Dodaj do ulubionych

Ekspert: putin znow chce kontrolowac polowe Europy

13.04.18, 19:12
Ekspert: Putin chce kontrolowac Europe Środ.-Wsch.

Nie ma alternatywy dla ciężkiej ręki wobec Kremla

Były unijny komisarz ds. stosunków zewnętrznych Chris Patten w wywiadzie dla portugalskiego “Diario de Noticias” oświadczył, że rosyjski prezydent Władimir Putin wciąż dąży do przejęcia kontroli nad krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

W piątkowym wywiadzie dla lizbońskiego dziennika brytyjski polityk powiedział, że Putin nadal wierzy w istnienie Europy ze strefami wpływów.

"Jego nie interesuje niepodległość państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Uważa, że powinny być one związane z Moskwą i z nikim więcej. Nie wydaje mi się, że to dobry sposób patrzenia na świat w XXI w." - zaznaczył Chris Patten.

Polityk wskazał, że Putin i jego aparat są niełatwym partnerem podczas negocjacji. Przyznał, że z doświadczenia wie, że należy być wobec nich twardym.

“Jako komisarz unijny miałem do czynienia z Putinem dwa lub trzy razy: w związku z rozszerzeniem Unii Europejskiej na Wschód, z dostępem do obwodu kaliningradzkiego. I jeszcze w związku rozszerzeniem umowy handlowej UE-Rosja na nowe kraje członkowskie ze Wschodu.

W tych kwestiach Rosjanie byli bardzo trudni i kłamali” - dodał Patten.

Wskazał, że spojrzenie Kremla oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Zachodu na historię Rosji jest dziś rozbieżne.
“Podczas gdy Putin uznaje upadek ZSRR za jedną z największych tragedii XX w., za pozytywne wydarzenie uchodzi to w krajach, które uwolniły się od Rosji, oraz na Zachodzie, gdzie ludzie bali się ataku rakietowego” - dodał.

Były komisarz unijny uważa, że w ostatnich latach wyczerpały się możliwości dialogu Zachodu z Rosją, a próba otrucia podwójnego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki dowodzi, z jaką premedytacją działa dziś Moskwa.

"Uważam, że nie ma alternatywy dla ciężkiej ręki wobec Kremla. To nie Europejczycy z Zachodu czy Amerykanie krążą po Rosji, trując jej mieszkańców. To nie Europejczycy czy Amerykanie zestrzelili malezyjski samolot, napadli na Krym czy stoją za konfliktem na wschodzie Ukrainy. To Rosjanie” - wskazał Patten.

Były komisarz unijny ds. stosunków zewnętrznych podkreślił, że nikt już nie wierzy Kremlowi, który wyszukuje “nieprawdopodobne argumenty, aby nie zostać oskarżonym” w sprawie inwazji na Krym, zabicia Aleksandra Litwinienki czy próby otrucia Skripalów.

Patten powiedział, że wierzy, iż to Rosjanie stali za próbą zabicia byłego rosyjskiego agenta i jego córki. Dodał, że ludzie Kremla mają już duże doświadczenie w przeprowadzaniu akcji, które kończą się zagadkowymi zgonami przeciwników na terytorium Wielkiej Brytanii.

“Jest oczywiste, że w Wlk. Brytanii to oni (ludzie Kremla) byli odpowiedzialni w sprawie Skripala; w ostatnich latach doszło do 14 zaskakujących zgonów rosyjskich krytyków Władimira Putina bądź oligarchów, którzy mu się sprzeciwili lub znaleźli na celowniku rosyjskiej mafii" - przypomniał Patten.

Przyznał, że od dawna władze w Moskwie korzystają z usług rosyjskiej mafii, aby “utrzymywać reżim przy władzy”. Zaznaczył, że Rosja zawsze była “mieszanką autokracji ze światem gangsterskim”.

Brytyjski polityk wskazał też na Rosję jako jednego z głównych odpowiedzialnych za ostatni atak chemiczny w Syrii. Przypomniał, że Moskwa jest sojusznikiem reżimu w Damaszku.

“Być może Rosjanie są tylko w sposób pośredni odpowiedzialni za sytuację w Syrii, ale to oni pociągają tam za sznurki i muszą w jakimś stopniu ponosić odpowiedzialność” - twierdzi Chris Patten.

Były komisarz unijny zaznaczył, że pomimo agresywnej polityki międzynarodowej Rosja jest dziś krajem stosunkowo ubogim jak na swoje rozmiary. Wskazał, że wartość jej gospodarki nie jest większa od gospodarki Włoch.

Chris Patten był komisarzem UE ds. stosunków zewnętrznych w latach 2000-2004, gdy przewodniczącym KE był Romano Prodi. Patten był ostatnim brytyjskim gubernatorem Hongkongu, a także ministrem w rządach Margaret Thatcher i Johna Majora. Należy do brytyjskiej Partii Konserwatywnej.
Edytor zaawansowany
 • wiktor_jerofiejew 13.04.18, 19:15
  Gottemoeller: członkostwo Ukrainy w NATO jest realne.

  Członkostwo Ukrainy w NATO jest realne, jednak aby ten kraj wszedł do Sojuszu, konieczne są poważne reformy - oświadczyła w piątek w Kijowie zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller.

  "Nadzieje Ukrainy na wejście do NATO i Unii Europejskiej nie są idealistyczne. Wydaje mi się, że jest to ważny i realny cel" - powiedziała Gottemoeller podczas XI Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

  "Nie będę jednak ukrywać, że dla realizacji tego celu należy dokonać ogromnej pracy, trzeba przeprowadzić poważne reformy" - podkreśliła.

  Zastępczyni sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego zaznaczyła, że sytuacja na świecie jest złożona ze względu na agresywne działania Rosji. "Widzimy konflikt w Donbasie, cyberataki, dezinformację, ingerencję w procesy wyborcze, wykorzystywanie broni chemicznej. Każdego dnia mamy do czynienia z próbami zrujnowania naszej jedności" - mówiła.

  Zwróciła jednocześnie uwagę na ukraińskie doświadczenia w walce z rosyjskimi atakami hybrydowymi. "Ukraina nauczyła się z nimi walczyć. NATO chce poznawać wasze doświadczenia; jest to dla nas bardzo ważne" - powiedziała.

  W czwartek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że jego kraj, Mołdawia oraz Gruzja powinny stać się członkami NATO i dlatego Kijów będzie "nalegał" na uzyskanie Planu Działań na rzecz Członkostwa (ang. Membership Action Plan, MAP).
  "Nadszedł czas na strategiczne decyzje w sprawie wyznaczenia wschodnioeuropejskich granic Unii Europejskiej i NATO. Lepszej okazji nie będzie. Ukraina, Mołdawia i Gruzja są członkami zachodniego sojuszu i powinny stać się jego (pełnoprawną – PAP) częścią. Jest to nasz porządek dzienny na następne spotkania NATO i UE na najwyższym szczeblu" – powiedział.

  Piątek był drugim i ostatnim dniem obrad Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa (Kyiv Security Forum). Spotkania te odbywają się od 2007 roku i są organizowane przez fundację Open Ukraine byłego premiera Arsenija Jaceniuka.

  Forum poświęcone jest bezpieczeństwu w Europie i uczestniczą w nim politycy oraz eksperci z Europy, Stanów Zjednoczonych oraz państw regionu Morza Czarnego.
 • kylax4 14.04.18, 01:53
  sporów terytorialnych, a w przypadku Ukrainy mamy Krym i Donbas.

  Nikt nie przyjmie Ukrainy do NATO, żeby zaraz potem iść na wojnę z Rosją. Najpierw trzeba by całkowicie rozwiązać kwestie Krymu i Donbasu.

  Póki to nie zostanie zrobione, to Ukraina w NATO to political fiction.  --
  Cechy faszyzmu wg Umberto Eco:
  krytykapolityczna.pl/felietony/przemyslaw-witkowski/w-polsce-nie-ma-zadnego-faszyzmu-odcinek-1488/
 • karbat 13.04.18, 19:39
  Ekspert: putin znow chce kontrolowac polowe Europy

  w jaki sposob Putin zmusza , by Europa kupowala u niego surowce ..
  w jaki sposob zmusza Europe by brala u niego coraz wiecej gazu
  w jaki sposob Putin zmusza Polske , by kupowala u niego rope , gaz , wegiel kamienny

  wszak import rosyjskiego wegla do Polski non stop rosnie
  to , tyle co tej kontroli Europy przerz Putina .Kraje Europ . Polska prosza sie
  o suroewce , placa i je dostaja .

  Putin kontroluje Europe ... zabrania komus w Europie , Polsce
  kupowania surowcow gazu , ropy itp w USA ..... jesli tak link poprosze .


 • wiktor_jerofiejew 13.04.18, 19:48
  karbat napisał:

  > Ekspert: putin znow chce kontrolowac polowe Europy

  A tak konkretnie , to o czym ty biedaku pocieszny - BELKOCZESZ...
 • karbat 13.04.18, 20:03
  elementarna uczciwosc nakazuje , by podac -
  zrobilem wklejke , ukradlem text z interii .

  bredziak wkleja text jakiegos gostka z anglii w portugalskiej gazzecie
  nazywajac go expertem ; putin znow chce kontrolowac polowe Europy

  a dlaczego nie cala Europe , przeciez on jest w stanie
  nawet wybrac w USA prezydenta hehehehe .
 • amunicyjny1 13.04.18, 20:12
  Ja piszą o tym panu
  wiadomosci.onet.pl/swiat/byly-komisarz-ue-putin-wciaz-chce-europy-srodkowo-wschodniej/qp64q77
 • amunicyjny1 13.04.18, 19:58
  karbat napisał:

  > Ekspert: putin znow chce kontrolowac polowe Europy
  >
  > w jaki sposob Putin zmusza , by Europa kupowala u niego surowce ..
  > w jaki sposob zmusza Europe by brala u niego coraz wiecej gazu
  > w jaki sposob Putin zmusza Polske , by kupowala u niego rope , gaz , wegiel kam
  > ienny
  >
  > wszak import rosyjskiego wegla do Polski non stop rosnie
  > to , tyle co tej kontroli Europy przerz Putina .Kraje Europ . Polska prosza si
  > e
  > o suroewce , placa i je dostaja .
  >
  > Putin kontroluje Europe ... zabrania komus w Europie , Polsce
  > kupowania surowcow gazu , ropy itp w USA ..... jesli tak link poprosze .
  >
  >
  Stary pierdziel chce po prostu o sobie przypomnieć To takie granie do kotleta po latach sławy, repertuar także pod upodabnia publiczności .Zaprosili dali kartkę do przeczytania i tyle, potem obiad i do domu
  . Sky News w transmisji na żywo bez pardonu przerwało wywiad z byłym dowódcą brytyjskich wojsk w Iraku, generałem Showem, gdy ten rozpoczął wywód kwestionujący fakt, iż za ewentualnym atakiem chemicznym w Doumie stali rządowi.

  Gadaj po linii partyjnej albo się zamknij

  Tylko czy warto dla obiadu robić z siebie szmatę ?
 • 5magna 13.04.18, 20:52
  Polska kontroluje jablkami caly swiat I nikt nie protestuje....
 • tanebo2.0 14.04.18, 06:56
  I dlatego wszystkich ruskich trzeba do gazu.
 • 5magna 14.04.18, 13:45
  polskiego dupnego....
 • xystos 15.04.18, 06:54

  Przypuszczam że Trump rozpocznie wojne z FR rękoma Francuzów i Anglików którzy w Europie czują się niedowartościowani,te kraje z swych okrętów podwodnych mogą odpalić rakiety w kierunku Syri które to rakiety łatwo jest zestrzelić,a jeżeli FR niezadowoli się takim połowicznym sukcesem?co
  się stanie gdy również zatopia owe łodzie podwodne?

  Scenario dla Polski-jej mocną stroną jest słabość
  jej armi,oby niedoszło do
  kolejnego podziału kraju,
  lepiej by zachodnią granicę
  FR stanowiły rzeki Nysa Łużycka i Odra,Czesi też
  wolą współprace z Rosjanami niż z Niemcami-Republika Czeska byłaby najbogatsza częścia Konfederacji Słowiańskiej

  --
  ZEN
 • wiktor_jerofiejew 15.04.18, 17:59
  xystos napisał:

  >
  > Przypuszczam że Trump rozpocznie wojne z FR rękoma Francuzów i Anglików którzy
  > w Europie czują się niedowartościowani,te kraje z swych okrętów podwodnych mogą
  > odpalić rakiety w kierunku Syri które to rakiety łatwo jest zestrzelić,a jeżel
  > i FR niezadowoli się takim połowicznym sukcesem?co
  > się stanie gdy również zatopia owe łodzie podwodne?
  >
  > Scenario dla Polski-jej mocną stroną jest słabość
  > jej armi,oby niedoszło do
  > kolejnego podziału kraju,
  > lepiej by zachodnią granicę
  > FR stanowiły rzeki Nysa Łużycka i Odra,Czesi też
  > wolą współprace z Rosjanami niż z Niemcami-Republika Czeska byłaby najbogatsza
  > częścia Konfederacji Słowiańskiej


  Ojej to straszne ze mozna miec tak wyplukany czerep
  Sam ten beznadziejny belkot wymysliles czy ci ktos pomagal ...moze Soltys ?

 • xystos 15.04.18, 18:07
  "
  Ojej to straszne ze mozna miec tak wyplukany czerep
  Sam ten beznadziejny belkot wymysliles czy ci ktos pomagal ...moze Soltys ?"

  prawda?,a teraz pomyśl ze wkrótce
  bedziesz puzybutem dla mnie podobnych wypłukanych czerepów,

  puki co rżyj do woli,dopuki możesz.

  --
  ZEN
 • j-k 15.04.18, 06:57
  - tym razem Zachodnia, a nie Soviecka.

  Putin nie jest dzis w stanie zdobyc calego Donbassu i zadowala sie jego polowa.
  o zwasalizowaniu calej Ukrainy - nie ma mowy.

  zatem o kontroli polowy Europy - tym bardziej.

 • czizus 15.04.18, 10:02
  Oczywiście Rosja nie ma już żadnych szans na kontrolowanie Europy Środkowo-Wschodniej, głównie z powodu swojej słabości i zdecydowanej niechęci tych państw do Rosji. Polska, Litwa już mocno uniezależniają się od rosyjskiego gazu, również ropy, . . . . . .. !

  Ale większość opinii Pattena co do Rosji jest zasadna. Putin co prawda niczego w Europie nie będzie kontrolował ale to nie oznacza, że nie będzie podejmował takich prób.
  Jest oczywiste, że z Rosją trzeba twardo, zdecydowanie i nic na jej warunkach. Kraj z gospodarką wielkości gospodarki Włoch, w gruncie rzeczy kraj zacofany nie może mieć i nie będzie miał żadnego wpływu na takie kolosy jak UE czy USA.
 • xystos 15.04.18, 17:34
  twój wywód brzmi jak modlitwa
  skazańca,by gilotyna się zacieła.

  --
  ZEN
 • 5magna 15.04.18, 18:13
  Europa bedzie "kontrolowana" przez islamistow.....
 • karbat 16.04.18, 14:34
  Ekspert: Putin znow chce kontrolowac polowe Europy .

  no ..
  Putin ma na calym swiecie kilkaset baz militarnych , wojennych
  wiec trzeba na niego strasznie uwazac .
  Putin wydaje na zbrojenia ca 600 mld dolarow rokrocznie
  a lacznie z sojusznikami z bilion dolcow .

  widac wyraznie jaki ma potencjal , jakie to zagrozenie dla swiata .

 • czizus 16.04.18, 15:19
  karbat napisał:

  >> no ..
  > Putin ma na calym swiecie kilkaset baz militarnych , wojennych
  > wiec trzeba na niego strasznie uwazac .
  > Putin wydaje na zbrojenia ca 600 mld dolarow rokrocznie
  > a lacznie z sojusznikami z bilion dolcow .
  >
  > widac wyraznie jaki ma potencjal , jakie to zagrozenie dla swiata .


  Wyleniała, głodna i osamotniona małpa z bombą atomową w łapie jest zagrożeniem.
 • j-k 16.04.18, 15:37
  czizus napisał:
  Wyleniała, głodna i ... małpa z bombą atomową w łapie jest zagrożeniem.

  i cale szczescie, ze jest.
  Inaczej ZACHOD stalby juz u bram Chin i Chinczykom narzucal - jak maja zyc...
 • czizus 16.04.18, 16:50
  j-k napisał:

  > czizus napisał:
  > Wyleniała, głodna i ... małpa z bombą atomową w łapie jest zagrożeniem.
  >
  > i cale szczescie, ze jest.
  > Inaczej ZACHOD stalby juz u bram Chin i Chinczykom narzucal - jak maja zyc...

  Ale jeżeli robiliby to Amerykanie chińskiego pochodzenia( a sporo ich w USA) to być może ci Chińczycy z Chin nie mieliby nic przeciwko temu. W gruncie rzeczy wielu z nich zwiewa do USA i podoba im się zachodni styl życia i zachodnie wartości. Mogliby to robić również u siebie.
  Nawet nasz gigant disco polo Bayer Full zrobił zawrotną karierę w Chinach.
 • boavista4 16.04.18, 21:05
  Na saczes ie wschodnia Europe obroni Israel dlatego Polska Tak chetnie przyzna sie do holokaustu I zaplaci ten billion. Inne kraje Wschodniej Europe pojda tez w slady Pl. Putin moze skapowac Makrona podsuwajac mu jakas stuletnia daiewczynale francuscy transgender na to nie pozwola I nawet zajma sir Alfamale Tak sprytnie ze zrobia Z niego demokrate, przyjaciela trumpa I nastepce Antka M. Przyszlosc jest rozowa dzieki wysilkom Melania I Ivanki oraz pani Dudowej.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.