Dodaj do ulubionych

Moje ukochane podworko czyli region Niagary...

20.01.18, 21:42
"My life begins again and I wish it would never end ..."

Niagara on the Lake, male szesnastotysieczne miasteczko zatrzymane w realiach wieku XIX jest kolebka nowoczesnego przemyslu winiarskiego w Ontario.

*

www.youtube.com/watch?v=Pc2FnKjnHu4

*

Miasteczko i jego okolice sa miejscem, gdzie uroki wiejskiego krajobrazu wspaniale komponuja sie z wyrafinowana rozrywka. To tutaj mozna zrelaksowac sie w uroczym pensjonacie (jednym z bardzo wielu), w uzupelnieniu ktorego beda wspaniale doswiadczenia spa oraz rozkoszy spozywanych wyrafinowanych potraw, ktore w polaczeniu z lokalnymi winami pozostawia wspaniale wspomnienia.

Przeciez nie kto inny tylko sam Marcin Luter powiedzial: kto nie lubi wina, kobiet i spiewu pozostanie glupcem cale zycie.

Zakupy w uroczych XIX wiecznych sklepikach, gra w golfa, festiwal teatralny dziel Bernarda Shawa, ... szlaki rowerowe, konne i pieszych wedrowek, to swiat niekonczacych sie zabaw i smakow w cieniu dostojnych winnic i dojrzewajacych drzew owocowych. Tutaj kroluja wszystkie cztery poru roku, a najpiekniejsza jest w zlocisto-czerwona sukienke ubrana Pani Jesien.

Niagara on the Lake jak i caly region rozpoczna kazdy rok wyrafinowanym Icewine Festival, ktory ma miejsce w drugiej polowie stycznia. Nastepnym jest lutowy Wine and Chocolate, pozniej w maju mamy Wine and Herb oraz Food Truck Eats, w czerwcu dystyngowany New Vintage Festival, a we wrzesniu Niagara Wine Festival ...

Do tego nalezy dodac, iz kazda z ponad 80 winiarni regionu organizuje swoje wlasne imprezy, ktore zwykle uatrakcyjnia muzyka na zywo oraz potrawami, ktore polaczone sa z pokazami sztuki kulinarnej prowadzonymi przez znakomitych kucharzy.

*

www.niagarawinefestival.com/icewine-festival
*

Tuz obok wodospad Niagara Falls i kraina winnic i sadow ... i wszystkiego tego, co jest pomiedzy.
Wino, ... Owoc winorosli i pracy rak ludzkich nie jest zwyklym dobrem konsumpcyjnym. Wino towarzyszy czlowiekowi od tysiacleci i, i jest pewna wartoscia cywilizacji, a rownoczesnie jest kryterium jakosci zycia oraz jego czynnikiem spolecznym. Stanowi ono dobro kulury i obojetne jest czy tego chcemy, czy tez nie.

Przeciez nie kto inny tylko sam Marcin Luter powiedzial: kto nie lubi wina, kobiet i spiewu pozostanie glupcem cale zycie. A wiec:

Auream quisquis mediocritatem
diligit, tutus caret obsoleti
sordibus tecti, caret inuidenda
sobrius aula.

Carpe Diem. Tak, to moja filozofia i moj sposob na zycie.

Obecne sa w tym regionie rowniez akcenty polskie. Mam tu polska winiarnie, polskich somalierow i winemakrs odpowiedzialnych za smak wina. Jest swietny polski B&B, ...

Znajdziesz tu rowniez, i to jest niesamowicie ciekawe, ... polski cmentarz wojskowy. To tam spoczywaja ochotnicy, ktorym "hiszpanka" przeszkodzila wyzwalac ziemie polskie wraz z Blekitna Armia Hallera.

Od jutra rozpoczynam objazd winnic majac nadzieje, ze tegoroczny Icewine nie bedzie gorszy od pamietnego 2012.

*

www.youtube.com/watch?v=FHWfpn_8LGE

Obserwuj wątek
      • blueelvic2 Okanagan jest wyjatkowy ... 20.01.18, 23:59
        chociaz zupelnie inny.

Polwysep Niagara znajduje sie w poludniowym Ontario pomiedzy jeziorami: Erie na poludniu i Ontario na polnocy. Od strony wschodniej przytulony jest do rzeki Niagary wyplywajacej z jeziora na poludniu i konczacej swoj bieg w jeziorze polnocnym. Rzeka jest naturalna granica pomiedzy Kanada i Stanami.

Polwysep podzielny jest na dwie czesci kuesta, progiem strukuralnym pochodzenia erozyjnego, przez ktory przelewaja sie wody rzeki tworzac wodospady.

To przyroda stworzyla i specyficzny klimat i urokliwe wodospady, a reszta, to juz zasluga ludzi.

*

www.youtube.com/watch?v=BzBfBcbt89g

Peller Estate - to moja ukochana winiarnia po ... znacznie skromniejszej Henry of Pelham.
              • 5magna Re: Ucieklo "n" ... 21.01.18, 03:40
                Andrew Peller kupil tu winiarni za $95 milionow. Jedyny w Kanadzie co moze konkurowac z tanimi importowanymi winami jak np. z Chile. $7.90 butelka.
                Ja juz wole siedziec przy wood stove niz po pas w blocie bez domu bo kamienie wielkosci malego autobusu go zniosly. Jedyne dobre miejsce w US to jest Arizona. Tam niespodzianek nie ma I daleko do morza....
                • engine8 Re: Ucieklo "n" ... 21.01.18, 04:39
                  Chcialoby sie powiedziec Pier*o*ish kolego az sie dymi..

W Poludniowej Kaliforni mamy lato.. 9 miesiecy w roku ...
                  Te blota sa 200 czy wiecej km na polnoc i nam to "lata".
                  Teraz mamy chlodne dni tzn temp sa ok +17C - 19C.... ale to ni zenaczy ze to pogoda na dlugie spodnie czy koszule z dlugimi rekawami.... wilgotnosc jest niska wiec jest ciagle Super... Jeszcze w tym roku dlugich spodni ze wzgledu na pogode nie zalozylem.
                  Najwiekszym problemem sa lewicowcy ...
                  Ale w przyszlym tygodniu znow temp wracaja do normy i bedziemy miec +22 -25C a wiec wszytko lacznie z surfingiem i plazowaniem.
                  Jak jest mniej nic +20C to ja na rower nie jade bo trzeba by bylo ubierac koszulke z dlugim rekawem..
                • jackk3 Re: Ucieklo "n" ... 24.01.18, 06:11
                  Wina Pellera a szczególnie te tańsze a nawet w średniej cenie to za przeproszeniem syfilis straszny. Te najtańsze nie maja nic wspólnego z winami kanadyjskimi nie mówiąc w ogóle o tzw. VQA.
                  • blueelvic2 Prosze przyblizyc swoj punkt widzenia.... 24.01.18, 14:37
                    Twoj podzial wina na kategorie: tanie - srednie - drogie ... i to co jest ewentualnie pomiedzy nimi, jest malo zrozumialy i zwyczajnie jakis taki mglisty.

Prosze podac ewentualne przyklady z umotywowana opinia. Na przyklad: jakie to wino, ktory rocznik, jaka kwasowosc... i co konkretnie dyskwalifikuje ten produkt.
      • zeitgeist2010 okanagan indianskie slowa 25.01.18, 19:36
        5magna napisał(a):

> Jestescie lepsi jak Okanagan. My tutaj to Wild West....

jakie ryby sa w tym jeziorze? ciekawe, ze ma ksztalt waski i podlug0owaty. indentyczny z jeziorami w skandynawii. ale w skandynawskie rozciagaja sie z zach na wshcod . kanadyjskie z pln na poludnie.

why the difference in direction? fault line

--
        ----------------------------------------
        My spiritual fuel are the magnificent expectations of what lies ahead and the greed of adventures that is burning as ever!
        Their mere existence is my unique reward! / Zeitgeist2010 inspired by his great and superior compatriot Joseph Conrad Korzeniowski.
        Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta!
    • zeitgeist2010 Smultronställe-doslownie miejsce z poziomkami 21.01.18, 13:19
      blueelvic2 napisał(a):

> "My life begins again and I wish it would never end ..."
      > Niagara on the Lake, male szesnastotysieczne miasteczko zatrzymane w realiach wieku XIX jest kolebka nowoczesnego przemyslu winiarskiego w Ontario. (...)

> *
      jest nieprzetlumaczalnym slowem szwedzkim, ktore oznacza bardzo osobiste miejsce, gdzie czlowiek czuje sie szczesliwy i zrelaksowany i do ktorego chce wracac.

Niewiele jest takich miejsc w Europie, ktore moga konkurowac wymiarami i roznorodnoscia z regionem Niagary ale najwazniejsze jest , zeby znalezc dla siebie takie miejsca - smultronställen.

Osobiscie mam takie w moim najblizszym otoczeniu i w roznych krajach.

Ostatnio odkrylem takie miejsca na wyspach kanaryjskich, dokąd wiem ze bede wracal.

Jako naturalista chcialbym nawolac do ochrony naszej planety w kazdy mozliwy sposob. Niestety my jako rodzaj ludzki eksploatujemy nasza planete w nieodpowiedzialny i okrutny sposob.

• blueelvic2 Piekne okreslenie, ... 21.01.18, 14:31
        a poniewaz mam "dusze" filozofa, to musze odnotowac to okreslenie jako temat kolejnej pracy domowej. Piekne.

Tak, Niagara on the Lake jak i caly region jest najmilszym zakatkiem tego swiata... I chociaz sa inne piekniejsze miejsca, to moj dom i serce pozostanie wlasnie tam.

Ps. temat tegoz watku jest rownolegly z watiem borrki: "Czy warto bylo" i ma z nim wiele punktow stycznych.
      • de_oakville Re: Smultronställe-doslownie miejsce z poziomkami 22.01.18, 11:49
        Dla mnie takim "miejscem z poziomkami" sa wlasnie rowniez brzegi jeziora Ontario i moje ulubione czerwone wina,
        (glownie "Sandbanks") takze pochodza z tego obszaru. Jezioro Ontario bylo dla mnie od samego poczatku jakby "drugim Baltykiem". "Baltykiem zaatlantyckim" moznaby powiedziec. Miejsce, ktorego szuka sie w zyciu niekoniecznie musi lezec blisko stron rodzinnych. Z brzegow jeziora Ontario, w miejscowosciach nad nim polozonych - np. Port Credit czy
        Oakville doskonale widac "downtown Toronto" z CN Tower, wieza telewizyjna, bedaca jeszcze do niedawna najwyzsza
        budowla na swiecie. Pewna kanadyjska pisarka, pochodzaca z Toronto jechala kiedys pociagiem z Toronto do Nowego Jorku - przez granice przejezdzala sie w Niagara Falls, i napisala:

"Somewhere near the U.S. border the train tracks curved close to Lake Ontario and I saw Toronto for a moment acrosss the brilliant water, a collection of towers and spires rendered ghostly by enormous distance, pale against a milky sky. The city flashed out of my view and receded into memory. (...) In Toronto I had walked the streets for hours, looking for something I couldn't name. In my first days in New York City, I realized that I'd found it. This was the city I'd been looking for."

(Emily St.John Mandel, "Long Trains Leaving")

Ona znalazla to czego szukala, opuszczajac Toronto. Inni natomiast, tacy jak ja, wlasnie przyjezdzajac do Toronto.
        • zeitgeist2010 Re: Smultronställe-doslownie miejsce z poziomkami 27.01.18, 12:47
          de_oakville napisał:

> Dla mnie takim "miejscem z poziomkami" sa wlasnie rowniez brzegi jeziora Ontario i moje ulubione czerwone wina,(glownie "Sandbanks") takze pochodza z tego obszaru. Jezioro Ontario bylo dla mnie od samego poczatku jakby "drugim Baltykiem". "Baltykiem zaatlantyckim" moznaby powiedziec. Miejsce, ktorego szuka sie w zyciu niekoniecznie musi lezec bliko stron rodzinnych. Z brzegow jeziora Ontario, w miejscowosciach nad nim polo
          > zonych - np. Port Credit czyOakville doskonale widac "downtown Toronto" z CN Tower, wieza telewizyjna, bedaca jeszcze do niedawna najwyzszabudowla na swiecie (...)

Naleza sie wam dzieki za zywe przyblizenie autentycznego ciekawego zakatka wielkiej i anonimowej Kanady.
          kanada , pisarstwo, szukanie wlasciwego portu w naszym wojazowaniu przez zycie przypomina mi jednego z moich literackich idoli, Malcolma Lowry - Under the Volcano. Ikoniczna powiesc ale i swietny film z genialnym Albertem Finney w roli konsula.

Obok Meksyku Lowry zawinal na kilka lat do British Columbia.

• jk2007 Re: Przepieknie i kolorowo ... 21.01.18, 15:55
          blueelvic2 napisał(a):
          > Ontario ma wiele wspolnego z zalaczonym zdeciem, ... ale oni nie maja tak wspanialego icewine, jak nasze, ktore jest darem dla swiatowych znawcow wina. To nasze kanadyjskie plynne zloto.

a maple syrup (sirop d'érable)?
    • 1.melord Wodospady na swiecie... 23.01.18, 22:43
      Wodospady duzy czy maly zawsze maja duzo uroku...mozna patrzec godzinami.

Niagara choc nie najwiekszy wodospad, jest jednak najbardziej rozpoznawalna ze wzgledu na latwosc dostepu tak z Kanady (z Toronto rzut beretem) jak i z USA (z NY czy Chicago spokojny dzien jazdy)....rowniez spopularyzowany przez wiele filmow.
      Zaleta jest rozny wyglad Niagary latem i w zime kiedy czasami zamarza.

Jednak duzo wieksze wrazenia robia wodospady Victorii na pograniczu Zimbabwe i Zambii jak rowniez wodospady Iguazu na pograniczu Argentyny i Brazylii....to prawdziwe kolosy.
      Marzeniem moim bylo zobaczenie nawyzszego wodospadu(prawie kilometr wysokosci),ktory znajduje sie w Wenezueli-Salto Angel ale niestety nigdy nie bylo "po drodze" choc w Wenezueli kiedys bylem.

--
      Nie nalezy sadzic ludzi wedlug ich przekonan ,lecz wedlug tego,co przekonania te z nich czynia
        • yurek11111 Re: Wodospady na swiecie... 23.01.18, 22:56
          Wodospad Iguazu rowniez byl spopularyzowany przez film Misja , ale Niagara to klejnot ze wzgledu na charakterystyczny ksztalt podkowy ....
          Masz racje ,mozna patrzec z zaduma godzinami .....

--
          Niemieckie prawo jest najlepsze , o czym przekonali sie Polacy w czasie okupacji...
          (*)
          Model rozwoju swiatowych bankow : jak mamy zyski, to zarabia oligarchia finansowa, a jak są straty ? to płaci podatnik...
        • zeitgeist2010 iguazu i victoria maja nature po swojej stronie 25.01.18, 19:40
          blueelvic2 napisał(a):

> a to zalezy wylacznie od zabawek, ktore ma pod reka.

rownikowa i podzrwotnikowa roslinnosc. ale i na wodospadach mpzna dokonywac sojoclogicznych interpretacji.

niagara anglo-saskie industrializacjia i zagospodarowanie.

pld-ameryka i afryka nie ma tej determinacji i sily napedowej

--
          ----------------------------------------
          My spiritual fuel are the magnificent expectations of what lies ahead and the greed of adventures that is burning as ever!
          Their mere existence is my unique reward! / Zeitgeist2010 inspired by his great and superior compatriot Joseph Conrad Korzeniowski.
          Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka