Dodaj do ulubionych

Segregujmy odpady. Tak, ale gdzie je wyrzucać?

IP: *.asw.waw.pl 08.10.10, 11:05
Brawo. Jaki piękny nagłówek. Byłoby miło, gdyby po nim następował artykuł.
Edytor zaawansowany
 • Gość: to ja IP: 95.172.68.* 08.10.10, 11:10
  No wlasnie - a ja duza fure odpadow roslinnych zamiast do kompostowni musialem wywiezc na zwykle wysypisko...bo kompostownie nie przyjmuja...
 • Gość: segregator IP: *.146.172.234.nat.umts.dynamic.eranet.pl 08.10.10, 11:20
  Więc po co ta segregacja.
 • Gość: wdr IP: 62.233.175.* 08.10.10, 11:21
  przecież zgodnie z uchwałą każda posesja ma mieć podpisaną umową na wywóz odpadów segregowanych, więc wyrzucać odpady jest gdzie. problem jest taki, że mieszkańcy nie segragują. powody główne są dwa: 1. mamy 3 koneterey (plastik, szkło, papier) MPO wrzuca je do tej samej śmieciarki co wkurza segregujących, 2. ludzie mają to gdzieś (problem analogiczny do sprzątania po psie)
  dodam, że MPO nie ma odpowiedniej liczby sortowni i to jest główny problem, ale on jest po stronie miasta a nie mieszkańców
  MPO: wywóz kontenera segregowanego 26zł, niesegregowanego 45zł - czyli teoretycznie sortować się opłaca
 • Gość: mm IP: *.serapis.pl 08.10.10, 12:11
  No właśnie, autor wyraźnie nie zna się na tym o czym pisze.
  Zgodnie z prawem przy każdym bloku w Warszawie powinny być odpowiednie pojemniki, a jak ich nie ma to znaczy że właściciel/administrator łamie prawo!
 • liderzy.recykling 08.10.10, 11:35
  Jestem organizatorem konkursu Liderzy selektywnej zbiórki i bede nalegal w gazecie wyborczej na slowa sprostowania. Pani ktora pisala ten artykul nie wysluchala tego co mowilismy.

  Po pierwsze napisała tylko o konkursie dla szkol, nie pisząc o konkursie dla gmin. Gdyby napisała o nim nie wyszłyby takie kwiatki jak, że nasz konkurs służy tylko na roznoszeniu deklaracji przez uczniów. Konkurs dla gmin polega na tym, że gminy rywalizują ze sobą w ilości zebranych śmieci w trakcie konkursu, czyli rywlizują też ilością pojemników, lepszym systemem workowym zbierania odpadów itp. czyli de facto poprzez ten konkurs wpływamy też na zwiększenie możliwości segregacji przez mieszkańców!!!!

  Po drugie konkurs nie dotyczy tylko gminy Warszawa, ale całego Mazowsza!!! Problem znikających pojemników dotyczy głównie Warszawy, w mniejszych miejscowowściach zbiórki posegregowanych śmieci polega na systemie workowym i tam ma się to lepiej.

  Po trzecie. Jestem oburzony tym artykułem, ponieważ nasze Stowarzyszenie, które organizuje ten konkurs na terenie Mazowsza od lat walczyło z problemem znikających pojemników w Warszawie. Niejednokrotnie punktowaliśmy negatywnie urzędników w Warszawie, że robią kampnie promujące a nie nie zapewniają pojemników!!! Wytrczyło zajrzeć na naszą stronę zakładkę odpady www.zm.org.pl/?t=odpady . W związku z tym, że pani pisząca ten artykuł nie zapoznała się z tematem artykuł jest jawnie nierzetelny.

  Po czwarte to nie my zabieramy pojemniki z ulic. Myślę, że nasz konkurs był ciekawą formułą jednocześnie próbująca powstrzymać ten proceder (Konkurs dla gmin), a z drugiej strony namawiającą ludzi do segregacji (konkurs dla szkół).

  z przykrością
  Maciej Roszkowski
 • katmoso 08.10.10, 12:38
  ja jestem ekologicznie uświadomiona i boli mnie fikcja segregacji odpadów w Warszawie. w swojej kuchni mam wygospodarować miejsce na oddzielne pojemniki, a potem wyrzucając odpowiednie śmieci do odpowiednich kontenerów patrzeć jak podjeżdża jedna śmiciarka i wszystkie je po kolei ładuje? to kpina z tych, którzy się starają.
  ostatnio miałam okazję zobaczyć jak dziła wspomniany system workowy w małym miasteczku. po każdy rodziaj śmieci podjeżdża oddzielna śmieciarka. no ale łatwiej w małym miasteczku zrobić kilka kursów niż w Warszawie.
  segreguję smieci własnym sumptem. papier zbieram i raz na jakiś czas wywoże do skupu zaprzyjaźnionej fabryki papieru toaletowego (poza Warszawą), słoiki i buteleczki z wielokrotnym zamknięciem oddaję tym, co robią przetwory. niestety nie mam alternatywy dla plastiku (oraz części szkła - np. butelki po winie), więc wyrzucam go razem z resztą śmieci. gdyby faktycznie odbierano posegregowane śmiecie oddzielnie od nieposegregowanych to bym postawiła sobie odzielny kosz/worek w kuchni. tak, szkoda mi miejsca i zachodu.
  --
  www.podrozemakaka.blox.pl
 • Gość: byłam IP: *.home.aster.pl 08.10.10, 12:27
  Byłam na tej konferencji i słyszałam co innego niż Pani Dominika Olszewska, która napisała powyższy artykuł.

  DLACZEGO nie napisała Pani o konkursie dla gmin, który jest komplementarną częścią konkursu dla szkół i którego celem jest zwiększenie poziomu segregacji w gminach Mazowsza?

  DLACZEGO jest Pani tak oceniająco - nie obiektywnie - nastawiona do działalności Stowarzyszenia, które wiele lat walczy o przywrócenie pojemników do segregacji? Pani sama o to apeluje a torpeduje Pani pomysł ludzi, mających ten sam cel. Po co?

  DLACZEGO posługuje się Pani ironią (np. użycie określenia "z pompą" w nagłówku artykułu)? Jedyne co Pani powoduje, to większą wrogość i emocjonalne potraktowanie tematu zamiast merytoryczne.

  Chciałabym, żeby Pani na przyszłość poznała głębiej tło wydarzenia, które Pani opisuje, by nie wprowadzać czytelników w błąd z powodu niepełnej informacji. Dziennikarze mają wielką moc i misję. Proszę, jako czytelniczka, żeby Pani przemyślała moje pytania bardzo poważnie.

  z poważaniem,
  Olga
 • Gość: Gaweł IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.10.10, 12:28
  Tak już jest w redakcjach które zatrudniają glównie bezpłatnych praktykantów.;-) Podejrzewam że ta pani taką właśnie osobą jest, i musiala znalexc sobie jakikolwiek temat...
 • Gość: zdziwiony IP: *.tktelekom.pl 08.10.10, 13:00
  Wszyscy wiedzą, że gminy nic nie robią w sprawie segregacji. Ja osobiście cieszę się, że jakaś organizacja podejmuje się tak trudnego tematu. A pani redaktorka zamiast ironicznie krytykować czyjeś wysiłki może lepiej sama poda pomysł na rozwiązanie tego problemu?
 • Gość: EkoEuroObywatel IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.10.10, 13:03
  Nasze władze w biały dzień i bez ogródek służą pędzącym królikom klik - za nic mając polską rację stanu i rosnący dług publiczny klik... A niektórzy to nawet odwracają kota ogonem, bagatelizują unijne sankcje i rżnąc głupa na całego twierdzą, że największą wartością jest" konkurencyjność" polskiego chaosu w odpadach... klik
 • Gość: trele IP: *.acn.waw.pl 08.10.10, 18:43
  Pragnę powiedzieć, że Pani dziennikarka to rzeczywiście idiotka. Najpierw niech sprawdzi polskie prawo a potem się wymadrza.
  1. Po pierwsze jesli Warszawa, która nie jest właścicielem odpadów chciałaby jak chce Pani dziennikarka ustawiać pojemniki wszędzie gdzie chcemy to urzednik, który by tak zrobił zostałby wyrzucony za naruszenie dyscypliny budżetowej.
  2. Lepiej by było gdyby Pani dziennikarka zapoznała sie z projektem zmiany ustawy, który proponuje MŚ i który zakłada przejecie własnosci odpadów przez samorządy. Wtedy będzie miała taka sytuację o której pisze jako o idealnej, bo gminy bedą miały podstawę wydatkować środki na odpady.
  3. Niech Pani Dominika zobaczy jaką opinie na ten temat mają UOKIK, MSWiA oraz MF i zada pytanie ich urzędnikom dlaczego nie chcą wprowadzić rozwiazań stosowanych we wszystkich niemal krajach UE. Byłoby to bardziej pożyteczne niż ciagłe przywalanie przez nią urzędnikom samorzadowym.
  4. Bardzo proszę redakcję o wysłanie Pani Dominiki na kurs o gospodarce odpadami w Polsce albo przynajmniej żeby miała okazję porozmawiać o tym z urzednikami chociażby z Warszawy, zeby nie musiała nazbyt sie nadwyrężać.
  Serdecznie pozdrawiam
  Segregujacy
 • Gość: EkoEuroObywatel IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.10.10, 07:52
  "Nasze władze same nie nauczyły się selektywnej zbiórki odpadów. Póki tego nie zrobią, nie są w stanie nauczyć tej sztuki kogokolwiek. Będą więc wyrzucać pieniądze na śmietnik, tak jak podczas rozpoczętej wczoraj bezsensownej kampanii"... Dziwne bo Pani Dominika Olszewska pisała już w tym roku co trzeba zrobić z selektywną zbiórką odpadów klik ... Pani D. O. mogła tez zapoznać się z istotą potrzebnego programu naprawczego klik .... Ale ciągle pisze tak jakby zapominała o tym co już napisała i przeczytała... Po prostu - o odpadach powinni w Polsce pisać dziennikarze śledczy... klik

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka