rozliczenie wody Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Ddzień dobry! Chciałabym zadać pytanie dotyczące rozliczenia wody we Wspolnocie Mieszkaniowej. Administracja dokonała rozliczenia wody w bloku na podstawie wodomierzy znajdujących się w mieszkaniu i doliczyli do kazdego mieszkania stratę wody wynikajacej z różnicy wynikającej z odczytu na liczniku głównym i tu mam pytanie, bo kwotę którą doliczono do każdego mieszkania nie była równa lecz wynikała z procentowego odczytu z licznika znajdującego się w mieszkaniu. Tym sposobem ja dopłaciłam około 120 zł, ponieważ zużyłam dużo wody(zaznaczam że za odczyt z wodomierza domowego uczciwie płacę), natomiast osoby które mają male odczyty na wodomierzu domowym zapłaciły niską sumę np, kilkanaście złotych. Chciałam zapytac w zwiazku z powyższym czy taki sposób naliczania opłaty wynikające z niedoborow na liczniku gł ównym jest agodny z prawem, zaznaczam że uchwała podjęta na zebraniu lokatorow mówiła o tym iż kwota niedoboru obarczeni będą lokatorzy nie uchwalono natomiast sposobu podziału tej kwoty pomiędzy lokatorami. Czy w zwi ązku z tym muszę uiśćić tę opłatę?

• Sposób rozliczenia wydaje mi się prawidłowy. Choć bez żadnych wątpliwości by było, gdybyście tzw. uchyb rozliczali proporcjonalnie do udziału.
      We wspólnocie jest tak, jak uchwalicie. Jak w uchwale nie ma szczegółów, to zarząd (a nie administrator) sam podjąć decyzję, bo jakoś te straty trzeba rozliczyć.
      --
      Zamość zadziwia
      • koziorozka napisała:
        "We wspólnocie jest tak, jak uchwalicie."

Ja dodam: pod warunkiem, że jest to zgodne z obowiązującym prawem.
        Uchwała wspólnoty nie może zmieniać np. ustawy.
        • majkowa napisała:
          > Ja dodam: pod warunkiem, że jest to zgodne z obowiązującym prawem.

Będzie zgodne z obowiązującym prawem, jeśli właściciele podejmą daną decyzję na drodze umowy.

majkowa napisała:
          > Uchwała wspólnoty nie może zmieniać np. ustawy.

Uchwała - nie, ale... umowa właścicieli (a więc zgoda 100%) na określone rozwiązanie - tak.

• Różnica pomiędzy odczytem wodomierza głównego a sumą zużycia w lokalach to woda zużyta w nieruchomości wspólnej i jako taka pownna zostać pokryta zgodnie z posiadanymi udziałami w NW.
    • Opłatę należy uiścić bo taki sposób rozliczania uchybów został przyjęty w waszej wspólnocie.
      Taki sposób jest preferowany przez wielu zarządców. Ma to niby zmobilizować właścicieli do oszczędzania wody. Mam natomiast zastrzeżenia co do treści uchwały. W uchwale o rozliczeniu wody czy centralnego ogrzewania winno być szczegółowo rozpisane w jaki sposób
      i co decyduje o tym ile każdy właściciel będzie płacił za uchyby. Uważam i tak mamy w naszej wspólnocie po zmianie uchwały, że koszty uchybów są kosztami zarządu i przy rocznym rozliczeniu kosztów zarządu właściciele dopłacają proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Chyba, że ustalona składka na utrzymanie części wspólnej pokrywa i koszty uchybów. Stosowanie metody proporcjonalności do zużytej wody stwarza w/g mnie przesłanki do zaniżania "zużycia" wody w lokalach różnymi metodami.
    • rkrysia70 napisała:
      >Administracja dokonała rozliczenia wody w bloku na podstawie wo
      > domierzy znajdujących się w mieszkaniu i doliczyli do kazdego mieszkania stratę
      > wody wynikajacej z różnicy wynikającej z odczytu na liczniku głównym

Administracja nie miała prawa dokonać takiego rozliczenia różnic wody, skoro wspólnota nie ma podjętego przez siebie, w formie uchwały, sposobu rozliczania kosztów wody wynikających z różnic odczytu pomiędzy licznikiem głównym, a licznikami w lokalach właścicieli.
      W tym wypadku powinna rozliczenia dokonać na podstawie przepisów wynikających z ustawy o własności lokali - czyli udziałem.

rkrysia70 napisała:
      > Tym sposobem ja dopłaciłam około 120 zł, ponieważ zużyłam dużo wody(zaznaczam że > za odczyt z wodomierza domowego uczciwie płacę), natomiast osoby które mają male
      > odczyty na wodomierzu domowym zapłaciły niską sumę np, kilkanaście złotych

Wspólnota nie ma prawa Ciebie karać za większe zużycie wody.
      Uchwałą o rozliczaniu różnic wody wprost proporcjonalnie do zużycia wody w lokalach właścicieli (a takiej uchwały u Was nie ma) narusza Twoje interesy i wolności. Tak skonstruowaną uchwałą karze, a jednocześnie wywiera presję finansową na właściciela w kwestii swobody zużywania wody zgodnie z własnymi potrzebami.
      To nie wspólnota płaci za wodę zużytą wodę w Twoim lokalu - tylko Ty, więc skoro rozliczasz się uczciwie, dlaczego masz być jeszcze za większe zużycie wody, w stosunku do innych właścicieli, być karana? Na jakiej podstawie prawnej?

rkrysia70 napisała:
      > Chciałam zapytac w zwiazku z powyższym czy taki sposób naliczania opłaty wynikające z
      > niedoborow na liczniku gł ównym jest agodny z prawem, zaznaczam że uchwała podj
      > ęta na zebraniu lokatorow mówiła o tym iż kwota niedoboru obarczeni będą lokato
      > rzy nie uchwalono natomiast sposobu podziału tej kwoty pomiędzy lokatorami.

Nie. Taki sposób naliczenia tej opłaty nie jest zgodny z prawem, ani z uchwałą, która została u Was podjęta, a z której konkretnie nic nie wynika (sztuka dla sztuki).
      U Was w ogóle nie ma uchwały, która by określała właśnie taki sposób rozliczania kosztów wody wnikających z różnic odczytu.
      A nawet, gdyby była, to moim zdaniem i tak nie jest zgodna z prawem.
      Wszelkie jednak rozwiązania w tej materii są dopuszczalne, o ile zgodzą się na nie wszyscy właściciele.

rkrysia70 napisała:
      > Czy w zwi ązku z tym muszę uiśćić tę opłatę?

To zależy tylko i włącznie od Ciebie.
      Ja na Twoim miejscu, wyliczyłabym udział procentowy od całości wykazanych różnic i zapłaciła kwotę wynikającą dokładnie z tego rozliczenia.
      Jednocześnie na piśmie poinformowała zarząd/administratora, iż nie ma podstaw do rozliczenia, które zostało zastosowane, w związku z powyższym czujesz się zobowiązana do zapłacenia wyżej wymienionych kosztów zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o własności lokali.
    • Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.