Dodaj do ulubionych

Nie cierpię zachodnich filmów o Rosji

27.11.18, 15:05
Sa naiwne i sztuczne - dobry film o tematyce rosyjskiej mogą zrobić tylko Rosjanie.
No, czasem udaje sie to Ukraińcom, Białorusinom i w znacznie mniejszym stopniu Polakom.

Dlatego nie lubię również analiz zachodnich politologów, a wyjątek stanowi Brzezinski, właśnie dzięki skazie wschodnioeuropejskiej.
Zdecydowanie najbardziej interesują mnie wypowiedzi politologów matuszkańskich, dla których Rosja to ukochana ojczyzna, wku...ca ich niebywale na każdym kroku.
To prawie jak ja:)
Wprawdzie nie ojczyzna, ale Kraj, który naprawde lubie.
Ot, taki paradoks, że w oczach różnych "igorków" robię za rusofoba, a tak naprawdę, jest dokładnie na odwrót.

Zamieszczam link do obszernej wypowiedzi Liliji Szewcowej, rosyjskiego politologa liberała, o międzynarodowej pozycji i dorobku.
www.pravda.com.ua/articles/2018/11/26/7199387/

"Putin wie, że jego czas mija."

--
Po polsku nie mowi sie "mydlo OD for you", ani "samochod OD pobieda" - to wymysl przyglupow z agencji reklamowych, zasmiecajacych jezyk.
Edytor zaawansowany
  • szwampuch58 27.11.18, 15:13
    tego tez:
    www.youtube.com/watch?v=CGGr21PilKY

--
    www.youtube.com/watch?v=S07XJA7VaVA
  • boavista4 27.11.18, 15:51
    lubia ci poza granicami. Polacy w Ameryce tesknia za Polska, lubia ja odwiedzac i wszystko tam jest piekne. Brazylijczycy poza Brazylia, kochaja swoj kraj, flaga brazylijska w kazdym miiezkaniu, a jezeli nie flaga to samba, cachaca, potrawy, wspomnienia. Nie wiem czy Niemcy tesknia za Germania? Moja znajoma Niemka w Paraty osiadla tam wraz corka, do Niemiec lata tylko na zakupy, ale dla niej Brazylia jest rajem , troche brzydkim ,ale z cudownymi przyjaciolmi, specjalnie plci meskiej. Moj sasiad, niemiecki emerytowany konsul, osiadl na stale w Brazyli i do Niemiec juz wcale nie lata, ma brazylijska zone i piwo. Ostatnio wygadal sie ze zna jezyk polski bo pochodzi ze Lwowa. Nasi przyjaciele. lekarze z Frankfurtu, odwiedzaja Brazylie co roku, pracuja tu bezplatnie dwa miesiace w roku dla biednych , przyworza z Niemiec tony prezentow i lekarstw , pewnie sie osiedla. W Paraty mieszka ze 30 Niemcow, 3 Polakow, paru Rosjan. jestesmy jak wielka rodzina, pijemy piwo przy Oktoberfest musik, jest bigos i strudel na stole, czasami barszcz. Burmistrzem Paraty jest mlody Brazylijczyk, ostatniego roku byl w Warszawie i Krakowie przezentujac kuchnie brazylijska i turystyczne uroki naszego miasta. Burmistrz pokochal Polske!
    paratyvip.com.br/secretaria-cristina-maseda-ana-bueno-e-prefeito-case-recebem-titulo-de-cidade-criativa-para-a-gastronomia-da-unesco-na-polonia/
  • borrka 27.11.18, 15:59
    To jest ładna historyjka, która nijak sie ma do prawdy historycznej
    Porównaj:
    Nawet kozackie facjat dobrane właściwie, szyldy w kijowskim zaułku ("krakowska moda"), naszyjnik z epoletów "białych" na szyi kozaka petlurowca...
    Sam smak.
    www.youtube.com/watch?v=ZldM8zdIhbs

--
    Po polsku nie mowi sie "mydlo OD for you", ani "samochod OD pobieda" - to wymysl przyglupow z agencji reklamowych, zasmiecajacych jezyk.
  • szwampuch58 27.11.18, 17:16
    Co to za film?
    www.filmweb.pl/search?q=Zhanna+Bichevskaya

--
  • felusiak1 27.11.18, 19:41
    www.google.com/search?q=zhanna+bichevskaya&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-1
  • borrka 27.11.18, 20:14
    Wg Bułhakowa.
    Ktoś, może sama Biczewska, uznał, że najlepiej pasuje do tej pieśni.
    Choćby Bułhakow sprawia, iz Rosjan nie można traktować, jako zgraję mużyków w walonkach.
    Nawiasem mówiąc, ponad godzinę dyskutowałem w muzeum Bułhakowa w Kijowie, która ekspozycja lepsza:
    kijowska, czy moskiewska - a wniosek taki, że kulturowo niebywale trudno oddzielic Rosję i Ukrainę.

--
  • szwampuch58 27.11.18, 21:45
    seriale rosjskie nie maja szans na terenie tego" popisowego" kraju na emisje w tv,kroluje turecki nie wiadomo dlaczego chlam

--
  • polski_francuz 27.11.18, 15:32
    "Wprawdzie nie ojczyzna, ale Kraj, który naprawde lubie."

Ja ich rozumiem. Ale lubic? Cwaniaczyc to i Polacy potrafia. Przykladem dorwanie sie do wladzy cwaniaczka, ktory potrafil sprzedac katastrofe samolotowa jako akt bohaterstwa.

Ale potrafia tez sie wladzy postawic. A, przede wszystkim, potrafia sie zorganizowac ekonomicznie. Tak jak w XXI wieku nalezy.

Rosjanie tego nie potrafia. Ida prosto do lamusa .

PF
  • boavista4 27.11.18, 15:57
    panie pefcia , pan zadymia az sie ciemno robi, cale szczescie ze panski glosik jest cienszy od pisku, jaka ta Rosja jest, taka jest ale rosnie w potege. Zobaczcie Zbigniewa Dylewskiego o Rosji. Choc to przyjaciel Sorosa, ale jego video o Rosji mowi duzo prawdy i nie jest pogardliwe tak to robi Pefcia.www.youtube.com/watch?v=k8QbEYWAwRE
  • borrka 27.11.18, 16:08
    Może miałem szczęście, a może to genetyka.
    Mój Dziadek do końca życia był "białym" rusofilem i to bez przesadnych złudzeń, co jest grane, bo walczył w 1920.

--
  • polski_francuz 27.11.18, 16:13
    Moj Tata im lasy rabal w Kaludze po powstaniu w Wilnie. I jeszcze go zamkneli w ciupie po moim urodzeniu za AK (nie oni ale ich wlazodupcy). On im zapomnial. Ale ja nie.

Niech sie od Polakow odwala.

PF
  • borrka 27.11.18, 16:27
    Liberalna inteligentka wieszcząca upadek Putina i rezygnację z imperialnych mitów.
    I nie jest głupia "entuzjastka", lecz fachowiec wysokiej klasy.

Konflikt rosyjsko-ukraiński, to droga do nikąd.
    Do grobu chyba, ale powrotu do funkcji "starszego brata" też już nie ma.
    I ona pisze, że Ruskie zaczynają rozumiec, iż lepsza ciepła woda w kranie, niż "Małorosja".

--
  • polski_francuz 27.11.18, 16:39
    "Konflikt rosyjsko-ukraiński, to droga do nikąd. Do grobu chyba, ale powrotu do funkcji "starszego brata" też już nie ma.
    I ona pisze, że Ruskie zaczynają rozumiec, iż lepsza ciepła woda w kranie, niż "Małorosja".

Putin doszedl do wladzy i sie utrzymuje z mitu "Imperium". Czy Rosjanie sa zdolni do pozegnania sie z tym mitem i zabrania sie do pracy od podstaw pozostaje do pokazania.

Ja Rosjan jako ludzi dosc lubie bo sa nam dosc podobni. Tyle ze inny jest nasz kit narodowy: dla Polaka to wolnosc, dla Rosjanina to zniewalanie innych.

Inteligentka ma racje. Ale to nie jest program polityczny. I to co sie obecnie na Ukrainie dzieje, to wlasnie proba postraszenia Ukraincow. I sprawdzenia kart Zachodowi.

PF

P.S. Rozmowa z Toba insipuje mnie do stworzenia watku "Jak stworzyc imperium". Ale musze jeszcze troche pomyslec.
  • bywszy2 27.11.18, 19:29
    [i]polski_francuz napisał:

> Ja Rosjan jako ludzi dosc lubie bo sa nam dosc podobni. Tyle ze inny jest nasz kit narodowy: dla Polaka to wolnosc, dla Rosjanina to zniewalanie innych.
    PF

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
    a pan tu jeszcze pierdoly opowiada:
    Rozpiepezenie Zachodniej Ukrainskiej Republiki Ludowej
    wycieczka Zeligowskiego na Wilno
    Prowokacje i Dywersje w Czechoslowacji
    Akcja Wisla.
    .
    .
    > P.S. Rozmowa z Toba insipuje mnie do stworzenia watku "Jak stworzyc imperium".
    > Ale musze jeszcze troche pomyslec.
    - po co myslec?
    Juz Pilsudki imperium chcial stworzyc.
    Tylko,ze skonczylo sie obrona Warszawy.

--
    Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
    Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
    I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
    Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
  • jerry1989 27.11.18, 20:23
    Hej!

-rozpieprzenie Ukraińskiej Republiki Ludowej i Białoruskiej Republiki Ludowej
    -wycieczka na Warszawę
    -Prowokacje i Dywersje na kresach
    -przesiedlenia ludności polskiej z kresów w czasie i po wojnie

> Juz lenin imperium chcial stworzyc.
    > Tylko,ze skonczylo sie ucieczką spod Warszawy.

pozdrawiam!
  • 1.melord 27.11.18, 23:10
    polski_francuz napisał:

> Putin doszedl do wladzy i sie utrzymuje z mitu "Imperium". Czy Rosjanie sa zdol
    > ni do pozegnania sie z tym mitem i zabrania sie do pracy od podstaw pozostaje d
    > o pokazania.

Nikt rozsadny nie zaprzeczy,ze Putin uratowal Rosje przed kompletnym rozpadem.
    Gdyby Jelcyn utrzymal sie kolejne 5 lat+,Rosja przypominala by Afryke(szczegolnie przebogata w surowce Syberia) gdzie wielkie koncerny wydobywcze korupuja lokalnych kacykow,ich interesow strzega oddzialy najemnikow.
    Rzadzi moze za dlugo ale nie widac nikogo innego kto potrafil by zarzadzac tak wielkim krajem jakim jest Rosja.
    Nie ulega rowniez watpliwosci,ze ma duze poparcie w swoim kraju.
    Wbrew pozorom sankcje przyniosly Rosji wiecej korzysci niz strat...zrozumieli chyba,ze trzeba wziasc sie uczciwie za prace,tworzyc podwaliny swojego rolnictwa,przetworstwa,rozwijac wlasna elektronike,przemysl maszynowy itd itd.uniezaleznic sie od dostaw z zewnatrz,nie polegac wylacznie na eksporcie surowcow i wyrobach przemyslu zbrojeniowego.

> Ja Rosjan jako ludzi dosc lubie bo sa nam dosc podobni. Tyle ze inny jest nasz
    > kit narodowy: dla Polaka to wolnosc, dla Rosjanina to zniewalanie innych.

Niby tak ,jednak polska wolnosc graniczy czasami z anarchia...wg starej zasady ."Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie"..brak poszanowania wladzy, prawa,tumowisizm ,nepotyzm itp to nasze podstawowe wady.

Wszystkie byle panstwa imperialne(Rosja,Francja,Anglia,USA..) nie moga do konca pogodzic sie z utrata terytoriow i wplywow,wiec probuja wejsc ponownie "kuchennymi drzwiami"

Jesli chodzi o meritum watku...filmy o Rosji produkowane na zachodzie
    Odniose sie do jednego z wielu..."Enemy at the Gates" w sumie zupelnie przyzwoitego.
    Dwie sceny jednak nawiazuja do lansowanego na zachodzie,w Polsce rowniez ,falszywego sterotypu.
    1.olbrzymi oddzial Rosjan rusza do ataku bez broni,z golymi rekami...czego jak czego ale karabinow im nie brakowalo
    2.Za tym ruszajacym do boju bezbronnym oddzialem, NKWD rozstawia CKM-y
    Oddzial jest wiec z gory skazany na wybicie,czego nie dokonaja Niemcy dokoncza swoi....jaki w tym sens,NKWD moglo rozwalic ich na drugim(swoim ) brzegu rzeki a lodzie ktorymi dotarli wykorzystac do dostarczenia zaopatrzenia dla walczacych z bronia w reku.
    Kazda armia ma swoja powiedzmy zandarmerie,ktorej zadaniem jest isc w drugiej linii by poganiac w ataku, powstrzymywac panike czy reagowac na dezercje.
    NKWD nie patyczkowala sie to fakt ale u Niemcow nie bylo duzo lepiej,Amerykanie rowniez likwidowali dezerterow....jak to na kazdej wojnie

--
    Nie nalezy sadzic ludzi wedlug ich przekonan ,lecz wedlug tego,co przekonania te z nich czynia
  • polski_francuz 28.11.18, 09:46
    Patrzac dosc syntetycznie i z perspektywy lat to i Gorbi i Jelcyn starali sie dostosowac ZSRR a potem Rosja do dzisiejszych czasow. Gorbi padl bo glasnost, znaczy sie wolnosc informacji, nie jest kompatybilna z rosyjskim zamordyzmem - jedna z baz wladzy. Jelcyna jego funkcja przerosla o wiele. Zaczal pic, mowic, ze "jak Rosja padnie to swiat bedzie mial klopot" itp. Banalna prawda byla taka, ze nie mial pomyslu jak utrzymac razem rosyjskie imperium.

W koncu Putin, po prostu, wrocil do stanu poprzedniego: zamordystycznego imperium. Dlugo sie to nie utrzyma. I czy ktos bedzie mial pomysl jak przetworzyc opoznione w rozwoju zamordystyczne imperium w konkurencyjny kraj o duzj powierzchni, w to bardzo watpie.

Zadanie jest bowiem niebanalne.

PF
  • borrka 28.11.18, 10:11
    Mieszkałem w Matuszce w tych latach i obserwowałem ewolucję od szczytu NATO w Moskwie, do kryzysu w Gruzji.
    Pełna reorientacja, więc takie zwroty są w Rosji możliwe, oczywiście w wersji soft, bo Matuszka jest soft, nie to co za Soso Dżuhaszwili.
    Jest bardziej taka, jak za Mikołaja II i trzeba jasno powiedziec, że zyjące pokolenia nie znały takiego dobrobytu.
    I swobody politycznej - sam uspokajałem w restauracji piterskiego kolege, który (na trzezwo) rezonował przeciw Putinowi.
    Nie ze strachu uspokajałem, ale ze wględu na obyczaje:)

--
  • bywszy2 27.11.18, 18:48
    czy ma pan jakis grzbiet+
    Czy tylko cialo bezwolne,ze musi pan piepszyc dydrdymaly?
    Nie tak dawno zwrocil sie do mnie pan ze zdziwieniem.
    Uwaza pan,ze rok 1968 juz dawno minal i nalezalo by juz o nim zapomniec.
    Zwrocil sie pan do mnie zpropozycja bym wreszcie was polubil.
    Oczywiscie nie zajaknal sie pan o szmalcownikach,szabrownikach czy waszych mordercow kobiet,dzieci i staruskow zydowskich.
    I bedzie pan tutaj opowiadal pierdoly!
    Czy pan to zapomnial czy nie.Panie,kogo to to g... obchodzi?

--
  • jerry1989 28.11.18, 13:30
    Hej!

demokracja a'la gaz-wyb. pisałem żeby bywszy ujawnił gdzie jest stefan. poza tym popieram prawo Palestyńczyków do samostanowienia. co ty moderatorek na to?

pozdrawiam!
  • jerry1989 27.11.18, 16:41
    Hej!

polski_francuz napisał:

> Ja ich rozumiem. Ale lubic? Cwaniaczyc to i Polacy potrafia. Przykladem dorwan
    > ie sie do wladzy cwaniaczka, ktory potrafil sprzedac katastrofe samolotowa jako
    > akt bohaterstwa.

-a jaki jest ostateczny wynik śledztwa, że się tak tu prujesz? Rosjanie postawili nam ultimatum-albo przyjmujemy ich wersję, albo śledztwo będzie trwać w nieskończoność. pasuje ci taka praworządność?

pozdrawiam!
  • polski_francuz 27.11.18, 16:54
    Rosjanie wiedza w co graja: w sianie niezgody u Polakow. Kazde imperium wie jakie sa slabosci sasiadow i je rozgrywa.

PF
  • jerry1989 27.11.18, 17:10
    Hej!

wkurz putina-przyznaj mi rację.

pozdrawiam!
  • polski_francuz 27.11.18, 18:19
    Chodzi, jak piszesz, o "ich praworzadnosc". Ktora jest inna niz nasza praworzadnosc.

Mam nadzieje, ze wkurzylem Putina:)

PF
  • jerry1989 27.11.18, 20:34
    Hej!

polski_francuz napisał:

> Chodzi, jak piszesz, o "ich praworzadnosc". Ktora jest inna niz nasza praworzad
    > nosc.

-a która z tych dwóch praworządności jest ci bliższa?

pozdrawiam!
  • polski_francuz 27.11.18, 22:24
    "a która z tych dwóch praworządności jest ci bliższa?"

Ta w ktorej wladza prawna jest oddzielona od wladzy wykonawczej. A ta ostatnia sie nie wpie...ala w wyroki sadu.

PF
  • jerry1989 27.11.18, 22:34
    Hej!

polski_francuz napisał:

> Ta w ktorej wladza prawna jest oddzielona od wladzy wykonawczej.

-czyli władza wykonawcza ma być bezprawna? to teraz rozumiem poczynania prezydenta Sarkozy.

pozdrawiam!
  • polski_francuz 27.11.18, 22:45
    "to teraz rozumiem poczynania prezydenta Sarkozy."

Chwali ci sie. A mnie sie chce juz spac. I snic o "lumpenreiner Demokratie". Byle mi sie tylko "lumpenreiner Demokrat" nie przysnil:)

PF
  • j-k 27.11.18, 16:54
    ale tylko geograficzno-przyrodnicze... :)

Wlasnie ogladalem niemiecki na francusko-niemieckim kanale ARTE.
    o Syberii.
    Przejechali ja wzdluz i wszerz , zima i latem, znakomicie zrobiony, piekne ujecia...
  • felusiak1 27.11.18, 18:40
    Osobiście nie lubię czytać produkcji politologów. Szczególnie politologów polskich. A ten artykuł jest po ukraińsku i nie potrafię.

Widziałem trzy dobre filmy o tematyce rosyjskiej zrobione na zachodzie. Wszystkie 3 były o Stalinie lub otoczeniu.
    - The Inner Circle (1991)
    - Stalin (1992)
    - The Death of Stalin (2017)
    -
  • borrka 27.11.18, 20:27
    Bo dobry fachowiec na Zachodzie może zrobic swietny film dokumentalny, ale żeby "ustroić" petlurowca Saszko w naszyjnik z epoletów zabitych wrogów, tego już nie wymyśli.

--
  • felusiak1 27.11.18, 21:17
    Nie. To były filmy fabularne.
  • borrka 27.11.18, 22:20
    Mnie nie raziłby specjalnie teksanki kowboj, mówiący oksfordzkim angielskim - koncentrowałbym się na zrozumieniu:)
    Natomiast brak rosyjskiego w filmie o Rosji, przeszkadza mi niebywale.

PS. Zachód i tak zanotował postęp. Kiedyś Rosjan grywali mówiąćy po polsku polscy imigranci:)
    Sam widziąłem/slyszałęm

--
  • felusiak1 27.11.18, 23:41
    teksanki kowboj, mówiący oksfordzkim angielskim............. dżizus...........
    texański kowboj ma mieć texański akcent. Inaczej jest fake.
    Był film gdzie Jennifer Lopez grała włoską amerykankę z Brooklynu z portorykańskim akcentem. Użas.
  • tanebo2.0 27.11.18, 18:43
    Jak dla mnie ruskie to wielkie gó.... Szkoda że Austriak nie doszedł do Pacyfiku...

--
    Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
  • bywszy2 27.11.18, 18:51
    tanebo2.0 napisał:

> Jak dla mnie ruskie to wielkie gó.... Szkoda że Austriak nie doszedł do Pacyfiku...

> <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
    co z bardzo wielkiego g...a jeszcze nie wylazlo.

--
  • szwampuch58 27.11.18, 19:50
    faktycznie,wpis tego ulanka nadwislanskiego to "majstersztyk" glupoty,nienawisci,braku wiedzy .....ja piernicze wyjatkowy baran

--
  • boavista4 27.11.18, 21:32
    zbliza sie juz 70 lat od jego smierci a jeszcze dalej zyjemy wspomnieniami po tym tyranie. Podobnie Hitler, tyle lat po 2WS a w dalszym ciagu 95 letnich staruszkow ciagnie sie po sadach za zbrodnie hitlerowskie, Czyzby ludzkosci jedynymi grzechami byly te stare zbrodnie? o nie ! wlasnie nowi sedziowie popelniaja podobne zbrodnie na Bliskim Wschodzie, a ludzkosc az sie pali do jeszcze gorszej wojny niz 2WS. Wiec po co te zaklamanie?
  • de_oakville 29.11.18, 11:21
    Tak zachodnie jak i rosyjskie. Nie przepadam.
    Sposrod filmow zachodnich lubie tylko "Doktor Zywago", a sposrod rosyjskich/radzieckich
    "Wyzwolenie" - bardziej ze wzgledu na zainteresowanie historia Niemiec i Polski niz historia Rosji. Pamietam jeszcze film "Diabel morski", ktory ogladalem kiedys w Polsce jako dziecko i ktory zrobil na mnie wrazenie. Oraz komedie "Tygrysy na pokladzie", wlasciwie tyko jedna scene z tego filmu, z ktorej sie smialem do rozpuku kiedy pokazano faceta "z golym tylkiem" uciekajacego przed tygrysem na statku. Rozumiem fascynacje ludzi roznymi krajami, w tym Rosja. Fascynujacy wydaje mi sie Sankt Petersburg z jego zabytkami i historia (nie bylem ale sporo czytalem), palacami carow, kanalami, splendorem, bialymi nocami, miejscami zwiazanymi z ludzmi sztuki i piora (Dostojewski, Lermontow i inni), Soborem Isakijewskim i Gmachem Admiralicji. Bardzo interesujacym miastem jest oczywiscie Moskwa, ktora mialem przyjemnosc ujrzec w czasach Gorbaczowa i ktora lubie.
    Rowniez ogrom i rozleglosc kraju wzywajacy do "romantycznej przygody" podrozy Koleja Transsyberyjska, zobaczenia tundry i tajgi, skosztowania kawioru, rosyjskiej wodki, zobaczenia wielkich rzek syberyjskich, skosztowania "rostowskiej ryby" (pamietam cos takiego z ksiazki do nauki rosyjskiego w liceum). To sa bardzo zachecajace aspekty
    tego kraju. Sa jednak i mniej zachecajace, ktore chyba niestety przewazaja. Napisze dlaczego.
    W PRL-u dawali rowniez filmy i seriale zachodnie, tak w kinach jak i w telewizji. Lubilem ogladac je znacznie bardziej od filmow rosyjskich, czy nawet polskich. Na filmach francuskich albo angielskich pokazywali inny swiat, inna kulture i inne dialogi. Ludzi o bardziej "ogladzonych" manierach niz przecietnie w Polsce na ulicy, gdzie bardzo
    czesto slyszalo sie tzw. "pyskowki". Nie cierpialem "pyskowek" i uwazalem je za bardzo zenujace i psujace dobre samopoczucie nie tylko bioracych udzial, ale rowniez sluchajacych. A bylo rowniez powszechnie wiadomo, ze Rosja pod tym wzgledem wyprzedza Polske.
    Czytywalem wtedy rozne rzeczy i kiedys wpadla mi w rece ksiazka Szpanowa z czasow stalinowskich, tlumaczona z rosyjskiego pt. "Podzegacze". Rowniez tzw. "Kalendarze robotnicze" wydane w PRL-u w czasach stalinowskich. "Wylewala" sie z nich straszna, antyzachodnia propaganda uzywajaca jezyka nagorszych i najbardziej wulgarnych "lumpow" sprzed budki z piwem. Smialem sie z tego do rozpuku, poniewaz nie wyobrazalem sobie, ze takie rzeczy mozna przelewac na papier i uzywac ich w stosunku do calych krajow i narodow, tylko dlatego ze mieszkaja one po drugiej stronie tzw. "zelaznej kurtyny". Ale obok smiechu ogarnialo mnie rowniez i przerazenie przed ludzmi ktorzy ze strachu o wlasne zycie gotowi sa wykonac kazdy rozkaz, albo takimi, ktorzy "nie widzieli i nie dotkneli", ale palaja jakas niezrozumiala nienawiscia, bo zrobiono im po prostu "wode z mozgu". Czytalem rowniez sporo ksiazek-wspomnien Polakow, ktorzy byli zeslani do Rosji w czasach stalinowskich. Zaszokowaly mnie opisy o tym, jak to prosci Rosjanie nie uzywali, a nawet bali sie uzywac chusteczek do nosa jako pogardzanych atrybutow "swiata burzujow". Trudno sie zachwycac takim systemem spolecznym czy taka mentalnoscia. I dlatego wlasnie bardzo rzadko ogladam filmy o Rosji. Nie sa "na tych samych falach" co moje.
  • borrka 29.11.18, 11:59
    Nie należy jej oceniac powierzchownie, a już filmy nie są właściwym materiałem do takiej oceny.
    Film, literatura rosyjska nader często przedstawiaja patologię, a przecież Dostojewszczyzna nie jest regułą w Rosji .
    Równie falszywa byłaby ocena bazująca na socrealizmie.

Miałem okazje poznac wielu Rosjan z bardzo różnych środowisk - nie czas i miejsce na omawianie wszystkich, ale rosyjski inteligent jest w moim odbiorze postacią dość pozytywną.
    Na ogół ujmuje osobistą skromnościa, nawet jeśli przeszkadza nam imperialna arogancja.
    Osobną "grupę" stanowią ruskie kobiety.
    To na nich "trzyma się" Rosja i bardzo je lubię.
    No, oczywiście, jak zawsze i tu są wyjątki.

Problem stanowi grupa "kontaktowa" dla turysty : złodziej, k...a, policjant.
    Trudno uznać ich za rosyjski standard.

--
  • bywszy2 29.11.18, 12:05
    byle sczurek glos swoj podaje.
    Byle ... nie pozdrawiam!

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.