Dodaj do ulubionych

Ile kosztuje ekspertyza IOŚ powołanego przez Sąd

03.02.11, 14:40
Czy ktoś z Was wie ile kosztuje ekspertyza biegłego w sprawie odszkodowania za hałas?
W jednej ze spraw Sąd powołał bieglego IOŚ który ma wykonac pomiary i orzec jakie nakłady są potrzebne aby poprawić klimat akustyczny jak wymaga tego rozporządzenie Wojewody.
IOŚ wycenił tą ekspertyzę na ponad 13.000 !!!! Mam wrażenie że zdecydowanie przesadził
Czy ktoś wie jakiego rzędu wielkości powinnien być koszt wykonania takiej ekspertyzy?
Edytor zaawansowany
 • 09.02.11, 14:49
  Hm... Na miejscu osoby wnioskującej o odszkodowanie złożyłbym wniosek do sądu o niewyrażenie zgody na tę wycenę. 13 tys. zł w sytuacji, gdy samo odszkodowanie opiewa na kilkadziesiąt tysięcy, to absurdalnie wysoka kwota. I w dodatku zupełnie niepotrzebnie wydana. Rozporządzenie Wojeowdy Mazowieckiego odwołuje się do zapisów Polskiej Normy w zakresie oceny okien, drzwi czy innych elementów domu pod względem ich wartości chroniącej przed hałasem. Jesli okno, drzwi, dach nie spełniają warunków zapisanych w Polskiej Normie, np. dlatego, że zostały wykonane wczesniej, zanim te normy zaczęły obowiązywać - sprawa jest ewidentna, okno, drzwi czy dach nadaja sie do wymiany.

  Wysoki koszt ekspertyzy IOŚ w mojej ocenie wiaże sie z zabiegami pozwanego PPL o maksymalne zniechęcenie powodów do kontynuowania batalii sądowej o odszkodowania. Nawet jesli za ekspertyze miałoby zapłacić PPL (są wygrane procesy w pierwszej instancji, od których apelację złożyło PPL), to zawsze nad powodem wisi zagrożenie: a nuż przegra proces i będzie musiał te wszystkie koszty ponieść.

  Takie posunięcia bardzo źle świadczą o zarządzających Przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze, podobnie jak o porządku prawnym panującym w naszym państwie. Dyrekcja PPL, chroniąc finanse państwowego przedsiębiorstwa przed słusznymi roszczeniami obywateli, stosuje brzydkie metody, takie jak zastraszanie przy pomocy finansowego bata. Jedyna nadzieja w sądach, które obnażą te nieczyste zagrywki
  --
  forum: Życie w Obszarze Ograniczonym
 • 09.02.11, 19:12
  Kojo 66 napisał "Rozporządzenie Wojeowdy Mazowieckiego odwołuje się do zapisów Polskiej Normy w zakresie oceny okien, drzwi czy innych elementów domu pod względem ich wartości chroniącej przed hałasem. Jesli okno, drzwi, dach nie spełniają warunków zapisanych w Polskiej Normie, np. dlatego, że zostały wykonane wczesniej, zanim te normy zaczęły obowiązywać - sprawa jest ewidentna, okno, drzwi czy dach nadaja sie do wymiany." .
  To nie do końca jest prawdziwe, bo PN w zakresie właściwości akustycznych poszczególnych materiałów /wyrobów budowlanych nie odnoszą się do żródeł i natężenia hałasu lecz wskazują na odporność matrriałów / wyrobów bud. na hałas wogóle ( tzw przenikliwość akustyczna). Inną przenikliwość posiada cegła dziurawka, inną zaś cegła pełna. Podobnie z oknami jedno - dwu- czy trzyszybowymi. Aby więc ustalić parametry klimatu akustycznego w mieszkaniu trzeba dokonać kilkudniowych pomiarów w konkretnym miejscu i czasie i dopiero po tym odnieść tak zarejestrowane pomiary do istniejacych elementów budynku by stwierdzić co trzeba zastosować, aby normy zostały dotrzymane. Jest to więc robota dla wibroakustyka oraz dla kosztorysanta. Może to dlatego opinia tak drogo kosztuje . A swoja drogą może warto zwródić się z zapytanie o koszt do wyspecjalizowanej firmy FABRyKA CISZY z Poznania ; oni również są wpisani na listę biegłych sądowych .
 • 10.02.11, 00:38
  Nie rozumiemy się.
  W rozporządzeniu wojewody są zapisy, które rozumiane dosłownie wręcz żądają od mieszkańców dostosowania budynków do wymogów zapisanych w Polskich Normach (właściwa izolacja okien, drzwi, ścian, dachów itp.) Na tej podstawie za chwile może sie pojawić u Ciebie w domu inspektor budowlany i zabronić zamieszkiwania w tym budynku z uwagi na to, że jego elementy nie spełniają warunków Polskiej Normy.

  Z tego wniosek, że osoby zamieszkujące oou w obszarze M powinny wyremontować swoje domy. A ponieważ konieczność remontu nie wynika z ich winy ani ze względu na zużycie naturalne elementów budynków, ale z uwagi na istnienie i rozbudowę lotniska i ustanowienie w jego sąsiedztwie oou - prawo nakazuje zapłacic za owe remonty sprawcy hałasu, tj. PPL.

  W takiej sytuacji badanie klimatu akustycznego w każdym kolejnym domu nie ma sensu. Koniecznosc wymiany np. 40-letnich okien jest oczywista. Ekspertyza mogłaby dotyczyć jedynie tych nowych okien i badania, czy spełniają normy PN. Ekspertyzy, o których dyskutujemy, mają zaś po raz kolejny udowodnić, że w mieszkaniach jest hałas i sprawdzic, czy jest on normalny czy nadmierny. A o tym, że w oou występuje nadmierny hałas, informują nas w całej rozciągłości badania zapisane w Kompleksowej ocenie oddziaływania lotniska na środowisko z roku 1999-2000 oraz w przeglądzie ekologicznym, na podstawie którego ustanowiono oou.

  Przeciąganie postepowania sądowego przez powoda polega właśnie na tym, że kwestionuje się i ponownie bada rzeczy dawno juz zbadane i stwierdzone. Jest to typowy przykład prawniczej kazuistyki. Może takie wykręcanie kota ogonem przystoi gangsterom i ich adwokatom, ale gdy do takich metod ucieka się państwowa firma, musi to budzić oburzenie.
  --
  forum: Życie w Obszarze Ograniczonym
 • 10.02.11, 08:58
  Załóżmy, żę dom mam w miarę zabezpieczony przed hałasem samolotów, okien nie otwieram ( może trochę śmierdzieć , ale zamontuję całoroczna klimatyzację) .
  Ale - jak zabezpieczyć przed hałasem samolotów przydomowy ogród którego urządzenie pochłonęło sporo kasy ? Żadne PN nie przewidują sposobu i norm jego zabezpieczenia. Czy więc mam cały rok siedzieć w szczelnej puszce ( w domu) i nie korzystać z ogrodu . Co więc z tego, że mam gdzie spać, skoro nie mam gdzie wypocząć po pracy ( bo hałas na zewnątrz i nie sposób siedzieć w ogrodzie). Wszystkie poglądy n/t odszkodowań skupiają sie na rewitalizacji akustycznej domu, a nikt nie bierze pod uwagę tego, że urządzona nieruchomość ( dom + ogród) nie jest przydatna do celu dla którego została stworzona ( dach nad głową, spokój , wypoczynek, życie rodzinne itp) . Taka nieruchomość utraciła swoją użyteczność , bo nie służy jej celowi. I właśnie za utratę walorów użytkowaych , czyli użyteczności, powinni mi zaplacić , bo przekłada się to również na utratę wartosci rynkowej nieruchomości. Tego zaś Rozporządzenie nie przewiduje. Jest na to jeden sposób : iść do sądu gospodarczego z żądaniem opartym na art. 323 prawo ochrony środowiska , ale ...czy ktoś odważy się zakazać działalności lotniska lub ją ograniczyć ?
 • 29.03.12, 20:30
  Do mnie Sąd napisał tak: oferta Instytutu Akustyki za sporządzenie opinii - 14 000 zł ; czy podtrzymuję mój wniosek o powołanie biegłego z dziedziny budownictwa? Nic dodać nic ująć poza tym , że nie wiadomo o który Instytut Akustyki chodzi ( w Warszawie nie ma takowego), a podana przez Sąd cena i treść zadanego mi pytania sugerują zaporę finansową zastosowaną przez Sąd w interesie Portów Lotniczych , w celu skłonienia mnie do wycofania się z roszczenia o wartości 75000 zł. Co wy na to ?
 • 09.04.12, 19:22
  Malo tego,że koszty ekspertyz nie pozostają w żadnej proporcji do wartości naszych spraw to żeby było nam "weselej" eksperci nie są nam - "indywidualnym pieniaczom" - przychylni. Moja ekspertyza dotycząca utraty wartości nieruchomości kosztowała mnie 4 500 zł i była całkowicie niekorzystną dla mnie. Tak więc można powiedziec, że zarówno sądy jak rzeczoznawcy sądowi solidarnie pilnują finansów budżetu mimo, że koszty sądowe i rzeczoznawcow opłacamy my. Pozostaje Strasbourg albo inna Bruksela, ale raczej teoretycznie bo tak naprawdę pieniaczami nie jestesmy. Raczej naiwniakami, którzy, szczerze mówiąc nie bardzo wiadomo na jakiej podstawie, sądzili że jakies państwo prawa tu się odrodziło. Była taka piosenka: o, naiwny, naiwny, naiwny jak ...... 62jupiter
 • 19.05.12, 20:31
  Pjupiter

  Wyglada na to że jedziemy na tym samym wózku.... Moze warto zewrzeć szyki. Wszystkie 10 ekspertyz zapewne jest podobnych. Napisz proszę na att00@gazeta.pl - skontaktujmy się poza forum. Czekam
 • 03.06.14, 12:37
  Mogę coś doradzić 601891671

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.