regulamin porządku domowego Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Proszę o poradę w takiej kwestii:
    Na zebraniu wspólnoty prezes odczytał nowoopracowany przez zarząd regulamin porządku domowego, który przeszedł większością głosów. Ja również go podpisałam, jednak okazało się, że niektóre punkty nie zostały odczytane (takie , na które nie zgodziłabym się i nie podpisała), zarząd twierdzi, że przeczytał wszystkie punkty, choć to nieprawda. Mam teraz problem, bo podpisałam coś, z czym się nie zgadzam.

Jeden z członków wspólnoty obecny na zebraniu oświadczył jednak, że regulamin i tak jest nieważny, ponieważ wcześniej nie został wręczony członkom do osobistego zapoznania się i zaproponowania ewentualnych zmian. Nie zostały więc zachowane procedury wprowadzania regulaminu w życie.
    Czy to prawda, że regulamin można traktować jako nieważny, choć został przegłosowany, choć z pominięciem procedur? Jak stanowi prawo? Czy mogę jakoś wycofać swój podpis wyrażający zgodę na wprowadzenie go w życie?
    Z góry dziękuję.
    • Teoretycznie i prawnie masz kilka możliwości.
      1) Zaakceptować bezprawie i sie podporządkować
      2) Możesz zaskarżyć uchwałę na podstawie art. 25 UoWL.
      3) Możesz unieważnić swój głos - dyskusja na ten temat była już prowadzona - poniżej fragment z tamtej dyskusji:

"...Głosujący pod wpływem błędu właściciel może jednak doprowadzić do unieważnienia oddanego przez siebie głosu składając oświadczenie o uchyleniu się od jego skutków. Należy mieć też na względzie, że jest to uprawnienie przysługujące wyłącznie temu właścicielowi.
      Stosownie do brzmienia art. 84 § 1. kodeksu cywilnego "w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli", co następuje "przez oświadczenie złożone ... na piśmie" (art. 88 par. 1 kodeksu cywilnego). Działający pod wpływem błędu właściciel może wystosować do wspólnoty mieszkaniowej pismo, w którym składa oświadczenie o uchyleniu się od skutków oddanego głosu. Z chwilą dojścia tej informacji do adresata - głos właściciela należy uznać za nieważny i nie można go uwzględniać w wynikach głosowania. Oczywiście warunkiem skuteczności unieważnienia jest faktyczne działanie pod wpływem błędu i w razie sporu, to właściciel winien tę okoliczność udowodnić, ponadto uchylenie się od głosu oddanego pod wpływem błędu jest możliwe w zakreślonym przez ustawę terminie, który wynosi rok od daty jego wykrycia, o czym stanowi art. 88 par. 2 kodeksu cywilnego. Sąd Apelacyjny w Lublinie w uzasadnieniu wyroku z dnia 29 czerwca 1999 roku ,sygn. akt I ACa 192/99, OSA 2000/3/13, orzekł, iż: "możność uchylenia się od skutków wadliwego oświadczenia woli następuje przez złożenie innej osobie stosownego oświadczenia na piśmie, którym może być również pozew wniesiony przeciwko tej osobie. Wówczas datę uchylenia się od skutków oświadczenia woli stanowi chwila doręczenia pozwu."
      Skutek uchylenia się od złożonego oświadczenia jest taki, jakby głos nad uchwałą nie został oddany (bezwględna nieważność oddanego głosu). Jaki ma to wpływ na podjętą uchwałę? Unieważnienie głosu zawsze powoduje zmianę wyników głosowania nad podjętą wcześniej uchwałą, jeżeli udział właściciela (właścicieli), który wycofał swój głos jest na tyle duży, że brak będzie wymaganej do podjęcia uchwały większości - uchwała utraci swój prawny byt (tzw. uchwała nieistniejąca).
      Jeżeli zarząd dokonał na jej podstawie czynności, np. zawarł umowy, to takie działanie należy uznać za działanie bez umocowania, którego ważność zależy od potwierdzenia przez właścicieli lokali (por.: uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 5 listopada 2009 roku, sygn. akt: I ACa 609/09, niepubl.)..."
      źródło:
      Portal Informacyjny "www.zarzadca.pl/komentarze/738-czy-wlasciciel-moze-uniewaznic-swoj-glos

Na koniec uwaga, że to są wszystko teoretyczne rozważania. Jak wiesz, sądy w Polsce są niezawisłe i niezależne od niczego. Praktyka pokazuje, że oczywista oczywistość wynikająca z konkretnego artykułu UoWL czy KC dla jakiegoś sędziego może być czymś zupełnie innym a wtedy rozczarowanie wściekłość, zszargane nerwy i starcone pieniądze bo raz podjętej błędnej decyzji jakiegoś sędziego nie wyprostujesz,bo obowiązuje tzw. solidarność zawodowa i tzw. powaga rzeczy osądzonej - nie szkodzi że źle, błędnie czy niezgodnie z prawem. Prawo nie jest dla maluczkich.
      p.s. to nie jest użalanie się czy frustracje to tylko przestrogi doświadczonego przez chory wymiar sprawiedliwości właściciela lokalu.
    • W takim regulaminie nie może być nic więcej niż w innych przepisach wyższej rangi
      Wspólnota nie ma żadnej możliwości egzekwowania cudów-niewidów jakiekolwiek by sobie sama wymyśliła.
      Daj jakiś przykład punktu tego regulaminu, z którym się nie zgadzasz. Pośmiejemy się razem ;)
      --
      Zamość zadziwia
      • Bardzo dziekuję za odpowiedzi. Nie chce mi się tego zaskarżać, czy w ogóle traćić na to energię. Chcę tylko wycofać mój głos poparcia. No, ale jeśli ten dokument jest nieważny z powodu nieprzestrzegania procedur, to nawet moje pismo jest niepotrzebne.

Czy uchwałę wadliwie wprowadzoną w życie (niezachowanie procedur) można uznać za nieistniejącą, jak to sugeruje jeden z członków wspólnoty?

Dla przykładu: zabrania się stawiania wiader i mopów na balkonie - balkon ma być czysty, schludny i nie mają się na nim znajdować rzeczy niepotrzebne, po 18.00 nie można już wbić nawet gwożdzia nie mówiąc już o ,,tłuczeniu schabów'' - ma być cicho. No i mój hit: nie otwierać okien w sezonie grzewczym :)
        • Dla przykładu: zabrania się stawiania wiader i mopów na balkonie - balkon ma być czysty, schludny i nie mają się na nim znajdować rzeczy niepotrzebne, po 18.00 nie można już wbić nawet gwożdzia nie mówiąc już o ,,tłuczeniu schabów'' - ma być cicho. No i mój hit: nie otwierać okien w sezonie grzewczym :)

A jakie sa za to Kary :):):):):):):):):)

--
          ----------------------------------------------------------------
          Zarządzanie - to sztuka bądź praktyka, rozumnego stosowania środków dla osiągnięcia wyznaczonych celów -(Henri Fayol).
          www.sn.pl/orzecznictwo/index.html wyroki sądowe - www.ebos.pl/
          • O karach regulamin nic nie mówi.... może wstyd przed sąsiadami za nieprzestrzeganie reguł :) :) ? Albo wyczytanie delikwenta na zebraniu :) :) Albo SĄD ?????

Nie wolno też zostawiać psów w mieszkaniach pod nieobecność właścicieli !?!
            • Proponuję dość odważne rozwiązanie: "olej" ten regulamin, tą uchwałę bo jest ona niezgodna z prawem. W podobnej sprawie jest wyrok SN:
              - wyrok SN z dnia 3 kwietnia 2009 r. Sygn. akt II CSK 600/08
            • Pośmiałam się z tych zakazów. Olej
              Równie dobrze wspólnota może uchwalić zakaz wchodzenia na klatkę w czerwonej spódnicy, bo by się gryzło z kolorystyką ścian.
              A na poważnie. Nie podoba mi się zarząd wm, który uważa, że ma jakieś policyjne uprawnienia w stosunku do sąsiadów. Niech się wezmą do roboty, zdiagnozują potrzeby remontowe budynku i przedstawią plan napraw, sposoby na oszczędzenie np. prądu, opłat za rachunek bankowy itp. konkrety
              --
              Zamość zadziwia
        • jovikaa napisała:
          > No, ale jeśli ten dokument jest nieważny z powodu nieprzestrzegania procedur, to nawet
          > moje pismo jest niepotrzebne.

Uchwała jest ważna, chociaż w niektórych punktach nieskuteczna (nie wywołuje żadnych skutków prawnych), np. tam, gdzie ustanawia nakazy czy zakazy, nie mające oparcia w ustawach. Takich postanowień wspólnota nie jest w stanie wyegzekwować.

Niedochowanie procedur nie skutkuje też "automatycznie", że uchwała jest sprzeczna z prawem. To może orzec tylko sąd.

jovikaa napisała:
          > Czy uchwałę wadliwie wprowadzoną w życie (niezachowanie procedur) można uznać z
          > a nieistniejącą, jak to sugeruje jeden z członków wspólnoty?

Nie. Uchwała istnieje, jeżeli została przyjęta wymaganą większością głosów.

--
          owner

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.