Dodaj do ulubionych

Dlaczego zawsze tak przezywamy wizyte prez. USA

01.07.17, 20:03
Ojciec Trump przyjeżdża do Polski. Dlaczego tak bardzo przeżywamy wizytę prezydenta USA?

W książce „Koniec hegemonii Ameryki” (2008) amerykański dziennikarz i intelektualista Fareed Zakaria pisze, że najprościej zrozumieć krajobraz polityczny świata przełomu XX i XXI w. przez pryzmat głośnego konfliktu o Pietruszkę. W 2002 r. na maleńkiej i niezamieszkanej wyspie w okolicach Gibraltaru zwanej Perejil, czyli właśnie Pietruszka, pojawiło się 12 żołnierzy marokańskich, którzy wbili tam swoją narodową flagę. Nie spodobało się to Hiszpanom uważającym, że wysepka należy do nich. Momentalnie wysłali 75 żołnierzy, którzy posłali Marokańczyków do domu, i wbili w ziemię aż dwie hiszpańskie flagi. Maroko uznało to za akt agresji; młodzież na ulicach Rabatu krzyczała, że za pokrytą pietruszką wyspę będą przelewać krew, podczas gdy wokół wysepki pojawiły się helikoptery i okręty hiszpańskie.

Konflikt dotyczący skrawka lądu, na którym pasą się kozy, był może niespodziewany i absurdalny, ale domagał się rozwiązania. Naturalnym mediatorem były ONZ, Unia Europejska czy choćby Francja, która miała z oboma krajami przyjazne stosunki, ale to USA musiały zakończyć spór. Zakaria cytuje Colina Powella, ówczesnego sekretarza stanu, który z rozbawieniem wspominał: „Myślałem sobie: co ja mam z tym wspólnego? Dlaczego Stany Zjednoczone są nagle w samym środku tej kabały? (...) Postanowiłem szybko doprowadzić do kompromisu (...) W basenie Morza Śródziemnego był już późny wieczór, a moje wnuki miały zaraz wpaść do nas popływać”. Powell wysłał kilka faksów i mediacje się skończyły, zanim jego wnuki zdążyły porządnie naciągnąć na głowy czepki.
Tato przyjeżdża

Historia Pietruszki, choć marginalna, trafnie podsumowuje ówczesną pozycję Ameryki w świecie: była ona niczym sprawiedliwy i charyzmatyczny ojciec, który spogląda z wysokości na kłótnie niesfornych dzieci i potrafi skutecznie posłać je do łóżka, nie przerywając przy tym codziennych zajęć. Jeśli byli tacy, którym ten obraz wydawał się z gruntu fałszywy, a ojcowski image Ameryki jedynie maską nałożoną na chciwy imperializm, to na pewno nie byli to Polacy. My całą swoją tożsamość jako najpierw pretendującego do wolności, a potem wolnego gracza na arenie międzynarodowej oparliśmy właśnie na posiadaniu amerykańskiego taty.

Cały artykuł przeczytasz w Magazynie Dziennika Gazety Prawnej i na e-DGP
Edytor zaawansowany
 • pijatyka 01.07.17, 20:54

  --
  Słowo o wyprawie Igora (na polskie fora)

  tinyurl.com/nhk66cm
 • wiktor_jerofiejew 02.07.17, 18:19
  Wy bedziecie przezywac ...mnie tam NIE bedzie ...LOL

  Wiecej wyrozumialosci dla innych, Jest Ci znane takie okreslenie jak : Empatia ... a ( zupelnie NIE znane jest to slowo w roSSjii)
  - w koncu to przywodca JEDYNEGO MOCARSTWA na swiecie dzieki ktoremu mamy jako taki spokoj , w koncu mamy NAJMNIEJ wojen niz przez ostatnie 2000 lat , i NIEZAPRZECZALNIE jest to zasluga PRZEDE wszystkim USA i ich przywodcom ,czy ci sie to podoba czy nie ...

  " kazdy rusek jest swoistym niedolega
  Iwan Piotrowicz jest zbyt gruby .Ma pasek pod brzuchem.
  Wasyl Wasiljewicz jest zbyt przetarty . Ma dziurawe obie kieszenie.
  Mikolaj Iwanowicz nigdy nie obcina paznokci u nog. Same mu sie obcinaja.
  Panna z zebami ma porwana koszule nocna .Apatycznie wylewa sie z niej niemyty cycek.
  Maria Mikolajewna ani razu w zyciu nie korzystala z papieru toaletowego . I nic - zyje...
  Oto dlaczego . Ruskie maja wspanialy balet "

  "Encyklopedia duszy ruskiej"
  Wiktor Jerofiejew

  reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-to-pijane-krwawe-bydlo-foto/
 • kylax4 02.07.17, 14:29
  wolałbym Trumpa na stanowisku prezydenta Polski, od tego całego towarzystwa Dudy, Szydło, Kaczyńskiego, Macierewicza, Ziobry itd.  --
  W Polsce tyle ksenofobii, rasizmu, nienawiści i homofobii, że aż się człowiek zastanawia, czy to kraj rzekomo kultury zachodniej, czy jednak zachodnia prowincja putlerystanu.
 • pandaber 02.07.17, 15:24
  Mnie to zwisa.

  --
  Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów
  Stanisław Lem
 • wiktor_jerofiejew 03.07.17, 18:44
  No jest mi "bardzo przykro " ze cie spotkalo taka "krzywda " w tak mlody wieku ...ROFTL ...
  Ale wiesz , Amerykanie maja na to lekarstwo i moze da sie cos z " tym " zrobic ...LOL
  “Rosja – to najbardziej paskudny, do wymiotów obrzydliwy kraj w całej historii świata. Metodą selekcji wyhodowano w nim monstrualne moralne potwory, dla których samo pojęcie Dobra i Zła wywrócone jest na lewą stronę. W całych swoich dziejach ta nacja tapla się w gnoju i chce utopić w nim cały świat”.

  (Iwan Iljin – filozof rosyjski, działacz Białej Emigracji).

  “Z przerażeniem myślę, kogo urodzi to pijane krwawe bydło, które przechwyciło władzę w Rosji i co będzie się działo z moim krajem za 2-3 pokolenia. Zresztą, co tu myśleć. Wszystko jest mniej więcej jasne”.

  (Iwan Bunin – rosyjski pisarz).

  “W sercu ruskiego narodu kipi silna, nieposkromiona namiętność do podbojów – jedna z tych namiętności, które wyrastają jedynie w duszach ludzi uciemiężonych i karmią się biedą całego narodu. Nacja ta, z natury zaborcza, chciwa na skutek pozbawiania jej wszystkiego, uniżoną pokorą u siebie w domu próbuje z góry okupić swoje marzenie o tyrańskiej władzy nad innymi narodami.
  Oczekiwanie na sławę i bogactwa pozwala jej zapomnieć o ciągle przeżywanym poniżeniu; klęczący niewolnik marzy o dominacji nad światem, ma nadzieję, że zmyje z siebie hańbiące piętno rezygnacji z jakiejkolwiek wolności społecznej czy osobistej”.

  (Markiz Astolphe-Louis de Custine – wiele podróżował po Rosji. “Rosja w 1839 r.”).

  “Naród, który nienawidzi wolności, kocha niewolnictwo, kocha kajdany na swoich rękach i nogach, brudny fizycznie i moralnie. Gotowy w dowolnej chwili stłamsić wszystkich i wszystko”. (Iwan Szmielow – pisarz rosyjski).
  “Obudźcie mnie za sto lat i zapytajcie, co się teraz dzieje w Rosji. A ja wam odpowiem: piją i kradną”.

  (Michaił Sałtykow-Szczedrin – rosyjski pisarz).

 • j-k 03.07.17, 20:41
  w 1962...
  ale byla to pierwsza wizyta amerykanskiego Prezydenta w PL,
  a ja bylem wtedy jeszcze dzieckiem...

  ale limuzyne Prezydenta i entuzjazm na warszawskich ulicach pamietam do tej pory.

 • lecavalier 06.07.17, 20:36
  j-k napisał:

  > w 1962...
  > ale byla to pierwsza wizyta amerykanskiego Prezydenta w PL,
  > a ja bylem wtedy jeszcze dzieckiem...
  >
  > ale limuzyne Prezydenta i entuzjazm na warszawskich ulicach pamietam do tej por
  > y.

  Niesamowite - pamiętasz nie tylko limuzynę prezydenta Kennedy`ego ale i
  entuzjazm na warszawskich ulicach !!! A najciekawsze w tym jest to,
  że takiej wizyty NIGDY NIE BYŁO.

  Innymi słowy - ciemniak taki jak Ty stworzył fake news (nieświadomie)
  na forum ale gromada innych ciemniaków nie była nawet w stanie tego zauważyć
  bo ich wiedza jest na jeszcze niższym poziomie niż Twoja. Czyli grupa ślepych dyskutuje
  o kolorach.

 • wiktor_jerofiejew 04.07.17, 07:33
  Masz racje szmaciuk , dla SSojuza okazal sie do dooooopy , HeHe
  A tyle ,nadzieji moSSkovy mieli w stosunku do niego , tyle ze przesadzili z ta napascia hakerska i troche opinia publiczna dzowiedzial sie o kontaktach ludzi Trupma z otoczeniem faSSzystow KGB
  No, i doooopa zbita ryzy szczur zacieral parszywe raczki , juz sie wital z gaska ... a tu kop w jaja ... i wlAdolf lezy jeczy i steka ... a drugi kop w jaja w putinowSSie gacie spotkal go z Francjii ... HEHE
  Znowu doooooopa ... miala byc oplacana bubelkami ruSSka faszystka , a ty NIESPODZIANKA - i kop w SSowiecki ryj...LOL
 • wiktor_jerofiejew 04.07.17, 21:11
  ty biedaku pocieszny zawsze dostarczach nam uciechy swoja "polszczyzna " i swoim "poziomem umyslowym "
  Czy tobie udalo sie kiedys napisac wiecej niz JEDNO zdanie i do tego z sensem...

  “Naród rosyjski znajduje się w skrajnie smutnym stanie: jest chory, biedny, zdemoralizowany. W osobie dużej części swojej inteligencji, chociaż i nie może być formalnie uważany za pozbawionego rozumu, jednak opanowany jest przez kłamliwe idee, graniczące z manią wielkości i manią wrogości do niego ze strony wszystkich. (…) Wyobraża sobie nieistniejące niebezpieczeństwa i buduje na nich najbardziej bezsensowne pomysły.
  Rosjaninowi wydaje się, że wszyscy sąsiedzi go krzywdzą, niedostatecznie gną kolano przed jego wielkością i na wszelkie sposoby przeciwko niemu knują. Każdego ze swoich domowników oskarża on o to, że chce mu zaszkodzić, oddzielić się od niego i przejść na stronę wrogów – a za wrogów uważa on wszystkich sąsiadów”.

  (Władimir Sołowiow – rosyjski mistyk religijny, filozof i poeta).

  “Każde odebranie terytorium, każdą przemoc, każdy ucisk był przez Rosję dokonywany nie inaczej niż pod pozorem oświecenia, liberalizmu, wyzwolenia narodów”.

  (Fryderyk Engels).

  “Z innymi narodami europejskimi można osiągać cele przy poszanowaniu człowieka, z Rosjanami – to nie tak… Mam do czynienia nie z ludźmi, ale ze zwierzętami, których chcę przerobić na ludzi”.

  (car Piotr I).
 • kylax4 05.07.17, 10:35
  ochroniarzem.

  Natomiast obecni prezydenci USA wyglądają jak dawni cesarze rzymscy, pół kraju sparaliżowane, bo imperator przyjeżdża. Zresztą w samym USA też się tak poruszają.
  --
  W Polsce tyle ksenofobii, rasizmu, nienawiści i homofobii, że aż się człowiek zastanawia, czy to kraj rzekomo kultury zachodniej, czy jednak zachodnia prowincja putlerystanu.
 • mara571 05.07.17, 21:36
  Od tego czasu zabito jednego prezydenta, drugiego raniono. Nawet w Szwecji, gdzie premier poruszal sie jak zwykly obywatel udal sie zamach na ulicy.

  --
  Zdaję sobie sprawę z tego, że nawet gdyby pani premier, czy ktoś inny z rządu przeszedł po wodzie na Wiśle to opozycja by krzyknęła: "O, nie umieją pływać"

  Mateusz Morawiecki TVN 7.04.2017
 • kylax4 06.07.17, 12:10
  To jest tajemnica poliszynela. Tam chodziło o ostry spór między władzą wykonawczą a służbami wywiadowczymi, kompleksem wojskowym.  --
  W Polsce tyle ksenofobii, rasizmu, nienawiści i homofobii, że aż się człowiek zastanawia, czy to kraj rzekomo kultury zachodniej, czy jednak zachodnia prowincja putlerystanu.
 • szwampuch58 05.07.17, 12:52
  Normalnie czasie takich wizyt przemawiał zazwyczaj prezydent USA i prezydent Polski. Tym razem przemówi tylko prezydent USA ksywa Narcyz. Hmmmmmm a podobno Polska "wstała z kolan" i jest teraz waznym graczem w polityce swiatowej,buhahahahaha


  --
  i.imgur.com/pBV40eT.gifv
 • 5magna 05.07.17, 14:55
  Nawet beda snajperzy siedziec na dachach. Maja go odstrzelic czy co ?
 • szwampuch58 05.07.17, 15:08
  Musze tupochwalic Narcyza,zaprosil Lecha Walese na loze honorowa i sie z nim spotka.....Nie wiem z czego to wynika ale do "tymczasowych" ludzi waaaaadzy w Polsce to jak "danie" im w pysk na odlew

  --
  i.imgur.com/pBV40eT.gifv
 • j-k 05.07.17, 17:33
  szwampuch58 napisał:
  > Normalnie czasie takich wizyt przemawiał zazwyczaj prezydent USA i prezydent
  > Polski. Tym razem przemówi tylko prezydent USA ksywa Narcyz.


  Pociesz sie, ze Duda nie jest pierwszym prezydentem, ktory nie ma nic od siebie do powiedzenia.
  Pierwszym byl Bronek, ktory tez mowil tylko to, co mu podyktowal Tusk.

  Powiedzialbym nawet , ze Bronek czytal nawet LEPIEJ z ruchu ust (Tuska),
  nawet, gdy nie bardzo rozumial, o co Tuskowi chodzi...
 • kylax4 05.07.17, 18:36  --
  W Polsce tyle ksenofobii, rasizmu, nienawiści i homofobii, że aż się człowiek zastanawia, czy to kraj rzekomo kultury zachodniej, czy jednak zachodnia prowincja putlerystanu.
 • mara571 05.07.17, 19:33
  Przypominam, ze obydwaj prezydenci rozmawiaja na Zamku w cztery oczy bez tlumacza. Potem bedzie spotkanie w rozszerzonym gronie: Szczerski, Morawiecki i Macierewicz. Nastepny Punkt programu to spotkanie z liderami 12 krajow Miedzymorza. W tym Austrii, co wywolalo pomruki w Berlinie i Brukseli.
  Prezydent Duda jest swietnym mowca w przeciwienstwie do swojego poprzednika i ma wiele do powiedzenia.
  Wizyta Trumpa w przeciwienstwie do obamowskiej w 2014 ma spore znaczenie, bo nie chodzi o poklepywanie po pleckach za 25 lat zezwolenia na okradanie Polski.


  --
  Zdaję sobie sprawę z tego, że nawet gdyby pani premier, czy ktoś inny z rządu przeszedł po wodzie na Wiśle to opozycja by krzyknęła: "O, nie umieją pływać"

  Mateusz Morawiecki TVN 7.04.2017
 • szwampuch58 05.07.17, 20:43
  ....stoja u Macierewicza,nie wiadomo?

  --
  i.imgur.com/pBV40eT.gifv
 • kylax4 06.07.17, 12:13
  o spotkanie w cztery oczy.

  Poza tym myślisz, że Amerykanie nie wiedzą, że Duda to tylko marionetka prezesa? Zdziwisz się. Wiedzą o tym DOSKONALE.


  --
  W Polsce tyle ksenofobii, rasizmu, nienawiści i homofobii, że aż się człowiek zastanawia, czy to kraj rzekomo kultury zachodniej, czy jednak zachodnia prowincja putlerystanu.
 • j-k 06.07.17, 19:53
  kylax4 napisał:
  > Poza tym myślisz, że Amerykanie nie wiedzą, że Duda to tylko marionetka prezesa


  ile razy mam ci to k... powtarzac, hloopcze ?

  Kaczynski z racji wieku lada moment odejdzie.
  i Duda zostanie prezydentem prawdziwym, a nie malowanym,
  podobnie jak to bylo z prof. Moscickim, po smierci Marszalka Pilsudskiego w r. 1935...

  www.polskieradio.pl/39/247/Artykul/682705,Ignacy-Moscicki-prezydent-PilsudskiegoTfu(j), jak zawsze, Dr. J.K.
 • szwampuch58 05.07.17, 20:41
  Bingo...chlopie....zdecydowanie lepiej

  --
  i.imgur.com/pBV40eT.gifv
 • wojciech.2349 05.07.17, 19:15
  Ja oczekują załatwienia 2 spraw.
  Stala obecność wojsk USA w Polsce i stałe dostawy LNG z USA.

  Tego państwa starej UE nam nie gwarantują.
 • wiktor_jerofiejew 06.07.17, 19:04
  100/100
 • wojciech.2349 06.07.17, 19:19
  wiktor_jerofiejew napisał(a):
  > 100/100
  --------------
  Pozdrawiam.
 • mara571 05.07.17, 19:35
  Ze Zakaria jest intelektualista, bo nim nie jest.

  --
  Zdaję sobie sprawę z tego, że nawet gdyby pani premier, czy ktoś inny z rządu przeszedł po wodzie na Wiśle to opozycja by krzyknęła: "O, nie umieją pływać"

  Mateusz Morawiecki TVN 7.04.2017

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.