Dodaj do ulubionych

Lukaszenka postawił się Wowie

08.12.19, 18:22
Na ile skutecznie, jeszcze zobaczymy, ale obaj dżentelmeni rozstali się bez końcowego dealu, którym miała być pogłębiona unia "bratnich narodów".

Dla Białorusi to droga do bankructwa, dla Rosji ... no właśnie, nie wiem co.
Od czasu aneksji Krymu i wojny w Donbasie mocno ucierpiała koncepcja "trójjedinstwa" narodów wschodniosłowiańskich, bo "banderowcy" kwestionują nawet samą słowiańskość Matuszki, a przelana już krew mocno dzieli.

Ale spox, igorkowi influenserzy - ja nie wierzę , że Łuka sie naprawdę postawi!

--
Andrzej Duda nam się udał !
Obserwuj wątek
          • borrka I więcej nie nudź 09.12.19, 08:45
            Концепция русского триединства в Российском государстве
            Появление

Архиепископ Феофан Прокопович
            Появление представлений о триединстве русского народа в Российском государстве связывается с присоединением территорий Гетманщины во второй половине XVII века. В составленном некоторое время спустя Киевском синопсисе, авторство которого приписывают архимандриту Киево-Печерской лавры Иннокентию Гизелю, были изложены тезисы о исконном единстве «славенороссийского народа», называемого также «православнороссийским». Киевский синопсис на много десятилетий стал отправной точкой в формировании концепции древнерусской народности[6]. Первым автором тезиса о триедином русском народе и о самодержце Великой, Малой и Белой Руси принято считать ректора Киево-Могилянской академии, епископа Псковского и архиепископа Новгородского Феофана (Прокоповича).

Характеристика
            В эпоху Российской империи значение слова «русский» существенно отличалось от его современного употребления. Оно охватывало всех восточных славян — потомков исторической Руси[14]. В составе империи русские противопоставлялись «инородцам», к которым никогда не относили малорусов и белорусов[14]. На личном уровне представители малорусов и белорусов никогда не испытывали дискриминации по этническому признаку, хотя попытки выработки идентичности, отдельной от общерусской, как правило, встречали сопротивление и трактовались как стремление расколоть русскую нацию[14]. В этом, положение малороссов и белорусов в корне отличалось от ситуации «инородческих» меньшинств, отличие которых от русских, наоборот, легко признавалось и могло быть причиной дискриминации на личном уровне. Если сепаратистские движения среди меньшинств (например, поляков или финнов) воспринимались как возможная угроза территориальной целостности империи, то украинское и белорусское национальные движения, возникшие на протяжении второй половины XIX века, воспринимались прежде всего как угроза единству государственной нации. Против такого развития событий выступали не только большинство великороссов, но и многочисленные интеллектуалы-малороссы (носители малороссийской идентичности), а также белорусские интеллектуалы, являвшиеся сторонниками идей западнорусизма[14].
    • buldog2 Re: Lukaszenka postawił się Wowie 09.12.19, 00:50
      Nie powiem, źe wiedziałem, co się stanie, ale innemu wynikowi rozmów przydałbym prawdopodobieństwo nie 1:100, a 1:1000 albo mniejsze. Potrafię to dobrze uzasadnić.

--
      Ellerhein Girls Choir - Lauliku Lapsepõli
      Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
      Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
      Zło większym złem zwyciężaj!! - © KC PIS i e_PIS_kopat
            • j-k Re: a mnie interesuje Bialorus. 10.12.19, 02:42
              buldog2 napisał:
              > Podzielam pogląd.

to cieszy...
              ale co bedzie z Bialorusia - to nie wiemy.
              stapamy w ciemnosci
              - czy wybierze droge rosyjska (wasala Rosji) w zamian za tani gaz i rope...

czy droge ukrainska - czyli niepodleglosc poprzez biede... ?

• buldog2 Re: a mnie interesuje Bialorus. 12.12.19, 00:57
                Tania ropa i gaz liczą się, z całą pewnością. Ale na drugim, może trzecim, miejscu. Zaraz za niepodległością.
                Na pierwszym jest zachowanie władzy. Przez Łukę i Co. To pewne.

--
                Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
        • buldog2 Re: Mnie przychodzi do głowy jedno tłumaczenie 09.12.19, 23:42
          Słaba... Więcej, niż słaba, bez rosyjskich dotacji gospodarczo nie istnieje.
          Już prawie 10 lat temu szacowano ich sumę na od 100 do nawet (rzadko) prawie 200 miliardów dolarów, liczono kredyty, ropę i gaz za bezcen, inne ukryte dotacje, a także wolny dostęp do rynku rosyjskiego. Na pewno było to więcej, niż 100 miliardów dolarów.
          Gdyby nie pomoc, w oczekiwaniu rewanżu politycznego, Białoruś by upadła. Podobnie Rosja, bez surowców.
          Na ile rozumiem, Łuka będzie lawirował, ale nie podda się, nawet gdyby miało to doprowadzić do kollapsu gospodarki, ale bez utraty przez niego władzy.

Tu jest nieco inna opinia, wychodząca z założeń racjonalnych (pierwszeństwa gospodarki przed polityką):

udf.by/news/main_news/203220-ne-zhilec-jekspert-vynes-prigovor-belorusskoj-socialno-jekonomicheskoj-modeli.html

uważam, że przyjęte założenie jest na wyrost, gospodarka czy tam pomyślność narodu nie jest najwyższym priorytetem władz Białorusi.

--
    • borrka Białoruś może zaskoczyć 10.12.19, 09:23
      Dotychczas ich elity ulegały polonizacji bądź rusyfikacji i zostawali "tutejsi" chłopi w łapciach.
      A to zdolny Naród - wystarczy popatrzeć na role Białorusinów w polskiej kulturze.

Osobnym pytaniem jest patowa sytuacja obecnie - nie idealizowałbym kolchoźnika u władzy, bo to w konsekwencji czysty zamordyzm, bardzo już "out of time".
      Tak serio, to jest to niezwykle ważny faktor w polityce europejskiej, ale żadne Makrony, czy Aniele nie są w stanie tego zrozumieć.
      --
    • jabbaryt Re: Lukaszenka postawił się Wowie 10.12.19, 10:17
      Cała polityka Łukaszenki to tylko odwlekanie ostatecznego wyroku. OK z jednej strony Białoruś gospodarczo stoi dużo lepiej niż potencjalnie bogatsza Ukraina. Poziom korupcji znacznie mniejszy. Tylko, że Lukaszenka konserwuje socjalizm. Utrzymuje kołchozy, nierentowne przedsiębiorstwa państwowe. A więc jego gospodarcza zależność od Rosji się pogłębia. Białorus jest przecież dzisiaj częścią unii euroazjatyckiej. Nie ma się co łudzić że tzw Zachód dużo ugra na Białorusi. Możemy co najwyżej walczyć, aby na Białorusi nie stacjonowały jakieś poważniejsze ruskie dywizje.
      • amunicyjny1 Re: Lukaszenka postawił się Wowie 10.12.19, 14:51
        Utrzymuje kołchozy,

Te ich kołchozy stoją technicznie i wydajnościowo lepiej niż 95 procent naszych gospodarstw wielkoobszarowych

--
        borrka napisał:

> Ty nie znasz historii Polski w "polskiej" wersi i to jest najbardziej znamienne
        • czizus Re: Lukaszenka postawił się Wowie 10.12.19, 15:33
          amunicyjny1 napisał(a):

> Utrzymuje kołchozy,
          >
          > Te ich kołchozy stoją technicznie i wydajnościowo lepiej niż 95 procent naszych
          > gospodarstw wielkoobszarowych

Taaaak?? To dlaczego na Białorusi jest taka bieda, . . . . . . w szczególności właśnie na wsi?

Ps. Jak Białorusini przyjeżdżają tirami po jabłka do mojej rodziny w grójecko-wareckim, prowadzącej ze wspólnikami sadowniczą grupę producencką(maja do dyspozycji wielkie nowoczesne chłodnie, sortownie wraz z pakowaniem, własny transport, tłocznię do soków, . . . etc.), . . . to tym Białorusinom gały wychodzą na wierzch bo w życiu nie widzieli takich nowoczesnych gospodarstw a w tamtym regionie jest ich zatrzęsienie.
          • j-k masz tylko czesciowa racje 10.12.19, 15:42
            Polska , a w szczegolnosci rolnictwo, korzysta z dotacji unijnych.

Bialorus robi wszystko o wlasnych silach i trzeba jej przyznac, ze jak na niebogaty kraj rolnictwo bialoruskie
            jest o niebo lepsze od rosyjskiego.
            • amunicyjny1 Re: masz tylko czesciowa racje 10.12.19, 21:14
              j-k napisał:

> Polska , a w szczegolnosci rolnictwo, korzysta z dotacji unijnych.
              >
              W EU, w przeciwieństwie do Białorusi [czy Rosji ], w rolnictwie panuje pełny socjalizm i gospodarka nakazowo rozdzielcza .Zabierzmy naszym rolnikom dopłaty, a czeka nas spora niespodzianka, na początku w sklepach

--
              borrka napisał:

> Ty nie znasz historii Polski w "polskiej" wersi i to jest najbardziej znamienne
              • buldog2 Re: masz tylko czesciowa racje 12.12.19, 01:01
                Ja tam nie wiem, dlaczego, ale wiem że sami Rosjanie to przyznają, za wzór stawiając obwody graniczące z Unią. "Ale to już Polska", cytuję opinię sprzed około dekady, ale chyba wciąż aktualną. Na dobro trzeba zapisać Rosjanom bardzo dobre wyniki w zbożach na Syberii.

--
    • czizus Re: Lukaszenka postawił się Wowie 10.12.19, 15:44
      Ponoć były jakieś badania na Białorusi i tylko około 9% badanych chce wchłonięcia Białorusi przez Rosję a zdecydowana większość jednak chce zachowania niepodległości, chociaż cały czas w bliskim sojuszu z Rosją.
      Kłopot w tym, że Rosja nie uznaje żadnych równoprawnych sojuszy z krajami dużo słabszymi i ta tzw. integracja zawsze będzie w wypadku Rosji oznaczała całkowite przerobienie Białorusi na Rosję. Tylko, że taka sytuacja może w końcu pobudzić młodych do buntu, kiedy poziom ich życia zacznie się dramatycznie obniżać przy jednoczesnym dalszym dynamicznym jego wzroście w sąsiedniej Polsce. A tak już się dzieje. Białoruś to czysty i zadbany kraj ale bardzo biedny już teraz co w szczególności widać dobrze przy Polsce.
      To oczywiste, że dla Białorusi i jej mieszkańców dużo lepszym rozwiązaniem byłaby UE(wielu Białorusinów to rozumie i wie), . . . . i kto wie czy ta kolejna rosyjska próba podstępnego zajęcia sąsiedniego kraju nie zakończy się kiedyś podobnym Majdanem do tego w Kijowie.
      • herr7 Re: Lukaszenka postawił się Wowie 10.12.19, 22:55
        czizus napisał:

> Ponoć były jakieś badania na Białorusi i tylko około 9% badanych chce wchłonięc
        > ia Białorusi przez Rosję a zdecydowana większość jednak chce zachowania niepodl
        > egłości, chociaż cały czas w bliskim sojuszu z Rosją.

Integracja z Rosją niczego Białorusi nie da. Jeżeli zabraknie Łukaszenki to pod wpływem Rosji kraj ten stanie się jeszcze biedniejszy, ale za kilkoma dolarowymi miliarderami trzymającymi swoje bogactwo na Zachodzie. Białoruś stanie się drugą Ukrainą i Rosją, gdyż tak naprawdę istotnej różnicy pomiędzy tym krajami nie ma.
        • borrka Są różnice 11.12.19, 09:08
          Ukraina jest obecnie silnie antyrosyjska i nawet jeśli to przejściowe, to nie byłby to łatwy kąsek do strawienia dla Rosji.
          Białoruś Rosję akceptuje i to najlepsze słowo.

Ukraina dysponuje sporymi zasobami naturalnymi, a przede wszystkim potencjalnie jest potęgą rolniczą.
          Białoruś niczym nie dysponuje - jest wyjątkowo uboga w surowce, gleby dość słabe, może liczyć doraźnie na wsparcie Rosji, ale na dłuższą metę ?
          Można jakieś bajki o high-tech opowiadać, ale natłoku chętnych do inwestowania nie widzę.
          To nie Irlandia.
          Oczywiście, mogą się pojawić, bo położenie niezłe, a ludzie pracowici i dość dobrze wykształceni.

--
          • jabbaryt Re: Są różnice 11.12.19, 12:12
            Na Ukrainie i w Rosji rządzi oligarchia czyli panuje system oligarchiczny. Na Białorusi jest autokracja i pewna socrealistyczna urawniłowka. Dla przeciętnego człowieka z obszaru ZSSR, Białoruś jest najlepszym miejscem do życia. Szału nie ma bo to biedny kraj.
            • buldog2 Re: Są różnice 12.12.19, 01:04
              Ja tam myślę, że i Litwa, i Estonia są notowane bez porównania wyżej.

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka