Komentarze do artykułu

Na Pradze-Północ żyje się 15 lat krócej. Dlaczego?

Rozmowa z dr. Bogdanem Wojtyniakiem, zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, który współtworzył najnowszy raport dotyczący zdrowia warszawiaków

 • drzewko
 • od najstarszego
 • od najnowszego

Zbadano średnią długość życia w Warszawie [RAPORT] Dodaj do ulubionych

 • IP: *.static.chello.pl 04.02.11, 15:31
  To proste, bo dzielinice praskie zamieszkuje biedniejsza spolecznosc, niz wilanow czy ursynow. Ludzie biedniejsi zywia sie gorzej jedzac jak najtansze rzeczy nafaszerwoane chemia oraz tluste. Ludzie ubozsi nie maja czasu na uprawianie np; sportów czy wypoczynek bo ich na to nie stac, lub nie maja na to sil po ciezkiej pracy. Jakosc zycia wplywa na jego dlugosc. Prosta zaleznosc.
  Zaawansowany formularz
  • 04.02.11, 16:15
   Przede wszystkim Praga Północ, Wola, czy nawet Żoliborz to dzielnice w których, w przeciwieństwie do Ursynowa, jest sporo lokali komunalnych w których mieszka tzw. "element", spędzający dzień pod sklepem z chlebem w stanie trochę bardziej płynnym niż zwykle. Jeśli się sporo pije, pali, nie dba o ruch, i jeszcze nie chodzi to lekarza, to efekt musi być. Rosja to przećwiczyła w praktyce, i wcale tego tego nie ukrywają. Po upadku komuny dostępność alkoholu znacznie wzrosła, a cena spadła, i efekt jest taki że mężczyni mają tam najkrótszą średnią długość życia w Europie, niższą chyba o pięć lat niż w ostatnim roku komuny.

   Tylko chyba pan doktor z PZH musi byc "poprawny politycznie" i nie może tego głośno powiedzieć w wywiadzie, więc mówi że nie wiadomo dlaczego tak jest i że potrzebne są dalsze badania.
   • Gość: kempa_lonowa IP: *.elartnet.pl 04.02.11, 17:02
    znaczy.
    • Gość: Wally Gator IP: *.elartnet.pl 04.02.11, 21:07
     kodylami stanowiłoby dla tych pijaków prosty i skuteczny Egzamin na Warszawiaka...
     • 05.02.11, 11:03
      Prości ludzie poedjmują proste wybory.
  • Gość: BenEleazar IP: *.play-internet.pl 04.02.11, 16:32
   Nie jest to winą usytuowania Pragi-Północ.Jest to winą przeniesienia najbardziej negatywnego elementu ze szlamsów podmiejskich,w okresie stawiania nowych blokowisk na obrzeżach Warszawy.Rodzinne degeneracje:40-letnie babcie,dziadkowie alkoholicy zestarzeni na 90 lat,10-ciolatkowie pijący alkohol i palący papierosy pod okiem rodzinki, stojący z rękami kieszeniach-bo nie ma co robić..... itp.
   Pragę nie zniszczyła wojna.Pragę zniszczyli urzędasy,którzy nadal wychowują legiony urzędasików-nierobów.
   O dzisiejszej Pradze,powiedział świetnie pisarz Marek Nowakowski:Pragę zniszczono sprowadzając Hunów.
   • Gość: ursynowianka IP: *.182.179.246.nat.umts.dynamic.eranet.pl 04.02.11, 16:46
    Powiedział, co wiedział. "Inteligent", który w krótkim tekście zawarł tyle błędów o rozmaitym charakterze, że ...szkoda gadać.
  • Gość: landrynka IP: *.182.179.246.nat.umts.dynamic.eranet.pl 04.02.11, 16:40
   I to jest właśnie tak proste. Jak drut. Żeby leczyć się w tym kraju trzeba mieć kasę! Może zamiast "badać" to co jest oczywiste- zacząć działać. Niech ci co ciężko pracują, lepiej zarabiają, jedzą zdrowiej (nie te świństwa z marketów) i mają łatwiejszy dostęp do lekarza...etc. Przecież teraz do lekarza podstawowego dostać się można po kilku lub kilkunastu dniach oczekiwania. O specjalistach nawet nie wspomnę. I po co te "badania", namawianie do kontrolowania zdrowia, skoro tak czy siak nikt ci nie jest w stanie pomóc. Ot gadanie po próżnicy?
   • Gość: jaxa IP: 178.73.32.* 04.02.11, 20:39
    "Przecież teraz do lekarza podstawowego dostać się można po kilku lub kilkunastu dniach oczekiwania. O specjalistach nawet nie wspomnę."

    Ależ, blondi, dzwonisz do Centrum Damiana albo do LuxMedu i umawiasz się na dziś wieczór, na jutro czy kiedy tam Ci pasuje. Dzwonisz do Falcka, i ekipa przyjeżdża do domu. Kosztuje to parę dych, max dwie stówy (z wieczorną wizytą w domu). W mieście, w którym średnia pensja wynosi 4300 PLN, nie są to jakieś kosmiczne koszty, zwłaszcza, że jedna wizyta w przypadku większości chorób wystarcza.

    Bez demagogii.
  • Gość: EUROpejczyk IP: *.aster.pl 04.02.11, 17:11
   Wystarczy porównać stopę bezrobocia pomiędzy Pragą a Wilanowem, średnią wykształcenia, strukturę zatrudnienia, odsetek ludzi mieszkających w lokalach socjalnych i komunalnych, średnią wyników uczniów w szkołach publikowaną corocznie. Praga Północ od zawsze wypada najgorzej ze wszystkich dzielnic!

   Potem należy porównać frekwencję w każdych wyborach i preferencje wyborcze Wilanowa i tej nieszczęsnej Pragi Północ. Wszędzie, gdzie się nie spojrzy, od razu widać ścisłą zależność, wszystkie wskaźniki idą w parze!

   Jaka jest różnica pomiędzy Pragą Północ a Wilanowem? To zupełnie inna jakość ludzi! Wykształcenie, zatrudnienie, światopogląd, wiedza o świecie, słowem inny zupełnie sort ludzi. W Wilanowie i na Ursynowie mieszkają ludzie wyższej jakości, samodzielni i niezależni finansowo, podczas gdy na Pradze Północ ciągle mieszka pełno niewykształconych staruchów, bezrobotnych, alkoholików, ogólnie plebsu żyjącego z transferów socjalnych, czyli będącego balastem utrzymywanym przez pracującą większość Wilanowa, Ursynowa, Bemowa. Długość życia do pochodna stylu życia. Typowy mieszkaniec Wilanowa nie siedzi na zasiłku, nie stoi w bramie, nie skończył edukacji na podstawówce i nie pracuje dorywczo u kamieniarza. Tak właśnie wygląda klasyczna Praga Północ i części Targówka.
   • Gość: as IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.02.11, 18:15
    do EUROpejczyka:
    napisał ten co to Pragę widuje tylko w TV
   • Gość: z Pragi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.02.11, 22:31
    To cię tak załatwią lamusie że zupę będziesz wpie...ł przez słomke
   • 05.02.11, 07:17
    > Jaka jest różnica pomiędzy Pragą Północ a Wilanowem? To zupełnie inna jakość ludzi!

    Kurczę, poczułem się jakbym czytał wywody jakiegoś hitlerowca a nie "europejczyka".
    --
    forum Bielany - bez cenzury!
  • Gość: przechodzień IP: *.krawarkon.pl 04.02.11, 18:03
   • Gość: antek rozpylacz IP: *.elartnet.pl 04.02.11, 21:04
    • 04.02.11, 21:18
     To inna zwrotka. "Siekiera, motyka, pilka, deska, to ulica Skaryszewska, siekiera, motyka i dwie deski, już jesteśmy na Skaryszewskiej".
  • Gość: Vito-Pyto IP: *.dynamic.chello.pl 04.02.11, 18:13
  • Gość: EUROpejczyk IP: *.aster.pl 04.02.11, 18:26
   Za wyjątkowo niską frekwencję wyborczą, za głosowanie na pis, za niespotykany nigdzie indziej odsetek ludzi stale korzystających z opieki socjalnej. Właśnie za to Pradze Północ musi zostać udzielona lekcja, aby nie było wątpliwości, kto na kogo pracuje a kto tylko czerpie z pracy innych.
   • Gość: komentarz IP: *.dynamic.mnet-online.de 04.02.11, 18:39
    twoje przemyslenia EUROpejczyku to prawie jak filozofow z kaltuty
    ktoby pomyslal,ze blizej bedzie warszawie do kaltuty jak do berlina
    warszawiacy rozumia pewne problemy ludnosc naplywowa przyklada
    wlasne wzory cywilizacyjne made in trzeci swiat
  • Gość: bdsgb IP: *.dynamic.chello.pl 04.02.11, 19:11
   to proste- chleją. Wystarczy sie przejsc do praskiego. Schorzenia wynikające z długotrwałego picia
   • Gość: Kuki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.02.11, 20:48
    nic dodać, nic ująć. Duża część Prażan to niestety pasożyty żyjące kosztem normalnych ludzi, dlatego czym szybciej umierają tym lepiej. Większość tego menelstwa powinno się wysiedlić do jakichś kontenerów na dalekie przedmieście.
    Praga spokojnie mogłaby być najpiękniejszą dzielnicą Warszawy, ale trzeba by się pozbyć tego "elementu" raz na zawsze
    • Gość: z Pragi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.02.11, 22:32
     A od Pragi wara.
     • Gość: Kuki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.02.11, 00:10
      ale ja jestem z Pragi gamoniu :D
  • Gość: oidsau IP: *.bemowonet.pl 04.02.11, 20:02
   Było na nią głosować, ale Praga Płn jak zwykle się wyłamuje i popiera PIS
  • Gość: LuriTuri IP: *.ap.siedlce.pl 04.02.11, 20:43
   Nie wiem, jak to jest na Pradze Północ, ale na Ursynowie bardzo dużo ludzi biega, jeździ na rowerze, zimą na biegówkach w lesie, gra w piłkę wieczorami w salach gimnastycznych, chodzi na fitness, do siłowni, na pływalnię. Na Ursynowie po prostu ludzie uprawiają sport, także starsi. No, może jeszcze nie tak dużo biega, jak w Tallinie, ale chyba więcej niż przeciętnie w Wawie.
  • Gość: JoliBord IP: *.dynamic.chello.pl 05.02.11, 01:05
   a po wojnie powstały tam typowe blokowiska z wielkiej płyty, podobne do blokowisk na Woli, Bemowie, Tarchominie, Stegnach... Więc nie wszyscy mieszkańcy Żoliborza są wykształceni i zamożni. I nie wszystkich stać na prywatne leczenie. Ale o tym nie wiedzą ci którzy myślą stereotypowo: "Praga = patologie społeczne, Żoliborz = inteligencja i elitarność".
  • 05.02.11, 01:07
   Bielany żyją, podczas gdy Żoliborz, do którego wcielono Bielany za komuny, umiera. Bielany zawsze górą :)
   --
   forum Bielany - bez cenzury!
   • Gość: JoliBord IP: *.dynamic.chello.pl 05.02.11, 01:14
    Bielany i Żoliborz to jedna dzielnica, którą sztucznie podzielono na dwie ;P
    Sam czuję się związany z Żoliborzem choć mieszkam na Bielanach :)
    • 05.02.11, 07:14
     > Bielany i Żoliborz to jedna dzielnica, którą sztucznie podzielono na dwie ;P
     > Sam czuję się związany z Żoliborzem choć mieszkam na Bielanach :)

     Jedna dzielnica? A nigdy w życiu! A jeśli jedna, to tylko pod nazwą Bielany :)

     Ja z Żoliborzem nie czuję żadnych związków. Już bardziej jestem związany z innym naszym sąsiadem Bemowem, gdzie często zaglądam, korzystając ze sklepów i usług, których nie ma na Bielanach (bo jesteśmy pustynia handlowo-usługową, niestety). A Żoliborz? To tylko punkt tranzytowy w drodze do centrum. No owszem, ładny, ale czy Stare Bielany są brzydsze?
     --
     forum Bielany - bez cenzury!
  • Gość: mieszkaniec Pragi IP: *.play-internet.pl 05.02.11, 02:13
   Róża wiatrów płn-zach sprawiała, że w latach 50/60/70 i 80-tych zapylenie w rejonie Pragi Północ, osiedle PRAGA II było ogromne.
   Pamiętam jak mama płakała, że musi co tydzień myć okna pokryte jasno-szarym pyłem.
   Dletego Żoliborz i Praga Północ, Panie profesorze.
   Zagadka rozwiązana.
   Pyły kominów huty Warszawa przelatywały nad Białołęką i spadały na Żoliborz i Pragę Płn.
   Po 40-tu latach wdychania produktów to i zdycha się wcześniej.

   Nie piszcie, że mieszkam na białołęce ale uważam, że na Żoliborzu.
   Żoliborz urbanizowany przed II-gą wojną był dzielnicą elitarną.
   Białołęka to były slamsy. Klaudyny, Wrzeciono to takie mega osiedla dla ubogich z lat 70-80.

   warszawiak w co najmniej 5-tym pokoleniu
  • Gość: miszkaniec Pragi IP: *.play-internet.pl 05.02.11, 02:15
   Bo tam zasiedlali imigrańci z wsi i małych miasteczek.
   Czyli zdrowy element.
  • Gość: Prażanin IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.02.11, 06:46
   Oczywiście ,że warunki jakie stwarzają władze miasta i dzielnicy mieszkańcom Pragi Północ mają olbrzymi wpływ na długość życia i zdrowie mieszkańców.Nie wystarczy wygłaszać okragłe zdania o ekskspansji artystów i tzw. bohemy na Pargę i tym ,że na Pradze otwarto kolejną pracownię artystyczną. A Ośrodka Kultury z prawdziwego zdarzenia jak nie było tak nie ma. . Zagrzybione mieszkania ( niedługo trzeba będzie uzyskać zgodę konserwatora zabytków na jakąkolwiek naprawę są tak stare 80 - 90 lat ). Wilgoć ( brak centralnego ), niedogrzanie ( bo nie ma czym ). 50 - latkowie wygladają jak 80 bo 80 latków trudno jest znaleść.To ,że piją ? Jakie to ma znaczenie ? W każdej dzielnicy jest sporo tzw.elementu, w każdej dzielnicy widac klatkach schodowych meneli.
   Pozdrawiam
  • Gość: filut z Pragi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.02.11, 17:04
   holcauscie jaki rodzina Bufetu urzadza warszawiakom na Pragie

   srednia zycia i to co Bufet robi dla prazan podobna do warunkow w lagrach na Kolymie

   i to wszystko tylko za to ze sa Polakami i bufeciarni sie nie klaniaja ani nie pozwalaja zeby bufet plul im w twarz

   a Bufet na Pragie rzuca swoje najlepsze kadry w rodzaju tego Muchy ktory jeszcze niedawno bolcowal chlopaczkow z blogoslawienstwem wladz Bufeciarni
 • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.