Dodaj do ulubionych

Polacy lubią Trumpa, Niemcy wolą putlera

28.05.19, 17:59
Prawie połowa Polaków ocenia prezydenta USA Donalda Trumpa zdecydowanie lub raczej pozytywnie. Z kolei Niemcy lepiej oceniają prezydenta Rosji Władimira Putina. To wyniki badania Barometr Polska-Niemcy, za które w naszym kraju odpowiada Instytut Spraw Publicznych.

Sondaż od lat stara się mierzyć atmosferę wzajemnych relacji i wskazywać oddziaływanie wydarzeń politycznych, gospodarczych i społecznych na wzajemne postrzeganie się Polaków i Niemców.

Jeśli chodzi o ocenę stosunków polsko-niemieckich, w tym roku w obu krajach są one oceniane raczej dobrze. Z tym zastrzeżeniem, że warto zwrócić uwagę na tendencję – w Polsce od siedmiu lat trend jest stały i są one oceniane coraz gorzej. W 2012 r. pozytywnie oceniało je 72 proc. badanych, tymczasem obecnie już tylko 59 proc. W Niemczech ocena także zaczęła się pogarszać po 2012 r., ale w mijającym roku radykalnie, bo o prawie 30 pkt proc. się poprawiła. Wkrótce przekonamy się, czy to stały trend, czy jednak jednorazowa anomalia. Warto też zwrócić uwagę, że im starsi Polacy, tym gorzej oceniają nasze relacje.

Choć w obu krajach większość społeczeństwa uważa, że II wojna światowa wciąż ma wpływ na nasze relacje, to z roku na rok ten odsetek maleje. – Wśród Polaków stosunkowo najczęściej silny wpływ wojny na obopólne relacje dostrzegają osoby w wieku powyżej 65 lat – wyjaśnia dr Agnieszka Łada, autorka raportu. – Spadek odsetka osób, które ten wpływ uważają za silny, można tłumaczyć odchodzeniem generacji, które pamiętają wojnę oraz jej bezpośrednie skutki.

>>> Czytaj też: Myśliwce F-35 trafią do Polski? Szef MON: Wysłaliśmy zapytanie ofertowe
Edytor zaawansowany
 • magna20000 28.05.19, 18:03
  Bo Polacy lubia lody a Niemcy sznycla…..
 • wiktor_jerofiejew 28.05.19, 18:24
  magna20000 napisał:

  Polacy wybieraja Amerykanska Whiskey i Coca Cole bardziej niz kwas chlebowy i odmrazacz do szyb
  Polacy wola Amerykanskie Jeansy od drelichow i walonek
  wola tez jezdzic Mustangiem i Jeepem niz zaporozcem
  A Polscy -Kanadole wola robic zakupy w Buffalo i Detroit niz Toronto
  A jeszcze inni poprostu uciekaja z Calgary az do New England...HeHe
 • bywszy2 29.05.19, 18:19  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • szwampuch58 28.05.19, 18:06
  forsal.pl/artykuly/1414632,polacy-lubia-trumpa-niemcy-wola-putina-infografika.html

  --
  www.youtube.com/watch?v=S07XJA7VaVA
 • wiktor_jerofiejew 28.05.19, 18:26
  szwampuch58 napisał:

  Ty jestes poprostu geniusz ...
  Zatkalo mnie ...
  No nie mam slow ,znowu mnie wytropiles za pomoca AMERYKANSKIEGO GOOGLA ...ROTFL
 • bywszy2 29.05.19, 18:26
  wiktor_jerofiejew napisał(a):

  > szwampuch58 napisał:
  >
  > Ty jestes poprostu geniusz ...
  > Zatkalo mnie ...
  > No nie mam slow ,znowu mnie wytropiles za pomoca
  AMERYKANSKIEGO GOOGLA ...ROTFL

  ----------------------------------------------------------------------------------
  zydowskiego z domieszka amerykanskiego.
  Kto założył Google?
  Współzałożyciele Google urodzili się na dwóch krańcach globu. Pierwszy z nich, Lary Page przyszedł na świat 26 marca 1973 roku w Lansing. Pochodzi z żydowskiej dobrze usytuowanej rodziny należącej do elity. Jego ojciec - Carl Page - jest uznanym profesorem w Stanowym Uniwersytecie w Michigan.

  Siergiej Michajłowicz Brin, drugi współzałożyciel Google, przyszedł na świat 21 sierpnia 1973 roku w ZSRR jako syn matematyków żydowskiego pochodzenia. W wieku pięciu lat wyemigrował wraz z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Tam zaczął studiować informatykę i matematykę.  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • wiktor_jerofiejew 30.05.19, 18:07
  bywszy2 napisał:

  > [i]wiktor_jerofiejew napisał(a):
  >
  > > szwampuch58 napisał:
  > >
  > > Ty jestes poprostu geniusz ...
  > > Zatkalo mnie ...
  > > No nie mam slow ,znowu mnie wytropiles za pomoca
  > [b]AMERYKANSKIEGO GOOGLA ...

  W USA mieszkaja ludzie z ponad 200 narodowosci i mowiacych w ponad 700 jezykach...
  A to oznaca ze tez sa AMERKANAMI i sa z tego DUMNI , ale twoj ciasny SSlowianski nocnik widocznie tego nie jest w stanie ogarnac ...

  Smieszni jestescie prymitywni krytycy , kiedy czytam belkot w stylu :

  Kiedy AMERYKA osiaga sukces w jakiejs dziedzinie czy oglasza laureatow nagrody Nobla to wtedy wyciaga sie im roznych jakichs innych i probuje wciskac ciemnote i tlumaczyc sie ten sukces ze to nie zadni Amerykanie tylko Zydzi , Japonczycy , Polacy itd itd

  Kompleksy nizszosci i ciasnota umyslu nie ogarnia tego ze ci ludzie wybrali sobie kraj do zycia inny niz sie urodzili i uwazaja sie za Amerykanow

  Natomiast kiedy USA ponosi jakiejs dziedzinie porazke ...wtedy to oczywiscie zwla sie wine na glupote , "prostackich Amerykanow " i nie szuka sie juz wtedy : Zydow , Niemcow , Francuzow ,bo wtedy jest latwo przywalic , a Amerykanie sie nie bronia , przyjmuja na klate i ida dalej do sukcesow i pomagac swiatu
 • bywszy2 02.06.19, 22:54
  W USA mieszkaja ludzie z ponad 200 narodowosci i mowiacych w ponad 700 jezykach - kazdy narod srednio uzywa ponad 3,5 jezykow.
  Pozatym reszta jak w Polsce:
  Jak zyd znay i wybitny(np.Mickiewicz,Kiepiura) - to jest Polak albo ma polskie korzenie.
  Jka Polak jest ... ,to zyd.Np.Dzierzynski.

  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • wiktor_jerofiejew 05.06.19, 22:34
  bywszy2 napisał:

  > [i]W USA mieszkaja ludzie z ponad 200 narodowosci i mowiacych w ponad 700 jezyk

  Gdybys mial pieniadze to bys podrozowal a jak bys podrozowal to bys wiedzial ze nawet na Papuii Nowej Gwineii ludzie mowia 700-setoma jezykami ...
  A co dopiero w takim San Francisco , Bostonie czy NYC...
  Klepiacy biede sluzbisci Olgino mysla o kawalku sloniny i nie w glowie im wyjazd na PNG...
 • wiktor_jerofiejew 28.05.19, 18:35
  Niemcy o historycznych cierpieniach Polaków - zostały wystarczająco uznane?

  65 proc. Niemców uważa, że Rosja przyczynia się do zaostrzenia sporów i konfliktów.

  62 proc. Niemców uważa, że cierpienia i ofiary Polaków, jakich doświadczyli w swojej historii zostały wystarczająco uznane, z taką opinią zgadza się tylko 31 proc. Polaków, przeciwnego zdania jest 46 proc. naszych rodaków - wynika z badania Barometr Polska-Niemcy 2019.
  We wtorek w Warszawie zaprezentowane zostały wyniki badania Barometr Polska-Niemcy 2019 "Wspólny kierunek, różne perspektywy - polskie i niemieckie spojrzenia na wzajemne relacje oraz porządek światowy". Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Spraw Publicznych we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera.

  Polacy i Niemcy odpowiedzieli na pytania dotyczące stosunków między oboma krajami, wpływu II wojny światowej na obecne relacje, wkładu Polaków w obalenie komunizmu oraz roli światowych mocarstw w globalnym porządku.

  Cierpienie i ofiary Polaków
  W badaniu zapytano też o postrzeganie uznania cierpień i ofiar Polaków, jakich doświadczyli w swojej historii przez międzynarodową opinię publiczną. W tym przypadku widać znaczące różnice w odpowiedziach Polaków i Niemców.

  31 proc. Polaków odpowiedziało, że cierpienia i ofiary Polaków zostały wystarczające uznane, przeciwnego zdanie jest 46 proc., zdania w tej sprawie nie miało 23 proc. Z kolei 62 proc. Niemców uważa, że cierpienia i ofiary Polaków zostały wystarczająco uznane, przeciwnego zdania jest 21 proc., 17 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

  Obalenie komunizmu
  41 proc. Polaków jest zdania, że wkład Polski i Polaków w obalenie komunizmu i przemiany demokratyczne w Europie Środkowo-Wschodniej przez międzynarodową opinię publiczną nie został wystarczająco uznany. 24 proc. odpowiedziało, że ten wkład został wystarczająco uznany, a 35 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".

  Niemcy zostali z kolei zapytania o ocenę wpływu Polski na obalenie komunizmu i przemiany demokratyczne w regionie. Najwięcej respondentów - 36 proc. oceniło ten wpływ jako ani duży, ani mały, 29 proc. jako duży, 13 proc. jako bardzo duży, decydujący, 12 proc. nie potrafiło odpowiedzieć. Jako niewielki wpływ Polaków oceniło 7 proc., a jako żaden - 3 proc.

  Role w światowym porządku
  W badaniu pytano również o ocenę roli Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Rosji i Chin w światowym porządku. Polacy i Niemcy są w miarę zgodni w ocenie UE, Rosji i Chin, ale dzieli ich podejście do Stanów Zjednoczonych.

  51 proc. Polaków uważa, że USA przyczyniają się do wzmacniania ładu i bezpieczeństwa międzynarodowego, podobnego zdania jest tylko 28 proc. Niemców. Opinie, że USA przyczyniają się do zaostrzenia sporów i konfliktów podzieliło tylko 9 proc. Polaków i aż 66 proc. Niemców. Pozytywny wpływ Rosji na sytuację międzynarodowa wyraża 18 proc. Polaków i 26 proc. Niemców. A 63 proc. Polaków i 65 proc. Niemców uważa, że Rosja raczej przyczynia się do zaostrzenia sporów i konfliktów.

  77 proc. Niemców dobrze ocenia rolę UE na arenie międzynarodowej, źle - 17 proc. W przypadku ocen Polaków te wartości wynoszą odpowiednio - 62 i 20 proc. Wpływ Chin jako raczej pozytywny uznaje 34 proc. Niemców i 23 proc. Polaków, a źle - 53 proc. Niemców i 39 proc. Polaków.

  W parze z tymi rezultatami idą opinie nt. światowych przywódców. Prezydenta USA Donalda Trumpa pozytywnie ocenia 47 proc. Polaków
 • szwampuch58 28.05.19, 19:04
  Noooo,szczegolnie za to pozytywnie ocenia debila......buhahahahahaha
  tiny.pl/twmp7

  --
  www.youtube.com/watch?v=S07XJA7VaVA
 • senioryta13 28.05.19, 18:17
  wiktor_jerofiejew napisał(a):

  > Spadek odsetka osób, które ten wpływ uważają za silny, można tłumaczyć odchodzeniem >generacji, które pamiętają wojnę oraz jej bezpośrednie skutki.

  ?????
  polecam film :
  "Operation Finale"
 • boavista4 28.05.19, 19:28
  Polacy zawsze wprowadzali wszystkich w blad. Jak to moze byc ze Polacy nie lubia Putina?
  Przeciez Kaczor nad swoim biurkiem powiesil portret Putina, Macierewicz stale wydzwania do Putina, radzi sie go, na dodatek razem lowia ryby na Syberi. Wszyscy Polacy modla sie do ruskich ikon, jedza pierogi ruskie i stale przypominaja kazdemu ruski miesiac. Najpieknieszy wspolczesny bydynek w Polsce to PEKIN, polowa polskich chlopcow ma na imie Wlodzimierz, a najpopularniejsze rozmowy dotycza Putina. Konkurs pianistyczny, zwany Chopinowskim zostal przemianowany na Konkurs Putinowski, CHODZA SLUCHY, Putin pocalowal Biedronia w pepek 30 lat temu i biedron mazy o jakims tidudidada z Putinym.
 • karbat 29.05.19, 13:10
  Polacy lubią Trumpa , bo Polacy to rekiny

  facet.onet.pl/warto-wiedziec/polacy-stali-sie-rekinami-smieciowego-biznesu-w-wielkiej-brytanii-mozna-znalezc/j6y9c41
  dla wielu powod do dumy, smieciowa gospodarka
  smieciowa polityka w tle wielebne pedofile


 • j-k 29.05.19, 13:37
  za to, ze w 1945 tak dobrze im Rosjanie przylozyli...

  a Polacy maja pewna slabosc do USA
  - chyba za to, ze 1918 Prezydent USA poparl parcie Polakow w kierunku niepodleglosci...

  wot i celaja tajna...
 • boavista4 29.05.19, 15:30
  o 1918 juz malo kto pamieta, ale puszki z konina po 1945 roku, paczki z UNRA, Glos Ameryki. a zupelnie zapomnieli o Jalcie, nic nie wiedza o tym jak Adolf doszedl do wladzy i kto mu pomogl i kto na Polske naciska na Polske zeby wyszlamowac z biliona zlotych. Trzeba Polakom przypomniec amerykanskie dowcipy o Polakach, wtedy napewno beda lubiec jeszcze bardziej.
  Spotkalem kiedys Polaka w NY , wyjezdza na stale Polski choc tu pracowal i ma rezydencje, poiedzial takiego syfu jak w Ameryce nigdie nie ma. Greepoint w Brooklynie sie wyludnia.

  Two Polish guys are discussing one’s upcoming wedding..."I’m not sure if my future bride is a virgin or not."
  His buddy replies, "Oh, there’s an easy test for that. All you need is some red paint, some blue paint and a shovel. You paint one ball red and one ball blue. On your honeymoon, if she laughs and says ’Those are the funniest balls I’ve ever seen!’ you hit her with the shovel!"
 • bywszy2 29.05.19, 18:38

  boavista4 29.05.19, 15:30
  o 1918 juz malo kto pamieta, ale puszki z konina po 1945 roku, paczki z UNRA, Glos Ameryki. a zupelnie zapomnieli o Jalcie,

  ---------------------------------------------------------------
  A zupelnie zapomnieli,ze Stalin wbrew aliantom Polske Ziemiami Uzyskano-Odzyskanymi obdarowal.
  A Chruszczow Adenauerowi ubranemu w bialy plaszcz z czarnym krzyzem krzyzackim,przygrozil,ze mu i innym rewizjonistom rozpierduche rakietowa w Bonn uczyni,jak sie Polski bedzie czepial.
  A o stonce ziemniaczanej zescie zapomnieli?

  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • wiktor_jerofiejew 30.05.19, 18:21
  boavista4 napisał(a):

  > o 1918 juz malo kto pamieta, ale puszki z konina po 1945 roku, paczki z UNRA, G
  > los Ameryki. a zupelnie zapomnieli o Jalcie, nic nie wiedza o tym jak Adolf dos
  > zedl do wladzy i kto mu pomogl i kto na Polske naciska na Polske zeby wyszlamow
  > ac z biliona zlotych. Trzeba Polakom przypomniec amerykanskie dowcipy o Polak
  > ach, wtedy napewno beda lubiec jeszcze bardziej.
  > Spotkalem kiedys Polaka w NY , wyjezdza na stale Polski choc tu pracowal i ma r
  > ezydencje, poiedzial takiego syfu jak w Ameryce nigdie nie ma. Greepoint w Broo
  > klynie sie wyludnia.

  Spotkales biedaku pocieszny JEDNEGO Polaka ktory wyjechal ?
  Patrz pan , a 10 milionow Polakow zostalo i sobie chwali bezbranicznie i twierdzi ze jest to BEZprzecznie NAJlepszy kraj do zycia ...

  Tak chyba tez sadzi 55 milionow Niemcow co ani mysli wracac do drogiej Europy ,
  nie inaczej jest wsrod 35 milionach Irlandczykow ktorych mieszka wiecej w USA niz w Irlandi ,to samo dotyczy Grekow ,Portugalczykow i innych europejskich nacjii szczesliwych ze zyja w USA ...
  A ty biedaku nam tu belkoczesz o jednym Polaku ktorego ponoc widziales , bo mu nie wyszlo , a moze mu sie nie chcialo uczyc i pracowac wiec wolal wrocic do mamy na Podlasie ...ROTFL

  A kawaly o innych narodowasciach w USA sa powszechne , moge ci tu jak z rekawa wysypac kawalay i o : Zydach ,ruskach , Kanadyjczykach , Niemcach , Irlandczykach , Japonczychach , Arabach , Francuzach , Wlochach i setkach innych ...

  I nikt sie tu nie obraza bo AMERYKA jest tolerancyjna , czygo nie potrafi zrozumiec ciasny koscisty wschodni nocnik ...ROTFL
 • j-k 02.06.19, 19:48
  wiktor_jerofiejew napisał(a):
  I nikt sie tu nie obraza bo AMERYKA jest tolerancyjna ,

  tak tolerancyjna, ze alkohol pije sie w samochodzie tylko z "malpeczki" i natychmiast wyrzuca sie ja przez okno ?
 • polski_francuz 29.05.19, 13:46
  Czy sympatia Polakow ma zdrowe podloze? Innymi slowy mowiac, czy jak Putler Polske zaatakuje, to nam Trump pomoze?

  Co mowisz? Niezbyt slysze. Aha, to tylko echo gralo.

  Moim zdaniem powinienes zazadac podwyzki, bo coraz trudniej twego szefuncia sprzedac w Europie.

  PF
 • j-k 29.05.19, 13:58
  za oredzie Wilsona z 1918...

  "chcemy niepodleglej Polski z dostepem do morza"...

  - gdyby nie to oredzie , to niepodlegla Polska pewnie i tak by powstala,
  ale byc moze bez tego dostepu...
 • polski_francuz 29.05.19, 14:46
  Wilson wierzyl, ze nasypie troche piasku miedzy rosyjsko-niemiecko-austriacko-francusko-angielskie tryby, ktorych kiepskie krecenie kosztowaly troche duzo amerykanskiego podatnika.

  Wiele wiecej niz wicka:)

  PF
 • j-k 29.05.19, 15:13
  no i udalo mu sie.

  kardynalny blad popelnili jego polityczni przeciwnicy (Rosevelt) naciskajac na wycofanie wojsk USA z Europy i popadajac w Izolacjonizm.

  a przeciez zwycieska (ledwie-ledwie - ale jednak), lecz oslabiona wojna Francja z pewnoscia udzielilaby im dluzszej gosciny...

  co ciekawe i pozostaje paradoksem historii:
  Rosevelt jako izolacjonista i przeciwnik Wilsona skonczyl jako jego zwolennik i kontynuator jego polityki...
 • polski_francuz 29.05.19, 15:46
  Stany wonczas stawaly sie jeszcze.

  PF
 • j-k 29.05.19, 18:09
  ale dlatego mamy w Warszawie Plac Wilsona
  - ktory jest zreszta jednym z moich ulubionych placow Warszawy

  a nie mamy placu Rosevelta.
  .
  www.wykop.pl/wpis/31337157/plac-wilsona-warszawa-fotografia-drony-tworczoscwl/
 • polski_francuz 29.05.19, 18:17
  Eh, Ci warszawiacy:) Wilno bylo ladniejsze!!

  Pozdro

  PF
 • bywszy2 29.05.19, 18:30
  polski_francuz napisał:

  > Eh, Ci warszawiacy:) Wilno bylo ladniejsze!!
  >
  > Pozdro
  >
  > PF
  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • j-k 29.05.19, 18:38
  Tu akurat nie zaprzecze.

  Wilno jest piekne
  tylko Wisly tam nie macie.
  Wilia - to jednak nie Wisla :)

  PS. osobiscie jestem za kompromisem
  bo kocham rzeke Niemen i miasto GRODNO.
  .
  www.bezkresy.pl/wycieczka/wycieczka-bilorus-sylwester-grodnie-3-dni/
 • bywszy2 29.05.19, 18:40  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • j-k 29.05.19, 18:44
  - ty nie masz czego.

  bo Ziemi Swietej tez nie kochasz.

 • bywszy2 29.05.19, 19:02
  a wy - masochisci!


  --
  Да здравствует мир во всем мире!Niech zyje pokoj na calym swiecie!
  Да здравствует дужба между народами!Niech zyje przyjazmiedzynarodami!
  I oby mnie zona katolicka zawsze kochala!
  Radziecki Jewriej.Polski Zyd(niezyd),Szwed bez przymiotnikow - Bywszy.
 • boavista4 30.05.19, 01:18
  Tam mozna poznac wszystkich pedoifilow stolicy: ministrow, wodzow partyjnych, yntelektualistow z UW, ksiezy postepowych z UB, cala smietanke zycia towarzyskiego.
  Nastepnym moim ulubionym miejscem jest byly Gmach PZPR
  Warszawa ma duzo uroku , bo gdzie sie nie ruszysz to jest jakas Lubianka, wspolczesna , albo zabytkowa i wszedzie jest pedofilia. Czy Uniwersytet warszawski jest moim ulubionym miejscem - gdyby zatrudnili profesora Hartmana to by podniesli swoj ranking swiatowy z 299 miejsca i wyprzedziliby uniwersytet Ugandy. tez dobre miejsce bo pedofile tez tam maja dobra zabawe.
 • de_oakville 30.05.19, 11:51
  Podobno maja go "reanimowac" bo juz od wielu, wielu lat nie pelni tak waznej roli jak za czasow Gomulki ("towarzysza Wieslawa"). Odjezdzalem z niego przed laty do Swinoujscia, do Budapesztu, do Rumunii i Bulgarii (przez Lwow, 2 noce w pociagu). Chyba pomylil ci sie jednak PRL-owski Dworzec Glowny z Dworcem Centralnym. Przedwojenny Dworzec Glowny to byl
  dworzec z prawdziwego zdarzenia, lezacy mniej wiecej tam gdzie dzisiejszy Dworzec Srodmiescie. W 1944 zburzyli go, wiadomo kto.
 • karbat 30.05.19, 16:21
  i staraja sie o niemieckie paszporty. Sa w scislej czolowce ludzi
  z roznych nacji starajacych o obywatelswo w tym kraju .

  next.gazeta.pl/next/1,151003,24842019,starania-o-niemiecki-paszport-polacy-w-czolowce.html

  wola zyc w Niemczech , pracowac u Niemca, niz … w Polsce, powstalej z kolan

 • kommersant 02.06.19, 11:24
  Niemcy zawsze byli rozsądni i pragmatyczni Polacy za to słyną z naiwności i wishful thinking w polityce międzynarodowej
 • j-k 02.06.19, 20:16
  lubic ich nie moga - bo przewaznie ich dobrze nie znaja.

  (podobnie jak i Amerykanow)

  lubia tylko amerykanskie i niemieckie pieniadze.

 • boavista4 02.06.19, 21:01
  Niemnieckich piniendzy juz ni ma, som Euro, dolary - bez wartosci! Pozostalo tylko zloto i diamenty! Otoz to ! Polacy lubiom zloto i diamenty i pana Zbigniewa Dylewskiego, bo un sie zna i na zlocie i papirach bezwartosciowych.
  Search Results
  Zbigniew Dylewski - YouTube
  www.youtube.com/.../UCi-Wpo75NCXiShMU1EpnAwQ
  Translate this page
  Kanał poświęcony jest szeroko pojętemu PIENIĄDZOWI. Zamieszczam w nim fragmenty krótkich wykładów przygotowanych w ostatnich latach dla studentów.
 • engine8 03.06.19, 02:21
  Dolar bez wartosci powiadasz...... znaczy sie ze zlotowka tez.... ale jakos zyjemy za te zlotowki i dolary od lat pomimo ze slyszymy ta sam spiewke..

  I jakbym ci oferowal ze za 5 lat dostaniesz dzisiejszy ekwiwalent $100k w zlotowkach albo dolarach a niech bedie i euro a moze nawet i w zlocie to co byc wybral?
 • engine8 03.06.19, 02:29
  A z tym co sie naja na papierach wartosciowych i zlocie to jest masa.... niesteety niewielu sie udaje zgadnac w co inwestowac i wiekoszosc z nich niestety zarabia nie na swoich inwestycjach ale na doradztwie innym w co najlepiej inwestowac...
  Lat temu kilkanascie zebrano w TV kilku najlepszych ekspertow od inwestycji ktorzy biora duza kase za doradanie w co inwestowac i poproszono o wybranie pakieru 10 inwestycji tylko na rok do przodu.... i wybrali..
  A prowadzacy wzial lotke i na slepo strrzelil 10 razy w tablice i zapisal co wyskoczylo.....
  Po roku sie okazalo ze nie eksperci a reporter zarobil najwiecej...
  No reporter pyta w takim razie za co wy bierzecie ta kase? Oni na to za to ze ludzi nas o to prosza a i podpisuja ze nie dajemy zadnych gwarancji ale oni wola zaplacic niz sami wybierac ....i maja do tego prawo..
 • caesar_pl 05.06.19, 16:05
  Dzis w brytyjskim Portsmouth obchody 75 D-Day czyli ladowania w Bretanii.Udzial biora krolowa Elzieta,nastepca tronu ksiaze Karol,Trup,Makron , Angela Merkel i inni wazni.Do portu w Portsmouth przybyl niemiecki okret wojenny - jako symbol pojednani.Odbywaja sie najwieksze w historii UK pokazy wojskowe z udzialem floty,sil powietrznych,spadochroniarz.W polskich mediach ani slowa.Polacy sie pogniewali ze ich nie zaproszono???

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.