Dodaj do ulubionych

Wysokie koszta za ogrzewanie i ciepłą wodę

16.09.10, 10:48
W związku z bardzo dużymi kosztami energii cieplnej oraz hałasem w budynku przy ul. Piłsudskiego 105 w niektórych mieszkaniach (oba problemy dotyczą również mojego lokalu), chciałbym zaproponować kilka rozwiązań które powinny zoptymalizować prace naszego systemu grzewczego, tak aby wyeliminować problemy.

Jako użytkownicy musimy spojrzeć na ten system globalnie czyli zadbać o właściwą jego regulacje w naszych mieszkaniach (logotermy + nastawy kryz na grzejnikach) oraz właściwe wykonanie i regulację systemu w części wspólnej (kotłownia + piony). Oczywiście jedno bez drugiego nie zadziała, gdyż nawet jak będzie wszystko w porządku u nas w lokalu to i tak zapłacimy solidarnie za energie, która będzie marnowana w części wspólnej. Odwrotnie, jeśli część wspólna będzie właściwie wyregulowana, a lokal nie to nie znaczy, że będziemy płacić niższe rachunki.

a) Logoterma - wydajność c.w.u jest uzależniona od stopnia podgrzania czynnika grzewczego i przepływu pierwotnego przez wymiennik.

Producent Logotermy w swojej dokumentacji podaje przykład:
"Dla założonego wydatku c.w.u na poziomie 11 l/min o temp. 55 stopni C i temperaturze czynnika grzewczego 65 stopni C należy zapewnić przepływ pierwotny przez wymiennik równy 735 l/h."

Czyli gdy w naszym kranie odkręcimy ciepła wodę i przepłynie przez niego 11 l/min, to aby woda na wylewce miała temp 55 stopni musza być spełnione dwa warunki czyli temperatura czynnika grzewczego powinna wynosić 65 stopni a przepływ pierwotny przez wymiennik 735 l/h.

W moim lokalu parametry te wyglądają następująco:

- wydatek: 9,5l/min
- przepływ przez wymiennik: 600 l/min
- temp. czynnika grzewczego 75 stopni C

Wychodzi na to, że w przypadku mojego lokalu wydatek w stosunku do wymaganego przepływu przez wymiennik jest bliski ideału jednak dochodzi do tego temp. czynnika grzewczego która jest zbyt wysoka!!! i myślę ze można ja obniżyć do 65 stopni C. Wzajemny stosunek tych trzech wielkości musi być odpowiedni, abyśmy nie ponosili zbyt dużych opłat. Można go odczytać na wykresie który jest w dokumentacji od logoterm. Oczywiście taką analizę trzeba przeprowadzić w pozostałych lokalach, gdyż odczyty te mogą być inne niż moje.

b) Logoterma - odpowiednie ustawienie obiegu c.o.

Bardzo ważne jest aby dla danego lokalu był ustawiony odpowiedni przepływ czynnika grzewczego przez instalacje c.o. Zbyt szybki obieg czynnika grzewczego będzie powodował, że przepłynie on przez nasza instalacje bez odpowiedniej utraty ciepła co spowoduje naliczanie opłaty za energie, której nie zużyjemy. Oczywiście z drugiej strony jeśli obieg czynnika grzewczego będzie zbyt wolny to nasze mieszkanie nie będzie dogrzane przy niskich temperaturach na zewnątrz.

Dla każdego lokalu ta wartość jest podana w dokumentacji (wytyczne opracował Gazomontaż), a u mnie wynosi 123,95 l/h. Odczytałem wartość przepływu w swoim lokalu i odczyt był na poziomie 290 l/h czyli nie jest zgodny z dokumentacją. Aby odpowiednio ustawić ten przepływ należy wyregulować w logotermie "Zawór strefowy" i kryzy na grzejnikach. Jeśli taka sytuacja jest w pozostałych lokalach to znaczy że konieczna jest regulacja. Z tego co pamiętam regulacja logoterm była robiona na początku marca, a później była wymieniana jeszcze pompa obiegowa i dokonywana regulacja części wspólnej systemu. Możliwe że właśnie z tego powodu przepływy mogą być niezgodne z dokumentacja.

c) kotłownia i piony - część wspólna systemu

Z odczytu licznika wynika że obecnie kotły podgrzewają czynnik grzewczy naszej instalacji do 75 stopni C. Według mnie trzeba zweryfikować czy jest możliwe ustawienie temp. podawanej przez producenta logoterm czyli 65 stopni C. Być może taka temperatura będzie w zupełności wystarczającą zarówno dla naszego komfortu jak i wydajności instalacji i da spore oszczędności. Trzeba pamiętać, że kotły podgrzewają wodę cały rok do tej temperatury i w skali całego roku może to być duża oszczędność bez utraty komfortu użytkowników. Wydaje mi się, że wystarczy jak gorąca woda w kranie będzie miała zgodnie z normą temperaturę w granicach 55-60 stopni, a w instalacji c.o. naszego mieszkania w granicach 65 stopni. Jeśli wystąpią duże mrozy to zawsze można na ten okres ją podnieść. Dodatkowy argument jest taki, że kotłownia posiada 2 kotły pracujące kaskadowo i na pewno będą one w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energie, jeśli w danym momencie będzie ona bardzo duża.

Bardzo ważnym elementem są też piony na których są zawory różnicy ciśnień oraz zawory nadmiarowo-upustowe. Trzeba zweryfikować ich ustawienia są one szczególnie ważne dla całkowitego usunięcia hałasu.

Podsumowując w zamyśle systemu opartego o logotermy, system ten ma być bardziej komfortowy i tańszy w eksploatacji od tradycyjnego. U nas okazał sie na pewno komfortowy, tyle ze za ten komfort płacimy więcej niż użytkownicy tradycyjnego systemu co zostało przeanalizowane na podstawie rachunków z innych osiedli w tym osiedla przy ulicy Powstańców zbudowanego przez tego samego developera. Oczywiście może sie okazać, że problem leży gdzieś indziej, jednak uważam, że warto przeprowadzić ponowną analizę i optymalizację naszego systemu. Jeśli sie okaże, że system wymaga ponownej analizy i regulacji to powinniśmy zacząć od części wspólnej (kotłownia + piony). W przypadku, gdy zaczniemy od naszych mieszkań to praca znowu będzie na marne, gdyż w momencie przestawienia czegoś na części wspólnej w lokalach wystąpią inne parametry.

Jeśli to możliwe to proszę o odczytanie przez mieszkańców w lokalach parametrów c.w.u i c.o. i przesłanie na @. Proszę także o przesłanie scanów ostatnich rozliczeń. Wystarczy kilka mieszkań i możliwe, że będziemy wiedzieli co sie dzieje że koszty ogrzewania i ciepłej wody są tak wysokie.

Poniżej wyjaśniam jak odczytać parametry z liczników:
c.w.u - odkręcić kran z ciepła wodą na maksa i odczytać z licznika parametr FL - to będzie szybkość przepływu czynnika grzewczego przez wymiennik, c.o. - odkręcić wszystkie grzejniki na maksa i po kilku minutach licznik przestawić na odczyt parametru FL to będzie szybkość przepływu przez instalacje.

Jeśli ktoś z Państwa będzie miał problemy to proszę o kontakt na maila gazety.

Pozdrawiamy
sąsiedzi A i J
Obserwuj wątek
    • kiol13 Re: Wysokie koszta za ogrzewanie i ciepłą wodę 16.09.10, 14:48
      W końcu jakaś fachowa analiza tematu. Jeśli rzeczywiście tak to wygląda, to myślę że najlepszym wyjściem jest zatrudnienie konserwatorów i speców od logoterm, zrobienie regulacji we wszystkich lokalach, pionach i kotłach. Najlepiej jeszcze przed zimą, koszt tego przeglądu powinien nam się zaraz zwrócić w rachunkach za ogrzewanie.
      • tosia_1979 Re: Wysokie koszta za ogrzewanie i ciepłą wodę 21.01.11, 12:21
        Witam. Jestem od niedawna właścicielką jednego z mieszkań przy ul. Piłsudskiego 105 i bardzo zaniepokoiły mnie informacje odnośnie wysokich kosztów centralnego ogrzewania.
        Czy coś w ww. sprawie zostało zrobione tj. czy zatrudniono konserwatora do logotermy?
        Koszt ok. 90 zł za GJ jest bardzo wysoki. W moim poprzednim miejscu zamieszkania (też w Ząbkach) płaciłam 55 zł.
        Pozdrawiam
        • route67 Re: Wysokie koszta za ogrzewanie i ciepłą wodę 22.01.11, 03:52
          konserwator logoterm nic tutaj nie da.
          tak duży koszt 1GJ wynika z ilości zużytego gazu głównie. A to już kotłownia.
          Wątki/tematy dotyczące kotłowni już się tutaj przewijały wielokrotnie.
          Czy coś zostało zrobione by to usprawnić?
          Zapewne będziesz mogła zapytać o to na najbliższym zebraniu wspólnoty :)
          Niektórym z nas już opadły ręce do przepychanek o to wszystko, to taka typowo "polska" sytuacja, jak coś jest zwalone na etapie projektu już...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka