Dodaj do ulubionych

Uchodźcy z Wenezueli są w krytycznym stanie

10.05.18, 19:44
Niedożywienie i choroby zakaźne. Uchodźcy z Wenezueli są w krytycznym stanie

Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża bije na alarm: stan zdrowia uchodźców z Wenezueli przekraczających granicę z Kolumbią jest zatrważający - masowo cierpią na choroby zakaźne i są skrajnie niedożywieni.

Mówił o tym w czwartek w Genewie dyrektor do spraw zdrowia publicznego w Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża Emanuele Capobianco, który w ubiegłym tygodniu odwiedził kolumbijskie miasto Cucuta na granicy z Wenezuelą, dokąd przybywają licznie słynnym mostem Simona Bolivara uchodźcy z sąsiedniego kraju.

Uchodźcy cierpią masowo na niemożliwe do kontrolowania epidemie: biegunkę i infekcje dróg oddechowych, "co jest następstwem ciężkiego niedożywienia wśród dzieci i kobiet"; "sprawia ono, że ich systemy odpornościowe są osłabione" - poinformował Capobianco w rozmowie z dziennikarzami.

Codziennie wykrywa się wśród uchodźców wiele przypadków chorób zakaźnych, wśród nich dyfterytu i odry, których szerzeniu się można by zapobiec, gdyby w Wenezueli przeprowadzano nadal regularne szczepienia.

Capobianco jako jedno z pilnych zadań, jakie powinien spełniać Kolumbijski Czerwony Krzyż z pomocą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, wskazuje przeprowadzanie wśród uchodźców z Wenezueli masowych szczepień przeciwko chorobom zakaźnym.

O złym funkcjonowaniu wenezuelskiego systemu ochrony zdrowia pod rządami prezydenta Nicolasa Maduro świadczy również - według Capobianco - fakt, iż chorzy cierpiący na schorzenia chroniczne, jak gruźlica, dolegliwości wątroby, nadciśnienie tętnicze, HIV przez całe miesiące nie mają dostępu do leków.

Dyrektor Capobianco proponuje jako wyście z tej dramatycznej sytuacji zwiększenie skoordynowanej międzynarodowo pomocy regionalnej dla Wenezueli z udziałem organizacji humanitarnych, i to nie tylko w Kolumbii, lecz również na terenie Brazylii, Ekwadoru i Peru.

>>> Czytaj także: Pudrowanie trupa. Putin nie zmieni skostniałego, skorumpowanego systemu

forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/1122083,pudrowanie-trupa-putin-nie-zmieni-skostnialego-skorumpowanego-systemu-opinia.html
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka