Dodaj do ulubionych

Honorowe samobojstwo

05.05.19, 08:38
Czyli o tym jak sie przygotowuje polska armia na rosyjski atak ze strony Krolewca dyskutowal gen. Rozanski, byly szef armii, z Macierewiczem, bylym ministrem ON

Co maja Rosjanie w Krolewcu i kto im stoi naprzeciw

Załóżmy, że Rosjanie faktycznie napadną na Polskę. Nie dziś, bo wbrew pozorom nie mają jeszcze takich możliwości. Chwilowo ugrupowanie wojsk w Obwodzie Kaliningradzkim ma charakter obronny: dwie brygady zmechanizowane, pułk czołgów i pułk zmechanizowany, brygada artylerii, brygada rakietowa i silna obrona przeciwlotnicza. Łącznie nieco więcej niż jedna nasza dywizja, których mamy trzy. Różnica polega na tym, że Rosjanie dysponują w miarę nowoczesnym sprzętem, utrzymanym w pełnej sprawności, a sprzęt naszych wojsk lądowych to w znacznej mierze muzealna kolekcja.

Co chcial dowodca armii?

W zamyśle gen. Różańskiego takim odwodem miała być 11. Dywizja Kawalerii Pancernej z Żagania. Najlepsza w Wojsku Polskim, sformowana na niemieckich leopardach, uznawanych za jedne z najdoskonalszych czołgów na świecie. Leopardy nie miały walić głową w mur i zwierać się w bezsensownym boju na wyniszczenie. Miały rozjechać cysterny z paliwem, rozstrzelać ciężarówki z amunicją i zdemolować rosyjskie sztaby za plecami formacji. Cała rosyjska pięść pancerna byłaby wówczas bezużyteczna.

A co minister?

Ale taki scenariusz nie odpowiadał ówczesnemu kierownictwu MON. Z jakiegoś powodu chciało ono wysłać wojsko na samą granicę – chyba po to, by poległo w chwale.


Mysle, ze ani Rozanski ani Macierewicz nie sa na rosyjskim zoldzie. Rozanski jest wyksztalconym wojskowym a Macierewicz widzi patriotyzm w sposob troche samobojczy. Powiedzmy, w taki sposob w jaki nas nauczyli w szkolach o polskich przegranych walkach i wojnach.

Dlaczego tak mysle? Ano, przypominam sobie Lecha Kaczynskiego, ktore poszedl na granice miedzy Gruzja i Abchazja i dal sie ostrzelac. Tragicznie zmarly prezydent byl pewnie patriota, ale rozsadne to maszerowanie na ostrzeliwana granice nie bylo.

Obrona kraju powinna byc realizowana przez ludzi rozsadnych i tak by wygrac a nie "by na dnie z honorem lec".

PF
Edytor zaawansowany
 • jabbaryt 05.05.19, 09:15
  Po pierwsze OK jest enklawa odciętą od reszty kraju i nie ma sensu ładować tam zbyt dużych sił ofensywnych. OK jest jednak niebezpieczny gdyż tam są rakiety, które mogą niszczyć polska infrastrukturę obronną i systemy przeciwlotnicze i antydostępowe, które mogą stłamsić polskie lotnictwo. OK także blokuje możliwości pomocy dla państw bałtyckich. Niemniej OK jest dla Polski łatwy do zdobycia a dla Rosjan trudny do obrony.
  Naturalnym kierunkiem ataku sił rosyjskich na Polskę to Białoruś. I stamtąd możemy oczekiwać inwazji lądowej.
  Oczywiście istnieje dysproporcja w sprzęcie miedzy Rosją, ale Polska nie jest sama i ma duże mniejsze granice
  Co do rozmieszczenia naszych sił to dyskusja jest trochę bezsensowna. Obecnie Polska nie ma porządnej obrony przeciwlotniczej i w przypadku konfliktu nasze czołgi czy piechota będą 'sitting ducks', w konfrontacji z rosyjskim lotnictwem i rakietami. Czy polskie dywizje siedzą nad Odrą czy nad Wisłą to nie ma wielkiego znaczenia w przypadku braku wsparcia NATO. Niemniej Polskie dywizje maja chronić Polskę a nie przedpola Berlina. Natomiast pisowski rząd prowadzi mądrą politykę zakupową. Wycofał się z bezsensownego zakupu Caracali, za gigantyczna kwotę, która zablokowałaby ważniejsze projekty. Zakup Patriotów zapewni armii polskiej minimum ochrony przeciwlotniczej i antyrakietowej. Zakup artylerii Himmars, która jest sprzężona z amerykańskim systemem dowodzenia i ich rozpoznaniem satelitarnym, służy temu aby w pierwszych minutach wojny wyłączyć OK, niszcząc tamtejsze wyrzutnie rakiet. A więc wszystko to ma sens i logikę której absolutnie brakowało w poczynaniach rządu PO
 • borrka 05.05.19, 10:06
  W dodatku z elementami propagandy politycznej, a to zabójcze dla doktryny militarnej.
  Nie mam czasu dlugo pisać, więc krótko:
  jak sięgnąć pamięcią, Rosja nigdy nie rozpoczynała agresywnych operacji wojskowych na froncie "polskim", a jedynie bądź reagowała, bądź stosowała wymyślne prowokacje polityczne.
  Klasyka, to 18 wiek i skuteczne rozmontowanie największego państwa w Europie.
  Takie są cele imperium i dziś, choć oczywiście prorytet stanowi zrewoltowana Ukraina.

  PS. W 1939 zajmowali "swoje", zdobyte grą polityczną.


  --
  Po polsku nie mowi sie "mydlo OD for you", ani "samochod OD pobieda" - to wymysl przyglupow z agencji reklamowych, zasmiecajacych jezyk.
 • jabbaryt 05.05.19, 10:57
  Rosyjskie prowokacje? Masz na myśli Fundacje Otwarty Dialog walczącą o demokrację za pieniądze rosyjskiego wywiadu? Jeśli tak to zgoda.
  Natomiast dla Polski ogromnym zagrożeniem jest istnienie OK. to jest enklawa, która może pełnić rolę podobna do Prus Wschodnich. OK znajduje się zbyt blisko naszych portów morskich i kluczowej infrastruktury. Dlatego trzeba będzie poważnie pomyśleć jak zneutralizować to zagrożenie. Raz na zawsze, ale nie dziś.
 • borrka 05.05.19, 11:18
  Stefan Batory mawiał "trzeba będzie kiedys zrobić porządek z tymi szwedzkimi krolikami".
  W domyśle "ale nie dziś".
  I szwedzkie króliki przyszły i zrobiły swoje.
  Tak, że do dziś większoś ruin w Polsce pochodzi z tych czasów.

  Oczywiście Polska może Ruskim naskoczyć, a nie "neutralizować" Kaliningrad.
  Może jednak dążyć do uczynienia jakichś operacji typu "przesmyk suwalski" nieopłacalnymi dla Rosji.
  Najlepiej promując aptekarczyków z Łomianek na "panów ministrów" :)


  --
  Po polsku nie mowi sie "mydlo OD for you", ani "samochod OD pobieda" - to wymysl przyglupow z agencji reklamowych, zasmiecajacych jezyk.
 • amunicyjny1 05.05.19, 11:24
  To nie on
  Powiedział za to

  Polacy mimo męstwa naród płochy, wytrwałości nie ma, zabawę woli niż pracę, życie sobie niewiele ceni. Dać je w chwili zapału, poświęcić majątek – to u nich łatwo. Fantazji dużo, ale gdy się na słowa wyczerpią, do czynu ochoty i sił brak. Sekretu nie zachowa; mówić dużo lubi, czynić mało.
 • jabbaryt 05.05.19, 11:27
  akurat ten jeden pisiewicz zrobił karierę medialną. Ja akurat znałem innego pisiewicza który obecnie jest szefem Mesko. Trudno o bardziej kompetentna osobę w kraju.
 • borrka 05.05.19, 11:41
  I to nie jest dzis żadna tajemnica.


  --
  Po polsku nie mowi sie "mydlo OD for you", ani "samochod OD pobieda" - to wymysl przyglupow z agencji reklamowych, zasmiecajacych jezyk.
 • jabbaryt 05.05.19, 11:29
  Odpuściliśmy Prusom kiedy były słabe i bezbronne, a potem za to zapłaciliśmy. To akurat Batory pozwolił aby Hohenzollernowie z Brandenburgii mogli przejąć Prusy.
 • amunicyjny1 05.05.19, 11:15
  Klasyka, to 18 wiek i skuteczne rozmontowanie największego państwa w Europie.

  Do książek
 • felusiak1 05.05.19, 09:30
  A to ci dowcip miesiaca. Rosja nie ma siły aby zaatakować Polskę i nie planuje wojny.
  Rosja co najwyżej może mataczyć i tu należy uniemożliwić skuteczność matactwa.
  A wszystkie wojenne plany zwykle biorą w łeb kilka godzin po rozpoczęciu walki.
 • jabbaryt 05.05.19, 10:59
  Rosja ma parę tysięcy głowic nuklearnych i jest możliwość ze któraś z nich odpali. W chwili obecnej konflikt jest mało prawdopodobny. Ale Si vis pacem, para bellum i to tak na serio.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.