Dodaj do ulubionych

Politechnika czy Uniwersytet

03.06.19, 08:11
Moj rodzinny Wroclaw ma Politechnike i Uniwersytet. Bardzo rozne, ale obydwie uczelnie maja swoje charaktery, swoje wady i swoje zalety. Trudno sobie wyobrazic miasta bez jednej z nich.

W Brazylii staje troche inaczej i prezydent woli o wiele bardziej politechniki, WSR i akademie medyczne. I tak prezydent Brazylii zdecydował, że kierunki takie jak socjologia czy filozofia nie będą już otrzymywały wsparcia z budżetu państwa. Jego zdaniem studiowanie tych dyscyplin niszczy społeczeństwo i demoralizuje młodzież.

Kilkanaście dni temu ogłosił, że w ministerstwie edukacji trwają prace nad nowym systemem rozdzielania publicznych pieniędzy dla poszczególnych uczelni. Szef resortu Abraham Weintraub potwierdził, że po wejściu w życie nowych zasad finansowane będą już nie całe placówki, ale poszczególne wydziały i kierunki. Zmiana ma najmocniej uderzyć w katedry humanistyki i nauk społecznych. Pieniądze do tej pory przeznaczone przede wszystkim dla socjologii i filozofii, ale też antropologii, religioznawstwa, kulturoznawstwa i historii, zostaną przerzucone na wydziały inżynierii, biologii, weterynarii i medycyny.

Trudno jednoznacznie ocenic decyzje brazylijskiego führera. Powiedzialbym moze, ze polityka nie powinna interweniowac na uczelniach. Wiedza jest, jak delikatna roslina i rosnie tam gdzie jest dobra atmosfera. Tam gdzie jej nie ma rosna fakultety "wyzszosci rasowej", "biologii Lysenki" i przyznaje sie habilitacje zwolennikom dobrej zmiany. I trudno wytlumaczyc, ze w nauce liczy sie tylko reputacja i sie ja zdobywa latami i szybciutko traci.

PF
Edytor zaawansowany
  • engine8 03.06.19, 17:54
    No przeciez my tez mielismy na Politechnice te demoralizujce przedmioty typu filozofia marksistowska i nauki polityczne czy ekonomie polityczna. Ze tez nasi szefowie nie pomyslsli podobnie...:) O wiele wiecej pozytku byloby w tym czasie pogrc w pilke..
  • polski_francuz 03.06.19, 19:37
    Ja pamietam, ze moi koledzy ze studiow stawiali pytania filozofii marksistowskiej. I sie wykladowca niezle musial wic. Ale, ten watke juz Co podumowalem: polityko odwal sie od uniwerkow...

PF
  • felusiak1 03.06.19, 18:53
    Popieram. Socjologia to nie nauka. Pure bullshit.
    Zalecam abyś wgłebił się co kryje się pod szyldem "kulturoznawstwo i antropologia"
  • polski_francuz 03.06.19, 19:39
    Socjologia nie nauka? Spoleczenstwo trzeba poznac. I dla mnie jest to nauka o spoleczenstwie. Moze jest to "nauka" ale ma swoje metody, mozna zastosowac statystyke i badac jak to robia lekarze w swoich doktoratach:)

PF
  • engine8 03.06.19, 21:01
    No wyglada ze wileu tutejszych forumowiczow sie ksztalcilo w tym kierunku i bardzo szybko oraz bezblednie potrafili ocenic moja pozycje spoleczne, socjalna i finansowa... i musze przyzanc ze wcale to dobrze nie wygladalo... :)
    Lekarzy i ich doktoratow nie wspomne bo one sa w wiekoszsci finansowane a nawet teamaty zamawiane przez "farme"....
  • polski_francuz 03.06.19, 21:34
    Nie sadze, ze potrafili. Nie da rady byc takim socjologiem co rozumie pozycje spoleczna i w Stanach i w Polsce. Rozne kraje i rozne spoleczenstwa. By taka ocene dac, trzeba znac swiat. Ktory znasz Ty, ktory znam ja ale ktorego nie znaja oni.

PF
  • engine8 04.06.19, 01:12
    Dobrze zeby jeszcze tak ci eksperci od socjologii mysleli :)
  • felusiak1 04.06.19, 00:46
    Czysty polityczny bullshit. Wystarczy rzucić okiem na dostepne kursy. Wszedzie polityka aż kipi.
    Tu byl kiedyś socjolog. Nazywal się ghotir. Możesz sobie poczytać. Jest co.
  • polski_francuz 04.06.19, 07:34
    Pamietam Go dobrze. Bral mnie tez za socjologa "amatora":) Kiedys przestal pisac.

PF
  • j-k 03.06.19, 18:53
    glupota nie zna granic,

ale... czy masz pretensje do Brazylijczykow, ze ida "Droga Chinska" ?
  • polski_francuz 03.06.19, 19:41
    Pretensje to nie. Ale mam kolege z katolickiego uniwersytetu w Sao Palo, i musze go troche obsztorcowac. Kto to widzal by gnebic uniwerki?

PF
  • boavista4 03.06.19, 23:01
    Pan prezydent moze rozkazywac uniwersytetom federalnym, ale nie prywatnym i katolickim. Katolickie uniwersytety naleza do najlepszych, i wszystkie nie znosza Bolsonaro. zobaczcie tylko na to zdjecie. Pontyfikalny Uniwersytet Katolicki Minas Grerais z Belo Horizointe ma takie nastroje.
    www.facebook.com/photo.php?fbid=1594256364040704&set=a.546547358811615&type=3&theater

• engine8 04.06.19, 01:13
    Alez on nikomu nic nie rozkazuje, nie nakazuje ani nie zabrania.. Jedyne co to mowi to to ze rzad nie bedzie doplacal do tych kierunkow.... i nic wiecej.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.