Dodaj do ulubionych

Prosze o rade w sprawie piwnicy!

08.11.10, 14:59
Witam!
Moi rodzice (starsi juz ludzie) mieszkają w mieszkaniu komunalnym, należacym do miasta. Chcą pod koniec przyszłego roku wykupić mieszkanie. Tak sie złozylo w w tej kamienicy są juz wszystkie mieszkania wykupione. Jest wspólnota.
Nie wiem jak go nazwać? Szef wspólnoty bez wiedzy moich rodziców zarządził sobie i przydzielił piwnice należącą do moich rodziców jednemu z lotatorów wykupionego mieszkania.
Rodzice do piwnicy nie chodzą bo założyli sobie w mieszkaniu ogrzewanie elektryczne i wegla juz nie kupują. Jak wprowadzali sie 30 lat temu do tego mieszkania przydzielone mieli na pismie urzedowym dwie piwnice. I jedna z tych piwnic ten co rzadzi w wspólnocie oddał ja bez wiedzy moich rodziców komus innemu. Ten nowy lokator wymienil sobie drzwi do piwnicy i w srodku wyremontowal piwnice. Dzisiaj sie o tym moja mama dowiedziała. Jutro idzie do urzedu miasta i do administracji, zeby to wyjasnic. Jak ktos tak mogł postąpić? To ze rodzice od 3 lat nie kupuja wegla i nie chodza do piwnicy nikogo nie powinno upowazniac ze wspolnoty do tego zeby zabierac piwnice!
A jak postapic z tym nowym lokatorem co wymienil dzwi i remony w piwnicy? Rodzice nie maja piniedzy zeby mu zaplacic a zreszta rodzice nie chcieli zeby ktos coś im tam robił.
Szok!
Co o tym wszystkim mysleć i jak postapić?

Pozdrawiam!
Edytor zaawansowany
 • majkowa 08.11.10, 22:33
  Z opisu wynika, że piwnice nie są pomieszczeniami przynależnymi do lokali mieszkalnych (zapisanymi w aktach notarialnych sprzedaży lokali), więc są częścią nieruchomości wspólnej.

  Nieruchomość wspólna jest współwłasnością wszystkich właścicieli lokali w częściach odpowiadających posiadanym udziałom w nieruchomości.

  Rodzice nie należą do wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ nie są właścicielami mieszkania.
  Właścicielem lokalu i członkiem wspólnoty jest Gmina. I tylko ona może dochodzić praw związanych z piwnicami.

  Proszę się udać do administracji gminnej i zgłosić jej zaistniały fakt zabrania piwnicy.

 • j666 09.11.10, 16:20
  O naruszenie posiadania to posiadacze (rodzice), a nie właściciel (gmina, wspólnota) mają prawo występować.
  W przypadku naruszenia posiadania drogi są dwie:

  a) niezwłocznie po powzięciu wiadomości skorzystać z prawa tzw. obrony koniecznej i usunąć naruszenie posiadania (wynieść cudze rzeczy, zamknąć na swoje zamki);
  b) wezwanie do zaprzestania naruszenia posiadania i ewentualny pozew do sądu.

  portal.wsiz.rzeszow.pl/plik.aspx?id=5375www.brpo.gov.pl/index.php?md=1637&s=1

  Generalnie przydałoby się zgłoszenie faktu naruszenia posiadania na policję celem ustalenia tożsamości sprawców.

  Oczywiście niezależnie od powyższego do gminy warto (!!) sprawę zgłosić, skoro rodzice mają wydany przydział na te piwnice - sugeruje to, że piwnice mogą być traktowane jako pomieszczenia przynależne do lokalu mieszkalnego, a co więcej ich przydział zapewne skutkuje w stawce czynsu opłacanej przez rodziców (kłania się wręcz roszczenie / pozew przeciwko osobom zajmującym obecnie te piwnice o zapłatę za okres bezumownego korzystania!!).

  -----
  > Właścicielem lokalu i członkiem wspólnoty jest Gmina.
  > I tylko ona może dochodzić praw związanych z piwnicami.
 • majkowa 10.11.10, 22:16
  Trzeba odróżnić posiadanie od własności.

  Jeżeli posiadacz piwnicy nie przechowuje w niej żadnych przedmiotów i nie korzysta z niej od długiego czasu, to trudno mu będzie udowodnić, że zostało naruszone jego posiadanie.

  Ponadto od naruszenia posiadania minęło już tyle czasu, że zastosowanie obrony koniecznej przez rodziców byłoby naruszeniem posiadania piwnicy wyrządzone nowemu posiadaczowi. Sad nie bada czy posiadanie jest w dobrej czy w złej wierze. Sąd bierze pod uwagę ostatni stan "spokojnego" posiadania, a ostatnim "spokojnym" posiadaczem jest nowy posiadacz.

  Obecnie nowy" posiadacz piwnicy w razie próby przywrócenia posiadania przez rodziców, może zastosować własną obronę konieczną i przywrócić stan posiadania własnego. Nie może tylko przy tym używać przemocy.

  Piwnica może być przynależna wyłącznie do lokalu wyodrębnionego i fakt ten musi być zapisany w akcie notarialnym sprzedaży lokalu. W tym wypadku tak nie jest.

  Do lokalu niewyodrębnionego piwnica może być tylko przydzielona. Może ona też być później zamieniona na inną lub też, np. w przypadku nie użytkowania, całkowicie odebrana przez właściciela i przydzielona innej osobie.
  Jeżeli piwnica nie jest przynależna ani wyodrębniona i tym samym należy do nieruchomości wspólnej, to jej właścicielem jest wspólnota mieszkaniowa.

  Jeżeli pierwszy lokal w nieruchomości został sprzedany bez przynależnej piwnicy, to kolejne sprzedawane lokale też nie mogą mieć przynależnych piwnic.

  Nikła szansa udowodnienia praw do piwnicy byłaby możliwa, gdyby w umowie najmu lokalu mieszkalnego piwnice byłyby wymienione i dokładnie opisane z podaniem powierzchni i położenia w budynku.

  Nie słyszałam o takim przypadku. Raczej odwrotnie, ostatnio właściciele kamienic każą lokatorom osobno płacić za użytkowanie piwnic (30-50 zł/m-c).
  Żaden akt prawny nie nakazuje wynajmowania lokalu mieszkalnego z piwnicą lub komórką.

  W nowych apartamentowcach developer w ogóle nie nie przewiduje komórek (a projekty budowlane są zatwierdzane).
  Zatem żądanie przydzielenia piwnic (i to dwóch) nie znajduje żadnej podstawy prawnej, oprócz prawa zwyczajowego.
 • j666 10.11.10, 22:38
  Widzę, że na tym forum zagościł nowy zwyczaj.
  Im większa głupota tym bardziej tłustą czcionką napisana.
  Też można, internet wszystko zniesie.
 • highrise 11.11.10, 08:58
  j666 napisał:

  > Widzę, że na tym forum zagościł nowy zwyczaj.
  > Im większa głupota tym bardziej tłustą czcionką napisana.
  > Też można, internet wszystko zniesie.

  Pogląd Pani Majkowej jest słuszny. Tłusta czcionka może być użyta po to aby osoby, które nie wszystko rozumieją przynajmniej zwrócili na to swoją uwagę. SJ


 • j666 11.11.10, 23:09
  samorzad.infor.pl/sektor/zadania/zarzadzanie_nieruchomosciami/artykuly/389049,nabycie_komorki_jako_czesci_przynaleznej.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka