Dodaj do ulubionych

Poród w Uni Europejskiej

IP: *.58.41.114.bredband.tre.se 18.04.13, 14:32
Witam. Nie wiem w jakim dziale umieścić wątek, więc próbuję tutaj. Mieszkam w kraju Unii, dokładniej Szwecja. Mam numer personalny i ubezpieczenie. Własnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży i rozważam poród w Polsce. Moje pytanie brzmi czy nie będę miała problemów, ze nie stawiałam się z ciążą do położnej? Czy to ode mnie zależy gdzie chce prowadzić ciążę i rodzić? Czy każdy kraj może ma inne zasady? I czy później mogę normalnie wrócić do Szwecji z maleństwem bez żadnych obiekcji, ze ubezpieczona jestem w Szwecji a nigdzie nie zgłaszałam, ze jestem w ciąży?
Edytor zaawansowany
  • ewa12321 18.07.13, 23:57
    Nie latwiej zapytac sie w kraju zamieszkania?

W Austrii musialam miec w ksiazeczce dziecka wpisane wszystkie kontrolne wizyty w czasie ciazy. W szpitalu, w ktorym pozniej rodzilam bylam regularnie badana, sprawdzana, mieli tam wszystkie wyniki badan. Takze z dzieckiem musialam odbywac regularne wizyty u lekarza, od tego zalezalo tez wyplacanie pieniedzy za urodzenie.
    Rodzic pewnie mozna wszedzie, pytanie jednak, czy polski szpital przyjmie planowany w koncu porod. Tu nie chodzi o nagly przypadek, to celowa zmiana miejsca rozwiazania. Moze sie okazac, ze beda problemy z refundowaniem porodu, ktory chyba w Polsce kosztuje wedlug taryfy 12 000 zl. To slyszalam dzis przypadkowo.

Polacy tez nie moga gdzies wyjezdzac, aby planowane zabiegi wykonac sobie w innym kraju. Co innego nagle przypadki. Stawki polskie nie pokrywaja zazwyczaj podobnych operacji w innych krajach.

Swego czasu pytalam w austriackich kasach chorych, czy z braku kobiet ginekologow w Wiedniu, gotowych mnie przyjac jako nowa pacjentke (tak, to mezczyzni dominuja w tym fachu, a moja lekarka przeszla na emeryture), czy moge odwiedzic lekarke w Polsce i przedstawic rachunek w mojej kasie. Tak, moglam, kasa zwroci mi (ok. 30€ za zwykla wizyte kontrolna) pieniadze tak, jakby zaplacila tutejszemu lekarzowi.

Zakladam, ze sam porod odbedzie sie bez komplikacji, jezeli jednak nie, to co wtedy? Nie lepiej jednak byc na miejscu zamieszkania? Czy szpitale szwedzkie sa az tak nedzne?

• kaszebe12 30.07.13, 11:45
    Nie znam przepisow Szwecji, ale maly palec podpowiada mnie rodzenie w kraju pobytu.-We Francji jest to najprostsza droga do uzyskania obywatelstwa dla dziecka , stalego pobytu i wygodnego socjalu. - Takie "rodzenie" jest bardzo modne wsrod arabek.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka