Dodaj do ulubionych

Szwecja zwiększa liczbę żołnierzy Bo boi się Rosji

16.02.19, 03:48
Szwecja po raz pierwszy od lat 70. zwiększa liczbę żołnierzy. Bo boi się Rosji


Liczba szwedzkich żołnierzy wzrośnie po raz pierwszy od lat 70. - wynika z założeń specjalnego komitetu, o których pisze w piątek szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".

Przyczyną wzrostu nakładów na obronność jest przede wszystkim zagrożenie ze strony Rosji.

"Rozbrojenie wojska oraz obrony cywilnej było w Szwecji zbyt daleko idące. Ta historia jest godna ubolewania" - ocenił Bjoern von Sydow, przewodniczący komitetu ds. bezpieczeństwa i obrony, w którym zasiadają przedstawiciele rządu oraz ośmiu partii parlamentarnych.

Chodzi zwłaszcza o postanowienia z 2004 roku, kiedy to na skutek szerokiego politycznego porozumienia zdecydowano o znacznych cięciach w wydatkach na obronność. Jak podkreśla "Dagens Nyheter", wynikały one z innej sytuacji w polityce bezpieczeństwa. "Szwecja i Finlandia były wówczas członkami UE od dziewięciu lat, a na wschodzie Estonia, Łotwa oraz Litwa weszły do UE i NATO sześć miesięcy wcześniej.

Nastawienie Rosji wydawało się pokojowe oraz demokratyczne" - zauważa gazeta.

Szwedzki parlament w 2004 roku ocenił, że "atak zbrojny na Szwecję nie jest prawdopodobny", czego konsekwencją było m.in. wycofanie wojska z Gotlandii, bałtyckiej wyspy położonej strategicznie na południowym wschodzie kraju; od tej strony spodziewano się wcześniej ataku ze strony Rosji.

Prawie całkowicie zrezygnowano z obrony cywilnej.

Wcześniej do ograniczeń w szwedzkiej obronności doszło na początku lat 90. po upadku muru berlińskiego oraz rozpadzie Związku Radzieckiego.

"Dagens Nyheter" podaje, że w 1985 roku Szwecja była w stanie zmobilizować 730 tys. żołnierzy oraz oficerów. W 2000 roku liczba ta wynosiła 445 tys., a w 2004 roku - 209 tys. Od 2010 roku, gdy całkowicie zrezygnowano z powszechnego poboru, zawodowa armia liczy 33 tys. żołnierzy. Dochodzi do tego 22 tys. ochotników wojsk obrony terytorialnej.

Jak zauważa gazeta, pierwszym sygnałem alarmowym dla szwedzkich władz było zajęcie przez Rosję ukraińskiego Krymu w 2014 roku. W 2018 roku w kraju przywrócono powszechny pobór do wojska. Zdecydowano także o powrocie wojska na Gotlandię.

W przygotowywanych przez komitet ds. bezpieczeństwa i obrony założeniach, do których dotarł "Dagens Nyheter", wynika, że Szwecja dokona "całkowitego zwrotu" w polityce obronnej, a "zbrojny atak na Szwecję nie będzie już wykluczony".

"Na zmianę naszego nastawienia najbardziej wpłynęła Rosja" - przyznał von Sydow podczas ostatniego posiedzenia komitetu. Wskazywał, że przy tworzeniu poprzednich założeń nie zrozumiano "zakresu i szybkości zmian w rosyjskim społeczeństwie" oraz nie doceniono rosyjskich nakładów na zbrojenia.

Według niego wobec niepewnej przyszłości Unii Europejskiej związanej z brexitem, wzrostem nacjonalizmu, a także nieprzewidywalnością działań Rosji, a nawet ze strony USA, "nie można wykluczyć żadnego scenariusza".

Jak pisze "Dagens Nyheter", Szwecja w przypadku ataku z zewnątrz ma w założeniu móc się obronić przez trzy miesiące, a liczebność sił zbrojnych powinna zostać podwojona z dzisiejszych 33 tys. do 50 tys. w 2025 roku. Wzrosnąć ma także liczba powołań do wojska z powszechnego poboru z 2,5 tys. w 2019 roku do 8 tys. w 2025 roku. Zmiany mają wpłynąć na zmianę organizacji, w miejsce dotychczasowych dwóch brygad mają powstać cztery. Więcej ma być także myśliwców Gripen oraz okrętów podwodnych.

Przygotowywane przez komitet założenia dotyczące polityki obronnej zostaną zaprezentowane w szwedzkim parlamencie w maju.

Według szefowej dyplomacji MSZ Margot Wallstroem polityka bezpieczeństwa Szwecji opierać się będzie na braku przynależności do sojuszy wojskowych; Szwecja nie jest członkiem NATO. Za to rząd w Sztokholmie ma kontynuować współpracę z krajami nordyckimi i UE, partnerstwo z NATO, a także utrzymywać dwustronne stosunki z USA.
Edytor zaawansowany
 • boavista4 16.02.19, 04:37
  Szwecja swojego czasu prawuie zdobyla cala Polske, a napewno ja zniszczyla, zniszczyla Moskwe, a teraz przychodzo czas ze Szwedzi zniszcza nie tylko Rosje , ale i Chiny, Iran, Kaczynskiego, durnych Meksykanczykow, a nawet, ksiezyc. Ich armia zasilona wspanialymi Arabami i murzynami bedzie maszderowac do przodu , na boki i do tylu. Jak zobazcza Biedronia to do tylu, a jak Melanie to do przodu, tylko na widok Benia stana i schowaja glowy w piach.
 • j-k 16.02.19, 11:21
  ze 495 tys w latach 70-tych.

  I teraz tez placza, ze redukcja byla zbyt duza.

  no i ?

 • suender 16.02.19, 14:25
  j-k 16.02.19, 11:21

  > ze 495 tys w latach 70-tych.

  Myślisz niestety dalej ruskimi wzorcami z czasów CCCP. Teraz już nie stawia się na ilość, ale na .... JAKOŚĆ!!

  Pozdr.
 • kylax4 16.02.19, 18:48
  Kacapska armia lądowa to zaledwie 400 tysięcy żołnierzy. Czego tu się bać?


  --
  Imperial powers are not about democracy. It is all about the tribute in peace and spoils of war. Divide and conquer and the profits.
 • j-k 17.02.19, 06:39
  - bo USA im kaze.

  proste ? - proste.
 • wiktor_jerofiejew 18.02.19, 17:40
  Śmigłowiec przyszłości SB-1 poleci jeszcze w tym roku

  Sikorsky i Boeing planują, że jeszcze w tym roku dojdzie do pierwszego lotu śmigłowca SB-1 Defiant. Maszyna ta oferowana jest amerykańskim wojskom w programie Future Vertical Lift, jako bezpośredni następca śmigłowców Black Hawk.

  Jak zapewniają przedstawiciele obu koncernów, do lotu dojść może w grudniu br. Z drugiej strony nie wykluczają, że ich plany się zmienią, jeśli podczas testów na ziemi okaże się, że maszyna wymaga "dodatkowych prac". Boeing zaznacza dodatkowo, że w pół roku po dziewiczym locie śmigłowiec będzie już w stanie rozwinąć prędkość powyżej 370 km/h.

  Oba koncerny nie zamierzają jednak iść "na skróty" ze względu na roczne opóźnienia (problemy z kompozytowymi łopatami wirnika). Jak podkreślają, mają jeszcze czas na dostarczenie niezbędnych danych US Army i podniesienie maszyny z ziemi. Co więcej, podkreślają, że SB-1 ma być znacznie dojrzalszą koncepcją i charakteryzować się niższymi kosztami eksploatacji niż w wypadku śmigłowców o odwracanych gondolach silnikowych.

  Przypomnijmy, że demonstrator maszyny Bell V-280 Valor odbył pierwszy lot poziomy z silnikami pracującymi w trybie marszowym w maju br., a po raz pierwszy wzniósł się w powietrze jeszcze w grudniu 2017 roku. Natomiast maszyna koncernów Sikorsky i Boeing w tym miesiącu ma rozpocząć próby naziemne silników, przekładni i wirników w zakładach w West Palm Beach w stanie Floryda.

  Dzięki programowi FVL armia USA chce do 2030 r. opracować następców śmigłowców z rodziny Black Hawk oraz AH-64 Apache, a w dalszej perspektywie czasowej także lekkich maszyn OH-58 Kiowa, ciężkich śmigłowców transportowych CH-47, a nawet samolotów transportowych typu C-130 Hercules. Rodzina nowych maszyn ma być oparta o wspólną architekturę, wysoce odporną na ataki cybernetyczne oraz łatwo poddawać się modernizacji. W perspektywie kilkudziesięciu lat może chodzić o zastąpienie nawet 6500 maszyn używanych obecnie przez amerykańskie siły zbrojne.

 • wiktor_jerofiejew 21.02.19, 16:37
  j-k napisał:

  > - bo USA im kaze.
  >
  > proste ? - proste.

  USA " kaze " Szwecji bac sie roSSji ?
  A czy kaze im tez kupowac smiglowce do zwalczania lodzi podwodnych ...

  zapewne norweskich ...ROTFL
 • kylax4 22.02.19, 18:35  --
  Imperial powers are not about democracy. It is all about the tribute in peace and spoils of war. Divide and conquer and the profits.
 • karbat 23.02.19, 01:53
  j-k napisał:
  > ze 495 tys w latach 70-tych.
  > I teraz tez placza, ze redukcja byla zbyt duza.
  > no i ?

  www.youtube.com/watch?v=djv76sAV9EE
  sadze, ze nikt nie ma nic , przeciw destrukcyjnym dzialaniom muschi,
  tylu chetnych dzis w Niemczech do sluzby w wojsku, ze niedlugo beda
  urzadzac lapanki na ulicach . albo zatrudniac …. Polakow
 • karbat 16.02.19, 19:31
  Rosja chce nas napasc -> zwiekszamy ilosc zolnierzy -> dla nich potrzebne uzbrojenie

  z jednej strony propagowanie histerii z drugiej strony wymierne zyski dla firm zbrojeniowych
  znaczy sie … dla paru gosci . zapierdalacz za wszystko zaplaci , trzeba mu to tylko odpowiednio zapodac , zaserwowac . taki model bisnesu .


 • boavista4 17.02.19, 06:28
  Niemcy sie zredukowaly, a wiec sa krajem zniewiescialym, zdolnym tylko do narcyzyzmu, a wiec Polska moze spokojnie umacniac swoja pozycje wszedzie, a nawet w Iranie i na drugiej polkuli! W czasie kiedy nasza armia bedzie podbijac caly swiat, naszym krajem zajma sie nasi nalepsi przyjaciele i pomoga pozbyc sie naszych odwiecznych wrogow, to jest polskich antysemitow, kosciol katolicki, heteroseksualnych, wsteczniakow itd.
  Mam zwidzenie ze doradca Armi Szwedzkiej bedzie Stefan Michnik z rodzina.
 • bywszy2 23.02.19, 09:20
  boavista4 napisał(a):

  > Mam zwidzenie ze doradca Armi Szwedzkiej bedzie Stefan Michnik z rodzina.

  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
  no i wyjdzie ona na tym lepiej niz od przewodnictwa pana Antoniego i jego doradcy aptekarza.


  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • buldog2 04.03.19, 15:29
  Za to doradca ma szereg innych zalet. Jest tłuściutki, umie wyszukiwać Antoniemu chłopców i (wg najświeższych plotek, już po aresztowaniu) znakomicie wychodzi mu świadczenie innych usług.

  --
  Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
 • bywszy2 16.03.19, 17:01
  a on czasami nie byl jednym z nich?


  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • xystos 17.02.19, 10:11
  od czasów 1szei wojny światowej
  polityka zagraniczna szwecji jest
  jak wimpel na wietrze,w załeżności
  z której strony wieje ...

  od ponad stó lat szwecja nieprowadzi
  własnej polityki zagranicznej lecz
  dostosowuje się do wymogów chwili.

  naczelnym wydawcą jest Peter Wołodarski,sprawdź faceta.

  --
  ZEN
 • 5magna 18.02.19, 02:04
  www.rt.com/news/451673-haiti-putin-burning-us-flag/
 • bywszy2 18.02.19, 04:45

  xystos napisał:
  naczelnym wydawcą jest Peter Wołodarski,sprawdź faceta

  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
  Sprawdzilem.
  No,i?

  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • vermieter 21.02.19, 13:30
  przyjaciół się kocha ;)

  Pływa much kraulem w zupie,
  my Putina mamy w dupie!
 • vermieter 21.02.19, 13:30
  much to jest męska mucha
 • bywszy2 21.02.19, 18:31
  u kogo Sobieski sie uczyl?:
  wilanow-palac.pl/jan_sobieski_w_sluzbie_szwedzkiej.html
  Dlaczegom wstydliwy?
  On sie nie wstydzil:
  www.poczet.com/sobieski.htm
  Wojowac sie u Szwedow nauczyl.Polakow gnebil w czasie Potopu.
  A do zarzdzania sie nie nadawal.
  www.salon24.pl/u/ryuuk/636366,jan-iii-sobieski-dobry-general-zly-krol
  U Szwedow higieny sie nie nauczyl - Marysienke niemyta wolal.
  Zolnierskim zwyczajem syfem ja zarazil.
  Tyle dobrego u Szwedow sie nauczyl.
  I kto kogo i za co tutaj ma przepraszac.
  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • bywszy2 22.02.19, 09:57
  I za szkalowanie Nobla mu dali.


  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • wiktor_jerofiejew 22.02.19, 18:19
  Szwedzkie Wojska Lądowe otrzymały cztery pierwsze 120 mm samobieżne moździerze automatyczne Starbandbandband 90. Co należy podkreślić wystarczyły zaledwie dwa lata by opracować, przebadać i wdrożyć pierwsze tego typu wozy do eksploatacji.

  Pod koniec 2016 roku szwedzka agencja zamówień obronnych Försvarets Materielverk (FMV) podpisała umowę z HB Development związaną z dostawą 40 moździerzy oznaczonych jako Granatkastaranscarband 90 (Grkpbv90).

  Producentem tych pojazdów została spółka HB Utveckling AB (joint venture BAE Systems Bofors AB i BAE Systems Hägglunds AB) zaś lufy dostarcza słowackie przedsiębiorstwo Konštrukta-Defence (zamówiono ich 84 sztuki). Całość dostawy zamówionych 40 sztuk ma być zrealizowana do końca 2020 roku. Nowy moździerz powstał jako tańsza alternatywa dla AMOS-a, a jego próby ogniowe prowadzono od maja

  Dostarczone szwedzkiej armii cztery moździerze Grkpbv90 są nadal tratowane jako prototypowe i w zasadzie przeznaczone do prowadzenia szkolenia, testów metodologicznych oraz wypracowania taktyki ich użycia. Natomiast seryjne moździerze trafią do szwedzkiej armii już w sierpniu tego roku.

  Sam pojazd stanowi połączenie kadłuba używanego i dostosowanego do nowej roli bwp Combat Vehicle 90 (CV90) z wieżą z dwulufowym 120 mm moździerzem Mjölner (Patria AMOS). Jest on ładowany za pomocą zautomatyzowanego układu zasilania w amunicję i może wykorzystywać różnego rodzaju amunicję, między innymi inteligentną typu Strix. Szybkostrzelność stała wynosi 10 strz./min., a maksymalna do 16 strz./min. Grkpbv90 może osiągnąć gotowość do otwarcia ognia w niecałe 2 minuty, a opuścić zajmowane stanowisko w 1 minutę.

  W tylnej niszy wieży znajduje się magazyn amunicji, której wóz zabiera 98 sztuk. Dodatkowe pociski można przewozić w tylnej części kadłuba (gdzie standardowo w bwp zajmuje miejsce desant). Wóz wyposażono we własny system pozycjonowania POS2.

  Wprowadzenie Grkpbv90 do służby ma na celu zwiększenie możliwości ogniowych szwedzkich batalionów zmechanizowanych a same plutony tych moździerzy będą ich organicznymi pododdziałami. Każdy taki pluton będzie miał na stanie osiem samobieżnych moździerzy Grkpbv90 oraz wozy amunicyjne na transporterach Bv 206.
 • bywszy2 22.02.19, 23:42  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • xystos 01.03.19, 16:47
  Od czasu gdy Rosja napadła Szwecję
  i spalili miasto Sundsvall i spowodowali przewrót w wyniku którego dynastia Wasa straciła Szwedzki tron,od tego czasu Szwedzi
  nawzajem się straszą "Ryssen kommer" (Rosjanie nadchodzą),
  dla nas Nysvenskar to żart ale autochtoni zawsze brali to na poważnie.

  --
  ZEN
 • bywszy2 05.03.19, 18:41
  A w jaki sposob Polska sie straszy?
  I to w sposob niekomiczny.
  I to w Fort Trumpa wierzy.


  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • buldog2 04.03.19, 15:26
  Czy ja wiem, czy się boi rosyjskiej napaści? Pomysłów napaści na państwa europejskie w Rosji nie ma (porachunki w b. ZSRR się tu nie liczą).
  Prędzej boi się niestabilności oraz prób rozgrywania innych konfliktów z jej udziałem. Tego i my powinniśmy się obawiać i zabezpieczać, żeby nikomu nie przychodziły pomysły dawać komu innemu poważne ostrzeżenia naszym kosztem.
  Konfliktowa może być niedługo Arktyka, ze względu na bogactwa naturalne. Przy czym Rosjanie nie mają technologii wydobycia ich, natomiast zdecydowani są bronić dostępu innym państwom i tu konflikt lokalny jest możliwy, jak najbardziej.
  Natomiast w kwestii planów inwazji na Europę, tego w ogóle nie ma tam w planach. W ostatnich dwu latach rosyjska armia kupiła 10 nowych czołgów T-90 i zmodernizowała bodajże 20 (albo 30 nie pamiętam). W programie przezbrajania do 2027 roku (GPW 2027) przewiduje się zakup 12 seryjnych samolotów Su-57 (czy 14, różnie podawali, ostatnio 12). Z tym, że zdaje się liczą do nich także egzemplarze zbudowane dotychczas (chyba 10 czy 12) - będą przerabiać? Su-57 to nie do końca samoloty 5 generacji. Szybkie i zwrotne, ale nie niewidzialne. A w takiej ilości... w konfrontacji z USA czy Chinami jakby ich nie było. 2300 czołgów Armata to już tylko w animacjach komputerowych, Urałwagonzawod nie wybudował dla nich hal produkcyjnych, a niektórzy kluczowi poddostawcy są prawie w stanie upadłości. Rakieta Sarmat to nie na Europę, za to wszystkie rakiety produkowane są na europejskim (Niemcy, Czechy) parku maszynowym. Mówiło się o cichej zmowie państw starej UE i Rosji, ale w ostatnich latach presja amerykańska uszczelniła sankcje.
  Ale tego, co Rosja posiada, całkowicie wystarczy na nasz potencjał i jeszcze zostanie. A polityka obecnych władz, to polityka agentury, rozwala wszystkie programy obronne, politykę kadrową, wywiad, kontrwywiad itd. Ale to inna kwestia.

  Wg mnie istotne i warte rozmowy wydaje się co innego. Ogromna i pogłębiająca się uległość i zależność Rosji wobec Chin (bez śladu wzajemności ze strony chińskiej) oraz zbliżająca się konfrontacja USA i Chin. Z tym, że jeśli USA nie będą dysponowały zasadniczo nowymi rodzajami broni, to za 15-20 lat Chiny osiągną zwycięstwo zgodnie z całą swoją tradycją - samą przewagą, bez jednego wystrzału. Już dziś ogólny potencjał przemysłowy Chin jest większy, niż amerykański, przewaga technologiczna USA w zbrojeniach i badaniach podstawowych nadal jest spora, ale niknie w oczach, z każdą pięciolatką. 5G Chińczycy będą mieć pierwsi, przed Amerykanami.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
 • boavista4 04.03.19, 17:42
  Polska powinna wszystko zrobic zeby Szwedy i Rusy sie nawzajem pozabijaly (oczywiscie z wyjatkiem Stefana the Szweda i jego kumpels), wtedy nasza niezwyciezona armia zajmie cala Szwecje i Ruskow tez, odbierze wszystkie polskie skarby skradzione w czasie Potopu, a takze wezmie lup i branki. Co Polska niezwyciezona armia zrobi w Rosji - to przechodzi wszystkie fantazje, wezmie nietylko Syberie, Kamczatke, Zorze Polarna , ale nawet Alaske, co tu duzo gadac , rzeczywistosc przejdzie wszystkie mazenia, a to wszytko z pomoca Boza.
 • bywszy2 05.03.19, 16:20
  boavista4 04.03.19, 17:42
  Polska powinna wszystko zrobic zeby Szwedy i Rusy sie nawzajem pozabijaly (oczywiscie z wyjatkiem Stefana the Szweda i jego kumpels), wtedy nasza niezwyciezona armia zajmie cala Szwecje i Ruskow tez, odbierze wszystkie polskie skarby skradzione w czasie Potopu, a takze wezmie lup i branki.

  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
  co za mrzonki!
  Jak sie pozabijaj,to jto bedzie Polsce datki dawal?
  Przeciez wojsko polske bez butow bedzie i na kulki go nie bedzie stac.
  To z czym do gosci?Jak do Szwecji bez butow dotrzec?


  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • boavista4 05.03.19, 16:47
  przeciez polska niezwyciezona armia nie potrzebuje butow, , na boso i bez majtek bendzie przez Baltyk isc, tylko poczeka trocje az Baltyk wyschnie.
 • bywszy2 05.03.19, 18:26
  boavista4 napisał(a):

  > przeciez polska niezwyciezona armia nie potrzebuje butow, , na boso i bez majte
  > k bendzie przez Baltyk isc, tylko poczeka trocje az Baltyk wyschnie.

  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
  to byl przywilej rosyjski,jak boso na Warszawe sli.
  A Polacy?
  Panie,pamietaj:"boso,ale w ostrogach"!  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • varken 05.03.19, 17:58
  bywszy2 napisał:

  > boavista4 04.03.19, 17:42
  > Polska powinna wszystko zrobic zeby Szwedy i Rusy sie nawzajem pozabijaly (oczy
  > wiscie z wyjatkiem Stefana the Szweda i jego kumpels), wtedy nasza niezwyciezon
  > a armia zajmie cala Szwecje i Ruskow tez, odbierze wszystkie polskie skarby skr
  > adzione w czasie Potopu, a takze wezmie lup i branki.

  > <<<<<<<<<<<<<<<<
  > ;<<<<<<<<<<<<<<<
  > 0;<<<<<<<<
  > co za mrzonki!
  > Jak sie pozabijaj,to jto bedzie Polsce datki dawal?
  > Przeciez wojsko polske bez butow bedzie i na kulki go nie bedzie stac.
  > To z czym do gosci?Jak do Szwecji bez butow dotrzec?
  >
  A kto daje datki Polsce??? Może Rosja? Już raz przerabialiśmy te datki i więcej nie chcemy. Jakoś tak się poukładało, że od momentu kiedy te rosyjskie datki się skończyły to Polska zaczęła się szybko rozwijać i dzisiaj już nie wiele różni się od państw zachodnich. A może Szwecja?? To może wymień kwotę tych datków! Zresztą Szwecja jeszcze nie oddała zrabowanych skarbów po dwóch barbarzyńskich napadach na Polskę w XVII w i na początku XVIII w. A te napady to całkowite zrujnowanie Polski i to taki początek upadku kraju. Może znasz powody tego napadu? Coś złego uczyniliśmy Szwecji?
 • bywszy2 05.03.19, 18:34
  att1.
  Szwecja daje datki.
  I to niemale.
  Wydaje je min.na Polske wza posrednictwem UE.
  att2.
  Co do grabierzy Polski w czasie Potopu,pretensje nalezy kierowac do panow Sobieskiego,Radziwilla,Leszczynskiego oraz nierobow i pasozytow z obozu przeciwnego,
  niejakiego pana Zagloby z towarzyszy.
  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • varken 05.03.19, 18:53
  bywszy2 napisał:

  >
  > niejakiego pana Zagloby z towarzyszy.


  Aaaa, do Pana Zagłoby. To wyjaśnia wszystkie problemy.
 • bywszy2 05.03.19, 19:32
  varken napisał(a):

  > bywszy2 napisał:
  >
  > >
  > > niejakiego pana Zagloby z towarzyszy.
  >
  >
  > Aaaa, do Pana Zagłoby. To wyjaśnia wszystkie problemy.

  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
  ale i innych bochaterow,co do ktorych pan sie nie odniosl.
  Zagloba nie byl postacia centralna wydarzen.
  Tylko byl przedstawicielem rasy dziwnej a ciekawej.
  Predstawicielem pijackiej obrzeracej sie rasy tutejszych.  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • varken 05.03.19, 18:02
  Rosja nie napadnie na Szwecję ani na żaden kraj należący do NATO w tym na Polskę bo nie ma tym żadnego interesu i jest za słaba. To straszenie Rosją jest już wręcz komiczne. Ale być może służy to do przekonania własnej opinii publicznej do zwiększenia i zaakceptowani wydatków na zbrojenia.
 • bywszy2 05.03.19, 18:38
  att1
  Szwecja do NATO nie nalezy.
  att2.
  Smieszne?
  Smiej sie pan do rozpuku.
  att3.
  By zwiekszyc wydatki na uzbrojenie?
  To po co?Wg.pana?

  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • varken 05.03.19, 18:54
  bywszy2 napisał:


  > By zwiekszyc wydatki na uzbrojenie?
  > To po co?Wg.pana?

  Nie mam zielonego pojęcia. Być może po to żeby armia była silniejsza bo to nigdy nie zaszkodzi.
 • bywszy2 05.03.19, 19:35
  varken napisał(a):

  > bywszy2 napisał:
  >
  >
  > > By zwiekszyc wydatki na uzbrojenie?
  > > To po co?Wg.pana?
  >
  > Nie mam zielonego pojęcia. Być może po to żeby armia była silniejsza bo to nigd
  > y nie zaszkodzi.

  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
  za moichb czasow w klasie maturalnej w polskiej zkole uczono logiki.
  A pana,gdzie i kiedy ja uczono?


  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • varken 05.03.19, 20:18
  bywszy2 napisał:


  > za moichb czasow w klasie maturalnej w polskiej zkole uczono logiki.
  > A pana,gdzie i kiedy ja uczono?


  A w Hervorund Luceum Zuid w Holandii. Ale to pewnie pryszcz dla Pana.
 • bywszy2 05.03.19, 20:33
  varken napisał(a):

  > bywszy2 napisał:
  >
  >
  > > za moichb czasow w klasie maturalnej w polskiej zkole uczono logiki.
  > > A pana,gdzie i kiedy ja uczono?
  >
  >
  > A w Hervorund Luceum Zuid w Holandii. Ale to pewnie pryszcz dla Pana.
  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • boavista4 05.03.19, 21:51
  i bedzie sie musial poddac niezwyciezonej armi polskiej!
  Jedyne szwedzkie uzbrojenie to smrod sledziowy. Jak tylko Szwedy sie rusza to dunczyki ich przegonia gdie pieprz rosnie , to bedzie kara na nich za kolokaust jakiego dokonali na Dunczykach w wiekach dawnych.
 • bywszy2 05.03.19, 23:18
  Nie musi dostawac,bo ma wlasna.
  Az za duzo.
  Dlatego nia handluje.
  A kolokaust wraz z Dunczykami sobie nawzajem w przeszlosci urzadzali.


  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • vermieter 06.03.19, 08:36
  przecież tam jest alkohol na kartki ;)
 • bywszy2 06.03.19, 09:07
  vermieter napisał(a):

  > przecież tam jest alkohol na kartki ;)

  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
  Nie dosc,ze brak logicznego myslenia
  ogolnie
  szczegolnie - Polacy w Szwecji z piciem daja rade.To i Rosjanie sobie poradza.
  Klamie pan - nie na kartki.
  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • 5magna 07.03.19, 05:08
  Byla na kartki ale to dawne czasy…...
 • bywszy2 07.03.19, 05:47
  5magna napisał(a):

  > Byla na kartki ale to dawne czasy…...

  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
  i chleb byl na kartki!
  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • boavista4 07.03.19, 06:04
  Przegonic Arabow i Amerykancow ? to by im Szwedzi dziekowali przez nastepne pokolenia. Gdyby jednak Rosja zdecydowala sie pomoc Amerykanom zrobic porzadek w Szwecji, ponapoleonska dynstia szwedzka zastapiona bylaby przez Ivanke Trump i jej chlopa. Uwazam ze to byloby genialne rozwiazanie , ktore scementowaloby na wieki wiekow amen przyjazn dynasti Trumpow i Putina. Pamietajcie ze te amerykansko ruskie pyskowki sa tylko dla zmylenia przeciwnikow. Polska moglaby odegrac powana role w tym kierunku.
 • bywszy2 08.03.19, 07:16
  boavista4 napisał(a):
  Polska moglaby odegrac powana role w tym kierunku.

  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<a mogla by,bedac miejscem teatru wydrzen i zdarzen wymienionych przez pana.
  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • vermieter 07.03.19, 10:27
  równe jego inteligencji. Nic nie wyczułeś?
  OK, to teraz poważnie: Rosja nie wkroczy ani do Szwecji, ani do żadnego innego kraju, bo jest państwem miłującym pokój.
  Teraz dobrze?
 • bywszy2 08.03.19, 10:40
  vermieter napisał(a):

  > równe jego inteligencji. Nic nie wyczułeś?
  > OK, to teraz poważnie: Rosja nie wkroczy ani do Szwecji, ani do żadnego innego
  > kraju, bo jest państwem miłującym pokój.
  > Teraz dobrze?

  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
  i inteligencji?
  Moge troche uzyczyc.
  zawsze nad bliznim sie lituje.
  Szczegolnie jak jest ....
  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • karbat 09.03.19, 00:55
  wiktor_jerofiejew napisał(a):

  > Szwecja po raz pierwszy od lat 70. zwiększa liczbę żołnierzy. Bo boi się Rosji

  Szwecja zwiększa liczbę żołnierzy . ok . informacja .

  > Przyczyną wzrostu nakładów na obronność jest przede wszystkim zagrożenie ze str
  > ony Rosji.

  a teraz prosze podac konkretne fakty, jak Rosja zagraza Szwecji ,
  kto nie podaje konkretnych faktow … ten bzdzi . publicznie .
 • boavista4 10.03.19, 04:18
  Rosji, Chin, Iranu, Syri, Wenezueli, Filipin, Serbi, Iraku, Afganistanu, Egiptu, Libi, Boliwi, Kuby,Turcji, Bialorusi, Kazachstanu, Uzbekistanu, Wietnamu, Korei Pln., Poludnowej Afryki, Pakistanu, Indi, Indonezji, Malazji, Jemenu
 • wiktor_jerofiejew 12.03.19, 15:52
  karbat napisał:

  > wiktor_jerofiejew napisał(a):
  >
  > > Szwecja po raz pierwszy od lat 70. zwiększa liczbę żołnierzy. Bo boi się
  > Rosji
  >
  > Szwecja zwiększa liczbę żołnierzy . ok . informacja .
  >
  > > Przyczyną wzrostu nakładów na obronność jest przede wszystkim zagrożenie
  > ze str
  > > ony Rosji.
  >
  > a teraz prosze podac konkretne fakty, jak Rosja zagraza Szwecji ,
  > kto nie podaje konkretnych faktow … ten bzdzi . publicznie .


  Szwecja po raz pierwszy od lat 70. zwiększa liczbę żołnierzy. Bo boi się Rosji


  Liczba szwedzkich żołnierzy wzrośnie po raz pierwszy od lat 70. - wynika z założeń specjalnego komitetu, o których pisze w piątek szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".

  Przyczyną wzrostu nakładów na obronność jest przede wszystkim zagrożenie ze strony Rosji.

  "Rozbrojenie wojska oraz obrony cywilnej było w Szwecji zbyt daleko idące. Ta historia jest godna ubolewania" - ocenił Bjoern von Sydow, przewodniczący komitetu ds. bezpieczeństwa i obrony, w którym zasiadają przedstawiciele rządu oraz ośmiu partii parlamentarnych.

  Chodzi zwłaszcza o postanowienia z 2004 roku, kiedy to na skutek szerokiego politycznego porozumienia zdecydowano o znacznych cięciach w wydatkach na obronność. Jak podkreśla "Dagens Nyheter", wynikały one z innej sytuacji w polityce bezpieczeństwa. "Szwecja i Finlandia były wówczas członkami UE od dziewięciu lat, a na wschodzie Estonia, Łotwa oraz Litwa weszły do UE i NATO sześć miesięcy wcześniej.

  Nastawienie Rosji wydawało się pokojowe oraz demokratyczne" - zauważa gazeta.

  Szwedzki parlament w 2004 roku ocenił, że "atak zbrojny na Szwecję nie jest prawdopodobny", czego konsekwencją było m.in. wycofanie wojska z Gotlandii, bałtyckiej wyspy położonej strategicznie na południowym wschodzie kraju; od tej strony spodziewano się wcześniej ataku ze strony Rosji.

  Prawie całkowicie zrezygnowano z obrony cywilnej.

  Wcześniej do ograniczeń w szwedzkiej obronności doszło na początku lat 90. po upadku muru berlińskiego oraz rozpadzie Związku Radzieckiego.

  "Dagens Nyheter" podaje, że w 1985 roku Szwecja była w stanie zmobilizować 730 tys. żołnierzy oraz oficerów. W 2000 roku liczba ta wynosiła 445 tys., a w 2004 roku - 209 tys. Od 2010 roku, gdy całkowicie zrezygnowano z powszechnego poboru, zawodowa armia liczy 33 tys. żołnierzy. Dochodzi do tego 22 tys. ochotników wojsk obrony terytorialnej.

  Jak zauważa gazeta, pierwszym sygnałem alarmowym dla szwedzkich władz było zajęcie przez Rosję ukraińskiego Krymu w 2014 roku. W 2018 roku w kraju przywrócono powszechny pobór do wojska. Zdecydowano także o powrocie wojska na Gotlandię.

  W przygotowywanych przez komitet ds. bezpieczeństwa i obrony założeniach, do których dotarł "Dagens Nyheter", wynika, że Szwecja dokona "całkowitego zwrotu" w polityce obronnej, a "zbrojny atak na Szwecję nie będzie już wykluczony".

  "Na zmianę naszego nastawienia najbardziej wpłynęła Rosja" - przyznał von Sydow podczas ostatniego posiedzenia komitetu. Wskazywał, że przy tworzeniu poprzednich założeń nie zrozumiano "zakresu i szybkości zmian w rosyjskim społeczeństwie" oraz nie doceniono rosyjskich nakładów na zbrojenia.

  Według niego wobec niepewnej przyszłości Unii Europejskiej związanej z brexitem, wzrostem nacjonalizmu, a także nieprzewidywalnością działań Rosji, a nawet ze strony USA, "nie można wykluczyć żadnego scenariusza".

  Jak pisze "Dagens Nyheter", Szwecja w przypadku ataku z zewnątrz ma w założeniu móc się obronić przez trzy miesiące, a liczebność sił zbrojnych powinna zostać podwojona z dzisiejszych 33 tys. do 50 tys. w 2025 roku. Wzrosnąć ma także liczba powołań do wojska z powszechnego poboru z 2,5 tys. w 2019 roku do 8 tys. w 2025 roku. Zmiany mają wpłynąć na zmianę organizacji, w miejsce dotychczasowych dwóch brygad mają powstać cztery. Więcej ma być także myśliwców Gripen oraz okrętów podwodnych.

  Przygotowywane przez komitet założenia dotyczące polityki obronnej zostaną zaprezentowane w szwedzkim parlamencie w maju.

  Według szefowej dyplomacji MSZ Margot Wallstroem polityka bezpieczeństwa Szwecji opierać się będzie na braku przynależności do sojuszy wojskowych; Szwecja nie jest członkiem NATO. Za to rząd w Sztokholmie ma kontynuować współpracę z krajami nordyckimi i UE, partnerstwo z NATO, a także utrzymywać dwustronne stosunki z USA.
 • 5magna 13.03.19, 05:04
  Szwecja powinna poprosic Rosje aby im zrobila pozadek w kraju bo niedlugo Szwecja bedzie Szwegistan…...
 • karbat 16.03.19, 01:43
  to moze w Koncu ktos poda jakie istnieje realne zagrozenie Szwecji ze strony Rosji
  w jaki sposob ta Rosja zagraza tej Szwecji . konkrety prosze . by nie pieprzyc bez sensu .

  czy Szwedzi dalej szukaja tej rosyjskiej lodzi podwodnej u wybrzezy Szwecji, czy juz ja znaleziono ..

  Szwecja, ciekawy kraj , ciekawa orginalna kultura, sporo godnych podziwu osiagniec
  jak na taki maly kraj. W Szwecji zamordowano Olafa Palme , poprzez to wydarzenie
  ten kraj zostal troche odczarowany . przynajmniej dla mnie .

  a, ze Szwedzi maja nieciekawy klimat, jakos daja sobie rade. pija … za swoje .
  i jeszcze dorzucaja sie finansowo do katolandu .
 • wiktor_jerofiejew 16.03.19, 15:32
  karbat napisał:

  > to moze w Koncu ktos poda jakie istnieje realne zagrozenie Szwecji ze strony Ro

  Szwecja uznaje Rosję za główne zagrożenie dla bezpieczeństwa (www.tvn24.pl)

  Rosja została wskazana jako główne zagrożenie dla bezpieczeństwa Szwecji w opublikowanym w czwartek raporcie służb specjalnych SAPO za 2018 rok. W sprawozdaniu odnotowano także wzrost aktywności Chin oraz różnych grup ekstremistycznych. "Rosja opracowała doktrynę szarej strefy, co oznacza, że chce mieć wpływ na Szwecję oraz inne państwa, nie wywołując konfliktu zbrojnego. W jej ramach nieustannie gromadzone są wrażliwe dane, które mogą być w razie potrzeby wykorzystane do destabilizacji kraju" - stwierdza szef kontrwywiadu SAPO Daniel Stenling. (www.tvn24.pl)

  Agenci w ambasadzie Pod koniec lutego szwedzkie służby specjalne zatrzymały współpracownika szwedzkiego przemysłu high-tech, podejrzanego o szpiegowanie na rzecz Rosji. Działalność ta miała trwać co najmniej od 2017 roku. Mężczyzna został zwerbowany przez rosyjskiego oficera wywiadu zagranicznego (SWR), pracującego w Szwecji jako dyplomata. Szwedzkie MSZ wezwało ambasadora Rosji na rozmowę, domagając się odwołania związanego ze sprawą dyplomaty. Wciąż pracuje on jednak w rosyjskiej ambasadzie. Zatrzymany mężczyzna przebywa w areszcie. Według szacunków szwedzkiego kontrwywiadu jedna trzecia personelu rosyjskiej ambasady w Sztokholmie to współpracownicy tajnych służb. (www.tvn24.pl)

  Niebezpieczne ekstremizmy W sprawozdaniu SAPO wspomniano także o zagrożeniu ze strony Chin. Kraj ten specjalizuje się w wywiadzie gospodarczym oraz cyberatakach. Sporym wyzwaniem w dziedzinie bezpieczeństwa jest, jak podkreślono, rozwój technologii 5G oraz sztucznej inteligencji. (www.tvn24.pl)

  Za problematyczną z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju uznano postępującą cyfryzację. Jak podkreślono, ważna dla społeczeństwa infrastruktura informatyczna nie jest należycie chroniona przed atakami z zewnątrz. Według SAPO rośnie zagrożenie ze strony grup ekstremistycznych, których celem jest "zmiana porządku społecznego". Oprócz radykalnych islamistów, których jak podkreślono "jest teraz w Szwecji więcej niż kiedykolwiek", wymienia się także prawicowych nacjonalistów, a także działaczy radykalnych organizacji lewicowych oraz ekologicznych. Jak zaznaczono, bezpośrednim zagrożeniem ze strony radykalizmu islamskiego jest przede wszystkim możliwość przeprowadzenia ataków terrorystycznych. SAPO spodziewa się powrotu bojowników tzw. Państwa Islamskiego mających szwedzkie obywatelstwo. Natomiast ekstremizm prawicowy czy lewicowy wpływa negatywnie na demokrację, wykorzystując do tego internet - podkreślono w raporcie. (www.tvn24.pl)
 • 5magna 18.03.19, 16:16
  Muzulmanska armia w Szwecji. Finowie przenosza sie do Rosji. 50000 Szwedow emigruje ze Szwecji co roku. Inaczej trzeba przejsc na Islam....
 • 5magna 18.03.19, 16:58
  Moze Rosja ich uratuje jak poprosza. Przyrost naturalny wsrod Szwedow jest 1.7 dziecka na rodzine a Muzulmanow 8 dzieci na rodzine. Za 20 lat Szwecja bedzie w pelni islamskim krajem I do tego czarnym bo przybywa duzo z Afryki. Czeczni w Szwecji nie bedzie. Bedzie anarchia, slumsy I masowe zabijanie. Calkowicie upadly krai. Potrzeba Rosji cos takiego…..

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka