promedica 24 - proszę o opinie Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
    • Gość: gość IP: *.dip0.t-ipconnect.de 03.09.10, 09:28
      No za dobrze!, robienie ludzi w balona!:)
    • Gość: detektyw IP: 80.51.84.* 03.09.10, 11:29
      Propozycja dla Promediki i Aniołka:

Załóżcie sobie osobny temat i tam dyskutujcie, spierajcie się.
      Bo tu tylko zaśmiecacie forum.
      Temat miał dot. wymiany doświadczeń pomiędzy opiekunkami, czy się mylę?
    • Gość: Gość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.09.10, 17:57
      Fajnie, że sprawdza. A jak sprawdzi - i się okaże, że są zgodne z polskim prawem - to Filipekk będize
      odszczekiwał :-)

A samozatrudnienie ostatnio kwestionują niemieckie sądy, ostatno wygarnięto kilka agencji
      pośredniczących - dostali propozycje po 6 miesięcy.

Pozdrowienia Aniołku.
    • Oszustwo to chyba niezbyt odpowiednie słowo? Pojawiasz się na forum, piszesz że
      "oszukują" i nic nie wyjaśniasz o co ci chodzi?! Ja z firmą mam bardzo dobre
      kontakty, wyjeżdżałam do pracy wielokrotnie i nigdy nie zdarzyły mi się poważne
      problemy! Ale oczywiście wszystko zależy od okoliczności. Może po prostu miałam
      szczęście, a Ty pecha...
    • Hmm z tego co wiem to pracownicy tej firmy nie gwarantują że znajdą pracę w
      ciągu kilku dni... Mi też się zdarzało czekać - przyznaję że nie aż dwa
      miesiące, ale nigdy nie usłyszałam w biurze, że ktoś mi coś gwarantuje... Pewnie
      twoja sytuacja jest jakimś smutnym przypadkiem - generalnie z mojego
      doświadczenia wiem że takie rzeczy się po prostu nie zdarzają/zdarzają bardzo
      rzadko. Może po prostu trafiłas na kiepski okres kiedy nie było żadnych zleceń.
      • Gość: Tarasia IP: *.itsa.net.pl 19.05.11, 11:25
        Przecież wszyscy już wiedzą, że ilość ofert pracy zależy od mesiąca itd. W styczniu to na pewno będzie tego mniej, ale np. w kwietniu czy jakoś tak na wiosne czy lato to na bank jest dużo
        • Gość: Witam IP: 46.115.0.* 22.05.11, 20:55
          Czy orientuja sie Panie ile wynosi zasilek chorobowy w przypadku zajscia w ciaze?Z gory dziekuje za odpowiedz!
    • Gość: Basia Z.G. IP: *.ztpnet.pl 10.09.10, 10:30
      Witam!
      Czy mogę prosić o kontakt osobę, która wyjeżdzała z promedicą? Mam podpisać porozumienie wstępne przed kursem jezykowymi i są zapisy, które budzą mój niepokój. proszę o kontakt na mail: barbara.mer@op.pl. Chcę wyjechać, ale boję się oszustwa z ich strony albo jakiś niekorzystnych zapisów w umowie. Bardzo prodszę o info.
    • Gość: marduk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.09.10, 09:03
      Jedyne co mnie zastanawia to to, dlaczego wy tak łatwo dajecie się zwodzić??? wyważcie swoją opinię. Gdyby praktyki firmy byly nielegalne wlasnie w tej chwili postawiony by jej zarzuty o poważniejszym kalibrze. Radze też zastanowic się czym jest BEBP i czy w jego sklad nie wchodza firmy konkurencyjne dla Promedica24. Każdy kij ma dwa końce...
      • Gość: gosc IP: *.u.itsa.pl 16.09.10, 09:29
        i znowu ten temat... kilka tygodni temu był poruszany, prezes bebp jest prezesem firmy konkurencyjnej, gdzies na forum sa linki do stron potwierdzajacych te informacje, kto jest zainteresowany niech poszuka.... nie poruszajmy już tego tematu, jest nudny....
        • Gość: gosc IP: *.dip0.t-ipconnect.de 16.09.10, 13:45
          nudny?..kto to mowi? pracownik promedica? Federlany Zwiazek Europejskich Pracownikow Opieki (BEBP) ma setki czlonkow!, w tym prawnicy, opiekunki, pielegniarki, i politycy. To sa fakty ktorym sie nie da zaprzeczyc.
          • Gość: Marduk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.09.10, 14:24
            fakty to sa takie, że jesli nie ma sie na cos dowodow to jest to pomowienie :) moze poczekajmy faktycznie jak to sie wszystko potoczy, co zrobi firma, co zrobi związek i wtedy bedzie jasne.
    • Gość: gość IP: 80.51.84.* 16.09.10, 16:41
      a czy czasem ty nie jesteś ograniczona?
      ile razy można wklejać to samo?
    • Dziewczyny!!! Ja pracuje z agencja juz 3 rok. Nie bede ukrywala, ze z promedika 24. Ale tyle sie mowi o tym samozatrudnieniu , ze czasem sie nawet zastanawialam czy moze faktycznie nie byloby korzystniej. Ale widzialam ostatnio o tym program o tym w tv i w necie patrzcie co jeszcze znalazlam:
      www.daserste.de/plusminus/beitrag_dyn~uid,6jsgw4yhhnyxx8hn~cm.asp
      Tak na szybko tlumaczac:

Posrednictwo w zalatwianiu opiekunek zatrudnionych na wlasna dzialalnosc to inny trik: zdarzylo sie to rodzinie Schmidt. Corka mieszka i pracuje 100 km od matki. Ratunek: agencja, ktora posredniczy w opiekunkach zatrudnionych na wlasna działalnosc - przypuszczalnie legalnie za 1300 euro miesiecznie. „Dla naszej rodziny było wazne, aby znalezc legalne rozwiazanie. Naiwna weszlam w to, po rozmowie z agencja i przekonana o tym, ze stoje po wlasciwej stronie”.
      Samozatrudnienie jest tylko wtedy, jesli taka osoba spelnia następujace warunki:
      - ma wielu zleceniodawcow
      - samodzielnie decyduje o organizacji czasu pracy
      - nie wykonuje polecen sluzbowych
      Jesli chodzi jednak o opieke - mija sie to calkowicie z rzeczywistoscia. To, czego potrzebuje rodzina Schmidt i tysiące innych, to ktos, kto mieszka w domu pacjenta i jest dostepny takze w nocy.

Plusminus pyta w urzedzie finansowym o prace na czarno: 24-godzinna opieka w domu, czy jest to legalne? Odpowiada Klaus Salzsieder: Nie ma mowy w tym przypadku o legalnosci. Jesli ktos sadzi cos innego, mowi nieprawde. Jesli mieszkam w swoim domu, opiekuje sie 3 lub czterema roznymi osobami jednoczesnie. To w praktyce nie funkcjonuje, panie te brane sa do tego, aby przez caly czas były gotowe pomoc choremu. Nie jest to mozliwe, jeśli opiekunka jest gdzie indziej. W praktyce nie jest to do zrealizowania jest to fikcyjne samozatrudnienie.

Nasze wyniki pokazuja, ze coraz wiecej posrednikow posredniczy osobom na samozatrudnieniu. Plusminus przyjrzal sie domowi seniorow w Ismaning. Tutaj agencja posrednictwa pracy Deutsche Seniorenbetreuung werbuje personel ta własnie droga. Jens Meyer mowi: Opiekunki mieszkaja w swoich domach, sa czesciowo dluzej niz 8 godzin w pracy, a tego normalnemu pracownikowi nie wolno. Ponadto tego rodzaju opiekunki sa korzystniejsze pod wzgledem kosztow zatrudnienia, poniewaz nie wiaze sie z nimi placenie skladek spolecznych”.

To ja juz wole pracowac spokojnie i niech sie promedica24 o wszystko martwi, niz podpadac niemieckim urzednikom, bujac sie z wyjasnieniami i Bog wie czym tam jeszcze....
    • Halooo, od kiedy to forum gazety słuszy do promocji firmy X i rekrutacji pracowników? :)
      To niezgodne z regulaminem, czytaj: nielegalne. Od takich działań są inne miejsca! Płatne, ale trudno. :)
      Jeśli wymieniana przez Pana firma działa na gruncie niemieckim tak samo "legalnie", jak na polskim - to jest to raczej ostrzeżenie, by trzymać się od Państwa z dalekaaaa!!!
    • Skąd wiesz po jakim kursie firma przelicza diety? Potrafisz to jakoś uzasadnić? Czyżbyś miał wgląd w księgowość konkurencji? ;)
    • Moze to byl okres urlopowy i potrzebowali kogos na zastepstwo na te 2 tygodnie? A potem bys dostala kontrakt i opieke juz u kogos innego, na dluzej. Jak ty pojedziesz to tez bedziesz chciala wrocic do Polski odpoczac, zobaczyc sie z rodzina, z dziecmi... i ktos bedzie musial pojechac na ten czas na twoje miejsce. To normalne. I te dwa tyg. to tez moglby i dla ciebie byc taki test, czy wszystko jest ok na miejscu...
    • Naprawde uwazasz, ze to forum jest wlasciwym miejscem, by zadawac pytania "paniom z biura promediki"?
      Firma ma swój adres, telefon, maila... Skontaktuj sie z firma, jesli zalezy ci na odpowiedzi. Na pewno jest jakieś uzasadnienie. Moze chodzi o to, by w razie jakiegos nieszczescia, opiekunka mogla wykazac, ze zrobila wszystko co trzeba przy danym pacjencie. Moze zabezpiecza to rowniez twoje interesy, choc o tym nie pomyslalas...
      • Gość: Asia IP: *.cust.tele2.de 04.10.10, 18:08
        A co ty myslisz !! Oni sa wszedzie jak gremliny!! A ty kim jestes na tym forum ? Cieciem!!
        nie musisz nikogo pouczac.
    • Gość: gość IP: 195.116.175.* 04.10.10, 20:37
      Ja na temat tej firmy nie mam zbyt dobrej opinii, na odpowiedz telefoniczną nie można się doczekać.więc uważam że nie należą do firm rzetelnych i dbających o swoich pracowników. Co do poborów to także mało płacą w porównaniu do innych firm, sami biorą więcej od opiekunek które są dla nich zatrudnione. Ale wybór należy do każdej z pań które się zdecydują na wyjazd z nimi:)
      • Gość: ewa z sosnowca IP: *.dynamic.chello.pl 27.05.11, 13:01
        witam wszystkich ja bardzo intensywnie zastanawiam sie nad pracą w promedice bo owszem opiekowałam sie juz zarobkowo w polsce starszą panią dwa lata za 600 zł miesięcznie i nie nażekałam tylko zasówałam bo i pieniądze mi są potrzebne i do pracy tez przywykłam TU jednak mam problem z językiem wiem ze w medice ucza ale niech mi ktoś uprzejmie powie ile i jak sie mozna tam nauczyć bo to jest własnie problem mojej rozterki z powazanniem Ewa moje gg10556041
        • Gość: Ellll IP: *.itsa.net.pl 30.05.11, 10:35
          W Promedice uczą niemieckiego. Tam jest jakoś tak, że za ten kurs się nie płaci. Tzn. to jest opcja dla tych, którzy nie znają języka. Jak znasz tak w miare to już na ten kurs nie pójdziesz. Ale ważne, że chociaż Ci co nie umieją się podszkolą. Jest tak, że po kursie możesz jechać do pracy. Czyli raczej zrobia tak żebyś umiała. A Promedica to dobre rozwiązanie, jeśli jeszcze nie opiekowałaś się nikim w Niemczech
        • Gość: Maria IP: *.itsa.net.pl 24.06.11, 11:29
          A nie możesz po prostu zadzwonić do Promedica 24 i się dowiedzieć? Ja już trochę dla nich pracuję i mogę Ci polecić, tylko nie wiem jaka jest Twoja znajomość niemieckiego i jakie masz doświadczenie. Na pewno więcej będziesz miała pieniędzy niż poprzednio.
    • Oj filipekk, ty błędny rycerzu. :)) Jak już udajesz marie50 to chociaż "nieniejszym" byś styl zmienil. :D
      I może zajmij sie uporządkowaniem spraw prawnych w swoim Hausengel, zamiast kopac konkurencje? Znasz powiedzonko: psy szczekaja - karawana jedzie dalej? :)
      I skoro tak lubisz sie powolywac na prawnikow z BEBP - pogadaj szybko z nimi!!! Z ich opinii wynika jasno, ze to Hausengel łamie niemieckie prawo, bo samozatrudnienie opiekunek na działalności jest w Niemczech nielegalne! :D

Tu masz link do tej opinii, aniolku: www.bebp.eu/no_cache/presse/pressemitteilungen/details/article/bebp-fordert-die-anerkennung-der-selbstaendigkeit-von-betreuungs-und-pflegekraeften.html

W szybkim tłumaczeniu to leci tak:
      BEBP żąda uznania działalności na własny rachunek opiekunek i pomocy pielęgniarskich

Gotowość Niemców do opieki nad swoimi bliskim znacznie sie obniżyła w ostatnich latach. Są to wyniki najnowszych badań. BEBP żąda dlatego zasadniczego uznania działalności na własny rachunek opiekunek i pomocy pielęgniarskich.

Aby opiekunki i pomoc pielęgniarska mogły oferować swoje usługi na zasadach uczciwej konkurencji, BEBP żąda w imieniu swoich członków stworzenia bezpieczeństwa prawnego poprzez uznanie własnej działalności opiekunek w Niemczech. Jednostronne „prześladowanie” opiekunek, które mają własną działalność i postrzeganie tego jako nielegalne zatrudnienie narusza prawo wolności osiedlania się i wykonywania działalności w miejscu osiedlenia się.

I jak się z tego wytlumaczysz? Kto tu dziala legalnie, a kto nie? :))
      • Gość: gruszeczka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.10.10, 10:50
        Sprawa samozatrudnienia w Niemczech jest dość dyskusyjna... Wygląda na to, że niemieckie urzędy wezmą się w końcu ostro za weryfikowanie tzw. fikcyjnego samozatrudnienia. Polecam ten ARTYKUŁ
    • Gość: Basia Z.G. IP: 109.110.223.* 12.10.10, 11:19
      Naprawde firma wymaga wypełania takich formularzy?! Przecież my, ja na przykład, mam tam jechać jako pomoc domowa, a nie pielęgniarka. Nie mam wykształcenia medycznego i nie mogę brać odpowiedzialności za stan chorego. Mam nadzieje, że do chorych przychodzą pielęgniarki!
      • Gość: w bajki wierzysz IP: *.u.itsa.pl 12.10.10, 14:08
        co Ty, promedika nie swiadczy usług pielegniarskich, takich fachowych, tlyko opiekuncze.

opiekunka nawet zastrzykow nie moze robic, tak mowila Pani w oddziale i jeszcze na stronie internetowej gdzies to jest zapisane.
        • Gość: gosc IP: *.dip0.t-ipconnect.de 13.10.10, 09:34
          nie swiadczy uslug pielegniarskich?, to wejdz na ich strone! tam co chwile cos o pielegniarkach. trik jest taki ze mowia ofocialnie ze pielegniarkle wysylaja, rodzina sie zgadza. w papierach nagle pojawia sie ze zylko dom sprzata, bo jak by bala do opieki(nie medycznej) to oni musieli by 8,5 E na godzine placic, a tak udaja czysciutkich.
      • Gość: joksiek IP: *.xdsl.centertel.pl 22.10.10, 15:36
        Basiu, jak chcesz to do mnie napisz. Pozdrawiam.
    • Ogłaszają się u nas w biurze pracy. Nie mam pracy chcę pojechać?Na co uważać, czego nie podpisywać?Czego żądać ?
      • Gość: gosc. IP: *.cust.tele2.de 14.10.10, 15:54
        Uwazaj na Marcysie,ona jest z biura promediki i slodzi tu niemozliwie. Wejdz na GOWORK tam masz duzo firm ktore placa jeszcze raz tyle co promedica24.
    • Gość: gruszeczka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.10.10, 10:59
      i... jesteś zwykłą szarą opiekunką, tak? To forum chyba przestało służyć opiekunkom, a stało się areną agitacji firm. Gdzie jest moderator? Niedługo ludzie z hausengela zaczną pisać prywatne wiadomości do forumowiczek z prośbą o kontakt...!
    • Samozatrudnienie jest legalne?To czemu BEBP walczy o legalizację zatrudnienia?
    • Gość: joksiek IP: *.xdsl.centertel.pl 22.10.10, 20:15
      A czy ktoś ma link do tego filmu na kanale BR? Byłabym wdzięczna!
    • Gość: gosc IP: *.dip0.t-ipconnect.de 04.11.10, 08:37
      No i co. Ta Pani adwokat jest wspoltworczynia wielu spraw. Ale tematem nie bylo kto jest czyjim adokatem tylko gdzie osoby zatrudnione przyz promedica24 pracuja w polsce jak nie sa na podrozy sluzbowej? Tu cos w temat sie nie wlaczasz co? tylko temat prawniczki i jej setki klientow ciebie interesuje? ...(pytanie retoryczne)
    • Co sądzicie o firmieTREFO. BYŁ KTOŚ Z NIĄ W NIEMCZECH?DAJĄ DO 1600 EURO
    • Potwierdzam negatywne opinie o firmie promedica 24. Zatrudnianym osobom stawia się gigantyczne wymagania w zamian za kiepską pensję. Wymaga się podpisanie dziesiątków oświadczeń, każde skutkujące sankcjami (w tym wysokie grzywny). Najgłupszym wymogiem jest stwierdzenie, że pacjent ma zawsze rację. Pogratulować paniom, które trafią na osoby z jakimikolwiek zaburzeniami psychicznymi. Zamiast wydawać pieniądze na reklamy, ktoś powinien zastanowić się nad kondycją firmy, zanim w końcu zajmą się tym kompetentne urzędy. Dziwne, że pokrętne rozliczenia wypłat nie zostały jeszcze skontrolowane.
      • Kazdy ma prawo miec swoja opinie... Ja potwierdzam dobre , bo jestem zadowolona. A pracuje z nimi juz 3 rok. Firma daje pewna i legalna prace i to sie dla mnie liczy. Pensja nie jest wcale zla, gdy znasz jezyk i masz doswiadczenie - to to podstawa w tej pracy. A ze na poczatku jest troche papierologii? To chyba normalne przy kazdym zatrudnieniu.
        • Gość: Basia Z.G. IP: 109.110.223.* 02.12.10, 09:42
          Jasne, normalne. Sczególnie fajne jest podpisanie papiera o pracy na wyłączność dla nich. Ja siedzę od miesiąca i czekam na zrealizowanie jakiejś oferty i w końcu wyjazd. A w dodatku nie mogę nigdzie dorobić, bo na czarno nie chcą mnie zatrudnić. Firmy sie boja. A ja siedzę, dostane 100 zł i zastanawiam się za co mam przezyć nastepny tydzień. Puknij sie w czoło dziewczyno, bo nie wiesz co mówisz.
        • Znam dobrze niemiecki, mam doświadczenie i referencje, które przedłożyłam w firmie. Pracuję obecnie w Niemczech legalnie i otrzymuję o wiele wyższe wynagrodzenie, niż mi oferowano w Promedice. Być może w Warszawie jest inaczej, ja miałam kontakt z oddziałem we Wrocławiu. Pani, która przeprowadzała ze mną rozmowę była wyjątkowo antypatyczna.
    • Gość: zzz IP: *.ssp.dialog.net.pl 08.12.10, 09:48
      Pracowałam dla Prom.24 ponad 2 lata.Otrzymywałam druki potwierdzające obligatoryjne ubezpieczenia i raz w roku rozliczenie podatkowe.To znam z autopsji i na tej podstawie uważam twoją wypowiedż za błędną.A szanowne Panie z działalnością gospodarczą odprowadzają składki ZUS również od najniższej płacy krajowej i ich dochody netto nie są wyższe niż te proponowane przez Prom.24.Zarabiałam 1250 € netto/mies.Jestem pielęgniarką,znam język w mowie i piśmie na poziomie dobrym,a z firmą rozstałam się w wielkim gniewie z powodu arogancji i niekompetencji pracownic począwszy od konsultantki poprzez jej przełożoną a kończywszy na kierowniczce kadr.Prawdą jest,że utrudnia się permanentnie i w sposób celowy kontakt z dyrektorami i z prezesami firmy.Pracując ponad 2 lata nie znałam nawet nazwiska prezesa firmy.Na żadnej z umów o pracę lub aneksów ich dotyczących nie widnieje żadne z nazwisk prezesów lub dyrektorów.No cóż z naszej pracy czerpie się olbrzymie profity a pracowników lekceważy się i wręcz ośmiesza.Wygląda na to,że dyrekcja skrywa celowo swoje dane osobowe z tejże przyczyny.
      Jedyną zaletą tej firmy jest fakt,że płaci terminowo,a reszta tak jak sławetne delegacje,które nie mają żadnej mocy prawnej!!! ,tak jak zaniżanie dni delegacyjnych,zaniżanie opłat za dni delegacyjne, a kończywszy na niejasnym sposobie naliczania zapłaty za należny urlop.Po powrocie po kontrakcie do domu zamiast odpoczywać szukałam swoich pieniędzy.Firma nie lubi pracownic,które są wymagające wobec pracodawcy i skierowana jest na rekrutację osób z prowincji,z obszarów objętych dużym bezrobociem o małych oczekiwaniach finansowych.
      Nie godziłam się na taki stan rzeczy i dlatego odeszłam
      • Szanowna Pani / Drogie Koleżanki!

W trosce o nasze opiekunki nie możemy udzielać na publicznym forum internetowym
        informacji odnoszących się do konkretnych przypadków naszych pracowników,
        a także podawać ich danych osobowych, czy warunków wynagrodzenia.

Osobę, której dotyczy ten przypadek prosimy o bezpośredni kontakt,
        najlepiej na maila opiekunka@promedica24.pl - odpowiemy jak najszybciej, do 48h.
        Krok po kroku przeanalizujemy i wyjaśnimy osobie zainteresowanej całą sytuację.

Dodatkowo informujemy, że wyrok sądu w Monachium, z dnia 30 listopada 2010.,
        zakazał publikowania nieprawdziwej informacji, sugerującej błędy w naliczaniu składek
        przez naszą Firmę. To kolejne potwierdzenie, że wieloletnia działalność Promedica24
        jest w pełni zgodna z prawem.

Zapraszamy do współpracy i kontaktu z nami
        Zespół Promedica24
        opiekunka@promedica24.pl
    • Gość: mm IP: *.adsl.inetia.pl 17.12.10, 16:27
      oczywiście że obsługa w tej firmie jest miła po przejściu rekrutacji że znajomośćjęzyka mam na poziomie komunikatywnym i praktyki 5 lat opieki w niemczech wszystko jest okej ale płaca 800 euro na rękę pytam się to ile zarabia osoba bez praktyki i ze słabą znajomością języka? dlaczego jest oferta po 1200 e rozumiem cięższa praca wiec jeśli znam w miare jezyk i mam praktykę dlaczego nie np. 1000 a jest mówione ze płaca jest zależna od znajomości jezyka i doswiadczenia to w jakim stopniu musze znać jezyk jesli wypadłam dobrze
      • Witam. Pozwole sobie opisac swoja "przygode" z promedica24. Otoz w pazdzierniku zglosilam sie do tej firmy. Podczas rozmowy z pania z filii w O. dowiedzialam sie, ze warunkiem przyjecia do pracy jest doswiadczenie w opiece nad chorymi i znajomosc j. niemieckiego. Doswiadzcenie jakies mialam, na kurs niemieckiego uczeszczalam w tej firmie. Powiedzieli mi, ze jak tylko zdam egzamin, wyjade do Niemiec, co mialo nastapic w pierwszych dniach grudnia. Doswiadczenie i ocena z weryfikacji jezykowej miala przekladac sie na zarobki. Niestety, nikt nie powiedzial, ze rowniez na termin wyjazdu. Zwolnilam sie z pracy z dn. 30 listopada i teraz zostalam na lodzie. Pare dni przed swiatami zadzwonili do mnie z Wawy i poinformowali, ze wyjezdzam 2-go stycznia i ze zadzwonia ponownie za pare dni. Niestety, telefon milczy. Wczoraj sama do nich zadzwonilam, mieli odzwonic i dalej nic, a 2-gi juz jutro. Nie wiem o ktorej godzinie wyjazd ani skad. Ponoc, ze dostaje sie pare zl na podroz, tez niczego nie dostalam. Jestem na lasce dzieci. Czy tak sie robi?
        • Gość: Lucyna IP: *.icpnet.pl 01.01.11, 20:30
          Ja podpisałam umowę z początkiem grudnia, wcześniej zwolniłam się z pracy, bo na 100% miałam wyjechać przed świętami. Panie... proszą o cierpliwosć, a Pan przekazał mi informację, że kontrakt dopiero w lutym. Nic nie rozumiem, dlaczego firma wcześniej o tym nie informuje. Po zwolnieniu z pracy zostałam bez środków do życia,. Jestem rozgoryczona...
          Pozdrawiam wszystkich.
          • Witam!
            już kiedyś pisałam na tym forum, ponieważ starałam sie o prace w promedice. Nie skorzystałam z ich oferty, bo z moja znajomościa jezyka dali mi 880 euro... smiech na sali. Znam plynnie jezyk i mam doswiadczenie, niestety nie jestem w stanie go udokumntowac, bo pracowalam nielegalnie.
            Jeśli chodzi o ta firmę to na jakiejś stronie nie pamietam czy polskiej czy niemieckiej przeczytalam ze jakaś firma niemiecka (właścicielką jest kobieta) wspolpracuje z promedica. Niestety bylo to jakis czas temu i nie moge tego odnalezc. JEsli znajde to dam znac.
            Mi udalo sie znalezc swietne miejsce przez znajomych z Niemiec z bardzo dobra placa, opiekuje sie bardzo mila staruszka i mam swietny kontakt z rodzina. Na razie jestem tam nielegalne, ale rodzina nalega, aby bylo prace zalegalizowac. Niestety nie chca tego robic jako umowe o prace (masakryczna ilosc papierow i pozwolen a i tak nie do konca jest pewnosc ze dostane pozwolenie), lecz abym ja zalozyla dzialanosc w Polsce, oni poniosa wszystkie koszty. W Zusie powiedziano mi, ze musze w Polsce prowadzic dwa miesiace dzialanosc i dac im rachunki i po dwoch miesiacach moge przeniesc dzialanosc do niemiec... jest to bez sensu wg mnie. Czytalam troszke na necie, ze mozna zalozyc dzialanosc w polsce i w polsce placic skladki i podatek... z drugiej strony jest to nierealne, dzialanosc musi byc wykonywana w kraju gdzie zalozylam dzialanosc... i troche sie juz pogubilam. Czytalam tez na stronach niemieckich, ze taka dzialanosc jest nielegalna, zreszta tu tez tak pisalyscie... I w zwiazku z tym moje pytanie do osoby kompetentnej... czy rzeczywiscie tak jest? czy ta dzialanosc jest nielegalna i moge miec nieprzyjemnosci z tego powodu z zollamt? mam nadzieje, ze dostane sensowna odpowiedz.
            TEraz jade na trzy miesiace i oni chcieli, abym byla juz legalnie, ale obawiam sie ze to jest niestety nierelane... wolalabym poczekac do maja...
            W zwiazku z tym moje kolejne pytanie... na jakiej zasadzie bedzie latwiej o prace w niemczech? szukam wszedzie jak to bedzie wygladac, ale nigdzie nie jest napisane jakie dokumenty beda potrzebne i czy wymagany bedzie meldunek itd. czy ktoraś z Was może to wie? JEsli tak to bardzo prosze o info. Bede niezwykle wdzieczna!
            Pozdrawiam wszystkie opiekunki i zycze samych milych i sympatycznych podopiecznych! :-))
            • Gość: Gość IP: *.xdsl.centertel.pl 09.01.11, 15:10
              Widzę, że Promedica nie śpi, tylko czuwa i kasuje posty! Mój post już był, ale został usunięty, więc raz jeszcze...
              A czy kogoś potraktowali tak jak mnie? Siedzę od 4 miesięcy w domu czekając na wyjazd po czym przysyłają mi wypowiedzenie?! Firma zeszła na psy, w porównaniu do tego, co było 3 - 4 lata temu, kiedy pierwszy raz z nimi jechałam. Wtedy to i wyjazdy były, i panie w biurze też były miłe, a teraz jak chcę złożyć skargę na pracownika biurowego to w recepcji nie wiedzą jak nazywa się ich przełożony i nie dodzwonisz się do niego za nic! Pracownice mają bajzel, to z ich winy tyle czasu straciłam a teraz chcąc ukryć swoją ignorancję wobec pracownika i bajzel to jedna drugą kryje! Szczerze nie polecam! Kiedyś miałam o tej firmie jak najlepsze zdanie, nawet poleciłam przyjaciólce, ale teraz każę wszystkim tę firmę omijać z daleka! Powiem tak - jak firma miała tylko siedzibę w Warszawie to było OK, ale teraz, kiedy firma na naszych barach rozrosła się i mają oddział w każdym większym mieście to mają nas w d...! Taka jest prawda!!! Jak jeździłam wcześniej to zawsze byłam zaufanym pracownikiem, sumiennym itd., a dzisiaj zwalają winę na to, że rzekomo nie mogą się do mnie dodzwonić, co jest oczywistą nieprawdą! 4 miesiące czekania na nic! A paniusie w biurze aroganckie i każda zwala winę na inną! Niech choć raz każda ruszy dupę i pojedzie do Niemiec do takiej pracy to poczuje smak tych ciężko zarobionych pieniędzy, bo gadając zza biurka (i biorąc pewnie nie małą pensję) łatwo jest powiedzieć: "proszę uzbroić się w cierpliwość" itp. Mogłabym książkę napisać. Traktują człowieka jak śmiecia! Takie jest moja zdanie! Kto chce niech do mnie napisze.
              Pozdrawiam.
              • Gość: Gość IP: *.146.255.184.nat.umts.dynamic.eranet.pl 17.01.11, 19:30
                Właśnie..Promedica powinna zająć się szukaniem wiarygodnych kontraktów a nie kasowaniem postów!!Ale czy oni wiedzą co to znaczy WIARYGODNY KONTRAKT?????Zaproponowali mi wyjazd , ok zgodziłam się-w ciągu 24h byłam gotowa.Jednak od początku coś było nie tak...Pełno niedomówień i żadnych wyjaśnień ze strony firmy..ale pojechałam bo wiadomo po co się jedzie do pracy.Na miejscu okazało się,że oszukali mnie jak tylko można było oszukać..Okazało się,że pacjentka jest w pełni zdrowa, przy czym miała być na wózku , wymagająca stałej opieki.Nie wspomne już o tym jak Niemcy potraktowali mnie na mój widok-była straszna dyskusja kogo firma przysłała.Oni chcieli starszą panią do prowadzenia domu a nie jakąś młodą opiekunkę!!Skandal robił się z minuty na minute aż w końcu po naprawde sporym szoku jakiego tam doznałam postanowiłam,ze tak łatwo im to nie przejdzie i niech robią co chcą ja wracam do domu.Wróciłam od ponad tygodnia telefon milczy .Nikt nie zadzwonił nawet z pytaniem czy żyje??Zero szacunku.Pytam się tylko KTO I W JAKI SPOSÓB USTALA KONTRAKTY I NA JAKIEJ ZASADZIE UZYSKUJA AKCEPTACJE OPIEKUNKI I SKĄD TAKIE BŁĘDY W INFORMACJACH O PACJĘCIE.??Pozdrawiam wszystkie opiekunki.Ja już mam dosyć współpracy z promedica24.Szacun dla tych co wytrzymują i podziwiam tych co to pół roku już czekają na wyjazd....:*
                • Gość: Jagna IP: *.itsa.net.pl 19.05.11, 11:19
                  Przecież Promedika dostaje info od rodziny o pacjencie. NIe wymyślają niczego. Oni dostają inforamcje od rodziny o pacjencie. Wiec sa tak samo w szoku jak Ty pewnie. A mówiłaś koordynatorowi o sytuacji, czy po prostu wyjechałaś?
              • Gość: gall IP: *.adsl.inetia.pl 22.01.11, 06:29
                No cóż. Czy jeszcze do was nie dotarło, że w tym kraju maluczkich zawsze robi się w przysłowiowe bambuko. Stare powiedzenie mówi "lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu" Więc może drogie Panie bądźcie bardziej roztropne i zanim podejmiecie pracę we firmach z rodzaju PROMEDIKA to najpierw poczytajcie, lub poszukajcie jakie sa opinie o danej firmie. O ile to mniej będzie rozczarowań. PS. Skoro pracodawca was oszukuje i macie na to dowód to przecież są w tym kraiku jeszcze instytucje które "być może" pomogą np. Inspekcja Pracy..
              • Witam,
                skorzystałam z zaproszenia Eli na to forum i widzę po kilku wypowiedziach, że jestem we właściwym gronie. Czekam na wyjazd 4 tygodnie - to niby niedużo w porównaniu z tym, ile czekają inni. Miałam jechać po raz pierwszy, potraktowałam tę szansę na pracę poważnie, rekrutacja przebiegła dobrze. Miałam zarobić dzieciom na opłatę za studia... Teraz jestem w długach, bo nie zarabiam, a żyć trzeba. Dobrze, że jeszcze mąż pracuje, ale wiadomo, że babie siedzącej w domu bez konkretnej pracy to może odbijać, zwłaszcza, że nie wie, czy i kiedy zadzwoni oczekiwany nr telefonu. Gdybym wiedziała, że to tak wygląda, poszukałabym innego zajęcia na zimę, może jakiegoś kursu itp. Miałam jakieś dziwne przeczucie, że to powtarzanie słówek nie będzie potrzebne...
                Teraz nie wiem, czy rozwiązywać umowę, czy czekać jeszcze kilka tygodni (miałam wstępnie na 2 m-ce), aż wygaśnie.
                Też dzwoniłam i pytałam, ale mam czekać....
                Może przekreślili mnie za to, że dowiadywałam się o faktyczny czas pracy (wg Kp)?
                Pozdrawiam,
                D.

• witam talachai, przeczytałam twój artykuł, ja też szkum pracy , próbowałam w promedica24 niestety te stawki są u nich tragiczne. Gdybyś kiedyś potrzebowała dobrej i uczciwej zmienniczki to się polecam. Mój tel +48692546313. teraz potrzebuję właśnie wskoczyć do kogoś na parę tygodni na zastępstwo . Pozdrawiam
              • Witam ponownie. Drogie Panie, pozwole sobie wyrazic swoja opinie na temat pracy w promedice. Praca w promedice jest dobra dla kobiet niepracujacych i majacych inne zrodlo utrzymania niz obecna praca, np renta, pensja wspolmalzonka. Z wlasnego doswiadczenia wiem juz, ze pod zadnym pozorem nie wolno wierzyc na slowo i zwalniac sie pochopnie z pracy (mozna pojsc na urlop, L4). Oprocz tego, nikt nas nie informuje, ze jesli przez ponad miesiac nie otrzymamy propozycji wyjazdu, mozemy rozwiazac umowe za porozumieniem stron, a tym samym nie zwracac za kurs niemieckiego. Po mojej ostatniej interwencji firma dosc solidnie potraktowala moj problem, uslyszalam nawet slowo "przepraszam" i wyjasnienie zaistnialej sytuacji. W miniony piatek znow dostalam oferte, ale wieczorem odwolali ja. Ze wzgledu na mozliwosc powrotu do poprzedniej pracy, podziekowalam promedice i zlozylam wypowiedzenie. Lepszy wrobel w garsci, niz golab na dachu. Pozdrawiam serdecznie i zycze powodzenia :)
                • Gość: Gość IP: *.xdsl.centertel.pl 11.01.11, 19:07
                  Ja czekam na wyjazd już pół roku!!! Przecież to jest chore!!! Czy nie ma kogoś w tej podejrzanej firmir kto zajmuje się szukaniem kontraktów? Pytam się!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                  • Gość: Gościnnie IP: 46.112.11.* 12.01.11, 15:27
                    To znaczy ze jak masz podpisana umowę to po prostu można czekać aż kilka miesięcy??? a może tez się zdarzyć ze w ogóle się nie wyjedzie??? kto za to odpowiada bo na stronie promediki pisze wyjazd do 2 tygodni od podpisania umowy.
                    • Gość: aaaa IP: *.unitymediagroup.de 12.01.11, 21:49
                      ciekawe po co tak robią ?
                      • Gość: Gość IP: *.xdsl.centertel.pl 12.01.11, 21:56
                        Nie mam pojęcia po co tak robią! Zepsuli sobie w moich oczach dobrą opinię! Jak widać - można czekać na wyjazd pół roku i się nie doczekać!!!!
                        • Gość: czarna IP: 188.33.78.* 13.01.11, 12:54
                          A czy jest możliwość rozwiązać z nimi umowę ze względu na brak wyjazdu z ich strony?? Podpisałam z nimi umowę na 6 miesięcy ( i chyba powinnam się cieszyć że tylko na 6) bo jak mam pół roku czekać na wyjazd to lepsze to niż przez rok. To oznacza że lepiej jechać z innej firmy bo Promedica nie wywiązuje się z obowiązku wysłania osoby za granicę. Bo 1/8 etatu przy pobyciu w kraju to raczej marne grosze. Jestem rozczarowana tą firmą a zapowiadało się tak pięknie i obiecywali złote góry.
                          • Gość: Gość IP: *.xdsl.centertel.pl 13.01.11, 21:46
                            Ja też jestem rozczarowana, tym bardziej, że kiedyś naprawdę było u nich pięknie! Umowę można zawsze rozwiązać - za porozumieniem stron, ale wiadomo co to oznacza...
                            • Gość: x IP: *.146.142.40.nat.umts.dynamic.eranet.pl 14.01.11, 00:23
                              co?
                              • Gość: Gość IP: *.xdsl.centertel.pl 14.01.11, 11:44
                                W moim przypadku oznacza to brak zasiłku dla bezrobotnych.
                                • Gość: x IP: *.146.127.154.nat.umts.dynamic.eranet.pl 14.01.11, 11:57
                                  a nie mozna w takim przypadku zlozyc wypowiedzenia z winy pracodawcy i domagac sie nawet odszkodowania? Ja tak zrobilam w innej firmie, w zupelnie innej branzy z powodu parodniowego opoznienia wypalty pensji i bez problemu uzyskalam co chcialam. Moze na poczatek przeczytac dokladnie i ze zrozumieniem regulamin pracy promedici? Sprobowac warto. Zycze powodzenia i pozdrawiam :)
                                • Gość: www IP: 109.243.27.* 15.01.11, 10:49
                                  W moim przypadku też brak zasiłku i czekanie nie wiadomo na co :(
                                  • Gość: Gość IP: *.xdsl.centertel.pl 15.01.11, 12:31
                                    A Ty też czekasz na wyjazd? Jak dlugo?

• Gość: Gość IP: *.xdsl.centertel.pl 15.01.11, 12:32
                                      Kto usunął tyle wątków??????
                                    • Gość: www IP: 109.243.27.* 15.01.11, 16:56
                                      Czekam już miesiąc i dalej nic !Jak dzwonię to mnie zbywają że oddzwonią, że mają naradę żebym czekała cierpliwie na telefon.
                                      • Gość: Gość IP: *.xdsl.centertel.pl 16.01.11, 15:02
                                        Ze mną jest dokładnie to samo!
                                      • Gość: Gość IP: *.xdsl.centertel.pl 16.01.11, 15:07
                                        Jak chcesz to napisz do mnie joksiek@interia.pl
                                      • Gość: basia IP: *.aster.pl 29.01.11, 10:39
                                        hehe - "narada", "zebranie", "spotkanie z klientem" - stare tricki, głupie wymówki kiedy nie chcą z kimś połączyć. W bambuko Was robią miłe panie, bo nie mają kontraktów i tyle. A trzymają Was "pod ręką" na wypadek, gdyby nagle jakiś kontrakt się trafił.
                                        • Gość: Anna IP: *.wroclaw.vectranet.pl 29.01.11, 21:09
                                          Witam w klubie mnie tez Promedica zrobiła w konia Było nas 4 jak zaczęlyśmy kurs języka niemieckiego,już sam kurs mi sie nie podobał ale podpisałam zobowiązanie że jak ukńcze kurs i zadam egzamin pozytywnie to w ciągu 7 dni muszę podjąć pracę albo zwrócić za kurs 800zl zależało mi na pracy więc zdałam ten egzamin wraz ze mną zdały 3 osoby w tym jedna dostala oferte pracy od razu i na swięta wyjechala do pracy,nam powiedziano że znami mogą podpisać um owe luty lub marzec,ponieważ ja wyjechalam,więc mnie nie bylo a pozostałe panie zagrozily że jak nie nie beda mialy podpisanej umowy to skladaja wniosek do sądu pracy a zatem wymusily podpisanie umowy od lutego ale z tego co wiem do tej pory nie maja ofert pracy mnie Pani pwiedziala ze moze ze mną podpisac umowe od marca,przecież to smieszne Promedica obwarowała sie zobowiązaniem ktore podpisalyśmy ze podejmiemy prace po zdaniu egazminu i to ona niedotrzymala warunkow a zatem mozemy spokojnie zakladac sprawe do sądu pracy o odszkodowanie,jezeli sa osoby w takiej samej sytuacji podam swoj adres emilowy i mozemy wymienic poglady jak narazie Promedica wpuścila nas w kanał pozdrawiam
                                          • Gość: maja IP: *.cable-modem.tkk.net.pl 29.01.11, 22:43
                                            to co się dzieje w PM to są istne kpiny..
                                            czekam na ofertę pracy już 3 tygodnie ....
                                          • Gość: anonim IP: *.u.itsa.pl 03.02.11, 08:46
                                            ale dziwne... wiem, ze czasami trzeba czekac, ja czekałam dwa tygodnie, ale nie po kursie... a w jakim mieście byłaś na kursie??
                                            • Gość: luza IP: *.dynamic.chello.pl 03.02.11, 09:39
                                              Nie byłam na kursie.Przepytali mnie z j.niemieckiego,jakieś tam doświadczenie w opiece mam,zawarli ze mną na pierwszym spotkaniu umowe i na tym koniec.Dzwoniłam do nich kilka razy ale usłyszałam że MAM CZEKAC...jak długo??tego się nie dowiedziałam.
                                              • Gość: gosc IP: *.dip0.t-ipconnect.de 03.02.11, 10:06
                                                pewno dla tego trzeba czekac, bo trzeba wykazac ze dana osoba zanim zostanie wyslana za granice musi byc miesiac zatrudniona w kraju. Ale to ze Pani tylko na papierze pracuje i tak nie pomoze jak sie urzad do "d...-ska" dobierze.. spokojnej pracy zycze...
                                                • Gość: gość IP: *.51.84.233.smlw-legionowo.pl 03.02.11, 11:15
                                                  "pewno dla tego trzeba czekac, bo trzeba wykazac ze dana osoba zanim zostanie wyslana za granice musi byc miesiac zatrudniona w kraju. Ale to ze Pani tylko na papierze pracuje i tak nie pomoze jak sie urzad do "d...-ska" dobierze.. spokojnej pracy zycze..."

a ty aniołku cały czas rozpowszechniasz FAŁSZYWE informacje.
                                                  NIGDZIE NIE MA TAKIEGO PRZEPISU!

Jest przepis, że wysyłana zagranicę osoba musi conajmniej przynajmniej przez 30 dni wcześniej podlegać pod polski system ubezpieczeń -a to jest zupełnie coś innego.
                                                  Czyli może też mieć ubezpieczenie rodzinne (np. pracujący mąż), albo np. być zarejestrowana w UP jako bezrobotna -nawet bez prawa do zasiłku.
                                                  • Gość: Anna IP: *.wroclaw.vectranet.pl 03.02.11, 11:39
                                                    Witam cały czas sledze wpisy i i w nawiązaniu do ostatniej wypowiedzi chcialam sie dowiedzieć gdzie jest ten przepis mowiący ze miesiąc czasu trzeba być w polsce zeby potem moc wyjechac chyba nie ma czegos takiego ja zdalam egzamin w grudniu pomyślnie pani z biura kazala mi podchodzic kilka razy zeby zdac na premium ale mi nie zalezalo i do dnia dzisejszego nie mam podpisanej umowy panie ktore chodzily ze mna na kurs dwie podpisaly umowe i sa uziemnione bo nie moga podjac innej pracy zarejestrowac sie u urzedzie pracy jedna wyjechala bo byla potzreba na swieta a moze to bylo cos innego nie wiem .Teraz mamy napisany pozew do sądu pracy że Promedica nie wywiązuje się ze swoich zobowiązan kto jest chętny proszę odpowiedzić
                                                    podam swój email chodzi o Wrocław pozdrawiam
                                                  • Gość: zainteresowana IP: 91.123.176.* 03.02.11, 11:50
                                                    Po co zrywać umowę nie lepiej poczekać.Skoro trzeba miesiąc być w Polsce,to po miesiącu należy oczekiwać na ofertę wyjazdową.Tylko czy będzie na pewno wyjazd.Jeśli są zatem takie przepisy,to można się z nimi zgodzić lub nie.Potem dopiero się wzburzać i ew. zrywać umowę.
                                                  • Gość: gość IP: *.51.84.233.smlw-legionowo.pl 03.02.11, 13:03
                                                    "chcialam sie dowiedzieć gdzie jest ten przepis mowiący ze miesiąc czasu trzeba być w polsce zeby potem moc wyjechac chyba nie ma czegos takiego "

Pewno, że nie ma takiego przepisu, a tym bardziej że trzeba pracować w firmie na miesiąc przed wyjazdem.

Jest natomiast dyrektywa UE obowiązująca w Polsce od maja ubiegłego roku i to dla wszystkich krajów Unii mówiąca m.in. o tym, że aby uzyskać EKUZ trzeba bezpośrednio przed wyjazdem podlegać conajmniej 30 dni pod system ubezpieczeniowy kraju delegującego (dla nas Polski ZUS). Nie oznacza to obowiązku pracy, tylko UBEZPIECZENIA -a te można mieć z różnych tytułów.
                                                    Wiem, że niektóre agencje jak chcą szybko wysłać podpisują umowę na 1 miesiąc wstecz na 1/8 etatu, i równocześnie normalną umowę o pracę +delegację.
                                                  • Zmieniając delikatnie temat mam pytanie co z wynagrodzeniem minimalnym dla zawodów związanych z usługami pielęgnacyjnymi? Przecież rząd federalny wprowadził minimalne stawki według których od 1 sierpnia opiekunki i opiekunowie powinni otrzymywać za godzinę pracy 8,5 EUR w zachodnich i 7,5 EUR we wschodnich Niemczech.
                                                    Skoro w P24 jest umowa o pracę i obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy to z prostych obliczeń wynika, że w P24 opiekunka powinna zarabiać miesięcznie ok. 1320 eur - 1496 eur.
                                                    Jak gdzieś przeczytałem opiekunki w P24 mają na umowie wynagrodzenie minimalne co w przeliczeniu na EUR wynosi 330 EUR. Doliczając kwotę wolną od opodatkowania i składki na ubezp. społ. łączne wynagrodzenie miesięczne wynosi ok. 830 EUR co przy 40 godz. tygodniu pracy daje ok. 4,70 EUR. No jak to w końcu jest bo już zgłupiałem?
                                                  • Gość: gosc IP: *.dip0.t-ipconnect.de 03.02.11, 14:28
                                                    aa to pytanie zadala tez niemiecka telewizja "ZDF" w jednym z programow. Tlumaczenie bylo takie ze nie sa to "uslugi pielegnacyjne" tylko sprzatanie domu. Na pytanie czemu w internecie mowia o uslugach pielegnacyjnych dostali odpowiedz od P24 ze fachowiec zle przetlumaczyl strone internetowa z polskiego na niemiecki! zostawiam to bez komentarza!.
                                                  • Gość: Lidia IP: *.cdma.centertel.pl 29.08.13, 23:17
                                                    Nie miałam styczności z firmą promedica24 jednak korzystałam z pośrednictwa innej firmy i mogę ją polecić, nazywa się Diaconia i faktycznie pośredniczy a nie tylko zgarnia kasę. na stronie www.diaconia.pl znajdziecie wiecej
                                                  • Gość: gosc IP: *.dynamic.chello.pl 03.02.11, 14:21
                                                    Anna podaj e-meil.Mam podobna sytuację
                                                  • Gość: Anna IP: *.wroclaw.vectranet.pl 03.02.11, 15:24
                                                    Tylko to powinno być bardziej prywatnie do goscia
                                                  • Gość: joksiek IP: 89.204.137.* 01.07.11, 17:21
                                                    Paniu´Aniu, bardzo prosze o odzew. Moj adres to joksiek@interia.pl. Pozdrawiam.
                                                  • Gość: gosc IP: *.dip0.t-ipconnect.de 03.02.11, 11:55
                                                    "udawane zatrudnienie" jest nadal udawanym zatrudnieniem. podroz sluzbowe poza miejscem pracy. A niby gdzie to miejsce pracy jest?w warszawie wszyscy pracuja co? NIE. nie pracuje sie w Polsce wcale! tylko na papierze ma sie 1/8 etatu i tym samym te podroze sluzbowe delegacje itp. to jeden wielki kit. jak zwal tak zwal.
                                                  • Gość: gosc IP: *.dip0.t-ipconnect.de 03.02.11, 12:05
                                                    Oddelegowanie i delegacja to nie to samo

Pracownika odbywającego podróż służbową często nazywa się pracownikiem w delegacji. Ze skierowaniem do wykonywania pracy poza siedzibę pracodawcy lub poza stałe miejsce wykonywania pracy związane jest też pojęcie oddelegowania. Jednak prawo pracy nie wyjaśnia, co należy pod tym określeniem rozumieć, zawierając jedynie definicję podróży służbowej. Ustalenie, czy w konkretnym przypadku mamy do czynienia z podróżą służbową czy z oddelegowaniem ma jednak istotne znaczenie. Zależą od tego uprawnienia pracownika wykonującego zadania służbowe poza siedzibą pracodawcy lub swoim stałym miejscem pracy. W pierwszym przypadku pracownik ma prawo do diet i innych świadczeń związanych z podróżą służbową. W drugim, o ile pracodawca nie postanowi inaczej, zatrudnionemu co do zasady przysługuje tylko wynagrodzenie za pracę.

czytaj dalej

Definicję podróży służbowej zawiera art. 775 K.p., wskazując, że jest nią wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Przepisy prawa pracy nie limitują przy tym czasu trwania takiej podróży. W przeciwieństwie do podróży służbowej, oddelegowanie polega na zmianie określonego w umowie o pracę miejsca wykonywania pracy na mocy porozumienia stron (aneksu) lub w trybie wypowiedzenia zmieniającego.

W praktyce trudno rozróżnić te dwie sytuacje, zwłaszcza gdy podróż służbowa jest długotrwała (np. trwa kilka miesięcy). Najważniejszym kryterium przy dokonaniu oceny jest to, czy zostało zmienione stałe miejsce wykonywania pracy. Jeżeli tak, mamy do czynienia z oddelegowaniem. Jeżeli nie, występuje podróż służbowa.

UWAGA!

Pracownik, któremu zmieniono stałe miejsce wykonywania pracy i który został do niego oddelegowany, nie ma prawa do świadczeń z tytułu podróży służbowych.

Wszelkie świadczenia dodatkowe przy oddelegowaniu, takie jak pokrycie kosztów dojazdu, kwaterunku na miejscu świadczenia pracy czy kosztów wyżywienia mogą być przyznane przez pracodawcę na zasadzie dobrowolności. Trzeba podkreślić, że nie jest to jego obowiązkiem wynikającym z powszechnych przepisów prawa (z wyjątkiem oddelegowania za granicę). Wyjątkiem jest wypłata dodatku za rozłąkę na zasadach określonych w zarządzeniu w sprawie świadczeń dla pracowników czasowo przeniesionych (Mon. Pol. z 1990 r. nr 32, poz. 258 ze zm.).

Inny zakres uprawnień pracownika wynika z faktu odbycia przez niego podróży służbowej. W takim przypadku przysługują mu diety i inne świadczenia z tego tytułu. Mogą być one określone w:

rozporządzeniach regulujących uprawnienia pracownika odbywającego krajową lub zagraniczną podróż służbową - przepisy te są stosowane w sferze budżetowej,

aktach wewnątrzzakładowych (m.in. układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania) lub w umowie o pracę - w przypadku pracodawców pozabudżetowych. Jeżeli nie dokonali oni samodzielnych ustaleń w tych przepisach (z zastrzeżeniem wysokości diety na poziomie co najmniej krajowym), wówczas są zobowiązani stosować wprost rozporządzenia obowiązujące w budżetówce.

Do świadczeń z tytułu podróży służbowej należą, oprócz diety, również ryczałty za nocleg i poruszanie się środkami komunikacji miejscowej, zwrot kosztów podróży własnym samochodem (tzw. kilometrówka) i pokrycie innych uzasadnionych wydatków.

Praca za granicą na podstawie dyrektywy

Pracownik oddelegowany nie ma prawa do świadczeń, które należą się osobie zatrudnionej w ramach stosunku pracy odbywającej podróż służbową. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku takiemu pracownikowi będzie przysługiwało jedynie wynagrodzenie w wysokości ustalonej w umowie o pracę. Pracownik może zostać oddelegowany do pracy za granicę na terenie UE na podstawie dyrektywy 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (Dz. Urz. WE L 18 z 21.01.1997).

UWAGA!

Warunki zatrudnienia pracownika oddelegowanego do kraju należącego do UE nie mogą być mniej korzystne od warunków zatrudnienia obowiązujących w kraju, w którym ma świadczyć pracę.

Polski pracodawca musi więc dostosować warunki pracy i płacy pracownika do poziomu obowiązującego w kraju delegowania w zakresie m.in.:

czasu pracy,

stawki płacy (włącznie z wynagrodzeniem za nadgodziny),

okresu wypoczynku,

wymiaru urlopu,

chyba że warunki zatrudnienia w Polsce są tak samo lub bardziej korzystne niż w kraju delegowania.

Jeżeli miejscem wykonywania pracy jest kraj nienależący do Unii Europejskiej, umowa o pracę zawarta na czas dłuższy niż 1 miesiąc powinna określać czas wykonywania pracy za granicą oraz walutę, w której wypłacane będzie pracownikowi wynagrodzenie za pracę (art. 291 K.p.). Pracodawca, przed skierowaniem pracownika do pracy na obszarze takiego państwa, jest ponadto zobowiązany poinformować go na piśmie o świadczeniach przysługujących z tytułu skierowania. Świadczenia te obejmują zwrot kosztów przejazdu oraz zapewnienie zakwaterowania. Pracownik musi też być powiadomiony o warunkach powrotu do kraju. Powyższe informacje mogą zostać przekazane poprzez wskazanie przez pracodawcę odpowiednich przepisów. W razie zmiany danych w nich zawartych, pracodawca powinien je dostosować do stanu faktycznego, na zasadach obowiązujących przy aktualizacji informacji dodatkowej.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

autor: Agata Barczewska
                                                    Gazeta Podatkowa Nr 671 z dnia 2010-06-14

• Gość: anonim IP: *.u.itsa.pl 03.02.11, 13:46
                                                    O co tyle krzyku? Proponuje opierać się na faktach i przepisach prawa, a nie na komentarzach na forum. Prawo nie wymaga zatrudnienia przez miesiąc przed wyjazdem. Szczegółowe wyjaśnienia poniżej.

Link po polsku: ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=pl&catId=868

Jak wygląda sytuacja pracowników rekrutowanych w jednym państwie
                                                    członkowskim w celu delegowania do innego?
                                                    Zasady dotyczące delegowania pracowników mogą obejmować osobę, która jest
                                                    rekrutowana w celu delegowania do innego państwa członkowskiego. Jednakże
                                                    rozporządzenia wymagają, żeby bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia
                                                    osoba delegowana do innego państwa członkowskiego była objęta systemem
                                                    ubezpieczenia społecznego państwa członkowskiego, w którym jej pracodawca
                                                    posiada siedzibę. Za okres spełniający ten wymóg można uznać okres co najmniej
                                                    jednego miesiąca, natomiast krótsze okresy wymagać będą indywidualnej oceny w
                                                    konkretnych przypadkach, z uwzględnieniem wszelkich istotnych czynników9.
                                                    Zatrudnienie przez jakiegokolwiek pracodawcę w państwie delegującym spełnia ten
                                                    wymóg. Nie jest konieczne, aby w trakcie tego okresu dana osoba pracowała na
                                                    rzecz pracodawcy wnioskującego o jej delegowanie. Warunek ten spełniają również
                                                    studenci, renciści, emeryci lub osoby ubezpieczone z tytułu zamieszkania i objęte
                                                    systemem zabezpieczenia społecznego państwa delegującego.

Link po niemiecku: ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=de&catId=868

Welche Regeln gelten für Arbeitnehmer, die in einem Mitgliedstaat zum
                                                    Zweck der Entsendung in einen anderen Mitgliedstaat eingestellt werden?

Die Regeln für die Entsendung von Arbeitnehmern können auch für eine Person
                                                    gelten, die im Hinblick auf eine Entsendung in einen anderen Mitgliedstaat eingestellt
                                                    wird. Die Verordnungen schreiben jedoch vor, dass der in einen anderen
                                                    Mitgliedstaat entsandte Arbeitnehmer unmittelbar vor Beginn seiner Beschäftigung
                                                    bereits dem Sozialversicherungssystem des Mitgliedstaats angeschlossen ist, in dem
                                                    sein Arbeitgeber niedergelassen ist8. Ein Zeitraum von mindestens einem Monat gilt als
                                                    ausreichend, um diese Voraussetzung zu erfüllen; ist der Zeitraum kürzer, muss eine
                                                    Einzelfallprüfung unter Berücksichtigung aller relevanten Faktoren stattfinden9. Die
                                                    Beschäftigung bei einem beliebigen Arbeitgeber im Entsendestaat erfüllt diese
                                                    Voraussetzung. Es ist nicht notwendig, dass der Arbeitnehmer in diesem Zeitraum für
                                                    den Arbeitgeber tätig war, der die Entsendung beantragt. Die Voraussetzung ist auch
                                                    bei Studenten oder Rentnern oder anderen Personen erfüllt, die aufgrund ihres
                                                    Wohnsitzes versichert sind und dem System der sozialen Sicherheit des Entsendestaats
                                                    angehören.
                                                  • Gość: luza IP: *.dynamic.chello.pl 03.02.11, 14:12
                                                    Tak więc drogie panie zanim podpiszecie umowe z PM,przemyślcie to pod każdym względem.
                                                  • Gość: Jolanta IP: *.itsa.net.pl 19.05.11, 11:01
                                                    Mi tam w Promedice się podoba. Kasa zawsze na czas, a jak chce się czegoś dowiedzieć to dzwonie.
                                                  • Gość: gosc IP: *.dip0.t-ipconnect.de 03.02.11, 14:31
                                                    kit to mozna wciskac bez konca pytanie tylko czy kiedys stanie sie to prawda?!. Gdzie osoba zatrudnione pracuje w polsce zanim jadzie na ta podroz sluzbowa? odpowiedz: NIGDZIE. jest sie na papierku na 1/8 etatu. zeby nie placic skladek. to legalne?
(401-500)
(601-700)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.