Dodaj do ulubionych

Plac Tiananmen czyli chinska droga

04.06.19, 08:08
4 czerwca 1989 chinska armia zbrojnie zakonczyla protest studentow na placu Tiananmen. Kilka tysiecy ofiar zamordowano i pewnie znalazlo "pokoj w niebie".

Bylem wowczas na uniwerku Monash w Melbourne i pamietam chinskie kolege, ktory byl zaszokowany tym co sie zdarzylo. Pocieszalem go opowiadajac mu o naszych, polsko-studenckich przebojach z wladza.

Komunisci chinscy poszli dalej niezbyt sie ofiarami przejmujac. Dzieki ich strategii ekonomicznej "wysp kapitalizmu" przez 30 lat ekonomia chinska wzrosla 14 razy (co nam dzis podalo RTL). Biedni istnieja ale jest ich mniej i malo kto gloduje.

Bylem w Chinach w 2011 i 2017 roku i mlodzi mi mowili, ze bycie czlonkiem partii komunistycznej to honor i marzenie wielu. Podczas drugiej wizyty zawiezli mnie do miasta gdzie urodzil sie Czang Kai Szek i ktorego dzisiejsza partia komunistyczna pozwala szanowac, mimo ze sie scieral zbrojnie z Mao Tse Tungiem. Ta wizyta utkwila mi dobrze w pamieci, bo wiedzieli jak zdobyc szacunek Polaka z mojego pokolenie, ktory rosl za czasow "wrogow ludu" Gomulki, Gierka i Jaruzela i ktory musi sie przygladac rzadom prezia, ktory jest jedyny ktory ma zawsze racje historyczna, ekonomiczna i religijna i jak zmienia to dobrze.

Trudno tysiace ofiar zapomniec ale trudno nie widziec rozsadku ekonomicznego i "ciagu na bramke" Chin, ktore sie przygotowuja do wspolrzadzenia swiatem.

PF
Edytor zaawansowany
  • felusiak1 04.06.19, 08:55
    Niewolnicza dusza w tobie siedzi.
  • polski_francuz 04.06.19, 09:47
    Rozmawialem z corka niedawno o tym. Ona uwaza, ze moi chinscy gospodarze uderzyli we wlasciwa strune i umieli zdobyc moja sympatie. Ja moge tylko uszanowac ich "dobra prace".

PF
  • boomerang 04.06.19, 10:17
    a "prezio" jakoś nie potrafi zdobyć twojej sympatii, choć nie brakuje mu rozsądku ekonomicznego i "ciągu na bramkę"
  • polski_francuz 04.06.19, 10:29
    Niech zacznie od uszanowania Tuska i przeniesienia grobu swojego brata na Powazki. Tym zdobedzie moj szacunek.

PF
  • boomerang 04.06.19, 11:58
    Tuska uszanować się nie da, bo jest to palant. Natomiast co do pochówku Lecha, to przecież nie Jarek zadecydował. Stało się to przecież za kadencji Brąka. Weź się w garść litewski_francuzie, a tak nawiasem, czy znasz coś z twórczości Oskara Miłosza?
  • polski_francuz 04.06.19, 15:46
    Palant czy nie, ale go wybrano i takim nalezy sie szacunek. Jak sie tego nie rozumie to lepiej sie za polityke nie zabierac ale hodowac koty w kocincu.

PF
  • felusiak1 04.06.19, 16:07
    Kto wybrał Tuska? Na stołek postawił go duet Merkel z Macronem. Do Sejmu został wybrany w swoim okregu wyborczym tak jak prezes którego nie lubisz. A premierem został dokładnie w taki sam sposób jak Morawiecki.
    W Chinach nie został wybrany a ty niemal na kolana padasz z podziwu dla niewolnictwa.
  • polski_francuz 04.06.19, 16:20
    Chiny sa troche duze jak na demokracje. Co widac na przykladzie burdelicznych Indii. Ciekawi mnie ich motywacja. I byc moze Chiny chca sie "zrewanzowac" za ponizenia z konca XIX i poczatku XX wieku.

Jak sadzisz?

PF
  • felusiak1 10.06.19, 20:32
    sądzę, że straszliwie piździsz. w twoim wieku nie mozna być az tak naiwnym. bogu dzieki, ze twoja córka ma lepszą glowę.

I kim ty jestes aby wyrokować czy Chiny maja odpowiedni rozmiar na demokrację. Czy mam to rozumieć, ze kiedy kraj jest duży to demokracja tam nie ma czego szukać? Zawsze myślalem, ze demokracja to system instytucji jej słuzacych a tu okazuje się, ze instytucje nie są ważne. Istotny jest rozmiar.
  • polski_francuz 10.06.19, 21:07
    Wyobraz sobie Chiny w rekach populisty. Juz dawno atomowki by lecialy tam i z powrotem. Dalem przyklad Indii. Ale i tam sa demokratycznie wybierane rodziny, jak np. Ghandiego.

Kim ja jestem? Dojrzalym czlowiekiem, ktory ma swoje poglady. I pozwala je innym miec bez wyzywania.

PF
  • felusiak1 10.06.19, 21:58
    Przecież nie wyzywam. Fakt, ześ naiwny. Twoja corka wyczula bluesa a ty polknalęś haczyk z żyłką i splawikiem.
    Jesteś zachwycony Chinami i nie dostrzegasz przyszłego zagożenia a także ceny jaką placą za to zwykli ludzie.
    I przestań straszyć populistami
  • polski_francuz 11.06.19, 08:13
    "Jesteś zachwycony Chinami "

Widze ich starania i szanuje rozsadek. Pamietam jeszcze czasy ich "bledow i wypaczen", wybranie drogi by powiekszac ekonomie, to bylo przeciez w latach 80-tych i 90-tych. Moge teraz tylko podziwiac ich postep technologiczny. Co bedzie dalej? Zobaczymy.

"I przestań straszyć populistami "

A tu zupelnie odwrotnie. Wiele szacunku do nich nie mam. Graja umiejetnie na slabosciach problemach innych. Pokazuja droge do konfliktow i wojen. Medytuje nad powtorka z hitlerowskiej historii. Oszczedzam waszego prezia z sympatii do engine, kolegi ze studiow, i dla Ciebie. Ale co mysle to mysle.

PF
  • felusiak1 15.06.19, 23:20
    Ten postep technologiczny pochodzi z kradzieży. Podziwiasz zręcznego zlodzieja.

Populiści, mowisz, graja na slabościach, problemach innych?
    A to ci dobre. Ci inni z problemami to efekt globalizacji i wywiezienia przemyslu tam gdzie taniej.
    Ci inni utracili źrodło utrzymania i czują sie oszukani, odstawieni na boczny tor. I to populisci mają pole.
    Może zamiast narzekać na populistow nalezaloby wyrzucić wasze elity na smietnik historii. Oni nie maja nic wspolnego z ludźmi ktorymi manipulują aby uzyskać glosy w wyborach.
    Ktoś zauwazyl, ze spoleczeństwa dzielą sie na dwie klasy. Jedna to klasa tych ktorzy mogą mieszkać gdziekolwiek i druga ktora musi gdzieć mieszkać. Ci pierwsi wzbogacili się i postrzegaja tych drugich jako podludzi. Nie dziwi zatem, że podludzie buntują sie.
  • boomerang 05.06.19, 10:47
    "ale go wybrano" - no właśnie, nawet wiadomo kto... nie odpowiedziałeś litewski_francuzie czy czytałeś Oskara Miłosza?
  • de_oakville 05.06.19, 00:26
    polski_francuz napisał:

> Niech zacznie od uszanowania Tuska i przeniesienia grobu swojego brata na Powaz
    > ki. Tym zdobedzie moj szacunek.

Tusk jest jak labedz, ktory nie ma szans na przywodztwo wsrod ptactwa, w wiekszosci znacznie mniejszego od siebie kalibru. ("brzydkie kaczatko" wsrod normalnych kaczatek, nawiazujac do bajki Andersena). Natura tak madrze zaprogramowala te ptaki, ze nie wybiora sobie na "wodza" wiekszego od takiego, na jakiego zasluguja. Labedzia ani orla wiec nie wybiora. Wrobla tez nie. To dobrze. Ale wybiora jakiegos gąsiora albo kaczora. W sam raz dla siebie.
  • polski_francuz 05.06.19, 08:08
    "Ale wybiora jakiegos gąsiora albo kaczora.":)

Dzisiejsza Polityka nam wrozy jeszcze dekade PiSu. Smak stanowi sie naprzeciw i trza uwazac by masowych seppuku nie bylo!

PF
  • boomerang 05.06.19, 10:39
    Donald Tusk przyznał się kiedyś że w szkole wołali na niego "Kaczor" i słusznie, bo na łabędzia nie wygląda.
  • de_oakville 04.06.19, 13:01
    boomerang napisał:

> a "prezio" jakoś nie potrafi zdobyć twojej sympatii, choć nie brakuje mu rozsąd
    > ku ekonomicznego i "ciągu na bramkę"

Uczucie sympatii czesto jest zupelnie od nas niezalezne. Przeciez zdarza sie, ze widzimy kogos
    po raz 1-szy w zyciu i od razu czujemy do niego sympatie. Za sam wyglad i gesty. Nawet zanim uslyszymy glos tej osoby. A odwrotnie zdarza sie przeciez rowniez. To widocznie normalne w przyrodzie. Z pewnoscia kazdy czlowiek przezyl conajmniej raz w zyciu nastepujaca scene: Naprzeciwko siebie idzie dwoch ludzi i kazdy z nich prowadzi psa. Malo prawdopodobne, zeby te psy sie wczesniej spotkaly. I nagle zaczynaja na siebie szczekac jak oszalale, wlascicielom trudno je utrzymac, gdyby mogly sie zerwac ze smyczy to pewnie jeden by drugiego rozszarpal. Dlaczego? Trudno powiedziec. Poczuly do siebie ogromna antypatie od pierwszego wejrzenia.
  • kalllka 04.06.19, 13:11
    Psy, mimo wyedukowanej przez człowieka inteligencji, nie czuja do siebie sympatii czy antypatii. U nich działa instynkt- hormony/feromony.
  • j-k 04.06.19, 16:28
    kalllka napisała:
    > Psy... nie czuja do siebie sympatii czy antypatii. U nich działa instynkt- hormony/feromony.

Otoz to.
    W tej sytuacji jest na 100 % pewne, ze byly to dwa psy - a nie pies i suka, czy dwie suki...

ale..., gdyby sie za mlodu wychowywaly razem - po latach by sie (przyjaznie) rozpoznaly...
  • kalllka 04.06.19, 19:05
    Nie. Nie jest pewne. Instynkt działa gatunkowo nie rozroznia rasy czy rodzaju.
  • j-k 06.06.19, 16:18
    nieprawda. pies po rozpoznaniu nigdy nie szczeka na suke...

to czasem suka szczeka na psa - gdy nie chce, by ten sie za bardzo spoufalal...

• de_oakville 04.06.19, 23:53
    kalllka napisała:

> Psy, mimo wyedukowanej przez człowieka inteligencji, nie czuja do siebie sympat
    > ii czy antypatii. U nich działa instynkt- hormony/feromony.

Pies to jednak zywa istota, rozniaca sie bardzo od "inteligentnej lodowki" zaprogramowanej przez czlowieka. Z jego "twarzy" zwanej przez ludzi pyskiem mozna rowniez wyczytac najrozmaitsze odczucia choc moze nie w tak duzym stopniu jak u czlowieka - zadowolenie, gniew, nadzieje na kosc do obgryzania. W duzo wiekszym stopniu niz u kury albo u zolwia.
    Pomerda czasem ogonem, polize reke, czasem nawet twarz (mowia "morde"). A te wszystkie "instynkt-hormony/feromony" to cos mniej wiecej takiego jak u ludzi tzw. "chemia". Przeciez mowi sie, ze "chemia miedzy nimi nie zadzialala". W przeciwnym razie cos by jednak "zaiskrzylo".
  • kalllka 06.06.19, 09:02
    No jasne, ze piesi pyskus potrafi pokazać tak „ludzka mordę jak twarz, ale to wynik mniej więcej tych samych mechanizmów, które rozwijając się w ludzka inteligencje następnie stygmatyzowaly psy, wróble, by po sukcesach/ w nadawaniu zwierzętom własnej nieudaczności/ przejść do lodówek..”mrożących krew w żyłach”.
    Mam nadzieje, ze mi wybaczysz w/w i skróty myślowe i niegatunkowe żarty- chciałam w ten sposób zauwazyc ze pod dumna powłoka „ludzkiej inteligencji” u zwierząt domiwych(!) kryje się mnóstwo niezauważalnych- pomijanych przez nas sygnałów...
  • engine8 05.06.19, 00:18
    Mnie oficjalnie uczono w pracy o tym ze spotykajac kogos w ciagu pierszych paru minut wyrabiamy sobie o nim zdanie i potem przed dlugi cxas jednie skupiamy sie na tym aby to poprzec dodatkowymi argumentami...
    Dlatego tak wazne jest "pierwsze wrazenie" ... I dlatego tez kazdy odwoedzjacy potencjalnego kleinta czy szukajcy prace mial przygotowany tzw "elevator speach"
    Nawet go mozna wygooglowac
    sfp.ucdavis.edu/files/163926.pdf
  • buldog2 15.06.19, 18:24
    To samo mówią o negocjacjach.
    Wynik negocjacji ustala się po ukształtowaniu się pierwszego wrażenia. Dlatego poważne negocjacje trwają miesiącami i latami, często ze zmiennym skutkiem.

Te wszystkie kalki to dla prymitywów.

--
    Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
    Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
    Partia Interesów Sowieckich - Obraza
    Susanne Abbuehl - The Twilight Turns From Amethyst
  • engine8 15.06.19, 21:15
    Wunokk negocjacji sie nie ustala od pierwszwego wrazenia... Od pierwszego wrazenia moza probowac ocenic a raczej wplynac na wyniki bo tu mozna pokazac czy zademnstorwac kto tu jest strona silniejsza...
    A negocjace i ich wyniki zaleza od masy drobnych rzeczy ktore stan sie pozniej...

A przierwsze wrazenie natychmast daje nam opinie i pozniej staramy sie jedynie szukac argumentow popierajacych to ... co nie znaczy ze opini nie zmienimy - absolutnie mozemy ale to zabiero duzo czasu.
    Bo ilez to razy spotkamy kogos i od razu ocenamy go negatywnie ale po czasie - kiedy mamy okazje go poznac, okazuje sie ze to bardzo mily i wartosciwy czlowiek...
    Rzecz w tym ze czesto pierwsze wrazenie odcina opcje lepszego poznania - bo oceniamy ze nie jest tego wart..
  • wwwi.gil 04.06.19, 15:17
    Ja nie rozumie dlaczego nie lubisz prezia.
    Negocjuje a Rzydami po katach aby sie Polska nie dowiedziala jak okrasc Polske na kilkaset miliardow $ dla holoindustry, powolal na stanowiska kluczowe Rzydow
    nie wiem ilu a nich jest litwakami jak ty.
  • polski_francuz 04.06.19, 15:24
    Lepiej porzezb troche. Mam nadzieje, ze ci to lepiej wychodzi niz pisanie na forum. Mam pomysl na rzezbe: gwiazda Dawida. Tylko uwazaj bys z niej swastyki nie zrobil:)

PF
  • wwwi.gil 04.06.19, 15:51
    zio.nazi
    Ten tworczy temat rzeczywistosci juz jest dobrze opracowany.
  • wwwi.gil 04.06.19, 16:23
    Nazywac Chiny krajem komunistycznym to tak jak nazywac USA demokracja.
  • j-k 04.06.19, 16:31
    ale Chinczycy cenia tradycje.

Komunistyczna Partia Chin powinna zmienic nazwe na Kapitalistyczna Partie Chin
    - bo taki ma program...

ale - by nie siac zamieszania - tego nie robi...

hipokryzja pur.
  • polski_francuz 04.06.19, 18:41
    "Komunistyczna Partia Chin powinna zmienic nazwe na Kapitalistyczna Partie Chin
    - bo taki ma program..."

Raczej Zamordystyczna Partia China. I takiej im pewnie trzeba:).

PF
  • boavista4 04.06.19, 19:26
    Maslo maslane Jasiu, Nie wiem jak to jest po Chinsku. A co do Czang Kai Szeka - jego wnuk chodzil do tej samej szkoly w Eaglebrook, co moj syn, spotkalem tam rodzicow.
  • engine8 05.06.19, 00:24
    Sa Chiny i CHINY.... Jedne to biznes reszta to komunizm... My znamy ta czesc biznesowa -a to procentowa bardzo mala czesc obszaru jednak finansowo ogromna...
    I obszrze strefy biznesowej (do ktorej BTW chinczycy musza miec specjalne przepustki) tu komunizm poluzowal ale ciagle trzyma na tym ogormna i mocna lape starajac sie bay byl jak najmniej widoczna. Ale byla jest i dlugo bedzie..

A Stany to jak najbardziej demokracja... Porownaj z definicja
  • engine8 05.06.19, 00:12
    Chyba nie widzales jakim kosztem ludzi to ekonomia urosla.... Na pozor to piekny rozwoj...
    Widzialem na wlasne oczy jak malo dla nich wart byl czlowiek i jak ten system niszczyl MASY.. w imie wzrostu ekonomi.
    Tani produkt znaczyl tania sila robocza co znaczylo ze przywozona MASY dziewczyn z Pn do rpacy, zakwaterowano w pokojach po 8 osob ktore pracowaly w "clena room" po 12 godzin. (Ja najdluzej wytrzyalem 4) i za to dostawaly dolara na dzien i miske ryzy z kurzymi lapkami (bo lepsze cesci dostawali kieorwnicy). Oczywoscie oficjalnie wszytko wygladalo inaczej, jak przychdzila inspekcja to policja skorumpwan dawala cynk i wszytko wygladalo cacy... 1/3 nie przychdzila do pracy, ubrania mieli niwe, stolowka specjalne jedzenie. itp.. Kiedys pytam w zakladzie ile osob zatrudniaj a oni pytaj "ofocjalnie czy nieoficjalnie" ? Nikt nie ukrywal ze wiele dziwcyn aby zarobic i worcic do wsi z oodniesiona glowa zajmowaly sie prostytucja... i to byl problem bo nakladaly na siebie mase pudow ktore mialy Talk a ten jest twardszy od stali i bardzo nieprzyjazny w produkcji ..co wiec zrobiono aby to zmienic? Ano zrobione laznie o wielkiej przepsutowosci i "Talk police" - dziewczyny szly przez laznie a potem je dokladnei sprawdzano czy nie ma pozostalosci talku .. Bo preciesz dzieki duzej podazy na rynku prostytucji - konkurencja ogroman i ceny niskie a wiec masa inzynierow chetnie tam jezdzila.
    Wszytko wkalkulowane w rozwoj biznesu.

Przeszadlem przez rozwoj Shenzhen od malej wioski rybackiej to milionowego miasta i widzialem ile jest ludzkich nieszcesc i doslownie krwi w tym co sie stalo.... widzalem jak czlowiek ktorego zniszczyl ten ped i rozwoj skoczyl z mostu na ulice po swoja smierc... Znalem ludzi ktorzy po czasie popelnili samobjstwo bo system ich do tego doprowadzil. Ten czerwony kolor chinskiej flagi nie jest bez powodu...
  • polski_francuz 05.06.19, 08:13
    Ano, pewnie tak bylo. Ale i u nas industrializacja z lat 50-tych nie byla popoludniowym spacerkiem.

PF
  • kylax4 10.06.19, 00:25
    Początkowy etap zawsze jest trudny. Poczytaj sobie jak wyglądał rozwój USA w XIX wieku.

PS: Brzmisz jak socjalista, a ponoć jesteś konserwatystą, to powinieneś się cieszyć z takiego systemu gospodarczego. No i jesteś leniwym loserem, skoro nie potrafisz pracować 12 godzin w clean roomie.

--
    Imperial powers are not about democracy. It is all about the tribute in peace and spoils of war. Divide and conquer and the profits.
  • polski_francuz 10.06.19, 08:08
    Engine jest inzynierem i widzi sprawy pragmatycznie. 12 godzin pracowac bez przerwy to i ja juz nie potrafie.

PF
  • kylax4 12.06.19, 23:39
    Ale w porównaniu do żółtych, to biali są "leniwi".

--
    Imperial powers are not about democracy. It is all about the tribute in peace and spoils of war. Divide and conquer and the profits.
  • engine8 15.06.19, 21:15
    To tez prawda.
  • engine8 10.06.19, 17:11
    Socjalista nie jestem....Ale troche ludzkosci jeszcze mam.. Zreszta "ja tylko wykonywalem rozkazy"
    Musialbys pochodzic w takim "bunny suit" w cleanroom pare godzin to bys zobaczyl ile Ty wytrzymalbys.
    Moja srednia "pracowania" bylo ok 6 godzin dziennie... i to w clean room i normalnym suit a nie "Cleanroom" :)

.
  • kylax4 12.06.19, 23:38
    Skoro nie potrafisz, to jesteś leniwy.

--
  • engine8 15.06.19, 21:17
    Niekonieczni jestem leniwy. Gdybym musial to bym to robil ale nie robie glownie dlatego ze ne musze.. Czy to lenistwo?
  • zeitgeist2010 06.06.19, 07:10
    W pierwszym odruchu chcialem porownac PiS do chinskiej drogi, no bo KOntrola nad publiczna TV, Gospodarka rynkowa I nacjonalizm.

Ale tu juz podobienstwa sie koncza. W Chinach nie istnieje rozdawnictwo socjalne. Kapitalizm jest dziki. POza tym CHiny sa krajem poteznym. Nie potrzebuja wiec pomocy od innych. Sa samowystarczalni. Kontroluja wpuszczanie kapitalu zagranicznego w swoje granice. Maja niezwykle pracowita ludnosc, ktora tworzy ogromne ilosci dobr, ktore mozna zbyc za granica.

• polski_francuz 06.06.19, 08:22
    Polska ma wielki problem z jakoscia i lojalnoscia Narodowi elit rzadzacych. I to juz od konca XVIII wieku. Chiny chyba nie mialy takich problemow. Ale, przyznam sie, nie znam chinskiej historii. A ze ma dobrych kilka tomow to jej tak szybko nie poznam.

PF
  • karbat 06.06.19, 14:11
    chinska droga to wizyta Xi w Moskwie i oficjalny komunikat o doskonalych stosunkach miedzy
    Pekinem i Moskwa .
    wzmozona wspolprtaca gosp. , wspolne poglady na stosunki miedzynarodowe itd itp

chinska droga to niepodwazalne rzady komunistycznej partii Chin
    to gospodarka sterowana centralistycznie z kapitalistycznymi firmami

wydarzenia sprzed lat, na placu w Pekinie, to marginalny moment w historii Chin
    Niepewnosc , niezdecydowanie, wypadek przy pracy partii komunistycznej .
    z tragicznymi skutkami .
    drugi raz raczej do tego nie dojdzie. Partia komunistyczna wyciagnaela
    z tegoi wydarzenia wnioski i do tego nie dopusci.

Mao w Chinach, kazdy Chinczyk zna historie jego rzadow. tragedie , miliony ofiar
    nalezy do skomplikowanej historii wsp. Chin, i co … on jest w Chinach respektowany
  • kylax4 10.06.19, 00:27
    zachodnich dziennikarzy, niż samych Chińczyków.

--
  • felusiak1 10.06.19, 20:23
    Również obozy koncentracyjne dla ujgurow interesują zachodnich dziennikarzy a nie samych chińczykow, chyba ze są ujgurami albo siedzą w obozach reedukacyjnych.
  • magna20000 10.06.19, 21:46
    Peace

Contributor
    2h

aracarti

Yes, that was pretty good. But in a mean time, China's trade surplus with US is almost doubled to .$ 41.66 billion in May 2019 from .$ 23.42 billion in the same month a year earlier So, what is this nonsense Trump is talking about ?
    h t t p s://tradingeconomics.c o m/china/balance-of-trade
    ( enter the link without any spaces )
  • felusiak1 10.06.19, 22:10
    Bzdury. W kwietniu deficyt wyniósł 26.9 mld a w kwietniu 2018 bylo 27.8 mld
    www.census.gov/foreign-trade/balance/c5700.html#2018
  • engine8 11.06.19, 19:31
    Chiny i Europa to dwie zupełnie inne kultury, mentalności i w zasadzie to inne Światy.
    To co widzisz w TV nazywasz rozsądkiem? No można i tak to oceniać - wg mnie to raczej unikanie bezpośredniego konfliktu głownie dlatego ze boja się bay ich ludzi nie skierowali się przeciwko. Przecież zdecydowana większość żyje w nędzy.
    Ale to co widzisz i słyszysz a to co oni naprawdę robią to mogą być - i podejrzewam ze są, zupełnie dwie inne strony medalu... Zrobi wszytko co im pomoże nie licząc się nikim i z niczym jeśli tylko będą mogli... Jak to robią z własnymi ludźmi to dlaczego mieliby być inni w stosunku do obcych?

A na populistów spojrzyj tak jak to jest. Dziwi mnie ze Europa - taka socjalna i dbająca o to aby wszyscy byli równi tak się burzy przeciwko populistom? Przecież to nie nasze a Wasze ruchy?
    Co jest w tym ruchu niemoralnego, niesprawiedliwego czy niezgodnego z prawem?
    Z jakim postępowaniem ich się nie zgadzasz?

Oni mówią:
    "My jesteśmy tymi co pracują i płaca podatki i nas zostawiliście w tyle sami się bogacąc..oraz wynosząc zakłady tak gdzie znaleźliście tańszych pracowników mając nas w D. i zostawiając na pastwę losu często bez środków do życia
    My to znosiliśmy ale granice zostały przekroczone i nie damy się więcej dusić bo niewiele nam zostało do stracenia...
    Zastanówcie się co Wy byście zrobili w naszej sytuacji? No i co takiego niemoralnego czy nielegalnego my robimy? "
    I oni nawet n ulice nie wychodzą z kosami ale glosują za tymi którzy wg nich ich poprą...

A nasz Prezydent? Przecier do tego czasu on bardzo się stara jedynie zrobić to co obiecał w kampanii i dlatego został wybrany?
    Ano tak, on nam obiecał ze nam bedzie lepiej a nie Niemcom Francuzom czy chińczykom... i mowi OK, koniec dawania innym naszym kosztem - najpierw my a potem reszta...
    Przecież w samolocie mówią żeby najpierw sobie maskę założyć a potem dziecku czy zonie....
    Ja jak pracowałem to z każdego czeku najpierw płaciłem sobie - najpierw na swoje konta tyle ile potrzebowałem a potem dopiero zastanawiałem się czy mogę i ile zapłacić komuś innemu?.... Jak mi brakowało to dzwoniłem do banku i mówiłem ze nie mam i zapłacę im później....
    A jak mi ludzi wpuszczali pieski na moja trawe prze domem albo i sami włazili to zbudowałem plot... i jak by mi ktoś sie tak naraz wprowadził na ogrodek bez pytania to najpierw bym grzecznie poprosił aby opuścił a potem to wiesz co?
    Tak wiec Trump dopasowuje normalne zasady jakie may wszyscy na codzien stosujemy... i jak go nie popierać?
    Patrzy ze jego porzednicy zbudowali ten globalny system którzy w nas uderz najwięcej wiec co ma robic? Brnąc dalej bo Europie to pasuje?
    G prawda - jak sie nie da zreperowac to rozpierdzielic te układy i zbudować od nowa na zdrowszych zasadach... zdrowszych dla nas oczywiscie...

• kylax4 12.06.19, 23:41
    USA najwięcej korzystają z globalnego handlu, ale engine płacze, że to "uderza w biedne USA".

--
  • felusiak1 15.06.19, 23:05
    Bo uderza. Tam gdzie jeszcze w latach 80-tych był prezny przemysł nie zostało nic. Takich miast i miasteczek sa tysiece.
  • engine8 16.06.19, 01:38
    Jak nie potrafisz zrozumiec ze jedno i drugie jest prawdziwe to moze pogadamy o czyms innym?
  • 1.melord 15.06.19, 22:25
    polski_francuz napisal:

>4 czerwca 1989 chinska armia zbrojnie zakonczyla protest studentow na placu Tiananmen

i bardzo dobrze,ze zakonczyla.....bez tego bylaby w 2-3 swiatowej lidze jak Polska,dzisiaj jest potega
    zamordyzm czasami poplaca.....w Polsce szczegolnie by sie przydal-demokracja to dla Polski przeklenstwo-dwoch Polakow trzy zdania-czwarty skprupowany ma racje....

--
    Nie nalezy sadzic ludzi wedlug ich przekonan ,lecz wedlug tego,co przekonania te z nich czynia
  • felusiak1 15.06.19, 23:10
    Tyle czasu nie bylo ciebie tu i było dobrze. Teraz wrociłeś i widać, ze kuracja ktorej zostałeś poddany nie powiodła sie. Jest gorzej niż było.
  • engine8 16.06.19, 01:39
    Widocznie mu usunęli ostatniego zęba mądrości :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.