Dodaj do ulubionych

dojazd z Warszawy do Otwocka-prośba o POMOC

10.09.12, 15:36
Witam,
niedługo będę potrzebowała dostać się-najpierw do Warszawy, a stamtąd do Otwocka, w sprawach służbowym. Będę pierwszy raz w obydwu miastach, a nie znam nikogo stamtąd, dlatego pomyślałam, ze może jest tu ktoś kto mi to rzetelnie wytłumaczy:)
1) Wiem, że z Warszawy mogę dostać się do Otwocka skm linią S1 :
- czy w niedzielę mogę kupić bilet u kierowcy?
- czy do innego miasta z Warszawy jedzie się na zwykłych biletach ZTM, czy jakichś innych?
- w której Warszawie (Centrum, Zach., Wsch.) najlepiej wysiąść, żeby mieć najbliższe połączenie do Otwocka? Jak dotrzeć z dworca do danego busa/autobusu/skm itd?
2) i jakaś "prywatne linie busów" - nie znam jednak ich oznaczenia.
3) Czy SKM - szybkie koleje miejskie -to inaczej metro, czy jest to dodatkowy cud techniki transportu miejskiego?:)

Zdaję sobie sprawę,że dla niektórych moje pytania mogą być "durne", ale w mieście którym mieszkam mamy tylko tramwaje i autobusy, a tu jakieś skm, busy, metra.
Obserwuj wątek
    • tom_aszek Re: dojazd z Warszawy do Otwocka-prośba o POMOC 10.09.12, 16:01
      anakonda19 napisała:

> 1) Wiem, że z Warszawy mogę dostać się do Otwocka skm linią S1 :
      > - czy w niedzielę mogę kupić bilet u kierowcy?

S1 to linia Szybkiej Kolei Miejskiej czyli pociąg. Bilety możesz kupić w kiosku na dworcu albo automatach biletowych w wagonach (ale wtedy warto zaopatrzyć się w drobne).

> czy do innego miasta z Warszawy jedzie się na zwykłych biletach ZTM, czy
      > jakichś innych?

Trzeba kupić bilety ZTM na drugą strefę. Mapa komunikacji jest tu:

www.ztm.waw.pl/?c=198&l=1

> w której Warszawie (Centrum, Zach., Wsch.) najlepiej wysiąść, żeby mieć najbl
      > iższe połączenie do Otwocka? Jak dotrzeć z dworca do danego busa/autobusu/skm
      > itd?

Zależy z której strony Polski jedziesz. SKM jedzie zarówno przez Warszawę Zachodnią jak i Wschodnią więc możesz tam wysiąść i wsiąść w S1. Po co dwa razy jechać przez Wisłę.
      Rozkładu z różnych stacji poszukaj na stronie Zakładu Transportu Miejskiego ZTM:

www.ztm.waw.pl/rozklad_nowy.php?c=182&l=1
      > jakaś "prywatne linie busów" - nie znam jednak ich oznaczenia.

Jest Minibus z Warszawy przez Otwock do Karczewa lub Śródborowa (tzw. linia przy torach).
      A tak w ogóle to najpierw warto sprawdzić czy cel w Otwocku jest bliżej stacji kolejowej (wtedy pasuje SKM) czy gdzieś dalej od niego, bo może wtedy lepiej będzie prywatną linią i wysiąść blisko:

www.minibus.com.pl/nowa/firma.html

> Czy SKM - szybkie koleje miejskie -to inaczej metro, czy jest to dodatkowy
      > cud techniki transportu miejskiego?:)

To nie metro tylko pociąg. A jego cudowność polega na tym, że w upalne lato jest solidnie klimatyzowany. :)

> Zdaję sobie sprawę,że dla niektórych moje pytania mogą być "durne", ale w
      > mieście którym mieszkam mamy tylko tramwaje i autobusy, a tu jakieś skm, busy, metra

Się nie przejmuj, tutaj nawet jeśli zadasz najmądrzejsze pytania to i tak wielu będzie chciało cię za nie pożreć żywcem. Ot, taka warszawska gościnność... :)

A "busami" nazywamy po protu autobusy. Po co mówić 4 sylaby kiedy można 2? :)

Powodzenia.

--
      - Tato, dlaczego nadzieja umiera ostatnia?
      - Bo głupota jest nieśmiertelna, synku...
        • tom_aszek Re: dojazd z Warszawy do Otwocka-prośba o POMOC 10.09.12, 16:29
          anakonda19 napisała:

> O matko, a o co chodzi z tymi strefami?

Teren Warszawy to I strefa biletowa. Niektóre miejscowości pod Warszawą, które partycypują w kosztach komunikacji to II strefa biletowa. Na tej inii pierwsza strefa kończy się na stacji Warszawa Falenica, a dalej (Michalin, Józefów, Świder, Otwock) to druga strefa.

> Czyli jeśli będę chciała gdziekolwiek do
          > warszawy sobie potem z tego otwocka po szkoleniu pojeździć muszę kupować bilet
          > strefy drugiej?

Jeżeli chcesz jechać S1 tylko do Świdra i ze Świdra czyli raptem 2 razy to kupujesz dwa bilety jednorazowe ważne w obu strefach (2 x 5,60 zł). Ale jeżeli więcej, również po Warszawie, to sugeruję nabyć bilet dobowy na obie strefy za 19 zł. Z tym biletem możesz hulać komunikacją ZTM przez 24 godziny po Warszawie i pod Warszawą.

www.ztm.waw.pl/?c=110&l=1
          Uwaga: pociągi SKM są najczęściej czerwono-kremowe, nie wsiądź przez pomyłkę do zielono-żółtego Kolei Mazowieckich bo nie wiem czy oni wciąż uznają bilety ZTM.

--
          Postęp polega na tym, że złe rzeczy zdarzają się szybciej.
          • horpyna4 Re: dojazd z Warszawy do Otwocka-prośba o POMOC 10.09.12, 17:02
            Koleje Mazowieckie nie uznają tylko biletów jednorazowych ZTM. Uznają dobowe, trzydniowe i długookresowe. Jeżeli kupi dobowy na obie strefy i skasuje, to może jeździć również pociągiem KM. Kasowniki są chyba przy wejściach na perony, a przynajmniej powinny być; w środku wagonów są tylko w SKM i wtedy nie trzeba takiego dobowego kasować przed wsiadaniem.
      • anakonda19 Re: dojazd z Warszawy do Otwocka-prośba o POMOC 10.09.12, 16:14
        A w tych minibusach,jako że są prywatne, po prostu wchodzi się i kupuje bilet u kierowcy, mówiąc dokąd zmierzam zgadza się?
        Potrzebuję dojechać na Świder, więc raczej wszystko jedno czy będę jechała SKM czy minibusem. Pewnie wsiądę w to, co szybciej znajdę. Skoro to linia przy torach, to pewnie są gdzieś koło siebie:)
        A jadę ze Szczecina.
        • tom_aszek Re: dojazd z Warszawy do Otwocka-prośba o POMOC 10.09.12, 16:37
          anakonda19 napisała:

> w tych minibusach,jako że są prywatne, po prostu wchodzi się i kupuje bilet u
          > kierowcy, mówiąc dokąd zmierzam zgadza się?

Zgadza się.

> Potrzebuję dojechać na Świder, więc raczej wszystko jedno czy będę jechała SKM
          > czy minibusem. Pewnie wsiądę w to, co szybciej znajdę. Skoro to linia przy
          > torach, to pewnie są gdzieś koło siebie:)

No właśnie niestety nie. Ona idzie przy torach kolejowych ale dopiero hen od stacji Warszawa Wawer. Linia startuje z zachodniego Śródmieścia od placu Zawiszy i nie podjeżdża ani pod Zachodni ani pod Wschodni. Nawet nie wiem czy staje przy Centralnym, sprawdź na ich rozkładach jazdy na ich stronie. Więc łatwiej będzie przesiąść się na SKM niż do tego autobusu. Tyle że SKM niestety kursuje trochę rzadziej.

> A jadę ze Szczecina.

Sugeruję przesiadkę na Wschodnim. Jest bardziej cywilizowany.

--
          Postęp polega na tym, że złe rzeczy zdarzają się szybciej.
    • anakonda19 Re: dojazd z Warszawy do Otwocka-prośba o POMOC 17.09.12, 09:07
      Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i podpowiedzi:)
      Tak więc moje wnioski są następujące:
      Wysiadam na Warszawie Wschodniej, gdyż stamtąd mam ok. 30 min do Otwocka.
      Biletu dobowego kupować nie będę, gdyż jadę tam na szkolenie a nie na całodniowe luwrowanie po Warszawie;) i w sumie dwa razy będę potrzebowała przedostać się z Warszawy Wschodniej do Otwocka, i potem z powrotem. Może z raz będę miała możliwość pojechania do Warszawy na małe szaleństwa zakupowe;)
      Rozumiem więc, że powinnam zakupić bilety jednorazowe dwustrefowe za 5,60 i mogę to zrobić w automatach mieszczących się w SKM.
      Potem jak będę chciała sobie pohulać po centrum to po przedostaniu się do Warszawy będę już kupowała bilety pierwszej strefy czasowe:)
      Będę unikała kolei miejskich, bo nie akceptują jednorazówek.
      A rozglądała się za bordowo-kremowymi pociągami SKM, żeby przez pomyłkę nie wsiąć do KM:)
      Także wszystko już chyba wiem.
      • hrabia_piotr Re: dojazd z Warszawy do Otwocka-prośba o POMOC 17.09.12, 09:12
        Kup dobowy na dwie strefy i wtedy jeździsz wszystkim bez wyjątku, bez patrzenia na kolor wagonu, bez szukania kiosków i bez kasowania biletów za każdym razem. Jeśli chcesz jechać tez do Śródmieścia, to taki dobowy nawet się bardziej opłaca. A nawet, jakby miał wyjść ciut drożej, niż ileś-tam jednorazowych, to jest o wiele wygodniejszy w użyciu.
        --
        Podróże tu i tam
        Zagadkowa Warszawa
        Fenomen Warszawy, czyli blog o...
          • horpyna4 Re: dojazd z Warszawy do Otwocka-prośba o POMOC 17.09.12, 13:26
            Na SKM możesz jak najbardziej kupić bilet czasowy. Tyle, że na 40-minutowy dojedziesz ze Świdra do Warszawy Wschodniej, ale do Śródmieścia już nie wyrobisz się w tym czasie. I jeszcze jedno - kanary czepiają się również wtedy, gdy czas ważności biletu zostaje przekroczony z winy przewoźnika lub z tzw. przyczyn niezależnych (co jest świństwem, ale niestety tak jest). Jeżdżąc na bilet czasowy krótkookresowy możesz zapłacić gapowe bez swojej winy, wystarczy krótkotrwały brak prądu w przypadku pojazdów szynowych lub utknięcie autobusu w korku.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka