Dodaj do ulubionych

Rajd rowerowy

26.07.09, 16:37
- Co z twoim góralem? - zapytał Piotrek ściskając na powitanie dłoń przyjaciela - Będzie gotowy na niedzielę?
- Widelec już wyprostowany, nowe szprychy zamontowane. Pojutrze wszystko będzie na cacy. Musi być!
Krzysiek był dumny ze swojego roweru, lecz ostatnia kraksa nieco go podłamała.
- O, jest już Jacek - Michał pomachał ręką do zbliżającego się chłopaka - No to jesteśmy w komplecie.
Siedzieli teraz w szóstkę przy kawiarnianym stoliku nad rozłożoną mapą.
- Słuchajcie. Uważam, że pomysł Marcina na tegoroczny Rajd Samotników jest naprawdę fajny. Ruszamy 1 sierpnia. Pamiętacie zasady?
Chłopcy pokiwali głowami
- Jasne! Codziennie przekraczamy granicę jednego województwa, nie przejeżdżamy powtórnie przez to samo województwo i kontaktujemy się przez komórkę każdego wieczoru o 20.00. - Andrzej otworzył notes i spojrzał do swych zapisków - No i najważniejsze - na terenie danego województwa przebywać może tylko jeden z nas.
- Tak - powiedział Marcin - to żelazna reguła. Jeśli któryś z nas wjeżdża na teren jakiegoś województwa, to osoba, która tu nocowała - opuszcza w tym czasie to województwo. Nocujemy w miastach wojewódzkich i na zakończenie rajdu spotykamy się razem w punkcie docelowym. Wieczorem robimy wielką imprezę i następnego dnia wracamy pociągiem do domu. Wiem, że lubicie takie rajdy i wierzę, że wystarczy wam sił, by zrealizować choćby najdłuższą trasę po Polsce. Oby tylko pogoda dopisała w pierwszej połowie sierpnia. Wszystko jasne?
- Tak jest, szefie! - odpowiedzieli chórem.
- A ty, Grzesiek, co tak milczysz? - Marcin zwrócił się do niewysokiego chłopca w okularach - coś nie tak?
- No... obiecałem kupić bilety powrotne na pociąg. Ale zapomniałem, na kiedy!
- Ha ha ha! – roześmiali się – A wiesz chociaż z jakiego miasta jest powrót?

Kornel
--
"Kornel: moje podróże"
Edytor zaawansowany
  • Gość: grzesiek IP: *.cbk.waw.pl 26.10.09, 17:15
    Startują i kończą w Poznaniu.
  • kornel-1 26.10.09, 18:10
    Gość portalu: grzesiek napisał(a):
    > Startują i kończą w Poznaniu.

Hm. Grzesiek ma kupić bilety powrotne z pewnego miasta wojewódzkiego do miasta wojewódzkiego, w którym mieszkają i z którego wyruszają. Jeśli takie (pomyślane przeze mnie) ujęcie zagadki nie dość dostatecznie wynikało z jej treści - to przepraszam. Była mowa o tym, że chłopcy wyruszają w określonym dniu i spotykają się w docelowym mieście. I stamtąd wracają pociągiem. "Bilety powrotne" rozumiałem jako "bilet z" a nie "tam i z powrotem".
    ---
    Istotnie, Poznań należy do grupy miast najbardziej podejrzanych, jeśli chodzi o miejsce startu lub mety: wielkopolskie graniczy z aż 7 innymi województwami. Ale jak wiadomo - wystarczy by województwo graniczyło z sześcioma innymi.
    Chłopcy nie muszą przejeżdżać przez wszystkie województwa. AFAIK - to nie jest możliwe! Ale starali się wybrać (i wybrali!) trasę jak najdłuższą - zawierającą XXXX miast wojewódzkich.

Rozwiązanie polega na podaniu daty powrotu - będzie ona wskazywać na liczbę zaliczonych województw. Im ta liczba większa - tym lepiej. Później poproszę o podanie trasy poszczególnych uczestników.
    ---
    Do Grześka: jestem ciekaw twojego rozwiązania z początkiem i końcem w Poznaniu. Proponuję więc, abyśmy odgadli (jako wariant zagadki) długość (i przykładowe trasy) rajdu Poznań-Poznań.

Kornel

PS. Dzięki za odświeżenie zagadki. Już myślałem, że nikogo nie zainteresuje.
    --
  • Gość: grzesiek IP: *.cbk.waw.pl 27.10.09, 11:19
    W moim rozwiązaniu zaliczają wszystkie województwa. Wydawało mi się
    że jest to wymagane. Najlepszy byłby rysunek, ale spróbuję opisać
    słowami.

Z Poznania rozjeżdżają się do: Łodzi, Opola, Wrocławia, Zielonej
    Góry, Szczecina i Gdańska. Następnie jadą gęsiego objeżdżając
    poznańskie przeciwnie do wskazówek zegara. Opiszę tylko trasę tego
    co jest w Łodzi, reszta jedzie za nim.
    Łódź, Bydgoszcz, Warszawa, Kielce, Katowice, Kraków, Rzeszów,
    Lublin, Białystok, Olsztyn, Gdańsk, Szczecin, Zielona Góra, Wrocław,
    Opole.
    Ostatniego dnia (17 sierpnia) wszyscy wracają do Poznania.

Po Twoich wyjaśnieniach mam inne rozwiązanie: Kielce-Poznań, powrót
    12 sierpnia.
  • Gość: grzesiek IP: *.cbk.waw.pl 27.10.09, 11:36
    Muszę poprawić swoje rozwiązanie Poznań-Poznań.

Z Poznania rozjeżdżają się do Bydgoszczy, Łodzi, Opola, Wrocławia,
    Zielonej Góry i Szczecina. Teraz ten w Bydgoszczy jest liderem
    łańcuszka i jedzie: Bydgoszcz, Warszawa, Kielce, Katowice, Kraków,
    Rzeszów, Lublin, Białystok, Olsztyn, Gdańsk, Szczecin, Zielona Góra,
    Wrocław, Opole, Łódź, Poznań.
  • kornel-1 27.10.09, 12:38

> Teraz ten w Bydgoszczy jest liderem łańcuszka i jedzie: Bydgoszcz, > Warszawa, Kielce, Katowice, Kraków, Rzeszów, Lublin, Białystok, Olsztyn, Gdańsk, Szczecin, Zielona Góra, Wrocław, Opole, Łódź, Poznań.

Świetnie! Jeśli tylko nie przeszkadza rowerzystom przeprawianie się przez Bug wpław! Między Gnojnem a Niemirowem nie ma mostu na rzece.

Oczywiście jestem skłonny zaliczyć taką odpowiedź.
    Mamy więc:
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
    P By W Ki Kt Kr Rz Lu Bł Ol Gd Sz ZG Wr Op Ł P
    P Ł By W Ki Kt Kr Rz Lu Bł Ol Gd Sz ZG Wr Op P
    P Op Ł By W Ki Kt Kr Rz Lu Bł Ol Gd Sz ZG Wr P
    P Wr Op Ł By W Ki Kt Kr Rz Lu Bł Ol Gd Sz ZG P
    P ZG Wr Op Ł By W Ki Kt Kr Rz Lu Bł Ol Gd Sz P
    P Sz ZG Wr Op Ł By W Ki Kt Kr Rz Lu Bł Ol Gd P

Tras obejmujących wszystkie województwa można wyznaczyć więcej, bez kontrowersyjnej przeprawy przez Bug:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
    P Op Wr ZG Sz Gd By Ol Bł W Lu Ki Rz Kr Kt Ł P
    P Wr ZG Sz Gd By Ol Bł W Lu Ki Rz Kr Kt Ł Op P
    P ZG Sz Gd By Ol Bł W Lu Ki Rz Kr Kt Ł Op Wr P
    P Sz Gd By Ol Bł W Lu Ki Rz Kr Kt Ł Op Wr ZG P
    P Gd By Ol Bł W W Ki Rz Kr Kt Ł Op Wr ZG Sz P
    P By Ol Bł W Lu Ki Rz Kr Kt Ł Op Wr ZG Sz Gd P

Ten wariant zagadki uznaję za rozwiązany.
    Wróćmy do "mojego" wariantu i wyznaczmy maksymalnie długie trasy łączącą dwa różne miasta.

Kornel
    --
  • Gość: grzesiek IP: *.cbk.waw.pl 28.10.09, 17:29
    No to już podałem: Kielce->Poznań, 12 sierpnia.
  • kornel-1 28.10.09, 19:32

> No to już podałem: Kielce->Poznań, 12 sierpnia.

Tak, wiem. 12 zaliczonych województw to zupełnie przyzwoity wynik.

Przykładowa trasa z powrotem 12 sierpnia to:

Ki Kt Kr Rz Lu W Bł Ol By Gd Sz P

Pytanie tylko: czy da się wydłużyć rajd?

Kornel
    --

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.