Dodaj do ulubionych

Poszerzenie Górczewskiej na Bemowo

11.05.05, 01:55
Mój wątek osobisty.
Artykuł z Rzeczpospolitej 10.05.2005
*******************************

INWESTYCJE: Po poszerzeniu Górczewskiej kierowcy przez kilka miesięcy będą stali w korkach. Władze miasta za późno przejęły działkę niezbędną do budowy nowej jezdni

Kierowcy w pułapce

Mieszkańcy tego domu już się wyprowadzili. To nie oznacza jednak końca kłopotów z poszerzeniem ulicy Górczewskiej

Budowa drugiej jezdni między Wola Parkiem a ul. Powstańców Śląskich dobiega końca. Zaczęło się układanie pierwszej warstwy jezdni. Zakres robót jest już niewielki, ale według Zarządu Dróg Miejskich prace skończą się dopiero w lipcu. Nieoficjalnie drogowcy przyznają, że spieszyć się nie ma sensu.
Korek w gardle

Za dwa miesiące szerokimi jezdniami kierowcy dojadą od strony Wola Parku do ul. Powstańców Śląskich. A tutaj utkną na dobre. Wszystko dlatego, że władze miasta dopiero pod koniec kwietnia przejęły działkę niezbędną do budowy nowej jezdni w "wąskim gardle" między ul. Powstańców Śląskich a Tesco.

patrz mapka

Ten brakujący fragment jezdni liczy zaledwie 250 metrów. Na jego oddanie w lipcu - razem z jezdnią budowaną właśnie przy osiedlu Przyjaźń - nie ma już jednak szans.

- Czekamy na potwierdzenie nabycia działki. Później wystąpimy o pozwolenie na budowę. Dopiero po jego uzyskaniu ogłosimy przetarg na wykonawcę - wylicza Adam Stawicki, rzecznik ZDM. - Budowa nowej jezdni skończy się być może w tym roku. A jeśli będą protesty, wiosną przyszłego roku - przewiduje Stawicki.

Dla kierowców i pasażerów to fatalna wiadomość. Dopóki fragment przy Tesco nie powstanie, szeroka jezdnia od Wola Parku do ratusza Bemowa posłuży co najwyżej jako... miejsce postojowe dla stojących w korku.
Poślizg na akcie

Marcin Bajko z Biura Nieruchomości obiecywał "Rz", że miasto najpóźniej w listopadzie ubiegłego roku przejmie działkę przy Tesco. Opóźnienie tłumaczy teraz skomplikowanym stanem prawnym terenu. Właścicielem praw do działki było J. W. Construction, które przejęło go od spółki Projekt 55.

- Na tej działce były wcześniej wywłaszczenia, zwroty i podziały. Na dodatek zmieniły się władze spółki. Podpisaliśmy wcześniej protokół uzgodnień, ale na akt notarialny trzeba było poczekać - twierdzi Bajko.

Zamieszanie potęgował fakt, że jeszcze niedawno w budynku na terenie działki mieszkali ludzie. Wcześniej sprzedali oni teren w zamian za mieszkanie spółdzielni Lokum. Spółdzielnia zbankrutowała, a ludzie zamiast wymarzonego lokum dostali figę z makiem. Teren przejęło później J. W. Construction, które tuż obok stawia wielkie osiedle mieszkaniowe.

Mieszkańcy wyprowadzili się już z domu-zawalidrogi. Miasto przeniosło ich do budynku komunalnego przy ul. Pełczyńskiego.

Jak się dowiedzieliśmy, nieoczekiwany problem pojawił się też na wiadukcie nad torami kolejowymi obok Wola Parku. Po rozebraniu jezdni na jego południowej części robotnicy odsłonili skorodowane stalowe belki. Aż takich zniszczeń nikt się tutaj nie spodziewał.

-Teraz czekamy na decyzję, czy przejazdu nad torami nie trzeba będzie budować odnowa. Jeśli tak, prace na wiadukcie skończą się kilka miesięcy później - mówi Aneta Awtoniuk, rzecznik MPRD.
KONRAD MAJSZYK

Powtórka z Jelonek

Bemowo ma pecha do wąskich gardeł na przelotowych ulicach. Na ul. Powstańców Śląskich tuż przed Połczyńską jezdnia zwęża się z trzech do jednego pasa, na którym oprócz aut muszą pomieścić się tramwaje. To miejsce zna dobrze każdy mieszkaniec dzielnicy. Od kilkunastu lat kolejne władze Warszawy nie potrafią wykupić od rodziny Gmurków fragmentu ich działki i poszerzyć ulicy. Ekipa Lecha Kaczyńskiego nie była wyjątkiem urzędnicy nie zrobili kompletnie nic. Właściciele domu-zawalidrogi nie tracą zato czasu i na paraliżu Bemowa potrafią zarabiać pieniądze. Na ogrodzeniu działki wiszą liczne billboardy, wktóre chcąc, nie chcąc wpatrują się tkwiący w korkach warszawiacy.

*****************************************************************************

Sam nie wiem, ileż to czasu poszerza się Górczewską.
Ale napewno już dłuzej, niż potrwa budowa POW wraz z tunelem i mostem.
Żałosne.
Tym czasem mam pod oknami megakorek przed wąskim gardłem na wiadukcie nad torami. Dojazd ode mnie do UD Bemowo (około 700m) zajął mi ostatnio około 20 minut. A mogłem pójść na piechote...
--
Forum SISKOM TAK dla warszawskiej obwodnicy
Strona internetowa SISKOM
Edytor zaawansowany
 • tarantula01 11.05.05, 16:08
  Górczewska poszerzana jest od roku 2000. Najpierw odcinek Młynarska - ks.
  Janusza, potem po oddaniu Wola Parku, do wiaduktu nad torami i na wysokości
  Tesco, teraz do Powst. Śl.. To już 5 lat! A dopiero w przyszłym roku będzie
  miała szanse być szeroka w całości. Świetnie: 6 km ulicy w 6 lat.
  Jeśli POW będzie budowana w takim tempie, to zostanie ukończona za lat 40, a
  nie w 2011, czy 2012 roku. Co właściwie jest zgodne z życzeniami naszych
  oponentów :))).
  Korek przed skrzyżowaniem z Powst. Sl. na pewno będzie mniejszy niż teraz jest,
  ale pod warunkiem, że:
  pasy do jazdy na wprost, w lewo i w prawo będą oddzielnymi pasami ruchu (o to
  nie trudno). Ponadto dobrze by było, aby Górczewska przed Powst. Sl. miała 4
  pasy. Wtedy dwa skrajne prawe mogą służyć do skrętu w prawo tymczasowo. Jazda
  będzie wtedy płynna i niezakłócona przez pieszych - na Powst Śl. po północnej
  stronie nie ma przejścia dla pieszych.

  --
  "Kto pod kim dołki kopie, ten ma łopatę"
  TAK dla warszawskiej obwodnicy
  Strona inetrnetowa SISKOM

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka