Dodaj do ulubionych

Nowa strategia wojskowa Szwecji

22.05.19, 18:41
Nowa strategia wojskowa Szwecji.

"Nie można wykluczyć ataku na kraj"

Z zaprezentowanej we wtorek strategii obronnej Szwecji na lata 2021-2025 wynika, że w przypadku wojny kraj ten będzie gotowy do odpierania ataku przez trzy miesiące. Założenie to wymaga jednak reformy wojska oraz zwiększenia nakładów na zbrojenia.
Zaproponowane przez nas wzmocnienia przyczynią się do osiągnięcia celu, jakim jest gotowość do zarządzania kryzysem polityki bezpieczeństwa z działaniami wojennymi na terytorium Szwecji przez trzy miesiące - oświadczył przewodniczący parlamentarnego komitetu ds. opracowania strategii obronnej Bjoern von Sydow. Podkreślił, że konieczna jest reforma wojska, gdyż nie można wykluczyć ataku na Szwecję, a dzisiejsza zdolność operacyjna sił zbrojnych ma znaczące ograniczenia.

Komitet zaproponował utworzenie czterech brygad (obecnie jest tylko jedna), czterech nowych pułków oraz wzmocnienie batalionu na położonej strategicznie wyspie Gotlandia. Nowością jest przygotowanie brygady gotowej udzielić pomocy Finlandii, z którą Szwecja współpracuje wojskowo. Ogólna liczba szwedzkiego wojska, wliczając m.in. obronę terytorialną oraz pracowników cywilnych, ma wzrosnąć z 60 tys. do 90 tys. osób. Od 2024 roku z 3 tys. do 8 tys. zwiększona zostanie liczba powoływanych corocznie poborowych.

Szwedzkie siły zbrojne zamierzają ulepszyć wozy bojowe oraz czołgi, zakupić dodatkowe systemy artyleryjskie oraz wprowadzić nowoczesne systemy obrony powietrznej. Lotnictwo ma zachować samoloty bojowe Gripen C/D, mimo że parlament zarządził zakup nowocześniejszych modeli E/F. Pięć korwet Visby otrzyma nowe wyposażenie. Z czterech do pięciu wzrośnie liczba okrętów podwodnych.

Znaczna większość ośmiu szwedzkich partii parlamentarnych opowiedziała się za zwiększeniem nakładów na wojsko. Jedynie jednak przedstawiciele rządzącej Partii Robotniczej - Socjaldemokraci oraz Partii Ochrony Środowiska - Zieloni, a także Partii Lewicy oraz Szwedzcy Demokraci podpisali się pod raportem komitetu przygotowującego strategię obrony. W zeszłym tygodniu gremium to na znak protestu opuściły pozostające w mniejszości cztery centroprawicowe partie: Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańscy Demokraci, Partia Centrum oraz Liberałowie. Domagały się one ustanowienia budżetu obrony na poziomie 84 mld koron, co odpowiadałoby 1,5 proc. PKB.

Socjaldemokraci piszą w załączniku do raportu ds. strategii obronnej, że “jeśli chodzi o ramy finansowe, nie jesteśmy gotowi do politycznego porozumienia”. Oznacza to, że rządzący Szwecją chcą poczekać na decyzję o finansowaniu wojska do 2020 roku.

Według komentarzy opublikowanych w szwedzkich mediach brak zgody wśród szwedzkich partii parlamentarnych jest “niebezpiecznym precedensem” w czasach gdy pogorszyła się sytuacja bezpieczeństwa w Europie ze względu na zagrożenie ze strony Rosji.

W strategii obronnej Szwecji na lata 2021-2025 napisano, że w 2015 roku szwedzkie oraz polskie władze podpisały umowę o współpracy w dziedzinie obronności, zwaną umową ramową. Jak podkreślono między oboma krajami trwa regularna współpraca i wymiana doświadczeń na poziomie strategicznym, a także udział w ćwiczeniach. “Nie osiągnęła ona (współpraca) jednak jeszcze tego samego zakresu i głębi, jak w przypadku innych naszych bliskich partnerów” - napisano w dokumencie.

W 2013 roku ówczesny dowódca szwedzkich sił zbrojnych Sverker Goeranson wywołał debatę o stanie szwedzkiej obronności. W wywiadzie dla gazety “Svenska Dagbladet” ocenił, że Szwecja jest w stanie bronić się jedynie przez tydzień na niektórych częściach swojego terytorium.

Po zakończeniu zimnej wojny i rozpadzie ZSRR Szwecja w latach 90. znacznie ograniczyła liczbę wojska, uznając, że nie ma już zagrożenia. W 2010 roku zlikwidowano powszechny pobór do wojska; został on przywrócony od 2018 roku.


Edytor zaawansowany
 • engine8 22.05.19, 18:50
  Hehhehehe No z tak armia to moge sie bronic przed najazdem Polski, Norwegii czy Finow ale nie Rosja..
  Zielone ludziki ich w 2 mieisiaca zajma jak beda chcieli...
  W EU nie ma rady - albo wynajc NATO albo sobie wlasna - Unijna armie zrobic (oczywiscie pod dowodztwem niemiecko/francuskim) bo skoro jedynym zagrozeniem jest Rosja to co sobie glowe zawracac i wydawac kase niepotrzebnie?
 • szwampuch58 22.05.19, 18:55
  No nie wiem,amerykanski debil co chwile wrzeszczy ze zlikwiduje jakis kraj (Iran,Syria,Korea,Wenezuele) moze pasc na Szwecje wkrotce bo kto gupiemu zabroni?

  --
  www.youtube.com/watch?v=S07XJA7VaVA
 • engine8 22.05.19, 20:51
  Myslsz ze Trump by chcial wiecej socjalistow?
 • szwampuch58 22.05.19, 20:55
  Szwecja sprzedala Volvo chinczykom,auto cacy to raz: atak na USA a dwa: Chiny to wiadomo beeeee dla debila
  Malo ci na atak debila na Szwecje?

  --
  www.youtube.com/watch?v=S07XJA7VaVA
 • amg10 22.05.19, 20:27
  odbic szwedzki potop w Polsce z XVII wieku.

  Tylko jak pokonac Baltyk ??

  Moze tak samo jak to zrobili Szwedzi najezdzajac nas w XVII w. ?? - czy ktos wie jak wtedy z tym Baltykiem poradzili sobie Szwedzi ??
 • szwampuch58 22.05.19, 20:58
  jak "Helmuty" zaplaca za II wojne to przyjdzie czas ze Szwedzi zaplaca za Potop,to peewne kazde dziecko ulanskie to wie

  --
  www.youtube.com/watch?v=S07XJA7VaVA
 • buldog2 23.05.19, 00:35
  Rosja samych wojsk lądowych ma ok. 400 tys. Jeszcze piechota morska, nie wiem, do czego jest zaliczany Specnaz, czy czasem nie autonomiczny.
  Miałem ich propagandę za nakierowaną na bardziej rozsądnych.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Susanne Abbuehl - The Cloud
 • wiktor_jerofiejew 23.05.19, 16:21
  Szwedzka Agencja ds. Zamówień Obronnych (Swedish Defence Materiel Administration, FMV) podpisała z rządem USA umowę na dostawę systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104E Patriot w konfiguracji PAC-3 MSE.

  Tekst pochodzi z Magazynu Militarnego MILMAG.

  Dyrektor Generalny FMV Göran Mårtensson podpisał z przedstawicielami władz USA umowę międzyrządową (Letter of Offer and Acceptance) dotyczącą zakupu systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Stany Zjednoczone reprezentował Chargé d'Affaires ambasady w Sztokholmie, David E. Lindwall. Oficjalnie nie ujawniono wartości umowy, ale ocenia się, że może być warta nawet 10 mld SEK (4,81 mld zł) (Raytheon wyprodukuje Patrioty dla Rumunii, 2018-05-26).

  Wraz z podpisaniem umowy FMV może realizować zakup czterech jednostek ogniowych, pocisków, części zamiennych, systemów serwisowania sprzętu, wsparcia szkoleniowego i technicznego dla sił zbrojnych. Szwedzka agencja otrzymała zgodę rządu na podpisanie umowy 2 sierpnia .

  Negocjacje z USA rozpoczęto 7 listopada 2017, na podstawie uchwalonej w 2015 przez parlament (Riksdag) decyzji ramowej o obronie. Szwedzkie siły zbrojne i agencja FMV dokonały analizy potencjału dostępnych na rynku systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. Uznano, że MIM-104 Patriot najlepiej spełnia założone wymagania, odrzucając jednocześnie francuską ofertę systemu Eurosam SAMP/T. Szwedzi planowali zapłacić za cztery jednostki ogniowe ok. 10 mld SEK. Dostawy miały by się rozpocząć w 2020. Gotowość operacyjna ma zostać osiągnięta w 2025 (Przyspieszenie integracji IBCS, 2018-03-20, Nowy radar dla Patriotów, 2017-08-08).

  20 lutego 2018 amerykańska agencja DSCA poinformowała o zgodzie Departamentu Stanu na eksport zestawów MIM-104E Patriot do Szwecji. Obejmowała ona cztery jednostki ogniowe, złożone z 4 stacji radiolokacyjnych kierowania ogniem AN/MPQ-65, 4 stacji kontroli AN/MSQ-132 Engagement Control Stations, 12 wyrzutni M903 dla 100 pocisków GEM-T i 200 pocisków PAC-3 MSE, 9 zestawów systemu Antenna Mast Group i 4 zestawów prądotwórczych Electrical Power Plant III.

  Ponadto USA zgodziły się dostarczyć sprzęt komunikacyjny, narzędzia i sprzęt testowy, programy testowe, sprzęt pomocniczy obejmujący specjalistyczne pojazdy, ciągniki siodłowe, mobilne generatory, publikacje i dokumentację techniczną, sprzęt treningowy, części zapasowe i naprawcze. Amerykanie przeszkolą szwedzki personel, zapewnią wsparcie logistyczne oddelegowując polowe zespoły wsparcia technicznego (TAFT).

  Wprawdzie nie uwzględniono żadnej umowy offsetowej, jednak rząd USA i wykonawcy kontraktu mają zapewnić wsparcie podczas wdrażania nowej broni. Głównymi wykonawcami umowy będą Raytheon Integrated Defense Systems i Lockheed Martin. Maksymalna wartość  umowy szacuje się na 3,2 mld USD (11,85 mld zł)

  (Program Wisła: umowy offsetowe podpisane, 2018-03-23, Program Wisła: rekordowa umowa podpisana, 2018-03-28).

  Tekst pochodzi z Magazynu Militarnego MILMAG.
 • wiktor_jerofiejew 23.05.19, 16:37
  Duńczycy z pierwszymi Seahawkami do zwalczania rosyjskich lodzi podwodnych zagrazajacych stale wody karajow skandynawskich.

  W ubiegłym tygodniu podczas uroczystej ceremonii nastąpiło przekazanie ministrowi obrony Danii trzech wielozadaniowych śmigłowców morskich Sikorsky SH-60/MH-60 Seahawk przez US. Navy. W uroczystości brał również udział książę Fryderyk, członkowie duńskiego parlamentu oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Danii.

  Według kontraktu wartego 686 milionów dolarów, zawartego w 2012 roku przewidziane jest dostarczenie łącznie dziewięciu śmigłowców morskich Sikorsky SH-60/MH-60 Seahawk duńskim siłom zbrojnym. Mają one zastąpić używane przez Marynarkę Wojenną Danii brytyjskie śmigłowce Lynx. Helikoptery Sikorsky SH-60/MH-60 Seahawk otrzyma 723 Powietrzna Eskadra, która stacjonuje w Bazie Powietrznej Karup. Śmigłowce mają zwalczać cele powierzchniowe oraz likwidować okręty podwodne. Wykorzystywane będą do operacji transportowych, a także jako wsparcie NATO w operacjach antypirackich. Seahawk będzie ponadto wykorzystany do patrolowania oraz operacji ratowniczych, przerzutu sił specjalnych, patrolowania łowisk nad Oceanem Atlantyckim i Arktycznym oraz ewakuacji medycznej.

  Oprócz Stanów Zjednoczonych i Danii model ten znajduje się na wyposażeniu Royal Australian Navy, które weszło w posiadanie 24 śmigłowców Sikorsky SH-60/MH-60 Seahawk na podstawie programu FMS.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.