od ilu lat na przednim siedzeniu? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • od jakiego wieku można wozić dziecko na przednim siedzeniu w :podstawce:?
    • Gość: PRD IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.05.07, 20:59
      W foteliku lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci dziecko może podróżować
      na przednim siedzeniu w wieku do 12 lat i przy wzroście do 150cm.
    • Przedmowcy kwantyfikatory nieco sie pochedozyly.

Gość portalu: ola napisał(a):

> od jakiego wieku można wozić dziecko na przednim siedzeniu w :podstawce:?

W urzadzeniu zabezpieczajacym wlasciwym wzrostowi i wadze dziecka wolno wozic to
      dziecko z przodu od zera (od opuszczenia miejsca porodu).

Zastrzezenie:
      fotelik mocowany tylem do kierunku jazdy wymaga nieobecnosci albo deaktywacji
      przedniej poduszki powietrznej pasazera.

MfG

C.

Dewulotopodobne, w_r_e_d_n_e i inne trole sa w smietniku
      • Crannmer? Ty juz chyba masz szablon na taka odpowiedz ;)
        --
        171Nm@2500, 90kW@5500, rear wheel drive
        "Mamy spadającą ludność" - L.K.
      • Chyba, że urodzi się piętnastokilowy dzidziuś umiejący siedzieć. ;)
        • Ja swojego małego w foteliku yłem do kierunku jazdy woziłem już od drugiego
          wyjazdu w życiu, fotelik miał przekrzywiony tak, że sobie leżał....

Jak zmieniłem autko na takie z poduszkami, to woziłem małego w foteliku przodem
          z przodu, tylko mi się żona buntowała.... Teraz dla porządku siedzi sobie z
          tyłu, ale rośnie i pewnie niedługo żonkę do tyłu przesadzi

:o)

Tym bardziej jak się nauczy mapą posługiwać, bo z żonki pilot żaden.....

• Przeczytaj dokładnie. Pytanie było o PODSTAWKĘ.

Co do jazdy w foteliku odpowiednim do wieku i wagi dziecka - to oczywiście od
            zera jak najbardziej.
            • edgar22 napisał:

> Przeczytaj dokładnie. Pytanie było o PODSTAWKĘ.

To, co rozni ludzie rozumieja pod pojeciem "podstawka", ma dosc duzy rozrzut.
              Dlatego napisalem wczesniej to, co napisalem:
              "W urzadzeniu zabezpieczajacym __wlasciwym_wzrostowi_i_wadze_dziecka__ wolno
              wozic to dziecko z przodu od zera (od opuszczenia miejsca porodu)."

MfG
              C.
              • > To, co rozni ludzie rozumieja pod pojeciem "podstawka", ma dosc duzy rozrzut.

Nie zgodzę się z tym rozrzutem :)
                Podstawka to podstawka - czyli fotelik bez oparcia, tzw. poddupnik, przeznaczony
                dla starszych dzieci, którym do właściwego korzystania z pasów brakuje tylko
                nieco wzrostu. Zdecydowanie niewłaściwy dla niemowlaków.

W drugą stronę owszem - pisząc 'fotelik' można mieć na myśli zarówno 'prawdziwy'
                fotelik jaki tylko jego wersję zubożoną - podstawkę.
              • Jest oczywiście art.39 pkt3 PoRD mówiący o dziecku do 12 lat i niższym niż
                150cm, które przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do
                przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi.

Ale jest też art. 45 pkt5 zabraniający przewożenia dziecka do 12 lat NA PRZEDNIM
                SIEDZENIU poza specjanym fotelikiem ochronnym.
                I teraz jest pytanie: czy podstawka, podpupnik czy jak go zwą jest "specjalnym
                fotelikiem ochronnym"?

W art. 39 ustawodawca rozróżnia foteliki i "inne urządzenia". Skłaniam się więc
                do interpretacji, że podstawka mieści się haśle "inne urządzenia", a co za tym
                idzie nie jest "specjalnym fotelikiem ochronnym" z art. 45.
                Wg mnie na podstawce nie wolno wozić dziecka na przednim siedzeniu i do tego się
                stosuję.
                --
                - Życie nie jest czymś spokojnym! - odparł Włóczykij z zadowoloną miną.
                • Kiedyś była już tutaj dyskusja na ten temat.

Producenci fotelików nazywają podstawki 'fotelikami", a nigdzie nie znalazłem
                  definicji fotelika. Kluczowe dla sprawy jest rozstrzygnięcie tej kwestii.

Ja uważam, że podstawka jest fotelikiem, tylko dla starszych dzieci, więc można
                  jej używać na przednim siedzeniu.
                  Inna sprawa, że nigdy tego nie robię, bo dzieci wożę z tyłu, a tylko w
                  sytuacjach awaryjnych z przodu (ale nie na podstawce tylko w 'prawdziwym' foteliku).
                  • Wyjaśnienie dlaczego podstawki nie uważam za fotelik już podałem, ale mogę
                    powtórzyć. Art. 39 wymienia foteliki i inne urządzenia do przewozu dzieci.
                    Ja znam tylko foteliki i podstawki (klatki, dyby, pudła, skrzynie moim zdaniem
                    nie nadają się do przewozu dzieci :-)

Skoro są tylko dwa sposoby przewożenia i jeden z nich to fotelik, to w myśl art.
                    39 drugi z nich (podstawka) to "inne urządzenie". A art.45 nie pozwala wozic
                    dzieci na przednim siedzeniu w "innym urządzeniu", a tylko w foteliku.
                    --
                    • To gondola:
                      www.chicco.pl/index.php?p0=2&p1=9&p2=51&o=128
                      Ja bym w tym dziecka nie woził, ale jest to jak najbardziej "inne urządzenie".
                      • Zastanawiałbym się czy tworząc przepisy art. 39 i 45 ustawodawca wiedział o
                        istnieniu zaprezentowanych przez Ciebie urządzeń.

Tak czy siak dyskusja zaczyna się robić akademicka - nic sensownego nie
                        wymyślimy. Dla mnie fotel bez oparcia i podłokietników to ewentualnie miękki
                        stołek, a nie fotel. A zastosowanie nazwy "fotelik" do podstawki przez
                        handlowców, jest dla mnie porównywalne z określeniem "zwis męski" użytym dla
                        krawata - nie niesie żadnych skutków (poza komicznymi).
                        Jak dodatkowy argument przeciw podstawce mogę dodać jedno:
                        podstawka nie trzyma się fotela, jest unieruchamiana ciężarem dziecka. Nie
                        traktowałbym tego jako wystarczające zabezpieczenie na przednim siedzeniu.
                        --
                        • Mam deja vu czytając ten wątek i jak poprzednio napiszę - ustawodawca musiał
                          mieć jakiś cel rozróżniając te dwa "urządzenia" i pomijając jedno z nich w
                          części dotyczącej przedniego siedzenia.
                          • Oczywiście, ale my się spieramy nie o to, czy wolno wozić dziecko na przednim
                            siedzeniu poza fotelikiem, ale o to, co tym fotelikiem jest.
                            Gdyby ustawodawca napisał, co jest fotelikiem, a co "innym urządzeniem" - tej
                            dyskusji by nie było.
                        • > Zastanawiałbym się czy tworząc przepisy art. 39 i 45 ustawodawca wiedział o
                          > istnieniu zaprezentowanych przez Ciebie urządzeń.

Może był przewidujący (nieprawdopodobne :) ) i stworzył możliwość, że ktoś
                          wymyśli coś w przyszłości, co nie będzie fotelikem.

> Tak czy siak dyskusja zaczyna się robić akademicka - nic sensownego nie
                          > wymyślimy.

To prawda :) Chyba, że ktoś znajdzie gdzieś wyjaśnienie, co jest fotelikiem, a
                          co innym urządzeniem.

> Jak dodatkowy argument przeciw podstawce mogę dodać jedno:
                          > podstawka nie trzyma się fotela, jest unieruchamiana ciężarem dziecka. Nie
                          > traktowałbym tego jako wystarczające zabezpieczenie na przednim siedzeniu.

Nie musisz mnie przekonywać, ja nie używam podstawki na przednim siedzeniu.
                          Ale - tak na marginesie - foteliki dla starszych dzieci (takie 'prawdziwe', z
                          oparciem) również nie są przymocowywane do fotela. Dziecko sadza się w nie i
                          przymocowuje razem z fotelem normalnymi 'dorosłymi' pasami.
                          O - taki na przykład:
                          www.chicco.pl/index.php?p0=2&p1=12&p2=54&o=157
                          • Ja tak robię, paski od fotelika są już za krótkie, a fotelik ma dobre wymiary,
                            więc wymontowałem i przepasuję pasem "dorosłym"....

Jakoś nie miałbym obiekcji zamontować na przednim siędzeniu, ale nie jestem
                            pewien, na ile mały by nie zaczął próbować i pomagać w kierowaniu, choć może go
                            nie doceniam.... póki co ciesze się jak jesta i czekam jak podrośnie....
    • Ja przepraszam, ale szukałem forum, z którego się dowiem, od kiedy wozi się
      dziecko na podstawce, takiej z oparciami. Mam synka, ma 2 i pół roku. Waży 16
      kilo i ma ok metra wzrostu. I nie wiem, czy kupić fotelik, czy podpupnik, czy
      jakkolwiek to się zwie. Więc proszę, podzielcie się swoimi doświadczeniami. Czy
      woziliście takiego malca na podkładce? Na niektórych z nich jest napisane, że
      można od 15 kg.
      I błagam!!!! nie piszcie o art. 45 i innych. Nie zamierzam go wozić z przodu,
      więc ten temat, też nie jest dla mnie istotny. Proszę o odpowiedź na pytanie,
      które zadał autor pierwszego posta.
      Dzięki

Marek
      • Określonego wieku nie ma. To zależy bardziej od wzrostu i wagi dziecka.
        Póki mi się dziecko mieściło, woziłem je w foteliku 9-18kg. Gdy zaczęło za
        bardzo z niego wystawać, a dokładniej, kiedy zaczęło mu brakować miejsca na
        nogi, zmieniałem fotelik na bardziej 'dorosły' model. Jednak wybierałem model z
        własnymi pasami. Młodsze z moich dzieci ma 3 lata bez dwóch miesięcy i gdzieś od
        zimy jeździ w foteliku typu 'poddupnik+oparcie' z własnymi pasami. Jak trochę
        urośnie, pasy fotelika zastąpię zwykłymi pasami samochodowymi - fotelik ma taką
        opcję mocowania.

Zwróć również uwagę na pozycję dziecka w obu rodzajach fotelików. Gdy jest
        młodsze, znacznie wygodniej mu jest w pozycji półleżącej. Starsze mniej jeździ
        na śpiąco, więc może jeździć w pozycji bardziej siedzącej.
      • stawros7 napisał:

> Ja przepraszam, ale szukałem forum, z którego się dowiem, od kiedy wozi się
        > dziecko na podstawce, takiej z oparciami. Mam synka, ma 2 i pół roku. Waży 16
        > kilo i ma ok metra wzrostu. I nie wiem, czy kupić fotelik, czy podpupnik, czy
        > jakkolwiek to się zwie. Więc proszę, podzielcie się swoimi doświadczeniami. Czy
        > woziliście takiego malca na podkładce? Na niektórych z nich jest napisane, że
        > można od 15 kg.

Byc moze, ale to odnosi sie do bardzo szczuplych czterolatkow.

Dla Twojego potrzebujesz fotelik grupy I (9..18 kg, wkrotce bedzie za maly),
        albo uniwersalny grupy I-II-III (9-36 kg, do 12 lat).

Na poddupnik solo dwa lata to __zdecydowanie__ za malo.

Popatrz na siedzenia grupy 9-36 kg (vide granice wagowe w opisach poszczegolnych
        siedzen, tam sa tez inne):

www.autobild.de/kindersitze/view.php?gruppe=1
        Cos w tym stylu potrzebujesz. Jak dziecko zaczyna sie nie miescic w oparciu, to
        odejmuje sie oparcie i uzywa siedziska jako podstawki.

BTW pierwsze pytanie __bylo__ o jazde z przodu.

MfG
        C.
      • www.spiegel.de/auto/werkstatt/0,1518,grossbild-877493-484720,00.html
        MfG
        C.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.