasne imperium (cesarstwo) od bardzo dawna, kiedy inne panstwa niemieckie byly samotne. Cesarstwo austriackie zamieszkiwaly jednak rozne narody - Wlosi (w Lombardii i w Wenecji, ktore czesciowo od niej odpadly po Wojnach Napoleonskich), Chorwaci, Slowency, Wegrzy, Czesi, Polacy (w Galicji). W swoim czasie najbardziej elitarne wojska w armii austriackiej byly muzulmanskie (z terenow bylego imperium tureckiego, ktore przeszly pod panowanie Austrii). Ponadto Zydzi w armii austriackiej nigdy nie
       byli przesladowani czy dyskryminowani.
       Co do Prus, to byla to rzeczywiscie raczej "armia, ktora ma panstwo niz panstwo, ktore ma armie". Ale byla to niejako wymuszone koniecznoscia. Prusy byly na poczatku bardzo malym panstwem pod wzgledem ludnosci i aby nie byc "niewolnikiem" zaleznym innych, ludniejszych sasiadow (np. Polski) musialy byc "uzbrojone po zeby". Cos jak dzisiejszy Izrael, maly pod
       wzgledem ludnosci, ale bardzo silny jak na swoja wielkosc. Ludnosc Prus byla etnicznie byc moze najmniej niemiecka ze wszystkich panstewek niemieckich - sporo Slowian, emigantow z Francji (Hugenoci), Holendrzy i inni. Brandenburgie okreslano wtedy "piaskownica cesarstwa niemieckiego" ze wzgledu na nieurodzajne gleby. Dopiero zaborczy Fryderyk Wielki napadl na bogata czesc Cesarstwa Austriackiego - Dolny Slask i przylaczyl go do Prus. Przez to "piaskownica" przestala byc "piaskownica" i kraj stal sie znacznie bogatszy. Fryderyk chcial rowniez "polknac" Czechy jednak poniosl druzgocaca kleske z Austriakami pod Kolinem, nastepna pod Hochkirch w Saksonii i jeszcze nastepna pod Kunowicami (Kunersdorf tak, tak, nad Odra naprzeciwko Frankfurtu) wobec poloczonych wojsk rosyjsko-austriackich.
       To Wieden byl przez dlugie wieki pierwszym i najludniejszym miastem na calym niemieckojezycznym obszarze i Berlin nie mogl sie z nim rownac. Juz przed 1-sza Wojna Swiatowa Wieden osiagnal 2 mln mieszkancow. Dopiero po zjednoczeniu Niemiec w roku 1871, nastapil tak gwaltowny rozwoj Berlina, ze przegonil on Wieden i to dwukrownie. Przed II Wojna Swiatowa Berlin liczyl juz ponad 4 miliony mieszkancow, podczas gdy dwa nastepne
       niemieckojezyczne miasta - Wieden i Hamburg okolo 2 milionow. Teraz do tego grona miast milionowych nalezy jeszcze Monachium (po czesku Mnichovo) i Kolonia.

        • de_oakville Re: Austriacy to Niemcy w niemniejszym stopniu ni 16.05.17, 04:06
         lont12 napisał:

         > Idąc twoim rozumowaniem, Polacy to też Niemcy, tylko nie nauczyli się języka.

         Najlepiej siegnij do zrodel i zapytaj Austriaka czy podziela Twoje czy moje poglady.
         Polacy to nie Niemcy, Polacy to nawet nie Czesi, choc nasze jezyki sa tak bardzo do siebie podobne. I wiele czeskich zdan mozna zrozumiec bez nauki tego jezyka. Na przyklad:

         Voda je dobrá. Jak se máš? Dĕkuju. Mám se dobře. Ujde to.
         Mám bratra, který se uči nĕmecky. Je mi smutno. Chce se mi spát. Nic se nestalo.
         To je ale smutná zpráva. Pĕknĕ vás vítám.


         Inne wymagaja tlumaczenia, niektore brzmia dla polskiego ucha bardzo zabawnie.


         Mám na nĕj pĕknou vzpomínku. (mam mile wspomnienia z nim zwieazne).
         Bydleli dost dlouho v Mnichovĕ. (mieszkali dosc dlugo w Monachium).
         Párek v rohlíku. (Parowka w bulce [hot dog]).


         Dokladnie tak samo jak Polakowi jest latwo zrozumiec czeski, tak Niemcowi jest latwo zrozumiec holenderski. I rowniez wystepuja podobne smiesznosci. Na przyklad 'bellen' po niemiecku znaczy szczekac (pies szczeka), a po holendersku telefonowac. ('Ik bel je' - zadzwonie do ciebie). 'Gekocht' po niemiecku znaczy ugotowany, po holenderski kupiony.
         ('Ik heb een boek gekocht' - kupilem ksiazke, a nie ugotowalem ksiazke). Holandia byla w dawnych wiekach z etniczno-jezykowego punktu widzenia czescia Niemiec, a potem
         poszla wlasna droga panstwowa. Podobnie jak Austria lub Szwajcaria. To jest fakt, a nie zadne "odkrycie".
    • bywszy2 Re:Dziwactwa tego swiata.Swastyka dla niekumatych+ 14.05.17, 15:36
     lont12 napisał:
     ale niech mi najpierw oddadzą moją ukochaną słowiańską swa
     > stykę, którą ukradli i zbezcześcili... jakim prawem nie chcą mi jej oddać??!!
     <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
     pl.wikipedia.org/wiki/Swastykaalbo
     www.histurion.pl/historia/starozytnosc/grecja/skad_sie_wziela_swastyka.html
     W panskim przypadku wyglada to na przywlaszczenie.

     --
     Да здравствует мир во всем мире!
     Да здравствует дружба между народами!
     I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
     Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przynaleznosci - Bywszy.
     • lont12 Re:Dziwactwa tego swiata.Swastyka dla niekumatych 15.05.17, 00:14
      Swastyka pochodzi z t.zw. Scytii, a Scytią Herodot w V wieku p.n.e. określał ziemie od mniej więcej Iranu aż po Bałtyk (zamiast czytać dzieła Stalina, poczytaj sobie "Dzieje" Herodota, rozdział IV). Ze swastyką tą jedno z plemion z obszaru wielkiej Scytii, plemię Ariów, najechało dolinę Indusu (poczytaj sobie Księgi Wedy, czyli wiedzy) i dlatego znajdziesz dziś swastyki we wszystkich świątyniach buddyjskich.
      • bywszy2 Re:co nalezy a nie nalezy czytac+ 15.05.17, 07:58

       lont:
       Swastyka pochodzi z t.zw. Scytii
       (zamiast czytać dzieła Stalina, poczytaj sobie "Dzieje" Herodota, rozdział IV)

       1.
       Swastyka jako symbol słońca lub ognia jest znana od bardzo dawna, szczególnie
       na dalekim Wschodzie.
       2.
       Swastyka występuje jednak na całym świecie od pradawnych czasów. Jedno z najstarszych malowideł z motywem swastyki pochodzi
       z paleolitu – ma więc około 10 000 lat.
       Swastyka byla w uzytku,kiedy jeszcze Scytow Pan Bog Nie zaplanowal.

       Panie moze czasami trzeba by bylo przeczytac i Stalina?
       A do tego nalezaloby sie nauczyc czytac.
       Watpie czy pan czytal Herodota,a szczegolnierozdzial IV.
       Zauwazylem,ze pan czesto slyszal dzwon,tyko nie wiedzila skad on.
       Tym bardziej,ze Russkie Scytie za tak "zwanych" nie uwazaja,tylko twierdza,ze oni sa ich przodkami.
       Zreszta Polacy tez teraz zaczynaja tak uwazac:
       www.slowianieiukrytahistoriapolski.pl/narody/scytowie/index,pl.html
       Jak wiadomo ludzkosc do przodu pchaja
       Russkije i osobniki pochodzenia polskiego.
       A szkopul polega na tym,ze najnowsze badania wykazuja,ze genetycznie Slowianie nigdy nie istnialy i nie istnieja.
       --
       Да здравствует мир во всем мире!
       Да здравствует дружба между народами!
       I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
       Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przynaleznosci - Bywszy.
       • lont12 Re:co nalezy a nie nalezy czytac+ 15.05.17, 09:55
        The earliest known swastika-like symbol dates from around 10,000–13,000 BCE. It appears on a late paleolithic figurine of a bird, carved from mammoth ivory, which was found in Mezine, Ukraine.

        Najstarsza swastyka pochodzi z terenu Ukrainy, a więc Scytii. Scytów oczywiście jeszcze wtedy nie było, bo Scytów odkryli dopiero Grecy i to oni tak ich nazwali.

        A wy Bywszy czytajcie sobie Stalina, HoSziMina, oraz Czyngiz Chana, bo to twoi duchowi protoplaści.
        • bywszy2 Re:lont+ 15.05.17, 11:23
         gledzi pan i nudzi jak stare flaki.
         Czy pan juz to odkryl?
         Pozatym dwa razy przylaczylem panu link o swastykach z paleolitu i Dalekiego Wschodu.
         Naucz sie pan czytac,a potem nawiazywac kulturalna dyskusje z osobnikiem stajaca od pana wyzej rzedow kilka.

         --
         Да здравствует мир во всем мире!
         Да здравствует дружба между народами!
         I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
         Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przynaleznosci - Bywszy.
         • lont12 Re:lont+ 15.05.17, 11:30
          to co pan przytoczył nie wytrzymuje tego co ja przytoczyłem, że najstarsza swastyka pochodzi z terenu dzisiejszej Ukrainy, a to wiadomo z wykopalisk
          • bywszy2 Re:lont+ 15.05.17, 14:56
           lont12 napisał:

           > to co pan przytoczył nie wytrzymuje tego co ja przytoczyłem, że najstarsza swas
           > tyka pochodzi z terenu dzisiejszej Ukrainy, a to wiadomo z wykopalisk
           <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
           to co pan przytacza jak i sam pan jest bez znaczenia.           --
           Да здравствует мир во всем мире!
           Да здравствует дружба между народами!
           I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
           Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przynaleznosci - Bywszy.
           • walgierz Re:lont+ 15.05.17, 15:17
            O widzę jakichś miłośników swastyki ;) , dla mnie większym symbolem Polski jest rozeta czy herb Ostoja - Scytyjski Smok (Ladon) między dwoma księżycami.

            Prócz Herodota który na terytorium Polski (od górnego Dniestru, na zachód) lokuje Neurów (neuron żyłka- wędka Wenedów), którzy wydają się mu magami (czyli mędrcami).

            Są jeszcze dzieje Scytów Trogusa/Justyna w których opisuje spór Egipcjan i Scytów który naród jest pierwszym i najstarszym na Ziemi, tak czy inaczej w końcu przyznano to miano Scytom i to już w starożytności.

            Co do Herodota opis Scytii jest dość mętny, prawdopodobnie to jest mocno poprzekręcane przez kopistów czy może nawet cenzorów, ale z kontekstu wynika, że Gerrosi (starzy) to inna nazwa Neurów, a kraina kurhanów królewskich, to obecna Małopolska do górnego Dniestru, na wschodzie.

            --
            Suevi nie przywiązują wagi do ofiar. Za bogów uważają tylko tych, których widzą i z których pomocy namacalnie korzystają, a więc Słońce, Wulkana (Swaroga) i Księżyc, o pozostałych nawet z pogłosek nie słyszeli. Całe ich życie upływa na polowaniach i zajęciach wojskowych; od dzieciństwa przywykają do trudów i niewygód.
            • bywszy2 Re: nie dziw się panie lont+ 16.05.17, 08:07
             lont12 napisał:

             > > to co pan przytacza jak i sam pan jest bez znaczenia.
             >
             > że się ze mną pan podjąłeś dyskusji, przecież to pana automatycznie czyni człow
             > iekiem bez znaczenia
             <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
             Nie podjalem z panem dyskusji.
             Tylko wysmialem panskie prstensje,co do panskiego pochdzenia kulturowo religijnego - absurdalnymi zadaniami zwrotu czegos,co do pana nie nalezy.
             I to,ze pan przeczy:
             Swastyka występuje jednak na całym świecie od pradawnych czasów. Jedno z najstarszych malowideł z motywem swastyki pochodzi z paleolitu – ma więc około 10 000 lat. Swastykę odkrywano w znaleziskach z późnego neolitu na Bliskim Wschodzie, w późniejszych w Babilonie i u Hetytów. W epoce brązu znana była już w Troi, Mykenach, Skandynawii, później w Grecji, Italii, Chinach, Japonii.i Chinach.


             Nie o czym z panem dyskutowac.
             Swoja ... wykazal sie pan w innym watku.
             Wiec wrazenie ogolne,panie pan jest ...!
             --
             Да здравствует мир во всем мире!
             Да здравствует дружба между народами!
             I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
             Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przynaleznosci - Bywszy.
             • lont12 Re: nie dziw się panie lont+ 16.05.17, 10:45
              Swastyka występuje jednak na całym świecie od pradawnych czasów.

              Bo aryjscy nosiciele genów grupy R1a (plus I2 oraz kaukaskiej grupy G2a) wielcy byli i roznieśli tę swastykę po całym świecie, z wyjątkiem świata hebrajskiego. Wnieśli oni też swastykę do Danii i Skandynawii, bo tam pojawili się pod postacią Wikingów, albo i proto-Wikingów, stąd dla przykładu browar Carlsberg miał swastykę jako swój znak firmowy, zanim Niemcy zbezcześcili ten symbol. Do Europy południowo-zachodniej (Grecja, Italia) swastyka przywędrowała w neolicie wraz z językiem indoeuropejskim (aryjskim) głównie poprzez Anatolię (tu kłaniają się Hetyci oraz dziesiątki innych ludów, wliczając w to Trojan). Ucz się, zaprzańcu.
              • bywszy2 Re: panie lont+ 16.05.17, 15:34
               mowilem juz panu,ze pan mendzi.
               Nawet uczenie sie panu nie pomoze.
               Sp...!
               I przestan pan nudzic.


               --
               Да здравствует мир во всем мире!
               Да здравствует дружба между народами!
               I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
               Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przynaleznosci - Bywszy.
   • mara571 kablowanie ma nadal miejsce, tym razem publicznie 16.05.17, 07:45
    Pani redaktor z poznankiego oddzialu GW nie spodobala sie mozliwosc kupienia ksiazek, ktore nie zawieraja tresci zgodnej z pogladami Michnika i jego wychowankow.
    Ksiazki Terlikowskiego i Michalkiewicza mozna kupic w automacie obslugiwanym przez prywatna firme, ktora placi szpitalowi miejskiemu za udostepione miejsce i za prad. Jeszcze 2 lata temu GW zyla z abonamentu opalcanego przez instytucje panstwowe i wszystko bylo git.

    Wiem, że dyrekcja szpitala i lekarze mają na co dzień masę poważniejszych medycznych problemów na głowie, a jednak na tę operację dobrze byłoby znaleźć chwilę: z automatu na parterze lecznicy trzeba wyciąć - niczym złośliwy guz - fatalne lektury autorstwa Stanisława Michalkiewicza i Tomasza Terlikowskiego. Bo czy to są książki godne miejskiego szpitala w Wolnym Mieście Poznaniu?

    poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,21813635,terlikowski-i-michalkiewicz-w-szpitalu-lektudyskusjiry-ze-az-glowa.html#BoxLokPozLinkImg
    Polecam tez dyskusje na Twitterze
    twitter.com/wybranowski/status/864217533100032000
    --
    Zdaję sobie sprawę z tego, że nawet gdyby pani premier, czy ktoś inny z rządu przeszedł po wodzie na Wiśle to opozycja by krzyknęła: "O, nie umieją pływać"

    Mateusz Morawiecki TVN 7.04.2017
    • czizus Re: kablowanie ma nadal miejsce, tym razem public 17.05.17, 14:13
     mara571 napisała:

     > Pani redaktor z poznankiego oddzialu GW nie spodobala sie mozliwosc kupienia ks
     > iazek, ktore nie zawieraja tresci zgodnej z pogladami Michnika i jego wychowan
     > kow.
     > Ksiazki Terlikowskiego i Michalkiewicza mozna kupic w automacie obslugiwanym pr
     > zez prywatna firme, ktora placi szpitalowi miejskiemu za udostepione miejsce i
     > za prad. Jeszcze 2 lata temu GW zyla z abonamentu opalcanego przez instytucje p
     > anstwowe i wszystko bylo git.


     Pani redaktor ma rację. Bredni rozmodlonego Terlikowskiego czy absurdalnych teorii spiskowych Michalkiewicza nie da się najnormalniej w świecie czytać. Demokracja i wolność to nie jest przyzwolenie na plecenie głupot od rana do wieczora i robienie ludziom wody z mózgu.
     Wystarczy bredni Macierewicza i chorych urojeń sekty smoleńskiej reprezentowanej przez tzw. Komisję Smoleńską pod światłym przywództwem niejakiego Berczyńskiego który naopowiadał różnych bredni, nakłamał a potem zwiał do USA.
  • mara571 Stany Zjednoczone Europy dla wybranych 15.05.17, 23:02
   innym nalezy zycie utudniac.
   Od 15 czerwca nie bedzie mialo znaczenia w jakim kraju jest zarejestrowany telefon i gdzie go uzywamy. W zycie wchodzi tzw dyrektywa roamingowa KE: roam like at home.

   Okazuje sie, ze nie dla Polakow. Wszystkie sieci sa juz w rekach wielkich koncernow, ktore dla Polski wymyslily sobie roczny limit minut dla uzywania telefonu poza siecia w Polsce. Play, T-Mobile i Plus wiedza lepiej. Jedynie francuski Orange byl laskaw zastosowac europejskie prawo w Polsce.
   www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nowe-stawki-roaming-operatorzy-komisja,174,0,2318766.html
   Ani PF ani de_oakville nie sa w stanie zrozumiec, ze obecny rzad chce Polske uwolnic od tej neokolonialnej zaleznosci i traktowania.
   --
   Zdaję sobie sprawę z tego, że nawet gdyby pani premier, czy ktoś inny z rządu przeszedł po wodzie na Wiśle to opozycja by krzyknęła: "O, nie umieją pływać"

   Mateusz Morawiecki TVN 7.04.2017
   • polski_francuz Re: Stany Zjednoczone Europy dla wybranych 15.05.17, 23:12
    Mara o swoje trzeba walczyc. Szkoda slow. Pytanie jak sie walczy i czy sie gre rozumie. Jak dla to rzad obecny walczy nieskutecznie i nie rozumie gry.

    Stworzylem 2 watki specjalnie po to by pokazac jaka szanse miala Polska w grze miedzy Francja a Niemcami. Polacy tej gry nie rozumieja. A przeciez inteligencji im nie brakuje. Zaslepienie?

    PF
    • mara571 ty nadal nie widzisz, ze obecny rzad walczy i to 16.05.17, 13:11
     sie wlasnie nie podoba. Ani w Berlinie ani w Paryzu ani w Brukseli. Przedtem wystarczyl jeden telefon do Tuska. Od sierpnia 2014 Tusk wydalal polecenia E. Kopacz juz z Brukseli.
     Siadz sobie i przeczytaj wreszcie ten artykul

     nowakonfederacja.pl/renta-neokolonialna-czyli-ile-jeszcze-polak-zaplaci/
     Przejrzyj tez ostatnie dane MF o polskim cudzie VAT-owym. I o gwaltownym wzroscie sprzedazy legalnie opodatkowanych paliw. Poczytaj kto i jak organizuje protesty w zgodnie z zasada "ulica i zagranica". Kto donosi, ze mu sie krzywda dzieje.

     Zajrzyj jeszcze to tej tabeli NBP,ktora pokazuje bilans platniczy:
     www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/bilans_platniczy/bilansplatniczy_r.html
     W 2008 roku wytransferowano z Polski prawie 86 mld zlotych, w zeszlym roku tylko 5,5 mld.
     --
     Zdaję sobie sprawę z tego, że nawet gdyby pani premier, czy ktoś inny z rządu przeszedł po wodzie na Wiśle to opozycja by krzyknęła: "O, nie umieją pływać"

     Mateusz Morawiecki TVN 7.04.2017
   • monalisa2016 Re: Stany Zjednoczone Europy dla wybranych 16.05.17, 20:46
    mara571 napisała:

    > Ani PF ani de_oakville nie sa w stanie zrozumiec, ze obecny rzad chce Polske uwolnic od tej neokolonialnej zaleznosci i traktowania.
    .........................
    Całkowita zgoda, w tej sytuacji w jakiej znajduje sie unia nie ma ona najmniejszej szansy na długie trwanie.
    To jest tylko kwestia czasu kiedy ona sie rozleci, o tym wie na pewno rząd w Polsce przez to przygotowuje Polskę do samodzielności.

    Publikacja portofilo 12.09.2016, stan francuskiego zadłużenia ogólnego (prywatne, firmy, banki, państwo) w Niemczech wynosił na wymieniony wyżej dzień 509 miliardów Euro.

    www.finanzen100.de/finanznachrichten/wirtschaft/fast-5-billionen-euro-diese-staaten-schulden-deutschland-das-meiste-geld_H1615499627_321132/?SOURCE=7000002&utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=facebook-focus-online-finanzen&fbc=facebook-focus-online-finanzen&ts=201705151149
    Wczoraj był Macron w Niemczech po kolejne pożyczki by jako tako utrzymać tonące już państwo.

    de.tradingeconomics.com/france/government-budget-value
    Jak długo wytrzyma Francja?
    Zachwieje sie Francja po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii będzie po Unii i o tym wiedzą dość dobrze Kaczyński z Szydło.

    Ale co wymagać od wielu piszących tu na forum szczególnie od tych zza oceanu, wiedzy o Europie czy Unii?

  • storima Re: Grane i przegrane 16.05.17, 00:04
   lont12 napisał:

   > Kopernik studiowal we Wloszech, jezdzil po Europie.
   >
   > Zły przykład. Powinieneś wiedzieć że językiem Kopernika była łacina, a nie pols
   > ki. Polska kultura dopiero się rodziła (Kopernik do tej kultury jeszcze nie nal
   > eżał),

   Według większości źródeł Kopernik płynnie mówił po niemiecku i łacinie.
   Po niemiecku mówiono w domu.
   Poniższy cytat wskazuje na to iż władał również językiem polskim (ale nie płynnie), greką.
   Znał również włoski i hebrajski.

   "He was a linguist with a command of Polish, German and Latin, and he possessed also a knowledge of Greek rare at that period in northeastern Europe and probably had some acquaintance with Italian and Hebrew." Angus Armitage, Copernicus, the founder of modern astronomy, p. 62.
   en.wikipedia.org/wiki/Nicolaus_Copernicus#Languages
   • walgierz Re: Grane i przegrane 16.05.17, 08:20
    storima napisał:
    > Według większości źródeł Kopernik płynnie mówił po niemiecku i łacinie.
    > Po niemiecku mówiono w domu.
    > Poniższy cytat wskazuje na to iż władał również językiem polskim (ale nie płynn
    > ie), greką.
    > Znał również włoski i hebrajski.
    >
    > "He was a linguist with a command of Polish, German and Latin, and he posses
    > sed also a knowledge of Greek rare at that period in northeastern Europe and pr
    > obably had some acquaintance with Italian and Hebrew." Angus Armitage, Copernic
    > us, the founder of modern astronomy, p. 62.

    > en.wikipedia.org/wiki/Nicolaus_Copernicus#Languages

    Od czasów buntu wójta Alberta ok (1311 roku) nie było w Krakowie Niemców nie znających polskiego, bo tych co nie znali to zabito, nie było też niemieckiego literackiego w XV wieku, taki powstał dopiero po reformacji.

    W Toruniu jeśli mówiono to jakimś dialektem saskim podobnym do holenderskiego, który tylko z powodów politycznych zaliczany jest do niemieckiego przez Niemców, nie było też hebrajskiego to język rekonstruowany w Izraelu, Żydzi mówili w Jidisz czyli też jakiś mieszaniec głównie niemieckiego i innych.

    Dolnosaski jest bardziej różny od niemieckiego niż rosyjski od polskiego.

    W czasach Kopernika było coś takiego jak Hanza w której używano dialektu saskiego z terytorium wendyjskiego, język wendyski wymarł dopiero w XIX wieku, a po polsku można się było w XV wieku bez problemu porozumieć do Łaby włącznie, bo ponad 50% tamtejszej ludności to byli Wenedowie (w zasadzie Polacy), dopiero wojna 30 letnia i reformacja poczyniła wyłom w tym stanie, ale dopiero nowoczesne państwo pruskie polityką germanizacji w 18-19 doprowadziło do wymarcia tam dialektów lechickich.

    W szczytowym okresie rozwoju Hanza liczyła około 160 miast pod przewodnictwem Lubeki, a językiem urzędowym Związku była odmiana języka dolnosaksońskiego z rejonu tegoż miasta.

    W czasach Kopernika w Krakowie mieszczaństwo prawnie, niewiele miało do powiedzenia, a jak mówiło to raczej po polsku, i miało polskie imiona, o czym świadczy przypadek Tęczyńskiego. Tekst linka


    "Według Długosza rzemieślnik miał wtedy krzyknąć do szlachcica: Panie pobiłeś mnie i dałeś mi policzek sromotnie w mym własnym domu, ale nie będziesz już mnie więcej bił.[3]. Tęczyński, słysząc te słowa, zaatakował go ponownie. Obrażenia były na tyle dotkliwe, że mieszczanina odniesiono do domu. Świadkami tego zdarzenia byli rajcowie Mikołaj Kridlar i Walter Kesling."

    Kridlar to raczej czeskie nazwisko, były niemieckie nazwiska i polskie imiona.

    "W swoim oskarżeniu Tęczyńscy wymienili 9 osób, w tym burmistrza miasta Stanisława Leimitera, trzech radnych (m.in. Jarosława Szarleja), pewnego malarza i mistrza ceklarzy. Nie wiadomo, dlaczego wybrał akurat ich. Nie brali udziału w mordzie, nikt im też nie udowodnił podburzania do zbrodni. Zważywszy na to, krakowianie starali się przekonać króla, by pozwolił im się bronić. Wszystko na nic. Jagiellończyk napisał do nich ostrą odezwę, w której brak wydania oskarżonych uznawał za bunt miasta. Kilku z oskarżonych ocaliło głowy, ale np. Szarlej, mimo wstawiennictwa królowej u Tęczyńskich, poniósł śmierć."

    Czytaj więcej: www.gazetakrakowska.pl/artykul/732751,mord-w-krakowskim-kosciele-franciszkanow-kare-poniesli-niewinni,id,t.html
    --
    Suevi nie przywiązują wagi do ofiar. Za bogów uważają tylko tych, których widzą i z których pomocy namacalnie korzystają, a więc Słońce, Wulkana (Swaroga) i Księżyc, o pozostałych nawet z pogłosek nie słyszeli. Całe ich życie upływa na polowaniach i zajęciach wojskowych; od dzieciństwa przywykają do trudów i niewygód.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka