Dodaj do ulubionych

Do PF - Jak tam Macron sobie radzi do tego czasu?

16.02.18, 19:06
Cos nie slychac za duzo o tym czy spelnia oczekiwania wyborcow oraz EU?
Wyglada ze Markelowa zajeta swoja przyszlocia i moze dlatego nie widac zeby wpadala w objecia Prezydenta Francji tak czesto jak to robila z poprzednikiem? A moze Macron nie jest takim samym partnerem do rzadzenia unia?
No i ostatnio czytalem ze Macron tez nie za bardzo sie brata i otacza mediami jak Holland to robil?
Ostatnio nawet podobno zaczal sie zachowywac jak nasz Trump i niektorych pogonil?

www.thelocal.fr/20180214/macron-boots-french-media-from-presidential-press-room-for-practical-reasons
Ciekawe jak to wyglada od strony podworka?
Edytor zaawansowany
  • starywro-bel 16.02.18, 19:11
    Bardzo dobrze, pf mu pisze przemowy.
  • yurek11111 16.02.18, 19:16
    PF o pracodawcy nie moze obiektywnie pisac bo mu apanaze utna badz posade straci...
  • engine8 16.02.18, 19:19
    Moze, moze ... a strata posady go nie straszcie bo pewnie i na emeryture moze ucieknac? (i zawsze dorobi sobie w Polsce, Niemczych czy Chinach jak bedzie potrzeba)
  • monalisa2016 17.02.18, 14:11
    engine8 napisał(a):

> Moze, moze ... a strata posady go nie straszcie bo pewnie i na emeryture moz
    > e ucieknac? (i zawsze dorobi sobie w Polsce, Niemczych czy Chinach jak bedzie p
    > otrzeba)

Niezbyt, niezbyt, coraz więcej krajów dystansuje sie od nieprzemyślanej jego wypowiedzi o czerwonej linii. Ciekawe czy porwie się teraz na Ankarę tak jak porwali sie Francuzi na Libię.
    W koncu niech przyzna sie po której stronie stoi ten niby wielki Europejczyk :-), tej za wielkiej wody czy Unii!
  • engine8 16.02.18, 19:17
    Eh, moze nie wyskakuj przed szereg .. daj PF szanse skonczyc to co zapewnie teraz pisze :)
  • yurek11111 16.02.18, 19:42
    Narazie jest na etapie rozwiazania problemu z ulokowaniem wszystkich bezdomnych po shelterach ,chociaz nie wiem po co ten pizza maker Macronowi glowe zawraca takimi blahymi sprawami gdy ten 'maz stanu' za glowne zadanie ma reformowanie unii...

'A homeless pizza maker in Paris has appealed to President Emmanuel Macron to help those sleeping rough in France just as the capital gets ready to count the number of people living on the streets.
    Moncef, 49-years-old, told the story of how he came to be homeless in the French capital in an open letter printed in left-wing newspaper Liberation.

"I was born in Tunisia. I arrived last summer from Pisa, where I spent several years. I left my 20-year-old son in Italy to work at Pizza Burger in Paris," he wrote.

"Monsieur Macron, look: I am in France, I work and I don't have a roof over my head.

"I'm not asking for 'la dolce vita', just a small room and dignity."

Go on, Monsieur Macron, try it one time. Call 115. You'll wait two or three hours before telling your life story. Every day, it's the same circus. With a little bit of luck, they'll find you a place in a welcome centre (centre d'accueil)."

The letter also describes the shocking state of one of these centres in the 18th arrondissement in the north of the French capital.

"I stayed there an hour before escaping. It was dirty and disgusting there. It's Libya. It's the shame of France," he said.

"Could you spend a night surrounded by drunks, junkies and sick people? There's mice, piss and shit. Stay an hour and you'll get ill."

www.thelocal.fr/20180215/homeless-paris-pizza-maker-appeals-to-macron-to-help-frances-rough-sleepers
  • wojciech.2349 16.02.18, 19:49
    yurek11111 napisał:
    > "Monsieur Macron, look: I am in France, I work and I don't have a roof over my
    > head.
    >
    > "I'm not asking for 'la dolce vita', just a small room and dignity."
    --------------------------------
    Niech poszuka innej pracy i weźmie kredyt.

Taka odpowiedź na podobne pytanie 13-letniego chłopaka z ulicy kosztowała Bul Komorowskiego prezydenturę.
  • yurek11111 16.02.18, 21:05
    Francuscy bezdomni to kompletni biedacy , z polskimi nie moga sie mierzyc , w Polsce to przecietnie bezdomny ma po dwa samochody...😀😀
  • wojciech.2349 16.02.18, 19:15
    On jakiś no name.
    Może dlatego, że dzieci nie ma?
  • engine8 16.02.18, 19:48
    Ja to zaczalem podejrzewac ze moze za mocno przytulal Markelowa i mu sie zona wlasna tak obrazila ze przestala sugerowac czy podpowiac co ma robic?
  • wojciech.2349 16.02.18, 20:30
    Znałem takich. Z żoną czytali Ucztę Platona, a o bara-bara nie myśleli.
    Po co?

Brak pewnej sfery.
  • polski_francuz 16.02.18, 19:56
    Macron atakuje wiele problemow Francji: matury, koleje, zbyt duzo pracownikow panstwowych... Do tego jest bardzo obecny za granica. To na plus a takze to, ze dotrzymuje obietnic wyborczych. Na minus jest chyba to, ze tych akcji jest troche za duzo na raz. Troche metody by sie przydalo.

Ma szczescie ze powazniejszych protestow spolecznych nie ma. Jak ich nie bedzie dalej to wygra.

Jego popularnosc spadla do 35 %, ale dlatego ze juz widac jego polityke i ze nie wszystkim sie podoba.

Tyle mozne powiedziec

PF
  • yurek11111 16.02.18, 20:03
    Nasycenie semitami dzisiejszej Francji rowne Polsce przedwojennej...

A leading representative of French Muslims has urged Emmanuel Macron not to interfere in the organisation of the country's second-largest religion, days after the president said he would try to redefine relations between Islam and the state.

www.aljazeera.com/news/2018/02/french-muslims-urge-macron-interfere-islam-180215083118820.html
  • polski_francuz 16.02.18, 20:20
    To jest rzeczywiscie wielki spoleczny problem. Ale, poki co, nie bylo zamachu wiec moze Gott ist mit ihm?

PF
  • yurek11111 16.02.18, 20:25
    Ktory 'Gott' ?
  • polski_francuz 16.02.18, 21:09
    Kazdy ma swego. Nie czepiajsia...

PF
  • engine8 16.02.18, 20:41
    No to nizej stoi niz nasz Prezydent (ktory ma 41% poparcia ) i zachowuje sie podbnie jak nasz - tzn dotrzymuje obietnic wyborczych i trzyma medie na odelgosc kija....
    No i Francuzi uwazja ze sa zadowoleni
  • polski_francuz 16.02.18, 21:12
    Francuzi sa wiecznie niezadowoleni. Macron postawil na liberalizm i jak mu liberalizm sie odplaci to slupki sondazowe wzrosna. Nie zapomnijmy, ze te reformy ktore on teraz robi zaczal robic Juppe w 1995 roku i protesty spoleczne go zmiotly.

22 lat nic-nie-robienia to troche dlugo. I trzeba pomocy z Niebios.

PF
  • engine8 16.02.18, 23:01
    No wiec mowisz ze MAcron raczej zajmuje sie polityka wewnetrzna bardzije niz Unijna?
    Ale czy Markelowa traktuje Macrona podobnie jak poprzednika jesli chodzi i partnerswo w utrzymnaiu lini i polityki EU ?
    Z daleka wyglada ze raczej bierze ten ciezar na siebie i na Macrona raczje nie liczy?
  • polski_francuz 17.02.18, 07:02
    "No wiec mowisz ze Macron raczej zajmuje sie polityka wewnetrzna bardziej niz Unijna?"

Tak sadze. Ale, dla wiekszosci panstw, EU sluzy ich interesom. Polsce - dla subwencji idacych na poprawe infrastruktury, Niemcom - dla wspolnego rynku waznego dla eksportu ktory jest baza ekonomii, Francji - dla dzwigni dla jej interesow...Nic w tym zlego nie ma bo EU jest malzenstwem z rozsadku. A takie najdluzej trwaja.

"Ale czy Markelowa traktuje Macrona podobnie jak poprzednika jesli chodzi i partnerswo w utrzymnaiu lini i polityki EU ?"

Traktowala jak nowa gwiazde. Jak Trump traktuje Trudeau, by Ci przyblizyc. Ale to czas przeszly. Teraz ma wielki problem wewnetrzny z tworzeniem Wielkiej Koalicji. Mowiac krotko, dala sie kompletnie wyrolowac z waznych ministerstw na korzysc SPD. Po to by wladze utrzymac bez nowych wyborow. I jej partia ma jej to za zle.

"Z daleka wyglada ze raczej bierze ten ciezar na siebie i na Macrona raczej nie liczy?"

Niemcy umieja grac zespolowo. Francuzi niezbyt. Wystarczy popatrzec na jedenastki futbolowe.

PF
  • engine8 17.02.18, 23:09
    "Nic w tym zlego nie ma bo EU jest malzenstwem z rozsadku. A takie najdluzej trwaja."

To mi raczej wyglada na poligamie gdzie niby ma sie nascie zon ale z jedna sie spi a reszcie najwyzej troche pomaga aby wychowaly wspolne dzieci..
  • monalisa2016 17.02.18, 23:19
    engine8 napisał(a):

> "Nic w tym zlego nie ma bo EU jest malzenstwem z rozsadku. A takie najdluzej tr
    > waja."

Nie jest żadnym małżeństwem z rozsądku jest przymusem wyrachowania innych, EU, euro to nie europejskie produkty.

• polski_francuz 18.02.18, 07:07
    Kto jest zona a kto mezem?

Polska weszla w rownoplciowy stosunek z Wegrami. Ale Wegrzy Polakow roluja czyli to homo-malzenstwo ma nierownosprytnych partnerow. Francja, niby piekna kobita a teraz to raczej mlody uwodziciel swiata, a Niemcy? Popatrzylem wczoraj na nowe(ch) minister(k)ow: na 15 ministrow jest 8 kobit w tym szefuncia. No coz, Niemcy kobiecieja.

Tej poligamicznej orgii niezbyt widze. I wracam do "malzenstwa z rozsadku".

PF
  • czizus 17.02.18, 17:33
    engine8 napisał(a):

> No to nizej stoi niz nasz Prezydent (ktory ma 41% poparcia ) i zachowuje sie
    > podbnie jak nasz - tzn dotrzymuje obietnic wyborczych i trzyma medie na odelgos
    > c kija....
    > No i Francuzi uwazja ze sa zadowoleni

Jednak chyba trochę wyżej. Bo ten nasz to malutki człowiek figurant i tylko wykonuje lepiej lub gorzej ale jednak polecenia i wszelkie zachcianki Prezesa z Nowogrodzkiej. A mam wrażenie, że we Francji nie ma odpowiednika Nowogrodzkiej, więc prezydent to prezydent a nie figurant!
  • polski_francuz 17.02.18, 18:48
    Engine mial na mysli Trumpa zapewne.

PF
  • polski_francuz 18.02.18, 15:40
    daje mu 45 %. Nie jest tak zle zatem.

PF
  • monalisa2016 17.02.18, 13:10
    polski_francuz napisał:

> Ma szczescie ze powazniejszych protestow spolecznych nie ma. Jak ich nie bedzie
    > dalej to wygra.

Marzec zapowiada sie bycia gorącym miesiącem w Francji.

> Jego popularnosc spadla do 35 %, ale dlatego ze juz widac jego polityke i ze ni
    > e wszystkim sie podoba.

> PF

Florian Philippot z nowo-utworzonym ruchem Les Patriotes "wzywa na ring" La République en Marche Emmanuela Macrona, zapowiada sie ciekawa sytuacja w Francji jak i w Europie.
  • pijatyka 18.02.18, 06:09

Kacapia znów znalazła sobie jakichś nowych użytecznych patryjotów ?
  • polski_francuz 18.02.18, 06:56
    Marine i jej ex-kumpel Philipot nie istnieja poki-co w pejzazu politycznym Francji. Marine sie okazala glupia w pojedynku TV z Macronem a Philipot idzie sladami Megreta, ktory juz kiedys chcial ukrasc Front Lepenom. A wiec sawuszkinowcy kompinuja jak szkapy na mrozie.

PF
  • yurek11111 16.02.18, 20:11
    'Macron said he “will do everything” in favor of making Jerusalem the capital for both Israel and a Palestinian state.'

www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-06/france-s-macron-criticizes-trump-s-decision-on-jerusalem
  • szwampuch58 16.02.18, 22:49
    Renault,francuskie auto melduje miliardy zysku .....jeszcze jakies pytania????

--
    "Spowodowali, że Polski zazdrości nam wiele narodów"
    Zgadnij kto???......buhahahahahaha
  • engine8 16.02.18, 23:06
    Wiekszosc dochodu pochodzi z Nissana...

"Net income 49.6 percent to 5.114 billion euros, Renault said, helped by a 2.791 billion euro contribution from Nissan."
  • polski_francuz 17.02.18, 07:14
    Szefuje konsorcjum Francuz Carlos Ghosn.

PF
  • wojciech.2349 20.02.18, 13:05
    PF-ie,
    off topic, dobre info o Polsce. Polska ma 6 pozycję na świecie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo kobiet.
    Pomijając kraje małe do 5 mln mieszkańców Polska zajmuje 3 pozycję na świecie. No i ciekawa korelacja
    bezpieczeństwo kobiet = prognostyk dla wzrostu bogactwa.
    Może warto emeryturę spędzić w Polsce?

nczas.com/wiadomosci/polska/polska-jednym-z-najbezpieczniejszych-krajow-swiata-dla-kobiet-to-znakomity-prognostyk-dla-wzrostu-bogactwa-raport/
  • monalisa2016 20.02.18, 13:32
    :-), :-)
    Dzwoni Jarek do Angeli i donosi: Angela na mojej granicy stoi wielka rzesza uchodźców.
    Angela odpowiada: bardzo dobrze, przyjmij ich wszystkich.
    Jarek reaguje na propozycję Angeli, no tak Angela, ale jest tu mały problem, to są sami Niemcy którzy uciekają od ciebie i przed twoimi rządami.
  • wykrywacz_klamcow 20.02.18, 13:47
    jak juz wszyscy ruscy opuszczą Niemcy z powodu rządów Merkel to daj mi znać, żebym nie pominął tego faktu i otworzył butelkę czegoś dobrego na tę okoliczność ;)

--
    Jorl napisał 28.12.15, 13:42: "Ty Eva i Igor macie mentalnosc jak tu chytrze chapnac a nie zapracowac. Obydwoje wisicie na jakis garnuszkach socjalnych wiec i wam sie wydaje ze i kraje powinny tak robic. Praca wam smierdzi, zyc z pracy innych to jest fajnie. Ale wasnie wasza argumentacja jest takiego odbiorcy socjalow."
  • wojciech.2349 20.02.18, 15:36
    Śmieszne to, ale jeszcze bardziej smutne.
    Kto zapłaci za tę nieodpowiedzialność Merkel?
  • polski_francuz 20.02.18, 16:44
    www.spiegel.de/video/annegret-kramp-karrenbauer-sie-ist-eine-art-mini-merkel-video-99013511.html

Annegret Kramp-Karrenbauer, nastepczyni pani Merkel.

PF
  • monalisa2016 20.02.18, 17:29
    Pefcia nawet makeup/maquillage nic tu nie poprawi, ludzie stracili zaufanie do wszystkich byłych/jeszcze obecnych wielkich, starych partii, sam sondaż mówi sam za siebie (vide link na dole)

Cytat:
    Wen würden Sie wählen, wenn am Sonntag Bundestagswahl wäre?
    Do godziny 17:11 stan: 1.270 User haben abgestimmt
    Wynik:
    CDU/CSU = 12%
    SPD = 6 %
    FDP = 11%
    Die Grüne = 7%
    Die Linke = 11%
    AfD = 50%
    Sonstige = 4%
    www.huffingtonpost.de/entry/spd-mitgliedervotum-kritk_de_5a8c068be4b0117adf71e374

Obecnie AfD wyprzedziła auf Bundesebene SPD, auf Landesebene w nowych Landach jest drugą partią po CDU i tu dzieli tylko 1% by sie zrównać z CDU. :-)
    Die Landesebene:
    AfD = 25%
    CDU = 26%
  • polski_francuz 20.02.18, 14:34
    "Może warto emeryturę spędzić w Polsce?"

Mamy dobry timing. Wlasnie czytalem o wegierskim naukowcu, 71-letnim, Ignatieffie (czy cos podobnego), ktory wrocil po 30 latach z emigracji zostal rektorem uniwersytetu Centralnej Europy w Budapeszcie i sie aktualnie uzera z Orbanem w/s wolnosci akademickiej. Ignatieff byl u d'Oakville i walczyl i przegral o wladze tam.

Pomyslalem sobie o jego losie i o mojej emeryturze w kraju w jego kontekscie. Ale pewnie on ma wieksza ambicje administracyjna. Poza tym lubie moja zona i musialbym ja przekonac. Co bedzie trudno bo co kilka dni daje upust w domu moim frustracjom w/t szefuncia:)

Pozdro

PF
  • monalisa2016 20.02.18, 15:09
    Pefcia, jak dojdę do tych lat, sądzę po rozwoju sytuacji w Europie że emerytura będzie zniesiona bo ktoś musi wyżywić i zapracować na to co sprowadza sie do niej. Już wysuwa sie żądania do wieku emerytalnego 70 lat i tu są wielkie wątpliwości czy to wystarczy.
  • monalisa2016 20.02.18, 21:23
    monalisa2016 napisał(a):

> Pefcia, jak dojdę do tych lat, sądzę po rozwoju sytuacji w Europie że emerytura
    > będzie zniesiona bo ktoś musi wyżywić i zapracować na to co sprowadza sie do n
    > iej. Już wysuwa sie żądania do wieku emerytalnego 70 lat i tu są wielkie wątpli
    > wości czy to wystarczy.

Pefcia twój szefunio myśli nacjonalistycznie z tymi zjednoczonymi krajami Europy by ratować sytuację Francji kosztem innych. Zobacz co cie czeka wiec pośpiesz sie z twoją emeryturą.
    Zanim ja dojdę do tego czasu to już zk-Europy nie będzie wtedy zacznie sie normalne życie.

www.welt.de/wirtschaft/article173757495/Altersvorsorge-Rente-mit-70-Das-wird-nicht-reichen.html#Comments
    Godz. 21:21 i już 710 ironicznych jak i protestujących wpisów pod artykułem.
  • wojciech.2349 20.02.18, 15:40
    Chodzi o szkołę Sorosa. To przecież czysta ideologia, ale zostawmy to.
    Ja cieszę się jak widuję samotne kobiety w lesie na grzybach.

Jeszcze się nie boją.
    Wierzę, że moje wnuczki w przyszłości też nie będą musiały być eskortowane przez mężczyzn.
  • engine8 20.02.18, 19:35
    "Może warto emeryturę spędzić w Polsce?"

Gdzie w Polsce? W duzym miescie ? czy na peryferiach?

Ja sie ostatnio przygladalem czy cos takiego jest mozliwe i teraz juz wiem ze absolutnie nie. Zostaje tu gdzie jestem.
  • polski_francuz 20.02.18, 20:02
    Good on ya. Mnie jeszcze troche czasu zostalo.

PF
  • engine8 20.02.18, 21:02
    Tzn ile komu zostalo czasu to nie wiemy a jesli chodzi o prace to Tobie zostalo tyle ile sam oceniasz poniewaz wiek emrytalny we Francji to chyba 67 a wiec masz ten rok czy 2? W Stanach wiek pelnej emerytury dla nas to 66 a wiec zakwalifikujemy sie na branie zasilku podejrzewam w tym samym (przyszlym) roku albo blisko? :) a jak bedziesz pracowal dluzej to juz tylko z wlasnej i nie przymuszonej (podejrzewam) woli :)
  • polski_francuz 20.02.18, 21:11
    O to to. Lubie moja prace i ja przedluzam ile sie da:)

PF
  • engine8 20.02.18, 21:52
    Ja tez tak mowilem jeszcze jakies 2 lata temu...ze pracuje za padne...
    Ale jak zauwazelem ze moi koledzy zeczywiscie padaj na zawal w pracy albo ze musza tolerowac wymagania jakochs tam szefow ktorzy im kazdz dlugo pracowac to praktycznie z dnia na dzien zmienilem poglad o 180 stopni.... Toz K to ja tyle lat pracowalem i ma nie miec opcji robic coddziennie tog co ja chce i dla siebie?
    Bo to ze robilem take super rzeczy w pracy itd itp to w sumie wielki pic na wode....Ok lubilem to robic ale generalnie pracuje sie aby miec srodki na wygodne zycie ... i praca to kompromis tego co sie chce a co sie musi i w pewnym moamncie doszedlem do wniosku ze nie bede gonil jak durny aby dotrzymac tempa mlodziezy ktra ma zupelni inny poglad na swait - nie wiec go sobie ustawija po swojemu..
    W jakims sensie tez sie przyczynielem do tego ze technologia sie rozwinela do tego stopnia, ale jak patrze wstecz to widze ze ludzi maja wiecej gadgetow niz 30 lat temu ale na pewno nie moge powiedziec ze sa szczesliwsi....wrecz przeciwnie ludzi sa o wile bardzije zestresowani, odseperowani od siebie.
    W rodzinie byl szok jak "rzucilem recznik na podloge' ...
    I od tego momentu nie zaluje tego ani przez momnet - zawsze moglbym worocic do pracy i jak dzwonia headhunterzy - a dzwonia czesto, to prosto z mostu mowie zeby mnie wykreslisi z listy albo zaakceptowali moje warunki i nie denerwowali zony - poniewaz to nie ja ale ona ma najwiekszy problem z tym ze ja jestem caly czas w domu :) i jak dzwoni taki to ona ma nadzije ze wroce do pracy LOL
    No jedynie gdzi musilaem isc na kompromis to zgodzic sie ze w domu ona ciagle rzadzi LOL..
    No i dlatego ona udziele sie 2x wiecej w swoich organizacjach charytatywnych, ja wymyslam coraz to nowe i bardzieje drogie hobby - i jak widac wszyscy na tym dobrze wyszli LOL
  • wojciech.2349 20.02.18, 22:25
    PF-ie,
    mam nadzieję, że pod postem Engine to przeczytasz. Przed przejściem na emeryturę dokładnie zorientuj się w sytuacji prawnej. Sprawdź czy możesz połączyć świadczenia emerytalne. Pracowałeś w rożnych krajach. Ja pracę u różnych pracodawców (w Polsce) połączyłem i wyszedłem na tym rewelacyjnie.
  • engine8 21.02.18, 00:03
    Wyszedles rewelacyjnie na polskiej emeryturze? Ja pracowalem 4 lata po studiach w Polsce i chyba to za malo aby sie na cokolwiek kwalifikowac..
    Slyszalem ze ktos tam sie "wystaral" o jakies grosze z Polski ale ja nawet nigdy sie tym nie interesowalem....
    Zona mysli o tym aby wypelnic papiery i zapisac komus w Polsce to pieniadze bo pojda na marne...
  • polski_francuz 21.02.18, 08:52
    Juz to zrobilem kilka lat temu. Dostalem troche z Australii (dzieki motywacji sydnejczyka z AGH) ale mi skubancy wzieli z polowa na podatki. I zaiwestowalem w ubezpieczenie na zycie. Dostane troche z Niemiec i najwiecej z Francji. Z Polski nie dostane nic. Przejeli to Niemcy jako przygotowanie do zawodu czy cos podobnego.

PF

PF
  • engine8 21.02.18, 17:40
    I ktos Cie ubezpieczyl na zycie majac 100% pewnosc ze umrzesz (statystycznie za mniej niz 20 lat) ? LOL Musi to byc bardzo drogie.
    Ja, musze przyznac ze mialem ubezpieczenie na zycie ale tylko wtedy kiedy wiedzialem za jak przedwczesnie padne to rodzina ucierpi (kiepski stosunek assets/liabilities ) ale jak sie okazalo ze ulamek sie odwrocil i ze jak umre to najblizsi dopiero beda sie dobrze miec szybciej niz na to liczyli to przestalem :)
  • polski_francuz 21.02.18, 18:58
    To jest taki rodzej oszczednosci. Nic wiecej. Wzielem to, gdyz stopa procentowa byla troche lepsza. I przestane w to inwestowac za rk czy dwa.

PF
  • engine8 21.02.18, 19:08
    No nie wiem jak to u Was ale u nas ubezpiecznie na zycie byla uwazane zawsze za konieczny wydatek albo namiastke oszczedzania.. I wlasnie po roku czy dwoch przestanie "inwestowac" i wtedy to co mialo byc inwestycja dla ciebie wpadnie do kieszeni ubezpieczenia...
  • wojciech.2349 21.02.18, 09:01
    Systemy emerytalne nawet tylko w Polsce są trudniejsze do zrozumienia niż kwadratura koła.
    Należy zebrać wszystkie dokumenty z tych miejsc pracy w których był opłacany ZUS. Należy się pospieszyć dlatego, że nawet duże zakłady pracy kasują dokumentację i nie ma śladu, że były wpłacane składki. Znam taki przypadek w rodzinie. Istotny jest także staż pracy. Pilnując sprawy może się okazać, że masz emeryturę o 50% wyższą. Ponieważ PF pracował na terenie UE, zebrałbym na jego miejscu wszystkie możliwe dokumenty i udał się do dobrego prawnika.
  • wojciech.2349 21.02.18, 11:15
    Jeszcze dodam co się dzieje, gdy zakład został skasowany i nie ma dokumentacji ZUS.
    ZUS jest liczony z najniższych widełek związanych z wykonywaną pracą. Może to oznaczać, że liczone jest kilka razy mniej niż wpłaciliśmy w tym okresie na ZUS.
  • wojciech.2349 20.02.18, 20:34
    engine8 napisał(a):

> "Może warto emeryturę spędzić w Polsce?"
    >
    > Gdzie w Polsce? W duzym miescie ? czy na peryferiach?
    -----------------------
    Oczywiście na prowincji.

Pomysł by pracować i do tego robić karierę, odnieść sukces zawodowy na prowincji, to szalony pomysł.
  • engine8 20.02.18, 20:54
    No to masz przechlapane bo na prowincji np na pogotowie bedziesz czekal godzine...
  • wojciech.2349 20.02.18, 21:01
    engine8 napisał(a):
    > No to masz przechlapane bo na prowincji np na pogotowie bedziesz czekal godzine
    > ...
    -----------------------
    Nie wiem ile jest takich gospodarstw w Polsce, gdzie masz 20 boćków w zagrodzie.
    Kupisz to za bezcen i nie ma chyba tego na całym bożym świecie.

Ale fakt, możesz czekać na pogotowie godzinę.

• engine8 20.02.18, 21:10
    Moja bratowa w Polsce dostala zawalu w wieku 60 paru lat i sie niestety nie doczekala na ambulans
    U nas srednia amerykanska to chyba 8 minut chociaz podobno na prowincji moze byc nawet 14... ale w wielu miejscach straz (przeszkolona i wyposazona do udzielania pierwszej pomocy) to zwykle jest w ok 3 minuty..
  • wojciech.2349 20.02.18, 21:21
    Kiedyś pisał na tym forum Split (PF go zna).
    O ile pamiętam pisał, że w jego mieście było to 110 sekund.

Oferta Polski jako kraju dla emerytów wydaje mi się bardzo atrakcyjna.
    Ale polecę Wałęsą - "są plusy dodatnie i ujemne".
  • monalisa2016 20.02.18, 21:34
    Wychowałam sie w wielkim mieście, dziś mieszkam szczęśliwa na prowincji i za to dziękuję mojej decyzji. Na prowincji jest jeszcze przyjemnie i swojsko.

Co do ratowania życia, u nas każda placówka straży pożarnej ma karetki pogotowia jak i wyszkolonych specjalistów w tym zakresie, wiec nie ma obawy na długie czekanie na medyczny ambulans by dowieść pacjenta do szpitala. Jak jest w Polsce? Nie wiem.
  • engine8 20.02.18, 21:54
    No bo nie mieszkasz w Polsce a tu duskusja na ten temat
  • monalisa2016 20.02.18, 22:03
    engine8 napisał(a):

> No bo nie mieszkasz w Polsce a tu duskusja na ten temat

A co ma to do rzeczy?
    Chyba interesuje to ludzi w Polsce jak jest zorganizowane to w innych krajach, jak myślisz?
  • polski_francuz 21.02.18, 08:58
    Split jest z Seattle. Ale 110 sekund to chyba troche malo bo Seattle ma troche pagorkow i kretych drog dosc podobnych do Mulholland Drive i lepiej nie przyspieszac zbytnio.

Co do Polski, to problemem jest sluzba zdrowia. Lekarze albo biora albo strajkuja, trzeba bym tam wprowadzic:
    a) dobre zarobki;
    b) surowe kary za lapowki.

Pozdro

PF

PF
  • engine8 21.02.18, 18:21
    Dapoki sa nie do udowodnienia wiec i kary nie bedzie. Oczywioscie sa dyraki ktorzy bora gotwke w gabinecie za nic ale madzrzejsci i powazniejsi lekarze tego nie robia...
    Mam w rodzinie lekarzy i przyjaciol wiec mniej wiecej wiem jak to pracuje..
    Nie bede komentowal na temat sluzby publicznej kiedy sie leczysz "na swoja reke" tzn na FSZ i bez " lekarza sponsora" bo to wiadomo, jestes jednostka na ktrej sie zarabia le czlowiekim to jeszcze nie jestes.... kolejki, brak lekow, konieczne procedury dopieor za 3 lata, lekarz na limity, daje ci skieorwanie do szpitala ale szpital musisz sobie znalezc sam.... etc etc... Tu jedyne rzeczywiscie co mopzesz to dac laowke i ktos tam cos zrobi.. U nas mamy lepsza opieka dla bezdomnych....
    Jedyna szansa to leczenie hybrydowe tzn prywatne pomieszane z NFZ..
    Zadada prosta jak drut.. Szukasz lekarza ktory przyjmuje prywatnie i jest dobrze ustwiony w systemie tzn jest zwiazany z dobrym szpitalem i ma dobre kontakty oraz uklady..
    Do tego lekarze chodzisz na czeste wizyty prywatne za ktore palcisz powiedzmy 300 PLN a on sie staje Twoim lekarzem prowadzacym czyli sponsorem. Tu ma placisz za wizyty - a wiec nikt sie nie czepi o lapowki a on Cie prowadzi przez system. No i na poczatku jestes po prostu pacjenten, potem waznym pacjentem a pozniej Twoja waznosc wzrasta jak wasze relacje sa dluzsze...
    I teraz w zaleznosci od tego jak czesto masz u niego wizyty albo od innych wsalznikow przyjazni (np ropdzina czy przyjeciel) ma na jego liscie odpowiedznia pozycje do opieki.. Tak ze nie ma zadnych lapowek bo za to paragraf - wszytko jest zgodnie z prawem... wizyty prywatne zastapily lapowki.
    Zle sie czujesz, Twoj lekarz wysyla Ci do szpitala - przechodzisz przez SOR bez kolejki, dosajesz jednoosobowa sale, badaja cie wszyscy lekarze jacy sa bo wszysy wiedza "czyim jestes pacjentem" Na nic nie trzeba czekac i wszytko idze przez NFZ...
    Tak ze ja sie jest dobrze ustawionym w systemie to mozna miec bardzo dobra opieke...
    Ale jak widac to kopsztuje... i nie kazdego normalnego stac na te 3-4 tys PLN rocznie na wizyty prywatne plus leki itp
    Dal obcych jak my - musismy sie "wkupic" aby byc wlaczonym do NFZ a tro kosztuje niemalo. PRywatnie mozna miec wizyty ale juz szpitale i operacje czy inne procedury na 100% zasadach sa rowniez bardzo drogie..
    Problemem pozstaja sprawy nagle - wiec albo trzeba mieszkac obok szpitala albo czekac na pogotowie bardzo dlugo... I tutaj problem emeryta ktory nie chce mieszkac obok szpitala bo wolalby na peryferiach jest nie do przeskoczenia...
  • engine8 21.02.18, 18:22
    Sorry "Dapoki" powoinno byc Łapówki
  • polski_francuz 21.02.18, 19:01
    Zanim bym sie tego wszystkiego nauczyl pewnie byloby juz za pozno.

PF
  • engine8 21.02.18, 19:14
    Nie bede polemizowal.... LOL Ale jak napisalem ze to proste jak drut...
    Problem w tym ze wiekszosc Polkaow jest bardzo naiwnych i chodzi prywatnie do durakow, placa im za wizyty tylko dlatego ze NFZ jest "zatkany" a ten prywatny daje dobre recepty... ale korzysci sa praktycznie zerowe...
    No ale jak sie mieszka na peryferiach i chce "oszczedzac" oraz wierzy ze lekarze maja jeszcze odrobine etyki poza biznesowa ...to jest jak jest.. No i ludza sie ze maja darmowa i dostepna opieke medyczna za darmo..

U nas lekarze sa wcale nie lepsi... Lobby Farmakologiczne steruje ich dzialaniem.. Jedyna roznica to to ze zarabija bardzo dobrze a system leczenia jest na dobrym poziomie jesli chodzi o dostepnosc i infrastrukture.. Trzeba jedynie miec dobre ubezpieczenie...
  • wojciech.2349 21.02.18, 19:26
    Niestety dużo w tym trafnych obserwacji.
    W Polsce świat medyczny czasami przypomina strukturę mafijną.
    Jeszcze dużo czasu upłynie nim się to zmieni.

PS. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja pacjenta z którym lekarze muszą się liczyć.
  • engine8 21.02.18, 19:34
    No, takich pacjentow z ktorym lekarze MUSZA sie liczyc to na palcach policzyc - ich najblizsza rodzina i zwierzchnicy chyba... ??
  • engine8 21.02.18, 17:57
    Tzn jak ta atrakcyjna oferta wyglada - bo ja tego wogole nie widze... ??
  • wojciech.2349 21.02.18, 19:21
    engine8 napisał(a):
    > Tzn jak ta atrakcyjna oferta wyglada - bo ja tego wogole nie widze... ??
    ------------------
    Jak chcę do przyjazdu do Polski kogoś przekonać, to wyciągam haubice i strzelam pociskiem o boćkach. 1/4 boćków to Polacy. A więc gdzie może być lepiej?
    No gdzie?

Wiem, że to nawet przy przyjęciu tego argumentu i tak trudno kogoś przekonać.
  • engine8 21.02.18, 19:37
    Mnie bockami nie przekonasz alni na bocki nie zlapiesz....jedyne z czym mi sie kojarza to z zabami i tym co po sobie pozostawija dookola gdniazd.... :) moze jakich francozow te zaby zainteresuja ale mnie najwyzej moglbyc kupic na dobre steki albo dobre sushi... a z tych w naszej ojczyznie nie uswiadczysz ani jedego ani drugiego..
  • wojciech.2349 21.02.18, 20:00
    Mnie jedzenie nie rusza. Boli brzunio zbyt często.
    Wrzody.

Gdybym mógł sam wybrać miejsce zamieszkania, to narysowałbym trójkąt równoboczny.
    Jeden bok to linia łącząca Warszawę i Łódź. Trzeci wierzchołek skierowany na południe.
    Tam bym szukał jakiejś puszczy.

Ale koleżanka Małżonka nawet słyszeć o czymś takim by nie chciała.
    Szkoda.
  • engine8 21.02.18, 20:26
    No i ja sie jej nie dziwie bo gdybym ja mial wybierac w Polsce to ten trojkat bylby zawieszony na Krakowie i Rzeszowie chyba..
    Ale na razie musze sie meczyc tu gdzie jestem bo wyglada na to ze kazde inne to jednak bylby kompromis jakis tam.
  • monalisa2016 22.02.18, 00:40
    wojciech.2349 nie maluj komuś czegoś czego nie znasz na różowo, ponieważ nie znasz warunków bilateralnego transfwru świadczeń emerytalnych między poszczególnymi państwami, a to jest tu niestety bardzo ważne.
  • wojciech.2349 22.02.18, 09:25
    No rzeczywiście o tym zapomniałem.
    Pamiętam jak przed laty pewien profesor latał między Kanadą i Londynem
    by nie utracić kanadyjskiej emerytury.

Pozostaje to policzyć, czy się opłaca.
    Ceny w sklepach mogą być w Polsce wyższe.
  • monalisa2016 22.02.18, 13:20
    wojciech.2349 ceny w sklepach nie mają najmniejszego wpływu na bilateralne umowy wypłacania jak i warunków otrzymania oraz poziomu emerytalnych świadczeń poza granicami zamieszkiwanymi czy docelowymi państwami, wiec przestań słodzić. :-)
  • wojciech.2349 22.02.18, 16:43
    Warto rozważać takie sytuacje.
    Może się komuś to przydać.

PS. Przepływ świadczeń emerytalnych w ramach państw UE powinien
    być jakoś regulowany.
  • polski_francuz 22.02.18, 17:02
    "Warto rozważać takie sytuacje."

Tym bardziej, ze bedzie ich coraz wiecej. Pod tym wzgledem czuje sie prekursorem. I z 5 krajow w ktorych pracowalem jedynia Wlochy i Polska sie od placenia mojej emerytury wymigaly.

PF
  • wojciech.2349 22.02.18, 18:02
    polski_francuz napisał:
    > Tym bardziej, ze bedzie ich coraz wiecej. Pod tym wzgledem czuje sie prekursore
    > m. I z 5 krajow w ktorych pracowalem jedynia Wlochy i Polska sie od placenia mo
    > jej emerytury wymigaly.
    -----------------------
    PF-ie,
    mam doświadczenia wyłącznie z Polski. Jakieś 10 lat temu mój krewny równolatek starał się o rentę - względy zdrowotne. Zarabiał przez pewien czas bardzo dobrze i dokumenty z tego okresu zostały zniszczone. Policzono mu głodową rentę.
    Ja miałem równoległe zatrudnienia i obawiałem się podobnej sytuacji, i że dodatkowy ZUS przepadnie mi. Zaalarmowany jego przykładem przypilnowałem sprawy. No i mam z czego na starość się cieszyć. Mniejsza o detale.

I teraz dlaczego Ci to piszę? Spraw powinieneś przypilnować i to teraz. Wyobraź sobie sytuację losową np. wpadniesz pod samochód. Przecież Twoja rodzina nie poradzi sobie z tymi sprawami.

A tutaj link, który może Cię zainteresować:
    www.chicago.msz.gov.pl/resource/f101096c-4959-4b88-a21e-15aa76f85354:JCR
  • wojciech.2349 22.02.18, 19:38
    Dodam pewną uwagę, bo mam wrażenie, że Polonusi w podobnej sytuacji są nieświadomi pewnego faktu. Jeśli ktoś pracował w Polsce w jakimś zakładzie pracy i ten zakład już nie istnieje, to jedynym miejscem gdzie może być informacja o wysokości naszych składek zusowskich był ten zakład. ZUS o tym nie wie. Dokładniej wie, że zostały one odprowadzone, ale nie wie w jakiej wysokości. Wobec czego, jeśli nie mamy tzw. dokumentu Rp-7, to nasze składki są liczone wg możliwie najniższych widełek. Jeśli do tego wybierzemy gorszy wariant kalkulowania emerytury, to może się okazać, że świadczenie emerytalne jest mniejsze 2 lub nawet 3 razy.

Wniosek dla Polonusów. Dopóki te zakłady istnieją należy zwrócić się do zakładu pracy o druk Rp-7 nawet wtedy, gdy będzie on nam potrzebny za kilka lat.
  • engine8 22.02.18, 20:00
    Podobno jak sie ma legitymacje ubezpieczeniowa to tam sa zapisane daty pracy...i to wystarczy.

Ale chyba zeby wogole wystapic o emryture to trzeba miec 66 i troche lat?
  • wojciech.2349 22.02.18, 20:14
    engine8 napisał(a):
    > Podobno jak sie ma legitymacje ubezpieczeniowa to tam sa zapisane daty pracy...
    > i to wystarczy.
    ----------------
    W takiej sytuacji ZUS leci po minimach. Grosze.
    ----------------
    > Ale chyba zeby wogole wystapic o emryture to trzeba miec 66 i troche lat?
    ----------------
    Ja szedłem na emeryturę wg tych zasad. Teraz jest 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn.
  • engine8 22.02.18, 20:38
    Tzn mowisz ze jak masz tylko legitymacje to zakladaja ze placiles min skladke i dostaniesz min a jak masz druk to emerytura bedzie wyzsz jak zarabiales wiecej?
    No bo ja wprawdzie pracowalemy tylko 4 lata po studiach ale zarabialemn na warunki bardzo dobrze..

No i polskie zakady ktore kiedys byly panstwowe a teraz wszytko sprywatyzowane ale jak istniej to dokumenty maja?
  • wojciech.2349 22.02.18, 20:51
    engine8 napisał(a):
    > Tzn mowisz ze jak masz tylko legitymacje to zakladaja ze placiles min skladke i
    > dostaniesz min a jak masz druk to emerytura bedzie wyzsz jak zarabiales wiecej
    > ?
    > No bo ja wprawdzie pracowalemy tylko 4 lata po studiach ale zarabialemn na waru
    > nki bardzo dobrze..
    ------------------------
    Dobrze dedukujesz. Byłeś dyrektorem w fabryce i był portier.
    Zakład został skasowany i znikły zakładowe dokumenty.
    Portier zadbał o kwity, druki,... , a Ty nie.
    ZUS za ten okres liczy i Tobie, i portierowi taką samą stawkę.

Jeśli przesadzam, to niewiele.
    Draństwo.
  • engine8 22.02.18, 23:49
    Nie doceniamy systemu naszego gdzi na stronie Social Security jest wszytko i nic nie trzeba szukac w kazdym momencie - pare klikniec i wiem kiedy i jak kwote dostane...

No wiec znalazlem ksiazeczke ubezpieczeniowa zony i tam sa wpisane niektore zarobki - moze to wpisywano tylko jak sie zwalniales?

Koga zapytac co sie stalow firma? ZUS (centralny czy lokalny) bedzie wiedzial? Oni powinni bo przeciez nie ja pierwszy pytam?
  • wojciech.2349 23.02.18, 11:48
    engine8 napisał(a):

> Nie doceniamy systemu naszego gdzi na stronie Social Security jest wszytko i ni
    > c nie trzeba szukac w kazdym momencie - pare klikniec i wiem kiedy i jak kwote
    > dostane...
    ------------------------
    To dopiero w Polsce raczkuje. Starsi pracownicy muszą mieć policzony kapitał początkowy. Są np. zarobki z czasów galopującej inflacji i sprzed denominacji (1:10 000). Liczenie tego to wyższa szkoła jazdy.
    -------------------------
    > No wiec znalazlem ksiazeczke ubezpieczeniowa zony i tam sa wpisane niektore zar
    > obki - moze to wpisywano tylko jak sie zwalniales?
    -------------------------
    Info o zarobkach dla ZUS to żadne info. Ważne jest od jakiej sumy był płacony ZUS.
    Fakt, że zarabiasz 10 tys. zł, nie musi oznaczać, że od tej sumy został zapłacony ZUS.
    ZUS mógł być opłacony np. od 1500 zł i emeryturę będziesz miał w okolicach emerytury minimalnej.
    --------
    > Koga zapytac co sie stalow firma? ZUS (centralny czy lokalny) bedzie wiedzial
    > ? Oni powinni bo przeciez nie ja pierwszy pytam?
    -------
    W każdym większym zakładzie pracy masz kilka pań, które są biegłe w sprawach emerytalnych.
    Ja taką osobę bym znalazł i zapłaciłbym za poprowadzenie sprawy. Wiedziałbym czy gra jest warta świeczki.
  • engine8 23.02.18, 22:28
    Tu sie pogubilem.

Tzn mowisz ze z kazdego zakladu potrzebny Rp-7 i jak bedziemy miec to wystarczy czy tez za malo aby dostac wlasciwe wyliczenie?

• wojciech.2349 23.02.18, 22:48
    Zarobek nie mówi o tym ile zostało zapłacone z tego ZUS-u.
    Dlatego ZUS żąda ekstra dokumentu (Rp-7).

PS. Najlepiej jak spytasz kogoś, kto się na tym zna. Moja wiedza dotyczy mojej sytuacji i mojego krewnego, który został obłupiony z pieniędzy przez własną nieuwagę (skasowanie zakładu pracy).
  • engine8 22.02.18, 19:53
    "Wyobraź sobie sytuację losową np. wpadniesz pod samochód. Przecież Twoja rodzina nie poradzi sobie z tymi sprawami. "

Z czym sobie nie poradzi? Z zalatwieniem tej miernej emerytury czy tez z przezyciem bez niej?

Poderzewam ze PF ma podobny problem do mojego tzn polskie przepisy iwymagania sa takie ze dla naszej generacji obowiazuje prawo z przed 1999 ktre mowi ze zalicza nam studia ale to ni ebedzie wiecej lat niz 1/3 okresu "skaldkowego". No wiec jak studiwales 5 lat i przacowales 15 to ci sie cale studia zalicza i masz 20.. Ale jak pracowales 3 to tylko za studia dolicza ci jeden a to za malo zeby dostac cokolwiek...
    No wiec jak PF skonczyl studia w 1974 a potem zrobil doktorat nie placac skaldek ZUS i wyjechal za granice to nie dziwota ze mu nie chca nic dac...
    Np jesli robiac doktorat przez powiedzmy 4 lata byl zatrudniony i placil ZUS to ma np 4 lata skladkowe i 1.3 roky (4/3) za studia to ma do kupy 4.3 lat i to powinien cos tam dostac (chyba ze zlikwidowano emrytury tzw "groszowe") ..... A jak studia doktoranckie sie nie liczyly jako praca to nie ma wogole lat "skladkowych". A jedynie lata skaldkowe licza sie do kwalifikacji... jak sie jest zakwalifikowanym to dolicza lata nieskladkowe...
    Wiem ze w Polsce bylo cos takiego jak emerytury "groszowe" tzn mozna bylo dostac 25 groszy jak sie zaplacilo chociaz jedna skladke.... i nie wiem czy to nadal obowiazuje bo byly plany aby zlikwidowac.
  • wojciech.2349 22.02.18, 20:19
    engine8 napisał(a):
    > Z czym sobie nie poradzi? Z zalatwieniem tej miernej emerytury czy tez z przez
    > yciem bez niej?
    ----------------------
    Ponieważ jest to krótki okres - może chodzić o przedział 200$-500$.
    Obstawiam środek przedziału - 350$.

Dobre i to jako dodatek.
  • pijatyka 11.10.18, 17:11

Przymierze francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona i holenderskiego premiera Marka Rutte może całkowicie zmienić europejską mapę polityczną.
    Politycy porozumieli się w sprawie zjednoczenia ruchu Macrona – La République En Marche! z Partią Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) na przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego.
    Nowa, postępowa koalicja może przeciwstawić się konserwatystom, którzy zdominowali Brukselę i zmienić przewidywania co do tego, kto będzie ubiegał się o najwyższe stanowiska w UE.

liberte.pl/macron-i-rutte-tworza-liberalny-dream-team

• monalisa2016 11.10.18, 19:28
    pijatyka napisała:

> Nowa, postępowa koalicja może przeciwstawić się konserwatystom, którzy zdominow
    > ali Brukselę
    i zmienić przewidywania co do tego, kto będzie ubiegał się o najwy
    > ższe stanowiska w UE.[/i]
    >
    ....................
    Kto zdominowal Bruksele, konserwatysci?
    Od kiedy?
    Od kiedy prowadza konserwatysci gospodarke planowa (Planwirtschaft) tak jak narzuca brukselska polityka unijnym panstwom? To co widzimy i obserwujemy w Brukseli jest juz daleko zaawansowanym socjalizmem stojacym u progu komunizmu.

--
    "Złote"(lol) mysli zebrane z forum (cytat wpisu babaobaba) "Wrogowie PiS ubzdurali sobie, że nowy minister rolnictwa zezwolił na stosowanie w rzepaku substancji toksycznych, które trują pszczoły. To atak ślepych z nienawiści osobników, którzy nie zdają sobie sprawy z tego jak niebezpiecznym owadem jest pszczoła, której użądlenie może nawet spowodować zejście śmiertelne."
    =================
    Odpowiedz: Jak zniknie pszczoła, zniknie też człowiek.
  • ola.z.opola 12.10.18, 20:35
    Emmanuel Todd tak okreslil palacowego barana, ktory ubzdural sobie, ze jest Jupiterem i ma zamiar z motyka tego dowiesc.
    www.marianne.net/politique/un-puceau-de-la-pensee-elu-dans-une-hallucination-collective-le-macronisme-selon-emmanuel
    Ten przygup Manu, jest jeszcze glupszy niz powiesciowy Nikodem Dyzma!
    W internetowych francuskich komentarzach, procent dobrze wyrazajacych sie o nim nigdy nie przekracza 5%!
    Francuski mainsteam i rzadowe media, ktore wylansowaly przyglupa, rozwiazuja umowe o prace z krytykami Manu - jak na przyklad francuski filozof Michel Onfray zostal pozbawiony swojego telewizyjnego uniwersytetu, za slynny "list do Manu". Onfray swietnie pokazal malosc tego barana - i jak mowia - niejednego karła własna małość zżarła.
    michelonfray.com/interventions-hebdomadaires/lettre-a-manu-sur-le-doigte-et-son-fondement
  • polski_francuz 12.10.18, 20:02
    "Cos nie slychac za duzo o tym czy spelnia oczekiwania wyborcow"

Obawiam sie, ze jest troche narcystyczny i niezbyt slucha innych. Co jest zgodne z francuskim, prezydencko-krolewskim, systemem politycznym. Ale niezbyt pasuje do dzisiejszych czasow.

Ale jest mlody jeszcze i moze sie poprawic.

PF
  • monalisa2016 12.10.18, 20:44
    Z nim, znaczy z Emmanuelem bedzie to co z nasza pania pefcia, CNBC wrozy naszej pani niezbyt dlugi okres "krolowania", sadze ze euro-cesarzami (Mutti wraz z Manu) obydwoje sie nie stana. :-), :-)
    www.cnbc.com/2018/10/12/angela-merkels-power-is-weakening-who-could-be-germanys-next-leader.html

--
    "Złote"(lol) mysli zebrane z forum (cytat wpisu babaobaba) "Wrogowie PiS ubzdurali sobie, że nowy minister rolnictwa zezwolił na stosowanie w rzepaku substancji toksycznych, które trują pszczoły. To atak ślepych z nienawiści osobników, którzy nie zdają sobie sprawy z tego jak niebezpiecznym owadem jest pszczoła, której użądlenie może nawet spowodować zejście śmiertelne."
    =================
    Odpowiedz: Jak zniknie pszczoła, zniknie też człowiek.
  • pijatyka 26.01.19, 22:18

Na razie chyba trwa jakiś mecz...

wyborcza.pl/7,75399,24403117,kto-wygra-we-francji-zolte-kamizelki-czy-czerwone-szaliki.html

• 0sz0llom-z-radia-maryja 11.02.19, 20:30
    Macaron bije swoich rodaków bez opamiętania a obi chcą tylko godnie żyć!
  • engine8 11.02.19, 20:42
    No on ich nie bije za to ze chca godnie zyc ale za to ze robia balagan na ulicach miast i ze sie z nim nie zgadzaja oraz go nie sluchaja. Jakbys mial takie dizc co by sie nie sluchaly to co bys im zorbil? Upomnial raz czy dwa a potme lanto na D?
    Zawsze przeciez tak bylo ze mocniejszy dyktuje warunki...
    A jak ktos ma recepte na "godne zycie" tak zeby malo pracowac a duzo dostawac darmo to cos tu nie gra bo skad na to nabrac?
    Przeciez juz i tak maja wiecej za to co z siebie daja niz wiekszosc sasiadow?

www.thelocal.fr/20190110/qa-on-the-yellow-vests-what-is-their-ultimate-goal-and-who-is-to-blame-for-the-violence
  • pijatyka 13.03.19, 16:40

"Nie widac zeby wpadala w objecia Prezydenta Francji tak czesto jak z poprzednikiem"

Teraz Merkel będzie wpadać w objęcia w dni parzyste, a AKK - w nieparzyste ;)

• polski_francuz 13.03.19, 17:13
    Moze AKK czesciej. Macron lubi szczuplejsze...

PF

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.