Dodaj do ulubionych

Żelazny Krzyż, Krzyż Maltański

31.08.05, 01:37
Witam, mam pytanie. Czy ktoś z Was wie, jaką historię ma żelazny krzyz w
symbolice motocyklowej? Może jakieś linki? Pozdrawiam
Edytor zaawansowany
  • kelpi80 31.08.05, 09:13
    wydaje mi sie, ze to po prostu jest tak, ze jakas grupa ludzi jezdzacych na
    krazownikach przejela czesc symboliki z hitlerowskich niemiec wiec i krzyze
    (kiedys widzialem lusterka w ich ksztalcie) i kaski (wojskowe). o maltanskim
    nie slyszalem.
    tak w ogole to jest jakas osobna symbolika motocyklowa (poza znakami
    poszczegolnych marek). nie slyszalem.
  • what_r 31.08.05, 09:41
    właśnie ta osobna symbolika mnie interesuje, przede wszystkim:
    1. Krzyż Żelazny i Maltański to pojęcia uzywane wymiennie, określajace jeden i
    ten sam krzyż.
    2. Na jakiej zasadzie został on przejety przez motocyklistów (na zasadzie
    sympatii, czy raczej trofeum jak skalpy u Indian)
    3. Jakie dziś ów symbol ma powiazania z niazizmem
    Może znacie jakieś linki, gdzie znajdę wyjaśnienie, bądź literaturę? Byłbym
    Dźwięczny niezmiernie
  • szymon.dziawer 31.08.05, 09:58
    Polecam ksiażkę "Hells Angels" autorstwa Ralpha "Sonnego" Bergera, Keith i
    Kenta Zimmermanów wydanego w 2002 roku nakładem wydawnictwa Karga.
    Pozdrawiam
    Szymon
  • saracen1608 31.08.05, 09:51
    krzyz maltanski z krzyzem zelaznym ma chyba tyle wspólnego co zakon krzyzacki z
    śrubokrętem krzyżakowym...

A jesli chodzi o tzw. "symbolike hitlerowska" to wzieła sie ona z tego ze wielu
    zdemobilizowanych po II w.ś. amerykanskich zołnierzy nie mogło sie odnalezc w
    powojennej rzeczywistosci. Kupowali za 20 $ zdemobilizowane harleje i zakładali
    gangi motocyklowe. Zeby podkreslic swój bunt przeciw społeczenstwu jezdzili w
    zdobycznych hitlerowskich kaskach a do kurtek przypinali niemieckie ordery.
    Pozniej , jak to w stolicy kapitalizmu bywa , ktos stwierdził ze mozna na tym
    niezle zarobic i ruszyła komercyjna maszyna do robienia mamony . Teraz kaski
    stylizowane na hitlerowskie nocniki mozna spotkac na kazdym kroku. Co do innych
    symboli ,to jak to zwykle bywa , wiekszosc ludzi uzywa ich bo "fajnie
    wyglądaja", a tak naprawde nie ma pojecia co dany symbol oznacza.

pzdr
    --
    ..:: Szum w uszach, w oczach łzy , na liczniku ::..
    ..:: czterdzieści trzy ::..
  • what_r 31.08.05, 10:01
    Ja dokładnie wiem jaka jest różnica miedzy Maltańskim i Żelaznym, natomiast w
    nomenklaturze matocyklowej te pojecia sa tożsame, iteresuje mnie czemu? (choć
    znalazłem info, że krzyz żelazny to odmiana maltańskiego, tzw. krzyż patte).
    Saracen, dzięki za info.
  • saracen1608 31.08.05, 10:15
    Sorka , ale troche sie wpieniłem czytajac o porównywaniu tych dwóch symboli.
    Dla mnie maja diametralnie rózne znaczenie.

No, ale jak napisałem wczesniej - zawsze znajdzie sie jakis sprytny inaczej ,
    który przypnie sobie do kurtki cokolwiek , byleby fajnie wygladało.

Np. czaszki - czaszka z anielskim skrzydłem, była symbolem dywizjonu bombowców
    walczącego na pacyfiku, ktorego członkowie załozyli wspomniany przez Szymona
    Hell`s Angels. W odniesienu do nich to miało sens. Walczyli , zabijali ,
    ocierali sie o śmierc dla swojego kraju, a pozniej społeczenstwo ich
    odrzuciło...
    A teraz połowa domorosłych "kustomajzeruf " ozdabia swoje "wydumki" czerepem.
    Nie wiem dlaczego?? Chcą kogos straszyc, czy przypominaja sobie "memento
    mori"??

--
    ..:: Szum w uszach, w oczach łzy , na liczniku ::..
    ..:: czterdzieści trzy ::..
  • ireo 01.09.05, 21:00
    what_r napisał:
    ... natomiast w nomenklaturze matocyklowej te pojecia sa tożsame, iteresuje
    mnie czemu?

- Bo "nomenklaturę matocyklową" tworzą matoły?
  • what_r 31.08.05, 10:02
    Dzięki Szymon, poczytam. PZDR
  • harlista 01.09.05, 01:44
    Z tego co sie podaje w USA "nazistowska symbolika" absolutnie nie ma nic
    wspolnego z gloryfikowaniem nazimu.
    Zolnierze powracajacy do domu po II WS przywozili ze soba nazistowskie/
    niemieckie pamiatki jako trofea wojenne.
    Kiedy zaczely powstawac kluby motocyklowe, pierwszymi ich czlonkami byli wlasnie
    ex zolnierze. I wlasnie niemieckie helmuty(Helmets), krzyze zelazne, czy
    ocieplane kurtki lotnicze mialy pokazac postronnemu widzowi, ze dany biker to
    nie "pussy) tylko "Angel from Hell"
    Dzisiaj wielu bezmyslnie probuje to malpowac nie majac pojecia o co chodzi
  • Gość: NYorker IP: *.nycmny.east.verizon.net 01.09.05, 04:04
    alek, bardzo prawdopodobne (wstepnie mam zarezerwowany urlop), ze w
    pazdzierniku wybiore sie do daytony (nie pamietam, kiedy jest biketoberfest,
    ale chyba kolo 20tego). podejrzewam, ze zaplanuje to na dwa, a nawet trzy dni w
    jedna strone, bo chce zahaczyc o pennsylvania'e, kentucky i tenneesee raczej,
    niz virginia'e. wysle emaila za jakis czas, bo teraz to prozne gadanie (w
    kazdym razie do carolina'y niedaleko). nawet nie wiem, czym bede jechal, bo
    dzisiaj zlozylem depozyty na dwa motocykle. nie moge wciaz sie zdecydowac, czy
    chce nowego buell'a, czy aprilia'e. mozliwe, ze zostane harleyowcem!!!
    dzieki za emaile, pozdrawiam.
  • Gość: rzawy IP: *.unicity.pl / *.unicity.pl 01.09.05, 06:28
    Ciągnie cię do tego Caponorda chyba dlatego ze podobna z twarzy do tej twojej
    paskudnej beemki.Nie ma w Stanach dilerów jakichś mniej egzotycznych marek
    np.KTM ?
  • Gość: NYorker IP: *.nycmny.east.verizon.net 01.09.05, 07:26
    mam swoja sciezke do celu. na 950 (990) jeszcze za wczesnie.
  • Gość: Yamahowiec IP: *.slubice.vectranet.pl 01.10.16, 19:18
    omfg. a śmigłowca nie chcesz kupic. mogłbyś zostać halikupterowcem .
  • Gość: dlaograniczonych IP: *.ssh.gliwice.pl 26.05.14, 15:14
    Jak czytam te wasze wypociny to mnie krew zalewa ale czego się można spodziewać na forum gó... prawdy . Tak, bo wszystkie te symbole mają początek właśnie w faszystoffffskich niemczech. Skąd sie bierzecie DEBILE ?? Krzyż maltański ma swoj początek już w 1070 roku - także wtedy jeszcze nie było NaZistooof, wiecie ?
  • Gość: efe IP: 91.90.160.* 27.05.14, 12:18
    Witam, nie chce zaśmiecać ale jeśli ktoś znajdzie chwilkę będę bardzo wdzięczna. Prośba dotyczy wypełnienia ankiety o zjawisku tatuowania, z której wnioski będę mogła przedstawić w swojej pracy magisterskiej. Szczególnie zależy mi na dotarciu do osób posiadających tatuaż oraz osób w starszym wiekiem ze względu na fakt, iż ważne jest ujęcie różnic pokoleniowych. Każdy może wziąć udział w badaniu. Jest ono podzielone na dwie grupy respondentów. Jeśli możesz proszę prześlij ankietę dalej: Przelinkujcie znajomym, podsuncie rodzicom.
    Dla nieposiadających tatuażu: docs.google.com/forms/d/1AsNtHrXOt-uNXpaaoxOR7kW5KcTJgKUtYzIZvfmD4Ro/viewform?usp=send_form
    Dla posiadających tatuaż: docs.google.com/forms/d/1gMHXRlZevN3ruUP3PCG_xasGZ4YTIodQEHKbUjhUbKs/viewform?usp=send_form
    Z góry bardzo dziękuję,
    Agata
  • Gość: Andrzej IP: *.lpr.com.pl 27.06.16, 14:14
    Oparty na krzyżu greckim, ramiona rozszerzają się od środka i są rozwidlone na końcu. Zwany także jest krzyżem kawalerskim czy też ośmiu błogosławieństw. Biały jest symbolem joannitów, bywa także używany w kolorze czerwonym przez różne organizacje maltańskie. Forma krzyża wykorzystywana jest w znakach różnych organizacji oraz wielu odznaczeniach.
    Forma krzyża jako znaku Zakonu Maltańskiego została zatwierdzona przez papieża Sykstusa V bullą z dni 9 stycznia i 31 stycznia 1589.
    Cztery ramiona krzyża symbolizują cztery cnoty, biała barwa (w przypadku znaku joannitów) symbolizuje cnotę czystości, a osiem krańców: osiem błogosławieństw, osiem cnót rycerskich oraz osiem języków (na które podzielony jest Zakon Maltański).
  • kwejkidwaty 06.07.16, 14:42
    tutaj jest kilka informacji:
    om9.pl/r/zrvgorace-laski-czekaja-na-ciebie-w-okolicy-czemu-ty-masz-kogos-nie-znalezc
  • Gość: Jurek IP: *.dynamic-zab-04.vectranet.pl 16.11.18, 13:25
    Nikt nie słyszał że to symbol wierności rycerskich. Acha już nie modne.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.