Dodaj do ulubionych

W ogrodzie przy Rieslingu o religii, ...

09.07.18, 15:22
a wlasciwie o absurdach wiary.

Niedzielne popoludnie, goraco i przerwa w pilce noznej. Sasiad, Irlandczyk z zacnej rodziny Tobin, przyszwdl na pogaduszki na temat pilkarskich mistrzostw swiata z zalacznikiem, ktorym byla butelka Rieslinga.

Kiedy rozmowa zeszla na temat naszej reprezentacji powiedzial: Bog nie byl przy Was ... za malo go prosiliscie ... I tak to wlasnie od slowa do slowa...

Zapytalem go wowczas: Dlaczego Jezus, ktory rowny jest Bogu, oczyscil tylko jednego tredowatego? Dlaczego nie oczyscil reszty, ktorych w tym regionie bylo duzo wiecej?
Dlaczego nie dal im antybiotyku, ot, chociazby ryfampicyny... Przeciez ( wedlug teologii ) mogl to zrobic bez zadnego specjalnego wysilku - byl przeciez Bogiem i mogl uczynic absolutnie wszystko.

Otworzylem kolejna butelke, rowniez Rieslinga z mojej ulubionej winiarni Henry of Pelham z rezerwy samego wlasciciela... czyli Speck Family Reserve.

Sasiad nie umial mi na to odpowiedziec. Zaczal zwyczajnie krecic ... Mowil cos o doswiadczaniu ludzi i innych bzdurach, ktorych nie bede tutaj komentowal.

Kiedy rozmowa zeszla na temat stworzenia swiata zapytalem sasiada: Powiedz mi, czym tak naprawde zmeczyl sie Bog, ze musial caly jeden dzien wypoczywac? Jaka wykonal On prace, ktora go tak umeczyla?

Bog kreujac nasz swiat stwierdza, ze wszystko, co uczynil bylo bardzo dobre. Kolejny lyk wia i kolejny komplement pod jego adresem: wspaniale.

Blogoslawione jestes wino, owoc krzewu winnego i pracy rak ludzkich ...

Edytor zaawansowany
  • bywszy2 09.07.18, 15:31
    Pomijam juz Wszechswiat koscielny z paleniem pacjentow.
    Jeszce niedawno,w drugiej polowie dwudziestego wieku myslano,ze caly swiat to nasza Galaktyka.
    Potem odkryto,ze galaktyk sa miliardy miliardow.
    Teraz sie twierdzi,ze istneje multikosmos.
    A niektorzy twierdza,ze istnieja multi multi kosmosow.
    Miejsce Boga odsuwa sie coraz bardziej na ubocze.
    "Niedlugo" calkiem zniknie.
    Pozostana tylko bajeczki.

--
    ?? ??????????? ??? ??!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
    ?? ??????????? ??????!Niech zyje przyjazn miedzy narodami!
    I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
    Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
  • szwampuch58 09.07.18, 15:43
    10/10

--
    bi.gazeta.pl/im/49/46/16/z23355465IH,Memy.jpg
  • blueelvic2 09.07.18, 17:43
    Jak do tej pory jeszcze nikt nie zrobil sobie selfi z Bogiem.
  • amunicyjny1 09.07.18, 17:47
    blueelvic2 napisał(a):

> Jak do tej pory jeszcze nikt nie zrobil sobie selfi z Bogiem.

Zachowaj minimum poziomu w takiej dyskusji
  • engine8 09.07.18, 23:01
    No chyba Bogu sie raczej powieksza teren?
  • bywszy2 10.07.18, 09:58
    engine8 napisał(a):

> No chyba Bogu sie raczej powieksza teren?

--
  • j-k 09.07.18, 15:33
    pure.blue napisał:
    Dlaczego Jezus, ktory rowny jest Bogu,

Jezus NIE jest rowny Bogu - jest Synem Bozym.
    a stoi w drugim szeregu, a Matka Boska w trzecim

- to tyle - co doktryny wiary KK

tylko Prawoslawni widza to nieco inaczej.

Protestanci zreszta tez (tylko w druga strone...)
  • blueelvic2 09.07.18, 16:21
    Z definicji Trojcy Swietej wynika ze jest rowny..
  • amunicyjny1 09.07.18, 16:31
    blueelvic2 napisał(a):

> Z definicji Trojcy Swietej wynika ze jest rowny..

Jana 14:28
    Jan 5:19

Nie grzesz brakiem wiary i niewiedzy
  • j-k 11.07.18, 13:28
    i nie ma oparcia w Biblii i w Ewangeliach - co juz udowodniono.

a zatwierdzono ja w roku 325 n.e.

pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jca_%C5%9Awi%C4%99ta
  • blueelvic2 11.07.18, 14:16
    jako Boga. Zostal Bogiem przez glosowanie i niewiele brakowalo aby przepadl.

Tak zostala powolana (wbrew opinii samego Jezusa) Trojca Swieta, ktora zastopila Boga Jedynego.

Nie bedziesz mial cudzych bogow przede mna ...
  • boavista4 27.07.18, 03:50
    psnie janie, kto jest w pierwszym i drugim szeregu zostawmy to Panu Bobu. Bog to obstrakcja, ktora nikt nie pojal, ale ktory jest. Gdyby nie Bog ludzkosc nie mialaby celu, tak jak dzis, nie mialabyetyki, stylu, poczuciqa piekna, sensu zycia. Chociaz ja nie wieze we wszystko co KK podaje, ale nie staram sie konkurowac z madroscia poprzednich pokolen, ani nie uwazam, ze moje przekonania musza byc czescia doktryny KK. Doktryna katolicka jest otwarta dla glupich i madrych, dla bogatych i bednych, dla wielu ras i narodowosci, jest niezalezna od krolow i rzadow, dlatego jestem Katolikiem. Katolicyzm to jest prawdziwy judaizm, a obecny judaizm jest talmudyzmem, schizma oryginalnego judaizmu. Hinduizm to sa bajki o swietych krowach, schizmy chrzescijanskie otwarcie wysluguja sie swoim rzadom, Buddyzm to narkotyk filozoficzny.
  • amunicyjny1 09.07.18, 16:18
    pure.blue napisał:

> Zapytalem go wowczas: Dlaczego Jezus, ktory rowny jest Bogu

A w jakiej religii panie blu.......coś tam ?
  • felusiak1 09.07.18, 16:20
    As they say, politics and religion don't make for pleasant conversation.

Człowiek potrzebuje religi jak ryba wody i jeśli nie chce wierzyć w boga to zastepuje go innym idolem.
    Ateizm jest religią podobnie jak globalne ocieplenie. Oba wyznania są waleczne i celują w nawracaniu niewiernych.
    Do tego można dodać uwielbienie najjasniejszego przywodcy. To też swego rodzaju religia.
    Dobrą stroną religii jest nagroda lub kara po śmierci. Za zycia bóg nic nie może nam zrobić. Natomiast najjasniejszy przywódca może. Ociepleniowcy straszą pieklem kazdego dnia jeśli nie poddamy sie ich woli. Ateiści nawracają poprzez ostracyzm.
  • blueelvic2 09.07.18, 16:29
    Czy bez religii czlowiek nie jest w stanie przezyc tych...80 lat?
  • donatienfrancois 09.07.18, 17:00
    blueelvic2 napisał(a):

> Czy bez religii czlowiek nie jest w stanie przezyc tych...80 lat?

Może bez religii żył by 160 lat bez stresu związanego z religią?
  • amunicyjny1 09.07.18, 17:06
    donatienfrancois napisał(a):

> blueelvic2 napisał(a):
    >
    > > Czy bez religii czlowiek nie jest w stanie przezyc tych...80 lat?
    >
    > Może bez religii żył by 160 lat bez stresu związanego z religią?

A co wiara ma do długości życia,przynajmniej w miejscach gdzie za jej brak nie użyna się łba
  • donatienfrancois 09.07.18, 17:32
    amunicyjny1 napisał(a):

> A co wiara ma do długości życia,przynajmniej w miejscach gdzie za jej brak nie
    > użyna się łba
    Stres i związany z tym strach przed piekłem zabija.
  • amunicyjny1 09.07.18, 17:46
    donatienfrancois napisał(a):

> amunicyjny1 napisał(a):
    >
    > > A co wiara ma do długości życia,przynajmniej w miejscach gdzie za jej bra
    > k nie
    > > użyna się łba
    > Stres i związany z tym strach przed piekłem zabija.

Nie jesteś na bieżąco.......piekło zostało ''wykreślone z''KKK''.................także ognie piekielne już ci nie grożą.......
  • blueelvic2 09.07.18, 17:30
    Sadze, ze postep medycyny jest wazniejszym arguments...
  • yurek11111 10.07.18, 03:36
    A znasz ateiste ktory przezyl 160 lat...
    Bo jak nie znasz to znaczy ze bredzisz...

Re : Może bez religii żył by 160 lat bez stresu związanego z religią?
  • felusiak1 09.07.18, 17:15
    Nie. Tak jak ryba bez wody tak człowiek bez religii nie może zyć. Czlowiek potrzebuje idola.
  • blueelvic2 09.07.18, 17:22
    Do okreslenia sensu zycia nie jest potrzebny Bog.
  • felusiak1 09.07.18, 19:10
    blue, postaraj się zrozumieć. tu nie chodzi o boga lecz o idola, którego człowiek musi mieć. dla jednych jest to wszechmogacy i milosierny bóg, dla innych jest to negacja istnienia boga, która sama w sobie przybiera postać religii, wyznania wiary. popatrz z jakim animuszem walczą z religią. posluchaj jezyka jakim operują. brzmi jak język inkwizycji. podobnego jezyka uzywają wyznawcy religii globalnego ocieplenia. albo posłuchaj tych z PETA. włos się jeży na glowie.
    przyjrzyj się religii antytrumpizmu. czysta histeria. ci ludzie płaczą prawdziwymi łzami.
  • blueelvic2 10.07.18, 00:15
    odpowiedzi na pytania dotyczace powstania swiata, natury ludzkiej czy tez istnienia zaswiatow.

Kazdy krag kulturowy tlumaczyl to inaczej ... Nie wspominam jak widzisz o religii, mowie o roznych zbiorowiskach ludzkich, ktorych doswiadczenia roznia sie miedzy soba.

Czlowiek od zawsze zadawal sobie pytanie co sie z nim dzieje po smierci. Jedni mowili o Krainie Wielkich Lowow, inni o wcielenie sie w inna postac....

Czlowiek potrzebowal idola ... Masz racje i to wlasnie dlatego wymyslano legendy. Mity greckie, rzymskie czy tez mitologia hinduska.

Jest jeszcze i druga strona postrzegania ... Postep nauki, postep techniczny. Patrzac z tej perspektywy wstecz zaczynamy dostrzegac absurdalnosc pewnych, bardzo znaczacych i brzmiennych w skutkach, pogladach, ktore zwyczajnie oglupiaja czlowieka.
  • felusiak1 10.07.18, 00:46
    Chcesz udowodnić, ze boga nie ma? Good luck with that.
  • blueelvic2 10.07.18, 02:02
    Przeciesz ja tego nie powiedzialem, ze nie ma jakiejs sily sprawczej.

Skoro tak, to odpowiedz na moje pytania z watku otwarcia.
  • szwampuch58 09.07.18, 18:13
    dlaczego wybrales zlotowlosego kretyna za idola?

--
  • felusiak1 09.07.18, 19:13
    bo nie chciałem siwej wiedźmy. a ten złotowłosy kretyn radzi sobie bardzo dobrze, lepiej niż ciemnoskóry. gospodarka idzie do przodu, pracy wbrod, place rosną i sad najwyższy uratowany przed radykalnymi lewakami. to wolę kretyna.

a dlaczego ty wybrałeś kaczora?
  • szwampuch58 09.07.18, 20:39
    hehehehehe,ja i kurdupel,pierwowzor dla Narcyza .....dobre Felus a nawet bardzo dobre,hehehehe, gospodarka rosnie jak za Gierka,co?

--
  • amunicyjny1 09.07.18, 21:02
    szwampuch58 napisał:

> hehehehehe,ja i kurdupel,pierwowzor dla Narcyza .....dobre Felus a nawet bardzo
    > dobre,hehehehe, gospodarka rosnie jak za Gierka,co?
    >
    Sądząc po wypowiedziach bardziej lub mniej szanownych dyskutantów, to religią która wyznają w większości jest......mamona
  • szwampuch58 09.07.18, 21:33
    Bingo, Judasz Rulez

--
  • jerry1989 10.07.18, 02:11
    Hej!

proponuję ci robotę na zlecenie. zabijesz mi kogoś i dostaniesz za to kupę kasy. deal?

pozdrawiam!

--
    sposób odnoszenia się rosjan do polskiej kultury-
    www.wprost.pl/kraj/10128818/swinoujscie-rosyjski-marynarz-sprofanowal-popiersie-jana-pawla-ii-jest-oswiadczenie-kapitana-statku.html
  • felusiak1 09.07.18, 21:03
    przecieżz ty nic nie wiesz na ten temat. ty chcesz i lubisz pluć. żadnego argumentu poza szyderstwem. nic dziwnego, ze malo kto z tobą rozmawia. ale sam ze sobą prowadzicie wspanialą konwersację.
  • szwampuch58 09.07.18, 21:34
    Uuuuuu,obrazilo mi sie Felus,,,,no kuzna tak mi przykro

--
  • felusiak1 10.07.18, 00:49
    obraziło? nic z tych rzeczy. negujesz fakty bo ci nie pasują do wyimaginowanego obrazu.
  • engine8 09.07.18, 23:00
    A co za duzo to jak widac nie jest zdrowe..
  • blueelvic2 09.07.18, 23:53
    Jezeli masz tylko tyle do powiedzenia w tym temacie, a wyraznie widac ze tak, to udzielaj sie w innych watkach o mniejszym stopniu trudnosci. Sprobuj o pilce noznej...

Filozofia nie dla ciebie.
  • felusiak1 10.07.18, 00:50
    Filozofia? Nic podobnego. To co prezentujesz to raczej wulgarna karykatura.
  • blueelvic2 10.07.18, 02:05
    odpowiedzia na moje pytanie. Chyba sa trzy.

• engine8 10.07.18, 04:34
    W tym temacie preferuje zasade
    "Never Wrestle with a Pig. You Both Get Dirty and the Pig Likes It"
  • blueelvic2 10.07.18, 14:58
    do czynienia, wiec odpowiem w podobnej tonacji.

Zawsze milo mi goscic powiatowych cwiercinteligentow. Interesujace, ba! - by nie powiedziec - inspirujace to spotkanie.
    Niezwykle ulatwia ono wyobrazenie "Utopii" Tomasza Morusa, a scislej mowiac jej spolecznosci i zasad, ktorym holubia - ten przytepawy wyraz twarzy, ten wykwitajacy usmieszek, sugerujacy, iz dla niektorych bezmyslnosc musi byc kwintesencja szczescia.

Ps. Absurdy religijne przytloczyly twoj intelekt. Jezeli jeszcze polityka przylozy co nieco ... skonczysz w psychiatraku.

Inzynier scisly umysl i logiczne myslenie - jedziesz na wstecznym po elektryfikacji kres.

Pozdrawiam i zegnam.
  • amunicyjny1 10.07.18, 15:11
    Znowu blu..coś tam, smalnął winko owocowe
  • engine8 10.07.18, 18:03
    Chcesza by ciebie szanowano? zacznij moze od szacunku dla innych.
    Osobiscie nie uwazam sie za religijnego ale uwazam ze wielu religi - jakakolwiek ona jest , pomaga zyc i nalezy to uszanowac, I dkatego bez wzgledu na to jakie ma osobiste poglady - nie narzucam ich nikomu ani ni eobrazam nikogo negujac je.. Chcesz - wierz, nie chcesz - nie wierz ale nie sprawiaj przykrosci i nie obrazaj tych co wierza.

Zreszta te temas proponawalbym dyskutowac na forum Religie....
  • blueelvic2 11.07.18, 01:02
    Chcesza by ciebie szanowano? zacznij moze od szacunku dla innych

No wlasnie. Trzeba po prostu pomyslec przed napisaniem, a nie po.

Nikt nie narzuca i nikt nikogo nie obraza. Rozmawiamy tylko o absurdach religijnych i to obojetne jakich religii.

Religie i Bogow wymyslili tylko ludzie (z urzedu omylni) majacy takie, a nie inne wyobrazenie. Boga stworzyli na swoje podobienstwo i to prawie we wszystkich religiach. Pisze prawie, bo jest jedna, w ktorej Bog jest bezosobowy i nie wtraca sie do stworzonego przez siebie wszechswiata. Jest on rozumnym konstruktorem swiata i wszystkich praw wedlug ktorych ten mechanizm dziala.

Wierzac w swojego Boga i jego religie warto czasami miec swiadomosc jak to wyglada u innych... Fanatyzm religijny zaglusza czesto rozum, a to juz tylko krok do "slepej i martwej" wiary.

• bywszy2 11.07.18, 14:11
    "
    Wierzac w swojego Boga i jego religie warto czasami miec swiadomosc jak to wyglada u innych... Fanatyzm religijny zaglusza czesto rozum, a to juz tylko krok do "slepej i martwej" wiary." - no i nie przesladuj innych za to,ze wierza w co iinego niz ty.

--
  • blueelvic2 11.07.18, 14:32
    Wedlug slownika jezyka polskiego przeladowanie to: długotrwałe nękanie kogoś, szykanowanie.
  • blueelvic2 10.07.18, 00:31
    w ciagu pieciu dni stworzyl wszechswiat tylko slowami: Niech sie stanie... w przypadku stworzenia czlowieka zakasal rekawy i przeszedl na reczne wytworstwo i wlasnorecznie ulepil go z gliny?

Czy ktos ma jakas odpowiedz?
  • felusiak1 10.07.18, 00:53
    Doradzam ci nie zapuszczać się w grzezawisko.
    To co prezentujesz czytałem dawno temu w pożółkłym egzemplarzu "Nowych Dróg" z 1949 roku.
    How about a tiny bit of sophistication?
  • blueelvic2 10.07.18, 02:22
    piszesz przypomina sranie do butelki. To z twojego podworka.

Kogo jak kogo, ale zawsze uwazalem ciebie za czlowieka, ktory mysli i logicznie, zgodnie z posiadana wiedza, odpowiada. Czyzbym sie pomylil az tak bardzo? Nie, musi byc cos innego ...

Czy to naprawde jest az tak drastyczny temat do dyskusji? Przeciez dobrze wiemy, ze mamy do czynienia z Bytem/Absolutem o nieskonczonych i w niczym nie ograniczonych mozliwosciach. Dlatego miedzy innymi moglby on w mgnieniu oka dokonac aktu kreacji i nie dzielic tego na kakies tam etapy.

How about a tiny bit of sophistication?

To nie zalezy tylko ode mnie. Byc moze za chwile zaczne o winach ...
  • jerry1989 10.07.18, 02:25
    Hej!

ten byt może nawet sterować umysłem felusiaka i szeptać mu o swoim nieistnieniu. to najłatwiejsze z jego możliwości.

pozdrawiam!

--
    www.wprost.pl/kraj/10128818/swinoujscie-rosyjski-marynarz-sprofanowal-popiersie-jana-pawla-ii-jest-oswiadczenie-kapitana-statku.html
  • blueelvic2 10.07.18, 02:50
    Jakbys okreslil to wszystko, co jest po drugiej stronie grzezawiska?
  • felusiak1 10.07.18, 04:38
    Powiedz mi w jakim celu próbujesz udowodnić, że boga nie ma. To jest z góry skazane na niepowodzenie tak samo jak udowadnianie, że bóg istnieje. To jest kwestia wiary a nie kwestia wiedzy. Nikt nie wie. Jedni ludzie wierzą, inni nie wierzą.
    Ponadto jest to delikatny temat, bardzo osobisty gdzie emocje biorą górę i dlatego jest to bardzo niewdzieczny temat do dyskusji szczególnie kiedy argumeny wydają się być grubiańskie.
    Zachęcam do obejrzenia wielu dyskusji pomiedzy Dinesh D'Sousa i Christopher Hitchens.
  • jerry1989 10.07.18, 04:52
    Hej!

rozsądny głos. niech ateista najpierw powie skąd się wziął ten przysłowiowy atom. twierdzenie że boga nie ma bo mi nie dał cukierka jest niepoważne. byt, zwany w kościele katolickim bogiem, nie ma ograniczeń i nie stawia sobie ograniczeń jeśli tego nie chce. ma wolną wolę, a my na jego podobieństwo.

pozdrawiam!

--
  • blueelvic2 10.07.18, 16:19
    Nigdy nie negowalem istnienie Boga/ Sily Sprawczej/ Absolutu ... Nigdy. Dowodem jest moja dyskusja z "hymenosem" na forum Aquanet, w ktorej to doszlismy az do fizyki kwantowej, ktora (na dzien dzisiejszy) potwierdza istnienie tego "czegos".

Druga sprawa: doskonale zdaje sobie sprade, ze udowodnic lub w 10% wykluczyc istnienie "Sil Sprawczych" jest niemozliwe.

Po trzecie: uwazam, ze religia, jak i polityka oraz orientacja seksualna (inne rowniez) to indywidualne i niewdzieczne tematy do dyskusji, ale mimo to o tym rozmawiamy.

Po czwarte: pisanie o absurdach religijnych nie jest zadnym grubianstwem. Przeciez to tylko ludzi stworzyli Boga dajac mu wiele przymiotnikow.. Zaprzeczysz, ze religia jest dzielem ludzi?

Oczywiste, ze nie.

Zachęcam do obejrzenia wielu dyskusji pomiedzy Dinesh D'Sousa i Christopher Hit
    > chens.

Ogladam nie tylko ich... Ogladam i czytam Dava Rubina czy tez Richarda Dawkinsa. Czytalem Martina Bauera, sir Jamesa Georga Frazera i wielu, wielu innych. W bibliotece mam wiele dziel z religioznstwa i w zwiazku z powyzszym nie sadze, zeby oni wszyscy mieli grubianskie wychowanie i zachowanie.

Ostatnia rzecz. Tematem watku jest: absurdy wiary, absurdy religijne, ktore zostaly stworzone nie przez Boga, ale przez zwyklych smiertelnikow.
  • amunicyjny1 10.07.18, 16:38
    blueelvic2 napisał(a):

> Nigdy nie negowalem istnienie Boga/ Sily Sprawczej/ Absolutu ... Nigdy

> . Przeciez to tylko ludzi stworzyli Boga

Powalająca logika
  • jerry1989 10.07.18, 01:33
    Hej!

i jak tam panowie czy już ogarnęliście umysłem byt nieogarnialny umysłem?

pozdrawiam!

--
  • ola.z.opola 10.07.18, 07:32
    Co na ten temat mowi psychiatria?
    Ponizej, cytat wstepu:
    "Wątki religijne i metafizyczne pojawiają się często w doświadczeniach osób cierpiących psychicznie. Ich zmagania i problemy wyglądają jednak inaczej w przypadku na przykład dylematów egzystencjalnych czy kryzysów światopoglądowych, inaczej zaś w przypadku chorób, a raczej wypadałoby mówić - zaburzeń psychicznych."
    Link do swietnego artykulu z cytatami wybitnego polskiego psychiatry - profesora Antoniego Kepinskiego:
    www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,66,walka-duchowa-w-chorobie-psychicznej-kiedy-isc-do-psychiatry-a-kiedy-do-egzorcysty-onet.html
  • amunicyjny1 10.07.18, 09:05
    Dla ciebie blu..coś tam
    www.cda.pl/video/11672879

Nie chlaj jaboli przy oglądaniu, to może coś załapiesz
    Prościej się nie da z tobą
  • amunicyjny1 10.07.18, 10:11
    Zjazd ateistów:
    Po przywitaniu wszyscy ateiści poszli pogrozić Bogu, pokazać jak sobie świetnie radzą bez niego.
    Wszyscy skaczą jak najwyżej krzycząc "Boże, Ty chu*u, Nic nam nie zrobisz!" itp. Tylko jeden facet siedzi na kamieniu i czyta gazetę.
    Podchodzi do niego przewodniczący zjazdu i pyta:
    -A czemu Pan nie bluzga na Boga?
    -Bo w niego po prostu nie wierzę.
  • zeitgeist2010 10.07.18, 10:14
    Mój szacunek dla ludzi, którzy maja potrzebe i motywacje na rozmowy o religii i do tego przy rieslingu.
    Jest to kwestia wyjątkowo prywatna albo czysto akademicka. Dywagacje o zasadach etycznych i moralnym, ktore nami kieruja bylyby chyba bardziej na czasie.

Ja w dalszym ciągu mam silniejszy pociąg do konkretnego i syntetycznie interesującego futbolu.

• amunicyjny1 10.07.18, 10:19
    Prosta rozrywka dla prostych ludzi
  • zeitgeist2010 11.07.18, 08:13
    amunicyjny1 napisał(a):

> Prosta rozrywka dla prostych ludzi

Podaj mi jeden przykład globalnego zjawiska kulturowego, które ma takie znaczenie polityczne jak futbol i które satysfakcjonuje i proste gusty i zaawansowane potrzeby intelektualne?

Dla prostego czlowieka i Szekspir bedzie prosta rozrywka.

• amunicyjny1 11.07.18, 09:47
    zeitgeist2010 napisał:

> i zaawansowane
    > potrzeby intelektualne?
    >
    >A w jakiż to sposób 22 spoconych facetów biegających po trawie,jest substytutem zaawansowanych potrzeb intelektualnych ?
  • zeitgeist2010 21.07.18, 09:23
    amunicyjny1 napisał(a):

> >A w jakiż to sposób 22 spoconych facetów biegających po trawie,jest substytutem zaawansowanych potrzeb intelektualnych ?

Jeden widzi 22 facetow, inny widzi poza nimi roznorodny kontekst towarzyszacy futbolowi: polityczny, kulturowy, psychologiczny. I na tym moze polegac roznica w konsumpcji tego zainteresowania miedzy wrzeszczacym kibolem a kims z intelektualnym podejsciem.
    Przykladowo mundial 1978 roku jest dla mnie studium politycznego wykorzystania turnieju przez junte. Czlowiek uczy sie przy okazji mase o Argentynie i jej historii.

Teraz przykladowo sukces CHorwacji daje asumpt do blizszego zajecia sie polityka tego kraju i jego barwnej pani prezydent. Jak to naprawde jest z demokracja i obchodzeniem sie z trudna historia w tym kraju?

• blueelvic2 10.07.18, 16:23
    Upalne popoludnie, schlodzony Riesling i przypadkowo wypowiedziane zdanie, moze sie stac poczatkiem wcale interesujacej dyskusji.

Wychodzac z zalozenia, ze religie stworzyl czlowiek, to watro zastanowic sie przez moment nad jego dzielem. Stad tez temat o absurdach wiary.
  • szwampuch58 10.07.18, 17:39
    to warto zastanowic sie przez moment nad jego dzielem.....co tu sie zastanawiac: strach czlowieka przed nie znanym,potrzeba jakiegos "alibi" ktore wytlumaczy dlaczego blyska na niebie,dlaczego slonce znika czasem w bialy dzien,dlaczego nagle jest tyle wody,co tak swieci tam u gory w nocy .....itd itp,te wszystkie zjawiska przekraczajace zdolnosci umyslowe uwczesnego czlowieka stworzyly przeroznostych Jezusow,Machometow,Ra, Thor -ow , Zeusow i Manitu

--
  • amunicyjny1 10.07.18, 18:17
    szwampuch58 napisał:

> to warto zastanowic sie przez moment nad jego dzielem.....co tu sie zastanawia
    > c: strach czlowieka przed nie znanym,potrzeba jakiegos "alibi" ktore wytlumac
    > zy dlaczego blyska na niebie,dlaczego slonce znika czasem w bialy dzien,dlaczeg
    > o nagle jest tyle wody,co tak swieci tam u gory w nocy .....itd itp,te wszystki
    > e zjawiska przekraczajace zdolnosci umyslowe uwczesnego czlowieka stworzyly prz
    > eroznostych Jezusow,Machometow,Ra, Thor -ow , Zeusow i Manitu
    >
    A jak to poszło dalej? Najbardziej zatrzęsło wiarą w boga w epoce oświecenia,dzisiejszy ateizm to tylko popłuczyny dawnych rozpraw filozoficznych.Bardziej moda, libertynizm i pół godziny w internecie, niż racjonalne podejście.Dzisiaj wiemy dlaczego błyska, dlaczego zachodzi słońce,Maria Magdalena to dla nas ku... a nie jawnogrzesznica,a Maria miała pierwsze in vitro.
    Mamy jednak 21 wiek,a wiara ma się całkiem dobrze.Dalej boimy się ciemności jak powiedział Hawking, czy powód jest inny ?A może ten irracjonalizm warty jest swojej ceny
  • blueelvic2 11.07.18, 01:10
    Temat o religii bulwersuje zwykle wowczas, kiedy mowa o "naszej" ... Kiedy dyskutujemy na temat Islamu czy tez Judaizm, to hulaj dusza... Wowczas nie ma zadnych ograniczen.

Panstwa arabskie, Iran, Turcja podnosza religie do rzadowego narzedzia ... Polska zaczyna przypominac dyktature koscielna ... Religia zaczyna dominowac i staje sie drogowskazem dla narodu.
  • felusiak1 11.07.18, 04:53
    Nie przesadzaj. Polska nie przypomina kościelnej dyktatury. Podczas mojego pobytu w Polsce nie dostrzegłem wszechobecnej dominacji religii. Może mam coś z oczami a może ty grubo przesadzasz ulegając powszechnemu amokowi usadowionemu na lewo od PiSu.
    O religii można dyskutować ale nie tak jak ty to zrobileś. To było naprawdę nie na poziomie.
    Zgodzisz się, ze kultura norodów jest w durzej mierze pochodną wyznawanej religii. Moralność judeo-chrześcijańska różni
    się od moralności islamskiej i to bardzo. Milosierdzie jest nieznane w islamie.
  • amunicyjny1 11.07.18, 08:01
    felusiak1 napisał:

>

. Milosierdzie jest nieznane w islamie.

Przekazał Abu Hurairah (oby Allah był z niego zadowolony) powiedział: Wysłannik Allaha ﷺ powiedział: „Kiedy Allah zrządził Stworzenie, zobowiązał się zapisując w Swej Księdze, która jest złożona (leży) przy Nim: „Moje miłosierdzie większe jest niż Mój gniew.’” (Hadis qudsi; Muslim, Bukhari, an-Nasa’i i Ibn Madżah)

Przekazał Uqbah ibn Amir (oby Allah był z niego zadowolony), który powiedział: „Słyszałem jak Wysłannik Allaha ﷺ powiedział: „Miły jest Waszemu Panu pasterz, który na szczycie stromej skalistej góry, wykonuje wezwanie na modlitwę i modli się. Wtedy Allah (Pochwalony i Wywyższony niech będzie) mówi: ‚Spójrzcie na Mojego sługę, wykonuje wezwanie na modlitwę i modli się. Obawia się Mnie. Przebaczyłem Mojemu słudze (jego grzechy) i dopuściłem go do Raju’”. (Hadis qudsi; an-Nasa’i z dobrym łańcuchem przekazu)

Przekazał Abu Dhar (ra), że Wysłannik Allaha ﷺ powiedział, że Allah / Bóg Jedyny powiedział: „Kto przychodzi z dobrym uczynkiem, dla tego nagroda będzie zwielokrotniona dziesięciokrotnie lub więcej. A kto przychodzi z występkiem, jego zapłata będzie jednokrotna lub mogę mu wybaczyć. Kto zbliża się do Mnie o długość dłoni – Ja zbliżę się do niego o długość ramienia. A kto zbliża się do Mnie o długość ramienia, Ja zbliżę się do niego o długość sążnia [1,8 m – przyp. tłum.]. A kto przybywa do Mnie, idąc, do tego Ja zbliżę się, biegnąc. A ktokolwiek stanie przede Mną z grzechami tak wielkimi jak ziemia, Ja powitam go wybaczeniem niemal tak samo wielkim, o ile nie czcił niczego oprócz Mnie.” (Hadis qudsi; przekazali Muslim, Ibn Madża i Ahmad)

Przekazał Abu Hurairah (oby Allah był z niego zadowolony) od Proroka ﷺ, który powiedział: „Allah (wychwalony i wywyższony niech będzie) ma niezliczone anioły, które wędrują szukając zgromadzeń (ludzi), podczas których wzywane jest imię Allaha. Siadają z nimi i obejmują ich swymi skrzydłami, wypełniając to, co jest między nimi a najniższym niebem. Kiedy (ludzie uczestniczący w zgromadzeniu) rozchodzą się, (anioły) podnoszą się i wznoszą do nieba. (Prorok, niech pokój i błogosławieństwo Allaha będą z nim) powiedział: „Allah (Potężny i Najwyższy) pyta, mimo, iż On wie lepiej niż oni, „Skąd przyszliście?”. A oni mówią: „Wracamy od Twoich sług na Ziemi. Oni wysławiali Cię (Subhana Allah), wywyższali Cię (Allahu akbar), zaświadczali, że ma boga oprócz Ciebie (la ilaha illa Allah), wychwalali Cię (Al-Hamdulillah), i prosili Cię (o łaskę)”. On mówi: „I o co Mnie prosili?”. Oni mówią, „Prosili Cię o Twój Raj”. On mówi: „A czy widzieli Mój Raj?”. Oni mówią, „Nie, o Panie”. On mówi: „A jak byłoby, gdyby widzieli mój Raj!” Oni mówią, „I prosili o Twoją ochronę”. On mówi: „Przed czym proszą, abym ich ochraniał?”. Oni mówią, „Przed Twoim Ogniem piekielnym, Panie”. On mówi: „A czy widzieli Mój Ogień piekielny?”. Oni mówią, „Nie”. On mówi: „Jak byłoby, gdyby wiedzieli Mój Ogień piekielny”. Oni mówią, „I prosili o Twoje wybaczenie”. (Prorok, pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział: „Wtedy On mówi: „Wybaczyłem im i dałem im to o co poprosili i ochroniłem ich przed tym, przed czym prosili o ochronę”. (Prorok, pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział: „Oni mówią, „Panie, między nimi ‘taki-a-taki’, najbardziej grzeszny sługa, który przechodził tylko i dołączył do nich”. (Prorok, pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział: „I On mówi: „I jemu (również) przebaczyłem. Ten, kto przebywa z takimi ludźmi nie będzie cierpiał”. (Hadis qudsi; Muslim, Bukhari, at-Tirmidhi i an-Nasa’i)

Przekazał syn Abbasa (oby Allah był z niego zadowolony) od Wysłannika Allaha ﷺ: „Allah zapisał czyny dobre i złe. Potem wyjaśnił je (mówiąc, że) kto miał zamiar (intencję) wykonania dobrego uczynku, ale nie zrobił go, temu Allah zapisze to jako jeden pełny dobry czyn, lecz, jeśli zamierzał i spełnił go, Allah zapisze mu za niego od dziesięciu do siedmiuset razy lub wiele więcej uczynków. Aczkolwiek, jeśli zamierzał on postąpić źle, i zaniechał, Allah zapisze mu to jako jeden pełny dobry czyn, jednak jeśli zamierzał i postąpił tak, Allah zapisze mu to jako jeden zły czyn.” (Hadis qudsi; Bukhari i Muslim)

Przekazał Abu Hurairah (ra): Prorok ﷺ powiedział: „Bramy Raju będą otwarte w poniedziałki i czwartki i każdy sługa (Allaha), który nie doda współtowarzyszy Allahowi otrzyma przebaczenie, oprócz tego, kto żywi urazę do swego brata. (O nich) zostanie powiedziane: „Poczekajcie z tymi dwoma, aż się pogodzą; poczekajcie z tymi dwoma, aż się pogodzą” (Hadis qudsi; Muslim, Malik i Abu Dawud)

Przekazał Abu Hurairah (oby Allah był z niego zadowolony): Wysłannik Allaha ﷺ powiedział: „Allah powie w Dniu Zmartwychwstania: ‚Gdzie są ci, którzy miłują jedni drugich przez Moja chwałę? Osłonie ich dziś Moim cieniem, oto dzień, w którym nie ma innego cienia, poza Moim Cieniem’”. (Hasis qudsi; Bukhari)

Przekazał Abu Hurairah (ra), że Prorok ﷺ pośród rzeczy, jakie przekazuje od swego Pana (Potężnego i Najwyższego) powiedział: „Sługa (Allaha) popełnił grzech i powiedział: „Allahu, przebacz mi mój grzech”. I On (Potężny i Najwyższy) powiedział: „Mój sługa popełnił grzech i wiedział, że ma Pana, który wybacza grzechy i za nie karze”. Wtedy (sługa) znów popełnił grzech i powiedział: „O Panie, wybacz mi mój grzech”. I On (Potężny i Najwyższy) powiedział: „Mój sługa popełnił grzech i wiedział, że ma Pana, który wybacza grzechy i za nie karze”. Wtedy (sługa) znów popełnił grzech i powiedział: „O Panie, wybacz mi mój grzech”. I On (Potężny i Najwyższy) powiedział: ‘Mój sługa popełnił grzech i wiedział, że ma Pana, który wybacza grzechy i za nie karze. Czyń jak zechcesz, gdyż Ja ci wybaczyłem.” (Hadis qudsi; Muslim i Bukhari)

Przekazał Abu Said al-Khudri (oby Allah był z niego zadowolony): Wysłannik Allaha ﷺ powiedział: „Allah zwróci się do mieszkańców Raju, „Mieszkańcy Raju!” Oni powiedzą: „Panie nasz, stajemy przed Tobą na Twe wezwanie, i dobro spoczywa w Twoich dłoniach”. Wtedy On powie: „Czy jesteście zadowoleni?”. Oni powiedzą: „Jakże moglibyśmy być niezadowoleni, o Panie, skoro dałeś nam to, czego nie dałeś żadnemu innemu Twemu stworzeniu?”. Wtedy On powie: „Czy chcielibyście, abym wam dał coś lepszego od tego?”. Oni powiedzą: „Panie, cóż może być lepszego od tego?”. A On powie: „Obdarzę was moją łaską i nigdy więcej nie będę z was niezadowolony”. (Bukhari, Muslim i at-Tirmidhi)

Jest znane tak jak w każdej religii
  • zeitgeist2010 11.07.18, 08:20
    Zaskocze sam siebie i dam ci kciuk do gory za ten wpis i uzycie oryginalanych zrodel. Dodajmy ze jednym z filarow Islamu jest dawanie jalmuzny dla ubogich. 2,5% swojego dochodu dla ubogich.

• blueelvic2 11.07.18, 13:42
    Na czym opierasz swoja wiedze o Bogu? Odpowiedz szczerze.

Ps. Zadane pytanie z watku otwarcia bylo na przyzwoitym poziomie i nie zgadzam sie z toba w tej sprawie.
  • zeitgeist2010 11.07.18, 08:16
    blueelvic2 napisał(a):

> Temat o religii bulwersuje zwykle wowczas, kiedy mowa o "naszej" ... Kiedy dyskutujemy na temat Islamu czy tez Judaizm, to hulaj dusza... Wowczas nie ma zadnych ograniczen.
    >
    > Panstwa arabskie, Iran, Turcja podnosza religie do rzadowego narzedzia ... Polska zaczyna przypominac dyktature koscielna ... Religia zaczyna dominowac i staje sie drogowskazem dla narodu.

Bulwersue moze ludzi, ktorzy nie maja nic lepszego do roboty. Na tym forum nie ma ludzi wierzacych, co nie musi akurat byc minusem. Istotne jest czy maja jakas etyke albo moralnosc.

• amunicyjny1 11.07.18, 10:00
    zeitgeist2010 napisał:

> . Polska zaczyna przypominac dyktature koscielna ... Religia zaczyna dominowac
    > i staje sie drogowskazem dla narodu.[/i]

>
    Nie rób taniej erystyki.W Polsce niema nic przypominającego dyktaturę kościelną

• amunicyjny1 11.07.18, 10:56
    zeitgeist2010 napisał:

>
    > > Panstwa arabskie, Iran, Turcja

Iran nie jest państwem arabskim, ani tym bardziej państwem z wybijającym się fanatyzmem religijnym. Troszkę dziwne że nie podałeś jako przykład np AS

Turcja w tym zestawieniu to wogule jakieś nieporozumienie
  • blueelvic2 11.07.18, 13:30
    Kazdy z nas czegos w zyciu szuka. Kazy z nas probuje znalezc swoje miejsce na tym padole. Znalezc swoj wlasny i niepowtarzalny sens zycia.

Z poczuciem dobra i zla czlowiek sie rodzi i to jest fundament na ktorym rodzinny dom, srodowisko zbuduje indywidualna moralnosc.

Dziwie sie wiec, ze niektorzy slyszac pytanie: Jaki jest twoj Bog wpadaja w poploch i zaczynaja mowic cos tam o poprawnosci. Takie pytanie to katecheci zadaja juz dzieciom w przedszkolu... A tu nagle dorosli i zyciem doswiadczen iinternauci zaczynaja sie oburzac. No wlasnie, ... taka maja moralnosc, ktora ktos im zbudowal.

Jaki jest twoj Bog?

Dzieci zwykle odpowiadaja: Moj Bog jest dobry i troskliwy. Moj Bog jest wszechmocny, milosierny ...

No coz, kazdy z nas postrzega go inaczej.
  • suender 14.07.18, 20:56
    blueelvic2 11.07.18, 13:30

> Jaki jest twoj Bog?

Bardziej absurdalnego pytania trudno chyba wymyślić!
    Od kiedy to Bóg jest kogoś własnością, by on mógł powiedzieć "Mój Bóg."
    Najwyższy należy tylko sam do siebie. No, niestety ateusze mają synapsy uszkodzone i nie rozumieją tej prostej prawdy.

Pozdr.
  • zeitgeist2010 11.07.18, 08:22
    Jest to religia pokojowa, antymaterialistyczna, intelektualna i duchowa. Gdyby ludzkość przeistoczyla się w buddystów mielibysmy czysta i pokojowa planete.

Swiat zachodni na bazie chrzescijanstwa dal gawiedzi orgie konsumeryzmu ale ow konsumeryzm doprowadzi prędzej czy później do samozagłady ludzkości.
  • felusiak1 11.07.18, 09:21
    bullshit. kiedyś wyginiemy ale nie od konsumeryzmu.
  • amunicyjny1 11.07.18, 09:51
    felusiak1 napisał:

Bo prawdopodobnie znasz go tylko bardzo powierzchownie

> bullshit. kiedyś wyginiemy ale nie od konsumeryzmu.

Zginiemy w walce o pokój,co samo w sobie jest idiotyczne
  • 3nd 11.07.18, 13:30
    A ja polecam wina izraelskie (w/g mnie z najlepszych na swiecie) . Takze to wino
    www.google.co.il/search?rlz=1C1NHXL_enIL702IL702&biw=1524&bih=710&tbm=isch&sa=1&ei=7-dFW8nCMY-ukwXyjpo4&q=israel+gewurztraminer&oq=israel+gewurztraminer&gs_l=img.3...136511.143193.0.143963.6.6.0.0.0.0.217.1019.0j5j1.6.0....0...1c.1.64.img..0.2.369...0i8i7i30k1.0.mqcco8iNMh4#imgrc=OVEl06zDVELlAM:
  • blueelvic2 11.07.18, 14:27
    i potwierdzam - wspanialy.

Odwiedzalem Izrael czterokrotnie i za kazdym razem odwiedzalem jego winnice.
  • blueelvic2 11.07.18, 14:18
    Budda nie stworzyl religii. On nie mial takiego zamiaru... Zrobili to jego uczniowie po jego smierci.
  • lont12 15.07.18, 02:09
    także samo Jezus

--
    It ain't over until the fat lady sings
  • blueelvic2 24.07.18, 21:17
    zrobili religijny biznes. Zreszta w Islamie bylo to samo.
  • blueelvic2 11.07.18, 14:52
    Czytajac wypowiedzi niektorych internautow odnosze wrazenie, ze sami nie wiedza czym tak naprawde jest wiara religijna.

Na milosc cioci Klary... Skoro mowie, ze w cos wierze, to mam swiadomosc czym jest wiara i jakie sa podstawy mojej religii. Ludzie, nie badzie hipokrytami.

Zarzucacie mnie brak szacunku, a sami nie wiecie czym wiara religijna tak naprawde jest?

Rozumiem i szanuje Wasz poglad, ale nie zwalajcie na mnie wlasne limitowane przekonania.

Jan Pawel II w swojej slynnej encyklice Fides et ratio pisal:

Wara i rozum sa jak dwa skrzydla, na ktoych duch ludzki unosi sie ku kontemplacji prawdy.

Szanujcie slowa papieza i nie piszcie bzdur pod moim adresem.

Ps. Wiara to postawa osobowa, ktora rozroznia pomiedzy przypuszczeniem a wiedza. Wiara to miedzy innymi tylko ograniczone poznanie , ktore powinno byc wstep do intelektualnego pelniejszego pogladu.
  • blueelvic2 11.07.18, 14:55
    nie badzcie hipokrytami. Sorry.
  • blueelvic2 12.07.18, 14:15
    I na tym koncze ta dyskusje. Niech Stworca Wszystkiego blogoslawi kazdemu z nas.

Alleluja. Amen.
  • suender 14.07.18, 21:03
    blueelvic2 11.07.18, 14:52

> Zarzucacie mnie brak szacunku, a sami nie wiecie czym wiara religijna tak naprawde jest?

WIARA jest łaską i ją się dostaje darmo, jej nie można wykoncypować, nie można jej pożyczyć ani kupić.
    Blu-blu widocznie jej jeszcze nie dostał i jest zamotany.
    Niech będzie cierpliwy, a nuż Najwyższy się zlituje .....

Pozdr.
  • blueelvic2 14.07.18, 21:57
    tobie ofiarowal? Kiedy ta laske wiary otrzymales - w ktorym momencie zycia?

• suender 23.07.18, 15:55
    blueelvic2 14.07.18, 21:57

> Kiedy ta laske wiary otrzymales - w ktorym momencie zycia?

To jest bardzo dobre pytanie.

A więc jest to sprawa indywidualna i przychodząca bez zapowiedzenia i w sposób niekiedy niezauważalny, np. wczoraj jeszcze jej nie było, -a dzisiaj już jest!
    Czyli coś podobnego jak błysk/światło intuicji, niekiedy mierzony jest minutami, a niekiedy miesiącami, a nawet i dłużej.

Jeżeli chodzi o mnie, to nie mam pewności jak małą porcję łaski tej otrzymałem, a skąd to mogę się jeno domyślać, a kiedy? to chyba było to na raty na przestrzeni ca. 60 lat.

Kiedy Cię coś podobnego dosięgnie, to chyba będziesz bardziej zorientowany niż ja.

Pozdr.

"Wir muessen wissen, - und wir werden wissen!' [David Hilbert]
  • blueelvic2 23.07.18, 16:17
    Czyli poznawanie Stworcy na raty.

Czy w zwiazku z tym nie nalezaloby zaczekac z wszelkimi sakramentami do pelnego objawienia sie laski wiary?
  • lont12 15.07.18, 01:24
    Z pozycji dyletanta zaryzykuję twierdzenie że Człowiek stworzył Boga na wzór i podobieństwo swoje. Bóg Żydów jest stary i brodaty, a Chrześcijanie dorzucili mu Syna Bożego, który jest młody, szczupły i długowłosy, z lekkim zarostem co najwyżej. Syn Boży Hindusów, Budda, jest z kolei ogolony i ma wielki brzuch, co niezupełnie, jak na mój gust, idzie w parze z jego wegetarianizmem. Chrystus przechadza się po wodzie, albo wisi, a Budda zawsze siedzi ze skrzyżowanymi nogami. Muszę przyznać że aryjscy Poganie mieli dużo ciekawszą koncepcję Boga, bardziej filozoficzną i bliższą współczesnej nauce. Przede wszystkim skwantowali Boga. Bóg objawia się pod wieloma postaciami, dobrymi lub złymi, co tłumaczy fakt występowania zła na Ziemi lepiej niż w religiach monoteistycznych, gdzie dobry i wszechpotężny Bóg toleruje zło, a więc albo nie jest tak naprawdę dobry, albo nie jest tak naprawdę wszechpotężny, gdyż nie potrafi uporać się z Szatanem. Wedy, Upaniszady, Awesta, mity słowiańskie, mity celtyckie, mity greckie to były wszystko piękne i spójne systemy filozoficzne przewyższające swoją mądrością i trafnością te religie monoteistyczne, które później siłą zapanowały w Eurazji. Nasi przedchrześcijańscy przodkowie, czy to w dolinie Indusu, czy w Grecji, mieli generalnie dużo lepsze zrozumienie fizycznej rzeczywistości niż te monoteistyczne masy, które po nich nastały i które do dziś robią człowiekowi sieczkę z mózgu, a często i sieczkę z ciała przy pomocy różnych bombek. W pewnych aspektach, takich jak zagadnienie czasu, twórcy systemu wedyjskigo przewyższają nas do dzisiaj. Dla przykładu skwantowali czas, podając nawet najmniejszą jednostkę czasu, do czego dzisiejsza nauka jeszcze nie doszła. Mam tu w Australii do czynienia z Hindusami i ci nie lubią rozmawiać o Wedach. Wedy przyszły do Indii z północy i przyniósł je biały człowiek, który co prawda rozjaśnił Hindusom skórę, ale jednak był to formalnie opresor, który w obronie swojej rasy wprowadził system kastowy, który jednak nie zapobiegł temu czemu miał zapobiec. Hindusi wyemancypowali się i wymyślili swoje własne mity - Mahabharatha, Ramajana - z Kriszną jako największym bóstwem. Kriszna (czyli Czarny) wyleczył Hindusów z kompleksu białego człowieka, który przyniósł im Wedy.

--
  • blueelvic2 15.07.18, 04:56
    Skoro o hinduizmie zaczynasz, to znaczy, ze tematyka Absolutu i wszystkiego co z nim zwiazane nie jest tobie az tak bardzo obca.

Prasylaba AUM - najwazniejszy symbol hinduizmu. Swiadomosc na jawie - swiadomosc we snie - sen gleboki bez marzen sennych. A wiec: ziemia, niebo i przestwor pomiedzy nimi. Kropka w znaku graficznym symbolizuje absolutna swiadomosc, najwyzsza jazn, ktora je przenika.

Nasz swiat i wszystko to, co nazywamy obiektywna rzeczywistoscia, swiat oklepanych pojec i naszego zdrowego rozsadku jest tylko zludnym cieniem bezczasowej struktury, ktora moze okazac sie umyslem Boga.

Struktura wszechswiata jest czterowymiarowa czasoprzestrzen, a wrazenie ze czas uplywa to tylko zludzenie ludzkiego umyslu.

Umysl ludzki.

Napisales cos bardzo ciekawego: Człowiek stworzył Boga na wzór i podobieństwo swoje. Inaczej mowiac Bog mieszka w ludzkim umysle... i dlatego ma on wszystkie ludzkie cechy.

Dlatego we wszystkich religiach Bog ma postac osobowa.

Wiara czlowieka w slowo pisane trzy tysiace lat temu... Pisane slowo przez ludzi nierozumiacych ichniego rzeczywistego swiata. Stary Testament zawiera wieczne prawdy o swiecie i ludzkim moralnym postepowaniu, a powszechnie wiadomo, ze uplyw czasu modyfikuje wszystko.

Mozg ludzki, swiadomosc i ego czlowieka.
  • lont12 18.07.18, 10:56
    Podobno t.zw. Transcendentalna Medytacja, jak i nasz polski Różaniec, czyni cuda. Poprzez serdeczne powtarzanie w kółko imienia boga, albo tekstu "bożego", można zablokować rozum, a wtedy otwiera się alternatywne postrzeganie rzeczywistości.

--
  • blueelvic2 18.07.18, 14:35
    Maja zbawic czlowieka. Po smierci jego "dusza" pojdzie do ...

W tym momencie musimy zadac sobie pytanie: czym tak naprawde jest smierc, a z tym wieze sie pytanie nastepne: czym jest jazn czlowieka. To temat naprawde trudny i niemozliwy aby w paru zdaniach go opisac.

Wyobrazenie raju malowane i kreslone barwnie przez wszystkie religie to absurdy ludzkiego umyslu, ktore same w sobie sa zaprzeczeniem.
  • lont12 19.07.18, 09:52
    Jako wczesny nastolatek spędzałem wakacje wraz z moimi kuzynami u naszej babci. Babcia każdego wieczoru zasiadała w super wygodnym skórzanym "poniemieckim" fotelu z różańcem w ręku. Zastanawialiśmy się jak on tak może i co ona z tego ma. Dziś nie mam wątpliwości że miała wtedy dużo bogatsze wrażenia od nas, słuchających w sąsiednim pokoju In-Gadda-Da-Vida w wykonaniu Iron Butterfly. Puszczaliśmy to dość głośno, a ona nigdy się nie skarżyła, tak była pochłonięta różańcem.

--
  • blueelvic2 19.07.18, 15:16
    nie miala pojecia czym jest czterowymiarowa czasoprzestrzen czy tez czym jest fizyka kwantowa.

Jazn, ego czlowieka z XIX wieku bylo totalnie inne od naszego ... W tym miejscu powiem jak moj schorowany przyjaciel byl mawiac: Z problem swoim ide do lekarza, a nie do Pana Boga.

Kazdy z nas musi sie czasami gleboko sie zamyslic... Szukamy miejsca, aby porozmawiac z samym soba. Jeden wezmie rozaniec do reki i usiadzie wygodnie w fotelu, inny pojdzie na polow pstragow nad rzeke. Wschod slonca, szum rzeki i spiew ptakow sprawia, ze jestes blizej natury, ze jestes jego czastka - piekno, czas, przestrzen ... Czasoprzestrzen.
  • lont12 20.07.18, 10:51
    zachęcony tytułem tego wątku raczę się właśnie gatunkiem Riesling Traminer i ciekawa myśl w związku z tym przyszła mi do głowy... rodzimy się bezzębni i łysi, umieramy bezzębni i łysi - jaki z tego wniosek? ano taki że być może Bóg jest bezzębny i łysy :)

--
  • blueelvic2 20.07.18, 15:01
    winiarnie: Konzelmana, ktory pochodzi z Niemiec.

Ciekawostka zas jest to, ze krzewy winne sa genetyczna krzyzowka Rieslinga i Gewurztraminera w przeciwienstwie do mieszanek winnych. A wiec wino, ktorego smaki maja "charakter" winogron rodzicielskich.

Wspaniale wino.
  • zeitgeist2010 21.07.18, 09:01
    lont12 napisał:

> Z pozycji dyletanta zaryzykuję twierdzenie że Człowiek stworzył Boga na wzór i podobieństwo swoje. Bóg Żydów jest stary i brodaty, a Chrześcijanie dorzucili mu Syna Bożego, który jest młody, szczupły i długowłosy, z lekkim zarostem co na jwyżej. Syn Boży Hindusów, Budda, jest z kolei ogolony i ma wielki brzuch, co niezupełnie, jak na mój gust, idzie w parze z jego wegetarianizmem.

• zeitgeist2010 21.07.18, 09:11
    lont12 napisał:

Muszę przyznać że aryjscy Poganie mieli dużo ciekawszą koncepcję Boga, bardziej filozoficzną i bliższą współczesnej nauce. Przede wszystkim skwantowali Boga. Bóg objawia się pod wieloma postaciami, dobrymi lub złymi, co tłumaczy fakt występowania zła na Ziemi lepiej niż w religiach monoteistycznych, gdzie dobry iwszechpotężny Bóg toleruje zło, a więc albo nie jest tak naprawdę dobry, albo nie jest tak naprawdę wszechpotężny, gdyż nie potrafi uporać się z Szatanem. Wedy, Upaniszady, Awesta, mity słowiańskie, mity celtyckie, mity greckie to były wszystko piękne i spójne systemy filozoficzne przewyższające swoją mądrością i
    > trafnością te religie monoteistyczne, które później siłą zapanowały w Eurazji. Nasi przedchrześcijańscy przodkowie, czy to w dolinie Indusu, czy w Grecji, mi li generalnie dużo lepsze zrozumienie fizycznej rzeczywistości niż te monoteistyczne masy, które po nich nastały i które do dziś robią człowiekowi sieczkę z m ózgu, a często i sieczkę z ciała przy pomocy różnych bombek. W pewnych aspektach, takich jak zagadnienie czasu, twórcy systemu wedyjskigo przewyższają nas do dzisiaj. Dla przykładu skwantowali czas, podając nawet najmniejszą jednostkę cz asu, do czego dzisiejsza nauka jeszcze nie doszła. Mam tu w Australii do czynie> nia z Hindusami i ci nie lubią rozmawiać o Wedach. Wedy przyszły do Indii z pół
    > nocy i przyniósł je biały człowiek, który co prawda rozjaśnił Hindusom skórę, a> le jednak był to formalnie opresor, który w obronie swojej rasy wprowadził syst> em kastowy, który jednak nie zapobiegł temu czemu miał zapobiec. Hindusi wyeman> cypowali się i wymyślili swoje własne mity - Mahabharatha, Ramajana - z Kriszną> jako największym bóstwem. Kriszna (czyli Czarny) wyleczył Hindusów z kompleksu> białego człowieka, który przyniósł im Wedy.>
    >
    >

Nie myl suwenirow ze smiejacym Budda dla turystow z autentycznymi przedstawieniami buddy. Na posagach widzimy szczuple postacie z niezwykla roznorodnoscia barw skury i rysow twarzy: kaukazkie, orientalne i wrecz negroidalne. Odzwierciedla to roznorodnosc etniczna ludow tego regionu.
    Zgadza sie, ze religie monoteistyczne byly obce ludom indo-aryjskim. Blisko-wschodnie pochodzenie monoteizmu, tej specyficznej kultury tlumaczy moze jej usterki.

Na Subkontynencie indyjskim starly sie i wymieszaly roznorodne etnie i religie. DLa nas Hindus to jakis stereotyp. Ale pamietajmy, ze 1,4 mld mieszkancow obejmuje setki grup etnicznych i jezykow!!! Pod tym wzgledem Indie sa wielokrotnie bardziej zroznicowane niz Europa.

• lont12 21.07.18, 11:41
    Budda żył jakieś 500 lat p.n.e. (mniej więcej wtedy co Herodot), a te posążki przedstawiające szczupłego Buddę z fryzurą to interpretacje o co najmniej 1000 lat młodsze, inspirowane już ludową wyobraźnią ukształtowaną przez Mahabharatę. Dzisiejsi buddyści żyjący w buddyjskich świątyniach, takich jak ta w australijskim mieście Wollongong, są ogoleni, na cześć swojego mistrza Buddy. Budda (po naszemu Obudzony) miał matkę Maja (po naszemu Majaka, Iluzja). Sanskryt i polski mają wspólne źródło, stąd te podobieństwa językowe. "Pancz" to pięć, a "czatur" to cztery. Po angielsku "punch" to ukłucie albo zadanie ciosu pięścią. "Pięć" to otwarta dłoń, a "Pięść" to zamknięta.
    Zgadza się że w dzisiejszych Indiach mamy około 200 języków, wciąż żywych języków w przeciwieństwie do sanskrytu. Najbardziej znaczące to Hindi, które przejęło dużo z sanskrytu, oraz Tamil z południa. Tamil jest też jednym z oficjalnych języków w Malezji, gdzie osiedliło się sporo Hindusów, ale nie zawładnęli oni Malezją tak jak wyspą Fidżi.

--
  • de_oakville 20.07.18, 11:27
    Moj samochod - obecnie Volkswagen Jetta, sam sie nie stworzyl. Po to, zeby dzialal i jezdzil potrzebna byla mysl (inteligencja), a potem dzialanie - deska kreslarska, fabryka itd. To dzieki ludziom powstal samochod i inne uzyteczne rzeczy - komputer, telewizor, telefon itd. A teraz czlowiek, czy zwierze. Wszystko w tych organizmach dziala "jak w zegarku" - serce, mozg, uklad miesniowy itd. Czlowiek sam siebie nie stworzyl i nikt mi nie wmowi, ze stworzyla go "proznia", "kosmos" lub "powietrze". Proznia jest glupia jak "korek", a do stworzeania i dzialania takiego mechanizmu jak organizm ludzki potrzebna byla inteligencja. Jezeli nie ludzka to czyja? Ano tych "sil przyrody", ktore my, ludzie wierzacy nazywamy Bogiem.
    W kosmicznej przestrzeni "czlowieczek" jest maly jak mrowka, jak ziarenko piasku.
  • bywszy2 20.07.18, 11:37
    de_oakville napisał:

> W kosmicznej przestrzeni "czlowieczek" jest maly jak mrowka, jak ziarenko piasku.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
    a boga stworzyl na podobienstwo swoje.
    I ile cierpien na Ziemie z jego udzialem sprowadzil!

--
  • blueelvic2 20.07.18, 14:51
    Oczywiscie mieli rydwany, ale to nie to samo co czolg.

Nijaki Goethe powiedzial kiedys: Nie jestesmy oszukiwani, sami siebie oszukujemy.

Gdzies powyzej w tym (chyba) watku pisalem, ze Rzeczywistosc czyli fotografia naszego swiata, zalezy od jakosci informacji dostarczanych do mozgu poprzez nasze indywidualne narzady zmyslow. I jeszcze jedno: pierwotniaki rowniez nie stworzyly sie same, ale ich nie stworzyl rowniez czlowiek i nie sa one az tak bardzo skomplikowanym organizmem zywym.

Sila sprawcza i co dalej? W tym miejscu zadam proste pytanie:

Czy ewolucja biologiczna ma miejsce? Nie czekajac na odpowiedz sam odpowiem: Czy tego chcemy czy tez nie, ewolucja MUSI zachodzic. Ba, malo! Ona jest logiczna konsekwencja samego istnienia organizmow zywych i fizycznej rzeczywistosci.

Mutacje. Mutacje ludzkiego genomu i czynniki, ktore ja spowodowaly. Biologia. Chemia organiczna. Wodor, tlen, wegiel ...

W skali wszechswiata woda woda nie powstaje w twoim kuchennym kranie ... Powstaje w chmurach gwiezdnego pylu.

Tak, dwa atomy wodoru i jeden atom tlenu, to najprostsza i najcenniejsza czasteczka dla zycia.

Woda - zycie.

• zeitgeist2010 21.07.18, 09:43
    de_oakville napisał:

Wszystko w> tych organizmach dziala "jak w zegarku" - serce, mozg, uklad miesniowy itd. Cz> lowiek sam siebie nie stworzyl i nikt mi nie wmowi, ze stworzyla go "proznia", > "kosmos" lub "powietrze". Proznia jest glupia jak "korek", a do stworzeania i d> zialania takiego mechanizmu jak organizm ludzki potrzebna byla inteligencja. Jezeli nie ludzka to czyja? Ano tych "sil przyrody", ktore my, ludzie wierzacy na > zywamy Bogiem.> W kosmicznej przestrzeni "czlowieczek" jest maly jak mrowka, jak ziarenko piasku.

Gdy studiuje sie powstanie i rozwoj zycia na na naszej planecie, nasuwa sie wniosek jak niewyobrazanlnie bogata, dluga i pelna tysiaca przypadkow ona byla. NIezwykle zlozony proces, ktory w koncu doprowadzil do powstania homo sapiens.
    Doskonale rozumiem potrzebe znalezienie jakiegos inteligentnego tworcy za tymi szalenie zlozonymi i szczegolowymi procesami. Nie chodzi tu tylko o ewolucje ale i o procesy kosmiczne.
    Mnie uderza przede wszystkim zjawisko ”prob i bledow” oraz rola szczesliwego zbiegu okolicznosci w tych dlugotrwalych procesach.

ZIemia byla bombardowana przez meteory ale ostala sie i wytworzyla zimna planete w doskonalej odleglosci od slonca. Ani z ablisko ani za daleko.
    POtem ogrzewala sie i oziebiala, po jednym poteznym uderzeniu wytworzyl sie Ksiezyc tak wazny dla przyplywow i odplywow oceanow.
    Potem zycie na ziemi, ktore czasami wisialo na cienkim wlosku ale przezylo jakims cudem losu.

Po jednej katastrofie wyginely wszystkie gatunki poza jednym – dinozaurami, ktore panowaly na planecie az do nowego pzypadku, gdy potezny meteor na Yukatan spowodowal wymarcie dinozaurow ale z to zkolei otworzylo droge do dominacji dla ssakow.

Jedyna konkluzja jest to, ze zlozonosc tych procesow i rola przypadkow jest tak duza, ze trzeba sie pogodzic z fakten, ze jestesmy jedyna forma zycia we wszechswiecie.
    Powinno to napelnic nas pokora do naturalnego srodowiska i naszych bliznich.

• blueelvic2 21.07.18, 22:04
    prawdopodobienstwa mowi, ze takich planet i form zycia moze byc duuuzo wiecej.
  • karbat 27.07.18, 00:46
    felusiak1 napisał:
    > Człowiek potrzebuje religi jak ryba wody i jeśli nie chce wierzyć w boga to zas
    > tepuje go innym idolem.

naduzycie . mow o sobie , a nie w imieniu innych . unikaj tego, bedziesz b. wiarygodny

> Ateizm jest religią podobnie jak globalne ocieplenie. Oba wyznania są waleczne
    > i celują w nawracaniu niewiernych.

sprawdz sobie znaczenie slowa ateizm . na co nawracaja ateisci … ?

> Dobrą stroną religii jest nagroda lub kara po śmierci.

ty tak powaznie … ,czy tylo powtarzasz madrosci obrzezanego zyda sprzed tysiecy lat ..
    napisz felusiak cos wiecej o tej karze , nagrodzie po smierci , bedzie na fs weselej .

po smierci bedzie sie zyc .. wiecznie …
    stwierdzenie po naduzywaniu ziol i wina

• blueelvic2 27.07.18, 02:01
    bedzie mozna znalezc winne grona tak wielkie, ze orzel, ktory chcialby okrazyc owoc musialby leciec nieprzerwanie przez calutki miesiac.

Brylanty, rubiny wszedzie: na poduszkach, kielichach, naczyniach ... Nie bedzie zadnych klopotow z trawieniem, nie bedzie potrzeby wydalania. Pic, zrec do woli nawet wieprzowine.

A co seksem? Ho ho ho ... do oporu. Imbir, kadzidlo, mirra, cynamon, ambra - zadnych wstretnych zapachow i kolejka dziewic do loza.
  • karbat 27.07.18, 00:59
    w biblii sa dwie rozne wersje stworzenia swiata i ludzi ( na marginesie ).
    kazdy moze sobie wybrac wersje , ktora mu bardziej pasuje .

zanim bozia stworzyla czlowieka , stworzyla dinozaury i je zgladzila .
    w dziejach swiata kikakrotnie nastepowala zaglada ca 90 proc gat. istot zywych

znaczy sie przed stworzeniem czlowieka bozia kilkakrotnie stwarza i kilkakrotnie
    zgladzala istoty zyjace na ziemi .

bozia cos tam na przed milionami lat stwarzala i to zgladzala , nieomylna
    wszechwiedzaca bozia niezadowolona byla z wyniku swojego dzialania ...

cos sknocila , praktykowala , uczyla sie, nie mogla , czy tez
    nie potrafila stworzyc ludzi juz przed setkami milionowi lat

musiala jej przyjsc z pomoca ewolucja :(
  • blueelvic2 27.07.18, 01:45
    Jak przypuszczaja historycy, zaraz po tym wiekopomnym biblijnym stworzeniu swiata sumeryjscy swiadkowie wrocili do miasta Eridu, metropolii, ktora tetnila zyciem od 1500 lat zanim Bog stworzyl swiat, zeby spokojnie przedyskutowac to wyjatkowe wydarzenie...

• karbat 27.07.18, 02:10
    no , Maryja z dzieciatkiem na reku… tez juz byla , przed tysiacami lat

www.ebay.de/itm/Isis-Figur-mit-Horus-Kind-Agypten-Deko-aegyptische-Goetter-/131973405860-----------

na drugi dzien po imprezie weselnej, na pustyni, wszyscy sa skacowani i spragnieni
    rozlegaja sie glosy, wody … wody … , niech, ktos przyniesie wode …
    gosc nazywany Piotrkiem wola , - tylko po ta wode nie posylajcie Jezusa

• karbat 27.07.18, 02:21
    cos zle poszlo .
    Maryja z dzieciatkiem . wczesniejsza o tysiace lat . zaadaptowana dla katolikow .

www.google.de/search?tbm=isch&q=Isis-Figur-mit-Horuskind-%C3%84gypten-&spell=1&sa=X&ved=0ahUKEwjZ9ZaagL7cAhVMa1AKHfWVAPcQBQg2KAA&biw=914&bih=387&dpr=1.75#imgdii=oPQOjS0GRovE9M:&imgrc=lLXSHOaq8JBRkM:
  • gosc88 27.07.18, 03:15
    Czy materia/wszechswiat istnieje wiecznie ??

Tak lub Nie ??

I odpowiedz 'Tak' jak i 'Nie' jakos nie chce mi sie miescic w glowie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.