tulipany i inne ceulowe

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam
    Jestem bardzo początkującą ogrodniczką. Choć wciągnęło mnie bardzosmile I mam takie pytanie do was. Będę miała trochę cebul tulipanów, chyba jeszcze innych cebulowych, ale za 2 tygodnie będę mogła je posadzić dopiero. Czy to nie za poźno już będzie? Jaki jest optymalny czas jesienią na sadzenie tulipanów? Czy kierować się pogodą?
    I czy można zrobić tak, że powsadzać je np w styczniu lub w lutym do doniczek a potem przenieść do ogródka?
    • 11.10.10, 09:49 Odpowiedz
      Cebulowe można sadzić później, niż podają fachowe źródła. A nawet warto.

Chodzi o to, że optymalne terminy sadzenia zostały ustalone dawno. A od tamtego czasu zmieniła się nieco "typowa pogoda". Bywa, że są dłuższe okresy ocieplenia w listopadzie, czy grudniu i cebule wypuszczają liście. Tulipanom to akurat nie szkodzi, ale niektórym innym może, jeżeli potem przyjdą mrozy bez śniegu.

Tulipany można sadzić nawet w styczniu, jeżeli ziemia nie jest zamarznięta. Wsadzanie najpierw do doniczek, a potem do gruntu nie ma większego sensu: one potrzebują najpierw zimna, a potem ciepła, a nie na odwrót.
    • 11.10.10, 10:04 Odpowiedz
      ja też jestem początkująca ale cebule sadzi sie od połowy wrzesnia chyba do końca października ale lepiej niech sie specjalistki wypowiedzą.Ja swoje juz posadziłam.
      • 11.10.10, 10:20 Odpowiedz
        Z grubsza, ale tulipany im później, tym lepiej. I w grudniu można, jeśli ziemia niezmarznięta.
        --
        ...uważali, że niepatriotyczne jest śpiewanie o tym, jakim się jest patriotą. Prezentowali raczej opinię, że ktoś śpiewający o tym, jak wielkim jest patriotą, albo coś kombinuje, albo jest Głową Państwa (czyli coś kombinuje).
        • 11.10.10, 11:20 Odpowiedz
          Jak najpóźniej sadzi się też kosaćce cebulowe pochodzenia holenderskiego. Właśnie po to, żeby nie wyrosły przed zimą, bo są wrażliwe na silne mrozy (a zwłaszcza ich pąki kwiatowe).

Zasada jest taka: im bardziej wrażliwa roślina, tym później sadzi się jej cebule. I oczywiście nie okrywa, bo kołderka też przyspiesza wzrost. Okrywać lekko i przewiewnie można wtedy, jak już ruszyły, jest mróz bez śniegu, a zapowiadają silniejszy. Powyżej zera nic nie powinno być okryte.
          • 11.10.10, 14:06 Odpowiedz
            Dziękuję wam bardzo za odpowiedź i pytań moich ciąg dalszysmile Czyli jak rozumiem mróz nie straszny im i jeśli tylko dam radę wsadzić w ziemię to mogę zabierać się za to?
            A jeśli zimą , w tym styczniu i lutym nie da się bo będzie mnóstwo śniegu, ziemia zmarznięta idt a ja bym bardzo chciała aby one mi na wiosnę zakwitły, to byłby sens powsadzać je do doniczek i np w zimnej werandzie zostawić?
            Strasznie napaliłam się na te tulipany na przyszłą wiosnę i nie wiem co tam jeszcze dostanę stąd moje uporczywe pytaniasmile
            • 11.10.10, 14:43 Odpowiedz
              Spokojnie, do grudnia mróz ziemi nie skuje smile Chyba...

Zresztą jak wsadzisz np. w listopadzie, to też im się nic złego nie stanie. Zakwitną, nie bój żaby. A ta zimna weranda to jak zimna - temperatura zewnętrza czy jednak jakoś grzana?
              --
              Grupa G8. Kraje rozwinięte. Trzeci Świat. IV RP.
              • 11.10.10, 14:56 Odpowiedz
                Taka pośredniasmile Bo wejście jest do niej otwarte, bez drzwi więc ciut cieplej niż na zewnątrz ale wiadomo. Zimą służy jako dodatkowa lodówkasmile
                Dziękuję bardzo gorąco za porady. Wobec tego spokojnie je posadzę w tym rokusmile
                • 11.10.10, 15:26 Odpowiedz
                  Spokojnie. Jak cię nosi, to powsadzaj sobie teraz czosnki ozdobne smile
                  --
                  Grupa G8. Kraje rozwinięte. Trzeci Świat. IV RP.
                  • 12.10.10, 18:42 Odpowiedz
                    Posadź do doniczek i jeżeli nie możesz przetrzymać ich na balkonie,np. to ustaw je na werandzie w jak najzimniejszym miejscu.A coś pisałaś,że możesz je wsadzić do ziemi za jakiś tam czas,to wtedy zakop te donice w wybranych miejscach i już będą miały dobre warunki na zimowanie.
                    • 12.10.10, 18:45 Odpowiedz
                      Doczytałam dopiero po wysłaniu tekstu.Możesz spokojnie czekać z tulipanami te 2 tygodnie.We wszystkich poradnikach mówią tylko o tym żeby narcyzy,żonkile wsadzać wcześniej,bo one długo się ukorzeniają.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.