Dodaj do ulubionych

18.01.1945 pod Bazylika NSJ

12.11.07, 11:09
Sebyłowa w swoich zapiskach opisuje jakąś uroczystość pod bazyliką na
Kawęczyńskiej w której jakoby mieli brać udział Bierut, Osóbka-Morowski i być
może marszałek Bułganin (autorka nie była pewna, w każdym bądź razie wysoki
oficer sowiecki). Całość okraszona orkiestrą i dość dużą świtą.

Data wskazywałaby albo na jakąś formę powitania 1. białoruskiego, tyle że
miejsce dość dziwne jak na taką uroczystość, albo na celebracje ku czci
poległych i pochowanych pod bazyliką Rosjan - tyle że w drugiej opcji nasuwa
się pytanie kim byli polegli i cóż takiego zdziałali że aż zasłużyli sobie na
imprezę z dygnitarzami.

Ma ktoś jakąś koncepcje ? :)

ps: prowizoryczny cmentarz od bazylika można zobaczyć <a
href="http://szmulowizna.pl/szmulki-1945">tutaj</a> (fragment PKF 1/45
poświęcony wizycie dziennikarzy zagranicznych)

--
Szmulki
Obserwuj wątek
    • andrzej_b2 Re: 18.01.1945 pod Bazylika NSJ 15.11.07, 19:57
      lynks80 napisał:

> Sebyłowa w swoich zapiskach opisuje jakąś uroczystość pod bazyliką na
      > Kawęczyńskiej w której jakoby mieli brać udział Bierut, Osóbka-Morowski i być
      > może marszałek Bułganin (autorka nie była pewna, w każdym bądź razie wysoki
      > oficer sowiecki). Całość okraszona orkiestrą i dość dużą świtą.
      > Data wskazywałaby albo na jakąś formę powitania 1. białoruskiego, tyle że
      > miejsce dość dziwne jak na taką uroczystość, albo na celebracje ku czci
      > poległych i pochowanych pod bazyliką Rosjan - tyle że w drugiej opcji nasuwa
      > się pytanie kim byli polegli i cóż takiego zdziałali że aż zasłużyli sobie na
      > imprezę z dygnitarzami.

Nie mogłem dociec o jaką datę chodzi? Sądząc jednak po lokalizacji scenki, rzecz
      prawdopodobnie rozgrywała się w okresie między końcem września a końcem grudnia
      1944 r., a najpewniej 7 listopada – w rocznicę wybuchu rewolucji
      październikowej, obowiązkowo odtąd fetowaną w Polsce do 1989. Wszystko wskazuje,
      że to właśnie było powodem przybycia na Pragę Osóbki-Morawskiego –
      przewodniczącego PKWN, Bieruta – członka tej organizacji i Bułganina –
      przedstawiciela ZSRR przy PKWN. Wszyscy oni przybyli do siedziby władz m. st.
      Warszawy, przy ul. Otwockiej 3. Pamiętamy jednak, ze pierwszą siedzibą był gmach
      Dyrekcji Kolei przy Targowej, ale może nie wszyscy wiedzą, że Niemcy szybko
      zorientowali się i na budynek skierowali ostrzał artyleryjski, szczególnie
      nasilony pod koniec września. Ponieważ wiele było ofiar śmiertelnych, wtedy
      właśnie postanowiono przenieść siedzibę na ul. Otwocką. Nowa lokalizacja była
      znacznie bezpieczniejsza a ostrzał miej skuteczny. Miejsce przed Bazyliką
      nadawało się na taką oficjałkę.

Kim byli polegli? Nie mam żadnej wątpliwości, że żołnierze 76 i 175 Dywizji
      Piechoty Armii Czerwonej i 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, którzy oddali
      życie w pięciodniowej Operacji Praskiej. Walki w mieście były b. zacięte o każdy
      dom. Statystyki podają, że straty samej tylko 1 Dywizji wynosiły 353 zabitych i
      109 zaginionych bez wieści, nie licząc rannych. Zarówno w Polsce jak i w Rosji
      kult poległych za ojczyznę do dziś jest b. żywy, więc oddanie im czci weszło
      wówczas do programu obchodów rocznicowych.
      Pozdrawiam

• lynks80 data jest w temacie 16.11.07, 07:44
        Przepraszam że nie powtórzyłem w treści, chodzi oczywiście o 18 stycznia 1945,
        możliwe że chodziło im o względy bezpieczeństwa tyle że to były pierwsze dni
        względnego spokoju a sam powód do fety w tym miejscu nadal dla mnie jest
        tajemniczy.

Ciekawi mnie to bo takie imprezy zazwyczaj były jakoś dokumentowane i może
        znalazłby się jakieś zdjęcia gdyby ustalić czego się właściwie szuka.
        • andrzej_b2 Re: data jest w temacie 16.11.07, 10:24
          lynks80 napisał:

> chodzi oczywiście o 18 stycznia 1945,
          > możliwe że chodziło im o względy bezpieczeństwa tyle że to były pierwsze dni
          > względnego spokoju a sam powód do fety w tym miejscu nadal dla mnie jest
          > tajemniczy.

Jeśli jest to 18 stycznia 1945, więc prawie jestem pewien, że scenka przedstawia
          przyjazd Bieruta, jako już prezydenta KRN do „wyzwolonej” Warszawy i symboliczne
          objęcie stolicy Polski. Ew. zdjęć z uroczystości należałoby szukać wśród
          "pierwszych dni wolności".
          Pozdrawiam :-)
          • tarniewicz Re: data jest w temacie 16.11.07, 11:34
            O przyjeździe Bieruta pomyślałem, ale przecież dzień później była defilada czyli
            jakby nie patrzeć dużo lepsza okoliczność od jakiegoś wiecu pod bazyliką. Chyba
            że to była próba generalna :).

Co ciekawe Sebyłowa już w notatce z tego dnia pisze

"Ciekawe gdzie się podzieje rząd? Przecież nie pozostanie na długo w
            jednopiętrowej kamieniczce przy Śnieżnej 4, jeżeli jest prawdą że się już
            przeniósł z Lublina"

Oficjalnie całość rządku przeniosła się dopiero dwa tygodnie później także to
            dobrze świadczy o praskim wywiadzie podwórkowym ;) Chyba że autorka dopisała to
            później.

Pozdrowienia

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka