Kat.C , a Przewóz osób Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Mam delikatny problem prawny !
    Wertowałem Prawo O Ruchu Drogowym (nowe- '97) i nie mogę znaleść paragrafu o
    przewozie osób przy kat. C .

    Jeżeli ktoś mógłby mi podpowiedzieć ile osób max.można przewozić (legalnie)
    przy kat.C ?
    No i jaki jest numer paragrafu w/w sprawie ?
    • Gość portalu: Driver napisał(a):

      > Jeżeli ktoś mógłby mi podpowiedzieć ile osób max.można przewozić (legalnie)
      > przy kat.C ?

      Tyle, ile przy kat. B - kierowca plus osiem pasazerow.
      Kat. C nie upowaznia do prowadzenia samochodow zarejestrowanych jako autobusy bez wzgledu na ilosc osob na pokladzie.

      > No i jaki jest numer paragrafu w/w sprawie ?

      Trzeba polaczyc informacje zawarte w tabeli kategorii praw jazdy

      www.kodeksdrogowy.pl/display.php?site=53
      z informacjami zawartymi w przepisach ogolnych kodeksu:

      40) "samochód osobowy" - pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu;

      41) "autobus" - pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;

      41a) "autobus szkolny" - autobus przeznaczony do przewozu dzieci do szkoły, barwy pomarańczowej, oznaczony z przodu i z tyłu prostokątnymi tablicami barwy białej, z napisem barwy czarnej "autobus szkolny";

      42) "samochód ciężarowy" - pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków; określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą;

      42a) "ciągnik samochodowy" - pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie wyłącznie do ciągnięcia przyczepy; określenie to obejmuje ciągnik siodłowy i ciągnik balastowy;

      43) "taksówka" - pojazd samochodowy odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu za ustaloną na podstawie taksometru opłatą:

      a) osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego (taksówka osobowa) ,

      www.kodeksdrogowy.pl/display.php?site=79#d1
      MfG

      C.
      • Gość: Driver IP: *.czerniakowska / 212.160.106.* 31.12.05, 14:12
        Hmmm.
        No to fajnie są porąbane te polskie przepisy !!!

        Poproszono mnie , abym przewiózł gości weselnych (na wsi) Starem 6X6 który
        konstrukcyjnie ma 18 miejsc siedzących + dwa w kabinie.....
        Jest zarejestrowany jako ciężarowo-osobowy !!!

        Czytając te przepisy, to jest pewna sprzeczność.
        W jednym miejscu jest (art.63 ust.2 pkt.1.),że tyle osób ile "konstrukcyjnie",
        a w drugim, ze do tylko do 9 osób z kat.C.

        Czyli nawet D-1 sie nie łapie, a sam samochód nie jest autobusem !!!

        Tyle idiotyzmów , to chyba nigdzie na świecie nie znajdę :-)
        • Gość portalu: Driver napisał(a):

          > Hmmm.
          > No to fajnie są porąbane te polskie przepisy !!!

          W rzeczy samej. Ich struktura na pierwszy rzut oka ma odpowiadac analogicznym regulacjom miedzynarodowym, ale tforcy chcieli byc oryginalni i wbudowali spora liczbe burakow.

          > Poproszono mnie , abym przewiózł gości weselnych (na wsi) Starem 6X6 który
          > konstrukcyjnie ma 18 miejsc siedzących + dwa w kabinie.....
          > Jest zarejestrowany jako ciężarowo-osobowy !!!

          To zapewne sposcizna zezwolen wyjatkowych dla samochodow wojskowych. Cywilny samochod majacy ponad 9 miejsc jest chcacniechcac autobusem i wymaga kategorii D.

          Jesli lawki sa demontowalne, to zostaw na skrzyni maks. 7 miejsc i jedz dwa razy.
          W przeciwnym wypadku bedzie to jazda bez wymaganego prawa jazdy.

          MfG

          C.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.