Dodaj do ulubionych

Gawęda potrzebuje pomocy

11.04.11, 12:42
Ratujmy GAWĘDĘ !!! " Gazeta Warszawska"
Teresa Brykczyńska
środa, 16 lutego 2011 16:42

Dlaczego naszego państwa nie stać na utrzymanie zespołu z ponad półwiekową tradycją? Trudno pogodzić się z myślą, że grozi nam powolna utrata tak cennego skarbu kultury polskiej, jakim jest GAWĘDA...

Władze Wydziału Kultury Dzielnicy Mokotów są świadome tej sytuacji. Pozwalają jednak na powolne umieranie zespołu, który jeszcze funkcjonuje tylko dzięki grupce pasjonatów i dzieci, które bardzo chcą i śpiewać i tańczyć właśnie tutaj.
W październiku przyszłego roku minie równo 60 lat od momentu utworzenia najsłynniejszego polskiego zespołu dziecięcego pieśni i tańca GAWĘDA. W tym czasie przez zespół przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży. Reprezentacyjny zespół Pałacu Młodzieży boryka się obecnie z niemałymi trudnościami – walczy o przetrwanie.

Zmuszony do opuszczenia Pałacu w czerwcu 2007 roku „błąka” się po Warszawie, licząc na wsparcie rozmaitych instytucji. Zespół został „przygarnięty” przez Służewiecki Dom Kultury i w małej salce, wynajmowanej przez SDK w Centrum Handlowym LAND, kontynuuje gawędowe tradycje.
Dyrektor artystyczny Gawędy, pan Andrzej Kieruzalski wierny zespołowi od początku jego istnienia, pomimo niedogodności lokalowych i braku pieniędzy, stara się utrzymać artystyczny i kulturalny poziom zespołu. Druh Andrzej wychowuje młodych ludzi, którzy tu trafiają, nieprzerwanie według swojej wypróbowanej, autorskiej metody „Wychowania przez sztukę i w kontakcie z nią”.
Przez niemal 60 lat swojego istnienia GAWĘDA wyrobiła sobie znakomitą markę nie tylko w Europie, ale i w USA, Kanadzie, Australii, Japonii i na Kubie. Zespół koncertował dla Ojca Świętego Jana Pawła II w Castelgandolfo, w Białym Domu i na Kremlu. Specjalnie dla GAWĘDY Włodzimierz Korcz, Wanda Chotomska, Jonasz Kofta i inni pisali swoje najlepsze piosenki. Zespół nadal otrzymuje zaproszenia z całego świata na rozmaite festiwale i konkursy. Ostatnio, na X Międzynarodowy Dziecięcy i Młodzieżowy Festiwal Piosenki i Tańca w Rimini, we Włoszech,
w lipcu b.r.

Niestety, obecnie przygotowanie zespołu do udziału w takim wydarzeniu jest niezwykle trudne. Dramatyczne warunki lokalowe praktycznie uniemożliwiają rzetelne próby, nie mówiąc już o dalszym, artystycznym rozwoju zespołu. Sale, w których odbywają się zajęcia są małe i dostępne dla GAWĘDY tylko w określonych dniach i godzinach. Brakuje magazynów na kostiumy i rekwizyty, które niszczeją w piwnicach LANDU bądź w magazynach Pałacu Młodzieży. Dzieci nie mają nawet miejsca, aby się przebrać i przygotować do próby
Wierna GAWĘDZIE grupa instruktorów-dawnych członków zespołu-stara się, pomimo tych wszystkich trudności, utrzymać wysoki poziom zespołu. Ale na jak długo wystarczy im tego zapału?
Dlaczego naszego państwa nie stać na utrzymanie zespołu z ponad półwiekową tradycją? Trudno pogodzić się z myślą, że grozi nam powolna utrata tak cennego skarbu kultury polskiej jakim, jest GAWĘDA.
Władze Wydziału Kultury Dzielnicy Mokotów są świadome tej sytuacji. Pozwalają jednak na powolne umieranie zespołu, który jeszcze funkcjonuje tylko dzięki grupce pasjonatów i dzieci, które bardzo chcą i śpiewać i tańczyć właśnie tutaj, w GAWĘDZIE, nigdzie indziej.

jak pomóc co radzicie dodam, że na razie część rodziców poszukuje sponsorów żeby obniżyć koszt wyjazdu do RIMINI ( od dziecka ok 2000) Długa tradycja, dzeci zaangazowane bardzo nie wiedzą do końca o trudnościach z jakimi zmaga sie zespół i rodzice


macie pomysły ?/

Edytor zaawansowany
 • warzaw_bike_killerz 11.04.11, 14:53
  Mam pomysl. Nie jechac do RIMINI we Wloszech, tylko do kolka gospodyn wiejskich pod Grojcem.
  Nie lubie pompastycznych wyrazen "perla w koronie kultury polskiej, skarb narodu irp.." Zwroccie sie o pomoc gwiazd, ktore zrobily dzieki Gawedzie kariery i sa teraz chorobliwie bogate.
  Nie ma. Cykl zycia produktu. Nikt nie bedzie bezsensownie sponsorowac Gawede, jak mozna za grosze miec wlasny zespol cheerleaderek. Moze trzeba sie przebranzowic?
  Do kogo jest skierowana ta Gaweda? Tance ludyczne? Tanice nowoczesne? Dzieczynki robiace szpagat? Jak tance ludowe, to do Grojca, jak wszystko inne, to przegraliscie z konkurencja.

  --
  Nie moge siebie czytac...
  Zycie powoduje raka i choroby serca
 • sibeliuss 11.04.11, 15:07
  Więcej koncertować za bilety, nie śpiewać charytatywnie dla politycznych klakierów. Zespół ma na siebie zarobić - amen.
  --
  W życiu wszystko jest pożyczone
 • tom_aszek 11.04.11, 15:25
  sibeliuss napisał:

  > Więcej koncertować za bilety,

  To prawda, ale do takich "poważnych" występów za bilety np. w Sali Kongresowej, trudno przygotować się solidnie w jakiejś salce na zapleczu centrum handlowego. Muszą być warunki do ćwiczeń + przechowywania strojów czy scenografii, inaczej publika już po kwadransie zacznie się domagać zwrotu pieniędzy za bilety.

  --
  Postęp polega na tym, że złe rzeczy zdarzają się szybciej.
 • Gość: Maciek IP: *.dynamic.chello.pl 11.04.11, 16:16
  "Dyrektor artystyczny Gawędy, pan Andrzej Kieruzalski wierny zespołowi od początku jego istnienia, pomimo niedogodności lokalowych i braku pieniędzy, stara się utrzymać artystyczny i kulturalny poziom zespołu."
  Jeśli ktos jest z zespołem od prawie 60 lat to chyba troszke już juz sie zestarzał i nie bardzo widze aby taka osoba teraz mogła pomagać zespołowi. Chwała za wierność ale czas chyba na nowych ludzi. Nie da się przeżyć dzięki legendzie.
 • 0ffka 11.04.11, 16:39
  Przekształcić zespól w prywatną placówkę.
  Wymienić kadrę na młodszą, kreatywną.
  Pobierać opłaty od rodziców harcerzy adekwatne do potrzeb wynajmu pomieszczenia i wynagrodzenia pracowników.
  Odświeżyć repertuar!!! PRL odszedł wiele lat temu.
  --
  Autonomia dla Wolnego Miasta Warszawy
 • lepus42 11.04.11, 17:36
  Ale z drugiej strony to kilkadziesiąt dzieci zasili kadry galerianek i blokersów. Czy przypadkiem ZHP czy ZHR nie powinno otoczyć zespołu opieką?
 • Gość: turbi_komuch IP: *.pools.arcor-ip.net 11.04.11, 17:42
  jw. tam sa inteligentni i mlodzi niech sie biora za biznes jak lubia to robic nie lape do podatnika wyciagac
 • lepus42 11.04.11, 17:57
  Nie jestem pewien czy ktoś ich przyjmie do pracy:
  www.youtube.com/watch?v=TSOAxgkc-5w&feature=related
  www.youtube.com/watch?v=3KpBkNl-Y7Y&feature=related
  A i z biznesem chyba byłoby krucho :-(
 • Gość: gość IP: *.1and1.pl 11.04.11, 19:08
  Nic dziwnego że wyleciała z Pałacu Młodzieży:
  www.youtube.com/watch?v=wIe_XwmePag&feature=related
 • Gość: BUC IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.04.11, 19:20
  Moze niech harcerze zaczna pobierac oplaty z postawienie krzyza. Darmowe akcje jakos im nie wychodza.
  Mozna tez swiadczyc odplatne uslugi skandowania "tu jest Polska!"
 • Gość: lista IP: *.web.vodafone.de 12.04.11, 11:45
  Tak co racja to racja. Trzeba jednak iść dalej, zlikwidować ulgi i przywileje pozostałe po PRL wszystkim, nauczycielom, lekarzom, kolkejarzom, górnikom i.t.d. wszystkim.
 • Gość: anty emeryt IP: *.1and1.pl 12.04.11, 12:32
  skasować emerytury! to przeżytek komuny! do roboty pasożyty komusze!
 • Gość: Lista IP: *.web.vodafone.de 12.04.11, 14:37
  Chyba bardzo młody jesteś. Emerytury to nie wynalazek komuny. Wynalzkiem są za to dodatki do emerytur dla SB, UB, milicji i byłych aparatczyków PZPR.
 • Gość: cdn IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.04.11, 11:19
  czy ktos sie pofatygował na strone Gawędy???

  młode instruktorki, warsztaty artystyczne, repertuar jest mieszany tradycja z nowoczesnością, a o ile sie orientuję ZHP i ZHR już od dawna nie patronują Gawędzie. Nie rozumiem komentarzy o politycznych klakierach.....

  czy trzeba wpruć wszystko i ukłonić się MTV
 • lepus42 12.04.11, 12:07
  Gość portalu: cdn napisał(a):

  > czy ktos sie pofatygował na strone Gawędy???
  >

  Tak.
  I w dalszym ciągu nie rozumiem dlaczego na stronie głównej Gawędy nie ma śladu że przez kilkadziesiąt lat była ona reprezentacyjnym zespołem ZHP. Jeżeli ZHP i Pałac Młodzieży nie przyznają się do zespołu (chociaż Wiki podaje inaczej) to znaczy że coś w zespole śmierdzi. Może opiekunowie doszli do wniosku że biznes jest biznes i postanowili robić kasiorę na występach i coś im nie wychodzi? Byłoby szkoda gdyby zespół upadł i jak napisałem wyżej młodzież zasiliłaby armię blokersów. Nie znam kulis sprawy ale uważam że opiekunowie zespołu za wszelką cenę powinni z powrotem nawiązać kontakt z ZHP tj organizacją która najbardziej powinna być zainteresowana rozwojem kultury u dzieci i młodzieży.
 • Gość: cdn IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.04.11, 12:17
  media.wp.pl/kat,1022939,wid,8117716,wiadomosc.html?ticaid=1c1d4
  stary artykuł i chyba nie wszystko jest winą "gawędziarzy"
 • Gość: antykomuch IP: *.1and1.pl 12.04.11, 13:30
  Dyrekcja tego przeżytku komuszego od lat wchodzi w dupę kolejnym władzom i to nie Gawędą powinna być zlikwidowana, ale szefostwo Pałacu Młodzieży pogonione na cztery wiatry.
  Ciekawe czy pani dyrektor nadal ochrania znanego pedofila w szeregach kadry, który GW pisała?
 • warzaw_bike_killerz 12.04.11, 15:15
  lepus42 napisał:

  >Byłoby szkoda gdyby zespół upadł i jak napisałem wyżej młodzież zasiliłaby armię b
  > lokersów.

  Nie pisalbym, gdybys nie powielal bzdurnych teorii. Jak nie bedzie Gawedy, to te wszystkie dzieci maja przyszlosc kryminalna wypisana na czole? Jak kogos nie stac na Maybacha z telewizja i radiem, to od razu ma zostac pedofilem?
  Nie rozumiem tej pokretnej logiki.
  Wlasnie dlatego, ze jest wielki wybor dla tych dzieci - szkoly tanca dzieciece pekaja w szwach - chocby idz zobacz to szkoly tanca Egurolli. Dzieci maja mnostwo zajec i podejrzewam, ze konkurencja wykonczyla Gawede, ktora lapie sie brzytwy w postaci haselek "perla w koronie narodowej kultury". Smiesznosc.
  O dzieci sie nie martw. Bo rownie dobrze mozna byloby sie martwic, ze te biedne dzieci ze szkol tanecznych skoncza tanczac przy rurze. Ruchy taneczne opanowane od mlodosci.

  --
  Nie moge siebie czytac...
  Zycie powoduje raka i choroby serca
 • Gość: cdn IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.04.11, 12:25
  <iframe title ="Preview" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" frameborder="0" style="width:320px;height:212px;padding:0;background-color:#fcfcfc;" src="http://cid-356b1d89d1d623ce.photos.live.com/embedphoto.aspx/Koncert%20-%20Koniec%20Lata/IMG^_1505.JPG"></iframe>
 • Gość: cdn IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.04.11, 12:26
  cid-356b1d89d1d623ce.photos.live.com/self.aspx/Koncert%20-%20Koniec%20Lata/IMG%5E_9641.JPG#resId/356B1D89D1D623CE!4657
 • Gość: cdn IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.04.11, 14:13
  obejrzałam całą galerię Gawędy jakos nie widze tam "komuchów" ale grupe dzieciaków które naprawde maja radochę z tego co robią i biorąc pod uwage warunki w jakich pracują jest ok. może nie wszystkie filmy na YOU TUbe są ok ale ich jakość nteż nie jest najlepsza i wiele pochodzi z dawnych lat. Uważam, że warto popierać takie zespoły i pomagać im bo wiele dobrego robią dla dzieci. Wolałabym żeby moje dzieci należały do Gawędy niż miałby spędzac czas przed TV i komputerem czy włócząc sie po osiedlu. Doszukiwanie się u opiekunów chęci zarobku postrzegam jako nadużycie. Gdyby tak było nie walczyli by od kilku lat o istnienie Gawędy tylko wszystko rzucili i poszli w swoją stronę chyba mamy doczynienia z pasjonatami, którzy wielką część życia poświecili zespołowi. Były lata tłuste teraz nadeszły chude POWODZENIA GAWĘDO!!!!!!!!!!!!!
 • warzaw_bike_killerz 12.04.11, 15:26
  Gdyby ja nazawac Hi-NRG teenz dance school, od razu by bylo lepiej. Gaweda jako nazwa jest lokowana reliktowo - gdzies pomiedzy Cepelia, Ursusem C330 i Centralna Skladnica Harcerska i dozynkami. Nie ma miejsca. Jest niz demograficzny, konkurencja o nowoczesnym charakterze, kredyty itp.
  Dziwie sie, ze na bazie takiej marketingowo stworzonej euforii tanecznej, dzieki mediowym tanecznym, spiewackim show, High Musical School, i miliardem cudzych pieniedzy, Gawedzie udalo sie dobic do dna.
  Moze beda mieli szanse w reedycji "Mam Talent". :))))
  --
  Nie moge siebie czytac...
  Zycie powoduje raka i choroby serca
 • Gość: cdn IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.04.11, 15:55
  nie mogę sie z tym zgodzić cena za zajęcia w gawędzie
  3* 90 min tygodniowo( DOM Kultury ) = 50 pln
  EDS 2*60 min tygodniowo = 200 pln
  koszt warsztatów gawędy
  2 tyg 1300 pln
  EDS =1820 pln 2 tyg

  wiele dzieci korzysta z domow kultury w Warzszawie nie wszyscy mogą być mistrzami świata ale nie o to chodzi jesli chcemy uniknąć oskarżeń o których już wspomniałam o robienie kasy na koncertach to Twoja argumentacja bike kilerz jest doskonała tu nie chodzi o robienie kasy blagajo pisze o festiwalu który jak myśle może być nagrodą dla dzieci za ciężką pracę ani dom kultury ani rodzice nie udźwigną finansowo ( ja tez bym nie dała rady) dlaczego wszystko ma być Hi-NRG teenz dance school nie jesteśmy tym co bedzie jesteśmy też tym co było prawda?? nie kształtuje cię jutro kształtuje cię dziś i wczoraj
 • warzaw_bike_killerz 12.04.11, 16:56
  Dzieci nie maja nostalgii do tego co juz bylo. Gaweda moze i dobrze brzmi dla 40-to latkow.
  Albo ma sie misje, albo chce sie zrobic "fun" dzieciom.

  Cena nie wyznacza klientele, tylko spina przedsiewziecie. Jesli przedsiewziecie sie nie spina i szuka sponsora, to oznacza, ze za 10 lat pociagnie i siebie i sponsora.
  Kompletnie bez sensu. Szkola tanca to normalny komercyjny produkt. Im bardziej prestizowa, tym wiecej kosztuje, skoro Gaweda bierze mniej od EDS, jest mniej prestizowa - jak widac 4 razy bardziej od jakiegos Eguroli. To jest zenujace, ze tak trzeba patrzec na smierc kultu.
  Syrenke tez mozna byloby produktowac do tej pory. Ale ile ministerstwo kultury musialoby doplacac do utrzymywania "kultowej perelki szczytu technologicznego mysli polskiej"? No ile? I po co? I kto by dzis nia jezdzil oprocz wyjatkowych "freakow".

  Robienie kasy, to nie oskarzenie. To sposob na byt. Pobudka.
  --
  Nie moge siebie czytac...
  Zycie powoduje raka i choroby serca
 • lepus42 12.04.11, 17:10
  Zgadzam się z Killerem że Gawęda to relikt PRL i jako taki skazany jest na zagładę.Tak jak na zagładę skazane zostały ogródki jordanowskie, społeczne akcje "niewidzialnej ręki", pałace młodzieży gdzie dzieci i młodzież bezpłatnie budowała jachty,go-karty,modele samolotów i inne badziewie. To samo jest z Gawędą. Ponieważ w Peerelu odnosiła sukcesy i gó...arzom się w głowach poprzewracało trzeba było smarkaczy uziemić. I nie chodzi tu o taniec jako taki. Tu chodzi o wybicie smarkaczom ideałów równości, przyjaźni itp z głowy. Niech wiedzą ,że w dzisiejszych czasach nie ma na takie fanaberie miejsca.Teraz liczy się mocna pięść i szmal.
  A jednak tych dzieci szkoda.:-(
 • 0ffka 12.04.11, 17:46
  Według mnie Gawędę mogłaby uratować ścisła współpraca z Związkiem Harcerstwa Polskiego o ile on nadal istnieje. Bez niego nie ma racji bytu tak, jak to pisali moim przedmówcy tj np WBK.
  Czasy nieubłaganie zmieniają się! Młodzież szuka innych środków wyrazu.
  --
  Kiedy miłość umiera...
 • Gość: cdn IP: *.dynamic.chello.pl 12.04.11, 19:14
  dlaczego ta młodzież nie szuka innych środków wyrazu ??? bo jest mniej zamożna być może....bo wierzy w to co robi i kocha to??? być może...... Gawęda to nie szkoła tańca......

  Egurola??? Cena wyznacza jakość??? Chyba nie zawsze. Skreślamy wszystko to co słabsze i nie doskonałe??? Skreślamy 60 lat tradycji bo co bo nie warto. Argumenty o kmunistycznym relikcie nie przemawiają do mnie w kraju gdzie grube miliardy pakuje się w piłkę nożną która jest o wiele bardziej żenująca niż obecna sytuacja Gawędy.
 • 0ffka 12.04.11, 19:31
  Gawęda powinna nawiązać do tradycji harcerstwa. Bez tego na wolnym rynku przegra!
  To co widziałam na YT to niestety PRL zmurszały, dobry dla pokolenia dziadków a nie dzisiejszej młodzieży. Nawet rodzice to dostrzegają i nie akceptują.
  --
  Kiedy miłość umiera...
 • jhbsk 13.04.11, 10:00
  ZHP jest poważnie zadłużone.
  --
  JS
 • 0ffka 13.04.11, 15:03
  jhbsk napisała:

  > ZHP jest poważnie zadłużone.

  Ups :(
  --
  Gracze Second Life
 • Gość: cdn IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.04.11, 15:10
  dlaczego z oazy ?? dlaczego ani Ty ani znajomi byscie nie posłali??
 • 0ffka 13.04.11, 15:37
  Przecież proponowałam współpracę z harcerstwem! Nawiązać do jego tradycji. Historia + patriotyzm.
  Oaza skojarzyła się z filmem YT, gdzie Gawęda bierze udział w jakiejś katolickiej uroczystości kościelnej.
  Nie nawiązywać do lat PRL w typie kabaretu Laskowika i tym podobnych, ponieważ dzisiejsza młodzież tego nie kupi! Taki repertuar trąci myszką!
  PS
  Najlepiej odejść z twarzą i zrobić koncert zamykający działalność Gawędy. Sponsorów znajdziecie na pewno, np: wśród rodziców.
  Następnie otworzyć studio tańca nowoczesnego, czy "innego diabła". Realizować się w tym, w czym jesteście dobrzy.
  --
  שָׁלוֹם עֲלֵיכֶם
 • warzaw_bike_killerz 13.04.11, 16:12
  Za bardzo nie wiem czym jest Gaweda? Czym chcialaby byc, jacy rodzicie mieliby wysylac tam jakie dzieci.
  Zespolem piesni i tanca? Jesli tak, to potrzebne show, wielki rozmach, plany, nauczyc dzicie tanczyc jak z bollywoodzkich produkcji, podskakiwac jak Irlandczycy (nie pamietam jak to sie nazywa) i hulaj w trase koncertowa. Trzeba gwiazde z zespolu zrobic i gwiazdy z dzieci. Patronaty jakies pozalatwiac, a nie zebrac o wyjazd do Rimini. Bo po co?
  Dlaczego tylko w Warszawie?:
  www.gaweda.waw.pl/wystepy/wystepy.htm
  Dlaczego tylko trzy?
  Dla tych dzieci, to wyjazd do Rowow bylby wiekszym podarunkiem niz do Rimini. Zrobic trase objazdowa w wakacje po miejscowosciach nadmorskich. Poporsic samorzady o wspracie i dawac przedstawienia na promenadach.
  Trzeba wyjsc z wizerunku osiedlowego klubu piesni i tanca dla dzieci na miare.. nie wiem czego. Dotacje z UE starac sie, smarowac w ministerstwie kultury, samorzadach:
  www.mazowsze.waw.pl/
  www.zespolslask.pl/
  --
  Nie moge siebie czytac...
  Zycie powoduje raka i choroby serca
 • Gość: cdn IP: *.dynamic.chello.pl 13.04.11, 20:06
  potrzebne show, wielki rozmach, plany, n
  > auczyc dzicie tanczyc jak z bollywoodzkich produkcji, podskakiwac jak Irlandczy
  > cy (nie pamietam jak to sie nazywa) i hulaj w trase koncertowa. Trzeba gwiazde
  > z zespolu zrobic i gwiazdy z dziec

  wiesz bike kilerz wszystko to ciekawe ale czy masz pojecie jakie to sa koszty i jakie jest potrzebne zaplecze o tym właśnie mowa w tym artykule, troche nie przemyślana wypowiedź bo kto opłaci noclegi wyźywienie przejazdy dla obwoźnego nazwijmy to turne..... uważsz że grupa koncertując na promenadach mogła by na tym zarobić??? Bronię trochę Gawędy bo autor wątku chyba popadł popadła w depresję po tym młotkowaniu....... nie widzę tu żebraniny na forum............. nie ma prośby o pieniądze jest prośba o pomysł nie tylko dotycząca wyjazdu dla dzieci ale zwracam uwagę na treść artykułu moim zdaniem nie ukazywałby sie w tej formie gdyby pisma i prośby o patronat pozostawały wysłuchane - przeczytane. Tak jak napisałam w komórce rakiety nie wybudujesz trzeba zainwestować żeby czerpać zyski. Myślisz że gdyby np. Gaweda została by laureatem takiego festiwalu nie było by o niej głośno, nie miała by lepszych ofert koncertów niż ogródek jordanowski, nie byłoby to argumentem dla sponsorów??? Gdzie te dzieci mają sie stac gwiazdami zdobyć pewność siebie jak nie na najwiekszych scenach.... będą gwiazdami Rowów???? Mają sobe sami wybudować sale i magazyny ????

  offka... gdzies znalazłam i już ne mogę trafić żeby zalinkować z ZHP to chba rozwód na stałe.

  Dorożkarnia nie wiem jak jest finansowana znam pośrednio ośrodek i działalność przez pryzmat takich działalności jak SPONTAN i Festiwal dzieci mokotowa faktycznie fajne miejce - nie znam zasad finansowania Osrdków działlnośc twórczej i domów kultury. Faktem jest że teraz Gawęda jest zespołem działającym przy domu kultury z braku innych miejsc jak rozumiem....
 • 0ffka 13.04.11, 20:28
  Hm... czy Gawęda nie mogłaby sama stworzyć prywatnego studia/ szkoły/ ośrodka kultury z rozszerzeniem pracowni skupiających się głównie na choreografii, jej historii, etc, np: jak ta fundacja artystyczna ukierunkowana na sztuki plastyczne:
  www.atelier.org.pl/
  Zobacz na przekładzie Atelier, że można samemu się utrzymać i organizować wyjazdy w tym zagraniczne takie, jaki plenery malarskie, etc.
  Jest tak jak Kixx napisał.. trzeba chcieć!
  --
  שָׁלוֹם עֲלֵיכֶם
 • warzaw_bike_killerz 13.04.11, 23:44
  Gość portalu: cdn napisał(a):

  > wiesz bike kilerz wszystko to ciekawe ale czy masz pojecie jakie to sa k
  > oszty i jakie jest potrzebne zaplecze o tym właśnie mowa w tym artykule, troche
  > nie przemyślana wypowiedź bo kto opłaci noclegi wyźywienie przejazdy dla obwoź
  > nego nazwijmy to turne..... uważsz że grupa koncertując na promenadach mogła by
  > na tym zarobić???

  Tak, i jestem przekonany, ze osoby zarzadzajace Gaweda wiedza jak to robic.
  Osrodki kulturalne w Malkiniach, Pabianicach, Koninach i bog wie gdzie jeszcze, wydaja mnostwo zabudzetowanych pieniedzy na szeroko pojeta kulture. Organizuja najbardziej przasne formy, zapraszajac najwieksze gwiazdy, ktore bez xx xxx tys, nie beda zdzierac glosu. Maja na to pieniadze i realizuja to. W Warszawie jest trudniej, nawet cholernie trudno, i tu sie nie zarobi. Ale trzeba ruszyc sie, popukac w odpowiednie drzwi.

  > Tak jak napisałam w komórce rakiety nie wybudujesz trzeba zainwestować żeby cz
  > erpać zyski.

  Bzdura. Sporo najwiekszych fortun powstawalo w garazach. Nie sadze, ze jest potrzebny przyladek Canaveral Gawedzie do szczescia. Wynajem sal szkolnych, to nie jakis niebotyczny wydatek.

  > Myślisz że gdyby np. Gaweda została by laureatem takiego festiwalu
  > nie było by o niej głośno, nie miała by lepszych ofert koncertów niż ogródek j
  > ordanowski, nie byłoby to argumentem dla sponsorów???

  NIE. Byloby glosno jedynie w gazetce osiedlowej. Sponsor z prawdziwymi pieniedzmi (a nie sklep osiedlowy) liczy. Na trzy wystepy w ogrodkach Jordanowskich i jeden w centrum handlowym mu sie nie oplaca. Po co sponsor mialby wydac pieniadze?
  Widze tu jeszcze jeden problem, ze to gora ma przyjsc do Mahometa, a nie Mahomet do gory. Nie trzeba czekac na oferty, tylko sprzedawac propozycje!!!

  > stac gwiazdami zdobyć pewność siebie jak nie na najwiekszych scenach.... będą g
  > wiazdami Rowów????

  No i znowu waskie pojmowanie. Nie dla Rowianinow maja tam wystepowac! Powinni dac szanse wszystkim turystom siebie poznac. Ci Malkinianie, Pabianiwioczanie i Koninianie moze jeszcze kojarza Gawede i moze wlasnie beda chcieli w swoich osrodkach kulturalnych zrobic show. Wyzerka, noclegi itp przy pomocy osrodka kulturalnego da sie zalatwic, ale trzeba sie napracowac, spinac, miec plan. Jak sie nie ma planu, to moze sie podczepiac pod plany innych, imprez cyklicznych walczacych o staly byt w swiadomosci jest sporo w okresie wakacyjnym. Sporo kasy sie na to wydaje. Mam podpowiadac, gdzie najwiecej? Bynajmniej nie nad morzem! Trzeba samemu pomyslec i poszukac, a nastepnie popukac do tych drzwi.  --
  Nie moge siebie czytac...
  Zycie powoduje raka i choroby serca
 • Gość: cdn IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.04.11, 08:52
  nie wiem czy rodzice akceptują?? skąd ta wiedza. Uważam, że umieszczanie w repertuarze starych "numerów" nie jest błędem o ile są one zrównoważone współczesnymi. Jestem przekonana że problemy z poziomem zespołu jaki prezentuje związane są z sytuacja lokalową ( w komórce rakiety nie zbudujesz) i finansową. Jesli jak jest napisane sale sa ciasne a kostiumy niszczeją w piwnicach to faktycznie jest problem tych kostiumów z pewnością nie jest 10 czy 100 to zajmuje ogromna przestrzeń. Przygotowanie widowiska na poziomie wymaga nakładów finansowych, sal treningowych rodzice i dom kultury to za mało. Oczywiście przydałby sie menager obrotny. I odświeżenie atmosfery Pan Kieruzalski i Pani od 37 lat zwiazana z Gawędą być może wypalili sie. Ale bez pomocy finansowej stracimy Gawędę i stoję twardo na stanowisku że szkoda byłaby wielka.
 • 0ffka 13.04.11, 15:03
  Gość portalu: cdn napisał(a):

  > nie wiem czy rodzice akceptują?? skąd ta wiedza.

  Ja ani zapewne WBK nie posłalibyśmy swoich dziec na zajęcia Gawędy. To samo moi znajomi z reala. Stąd ta wiedza. Młodzież z moich kręgów nie będzie zainteresowana tego zajęciami. Może młodzież z Oazy o ile ta organizacja nadal działa?
  Szczerze jest mi żal Gawędy.
  --
  שָׁלוֹם עֲלֵיכֶם
 • Gość: --anonymous IP: *.dsl.intertele.pl 08.04.12, 22:28
  Zagrałem oberka na Rolandach E-28 zapraszam do posłuchania
  youtu.be/99xiXl_ylbI
 • weekenda 13.04.11, 09:28
  mam: zmienić repertuar

  --
  W górach jest wszystko co kocham!
 • Gość: cdn IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.04.11, 10:02
  no jak jest jakaś wypowiedź z pomysłem to mało obszerna :( wiesz coś wiecej to napisz może YT jest mało reprezentatywny widziałas Gawędę na żywo napisz to bedziemy wiedzieli wiecej :)
 • Gość: wujek IP: 212.180.192.* 13.04.11, 10:25
  Gawęda to relikt minionej epoki.
  Czas zejść ze sceny!
 • Gość: he he he IP: *.dynamic.chello.pl 13.04.11, 17:10
  Gość portalu: wujek napisał(a):

  > Gawęda to relikt minionej epoki.
  > Czas zejść ze sceny!

  a od kogo ty jesteś ?

  od Komorowskiego może , który okradał harcerstwo na Mokotowie na cele swojej kampanii
  politycznej z byłym jak go nazwali : prezydentem na uchodźstwie :)
 • Gość: kixx IP: *.acn.waw.pl 13.04.11, 17:10
  Czyli ci ,ktorzy uwazaja,ze im sie nalezy ze wzgledu na przeszlosc vs ci,ktorzy robia i nic nie placza na forum tylko pracuja
  Dorozkarnia zapewne tez jest dofinansowywana przez miasto
  ale wystarczy wejsc na strone Dorozkarnie zeby odczuc roznice miedzy "chciec" i "mnie sie nalezy"
 • Gość: cdn IP: *.dynamic.chello.pl 13.04.11, 20:11
  odpowiedź na wasze posty ustawiłam wyżej pt. bike kilerz\offka cosie pomieszało...
 • 0ffka 13.04.11, 20:29
  Gość portalu: cdn napisał(a):

  > odpowiedź na wasze posty ustawiłam wyżej pt. bike kilerz\offka cosie pomieszało
  > ...

  Dzięki! Znalazłam Cię :)
  --
  The Cornfield
 • Gość: cdn IP: *.dynamic.chello.pl 13.04.11, 21:03
  no przypuszcam że przed 50 postem padła pierwsza odpowiedź na pytanie - prośbę z poczatku wątku :) super i zawdzięczamy ją offce................... ciekawe cz dotrze do autora.... miejmy nadzieję że tak....

  no masz racje jest to pomysł godzien uwagi i zastanowienia

  ide sobie poglądać dokładniej co tam dają................ a potem pospać

  nie ma to jak kulturalna konstruktywna dyskusja na poziomie

  dziękuję wam...
 • 0ffka 13.04.11, 21:16
  Poszukaj prywatnych szkół tańca w Warszawie.
  Np mojej e-znajomej córka chodzi do takiej szkoły we Wrocławiu. Od kumpeli wiem, że Jej córka ma w tej szkole nauczycieli także z USA, zachodniej Europy. Panna zwiedza cały świat ze swoim zespołem. Kumpela nie raz dawała mi linki do filmów na YT, czy zdjęć córki z występów, do strony tej szkoły. Jej latorośl występuję w zespole tańca nowoczesnego, to jakiś hip hop, street dance, etc... Nie znam się na tym, nie interesuje mnie to za bardzo. Powtarzam tylko co mi e-koleżanka pisała, czy mówiła przez telefon.
  --
  Kiedy miłość umiera...
 • 0ffka 13.04.11, 21:16
  PS
  Ta dziewczynka jest w liceum.
  --
  Kiedy miłość umiera...
 • Gość: Dersu IP: *.ip12.netikka.fi 27.11.12, 12:01
  Dyrektorka i zalozycielka Dorozkarni p. Anna Michalak jest wychowanka Gawedy. No i co?
 • Gość: Harcmistrz IP: *.centertel.pl 01.08.11, 21:21
  po pierwsze:
  Jeżeli harcerze (moi) mogą zarabiać na zniczach i na parkingu to Gawęda może zarabiać na koncertach.
  po drugie:
  Zawsze można pojechać na obóz harcerski pod namiotami (choćby na stanicę) w kraju a nie nie wiadomo gdzie aby za granicę.
  po trzecie:
  Główna Kwatera ZHP wcześniej mogła przygarnąć Zespół choćby do pomieszczeń zwolnionych przez Chorągiew Stołeczną ZHP na drugim piętrze na Konopnickiej 6 i załatwić koncerty w Buffo wszak to RZA (Reprezentacyjny Zespół Artystyczny ZHP)
  po czwarte:
  sprawy prowadzenia zajęć dałoby się rozwiązać kursem drużynowych dla instruktorów Gawędy a nie tak jak tłumaczył druh Andrzej że dyrektorka Pałacu młodzieży uniemożliwia pracę z dziećmi osobom bez kwalifikacji czyli wychowankom gawędy - patrz instrukcja o działalności drużyny harcerskiej, starszoharcerskiej i wędrowniczej

  CO NIE??
 • Gość: BUC IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.08.11, 23:03
  Po co dotowac gniota od grupowego podrygiwania w "rytm" wlasnego wykonania czegos, co przed tym wykonaniem bylo muzyka czyjegos autorstwa?
 • Gość: wnikliwy czytelnik IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.08.11, 13:02
  po 1 jak w temacie
  po drugie jednak do wyjazdu doszło jak widać nawet z sukcesem
  warszawa.naszemiasto.pl/artykul/998669,zespol-gaweda-zwyciezca-miedzynarodowego-konkursu,id,t.html
 • Gość: gość IP: *.ip.netia.com.pl 10.04.12, 09:53
  pieniądze są ale będa wypłacane w postaci premii czy nagród dla urzędników za ich ciężką prace , za "wybudiwanie" mostu.. ooo - na kulture nie ma i nie będzie kaski...
 • Gość: asd IP: *.artnet.pl 10.04.12, 11:41
  Niestety to prawda, że ratusz dramatycznie obciął budżet przeznaczony na kulturę, edukację (np biblioteki).
  Fundusze idą na kibolskie EURO 2012 i spędy sylwestrowe i tym podobne przaśne jarmarki dla przyjezdnych robotników.
 • a_nnas 21.08.14, 18:15
  Gawęda jeszcze isniej, ale ledwo zipie :( - cały czas w małej salce Landu od września zajęcia będą się odbywały w nowej siedzibie SKD. Moje dziecko uczęszcza na zajęcia od pażdziernika 2013r, po rocznej obserwacji wniosek jest taki: dyrektor zespołu: Andrzej K (bardzo starszy Pan-figurant), niestety głównym powodem przez DUZE P problemów jest tzw zastępca dyrektora Pani Barbara W. Zatrzymała się na czasach prl, zniechęca wszystkich: a przede wszystkim instruktorki które odchodzą. A wielka szkoda Pani dają z siebie całe serce i wiedzę i praktykę ,którą nabyły uczęszczając kiedyś jako dzieci do Gawędy. Wspaniałe osobowości instruktorki, choreografki przyjaciółki. Trzeb zmienić dyrekcję na menażera i dać wolną rękę Panią instruktorkom które znają Gawędę i uszanują historię- bo same tak zostały ukształtowane. np: Magda J, Alina M, Agnieszka P
 • slash.slash 10.04.12, 09:11
  "...grozi nam powolna utrata tak cennego skarbu kultury polskiej, jakim jest GAWĘDA..."
  to zupełny idiotyzm
  rozumiem powoływać się na cele edukacyjne etc. ale co to za "kultura"!?
 • sibeliuss 10.04.12, 09:19
  Ile rodzice płacą za udział ich dziecka w Gawędzie?
  --
  W życiu wszystko jest pożyczone
 • kasi.nowpoczta 23.10.16, 13:43
  Około 120 zł.
 • a_nnas 21.08.14, 18:21
  Gawęda jeszcze istniej, ale ledwo zipie :( - cały czas w małej salce Landu od września zajęcia będą się odbywały w nowej siedzibie SKD. Moje dziecko uczęszcza na zajęcia od pażdziernika 2013r, Po rocznej obserwacji wniosek jest taki: dyrektor zespołu: Andrzej K (bardzo starszy Pan-figurant), niestety głównym powodem przez DUZE P problemów jest tzw zastępca dyrektora Pani Barbara W. Zatrzymała się na czasach prl, zniechęca wszystkich: a przede wszystkim instruktorki które odchodzą choć dzieci je uwielbiają i kochają. W wielka szkoda Panie dają z siebie całe serce, wiedzę i praktykę ,którą nabyły uczęszczając kiedyś jako dzieci do Gawędy. Wspaniałe osobowości dla dzieci: instruktorki, choreografki i przyjaciółki. Trzeb zmienić dyrekcję na menażera i dać wolną rękę Panią instruktorkom które znają Gawędę i uszanują historię- bo same tak zostały ukształtowane. np: Magda J, Alina M, Agnieszka P

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.